کسی هست که گاهی یا هیچ گاه به وجود خدا اعتقادی نداشته باشه؟

hemmat27

عضو جدید
"اعتقاد به وجود خدا زیاد تاثیری در آخرت انسان نداره"
من اینو نگفتم...راجب وجود خدا شکی ندارم
بهشت و جهنم من تو همین دنیاست...باید هر لحظه مراقب خودت و رفتارت بود
و به کسی که از روی فهم(به نظر خودش) راهشو انتخاب کرده احترام میذارم
از آدمیت تا انسانیت خیلی راهه....با خدا و بی خدایی مهمه.....اما مهمتر چیزیه که باید بهش رسید

من منظورم رو بد منتقل کردم ببخشید!
منظورم از بی خدا و با خدا بودن نوع دین انسان بود نه اصل پذیرش خدا!
در اون کتابی که بهتون معرفی کردم در این مورد بحث شده!
به نام پلورالیسم دینی

AVINA

عضو جدید
عليك!

تا به حال "بي خدا" يي رو نديدم كه بدون مطالعه بي خدا شده باشه ولي تا دلت بخواد آدم بي سواد خداپرست ديدم!

اگه به مطالعه بود كه الان تمام آدماي روي كره زمين همديگر رو قانع كرده بودن يه اعتقادي داشته باشن!

شما ميدونيد برهان هاي اصلي "وجود خدا" چند تا هست ؟ تمام اين برهان ها توسط آتئيست ها رد شده شما ميتونيد بريد اونارو كامل مطالعه كنيد من بايد يه ماه زندگيمو تعطيل كنم بشينم شما رو قانع كنم تازه اگر تعصب نداشته باشيد و عقل سالمي داشته باشيد!

گفتم كه هر آدم بي سواد و عمله جوادي رو ببيني "خداپرست" هست پس آدم بي مطالعه خداپرست باشه طبيعيه نه بي خدا !

پس بيخود ميكني جواب پستم رو ميدي! اگه واقعا خدايي وجود داشت يه ذره شعور به تو ميداد!!!
خواهش میکنم به هم احترام بذارید

AVINA

عضو جدید
بعضی از دوستان فکر میکنند اعتقاد نداشتن به خدا نشانه روشنفکری و شعور و سواد زیاده. و با استدلالهای تجربی و قیاسی سبک سنگین می کنند وبه ان نتیجه می رسند که این حرفها مال امل هاست و تو مخ من نمیره . ولی این رو هم باید در نظر بگیریم که خداجویی فطری هست و نیاز ماست که خدا باشه. تو زندگی لحظاتی هست که کاملا احساس ناتوانی و تنهایی می کنیم و کسی هم نمی تونه به ما کمک کنه اینجاست که انسانهای مومن راحت تر این لحظات زندگی رو سپری می کنند. منظورم از مومن صرفا مسلمان و مسیحی اهل مسجد و کلیسا نیست. منظورم ایمان درونی به قدرت بالاتر وغیبیه. به نظر من آدم به سنگ اعتقاد داشته باشه بهتر از بی خداییه. بهتر برای خود شخص و گرنه کسی از طرز تفکر ما ضرر نمی بینه.
آره
اما
مطمئنا بین این دسته هم کسایی با دلایل محکم وجود دارن...
همون خدایی که در من و شما وجود داره در وجود اونام هست
اما نمیخوان ببیننش
.
مشکلی نیست
شاید اونا با بی خدایی به هدف ما برسن
اگه اون بخواد میشه

somayeh_63

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیخبرم سمیه جان

مطمئنم عزیزم.............

نمیدونم با چه منطقی حذف شدن..........صحبتها و شبهات ایشون جواب دارن......وقتی حذفشون میکنن یعنی جوابی براشون نیست........یعنی حرف ایشون درسته....یعنی با منطق نمیتونیم مقابله باهاشون کنیم!!!!!!

تا کی قراره فرهنگ حذف رو دنبال کنیم؟؟؟؟

AVINA

عضو جدید
مطمئنم عزیزم.............

نمیدونم با چه منطقی حذف شدن..........صحبتها و شبهات ایشون جواب دارن......وقتی حذفشون میکنن یعنی جوابی براشون نیست........یعنی حرف ایشون درسته....یعنی با منطق نمیتونیم مقابله باهاشون کنیم!!!!!!

