طرح پله پله تا ملاقات خدا

phalagh

مدیر بازنشسته
شیدا جون به خاطر دو چیز بهت تبریک میگم.یکی احساس قشنگ و لطیفت و نوع ارتباطی که با خدا داری و یکی هم به خاطر طرز بیان زیبات. که به این خوبی تجربیاتت و احساساتت رو در قالب کلمات در اختیار ما میزاری.
پیشنهاد خوبی دادی.
تو پست بعد دعا ها رو میزارم.
یه چیز رو هم اضافه کنم. دوستای گلم از این که من با افعال و صیغه های مفرد باهاتون حرف میزنم عذر میخوام. علتش فقط ایجاد صمیمیت هستش:redface:.امیدوارم خدای نکرده حمل بر بی ادبی یا بی احترامی نشه.:redface:

phalagh

مدیر بازنشسته
در روايت آمده كه امام صادق (ع) فرمود :
روزى اميرالمؤمنين (ع ) با محمّد ابن حنفيّة نشسته بودند ، حضرت فرمود : اى محمّد ، ظرفى آب بياور تا براى نماز وضو بگيرم. محمّد آب آورد ، حضرت آب را با دست چپ ، بر دست راستش ريختند و سپس فرمودند :

بِسْمِ اللّهِ، اءَلْحَمْدُللّهِِ الَّذى جَعَلَ المآءَ طَهُوراً ، وَ لَمْ يَجْعَلْهُ نَجِساً
- به نام خدا، سپاس خدايى را كه آب را پاكيزه و پاكيزه كننده قرار داد، و آن را نجس و آلوده قرار نداد.

سپس [به توالت رفته] و خود را شستشو داده و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، حَصِّنْ فَرْجى وَ اءَعِفَّهُ، وَاسْتُرْعَوْرَتى ، وَ حَرِّمنْى عَلَى النّار
- خدايا، شرمگاهم را محفوظ و پاكدامن بدار و عورتم را بپوشان و آن را بر آتش [جهنّم] حرام كن.

پس از آن آب در دهان گردانيده و مضمضه نموده و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، لَقِّنى حُجَّتى يَوْمَ اءَلْقاكَ، وَ اءَطْلِقْ لِسانى بِذِكْرِكَ [وَ شُكْرِكَ]
- خداوندا، روزى كه با تو ملاقات مى كنم ، حجّت و دليلم را به من تلقين نموده و بفهمان و زبانم را به ياد [و شكر گزارى ات] بگشاى.

سپس آب داخل بينى كرده و استنشاق نموده و فرمودند:

اءَللّهُمَّ، لاتُحَرِّمْ عَلَىَّ ريحَ الْجَنَّةِ وَ اجْعَلْنى مِمَّنْ يَشَمُّ ريحَها وَ رَوْحَها وَ رَيْحانَها وَ طيبَها.
- خدايا، بوى بهشت را بر من حرام منما و مرا از كسانى قرار ده كه بو و نسيم و بوى خوش و عطر بهشت را مى بويند.

سپس صورت خويش را شسته و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، بَيِّضْ وَجْهى يَوْمَ تَسْوَدُّ فيهِ الْوُجُوهُ، [و لاتُسَوِّدُ وَجْهى يَوْمَ تَبَيُّضُ فيهِ الْوُجُوهُ]
- خداوندا، روزى كه چهره ها در آن سياه مى گردد، روى مرا سپيدگردان ، [و در روزى كه رويها سفيد مى گردد، مرا رو سياه مفرما]

آنگاه دست راست خويش را شسته و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، اءَعْطِنى كِتابى بِيَمينى ، وَالْخُلْدَ فِى الْجِنانِ بِيَسارى ، وَ حاسِبْنى حِساباً يَسيراً
خدايا، نامه عملم را به دست راستم بده و جاودانگى در بهشتت را به دست چپم و به صورت آسان از من حساب كشى بفرما.

