◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

◀ بيان سوال های تخصصی مهندسی صنایع

• بله ولی زیاد مطرح نیست!

رای: 0 0.0%
  • مربوط نیست ولی میشه درموردش بحث کرد.

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    5
با سلام به دوستان من یه سوال در جایابی دارم

اگه ما میحط یه کار خونه رو از عرض 10 واحد و از طول 18 واحد در نظر بگیریم ور در این کار خونه تمامی ماشین الات بر اساس استقرار محصولی است و دستگا ها به طور متوسط 4 واحد عرض و12 واحد طول دارند (البته منظورم کلیه دستگاه ها در خط است به طور میانگین) و نزدیک 1 واحد راهرو تعمیرات داریم(در پشته دستگاه) و 5 تا الان از عرض خالی دارم حالا من می خوام یه خط تولید موازی در کنارش بزارم با عرض 4 پیشنهاد می کنید من راهرو تعمیراتو ایا از جای قبلی بردارم و به فضای جدید اضافه کنم یا نه ؟اگر این کارو نکنم مجبورم به صورت اقلیدسی از جرثقیل سقفی استفاده کنم(برای حمل محصول) و برای هر دستگاه یک اپراتور بزارم (منظورم سری دستگاه هاس یعنی اپراتور وسط بزارم و یه راهرو کوچک برا تعمیرات پشت خط جدید بزارم)بچینم ولی اگه بیام راهرو تعمیرات قدیمو حذف کنم در نتیجه 2 واحد عرض در وسط خالی دارم و می تونم برا هر دو دستگاه یه اپراتور بزارم و محصول رو به صورت ریلی حمل کنم ولی این کار راهرو تعمیراتو از من میگیره و مجبورم عرض کارخونرو بیشتر کنم چون دیوار کار خونه رو می تونیم خراب کینم و دوباره بسازیم به نظر شما چه کاری مناسبه

amirhakimi

عضو جدید
با سلام به دوستان من یه سوال در جایابی دارم

اگه ما میحط یه کار خونه رو از عرض 10 واحد و از طول 18 واحد در نظر بگیریم ور در این کار خونه تمامی ماشین الات بر اساس استقرار محصولی است و دستگا ها به طور متوسط 4 واحد عرض و12 واحد طول دارند (البته منظورم کلیه دستگاه ها در خط است به طور میانگین) و نزدیک 1 واحد راهرو تعمیرات داریم(در پشته دستگاه) و 5 تا الان از عرض خالی دارم حالا من می خوام یه خط تولید موازی در کنارش بزارم با عرض 4 پیشنهاد می کنید من راهرو تعمیراتو ایا از جای قبلی بردارم و به فضای جدید اضافه کنم یا نه ؟اگر این کارو نکنم مجبورم به صورت اقلیدسی از جرثقیل سقفی استفاده کنم(برای حمل محصول) و برای هر دستگاه یک اپراتور بزارم (منظورم سری دستگاه هاس یعنی اپراتور وسط بزارم و یه راهرو کوچک برا تعمیرات پشت خط جدید بزارم)بچینم ولی اگه بیام راهرو تعمیرات قدیمو حذف کنم در نتیجه 2 واحد عرض در وسط خالی دارم و می تونم برا هر دو دستگاه یه اپراتور بزارم و محصول رو به صورت ریلی حمل کنم ولی این کار راهرو تعمیراتو از من میگیره و مجبورم عرض کارخونرو بیشتر کنم چون دیوار کار خونه رو می تونیم خراب کینم و دوباره بسازیم به نظر شما چه کاری مناسبه

باید فاکتورهای مختلف رو در نظر گرفت، استفاده از جرثقیلهای سقفی در کل این امکان رو بما میده که حداکثر استفاده رو از فضامون داشته باشیم ولی اول باید ببینیم محصول چه شرایطی داره (وزن و حجم و . . .) و اینکه هزینش برامون میصرفه یا نه (چون میگین میشه فضا رو زیاد کرد براحتی) پس باید یه تحلیل سود و هزینه تو این زمینه انجام بشه. اینو متوجه نشدم که چرا تو دو حالت مجبور هستیم از تعداد اپراتورهای مختلف استفاده کنیم. اینکه تعدادشون یکی باشه یا دوتا بستگی به حجم کاری که باید بصورت دستی انجام بشه داره اگه فقط جنبه نظارتی باشه یک نفر کفایت میکنه.