تا کی قراره فرهنگ حذف رو دنبال کنیم؟؟؟؟
آره
حق با تو هست
اگه قراره با صحبت های ایشون واسه کسی اتفاقی بیافته از راه بدر بره بهتره ...
همیشه همین بوده
ترس
از اینکه آدمای نادون با دیدن یه فکر جدید بهم بریزن و دین و دیانتشونو ببازن

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعضی از دوستان فکر میکنند اعتقاد نداشتن به خدا نشانه روشنفکری و شعور و سواد زیاده. و با استدلالهای تجربی و قیاسی سبک سنگین می کنند وبه ان نتیجه می رسند که این حرفها مال امل هاست و تو مخ من نمیره . ولی این رو هم باید در نظر بگیریم که خداجویی فطری هست و نیاز ماست که خدا باشه.

اين يه قضاوت اشتباه در مورد بي خدا هاست. من گفتم هر آدم بي سوادي رو ببيني خداپرسته ولي منظورم اين نبود كه تمام خداپرستها بي سواد هستن ....اما بازم ميگم هيچكس بدون مطالعه و براي "روشنفكرنمايي" بي خدا نميشه چون كسي كه الكي لباس بي خدايي رو به تن كرده باشه بالاخره يه جايي خودش رو لو ميده

. تو زندگی لحظاتی هست که کاملا احساس ناتوانی و تنهایی می کنیم و کسی هم نمی تونه به ما کمک کنه اینجاست که انسانهای مومن راحت تر این لحظات زندگی رو سپری می کنند. منظورم از مومن صرفا مسلمان و مسیحی اهل مسجد و کلیسا نیست. منظورم ایمان درونی به قدرت بالاتر وغیبیه.به نظر من آدم به سنگ اعتقاد داشته باشه بهتر از بی خداییه. بهتر برای خود شخص و گرنه کسی از طرز تفکر ما ضرر نمی بینه.
كاملا موافقم ، ولي دوست عزيز همين حرف شما نشون ميده كه خدايي وجود نداره بلكه اين موجود خيالي يه تسكينيه براي دردهاي درمان ناپذير انسانها .... به نظر من هم پرستيدن يه سنگ خطري براي بشريت نداره ولي دردسر از جايي شروع ميشه كه بعضي از خداپرستان(مثلا از نوع مسلمونش) به خودشون اجازه ميدن تا با يه سري قوانين كه الهي ميدوننش به حقوق بقيه انسانها تجاوز كنن اينجاست كه اون موجود خيالي ديگه فقط يه دلخوشونك براي يه عده نيست بلكه تبديل ميشه به يه عنصر مزاحم براي زندگي بشر

AVINA

عضو جدید
اين يه قضاوت اشتباه در مورد بي خدا هاست. من گفتم هر آدم بي سوادي رو ببيني خداپرسته ولي منظورم اين نبود كه تمام خداپرستها بي سواد هستن ....اما بازم ميگم هيچكس بدون مطالعه و براي "روشنفكرنمايي" بي خدا نميشه چون كسي كه الكي لباس بي خدايي رو به تن كرده باشه بالاخره يه جايي خودش رو لو ميده

كاملا موافقم ، ولي دوست عزيز همين حرف شما نشون ميده كه خدايي وجود نداره بلكه اين موجود خيالي يه تسكينيه براي دردهاي درمان ناپذير انسانها .... به نظر من هم پرستيدن يه سنگ خطري براي بشريت نداره ولي دردسر از جايي شروع ميشه كه بعضي از خداپرستان(مثلا از نوع مسلمونش) به خودشون اجازه ميدن تا با يه سري قوانين كه الهي ميدوننش به حقوق بقيه انسانها تجاوز كنن اينجاست كه اون موجود خيالي ديگه فقط يه دلخوشونك براي يه عده نيست بلكه تبديل ميشه به يه عنصر مزاحم براي زندگي بشر
کاش میشد مثل همیشه خدا رو در چارچوب دین تعریف نکرد(دینی که همه معنیش میکنن)

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز

من منظورم اثبات وجود یا عدم وجود خدا نبود. منظور من نشان دادن تاثیر تفکر دینی تو زندگیه. من خودم کارشناس دین نیستم برداشت و نظر شخصیم رو گفتم. شما هم برداشت خودتون رو. قوانین دینی هم بخشیش الهی و قطعی بوده و با گذشت زمان تغییری ندارن و کسانی که پیرو اون دین هستند خودشون رو موظف به تبعیت از آن می کنند. ولی بخشی هم که نیاز به تفسیر داره و به قولی زمینی هست و ممکنه سلیقه ها در شکل گرفتن آنها موثر بوده باشد.و در نهایت خوشحال شدم که با نگاه شما به دین آشنا شدم. و معلومه که تفکرمون تا حدودی نزدیکه:gol:

hemmat27

عضو جدید
عليك!