سپس دست چپ خود را شستشو داده و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، لاتُعْطِنى كِتابى بِشِمالى [وَ لا مِنْ وَرآءِ ظَهْرى] وَ لاتَجْعَلْها مَغْلُولَةً إِلى عُنُقى وَ اءَعُوذُ بِكَ مِنْ مُقَطَّعاتِ النّيرانِ
- خداوندا، كتابم را به دست چپ [و از پشت سرم] به من مده و آن را بسته برگردنم قرار مده و به تو پناه مى برم از جامه هاى بريده و مهيّا شده از آتش

سپس سر خود را مسح نموده و فرمودند :

اءَللّهُمَّ، غَشِّنى بِرَحْمَتِكَ وَ بَرَكاتِكَ وَ عَفْوِكَ [وَ عافِيَتِكَ مِنَ الْبَلْوى]
- خدايا، مرا غرق در رحمت و بركات و عفو و گذشت [و ايمن از بلا] خود بگردان.

پس از آن پاهاى خويش را مسح نموده و فرمودند:

اءَللّهُمَّ، ثَبِّتْنى عَلَى الصِّراطِ [الْمُسْتَقيمِ] يَوْمَ تَزَلُّ فيهِ الاَْقْدامُ، وَاجْعَلْ سَعْيى فيما يُرْضيكَ عَنّى
(در برخى از نسخه هاى كتاب به جاى ثَبِّتْنى لفظِ ثَبِّتْ قَدَمَىَّ آمده است)
- خداوندا ، در روزى كه قدمها مى لغزند مرا بر صراط [مستقيم] ثابت و استوار گردان و سعى و كوششم را در چيزى قرار ده كه موجب خرسندى تو از من گردد.

سپس حضرت سرشان را بلند كرده و به محمّد نگاه نمود و فرمود: اى محمّد ، هركس مانند من وضو بگيرد و همانند من دعا كند خداوند - عزّوجلّ - از هر قطره [آبى كه در وضوء استفاده نموده] فرشته اى مى آفريند كه تقديس و تسبيح و تكبير بگويد و خداوند ثواب آن را تا روز قيامت براى او مى نويسد.

phalagh

مدیر بازنشسته
درسهاى آموختنى از وضو

درسهاى آموختنى از وضو

امام صادق عليه السلام به نقل از پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله فرمود: مسواك كردن موجب پاكيزگى دهان و خشنودى خداست و از سنت هاى موكد است و منافعى براى برون و درون دارد كه بى شمار است . هم چنان كه زوايد غذا را با مسواك از دندان هايت مى زدايى ، آلودگى را نيز با تضرع و خشوع و شب زنده دارى به درگاه خدا از بين ببر، ظاهر و باطن خود را از تيرگى هاى مخالفت با فرمان خدا و ارتكاب گناهان بزداى . چوب مسواك ، گياهى پاك و لطيف است ، دندانها هم وسيله خوردن . جويدن و گوارش است . مسواك سبب مى شود كه آلودگى هاى غذا از بين برود و جوهر زلال آن آشكار شود و مثل حالت اولش گردد. خداوند را هم پاك و هم شفاف قرار داد و فكر و ياد و تكريم خدا را غذاى قلب قرار داد. هر گاه غفلت و تيرگى ، شفافيت دل را بزدايد با صيغل توبه و آب اناب (بازگشت از گناه ) آن را جلا بده تا به حالت نخست برگردد و صاف شود. (3) بايد انديشيد همانگونه كه مسواك ، سبب سالم ماندن دندان و كمك به بهتر هضم شدن غذاست كه قواى بدن و مايه حيات آدمى و طول عمر اوست ، پاكسازى درون زمينه ساز سعادت انسان است . معيار، خوب و دقيق انجام دادن كارهاست ، نه كميت بسيار. همچنان كه وزير در برابر سلطان كارى آسانتر از جنگ يك جنگجو در ميدان نبرد دارد، ولى و قرب تر است . چون كارش ‍ حساس تر و دقيق تر است ، مراقبت بر حسن اجراى فرمان خدا حتى در مسواك زدن موجب قرب به اوست و بعيد نيست نماز با مسواك ، پاداشى هفتاد برابر داشته است . بنده بايد مراقب باشد وقت حضور در مقابل خدا همه اعضايش ، به خصوص عضوى كه با آن كلام الهى را مى خواند، آلوده به آلودگى هاى دنيوى نباشد، اين مراقبت لطيف ، در خور هر گونه پاداش الهى است .
برگرفته از کتاب
نماز عارفانه
نام نويسنده : ميرزا جواد ملكى تبريزى
ترجمه ، تلخيص و نگارش : جواد محدثى