باید فاکتورهای مختلف رو در نظر گرفت، استفاده از جرثقیلهای سقفی در کل این امکان رو بما میده که حداکثر استفاده رو از فضامون داشته باشیم ولی اول باید ببینیم محصول چه شرایطی داره (وزن و حجم و . . .) و اینکه هزینش برامون میصرفه یا نه (چون میگین میشه فضا رو زیاد کرد براحتی) پس باید یه تحلیل سود و هزینه تو این زمینه انجام بشه. اینو متوجه نشدم که چرا تو دو حالت مجبور هستیم از تعداد اپراتورهای مختلف استفاده کنیم. اینکه تعدادشون یکی باشه یا دوتا بستگی به حجم کاری که باید بصورت دستی انجام بشه داره اگه فقط جنبه نظارتی باشه یک نفر کفایت میکنه.

سلام امیر جون ممنون که جواب دادی ببین من همه چی و راجع بش فکر کردم ببین اول طرح ماله من نیست (یه مهندسس باور کن چیزیم بلد نیست من کمکشم)

ببین اولا خط نیمه اتوماسیونه چون مواد خام وقتی می پزیم و به حالت ژله ای در میاد تو لیفتراک حمل می شه و بقیه مراحلو حتما باید یه دستگاه اپراتور رو داشته باشه ولی خطه موازیه تماما اتوماسیونه و لی اگه طوری خط قرار بدیم که راهرو تعمیرات جداگانه داشته باشه باید یه اپراتو برای نظارت پشت خط بزارم بعد جرثقیلو حتما باید شکسته بزاریم یعنی دو تیکه می شه حالا تو پیشنهادت چیه

تو این حالن جرثقیل شقفی می خواد و خروجی مواد فقط در یک طرف هست ولی اگه بیایم خطموازی رو کلا بر عکس کنیم و به دیوار نزدیک تر کنیم وسط باز تر می شه و دستگاه ها سه اپراتور بیشتر نمی خواد جرثقیل سقفی هم نمی خواد ولی باید دیوارو درست کنیم و خروجی مواد از 2 طرف می شه

حال کدوم بهتره؟

idustrial area

عضو جدید
سلام
من ورودي 86 تهران جنوبم
الان هم آمار مهندسي دارم
مي خوام هركي ميتونه يك راهي براي حفظ كردن فرمول هاي فصل آزمون فرضيه بهم بگه !!!

amirhakimi

عضو جدید
ببین اولا خط نیمه اتوماسیونه چون مواد خام وقتی می پزیم و به حالت ژله ای در میاد تو لیفتراک حمل می شه و بقیه مراحلو حتما باید یه دستگاه اپراتور رو داشته باشه ولی خطه موازیه تماما اتوماسیونه و لی اگه طوری خط قرار بدیم که راهرو تعمیرات جداگانه داشته باشه باید یه اپراتو برای نظارت پشت خط بزارم بعد جرثقیلو حتما باید شکسته بزاریم یعنی دو تیکه می شه حالا تو پیشنهادت چیه

تو این حالن جرثقیل شقفی می خواد و خروجی مواد فقط در یک طرف هست ولی اگه بیایم خطموازی رو کلا بر عکس کنیم و به دیوار نزدیک تر کنیم وسط باز تر می شه و دستگاه ها سه اپراتور بیشتر نمی خواد جرثقیل سقفی هم نمی خواد ولی باید دیوارو درست کنیم و خروجی مواد از 2 طرف می شه

حال کدوم بهتره؟
اینو نمیدونم که هر دو خط قراره یکار رو انجام بدن یا خیر، اگه اینطوره از فکر معکوس کردن خط موازی بیاین بیرون. اگه بخواین خط موازی رو برعکس بزارین ورودی موادتون هم از دوطرف میشه و کلا گردش مواد میشه دوتا مسیر و اونوقت دیگه ممکنه یه لیفتراک جواب نده فکر اینجاشو کرده بودین؟
جانمائی اساسش اینه که گردش مواد رو ساده تر کنه نه پیچیده تر. ممکنه بازم فضا کم بیارین و مجبور به تخریب دیوار بشین.
در حالتی که هر دوخط هم جهت باشن حالا دوتا گزینه دارین یکی اینکه بیاین با تخریب دیوار و افزایش عرض از همون لیفتراک برای حمل استفاده کنین و یا حمل و نقل رو منتقل کنین به سقف. الان 5 واحد خالی دارین و خط هم 4 واحد میخواد پس اگه نخواین برین سراغ حمل ونقل سقفی حداقل 1 واحد باید به عرضتون اضافه کنین. باید مقایسه کنین که از نظر هزینه ایی این افزایش فضا براتون بصرفه تر هست یا نصب جرثقیل سقفی.
من دارم از دور نظرم رو میگم، شما که تو بطن کار هستی مسلما دیدت بهتر از من هست.

