بخوان به نام پروردگارت که تو را خلق کرد...

بخوان به نام پروردگارت که تو را خلق کرد...

• خوبه؟

رای: 21 67.7%
  • بد نیست؟

رای: 4 12.9%
  • بد؟

رای: 2 6.5%
  • داغونه؟

رای: 4 12.9%

• مجموع رای دهندگان
    31

خانم کریمی

عضو جدید
سلام خیلی خوش اومدین...اینجا می تونی نظرت رو راجع به خودت و خدات بگی...مثلا اگه بخوام اولیش رو خودم بگم باید بگم که:بعضی اوقات واقعا از دستش ناراحت می شم باهاش قهر می کنم....ولی بعد می بینم که نه ...انگار یه جوری ریز و ظریف بهم کمک کرده...شما هم از تجربه های خصوصی تون با خدا بگید .....ممنون:redface:

pesare_bawafa

عضو جدید
یه زمانی خیلی خوب بود با هم دیگه رفیق بودیم
اما من در حقش نامردی کردم هرچی بهم حال میداد من بهش خیانت میکردم
حالا هم دیگه چند وقته که رابطم باهاش کم شده البته هواسم هست که هواسش بهم هست

خانم کریمی

عضو جدید
یه زمانی خیلی خوب بود با هم دیگه رفیق بودیم
اما من در حقش نامردی کردم هرچی بهم حال میداد من بهش خیانت میکردم
حالا هم دیگه چند وقته که رابطم باهاش کم شده البته هواسم هست که هواسش بهم هست

من دیشب باهاش دعوا کردم....اما بعد ازش معذرت خواستم..یعنی منو می بخشه؟

phalagh

مدیر بازنشسته
خدا یه رفیق شفیق

خدا یه رفیق شفیق

راستش من فکر میکنم اگه خدا رو از زندگیم حذف کنم باید خودم رو از زندگی حذف کنم.خدا تنها امید من برای ادامه زندگیه.اگه یه روزی ازش دور بشم دیگه نمی دونم باید برای چی زندگی کنم.
خدا تنها کسیه که آدم راحت میتونه باهاش حرف بزنه . حرفایی رو که به هیشکی نزدم خیلی راحت و بی رودر بایستی باهاش در میون میذارم.
یه وقتایی خیلی واضح و محسوس حضورشو و نگاهشو حس میکنم. اون یه رفیق خیلی خوبه.گاهی وقتا هم باهاش دعوام میشه و باهاش تند حرف میزنم اما میدونم که میدونه دوسش دارم و از دستم دلخور نمیشه.

nagola

عضو جدید
وقتی مشکل دارم اولین کسی که به یادم می هفته خداست. ولی وقتی حالم خوبه همه یادم می افتن به جز خدا. چرا ما آدم اینجوری هستیم. بازم این خداست که همیشه هوای ما رو داره.

phalagh

مدیر بازنشسته
يعني دل ميخواد بره به سمتش! و آروم بگيره!
ولي عقل نميزاره ! عدل'ش رو نقض ميكنه و... !!

عقل؟!!! چرا عدلش رو نقض میکنه؟
آیا مطمئنی که عقل ما اونقدر کامل شده که بتونه در مورد عدل خدا داوری کنه. وآیا اونقدر مطالعه داشتیم و به دنبال دلایل کاراش و جاهایی که به نظر عقل ناقصمون بی عدالتیه رفتیم؟ تا ببینیم که چرا؟
وقتی مطمئن شدی که عقلت کامله و همه چیز تاکید میکنم همه چیز رو میفهمه و به دنبال همه علتها رفته اونوقت میتونی به خودت اجازه بدی در مورد عدالت خدا داوری کنی.
اما آیا واقعا هیچ انسانی اونقدر کامل خواهد شد؟

