مشاوره ي گياه پزشکي

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام ممنونم از لطفتون ميشه در مورد leaching برام توضيح بديد؟:gol:

خاک گلدونتو با آب شیرین بشور تا املاح اضافه خاک خارج بشه. همونی که کاکتوس گفت. حسابی آب بده که از زیر گلدون خارج بشه.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرتقال حیاط خونه باغبان ... ببین چی شده :(

پرتقال حیاط خونه باغبان ... ببین چی شده :(

امروز وارد حیاط که شدم دیدم اههههههههههههههههههههههه ببین چی شده:cry:
نصف درخت از پایین تا بالا دچار سرخشکیدگی اونم به صورت سبزخشک شده:cry:
ممنونم میشم علمای گیاهپزشک منو راهنمایی کنن:cry:

اینم از عکساش :

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
احتمال میدم باد زدگی باشه

باد گرم بعد از بارندگی یا هوای سرد میتونه این حالت رو در برگهای جوون ایجاد کنه اونا رو چروکیده و لوله کنه گاهی اتیش روشن کردن هم زیر درخت همچین کاری میکنه

آخرین ویرایش:

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمال میدم باد زدگی باشه

باد گرم بعد از بارندگی یا هوای سرد میتونه این حالت رو در برگهای جوون ایجاد کنه اونا رو چروکیده و لوله کنه گاهی اتیش روشن کردن هم زیر درخت همچین کاری میکنه
اره چند روزی باد سرد بود.
رویمیوه ها هم لکه هست که عکسشو تا شب میزارم

• Like
واکنش ها: fgni

Phyto

مدیر تالار
گاهی اوقات همینی که محمدرضا گفت ممکنه باعث سرمازدگی و بروز این عارضه بشه. اما یه بیماری هم هست روی مرکبات که به گرسوم معروفه و در اثر گرفتگی آوند چوبی باعث سبزخشکیدگی شاخه ها میشه.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
گاهی اوقات همینی که محمدرضا گفت ممکنه باعث سرمازدگی و بروز این عارضه بشه. اما یه بیماری هم هست روی مرکبات که به گرسوم معروفه و در اثر گرفتگی آوند چوبی باعث سبزخشکیدگی شاخه ها میشه.
خوب این چیزی که میگی یعنی رو میوه ها هم باید علائمش باشه؟؟؟
اگر مورد خاصی هست بگو بررسی کنم تا دقیق مطمئن بشیم

Phyto

مدیر تالار
خوب این چیزی که میگی یعنی رو میوه ها هم باید علائمش باشه؟؟؟
اگر مورد خاصی هست بگو بررسی کنم تا دقیق مطمئن بشیم
علامت خاصی رو میوه نداره بجز اینکه از حد نرمال کوچیکتره و ممکنه زود ریزش کنه. احتمال اینکه لکه های قهوه ای کمرنگ هم ایجاد بشه دور از ذهن نیست. بیشتر همون سبز خشک شدن و لوله ای شدن برگها هست و بعدشم خشک شدن شاخه ها. در هر حال چاره ای نداری جز اینکه فعلا شاخه های خشکیده رو هرس کنی و منتظر بمونی که باز هم شاخه ای خشک میشه یا نه!

Alireza_2003

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

درختای ما هم همینطوری شده بود. پیگیری کردم دیدم که باغبون به جای سم درخت ، سم علف کش زده که مال چمناس.. شانس اوردیم که درختا خشک نشد. ولی بیشتر برگاش این شکلی شده بود....

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.