amirhakimi

عضو جدید
سلام
من ورودي 86 تهران جنوبم
الان هم آمار مهندسي دارم
برای درس آمار ما فرمولها رو در یک برگ A4 داشتیم ولی برای امتحان ارشد مجبور شدم حفظشون کنم.
پیشنهادی که براتون دارم اینه :
فرمولهای آزمون فرض نظیر به نظیر با فرمولهای فاصله اطمینان خیلی مشابهند.
کاری که من کردم این بود که همه فرمولها رو تو یک صفحه یادداشت کردم و در زمانهای آزادم همش مرورشون کردم مقایسه نظیر به نظیر فرمولها خیلی میتونه بتون کمک کنه (بمن که خیلی کمک کرد)

اینو نمیدونم که هر دو خط قراره یکار رو انجام بدن یا خیر، اگه اینطوره از فکر معکوس کردن خط موازی بیاین بیرون. اگه بخواین خط موازی رو برعکس بزارین ورودی موادتون هم از دوطرف میشه و کلا گردش مواد میشه دوتا مسیر و اونوقت دیگه ممکنه یه لیفتراک جواب نده فکر اینجاشو کرده بودین؟
جانمائی اساسش اینه که گردش مواد رو ساده تر کنه نه پیچیده تر. ممکنه بازم فضا کم بیارین و مجبور به تخریب دیوار بشین.
در حالتی که هر دوخط هم جهت باشن حالا دوتا گزینه دارین یکی اینکه بیاین با تخریب دیوار و افزایش عرض از همون لیفتراک برای حمل استفاده کنین و یا حمل و نقل رو منتقل کنین به سقف. الان 5 واحد خالی دارین و خط هم 4 واحد میخواد پس اگه نخواین برین سراغ حمل ونقل سقفی حداقل 1 واحد باید به عرضتون اضافه کنین. باید مقایسه کنین که از نظر هزینه ایی این افزایش فضا براتون بصرفه تر هست یا نصب جرثقیل سقفی.
من دارم از دور نظرم رو میگم، شما که تو بطن کار هستی مسلما دیدت بهتر از من هست.

سلام امیر راجع به مواد اولیه نگفتم میواد اولیه از طریقه طبقه بالا که یه سری مراحل روش انجام میشه به پائین منطقل میشه

سلام
من ورودي 86 تهران جنوبم
الان هم آمار مهندسي دارم

سلام مهندس در مورد ازمون فرض ما کلا 2 تا کلیات داریم یکی فرض صفر یکی خلاف اون که با توجه به صورت سوال که نوع خطا را از ما می خواد سوالو حل می کنیم

در مورد فرمول ها ببین سعی نکن همه رو حفظ کنی اول فرم کلی توزیع نر مال یک جامه که N نمونه داره رو بلد باش

حلا اگر میانگین مجهول و واریانست معلوم بود از توزیع نرمال برو

اگر میانگین مجهول و واریانسم مجهول بود از توزیع T برو فقط بدون توزیع T همون توزیع نرماله که در فرمول به جای سیکما ازS استفاده می کنیم که S می شه تفاضل داده با میانگین نمونه که از جامعه گرفتیم به توان 2 تقسیم بر n-1 (در جه ازادی هم n-1)

اگر تفاضل دو میانگین مجهول و واریانس معلوم را خواستند از همون فرموله توزیع نرمال برو فقط در فرمول داده 1 را منهای داده 2 کن هم در X هم در هم در میانگین و چون واریانس توان 2 دارد جمع می شود

اگر تفاضل میانگین مجهول و واریانس مجهول را خواستند ار توضیح t می ریری باز هم مثل همون فرموله توزیع نرماله با این تفاوت که به جای سیکما از Sp استفاده می کنی (در جه ازادی n1+n2-2 است)

اگر ازمون فرض برای واریانس های مجهول دو جامعه بود ار توزیع خی دو (مربع کای) باید بری که فرمول خیلی ساده ای داره

اگر مقایسه واریانس 2 جامعه از توزیع f باید بری که فرمولش هم فقط s1و s2را می خواد

اگر ازمون فرض برای در صد مجهول یک جامع را خواستن بازهم از فرموله توزیع نرمال باید بری فقط با این تفاوت که میانگین می شهnp،واریانس npq که p همون پیروزی است و q همون شکست و این مقادیر رو تو همون فرموله توزیع نرمال بزار

در کل برای برسی میانگین و واریانس از توزیع نرمال و t باید بری که توزیع t همون فرموله نرماله و فقط به جای سیکما از s استفاده مکنیم