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب به نظرم ماتریکس نظرش درسته!!!!
کسی که خدا رو ابتدا برای خودش ثابت کنه بعد قبولش کنه، ارزش بالاتری خواهد داشت
خیلی از ما در مورد اثبات اصول دین کوتاهی کردیم واسه همین خیلی ها می تونن شبه بندازن برامون (یکیش خود من)
من هم در مورد عدل خیلی تحقیق کردم.. خیلی پیچیدس ....
سوال اولیم هم این بود که مثلا یه بنده خدایی تو یه مشت آدم خور بدنیا میاد!
جد اندر جدش هم به هیچی پابند نبودن! حالا به نظرتون از کجا باس بفهمه خوب چیه ..بد چیه.. بهشت کجاست... ؟؟؟ یعنی اگه کمتر آدم بخوره میره تو بهشت؟؟! این شبه ای بود که دوستم انداخت به جونه ما!
البته یه مورد رو انکار نمیکنم! اگه همون آدم رو از بچگی بندازی تو یه جزیره بی هیچ آدم دیگه ای، بعد یه مدت به خاطر حس درونیش به عبادت،خدارو پیدا میکنه، اما چون به بیراهه میره، احتمالا یه چیزی رو به عنوان خدا قرار میده و پرستش میکنه (بت)
پس این موضوع به این سادگی نیست...
یه روز داش ماتریکسم دل میده بهش! ببین کی گفتم!:w12:
نظر خودم هم اینه که چیزهایی دیدم که هیچجوره نمیتونم باور کنم نیست...
همه جوره حسش کردم...
همه جوره!
یاعلی

Matrix

عضو جدید
عقل؟!!! چرا عدلش رو نقض میکنه؟
آیا مطمئنی که عقل ما اونقدر کامل شده که بتونه در مورد عدل خدا داوری کنه. وآیا اونقدر مطالعه داشتیم و به دنبال دلایل کاراش و جاهایی که به نظر عقل ناقصمون بی عدالتیه رفتیم؟ تا ببینیم که چرا؟
وقتی مطمئن شدی که عقلت کامله و همه چیز تاکید میکنم همه چیز رو میفهمه و به دنبال همه علتها رفته اونوقت میتونی به خودت اجازه بدی در مورد عدالت خدا داوری کنی.
اما آیا واقعا هیچ انسانی اونقدر کامل خواهد شد؟

بيخيال حس بحث كردن ندارم!

موضوع همينه كه عقل ناقص ميخوام چيكار !!؟

عقلي بايد داشته باشم كه بتونه اونو كاراش رو درك كنه.

من يه سوال دارم .. شما كه همه چيز و كامل بودن و... كلا" از اينا حرف ميزني... بگو كه چطور به وجود خدا رسيدي ؟ چرا نماز ميخوني ؟ چطور فهميدي آخرتي هست ؟ چرا به محمد اعتقاد داري؟ چرا واسه حسين گريه ميكني؟ چرا من پيامبر نشدم و عيسي از بدو تول پيامبر بود ؟
چرا من بچه ي علي و فاطمه نشدم ؟ چرا خداي رحيم ميتونه بنده هاش رو بكنه تو جهنم ؟ چرا من ناخواسته آفريده شدم ؟ چرا خدا به ما ميگه اختيار دارين ... ولي بعد جهنم رو به كسايي كه خلاف ميلش عمل كنن وعده ميده !؟ مثه اين نيست كه من به شما بگم : شما اختيار دارين اينكار رو انجام بديد يا نديد .. ولي حق نداريد انجام بديد!؟ چطوريه كه من اختيار دارم ولي خدا ميدونه عمل بعدي من چيه !؟ چرا .. چرا .. و صدتا چراي ديگه!

شمايي كه معتقديد اينا رو جواب بديد !

يامين

عضو جدید
کاربر ممتاز
زماني برام مشكلي پيش اومده بود
هرچي دعا كردم و صداش كردم مشكلم حل نشد
اون موقع فكر كردم خدا اصلا منو نمي بينه ، اين عادلانه نيست!!
چون با تمام وجودم ازش خواسته بودم
اما الان روزي هزار بار خدا رو شكر ميكنم كه اون دعام رو مستجاب نكرده بود :redface:

و حالا پاك آفريدگارم بهتر از اون چيزي رو كه خواسته بودم بهم هديه داده

خودش ميگه : اگر آنهايي كه از من روي برتافتند مي دانستند كه چقدر مشتاق ديدارشان هستم هر آيينه از شوق جان مي سپردند