phalagh

مدیر بازنشسته
اسرار و حكمت وضو

اسرار و حكمت وضو

از جمله درسهاى ديگر وضو و خواند دعا آن است ، انسان در همه حال ، ادب عبوديت داشته و به ياد خدا باشد و از امور دنيا به ياد آخرت بيفتد. به فرموده امام صادق عليه السلام خداوند آب را كليد قرب و مناجات خويش قرار داد. آب ، نجاسات ظاهرى را زايل مى كند و رحمت الهى گناه بندگان را مى شويد. هم چنان كه آب را مايه حيات و بقاى تمام موجودات قرار داده است ، به فضل و رحمت خويش عبادت ها را مايه حيات دلها قرار داده است . پس تو بايد مثل آب ، زلال و پاك باشى . خداوند، آب را پاك كننده قرار داد. تو هم دل و جانت را با تقوا و يقين پاكيزه ساز. به فرموده امام رضا عليه السلام خداوند فرمان وضو داد، تا وقتى بنده در پيشگاه خدا براى مناجات مى ايستد، از آلودگى ها پاك باشد؛ سستى و بى حالى نداشته باشد و با دلى پاك در آستان خدا بايستد. در وضو شستن دسته و صورت و مسح دست و پاها واجب است ، چرا كه وقتى بنده اى در پيشگاه خدا مى ايستد، اندام وضويش آشكار است . سجود و خضوعش با صورت است و درخواست و دعايش با دست و تضرع و ناليدنش با سر. در ركوع و سجود سر را رو به خدا مى گيرد و نشستن و ايستادنش با پاهاى اوست ...
برگرفته از کتاب
نماز عارفانه
نام نويسنده : ميرزا جواد ملكى تبريزى
ترجمه ، تلخيص و نگارش : جواد محدثى

mehrdadeng

عضو جدید
سلام به دوستان عزيز
منم هدف شما رو دوست دارم و وهمين هدف رو دنبال مي كنم .اما راه شما رو قبول ندارم.
اميد وارم دوستان از حرف من ناراحت نشن و حرف من رو به عنوان يه نظر يا شايد يه تجربه تلقي كنند.رسيدن به خدا سخت نيست .رسيدن به خدا احتياج به پله هاي زياد نداره.رسيدن به خدا فقط يه پله داره .اره فقط يه پله .شما رو نمي دونم اما من عاشق راه هاي ميانبورم .يادمه يه روز يه شعر از يه شاعر رو خوندم كه الان فقط مضمونش يادم مياد كه مي گفت قدم اول رو بر وجود نه و قدم دوم رو پيش ودود.كافيه فقط هر انساني روي خودش پا بذاره قدم دومي پيش خداست.حالا يه سوال:آيا كسي بهتر از خود شخص خودشو مي شناسه؟من فكر نمي كنم .با اين اوصاف هر كسي بهتر از ديگران مي دونه كه چي جوري رو خودش پا بزاره.اينو به عنوانيه پيشنهاد كه قبلا خودم تجربه كردم مي گم:خوبه اول مهرداد تكليفشو با خداش معلوم بكنه. اصلا چرا مهرداد خدا رو دوست داره؟بدونه چرا ؟؟؟؟؟؟ ودوم كارهايي كه خواهرمون فلق مي گه رو مرحله به مرحله انجام بده.