بررسی واریانس مجهول جامعه از خی دو

مقایسه واریانس هم توزیع t

آخرین ویرایش:

amirhakimi

عضو جدید
سلام امیر راجع به مواد اولیه نگفتم میواد اولیه از طریقه طبقه بالا که یه سری مراحل روش انجام میشه به پائین منطقل میشه

خب بالاخره که باید به ابتدای دو خط منتقل بشن !
با این محدودیت فضائی که دارین بهتره شروع و پایان خط ها یکی باشه.
شاید هم من اشتباه میکنم چون دارم رو هوا حرف میزنم و از شرایط محل چیزی نمیدونم.

idustrial area

عضو جدید
سلام مهندس در مورد ازمون فرض ما کلا 2 تا کلیات داریم یکی فرض صفر یکی خلاف اون که با توجه به صورت سوال که نوع خطا را از ما می خواد سوالو حل می کنیم

در مورد فرمول ها ببین سعی نکن همه رو حفظ کنی اول فرم کلی توزیع نر مال یک جامه که N نمونه داره رو بلد باش

حلا اگر میانگین مجهول و واریانست معلوم بود از توزیع نرمال برو

اگر میانگین مجهول و واریانسم مجهول بود از توزیع T برو فقط بدون توزیع T همون توزیع نرماله که در فرمول به جای سیکما ازS استفاده می کنیم که S می شه تفاضل داده با میانگین نمونه که از جامعه گرفتیم به توان 2 تقسیم بر n-1 (در جه ازادی هم n-1)

اگر تفاضل دو میانگین مجهول و واریانس معلوم را خواستند از همون فرموله توزیع نرمال برو فقط در فرمول داده 1 را منهای داده 2 کن هم در X هم در هم در میانگین و چون واریانس توان 2 دارد جمع می شود

اگر تفاضل میانگین مجهول و واریانس مجهول را خواستند ار توضیح t می ریری باز هم مثل همون فرموله توزیع نرماله با این تفاوت که به جای سیکما از Sp استفاده می کنی (در جه ازادی n1+n2-2 است)

اگر ازمون فرض برای واریانس های مجهول دو جامعه بود ار توزیع خی دو (مربع کای) باید بری که فرمول خیلی ساده ای داره

اگر مقایسه واریانس 2 جامعه از توزیع f باید بری که فرمولش هم فقط s1و s2را می خواد

اگر ازمون فرض برای در صد مجهول یک جامع را خواستن بازهم از فرموله توزیع نرمال باید بری فقط با این تفاوت که میانگین می شهnp،واریانس npq که p همون پیروزی است و q همون شکست و این مقادیر رو تو همون فرموله توزیع نرمال بزار

در کل برای برسی میانگین و واریانس از توزیع نرمال و t باید بری که توزیع t همون فرموله نرماله و فقط به جای سیکما از s استفاده مکنیم

بررسی واریانس مجهول جامعه از خی دو

مقایسه واریانس هم توزیع t

خيلي خيلي ممنون
اميدوارم بازم بطونم از كمك هايت استفاده كنم. :smile:

nsomayeh

عضو جدید
پروژه

پروژه

سلام آقایان و خانمهای مهندسین صنایع
بااجازه من میخوام از محضرتون درخواست یه کمک کوچولو داشته باشم
مسلمه که اقصتاد مهندسی از دروس تخصصی شماس
و اما
آیا کسی میتونه کمکم کنه من برای درس آمارم که استاد سادیسمی داره اذیتم میکنه پروژه ای تحویل مبنی
با مضمون " کاربرد آمار در اقتصاد مهندسی"
هرچه میگردیم تو این اینترنت صابمرده چیزی پیدا نمیشه
رشته ی خودمم که اصلا ربطی به اینا نداره
خلاصه اینکه چارچنگولی گیج موندم
منتظر یاری ِ سبزتان هستیم :surprised:

سلام آقایان و خانمهای مهندسین صنایع
بااجازه من میخوام از محضرتون درخواست یه کمک کوچولو داشته باشم
مسلمه که اقصتاد مهندسی از دروس تخصصی شماس
و اما
آیا کسی میتونه کمکم کنه من برای درس آمارم که استاد سادیسمی داره اذیتم میکنه پروژه ای تحویل مبنی
با مضمون " کاربرد آمار در اقتصاد مهندسی"
هرچه میگردیم تو این اینترنت صابمرده چیزی پیدا نمیشه
رشته ی خودمم که اصلا ربطی به اینا نداره
خلاصه اینکه چارچنگولی گیج موندم
منتظر یاری ِ سبزتان هستیم :surprised:

سلام دوست عزیز در مبحث اقتصاد مهندسی ما سر فصلی به اسم ریسک پذیری داریم که در این ریسک پذیری ما با توجه به داده ها گذشته ریسک کاری رو می پذیریم