اگه از ته دلت صداش كني حتما جوابت و مي ده اگه اون چيزي رو كه خواستي بهت نداد
بخاطر اينه كه اون خالقته و بيشتر از تو ميدونه چي به نفعته اگه خوب نگاه كني هميشه بعدش بهت مي گه واسه چي اون دعاتو براورده نكرده بود;)

Matrix

عضو جدید
زماني برام مشكلي پيش اومده بود
هرچي دعا كردم و صداش كردم مشكلم حل نشد
اون موقع فكر كردم خدا اصلا منو نمي بينه ، اين عادلانه نيست!!
چون با تمام وجودم ازش خواسته بودم
اما الان روزي هزار بار خدا رو شكر ميكنم كه اون دعام رو مستجاب نكرده بود :redface:

و حالا پاك آفريدگارم بهتر از اون چيزي رو كه خواسته بودم بهم هديه داده

خودش ميگه : اگر آنهايي كه از من روي برتافتند مي دانستند كه چقدر مشتاق ديدارشان هستم هر آيينه از شوق جان مي سپردند

اگه از ته دلت صداش كني حتما جوابت و مي ده اگه اون چيزي رو كه خواستي بهت نداد
بخاطر اينه كه اون خالقته و بيشتر از تو ميدونه چي به نفعته اگه خوب نگاه كني هميشه بعدش بهت مي گه واسه چي اون دعاتو براورده نكرده بود;)

دوست من همه ي اين حرفهاي شما درست! اما با اين پيش شرط : كه خدا رو قبول داري . بهش ايمان داري. به دعا اعتقاد داري و.... / حالا يه مشكلي پيش مياد اعتقادت رو از دست ميدي و دوباره بدست مياري!

موضوع اينه كه من اصلا" اعتقاد ندارم! يعني قبول كه خدايي هست ! ولي نميتونم دركش كنم!
در ضمن ايماني كه من ازش حرف ميزنم .. اگه بدست بياد ، هيچوقت حتي به شك هم نميندازدت!

phalagh

مدیر بازنشسته
خوب به نظرم ماتریکس نظرش درسته!!!!
کسی که خدا رو ابتدا برای خودش ثابت کنه بعد قبولش کنه، ارزش بالاتری خواهد داشت
خیلی از ما در مورد اثبات اصول دین کوتاهی کردیم واسه همین خیلی ها می تونن شبه بندازن برامون (یکیش خود من)
من هم در مورد عدل خیلی تحقیق کردم.. خیلی پیچیدس ....
سوال اولیم هم این بود که مثلا یه بنده خدایی تو یه مشت آدم خور بدنیا میاد!
جد اندر جدش هم به هیچی پابند نبودن! حالا به نظرتون از کجا باس بفهمه خوب چیه ..بد چیه.. بهشت کجاست... ؟؟؟ یعنی اگه کمتر آدم بخوره میره تو بهشت؟؟! این شبه ای بود که دوستم انداخت به جونه ما!
البته یه مورد رو انکار نمیکنم! اگه همون آدم رو از بچگی بندازی تو یه جزیره بی هیچ آدم دیگه ای، بعد یه مدت به خاطر حس درونیش به عبادت،خدارو پیدا میکنه، اما چون به بیراهه میره، احتمالا یه چیزی رو به عنوان خدا قرار میده و پرستش میکنه (بت)
پس این موضوع به این سادگی نیست...
یه روز داش ماتریکسم دل میده بهش! ببین کی گفتم!:w12:
نظر خودم هم اینه که چیزهایی دیدم که هیچجوره نمیتونم باور کنم نیست...
همه جوره حسش کردم...
همه جوره!
یاعلی
"لا یکلف الله نفسا الا وسعها" آیات آخر سوره بقره
شاید کمال یکی تو رسیدن به صد باشه و کمال دیگری در رسیدن به 2.
اونی که تو محیط خوب و مناسب بوده باید خیلی زحمت بکشه تا به 100 برسه. و شاید اونی که تو محیط بدی بوده باید همونقدر زحمت بکشه تا به 2 برسه. در نهایت از هر کسی در حد خودش میخوان.