يه سوال دارم .اميدوارم دوستان جواب بدن؟
چرا انسان خدا رو ذاتا دوست داره؟

sheida244

عضو جدید
سلام به دوستان عزيز
منم هدف شما رو دوست دارم و وهمين هدف رو دنبال مي كنم .اما راه شما رو قبول ندارم.
اميد وارم دوستان از حرف من ناراحت نشن و حرف من رو به عنوان يه نظر يا شايد يه تجربه تلقي كنند.رسيدن به خدا سخت نيست .رسيدن به خدا احتياج به پله هاي زياد نداره.رسيدن به خدا فقط يه پله داره .اره فقط يه پله .شما رو نمي دونم اما من عاشق راه هاي ميانبورم .يادمه يه روز يه شعر از يه شاعر رو خوندم كه الان فقط مضمونش يادم مياد كه مي گفت قدم اول رو بر وجود نه و قدم دوم رو پيش ودود.كافيه فقط هر انساني روي خودش پا بذاره قدم دومي پيش خداست.حالا يه سوال:آيا كسي بهتر از خود شخص خودشو مي شناسه؟من فكر نمي كنم .با اين اوصاف هر كسي بهتر از ديگران مي دونه كه چي جوري رو خودش پا بزاره.اينو به عنوانيه پيشنهاد كه قبلا خودم تجربه كردم مي گم:خوبه اول مهرداد تكليفشو با خداش معلوم بكنه. اصلا چرا مهرداد خدا رو دوست داره؟بدونه چرا ؟؟؟؟؟؟ ودوم كارهايي كه خواهرمون فلق مي گه رو مرحله به مرحله انجام بده.

چرا مگه نه اينكه اين دنيا واسه كامل شدن هست.
خوب اگه قرار بود كه بشه يكباره همه چيز رو كنارگذاشت كه ديگه انقدر زمان نياز نبودو انسان انقدر وادي ها رو طي نميكرد تا برسه به جايگاهي كه براش در نظر گرفته شده ميشه زمانش رو كوتاه تر كرد مثل علي و محمد و و و....... اون بستگي به همت خودت داره
و اگه قرار بود اينجوري نگاه كرد كه خدا هيچوقت چيزي به اسم توبه قرار نميداد
منم با حرف شما موافقم مبني بر اينكه خود آدم بهتر از هر كسي خودش رو ميشناسه
ولي آيا اين شناخت كامل و همه جانبه است؟
اگه با اين نظر بايد رفت جلو كه ديگه نه پيغمبري نياز بود و نه كسي كه راه رو نشونت بده.

حتي ما الان مراجع رو داريم و بعضي ها پيري دارن كه اون بهشون اشكالات رو ميگه

از نظر من همه چيز لازم و ملزوم هم هستن
و در ثاني اگه از همه ما اون شناخت لازم و كافي رو در باره خودمون داشته باشيم كه قضيه تموم هستش و ديگه مشكلي نيست.

ميشه به راحتي به خدا نزديك شد و ميشه به همون راحتي هم ازش دور شد.

البته كاملاً مستحضر هستيد كه با چند تا جمله نميشه در اين باره بحث كرد.

درست، انسان ميتونه به جايي برسه كه حتي توي تصورات نميگنجه ولي اين راه همونقدر كه آسون هست به همون ميزان هم سخت و پر از نكات ريز
و بايد از تجربيات بزرگان استفاده كرد.

خوب به نظر شما چطوري ميشه انسان رو خودش پا بزاره؟ اين خيلي سخت
به عملش فكر كن شامل چه چيزايي ميشه؟ خيلي چيزها توش نهفته اس
درسته، شايد همين يه پله كافيه ولي چطوري ميتوني اين پله رو بگذروني
همين واسه تمام عمرت كافيه

يا علي

آخرین ویرایش:

sheida244

عضو جدید
شیدا جون به خاطر دو چیز بهت تبریک میگم.یکی احساس قشنگ و لطیفت و نوع ارتباطی که با خدا داری و یکی هم به خاطر طرز بیان زیبات. که به این خوبی تجربیاتت و احساساتت رو در قالب کلمات در اختیار ما میزاری.
پیشنهاد خوبی دادی.
تو پست بعد دعا ها رو میزارم.
یه چیز رو هم اضافه کنم. دوستای گلم از این که من با افعال و صیغه های مفرد باهاتون حرف میزنم عذر میخوام. علتش فقط ایجاد صمیمیت هستش:redface:.امیدوارم خدای نکرده حمل بر بی ادبی یا بی احترامی نشه.:redface:

ممنون عزيزم

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزيز

از منصور حلاج پرسیدند آن شب تو و زندانت نبودید، گفت : خدای اینجا بود و من در خدا...
الله و عبد الله دو جز جداناشدنین ، همانطور که الله از رگ گردن به من نزدیک تر است پس من هم نشانه ای از خدا هستم...پس انا الحق...
انا الحق از این بابت که غوطه ور شویم در دریای وجود و علیت او یعنی به معنا بشناسیم او را و همیشه با او آرامش پیدا کینم...

از حلاج پرسیدند:به چه نحو به خدا برسیم...؟
گفت:یک قدم از دنیا برگیر و یک قدم از عقبی!

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خدایا...از تو خجلم....
نه پشمینه پوشم نه مفتی!
نه رند و نه ولی!
نه پیر و نه مرشد!
من یک انسان بی چیزم......در کیسه ام اندکی از ارادت توست...
ندارم که ببخشم .... تو خود میدانی مستمندم... مستمند گوشه ای از عشق بازیت....
مرا در آغوشت بگیر.....
الهی گاهی ، نگاهی من خود میدانم که مینگری و من خود می دانم که نمی بینم...
پستوی ایمانم را میتکانم از گرد دنیوی چون تو آن را زیون می کنی با خوبیهایت!

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینجا یه طوری شده
مثل اولاش نیست
دوست ندارم این حرف و بگم
اما
یه کم صمیمتش کم شده
البته یه کم
با این صحبتاتون فکر نمی کنید یه کم دارین به خودتون سخت می گیرید
بابا دنیا این طوری هام نیستا
گفتم به کام وصلت خواهم رسید روزی
گفتا که نیک بنگر شاید رسیده باشی
به نظر من بچه ها زیادی دارین به خودتون سخت می گیرین
نه به خودتون سخت بگیرید و نه این که بگید میونبر بهتره
به قول این دوستمون همون طور که با میونبر به راحتی میشه به خدا رسید ولی شاید به همون راحتی هم ازش برگشت و در کل این راه رفته شاید ارزش کمتری داشته باشه"برای خود انسان
و همین طور ماها نباید زیاد خودمون و دچار مشکلات و سخت گیری ها بکنیم .
و بگیم خودشناسی خیلی سخته و ................
نه
خدا انقدر بهمون راه درست و نشون داده که اگه انسان تمام توجهش معطوف به خدای خودش باشه گذر این راه ها خیلی راحته و می تونه وجود خودش و به بهترین شکل در بیاره
فقط باید به خودش توجه داشته باشین
میگن خواستگاه هر گناهی دلبستگی به دنیاست
همین یه جمله همه ی حرفا رو گفته
اگه یه کم دقت کنیم میبینیم که واقعا هم همین طوره
هر موقع دلبستگی ای "توی هر زمینه ای " به این دنیا پیدا کردیم "دچار گمراهی شدیم .
این که مثلا ماها توی یه سنی هستیم که میشه یکی از بزرگترین مشکلات و اشتباهات و در این خلاصه کرد که :
ماها جای معشوق آسمانی و کم کم با یه معشوق زمینی عوض می کنیم و کم کم عشق به معشوق آسمانی رنگ می بازه و مثل قبل نیست.
نمی دونم چرا همچین مسئله ای به ذهنم رسید
ولی شاید دلیلش مشهود بودن این موضوع در بین هم سن و سالای ماست
باید توجهمون معطوف به خودش باشه
باید همه ی کارامون برای خودش باشه و برای رضایت خودش
این دلبستگی به دنیاست که باعث میشه ازش دور بشیم و بعدش هم خیلی مسائل دیگه
فقط دلبستگی به دنیاست .
خود من زندگی و فقط با این دعا برای خودم معنا می کنم که:
خدایا
به من زیستنی عطا کن
که در لحظه ی مرگ
بر بی ثمری لحظه ای که برای زیستن گذشته است حسرت نخورم
و مردنی عطا کن
که بر بیهودگیش سوگوار نباشم
زندگی برای من فقط تو همین خلاصه میشه
فقط همین و از این چند روزی که توی دنیا هستم از خدا می خوام
اگه گاهی هم کوتاهی می کنم اونم بر می گرده به همون دلبستگی به دنیا
خیلی دلم می خواد بیشتر صحبت کنم و حرفای دلم و بگم
اما نمیشه
الآن و با این شرایط نمیشه
یا علی