تا به حال "بي خدا" يي رو نديدم كه بدون مطالعه بي خدا شده باشه ولي تا دلت بخواد آدم بي سواد خداپرست ديدم!

اگه به مطالعه بود كه الان تمام آدماي روي كره زمين همديگر رو قانع كرده بودن يه اعتقادي داشته باشن!

شما ميدونيد برهان هاي اصلي "وجود خدا" چند تا هست ؟ تمام اين برهان ها توسط آتئيست ها رد شده شما ميتونيد بريد اونارو كامل مطالعه كنيد من بايد يه ماه زندگيمو تعطيل كنم بشينم شما رو قانع كنم تازه اگر تعصب نداشته باشيد و عقل سالمي داشته باشيد!

گفتم كه هر آدم بي سواد و عمله جوادي رو ببيني "خداپرست" هست پس آدم بي مطالعه خداپرست باشه طبيعيه نه بي خدا !

پس بيخود ميكني جواب پستم رو ميدي! اگه واقعا خدايي وجود داشت يه ذره شعور به تو ميداد!!![/COLOR]

سلام علیکم!
اولا این بدیهی است که برای بی خدا بودن باید دلیل و استدلال آورد نه برای خداجویی! خداجویی یک امر فطری و طبیعی هست برای هر آدمی، و اگر کسی بخواد منکر این امر فطری بشه باید استدلال داشته باشه
ثانیا اینطور نیست که معتقدان به خدا هیچ استدلالی برای مدعای خودشون نداشته باشند! بلکه استدلال های بسیار محکمی در این زمینه وجود داره!
همونطوری که در جامعه نمیشه همه دکتر باشند یا همه مهندس! امکان هم نداره همه فیلسوف اسلامی و متکلم باشند!
شما نباید انتظار داشته باشید همه ی معتقدین به خدا به اندازه ی متکلمان اون دین براتون استدلال بیارند چون بسیار غیر منطقیه و تقریبا محال و نشدنی!

اگر طرف مقابل شما حق پذیر باشه که من هستم میتونید با حرف حق قانعش کنید! این نوع حرف زدن شما نشون دهنده ی این هست که به حق بودن حرفتون شک دارید!

بهتر از شما تعدادشون و اصلی و فرعیشون رو میدونم! این شبهات هم جواب داده شده! پس بهتره شما برید مطالعه کنید چون من نمیتونم 1 ماه زندگیمون رو برای شما تعطیل کنم!
نمونه اش نقد نظریه ی داروین هست که در کتاب توحید شهید مطهری وجود داره! و نقد نظریات هگل و راسل که در کتاب علل گرایش به مادیگری هست!

منم گفتم که!

اینم نهایت ادب یه دوست بی خدا هست!

AVINA

عضو جدید
باشه منم نظرمو میگم
راستشو بخواهین من تا حالا شک نکردم
کوتاهی کردم ولی شک نکردم
و فکر میکنم فکر کردن بهش هم گناه کبیرست
البته این نظر منه
ذهنتونو با فکر کردن به آتیش جهنم یا گناه کبیره به هم نریزید
خدا تنها اونه که درش باید غرق شد

esmikhani.m

عضو جدید
اتفاقا من هر چه بزرگ شدم و مطالعه کردم بیشتر به حقانیت عقیده ام پی بردم
من حداقل 5 کتاب در اثبات وجود خدا خوندم!
و حد اقل2-3 مقاله و کتاب در رد وجود خدا که خوشبختانه همیشه عقیده ام بر اینها فائق اومده!
ما استدلالهای زیادی بر وجود خدا داریم!
از برهان نظم که ساده ترینه تا برهان حرکت و برهان حدوث و برهان سینوی و برهان صدرایی و...
2 حالت داره یا شما همه ی این برهان ها رو مطالعه کردید و در همه نقص دیدید که به این نتیجه رسیدید یا مطالعه نکردید و چون در منابعی محدود رو مورد مطالعه قرار دادید احساساتی شدید و از روی احساسات این نتایج رو برداشت کردید!