Matrix

عضو جدید
"لا یکلف الله نفسا الا وسعها" آیات آخر سوره بقره
شاید کمال یکی تو رسیدن به صد باشه و کمال دیگری در رسیدن به 2.
اونی که تو محیط خوب و مناسب بوده باید خیلی زحمت بکشه تا به 100 برسه. و شاید اونی که تو محیط بدی بوده باید همونقدر زحمت بکشه تا به 2 برسه. در نهایت از هر کسی در حد خودش میخوان.

اين درست !

اما خدا ميگه كه به پيامبران چنان بينش عميقي داده كه گناه و اشتباه نكنند !

من حرفم اينه كه اين بينش چرا به من نداده!؟

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست من همه ي اين حرفهاي شما درست! اما با اين پيش شرط : كه خدا رو قبول داري . بهش ايمان داري. به دعا اعتقاد داري و.... / حالا يه مشكلي پيش مياد اعتقادت رو از دست ميدي و دوباره بدست مياري!

موضوع اينه كه من اصلا" اعتقاد ندارم!
يعني قبول كه خدايي هست ! ولي نميتونم دركش كنم!
در ضمن ايماني كه من ازش حرف ميزنم .. اگه بدست بياد ، هيچوقت حتي به شك هم نميندازدت!
داداش سروش خونت حلال شد داداش!!!
ادرس بده بیام حلالت کنم;)
نه جدا از شوخی من کارتو قبول دارم... با چشم باز انتخاب کن، اصلا اصول دین تحقیقیه داداش!
تقلیدیاش باید برن دنبالش!
راستی من یه استاد زرتشتی تو یزد داشتم، خیلی با هم صمیمی بودیم و خونشون دعوتم میکرد..
یه بار بحث اسلام و زرتشت و اینا شد، از 10 تا آخوند بیشتر اسلام رو خونده بود و یک کتابخونه بزرگ از کتابای اسلامی و زرتشتی و اینا داشت...
می دونین چرا؟ چون ما احساس میکنیم آخرشیم و نیازی به مطالعه نداریم، اما حقیقتش اینه که خیلی دینمون رو کشکی! قبول کردیم و یک نفر راحت میتونه منحرفمون کنه!
یکیش همین داداش سروش اسپم باز منحرف!!:w12::w16: و دومیش خودم! (می خواین شبه بندازم؟! :دی!)
اما جدای از شوخی ، خیلی تاپیک خوبی هست.. چیزایی که قراره بیرون بشنویم و قاط بزنیم رو روش بحث کنیم به یه چیزی برسیم...
آفرین آفرین به بازکننده تاپیک
خدا قوت اخوی
یاعلی

pesare_bawafa

عضو جدید

من يه سوال دارم .. شما كه همه چيز و كامل بودن و... كلا" از اينا حرف ميزني... بگو كه چطور به وجود خدا رسيدي ؟ چرا نماز ميخوني ؟ چطور فهميدي آخرتي هست ؟ چرا به محمد اعتقاد داري؟ چرا واسه حسين گريه ميكني؟ چرا من پيامبر نشدم و عيسي از بدو تول پيامبر بود ؟
چرا من بچه ي علي و فاطمه نشدم ؟ چرا خداي رحيم ميتونه بنده هاش رو بكنه تو جهنم ؟ چرا من ناخواسته آفريده شدم ؟ چرا خدا به ما ميگه اختيار دارين ... ولي بعد جهنم رو به كسايي كه خلاف ميلش عمل كنن وعده ميده !؟ مثه اين نيست كه من به شما بگم : شما اختيار دارين اينكار رو انجام بديد يا نديد .. ولي حق نداريد انجام بديد!؟ چطوريه كه من اختيار دارم ولي خدا ميدونه عمل بعدي من چيه !؟ چرا .. چرا .. و صدتا چراي ديگه!