درختای ما هم همینطوری شده بود. پیگیری کردم دیدم که باغبون به جای سم درخت ، سم علف کش زده که مال چمناس.. شانس اوردیم که درختا خشک نشد. ولی بیشتر برگاش این شکلی شده بود....
من سمپاشی نداشتم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
علامت خاصی رو میوه نداره بجز اینکه از حد نرمال کوچیکتره و ممکنه زود ریزش کنه. احتمال اینکه لکه های قهوه ای کمرنگ هم ایجاد بشه دور از ذهن نیست. بیشتر همون سبز خشک شدن و لوله ای شدن برگها هست و بعدشم خشک شدن شاخه ها. در هر حال چاره ای نداری جز اینکه فعلا شاخه های خشکیده رو هرس کنی و منتظر بمونی که باز هم شاخه ای خشک میشه یا نه!
وایی همه این علائم رو دارههههههههههه
فردا عکس میوهر رو میذارم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
مرکبات تا دمای 10- درجه سانتی گراد به راحتی زندگی می کنند، این قضیه که اتفاق افتاده مربوط به باد سرد یا بارندگی نمیشه، همون طور که دوست عزیزمون اشاره کردن، کوچیک شدن میوه ها، در بعضی مواقع ترش شدگی بیش از حد میوه رو هم شامل میشه، برگ های اون هم سبز هستن اما بنظر میره انگار روشون حلزون راه رفته و یک همچین آثاری ایجاد شده که باعث میشه برگه ها لوله بشن و خشک بشن. یک نوع هورمون هست که توی بازار میفروشن دقیق اسمش یاد نیست اما یه چیزی شبیه به هورمون اتیلن هستش در زمانی که درخت شکوفه میزنه و بعدش شروع به ثمره دادن میکنه اون موقع باید از این هورمون استفاده بشه تا میوه ها بزرگ بشن و برای جلوگیری از لوله شدن برگ ها هم از پودر آهن استفاده کن که اگر بتونی به صورت پاششی روی برگ درختان بریزی تا حدودی این مشکل حل میشه اما 100% نیست.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرکبات تا دمای 10- درجه سانتی گراد به راحتی زندگی می کنند، این قضیه که اتفاق افتاده مربوط به باد سرد یا بارندگی نمیشه، همون طور که دوست عزیزمون اشاره کردن، کوچیک شدن میوه ها، در بعضی مواقع ترش شدگی بیش از حد میوه رو هم شامل میشه، برگ های اون هم سبز هستن اما بنظر میره انگار روشون حلزون راه رفته و یک همچین آثاری ایجاد شده که باعث میشه برگه ها لوله بشن و خشک بشن. یک نوع هورمون هست که توی بازار میفروشن دقیق اسمش یاد نیست اما یه چیزی شبیه به هورمون اتیلن هستش در زمانی که درخت شکوفه میزنه و بعدش شروع به ثمره دادن میکنه اون موقع باید از این هورمون استفاده بشه تا میوه ها بزرگ بشن و برای جلوگیری از لوله شدن برگ ها هم از پودر آهن استفاده کن که اگر بتونی به صورت پاششی روی برگ درختان بریزی تا حدودی این مشکل حل میشه اما 100% نیست.
ممنون پیرجوعزیز
نکات خوبی گفتید فقط در رابطه با هورمون اتیلن بگم که به هورمون پیری معروف هست و فقط در زمان رسیدن میوه ها اونم برای رنگ دهی بهتر و تو انبار کاربرد داره چون بصورت گاز است.اون هورمونی که شما منظورتون بوده GA یا جیبرلیک اسید هست.

yasamen

عضو جدید
گیاه پزشکی

گیاه پزشکی

با سلام کاج مطبقی دارم که برگهای ان افتاده و خشک شده بعضی از قسمتهای برگهایش هم قهوه ای شده ضمن اینکه ریزش هم دارد می خواستم بدانم باید چه کنم ایا درختم به حالت اول بر میگردد لطفا راهنمایی کنید

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با سلام کاج مطبقی دارم که برگهای ان افتاده و خشک شده بعضی از قسمتهای برگهایش هم قهوه ای شده ضمن اینکه ریزش هم دارد می خواستم بدانم باید چه کنم ایا درختم به حالت اول بر میگردد لطفا راهنمایی کنید
باید ببینی خاکش مشکل داره یا نه از لحاظ بیماری یا اب زیاد دادی باعث خفگی ریشه شدی

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همه.
بابا من شفلرام مردا كسي نميدونه چشه؟
پشت برگا پر از نقطه هاي قرمزه .
زيرو روش كردم هيچ حشره اي نيست !!!
كمك كنيد خيلي دوستش دارم خودم با يه قلمه كوچولو درستش كردم
كممممممممممممممممك

Phyto

مدیر تالار

شرایط نگهداریش چجوره؟ نور، آبیاری، خاک، گلدون ... تغییری تو شرایط نگهداریش ندادی تازگی؟ خاکشو بررسی کردی؟ به ریشه هاش نگاه انداختی؟ برگاش به چه صورت قهوه ای شده؟ کاشکی یه عکس ازش میذاشتی...