به هر حال اگر نقدی دارید در مورد این برهان ها بیاید بیان کنید تا با هم بحث کنیم!
اگر مطالعه ای نداشتید من بهتون کتاب معرفی میکنم شما مطالعه کنید و با عقاید خودتون نقد کنید و باز بیاید با هم بحث کنیم!

من نه میگم خدا هست نه میگم نیست در جواب پست های اون تا پیکتون:
اون برهان ها و دلایلی که شما گفتید نوشته و معلومات انسانی هستند که 2 تا ایراد کلی بهشون وارده1-عقل انسان خطا کاره و همین عقل علم فلسفه رو نوشته که باز هم این صحبت پیش میاد که علم نقصان پذیره.2-اینها قرار دادهای انسانی هستند معادلات ریاضی قرار داد هست 2.2=4قرار داده ما اینو معلوم کردیم من میگم 2.2=6 مثل زمان روز شب ساعت ماه ما اینهارو معلوم کردیم اینها ساخته دست ماست بعد این همه میگن خدا در عقل نمیگنجه بعد با همون عقل اثباتش میکنند
و در آخر اصلا خدا یا هست یا نیست چه توفیقی در احوالات شما داره یه بحث بی ارزش و بی محتوا بدون هیچ نتیجه و ثمری ...شما میگی این خدایی که من میگم درسته ...باشه راه خودتو برو چه اصراری داری که بگی من درست میگم ..اگر هم شما درست بگی که اصلا من میگم شما درست میگی خدایی که در نظر شماست خودش اگر بخواد قدرتشو داره که به دوستان اثبات کنه وجودشو چه زوری که بندش بزنه...کم آدم بیخدا ندیدم که از اونایی که خدا رو اثبات کردن و میپرستیدن رستگار تر انسان تر آزاده تر بودن و ....بودن

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
من منظورم اثبات وجود یا عدم وجود خدا نبود. منظور من نشان دادن تاثیر تفکر دینی تو زندگیه. من خودم کارشناس دین نیستم برداشت و نظر شخصیم رو گفتم. شما هم برداشت خودتون رو. قوانین دینی هم بخشیش الهی و قطعی بوده و با گذشت زمان تغییری ندارن و کسانی که پیرو اون دین هستند خودشون رو موظف به تبعیت از آن می کنند. ولی بخشی هم که نیاز به تفسیر داره و به قولی زمینی هست و ممکنه سلیقه ها در شکل گرفتن آنها موثر بوده باشد.و در نهایت خوشحال شدم که با نگاه شما به دین آشنا شدم. و معلومه که تفکرمون تا حدودی نزدیکه:gol:

بله منم شباهتهايي بين تفكرمون ميبينم واسه همين فكر ميكنم شما با تحقيق بيشتر تغييرات اساسي اي توي اعتقاداتتون ايجاد خواهد شد ، بر خلاف بعضيا كه فكرشون سنگ شده و هيچ جوري نميتونن بازتر فكر كنن

NEGARi2

عضو جدید
man be voojoode khoda eteghad nadaram hoseleye toziham nadaram oonayi ke mifahman mifahman baghiye ham harchi begi....ba inke dalil miyari oonam javabi nadaran vali...i

NEGARi2

عضو جدید
khoda khode toyi hichkas too fekresh ye khoda shabihe digari nadare harki vase khodesh ye khoda sakhte chon behesh niyaz dare omidvaresh mikone vali in khoda faghat zamane niyaz voojood dare vaghtaye dige...i

aminrokh

عضو جدید
ببين من خيلي قبلا ها اينطوري ميشدم 15تا17سالگي.
ولي الان يك لحظه هم نمي تونم به خدا اعتقاد نداشته باشم
من دركش ميكنم
لمسش ميكنم
دوسش دارم .عاشقشم.
همه كس منه.
همه جا هوامو داره
واقعا ميگما.

shadmehrbaz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام علیکم!
اولا این بدیهی است که برای بی خدا بودن باید دلیل و استدلال آورد نه برای خداجویی!