البته من که وضعم خیلی خرابه تو نظر سنجی هم گفتم
اما اگه واقعا از ته دل جواب این سوالا رو میخوای که همش جواب کاملا منظقی داره
اکثر این سوالها سوال من هم بوده قبلا ولی الان واسم حل شده
اما اگه هم که ققط اینا رو میگی که خودت رو راضی کنی این یه مسئله دیگه است و کاریش هم نمیشه کرد
الان اصلا فرصت ندارم باید برم سر قرار بچه های مشهد آخه نیم ساعت دیگه باید سر قرار باشم هنوز حاضر هم نشدم
ایشالا شب که اومدم بیشتر با هم صحبت می کنیم البته اگه قابل بدونی
موفق باشی

خانم کریمی

عضو جدید
داداش سروش خونت حلال شد داداش!!!
ادرس بده بیام حلالت کنم;)
نه جدا از شوخی من کارتو قبول دارم... با چشم باز انتخاب کن، اصلا اصول دین تحقیقیه داداش!
تقلیدیاش باید برن دنبالش!
راستی من یه استاد زرتشتی تو یزد داشتم، خیلی با هم صمیمی بودیم و خونشون دعوتم میکرد..
یه بار بحث اسلام و زرتشت و اینا شد، از 10 تا آخوند بیشتر اسلام رو خونده بود و یک کتابخونه بزرگ از کتابای اسلامی و زرتشتی و اینا داشت...
می دونین چرا؟ چون ما احساس میکنیم آخرشیم و نیازی به مطالعه نداریم، اما حقیقتش اینه که خیلی دینمون رو کشکی! قبول کردیم و یک نفر راحت میتونه منحرفمون کنه!
یکیش همین داداش سروش اسپم باز منحرف!!:w12::w16: و دومیش خودم! (می خواین شبه بندازم؟! :دی!)
اما جدای از شوخی ، خیلی تاپیک خوبی هست.. چیزایی که قراره بیرون بشنویم و قاط بزنیم رو روش بحث کنیم به یه چیزی برسیم...
آفرین آفرین به بازکننده تاپیک
خدا قوت اخوی
یاعلی

خیلی ممنون.....خوبی از خودتونه

راستش منم بعضی از اوقات به عدالتش شک کردم مثلا یه بار تو دانشگاه یه نفر رو دیدم که خیلی چاق بو و به سختی راه می رفت به خودم گفتم این چه عدالتی که این بنده خدا اینقدر چاق باشه و یکی دیگه اینقدر لاغر و یا مثلا چرا بعضیا پولدارن بعضیا فقیر و این فقر مسبب خیلی از فساد های دیگه میشه واقعا این عدالت خداس......چرا..این چه عدالتیه؟بیشتر نا عدالتیه...

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببینین من نمیگم خدا عادل نیست!
من میگم منم به شبهه افتادم اما به اندازه تلاش خودم رفتم دنبالش...
خوب از یه نظر میگم فقط!
قرار نیست این دنیا همه چیز باشه!
اونی که از اول تو یه خونه مایه دار به دنیا اومده یا اونی که از اول فقیر و بدبخت بوده هر کدوم حکمتی داشته...
تا وقتی زشتی در کار نباشه زیبایی قابل شناخت نیست..
فرض کن هیچ کس گناهی نمیکرد یا همه در رفاه بودن، اونوقت دیگه این دنیا چه آزمایشی میشد؟
کسی که در این دنیا در رفاه کامل هست، به نظرت خوشبخت هست؟
چرا خیلی از پولدارا و اونایی که همه چیز دارن به پوچی میرسن؟ چون می بینن آخرش چیه؟
بهترین چیزارو داشته باشی و فخر بفروشی و همیشه در ناز و نعمت باشی به نظرت خیلی جالبه؟
اگه فقر و گرسنگی و گناه هست، مشکل از ماست که خدارو نشناختیم و به کمک اونا نرفتیم
یه نکته از حرف ماتریکس هم که گفت بهت اختبار میدن اما میگن باید این راه رو بری، خوب اگه اختیار نداشتی دیگه معنی نداشت راه درست و راه اشتباه رفتن!
مثل حیوانات دیگر میشدیم که از روی غریضه عمل میکنن! اما انسان می تونه تشنه باشه اما با اختیار و این که میدونه آب برای خودش حیاتی هست، اونو نمیخوره و میده به تشنه تر از خودش...
به نظر من بیایم تک تک سوالامونو مطرح کنیم و هر کسی یه تحقیق در وسع خودش بکنه تا به نتایج قابل قبولی برای خودمون برسیم...
موفق باشید
یاعلی

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه شعر جالب هست الان یادم اومد که خیلی تامل بر انگیزه...
مائیم در این عالم نا پخته خام.... نه کافر مطلق نه مسلمان تمام!!!
یعنی اگه واقعا ایمان داشتیم زندگیمون با اینی که هست زمین تا آسمون فرق داشت
مشکل اینه که هممون شبه داریم ولی حسش رو نداریم بریم دنبالش
یعنی به قول انگلیسی ها So...So هستیم! یعنی نه کافر مطلقیم نه مسلمان تمام!
خودم هم مصداق کاملشم! هرچند وقت یه بار نهیب میزنم به خودم اما باز زندگی روز مره جدام میکنه...
اف به دنیا..
یاعلی

خانم کریمی

عضو جدید
یه شعر جالب هست الان یادم اومد که خیلی تامل بر انگیزه...
مائیم در این عالم نا پخته خام.... نه کافر مطلق نه مسلمان تمام!!!
یعنی اگه واقعا ایمان داشتیم زندگیمون با اینی که هست زمین تا آسمون فرق داشت
مشکل اینه که هممون شبه داریم ولی حسش رو نداریم بریم دنبالش
یعنی به قول انگلیسی ها So...So هستیم! یعنی نه کافر مطلقیم نه مسلمان تمام!
خودم هم مصداق کاملشم! هرچند وقت یه بار نهیب میزنم به خودم اما باز زندگی روز مره جدام میکنه...
اف به دنیا..
یاعلی

من با حرفهای شما کمی موافقم...درسته فقیر بودن و ثروت مند بودن هرکدون حکمتی داره ولی آخه این چه حکمتی توشه که یه بچه به خاطر فقیر بودن پدر و مادرش سختی بکشه و مجبور باشه کار کنه و یا یه زن برای این که نمیره تن به خود فروشی بده یا یه جوون برای فرار از مشکلات معتاد بشه..اینا چه حکمتی توشونه ...من نمیگم خدا بی حکمته...نه ..ولی چرا برامون روشن نمی کنه ..که اسرار اینا تو چیه؟...به نظر شما اگه اون بچه یا اون زن یا اون جوون توی یه خوانواده نه ثروت مند ولی آبرو مند به دنیا میومدن و تربیت می شدن...هیچ وقت دست به این اعمال می زدن؟.......

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اینجا آخر جوابای منه
سروش جان راهی که تو هنوز پیداش نکردی
من پیداش کردم
دقت کن ..............پیداش کردم
یه موقع داشتمش
اما سر یه جریان بزرگ همه چیز و از دست دادم
اما چند وقتیه پس از یه مدت طولانی به دستش آوردم