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببخشید من اولین بار میام اینجا....اول تاپیک رو هم خوندم....ولی دقیق متوجه نشدم
اگه بگید اینجا قراره چیکارکنیم ممنون میشم.....بازم ببخشید:gol:

2sadaf2

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببين!
تا حالا 2 تا پله رفتيم!
يعني روي پله ي دوميم.
اوليش ذكر بسم الله الرحمن الرحيم بود كه در آغاز كارهامون مي گفتيم.
دوميش هم دائم الوضو بودن!

هر مرحله 15 روز خودسازي داره!
از 15 ارديبهشت شروع شده. الانم تو مرحله دوم خودسازي هستيم!

arghavan.z

عضو جدید
کاربر ممتاز
اهان حالا فهمیدم....ببخشید دقیق نخونده بودم......
مرسی..........

mehrdadeng

عضو جدید
گفتم به خدا مرا مرادي بفرست *****طوفان زده ام ،راه نجاتي بفرست
فرمود كه با زمزمه يا مهدي**********نظر گل نرگس صلواتي بفرست
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

phalagh

مدیر بازنشسته
:gol:اول به ارغوان جونم خوش آمد میگم.:heart:امیدوارم هر وقت میتونی به ما سر بزنی و ما رو از نظرات ارزشمندت بهره مند کنی.:gol:
بعد یه سوال از محمد طاها دارم.متوجه نشدم چرا میگی اینجا دیگه صمیمی نیست؟ اگه مشکلی هست یا نظری داری بگو. دوست ندارم حتی یه نفر هم اینجا معذب باشه.
دلم میخواد خوب و صمیمی باشیم.:gol:

Atropatkan

عضو جدید
سلام عزیزان
منم یه 5-6 روزی بود که سرم شلوغ بود .(همش تو راه بودم)
نتونستم خودمو سر موقع برسونم.
دوستان زیادی اومدند و وقتی داشتم نظراتشون رو می خوندم احساس خوبی بهم دست داد.(احساس کردم که کسی هستش که بهم نیرو میده و دستم رو می گیره و آروم آروم تو گوشم لالایی می خونه.احساس قشنگیه.)

امیدوارم که تو این چند روز بتونم هر روز به تاپیک سر بزنم.:gol:

یا حق:victory:

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
و باز هم اشک
راست میگی
آدم کم میاره
به خصوص من
منی که همین الان یه مشکلاتی باسم پیش اومده که شاید به قیمت زندگیم تموم بشه
اعتقادی نیستا
دنیویه
مقصرش هم خودمم
به غیر از خدا "کار هیشکی نیست .
اما صبر می کنم
شاید............
هوالمحبوب

فقط يه نصيحت چيزي رو بزور ازش نخواه.بگو راضيم به رضاي تو.چون اگه به زور بخواهي يه چيز ديگه رو ازت ميگيره.همين صبر كردن بهترين راه حل مشكلات است.:gol:

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا یه طوری شده
مثل اولاش نیست
دوست ندارم این حرف و بگم
اما
یه کم صمیمتش کم شده
البته یه کم
به قول این دوستمون همون طور که با میونبر به راحتی میشه به خدا رسید ولی شاید به همون راحتی هم ازش برگشت و در کل این راه رفته شاید ارزش کمتری داشته باشه"برای خود انسان
نه
خدا انقدر بهمون راه درست و نشون داده که اگه انسان تمام توجهش معطوف به خدای خودش باشه گذر این راه ها خیلی راحته و می تونه وجود خودش و به بهترین شکل در بیاره
هر موقع دلبستگی ای "توی هر زمینه ای " به این دنیا پیدا کردیم "دچار گمراهی شدیم .
این که مثلا ماها توی یه سنی هستیم که میشه یکی از بزرگترین مشکلات و اشتباهات و در این خلاصه کرد که :
ماها جای معشوق آسمانی و کم کم با یه معشوق زمینی عوض می کنیم و کم کم عشق به معشوق آسمانی رنگ می بازه و مثل قبل نیست.
فقط دلبستگی به دنیاست .
خدایا
به من زیستنی عطا کن
که در لحظه ی مرگ
و مردنی عطا کن
اما نمیشه
یا علی
هوالمحبوب

تو تكليف خودتو ميدوني؟يا ميگي دنبال دنيا نباشيد ياميگي بخودتون سخت نگيريد.ببين عزيزم،درست نبايد دل بست ولي وقتي دنيا رو نداشته ياشي آخرتم نداري.وقتي داشتي ذهنت آرومه ميفهمي چكار ميكني ولي وقتي نداري سر نمازت توي دعات همش مادياته.داشتن مناسب را با داشتن حرصي وطمعي بايد جدا كرد.تمام فرستادگان خدا وائمه اسباب دنيا رو داشتن وبا اون دست بينواها رو ميگرفتند.پس مطمئن باش دنيا مزرعه آخرته تو بايد بدوني توش گندم بكاري يا خشخاش.حرف زدن آدمو سبك نميكنه اون همدليه كه آدمو سبك ميكنه.
ولي آخرشو اينجوري بهت بگم ناز گل بابا:
:biggrin::gol:تو موقع نوشتن زياد خورده بودي نفخ كرده بودي اينجور مواقع يه چايي نبات حله.:biggrin::gol:
يا حق.

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینجا یه طوری شده
مثل اولاش نیست
دوست ندارم این حرف و بگم
اما
یه کم صمیمتش کم شده
البته یه کم
نه
فقط دلبستگی به دنیاست .
خدایا
به من زیستنی عطا کن
که در لحظه ی مرگ
و مردنی عطا کن
اما نمیشه
یا علی
هوالمحبوب

تو تكليف خودتو ميدوني؟يا ميگي دنبال دنيا نباشيد ياميگي بخودتون سخت نگيريد.ببين عزيزم،درست نبايد دل بست ولي وقتي دنيا رو نداشته ياشي آخرتم نداري.وقتي داشتي ذهنت آرومه ميفهمي چكار ميكني ولي وقتي نداري سر نمازت توي دعات همش مادياته.داشتن مناسب را با داشتن حرصي وطمعي بايد جدا كرد.تمام فرستادگان خدا وائمه اسباب دنيا رو داشتن وبا اون دست بينواها رو ميگرفتند.پس مطمئن باش دنيا مزرعه آخرته تو بايد بدوني توش گندم بكاري يا خشخاش.حرف زدن آدمو سبك نميكنه اون همدليه كه آدمو سبك ميكنه.
:biggrin::gol:تو موقع نوشتن زياد خورده بودي نفخ كرده بودي اينجور مواقع يه چايي نبات حله.:biggrin::gol:
يا حق.

mehrdadeng

عضو جدید
به كودكي پستي،به جواني مستي ،به پيري سستي ، پس كي خدا پرستي؟
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

دوستان اگه چيزي توذهنتون هست كه تو اين راه كمك مي كنه يا حرفايي كه با خداعشق بازي مي كنه رو بگيد.قرار نبود خسيس باشيد.;)

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هوالمحبوب

فقط يه نصيحت چيزي رو بزور ازش نخواه.بگو راضيم به رضاي تو.چون اگه به زور بخواهي يه چيز ديگه رو ازت ميگيره.همين صبر كردن بهترين راه حل مشكلات است.:gol:
چیزی و به زور ازش نمی خوام .
در جریان مشکل من نیستی
من یه کاری با خودم کردم که حالا ممکنه که بد جور چوب اون کار و هم بخورم .
اگه می خوای من و نصیحتی بکنی بهتر بود می گفتی :چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی
حالا هم میگم فقط صبر می کنم
شاید ......
ولی اگه نشد هم بهش عیبی نمی گیرم
چون مقصر خودم بودم

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
هوالمحبوب

يا حق.
آره بابا
تکلیف خودم و می دونم
حرفای تو حرفای منم هست .
منظور از دلبستگی به دنیایی که من ازش صحبت کردم بی توجهی به دنیا و و در کل بی عقلی نبود .
اسلام یعنی عقل
خدا خودش وجود خودش و با عقل به ماها اثبات کرده و خودش گفته تفکر کنید و با تفکر به وجود خدا پی ببرید.
محسن من تو زندگیم بی هدف نبودم .
توی هدفام کوتاهی کردم اما بی هدف نبودم .
چرا به بی هدفی متهمم کردی نمی دونم .
اما بی هدف نیستم .
من با اون حرفام این صحبت و به میون آوردم که باید همه ی هدف هامون برای خدا باشه
برای رضای خدا باشه
و فقط به خاطر خودش باشه
و این یعنی همون کاشتن خوب
یعنی کاشتن با ارزش
برای هر کسی که بهش عمل کنه
تکلیفم و با خودم می دونم .
چون با هدف زندگی می کنم.
اگه گاهی گمراهم شدم بازم دلیلش کوتاهی خودم بوده
من از دل صحبت کردم .
شاید بهتر بود به جای این که بگی تکلیف خودت و می دونی
این طور می گفتی که صحبتای من در ادامه ی صحبتای طاهاست
چون دقیقا همین بود.
صحبتای تو دقیقا تکمیل کننده ی صحبتای من بود.

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خدایا
به من زیستنی عطا کن
که در لحظه ی مرگ
و مردنی عطا کن
به این قسمت هم محسن توجه کن
ببین منظور من از این خواسته چی بوده

محسن2115

عضو جدید
کاربر ممتاز
به این قسمت هم محسن توجه کن
ببین منظور من از این خواسته چی بوده
هو المحبوب
سلام.اينكه براي دكتر شريعتيه.
:biggrin:ولي بقول يكي از دوستام ميگفت ببين جايي كه ميتوني چيزي بگي بگو والا بعدش حرص ميخوري كه چرا حرف شنيدي و چيزي نگفتي.:biggrin:
اما دور از شوخي ،انسان هميشه در خسران وضرر است(سوره عصر)حالا ميخواد سر موقعش كمتر احساس ضرر كنه و از خودشم راضي باشه.از قدي گفتن تا تواني دلي بدست آر كه دل شكستن هنر نميباشد يا مي بخور منبر بسوزان مردم آزاري نكن.شرط ميبندم خدا به ازاي هر ذره كار خوبت يه عالمه از گناهايي كه در حق خودش كردي و مي بخشه ولي سر سوزني از حق بندگانش نميگذره.من نميدونم چكار كردي ولي همين دو تا كاري كه تا حالا قرار بود بكني بكن ازشم بخواه وبهش قول بده كه ديگه از روي تعمد انجام ندي مطمئن باش حل ميشه.ولي اگه اتفاقي افتاد بدون صلاحت بوده كه چنين بشود تا ضربه كمتري بعد ها بخوري.شك نكن زهرش عسله واي به حال عسلش كه ديگه بهتر از اون نميشه.

((اگه فكر ميكني ميتونم كمكي بكنم ميتوني شخصي برام بفرستي در خدمتم.)):(:cry::gol:

elahe_dieu

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اینجا چی کار میکنین ؟
میشه یکی به من توضیح بده

در مورد خدا حرف میزنین ؟
یا غر میزنین؟
چی کار میکنین؟