مشاوره ي گياه پزشکي

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
منم احتمال نماتد میدم چون قارچ عاملیه که بیشتر در مراحل اولیه بوته ها رو مورد حمله قرار میده اما نماتد در مراحل دیگه هم میتونه خسارت شدید بزنه مخصوصا طوری که دوست عزیزمون گفتن زمان دانه بستن

برا امتحانش فکر کنم همون که رضا گفته تشکیل گال رو ریشه

فکر کنم برا عامل باکتریایی که باعث لهیدگی ساقه و ریشه میشه ازمایش ساده ای هست اونم اینکه قسمت صدمه دیده گیاه رو تو لیوان اب ولرم بچرخونید اگه رنگ اب کدر شد احتمال وجود بیماری باکتریایی زیاده

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
فکر کنم برا عامل باکتریایی که باعث لهیدگی ساقه و ریشه میشه ازمایش ساده ای هست اونم اینکه قسمت صدمه دیده گیاه رو تو لیوان اب ولرم بچرخونید اگه رنگ اب کدر شد احتمال وجود بیماری باکتریایی زیاده

قارچ فایتوفتورا هم یه کمی ایجاد پوسیدگی نرم یا همون لهیدگی میکنه.

genral36

عضو جدید
دوستان ما الان كشت گوجه داريم انشاءا... كه موردي براش پيش نياد ولي هر نوع مشكلي كه پيش بياد عكس ميگيرم و ميارم توي سايت كه شما دوستان ببينيد و از راهنماييهاي شما مهندس استفاده ميكنم .

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوستان ما الان كشت گوجه داريم انشاءا... كه موردي براش پيش نياد ولي هر نوع مشكلي كه پيش بياد عكس ميگيرم و ميارم توي سايت كه شما دوستان ببينيد و از راهنماييهاي شما مهندس استفاده ميكنم .
امیدوارم مشکلی پیش نیاد حد اقل یه جعبه گوجه برامو بفرستی

eehsan

عضو جدید
سلام
ببینید دوستان متاسفانه من الان دسترسی به درخت ها ندارم که عکس بگیرم ازش نشونتون بدم
اما درختا مثلا 50 سانت تا 1 متر مونده به انتهای شاخه خشک میشنو توشون پوکه فقط 1 پوسته ای از شاخه مونده من اون شاخه ها رو که شیکوندم کرم هایی حدود 5 تا 7 سانتی توشون بود !!:surprised:
یه جا دیگه دیدم گفته بود به علت کمبود آب این نوع کر مها بوجود میاد !!
درختا حداکثر 10 سال

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام
ببینید دوستان متاسفانه من الان دسترسی به درخت ها ندارم که عکس بگیرم ازش نشونتون بدم
اما درختا مثلا 50 سانت تا 1 متر مونده به انتهای شاخه خشک میشنو توشون پوکه فقط 1 پوسته ای از شاخه مونده من اون شاخه ها رو که شیکوندم کرم هایی حدود 5 تا 7 سانتی توشون بود !!:surprised:
درختا حداکثر 10 سال

خوب مشکل میتونه این عامل باشه که دقیقا ربط به عملیات زراعیتون داره شما درخت رو هرس نکردی بهش کود ندادی خاک اطراف درخت رو زیرو رو نکردی ابیاریت نامنظم بوده همه اینها موجب ضعف درخت میشه و درخت برا حمله افت مساعد میشه

eehsan

عضو جدید
آبیاری منظم سمپاشی هوایی انجام میشه اما هرس و زیرو رو کردن نا منظم بوده
این نوع کرم با سمپاشی از بین میره ؟!

afsoon6282

مدیر تالار
با سمپاشی از بین میره ولی هرس هم خوب جواب میده

وقتی که هرس بشه و این شاخه ها جدا بشن دیگه این لاروها نمیتونن توی درخت باشن

اگه اشتباه نکنم شما گفتین قسمت های سر شاخه ها خورده شدن درسته؟کاری به تنه اصلی نداره