phalagh

مدیر بازنشسته

خوب اول بگم که من هنوز اوقدر عقلم کار نمیکنه که جواب همه این سوالها رو بدونم. جواب بعضیهاش رو هم که درک کردم نمیدونم باید چجوری بیانش کنم.
اما اوننایی که میدونم رو با زبون ساده همونطور که خودم درک کردم میگم:
این که میگی چه جوری به وجود خدا رسیدی؟ هر آدمی تو زندگیش پستیها و بلندی های زیادی رو چشیده که منم از اون مستثنا نبودم. یه مثال میزنم همراه با یه سوال که جوابش میتونه جواب سوال شما باشه.
فرض کن که داری تو دریا غرق میشی نه چیزی اطرافته که خودتو به اون بند کنی و نه کسی صدات رو میشنوه اولین چیزی که به ذهنت میاد و اولین کسی که صدا میزنی کیه؟
اما در مورد اینکه میگی چرا نماز میخونی؟
فرض کن یه دوستی داری که سالهاست سراغشو نگرفتی.یه روز مشکلی برات پیش میاد که تنها کسی که میتونه تو رفعش بهت کمک کنه همون دوستیه که سالهاست حتی یه زنگ کوچولو هم بهش نزدی. چه جوری میری سراغش آیا روت میشه ازش کمک بخوای. من نماز رو مثل اون زنگ کوچولویی میدونم که آدم به دوستش میزنه. حالا بگذریم که حتی اگه مشکلی نداشته باشیم این نماز چطور بهمون آرامش میده. این نمازی که ما هر روز 5بار میخونیم چیزیه که نمیذاره فراموش کنیم که کی هستیم. و کجا هستیم. وقتی که غرور همه وجودمون رو میگیره. بعد که میایم در پیشگاه با عظمت خدا قرار میگیریم یادمون میفته که چقدر کوچیکیم و بهتره یه خورده از غرور کاذبمون کم کنیم. و خیلی حسن های دیگه
اما در مورد اختیار که گفتی اگه اختیار داریم چرا میریم جهنم؟
هر انسانی میدونه که هر کاری که انجام بده یه پیامدی داره.شما نمیتونید منکر این اصل بشید. معلم تو مدرسه به شاگرداش میگه که شما مختارید که درس بخونید یا نخونید.اگه درس بخونید و یاد بگیرید نمره خوبی میگیرید و میتونید برید بالاتر و اگه درس نخونید نمرتون بد میشه. آیا میتونی بگی اگه من مختارم پس چرا باید نمره بد بگیرم.
خدا راه رو به ما نشون داده گفته که آخر هر راهی هم مشخصه و ما مختاریم که هر راهی رو که میخوایم انتخاب کنیم و با این انتخاب باید پیامد هاش رو هم بپذیریم.البته بحث جبر و اختیار خیلی گسترده و پیچیدست که منم سوالات زیادی در موردش دارم اما این سوالی که شما به این شکل بیان کردید جواب کاملا روشنی داره. از نظر علمی هم که بخوایم بگیم این که هر عملی عکس العملی (نتیجه) داره.
جهنم در واقع تصویر عینی اعمال ماست. اگر سر یه دو راهی قرار بگیری و به تو گفته باشن که چه راهی درسته و چه راهی نادرست و تو با وجود این راه نادرست رو بری اگه تو را پات به سنگ گیر کنه و درد بگیره این در واقع علتش همونه که راه رو اشتباه رفتی و این مصداق جهنمه.
اینکه میگی چرا برای حسین گریه میکنی.آیا کسی هست که از دیدن ظلم و جور اشک تو چشاش جمع نشه؟
البته همیشه گفتن که شک مقدمه یقینه.وایمانی که این طریق حاصل بشه خیلی محکمه. اما امیدوارم اینقدر تو شک نمونیم که یه روز ببینیم چقدر دیر شده!!

Matrix

عضو جدید
اینجا آخر جوابای منه
سروش جان راهی که تو هنوز پیداش نکردی
من پیداش کردم
دقت کن ..............پیداش کردم
یه موقع داشتمش
اما سر یه جریان بزرگ همه چیز و از دست دادم
اما چند وقتیه پس از یه مدت طولانی به دستش آوردم

نه / قبول ندارم!

مگه آلبالو گيلاسه كه از دستش دادي؟

اين هيچوقت از دست نميره!

مطمئن باش.. اصلا" از اول بدستش نياوردي!

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نه / قبول ندارم!

مگه آلبالو گيلاسه كه از دستش دادي؟

اين هيچوقت از دست نميره!

مطمئن باش.. اصلا" از اول بدستش نياوردي!
خب بهت چیزی نمی گم چون اطلاعاتت کمه
عزیز من مسلمونا از لحاظ به دست آوردن دین دو دسته ان
یکی اونایی که از بدو تولد تو خانواده ی مسلمون به دنیا میان و بعد طبیعتا این دین و قبول می کنن
اما دسته ی دومی هم هست
اونایی که از بدو تولد مسلمون نبودن و بعدا تحقیق کردن و حقیقت این دین و متوجه شدن
طبیعتا اونایی که مسلمون نبودن و تو خانواده های مسلمون بزرگ نشدن و بعد به اسلام رو آوردن پیش خدا عزیز ترن دلیلشم که خودت می تونی حدس بزنی
من از اونایی بودم که از نوع اول انتقال پیدا کردم به نوع دوم (البته تعریف از خود نباشه)
دیگه فکر کنم تا آخر قضیه خونده باشی چیه
اگرم نخوندی بگو تا بیشتر بگم