شما توي همين جمله ي اولت كه بديهي هم ميدونيش مشكل داري ديگه بقيه تحليلات بماند!
جناب علامه ي دهر در علم منطق "عدم وجود" بر "وجود" مقدم هست پس كسي كه ميگه خدا وجود داره بايد بتونه اثبات كنه نه كسي كه ميگه خدا وجود نداره! شما دلايلتو مياري اگه بي خداها تونستن ردش كنن نتيجه گرفته ميشه كه خدا وجود نداره...همونطور هم كه گفتم تا الان تمام برهانهاي وجود خدا رد شده پس برو دنبال برهان تازه اگه پيدا كردي بيار ما نتونستيم رد كنيم ميگيم باشه خدا وجود داره!
برهان تازه آوردن هم كار شما نيست شما همون كوپي پيستتو ادامه بده باشد تا رستگار شوي!!! ;)

NEGARi2

عضو جدید
ببين من خيلي قبلا ها اينطوري ميشدم 15تا17سالگي.
ولي الان يك لحظه هم نمي تونم به خدا اعتقاد نداشته باشم
من دركش ميكنم
لمسش ميكنم
دوسش دارم .عاشقشم.
همه كس منه.
همه جا هوامو داره
واقعا ميگما.
pas uni ke bad bakhte marize faghire khoda doosesh nadare havasho nadare khoone to rangintare?niyaz be voojoode khoda ba voojoode khoda fargh dare

NEGARi2

عضو جدید

شما توي همين جمله ي اولت كه بديهي هم ميدونيش مشكل داري ديگه بقيه تحليلات بماند!
جناب علامه ي دهر در علم منطق "عدم وجود" بر "وجود" مقدم هست پس كسي كه ميگه خدا وجود داره بايد بتونه اثبات كنه نه كسي كه ميگه خدا وجود نداره! شما دلايلتو مياري اگه بي خداها تونستن ردش كنن نتيجه گرفته ميشه كه خدا وجود نداره...همونطور هم كه گفتم تا الان تمام برهانهاي وجود خدا رد شده پس برو دنبال برهان تازه اگه پيدا كردي بيار ما نتونستيم رد كنيم ميگيم باشه خدا وجود داره!
برهان تازه آوردن هم كار شما نيست شما همون كوپي پيستتو ادامه بده باشد تا رستگار شوي!!! ;)
nemikhan ghabool konan ke

aminrokh

عضو جدید
pas uni ke bad bakhte marize faghire khoda doosesh nadare havasho nadare khoone to rangintare?niyaz be voojoode khoda ba voojoode khoda fargh dare
خدا ماله همست.فقط بايد بلد باشي چطوري دوسش داشته باشي كه تو زندگيت مشكلي نداشته باشي.
اين فقيرو بدبختو بچاره خيلي بحثايه طولاني داره كه من متاسفانه ازاينا سردر نميارم.هموناهم خدادارن.خداحواسش بهمه هست.

فقط اينو ميدونم كه خدا هست.دوسمون داره.بايد دوسش داشته باشيم.يه كاري كنيم ازمون راضي باشه.

AVINA

عضو جدید
خدای من چیزی جدای از من نیست
یک وجود خارجی نیست
او منه و من او
تعریف من یا شما؟؟؟؟
هرگاه هماهنگی ذهن و روح ایجاد شد منتظر دیدنش باشید

NEGARi2

عضو جدید
خدا ماله همست.فقط بايد بلد باشي چطوري دوسش داشته باشي كه تو زندگيت مشكلي نداشته باشي.
اين فقيرو بدبختو بچاره خيلي بحثايه طولاني داره كه من متاسفانه ازاينا سردر نميارم.هموناهم خدادارن.خداحواسش بهمه هست.

فقط اينو ميدونم كه خدا هست.دوسمون داره.بايد دوسش داشته باشيم.يه كاري كنيم ازمون راضي باشه.
base dige herse mano dar nayar khodet migi sardar nemiyaram pas...ye khorde ehsas dashti in harfo nemizadi ta hala axaye bachehaye afrigharo didi adam mikhad bemire...bikhiyal man harchi begam..khodaye to havasesh be lashkhori ke zende zende ye bacharo mikhore hast?i

آخرین ویرایش: