چادری که دیگر ملاک حجاب نیست

sami1984

عضو جدید
کاربر ممتاز
دختران چادری که از آرایش‌های غلیظ استفاده می‌کنند، حجاب به معنای پوشاندن مو را رعایت نمی‌کنند، در محیط کار چادر را از سر در می‌آورند یا به محض خروج از محل کار چادر را جمع کرده در کیفشان می‌گذارند.
این پدیده اجتماعی است که در بسیاری از محیط‌های کاری دیده می‌شود. هر پدیده اجتماعی محصول مشترک ویژگی‌های شخصیتی افراد و ساختارهایی محسوب می‌شود که آن‌ها را در بر گرفته است.
اوایل انقلاب و با وجود بهم ریختگی ساختارهای اداری، عده‌ای از افراد با نفوذ در سازمان‌ها و ادارات، آیین نامه‌ها و شرایط ویژه‌ای برای استخدام افراد تدوین کردند که از جمله آن‌ها می‌توان به اجبار پوشش چادر و استفاده از رنگهای تیره برای خانم‌ها اشاره کرد.
پیامد چنین مقررات ساختگی که بسیاری از آن‌ها از جمله استفاده از البسه تیره رنگ در اسلام نهی شده است منجر به رفتارهای اجتماعی در دهه دوم و سوم انقلاب شد .
شاید بهترین نظریه جامعه‌شناختی که می‌تواند وضعیت کنون جامعه ایرانی را تحلیل کند، دیدگاه گافمن یکی از جامعه‌شناسان دوران مدرن باشد. وی درباره توصیف حرکات و رفتارهای مردم جامعه، زندگی را به صحنه تئا‌تر تشبیه می‌کند و رفتارهای کنشگران در عرصه‌های عمومی را به بازی بازیگران تئا‌تر. گافمن معتقد است زندگی مانند تئا‌تر پشت صحنه‌ای دارد که افراد شخصیت اصلی و ماهیت واقعی خود را بروز می‌دهند در حالی که روی صحنه تنها نقش ایفا می‌کنند، بازیگران تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا مردمی که بازی آن‌ها را تماشا می‌کنند باور کنند این یک صحنه واقعی با رفتار‌ها و گفتارهای واقعی است در حالیکه نقش بیانگر هویت بازیگران نیست.
آنچه ما آنرا پدیده «چادری‌های غیر محجبه» می‌نامیم، حاصل ساختارهایی است که زنان را آنگونه که هستند نمی‌پذیرد. در حقیقت زنان ایرانی در دو ساختار متضاد سرگردان مانده‌اند. یکی ساختاری که عرف جامعه به آن‌ها تحمیل می‌کند که‌‌ همان مدگرایی و نمایش ظاهری اندام زنانه است و دیگری ساختار رسمی که فقط با پوششی خاص به آن‌ها اجازه حضور فعال در اجتماع می‌دهد.
راهکاری که زنان ایرانی برای نجات از این دوگانگی به آن رسیده‌اند. این است که در محیط‌های مختلف اجتماعی نقش بازی کنند. آن‌ها در محیط‌های غیر رسمی که عموما انگ عقب افتادگی و تحجر می‌خورند از آخرین آرایش و لباس‌های مد روز استفاده می‌کنند و در اماکن اداری و رسمی با پوشیدن چادر یا لباس‌های رنگ تیره و بسیار ساده نقش زنی دیگر را ایفا می‌کنند. که البته در هر دو مورد نمی‌توان به هویت واقعی و اعتقادات درونی زنان پی برد.
پوشیدن لباس اداری و فرم در بسیاری از کشورهای دنیا مرسوم است و به ذات مشکلی ندارد. ولی اینکه ملاک استخدام افراد به میزان زیادی به پوشش آن‌ها بستگی داشته باشد. به رفتارهای ساختگی و نمایشی زنان دامن زده و در دراز مدت مشکلات هویتی عدیده‌ای را برای نیمی از جامعه ایرانی به وجود خواهد آورد.
تداوم اجبار زنان به استفاده از پوششی خاص در ‌‌نهایت نتیجه‌ای بهتر از آنچه جامعه کنونی ایران با آن درگیر است نخواهد داشت.
منبع:http://www.tabnak.ir

آیدا..