اگه هم هرس انجام دادین حتما حتما شاخه ها باید کاملا سوزاند بشن تا لاروها از بین برن و نتونن به درخت دیگه راه پیدا کنن

eehsan

عضو جدید
نمیدونم چجور سر شاخه سالمه نزدیک تنه اصلیم سالمه اما از وسط اون شاخه پوک میشه و به سمت تنه اصلی درخت حرکت میکنه !
اسم این آفت چیه ؟

afsoon6282

مدیر تالار
عزیز نزدیک درخت بادامتون دیگه چه درختی هست؟

اینی که شما میگین سرشاخه خوار نباید باشه

گیاهای نزدیکشو میشه بگین:gol:

Phyto

مدیر تالار
سلام
درختا حداکثر 10 سال

سرشاخه خوار هم میتونه همچین وضعیتی بوجود بیاره. اگه کرمهاشو دیده باشی راحت میشه تشخیص داد چیه.
اگه کرمش قلمبه سلمبه بود! مثل این:
سرشاخه خواره
اگه خال خال پلنگی باشه مثل این:
کرم خراطه
اگه هم کله گنده باشه مثل این:
کاپنودیسه که البته فعالیتش بیشتر روی تنه اصلی و نزدیکای طوقه هست.

eehsan

عضو جدید
عزیز نزدیک درخت بادامتون دیگه چه درختی هست؟

اینی که شما میگین سرشاخه خوار نباید باشه

گیاهای نزدیکشو میشه بگین:gol:
85 تا درخت بادام که حودود 30 تاشون اینجور شده و 10 تا گردو که گردو سالمن کاملا

afsoon6282

مدیر تالار
اگه این جوریه پس شد سرشاخه خوار درختان میوه یعنی در اصل سرشاخه خوار هلو که بادام هم یکی از میزباناش هست
آره؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
بله ظاهرا که اینجوره !
راه جلوگیری از پیشرفت بیشترش چیه ؟!
یه سر بزن اینجا

راه مقابله با همه افات چوبخوار عملیات رزاعی مناسب هست از هرس ابیاری کود دهی بنا بر این پیشنهاد میدم شاخه های بالایی رو هرس کن سرشاخه های هرس شده رو هم معدوم کن

alestromeria

عضو جدید
سلام به دوستان گیاهپزشک
چندتا درخت گلابی دارم که مبتلا به مومیایی میوه شدن، رفتم قارچکش بگیرم، در بسته بندی کوچک فقط پنکونازول داشت، روش نوشته 1قارچکش سیستمیک برای سفیدک پودری مو.
آیا این سم میتونه برای مومیایی هم مفید باشه یا باید برم سموم دیگه مث زینب بگیرم؟؟؟؟؟؟؟

alestromeria

عضو جدید
راستی 1 سوال دیگه
روغن ولک هم برای اثر بیشتر گرفتم،اما روش نوشته جهت مبارزه با آفات
میشه درباره روغن ولک راهنماییم کنیدوبگین برای بیماری هم مفید هست یا کلا برای چی بکار ببرم بهتره؟؟؟
;)

Phyto

مدیر تالار
سلام به دوستان گیاهپزشک
چندتا درخت گلابی دارم که مبتلا به مومیایی میوه شدن، رفتم قارچکش بگیرم، در بسته بندی کوچک فقط پنکونازول داشت، روش نوشته 1قارچکش سیستمیک برای سفیدک پودری مو.
آیا این سم میتونه برای مومیایی هم مفید باشه یا باید برم سموم دیگه مث زینب بگیرم؟؟؟؟؟؟؟
فکر کنم موثر باشه. البته باید نگاه کنم، مطمئن نیستم! تا شب ...
راستی 1 سوال دیگه
روغن ولک هم برای اثر بیشتر گرفتم،اما روش نوشته جهت مبارزه با آفات
میشه درباره روغن ولک راهنماییم کنیدوبگین برای بیماری هم مفید هست یا کلا برای چی بکار ببرم بهتره؟؟؟
;)

روغن ولک فقط روی حشرات موثره و بصورت ترکیب با حشره کشها یا به تنهایی و اونهم بصورت مکانیکی اثر میکنه (خفه میکنه حشره های بخت برگشته رو!)

Phyto

مدیر تالار
به حضور شریفتون عارضم که سم کاپتان و ماکنوزب بهتره، بخصوص کاپتان اثر خوبی رو این بیماری داره. فقط زمان سمپاشی هم مهمه. یه بار الان که موقع تورم جوانه هاس، یه بار زمانی که سه چهارم گلبرگا ریزش کردن، یه بارم وقتی که دیگه همه گلبرگا ریختن.

alestromeria

عضو جدید
به حضور شریفتون عارضم که سم کاپتان و ماکنوزب بهتره، بخصوص کاپتان اثر خوبی رو این بیماری داره. فقط زمان سمپاشی هم مهمه. یه بار الان که موقع تورم جوانه هاس، یه بار زمانی که سه چهارم گلبرگا ریزش کردن، یه بارم وقتی که دیگه همه گلبرگا ریختن.
مرسی
فقط 1 سوال دیگه، سم کاپتان بسته بندی های کوچکم داره یا کمتر از 1 لیتر نداره؟؟؟؟؟؟؟؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
فقط 1 سوال دیگه، سم کاپتان بسته بندی های کوچکم داره یا کمتر از 1 لیتر نداره؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
اینگونه سموم در بسته بندی های 1 کیلویی هستن ولی گاهی خود مغازه دارها انها را در بسته های کوچکتری هم بسته بندی می کنند :smile:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام سعيد جان...آره عزيز همينكارو كردم...همون يه ليتري خريدم...يه ليتر هم ولك خريدم..چند نوع ديگه هم خريدم حدود شصت هفتاد تومني پول سم دادم...

deremel400

عضو جدید
بیماری درخت زرد آلو و گیلاس

بیماری درخت زرد آلو و گیلاس

با سلام به دوستان
در یک باغ چند درخت زردآلو و گیلاس هستند که روی تنه های درخت ترک میخوره و شیره خارج میشه و شیره ها خشک میشه و پوست درخت حالت پوسیدگی داره و امسال یکی از درختان خشک شده که خیلی ناراحت کننده بود لطفا بگید این بیماری چیه و چه درمانی داره .فعلا تا چند روز دسترسی ندارم به باغ که عکس قرار بدهم اما هر مشخصاتی بخواهید در ذهنم هست لطفا کمک کنید تا همشون خشک نشده:cry::gol:

Phyto

مدیر تالار
با سلام به دوستان
در یک باغ چند درخت زردآلو و گیلاس هستند که روی تنه های درخت ترک میخوره و شیره خارج میشه و شیره ها خشک میشه و پوست درخت حالت پوسیدگی داره و امسال یکی از درختان خشک شده که خیلی ناراحت کننده بود لطفا بگید این بیماری چیه و چه درمانی داره .فعلا تا چند روز دسترسی ندارم به باغ که عکس قرار بدهم اما هر مشخصاتی بخواهید در ذهنم هست لطفا کمک کنید تا همشون خشک نشده:cry::gol:

میتونه کاپنودیس (سوسک طوقه) عاملش باشه. البته اگه ترک خورده شاید هم باکتری (شانکر) باشه... باید بررسی بشه. عکس میخواد و اینکه دقیق ببینی سوراخه یا ترکه، میشه جاهایی که صمغ تازه داره هم کند و کاو کرد اگه لارو سوسک باشه معلومه...

faribaetemadi

عضو جدید
مبارزه با حلزون

مبارزه با حلزون

باغچه خانه ام را حلزون ها تسخیر کرده اند و خسارت پشت خسارت.از سم های طعمه ای شیمیایی موجود در بازار هم بارها استفاده کرده ام که تاثیر زیادی نداشته است.از دوستان تقاضای راهنمایی دارم:que:

بالا