اگر داده های ما یک نوع بود و این محصول(داده) در دوره های مختلف اماره فروشش مشخص بود باید از توزیع نرمال برای محاسبه فروش مرحله بعدی و ریسک خرید اون محصول استفاده کنی.
ولی اگر داده های(محصول) فروش ما چند تا باشن باید از امید ریاضی بری و می گی امید ریاضی احتمال فروش *تعداد فراوانی فروش در گذشته

اگه ریسک فروش در تعداد محصول زیاد را بخواهی یه نمونه با فاصله اطمینان مشخص می گیری و از توزیع T استفاده می کنی

اگر خواسی ریسک فروش در پروژه های با تکنولوژی بالا رابدست بیاری چون ریسک پذیری بالاست می تونی از توزیع خی دو (مربع کای) بری

ولی دوست عزیز مطالب بنده کلی بود اگه مطلبتو مشخص کنی می تونم بیشتر کمکت کنم

109696b

عضو جدید
کمک فوری برای حل مسئله

کمک فوری برای حل مسئله

دوستان برای حل این مسئله به کمک فوری نیاز دارم

یک کارخانه فولادسازی ورقه های فولادی را تولید می کند که وزن هریک 10تا 15 تن می باشد. عملیات اجرائی شامل برش ورقه ها به عرض های کوچکتر است. این کارخانه در هر ماه 5000 تن فروش دارد. نرخ ضایعات این عملیات 3 درصد است. هزینه مواد اولیه 600 دلار در هر تن است. برای تولید یک تن ورق فروخته شده یک کارگر با دستمزدی معادل 20دلار بایست 0.75 ساعت کار کند.
الف. میزان تولید سربه سری چقدر است
ب. اگر با عملیات بهبود نرخ ضایعات از 3 به 2 درصد تبدیل شود مقدار صرفه جویی کارخانه چقدر است

nsomayeh

عضو جدید
سلام دوست عزیز در مبحث اقتصاد مهندسی ما سر فصلی به اسم ریسک پذیری داریم که در این ریسک پذیری ما با توجه به داده ها گذشته ریسک کاری رو می پذیریم

اگر داده های ما یک نوع بود و این محصول(داده) در دوره های مختلف اماره فروشش مشخص بود باید از توزیع نرمال برای محاسبه فروش مرحله بعدی و ریسک خرید اون محصول استفاده کنی.
ولی اگر داده های(محصول) فروش ما چند تا باشن باید از امید ریاضی بری و می گی امید ریاضی احتمال فروش *تعداد فراوانی فروش در گذشته

اگه ریسک فروش در تعداد محصول زیاد را بخواهی یه نمونه با فاصله اطمینان مشخص می گیری و از توزیع T استفاده می کنی

اگر خواسی ریسک فروش در پروژه های با تکنولوژی بالا رابدست بیاری چون ریسک پذیری بالاست می تونی از توزیع خی دو (مربع کای) بری

ولی دوست عزیز مطالب بنده کلی بود اگه مطلبتو مشخص کنی می تونم بیشتر کمکت کنم

مرسی آقا محسن
راستشو بخواید من چن نفر از بچه هارو دیدم که از استاد پروژه های مثل "سوالات آمار 5 سال قبل ارشد کامپیوتر" و "جواب سوالات ارشد" رو گرفتن
منم اغفال شدم رفتم سیریش استاد شدم که به منم پورژه بده
اینم برا اینکه حال منو بگیره یه همچین موضوعی بهم داد
منم که هیچی از صنایع حالیم نیست
هرچی هم سرچ میکنم تو این اینترنت صابمره هیچی پیدا نمیکنم
خلاصه کلام اینکه من مطالبی میخوام در مورد کاربرد آمار در اقتصاد مهندسی
یه چیزی که بتونم از توش یه 10-20 صفحه ای دربیارم بد به این استاد سادیسمی که جلوش کم نیارم
اگر منبعی، پی دی افی، کتابی، اسلایدی چیزی داشتید که اینایی که گفتید رو توش نوشته باشه خیلی ممنون میشم:gol:

مرسی آقا محسن
راستشو بخواید من چن نفر از بچه هارو دیدم که از استاد پروژه های مثل "سوالات آمار 5 سال قبل ارشد کامپیوتر" و "جواب سوالات ارشد" رو گرفتن
منم اغفال شدم رفتم سیریش استاد شدم که به منم پورژه بده
اینم برا اینکه حال منو بگیره یه همچین موضوعی بهم داد
منم که هیچی از صنایع حالیم نیست
هرچی هم سرچ میکنم تو این اینترنت صابمره هیچی پیدا نمیکنم
خلاصه کلام اینکه من مطالبی میخوام در مورد کاربرد آمار در اقتصاد مهندسی
یه چیزی که بتونم از توش یه 10-20 صفحه ای دربیارم بد به این استاد سادیسمی که جلوش کم نیارم
اگر منبعی، پی دی افی، کتابی، اسلایدی چیزی داشتید که اینایی که گفتید رو توش نوشته باشه خیلی ممنون میشم:gol:

سلام دوست عزیز ببخشید دیر جواب دادم ولی بنا به وظیفه خودم که در قبال سایت دارم می تونم این راهنمائی بت بکنم

دوست عزیز من هیچ منبع اماده بت معرفی نمی کنم چون چیزی یاد نمی گیری و هر چیز بی زحمت هیچ ارزشی نداره

سعی کن در باره مطالبی که می گم تحقیق کنی
به طور کلی درس امار مهندسی درسی کاربردی است که می تونی در هر جا که داده های قطعی نداری ازون استفاده کنی .در درس اقتصاد مهندسی مبحثی به اسم ریسک پذیری داریم که تماما در اون از روابط اماری استفاده می شود.

برای حل این گونه مسائل به طور کلی اول باید مسئله مورد نظرتو تعریف کنی که ایا تو سرمایه گذاری اقتصادی که کردی می تونی ریسک رو وارد کنی یا نه.
اگر تونستی باید به جمع اوری اطلاعات بپردازی که این اطلاعات باید سوابق گذشته ،حال،و اینده باشد.
بعد برای هر داده باید یک ضریبی بزاری که این ضریب اهمیت بعضی از داده هارو مشخص می کنه.
در این جا باید روش حل خودتو مشخص کنی:اگر فرم مسئله ارزیابی پروژه بود می تونی از اصول کلی احتمالات استفاده کنی.و بررسی کنی که ایا:
1-رویداد ها از لحاظ اماری وابسته هستند یا مستقل.
2-اگر رویداد ها مستقل بود می تونی انها را در هم ضرب کنی.(مستقل یعنی داده ها هیچ وابستگی به هم نداشته باشند)
در این باره می تونی از فرم p(x) = m استفاده کنی که حرفp نشان دهنده احتمال وقوع است که می شود p(a) =a/m که m کل داده و a داده مور نظر است و تمامی روابط موجود مثل اشتراک n احتمال یا اجتماع n احتمال و بررسی شرایط موجود.

امید ریاضی:یکی دیگر از روش های بررسی یک پروژه امید ریاضی است.امید اصلا چی هست؟امید ریاضی یعنی شانس پیشامد یک اتفاق چقدر است.که برای این روش ما باید ضرایب وزنی به داده های خود بدیم .مثلا در یک فروشگاه می خواهیم امید فروش محصول ها رو بررسی کنیم:ضرایب:مثلا محصولی که قیمت زیر 6 واحد دارد ضریب بیشتری به محصول بالای 6 واحد پولی دارد چون احتمال فروش محصول ارزون تر بیشتر است.ضریب دیگر مثلا محصول مارک دار ضریب بالاتری به محصول غیر مارک دار دارد و .....توجه داشته باش که این ضرایب باید توسط خود شخص مشخص شود چون شرایط محیطی و اقتصادی در تعیین این ضرایب اهمیت دارد.
Ev=PiQi البته مجموع تمام عوامل که در ان pاحتمال وقوع است و Qضریب وزنی. و امید هر محصول بیشتر بود ریسک خرید کمتر است و عاقلانه تر.

روش بیز:روش بیز روشی است تحلیلی که باید تقاضای بازار و هزینه هارا در این روش مورد بررسی قرار داد.که در این روش باید احتمال فروش به روش قدیم رو با روش جدید مقایسه کرد و هر کدام مناسب تر بود انتخاب می کنیم.ادر حل این روش می تونیم از نمودار تجزیه تحلیل استفاده کرد.

انالیز مالی:اگر در حل مسئله با امید به جواب یکسانی رسیدیم باید از دامنه تغییرات استفاده کرد.دامنه تغییرات یعنی انحراف بزرگترین داده و کوچک ترین داده با میانگین که هر چقدر این انحراف کمتر باشد ریسک کمتر است.برای این منظور ما واریانس را بدست اورده و مجذور ان را محاسبه می کنیم.
در این باره باید دقت داشته باشیم که واریانس هم به تنهای معیار کار امدی نیست چون زمان شروع این کار یعنی امار گیری نقش مهمی در واریانس دارد بدین منظور از توزیع نرمال استفاده می کنیم.

رگرسیون و ضریب همبستگی:اگر بخواهیم داده هارا به صورت یک رابطه خطی یا هر رابطه ای در بیاوریم تا با قرار دادن داده های مختلف ریسک را به دست بیاوریم می توانیم از این روش برویم .

دوست عزیز روش های دیگر رو قبلا توضیح دادم ولی اگه فکر کنی منبع فارسی بتونی فکر کنی بعید می دونم ولی می تونی با مطالعه کتاب امار مهندسی یا کتاب اقتصاد مهندسی مطالب جزئی کمی پیدا کنی ولی در کل اگه برای یک پروژه می خوای وقت بزار مطمئن باش این وقت گذاشتن یه روزی به دردت می خوره

زندگی محدودیت نیست زندگی زیباترین نعمت خداوند به انسان بود تا به موقع شاد باشد به موقع کار کند و به موقع تفریح کند.
پس به معنای واقعی زندگی کنیم.

nsomayeh

عضو جدید
ممنونم
توضیحاتتون برام جالب بود
و البته اینکه وقت بذارید و این همه تایپ کنید برای کسی که نمی شناسید
اما کاش کتابی مرجعی چیزی معرفی میکردین. من اصلا در این مورد منبعی نمیشناسم
ولی خب فکر کنم دیگه به دردم هم نخوره، چون چند روز دیگه امتحانام شروع میشن و دیگه فرصتی برام نمیمونه
ولی به هرحال ازتون نهایت قدردانی رو دارم
این احساسا مسئولیت واقعا قابل تقدیره

nariman es

عضو جدید
شرح وظايف مدير بازرگاني

شرح وظايف مدير بازرگاني

سلام دوستان
من شرح وظايف يك مدير بازرگاني(بخش بازرگاني) رو مي خواستم از كجا ميتونم پيدا كنم؟يا شمامي تونيد كمك كنيد؟ممنون ميشم/

ekhteraat

عضو جدید
آلیاژهای صنعتی خاص

آلیاژهای صنعتی خاص

من برای انجام یکسری از پروژه های شخصی نیاز به چند نوع ماده خاص دارم. از دوستانی که در این زمینه ها تخصص دارند خواهشمندم که منو راهنمایی کنند.
خصوصیات مورد نیاز برای هر ماده رو به صورت جداگانه میگم تا با هم قاطی نشن.
1- ماده ای که لاستیکی و انعطاف پذیر ( مثل تویوپ های لاستیک وسایل نقلیه) باشه و در عین حال مقاوم در مقابل گرما و سرما و شوری آب دریا و تا جایی که امکان دارد در مقابل برخورد اجسام (تقریبا نوک تیز) مقاوم باشد و پاره یا خراشیده نشود. در ضمن تحمل کشش را نیز داشته باشد.
2- ماده ای که در بدنه هواپیما استفاده میشود چیست و چگونه میشود آن را تهیه کرد و آیا نوعی از همین ماده هست که سبکتر و محکم تر از بدنه هواپیما باشد؟ ( اگه ضد گلوله هم باشه که دیگه حرف نداره)
3- ماده ای که تمام خواص نوع 2 را داشته باشد و در عین حال در مقابل گرمای خیلی بالا مثلا بالای 500 درجه یا بالاتر دوام بیاورد.
پیشاپیش از راهنماییهاتون ممنونم

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام/ازمدیراین تالارعاجزانه تقاضادارم کمکم کنه

سلام/ازمدیراین تالارعاجزانه تقاضادارم کمکم کنه

سلام/من به یه پروژه نیازدارم که باarenaشبیه سازی شده باشه وفلوچاتهای کنترل وپیشامدهارو هم داشته باشه

mahtabi

مدیر بازنشسته
:mad:کسی نمیخواد کمکم کنه:mad:

با سلام
والا دلیل عصبانیت رو نمیفهمم.دوست عزیز اگر نگاهی به تالار مینداختین بنده گفتم حاضرم پروژه ای که خودم کار کردم رو بهتون بدم.
اما یه مساله هست،این پروژه با سوال استاد بوده.یعنی طبق سوال رسم شده و فکر کنم برای شما فقط طریقه ی کشیدنش به درد بخوره.
حالا اگر خواستین بگین تا براتون آپ کنم
لطفا هم دیگه با انتظاری به این صورت با کاربران صحبت نکنید اینجا کسی وظیفه ای نداره و هر کس که بتونه حتما کمکتون میکنه
با احترام

anathema

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برای حل این مسئله به کمک فوری نیاز دارم

یک کارخانه فولادسازی ورقه های فولادی را تولید می کند که وزن هریک 10تا 15 تن می باشد. عملیات اجرائی شامل برش ورقه ها به عرض های کوچکتر است. این کارخانه در هر ماه 5000 تن فروش دارد. نرخ ضایعات این عملیات 3 درصد است. هزینه مواد اولیه 600 دلار در هر تن است. برای تولید یک تن ورق فروخته شده یک کارگر با دستمزدی معادل 20دلار بایست 0.75 ساعت کار کند.
الف. میزان تولید سربه سری چقدر است
ب. اگر با عملیات بهبود نرخ ضایعات از 3 به 2 درصد تبدیل شود مقدار صرفه جویی کارخانه چقدر است

با سلام

دوست عزيزم ، سوال شما ناقص طرح شده و قابل پاسخگويی نيست

لطفا اين دو مورد رو روشن کنين تا جواب بدم :

1. قيمت فروش هر تن از محصول نهايی رو بفرمايين
2. آيا اين دستمزد 20 دلاری که گفتين ، 20 دلار بر روز هست يا ساعت يا . . . يا اينکه کلا با 20 دلار اين محصول ساخته ميشه ؟!

موفق باشين

109696b

عضو جدید
با سلام

دوست عزيزم ، سوال شما ناقص طرح شده و قابل پاسخگويی نيست

لطفا اين دو مورد رو روشن کنين تا جواب بدم :

1. قيمت فروش هر تن از محصول نهايی رو بفرمايين
2. آيا اين دستمزد 20 دلاری که گفتين ، 20 دلار بر روز هست يا ساعت يا . . . يا اينکه کلا با 20 دلار اين محصول ساخته ميشه ؟!

موفق باشين

با تشکر مشکل حل شد

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
والا دلیل عصبانیت رو نمیفهمم.دوست عزیز اگر نگاهی به تالار مینداختین بنده گفتم حاضرم پروژه ای که خودم کار کردم رو بهتون بدم.
اما یه مساله هست،این پروژه با سوال استاد بوده.یعنی طبق سوال رسم شده و فکر کنم برای شما فقط طریقه ی کشیدنش به درد بخوره.
حالا اگر خواستین بگین تا براتون آپ کنم
لطفا هم دیگه با انتظاری به این صورت با کاربران صحبت نکنید اینجا کسی وظیفه ای نداره و هر کس که بتونه حتما کمکتون میکنه
با احترام

اونقدر که کا روم ریخته نمیتونم به همه جا سر بزنم/درضمن میدونم کسی ملزم به پاسخ گویی به من نیست ولی دراین زمینه دیگه صبرم تموم شده بود من که از فعالیتم تو سایت وهمکاریه کاربرا صحبت کرده بودم یکی از آشنایان از من درخواستی کرد که..مجبور شدم قصدم جسارت یا توهین به اعضای باشگاه نبود /دیگه هیچ تاپیکی حداقل تو این تالار نخواهم زد/با سپاس فراوان

farnaz_sh

عضو جدید
اونقدر که کا روم ریخته نمیتونم به همه جا سر بزنم/درضمن میدونم کسی ملزم به پاسخ گویی به من نیست ولی دراین زمینه دیگه صبرم تموم شده بود من که از فعالیتم تو سایت وهمکاریه کاربرا صحبت کرده بودم یکی از آشنایان از من درخواستی کرد که..مجبور شدم قصدم جسارت یا توهین به اعضای باشگاه نبود /دیگه هیچ تاپیکی حداقل تو این تالار نخواهم زد/با سپاس فراوان

سلام

مطمئنا منظور خانم مهتابی اين نبود که ديگه شما مطلبی نگين. فقط لحنتون کمی عجيب بود. بعدشم ايشون که گفتن کمک ميکنن ، پس ديگه مشکلی نيست که.

موفق باشين

mahtabi

مدیر بازنشسته
با سلام:
ممنونم فرناز جان.منم دقیقا منظورم همین بود.

حال اخرش نگفتین پروژه می خواین یا نه؟
به هر حال بنده براتون آپ میذارم ایشالا به درد بخوره.

با احترام

پیوست ها

• simulation project.rar
    144.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

zeynab_nodet

عضو جدید
پروژه شبيه سازي

پروژه شبيه سازي

سلام دوستان
من يه پروژه در زمينه كاربرد شبيه سازي در كيفيت نياز داشتم اگه كسي داره و مي تونه بهم كمك كنه واقعا ممنون مي شم
منتظر جوابتونم

psdk

عضو جدید
یکی از حلهای مساله های کتاب دکتر محلوجی

یکی از حلهای مساله های کتاب دکتر محلوجی

سلام
این یکی از مسالهای کتاب دکتر محلوجی است
ضمیمه می کنم
شاید خوب نباشه ولی از هیچی بهتره.

پیوست ها

• eslahi.rar
    116.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0