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تداوم اجبار زنان به استفاده از پوششی خاص در ‌‌نهایت نتیجه‌ای بهتر از آنچه جامعه کنونی ایران با آن درگیر است نخواهد داشت.
:w16::w16:

AVINA

عضو جدید
بزنم به تخته دست به تاپیک زدنتئن معرکه هستااااا
روزی چندتا؟؟؟؟

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
:w16::w16:

اولاً هیچ کس زنان رو اجبار به چادر نکرده یه خانوم با مانتو یا حتی لباس های دیگه اگر کامل پوشیده باشه می تونه در جامعه حاضر بشه کما اینکه امروزه دیگه اجباری که شما می گید به چشم نمی خوره ما که تو اصفهان دیدن یه خانوم چادری آرزومون شده!!!!!!!!!!!!!!! همه با شلوارهای کوتاه البته شلوارک بگیم بهتره مانتوهای چسب که به قول استاد معارفمون همه ی پستی بلندی های بدنشون پیدا میشه میان بیرون روسری هم که خودتون بهتر می دونید بود و نبودش فرقی نداره

اون وقت کو اجبار !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

• Like
واکنش ها: 7742

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوماً هم که یادم رفت اونجا بگم

اینکه خیلی ها مخصوص دارن این کار رو می کنن ( چادر + آرایش غلیظ به قول زننده ی تاپیک) تا اسلام رو خدشه دار کنند

• Like
واکنش ها: 7742

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولاً هیچ کس زنان رو اجبار به چادر نکرده یه خانوم با مانتو یا حتی لباس های دیگه اگر کامل پوشیده باشه می تونه در جامعه حاضر بشه کما اینکه امروزه دیگه اجباری که شما می گید به چشم نمی خوره ما که تو اصفهان دیدن یه خانوم چادری آرزومون شده!!!!!!!!!!!!!!! همه با شلوارهای کوتاه البته شلوارک بگیم بهتره مانتوهای چسب که به قول استاد معارفمون همه ی پستی بلندی های بدنشون پیدا میشه میان بیرون روسری هم که خودتون بهتر می دونید بود و نبودش فرقی نداره

اون وقت کو اجبار !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

paeeizan

اخراجی موقت
قربونت برم،تا 20 سال دیگه هم بدون چادر تو هیچ اداره دولتی استخدامت نمیکنن.
.
.
.
کی گفته ... تو فرودگاه ما ..مهمانداری شرکت ایرلاین ماهان- آسمان- ایران ایر -زاکرس که همشون خانم 25-30 ساله هستن و همه هم مانتویی ..... هیچ مشکلی هم ندارند.

لیلا مندلیف

عضو جدید

اگه همه ی مردها من جمله استاد معارفتون فقط 10 درصد از این وقتو دقت و انرژی که صرف ورانداز کردن خانوما و حرف زدن در مورد حجاب خانوما میکنن,صرف تهذیب نفس خودشون میکردن وضع بهتر از این بود............

آخرین ویرایش:

drippy*

عضو جدید
پیشنهاد میکنم برنامه استوا رو ببینید فلسفه حجابو متوجه میشید

reza74

عضو جدید

اینکه خیلی ها مخصوص دارن این کار رو می کنن ( چادر + آرایش غلیظ به قول زننده ی تاپیک) تا اسلام رو خدشه دار کنند

دوست خوبم البته خیلی خوبه که آدم حواسش به دور و برش و مخصوصا دشمناش و عملکردشون باشه.
ولی یه چیزی هست که مخصوصا تو چند سال اخیر مد شده و متاسفانه مرتب اهم ز طرف بعضی مسئولین شنیده میشه
اینه که هر معضلی توی جامعه مطرح میشه رو سریع وصلش میکنن به توطئه های دشمنان. به قول معروف "توهم توطئه" حسابی مد شده.
مثل یه بنده خدایی که توی سریال دایی جان ناپلئون (که اگه دیده باشی یا وصفش رو شنیده باشی) مرتب میگفت: "کار، کارِ انگلیسهاست"
غافل از اینکه معضلات اجتماعی غالبا حاصل و نتيجه یک سلسله علت و عواملیه که یه شبه هم بوجود نیومدن و بالطبع یه شبه هم با وضع یه قانون یا دستور العمل قابل حل شدن نیستن.
بیاییم با همدیگه یه کم از سطحی نگری ها فاصله بگیریم و به جای تقصیر رو گردن دیگران انداختن، با فکر باز و منطقی دنبال راههای چاره باشیم.

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز

دین خدا چیزی کمی نیست که به خاطر این مسایل خدشه دار بشه
پس آقای محترم ترس نداشته باشین.

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از تاپیک پر محتواتون.اقایونی که میگن اجبار نیست...اجبار تو مملکت ما بیداد میکنه...من 4 سال دانشجو بودنم رو با چادری درگیر بودم که هیچ اعتقادی بهش نداشتم.مجبور بودم یه مانتو بر خلاف سلیقه م بگیرم که واسه دانشگاه بپوشم اره هر مکانی لباس مخصوص خودش رو می پذیره ولی به همون خدایی که بالا سرمه قسم که حراست دانشگاه بخاطر 2 سانت بالاتر بودن قد مانتو از زانو بچه ها رو تو دانشگاه راه نمی داد و خودشونم دقیقا می گفتن دو سانت بالای زانوتون هست.صحنه ای که دخترا یک قدم بعد از خروج از دانشگاه چادر رو با حرص تو کیفشون می نداختن صحنه ی تکراری جلو در دانشگاه بود.نمیدونین هر صبح جای اینکه نگران درس باشم نگران بهونه های بنی اسراییلی حراست دانشگاه بودم

Sarp

مدیر بازنشسته
اگه همه ی مردها من جمله استاد معارفتون فقط 10 درصد از این وقتو دقت و انرژی که صرف ورانداز کردن خانوما و حرف زدن در مورد حجاب خانوما میکنن,صرف تهذیب نفس خودشون میکردن وضع بهتر از این بود............

اگه خانوما پستی و بلندیهاشونو به نمایش نذارن و آقایون به تهذیب نفسشون بپردازن بهترترتر میشه

لیلا مندلیف

عضو جدید
پیشنهاد میکنم برنامه استوا رو ببینید فلسفه حجابو متوجه میشید
اگه منظورتون به منه که من حجابم کامله ولی از اینکه حجاب شده یه بازیچه واسه ی خیلی از آدمها و مردهایی که هنوز تو الفبای ایمان خودشون دارن لنگ میزنن حالم به هم میخوره. و با این موضوع که اینقدر رو حجاب اسلامی بیشتر از اخلاق اسلامی مانور میدن کاملا مخالفم

لیلا مندلیف

عضو جدید
اگه خانوما پستی و بلندیهاشونو به نمایش نذارن و آقایون به تهذیب نفسشون بپردازن بهترترتر میشه

بله منم با شما کاملا موافقم.ولی حرف من اینه که آدمها اگه بیشتر به فکر اصلاح خودشون و فکر کردن در مورد عیبهای خودشون باشن خیلی بهتر از این روندیه که الان تو جامعه پیش میره

anjam.vazife

عضو جدید
من عاشق حجابم
چون اگه نبود اینا با کیا ازدواج میکردن
من عاشق حجابم
چون اگه نبود 400 نفر موضوع از کجا بیارن تاپیک بزنن
من عاشق حجابم
چون چینی ها باید چادر های صادراتی خودشونو تو انبار نیگه میداشتن
من عاشق حجابم
چون وقتی باد میخوره این چادره میره زیر پای یه بنده خدا گیر میکنه و چادر میافته و کلی میخندیم
من عاشق حجابم
چون اگه یه بچه مامانشو تو یه جای شلوغ گم کرد نمیتونه پیداش کنه بین یه عالمه لباس سیاه
من عاشق حجابم
چون خانوما کلی تقلب تو امتحان زیرش قائم میکنن
من عاشق حجابم
چون باعت میشه تیزی چشم پسرا کم شه
من عاشق حجابم
چون به قول استاد رفیقمون پستی و بلندی بدن خانم ها گم میشه و باعث میشه استحکاک کمی در مقابل باد داشته و با سرعت باور نکردنی از دست خلاف کارا در رن
من عاشق حجابم
چون نشون میده که اسلام خدشه دار نشده
من عاشق حجابم
چون جلوی گرمای طاقت فرسای تابستون رو میگیره
من عاشقه حجابم
چون حداقل یه فرقی بین یه مسلمون و نا مسلمون باشه
من عاشق حجابم
چون وقتی یکی مانتو یا چادرش لای در تاکسی میمونه درش چفت و فیکس میشه و سر پیچ ها در ماشین خودش باز نمیشه

این یه توهین نیست بلکه گوشه ای از واقعیت هایی است که هممون میبینیم ولی دقت نمیکنیم

من عاشق پسراییم که حجابو دوست دارن چون مطمعن میشن از اینکه ... . .

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
من عاشق حجابم
چون اگه نبود اینا با کیا ازدواج میکردن
من عاشق حجابم
چون اگه نبود 400 نفر موضوع از کجا بیارن تاپیک بزنن
من عاشق حجابم
چون چینی ها باید چادر های صادراتی خودشونو تو انبار نیگه میداشتن
من عاشق حجابم
چون وقتی باد میخوره این چادره میره زیر پای یه بنده خدا گیر میکنه و چادر میافته و کلی میخندیم
من عاشق حجابم
چون اگه یه بچه مامانشو تو یه جای شلوغ گم کرد نمیتونه پیداش کنه بین یه عالمه لباس سیاه
من عاشق حجابم
چون خانوما کلی تقلب تو امتحان زیرش قائم میکنن
من عاشق حجابم
چون باعت میشه تیزی چشم پسرا کم شه
من عاشق حجابم
چون به قول استاد رفیقمون پستی و بلندی بدن خانم ها گم میشه و باعث میشه استحکاک کمی در مقابل باد داشته و با سرعت باور نکردنی از دست خلاف کارا در رن
من عاشق حجابم
چون نشون میده که اسلام خدشه دار نشده
من عاشق حجابم
چون جلوی گرمای طاقت فرسای تابستون رو میگیره
من عاشقه حجابم
چون حداقل یه فرقی بین یه مسلمون و نا مسلمون باشه
من عاشق حجابم
چون وقتی یکی مانتو یا چادرش لای در تاکسی میمونه درش چفت و فیکس میشه و سر پیچ ها در ماشین خودش باز نمیشه

این یه توهین نیست بلکه گوشه ای از واقعیت هایی است که هممون میبینیم ولی دقت نمیکنیم

من عاشق پسراییم که حجابو دوست دارن چون مطمعن میشن از اینکه ... . .
آفرین
جالب بود

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقایون همیشه واسه تهذیب نفسشون دنبال بهونه میگردن؟
آره اقا بابک؟:cool:

دنياي ما با دستِ مردا و براي مردا ساخته شده گلم.اینا همش بهونه ست.من میخوام بدونم 2 سانت کوتاه بلند بودن مانتوی کاملا پوشیده واقعا دین کسی رو به خطر می ندازه؟اگه می ندازه واقعا ایمانی در کار نیست...

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
دنياي ما با دستِ مردا و براي مردا ساخته شده گلم.اینا همش بهونه ست.من میخوام بدونم 2 سانت کوتاه بلند بودن مانتوی کاملا پوشیده واقعا دین کسی رو به خطر می ندازه؟اگه می ندازه واقعا ایمانی در کار نیست...
اگر ایمان باشه اونم محکم و واقعی !!پس آدم با ایمان بیدی نیست که با این بادا بلرزه.

safa13

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر نکنم بشه با ایمان صفر و یکی برخورد کرد. ایمان درجات داره
افرین...من فکر میکنم کمرنگترین ایمانها هم نباید با این چیزهای پیش پا افتاده متزلزل بشه.البته موضوع تاپیک یه چیز دیگه ست.در مورد حس چندگانه ایه که جامعه واسه خانومایی مثه من بوجود اوردن.شما خانوم نیستین تا درک کنین ما چی میکشیم.وقتی همه واسه ظاهرمون تصمیم های مغرضانه میگیرن.وقتی همه حق دخالت دارن جز خودمون