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام به همه.
كممممممممممممممممك
نفس جان فكر ميكنم كنه قرمز گرفته باشه...
و بايد از كنه كش استفاده كني....فكرميكنم
ﻛﻨﻪ ﻛﺶ ﻓﻨﺎﺯﺍﻛﻮﺋﻴﻦ مؤثر باشه...حالا بذار ببينم نظر رضا و بقيه بچه ها چيه؟ اونا بهتر بلدن.

Phyto

مدیر تالار
سلام به همه.
كممممممممممممممممك

بیشتر احتمال میدم که شپشک باشه... اگه بیشتر توضیح بدی یا یه عکس با کیفیت و البته کم حجم بذاری بهتر میشه نظر داد.
اگه احتمال من درست باشه میتونی از سم اتیون به نسبت دو در هزار استفاده کنی. ولی اینا همش احتماله، نظر قطعی رو ندید نمیشه داد...

آخرین ویرایش:

mahshid89

عضو جدید
کمکم کنید (بطری دوار)

کمکم کنید (بطری دوار)

من یه سوال راجب ریشه دار م اگه کسی جواب بده ممنون میشم اگه توی 1بطری 1بذر بکاریم و بطری را افقی بگیریم طوری که سر بطری در دست چپ و ته ان دست راست حالا در همین حالت اون رو میچرخانیم پس از چند روز چر خوندن موازی با زمین ریشه به کدام سمت در میایید

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
ریشه خاصیت زمینگرایی داره یعنی نیروی ثقلی زمین ریشه رو به سمت خودش میکشه بنه بر این این خاصیت موجب میشه ریشه در هر حال بسمت پایین حرکت کنه اما توجه به یک نکته دیگه هم مهم و ضروریه اونم این که ریشه نورگرایی منفی داره در واقع ریشه از نور گریزان هست بنا بر این انتظار نداشته باشید ریشه در هوای ازاد که دارای نور هست رشد کنه

mahshid89

عضو جدید
ریشه خاصیت زمینگرایی داره یعنی نیروی ثقلی زمین ریشه رو به سمت خودش میکشه بنه بر این این خاصیت موجب میشه ریشه در هر حال بسمت پایین حرکت کنه اما توجه به یک نکته دیگه هم مهم و ضروریه اونم این که ریشه نورگرایی منفی داره در واقع ریشه از نور گریزان هست بنا بر این انتظار نداشته باشید ریشه در هوای ازاد که دارای نور هست رشد کنه

این گلدون که داره میچرخه هرلحظه یه سمت جدیدش به سمت زمین میره و چون وسط خاک نور بهش نمیخوره چون تو تاریکی هست:warn:

afsoon6282

مدیر تالار
اگه در حال چرخش باشه مرتب پس ریشه باید ثابت بمونه
یعنی اگه هم به سمت زمین گرایش داشته باشه چون این میچرخه پس اجازه نمیده که تو یه حالت بمونه
مرتب سمتش باید عوض بشه

Phyto

مدیر تالار
منظور اینه که در جهت عمودی میچرخونیم؟ یعنی سر و تهش هی عوض میشه؟!

Phyto

مدیر تالار
بستگی به سرعت چرخش داره!
سوالتو کامل و گویا بیان نکردی...

Phyto

مدیر تالار
نه جای سر و ته عوض نمیشه حرکت چرخشی داره

پس یعنی حول محور عمود میچرخه. با این حساب اتفاق خاصی نمیفته. ریشه طبق روال عادی برنامه به سمت زمین رشد میکنه!

• Like
واکنش ها: fgni

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
چه کاریه اخه بزار بیچاره زندگیشو بکنه زمین داره میچرخونتش بس نیست تو چرا داری میچرخونیش

حالا گذشته از شوخی این قانون که گفتم غیر قابل تغیر هست بنا بر این ریشه بدون توجه به موقعیت شیشه دایم به سمت پایین خودش حرکت میکنه

موءید باشی

mahshid89

عضو جدید
سوال فوري فوتي

سوال فوري فوتي

لزوم چوبي شدن ديواره طولي در فرايند تکوين بافت هادي چيست؟

بالا