مشاوره ي گياه پزشکي

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
باغچه خانه ام را حلزون ها تسخیر کرده اند و خسارت پشت خسارت.از سم های طعمه ای شیمیایی موجود در بازار هم بارها استفاده کرده ام که تاثیر زیادی نداشته است.از دوستان تقاضای راهنمایی دارم:que:
مبارزه مکانیکی بهترین کاره خاک اره تهیه کن و دور تا دور باغچه بریز و یا و راه دیگه اینه که خودت دست بکار بشی و شکارشون کنی البته اگه حوصله حیونات رو داری دوتا اردک میتونه ترتیب همشون رو بده

خاطره ميري

عضو جدید
باغچه خانه ام را حلزون ها تسخیر کرده اند و خسارت پشت خسارت.از سم های طعمه ای شیمیایی موجود در بازار هم بارها استفاده کرده ام که تاثیر زیادی نداشته است.از دوستان تقاضای راهنمایی دارم:que:
يهسم شيمايي مخصوص براي حازون هست حضور ذهن ندارم چيه ولي اگه از كلينيك گياهپزشكي بپرسي بهت ميده

ALI-ZA

عضو جدید
علت ریزش میوه وقتی تازه میوه چه تشکیل شده همیشه کمبود مواد غذایی خاکه .معمولاً آهن و روی.(در صورت استفاده زیاد کود دامی و ازته معمولاً کمبود روی اتفاق میفته که منجر به ریزش گل در درخت میشه) تشخیصت به نسب درست بوده .رنگ زرد و رنگ پریده ی برگ نشون دهنده ی کمبود آهنه . قطره طلا رو خوب تجویز کردی ولی تو این مرحله بهتره بصورت محلول روی برگها اسپری بشه چون نسبت به کوددهی پای درخت سریعتر از طریق برگ جذب میشه . :gol:
من يه سوال داشتم اين اتفاق در مورد درخت به هم صادقه ومن فهميدم که کشاورزان از سم خاصي براي رفع اين ريزش گل استفاده مي کنن اگه اون سم را هم معرفي کنين وزمان مصرفش را هم بگين ممنون ميشم.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام به دوستان
در یک باغ چند درخت زردآلو و گیلاس هستند که روی تنه های درخت ترک میخوره و شیره خارج میشه و شیره ها خشک میشه و پوست درخت حالت پوسیدگی داره و امسال یکی از درختان خشک شده که خیلی ناراحت کننده بود لطفا بگید این بیماری چیه و چه درمانی داره .فعلا تا چند روز دسترسی ندارم به باغ که عکس قرار بدهم اما هر مشخصاتی بخواهید در ذهنم هست لطفا کمک کنید تا همشون خشک نشده

یه نکته دیگه در مورد این سوال به ذهنم رسید. گاهی اوقات زمستون که شب هوا خیلی سرده بعدش آفتاب میاد به درختا میتابه در اثر این نوسان ممکنه پوست درخت ترک برداره و بهار که هوا گرم شد این ترکها خودشونو نشون بدن و شیره گیاهی از محل این ترکها بیرون بیاد. اگه این اتفاق افتاده باشه میشه با مالیدن ترکیب بوردو به تنه درخت تو زمستون، جلوشو گرفت.

Phyto

مدیر تالار
من يه سوال داشتم اين اتفاق در مورد درخت به هم صادقه ومن فهميدم که کشاورزان از سم خاصي براي رفع اين ريزش گل استفاده مي کنن اگه اون سم را هم معرفي کنين وزمان مصرفش را هم بگين ممنون ميشم.

سم؟ برای جلوگیری از ریزش؟!!
یه مقداری از بار درخت که اصلا بخوای نخوای میریزه تا بتونه بقیه رو حفظ کنه. طبیعیه
یه مقداری هم که دوستان گفتن بخاطر کمبود مواد غذایی ریزش اتفاق میفته که باید ریزمغذیها رو تهیه کرد و محلولپاشی کرد یا اگه زودتر دست به کار بشیم به خاک داد.
اگه آفت یا بیماری خاصی روی درخت نباشه سم زدن فقط به این دلیل که جلوی ریزش گرفته بشه توجیهی نداره!!
البته معمولا بعضی درختا مثل سیب یا گیلاس هر سال سمپاشی میشه که بخاطر پیشگیری از حمله حشرات آفت هست ...

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
گل حنایی که خریده بودم غنچه هاش مدام میفته و دیگه بازم نمیشن

به ساقه هاشم که نگاه میکنی مخصوصا نزدیک برگا یه چیزای سفیدی به صورت قطره خشک شدن بهش
چکارش کنم گلم از دستم رفت!!!!!

هر بارشی
آغاز رویشی است
ای اشک
تازه کن مرا...........

alirezanozari

عضو جدید
لطفا کمک کنید

لطفا کمک کنید

جهت جلوگیری از بوته میری خربزه و طالبی چه باید کرد

alirezanozari

عضو جدید
در مرحله اول ابیاری طالبی و خربزه از چه نوع ریز مغزی در سیستم ابیاری قطره ای و احتیاج اولیه ان به ازت است یا پتاس

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جهت مبارزه باشته سبزانارچه بایدکردمبارزه شمیایی

مبارزه با شته ها زمانی موفقیت آمیز خواهد بود که بمحض ظهور اولین کُلُنی های شته آغاز گردد .
بعلاوه در این زمان هنوز تعداد پارازیتها و شکاری ها زیاد نبوده و سمپاشی زیان زیادی به آنها وارد نمی کند .مبارزه با شته در محیط های بسته آپارتمان نسبتا ساده بوده و با چند بار استفاده از حشره کُش های معمولی که برای مبارزه با مگس از آنها استفاده میشود از بین میرود .
اما در محیط باز دفع شته بسیار مشکل است .
سمومی که در مبارزه علیه شته ها بکار برده می شود ، اغلب سموم فسفره میباشند که خاصیت تماسی دارند مانند : مالاتیون ، گوزاتیون ، دیازینون و سوپر اسید ، که بر حسب ماده موثر آنها از یک تا یک و نیم گرم در یک لیتر آب مصرف میشوند .
سموم نفوذی موسوم به سیستمیک مانند : فسامیدون ، متاسیتوکس و سموم مشابه که دارای خاصیت نفوذی میباشند برتری چشم گیری به سموم تماسی شته کُش دارند .
زیرا علاوه بر اینکه شته ها در سطح زیرین برگها و مکانهای دیگری از گیاه که سم مستقیما به آنها نمی رسد را از بین میبرد ، بلکه به پارازیت ها و شکاری های مفید آنها نیز صدمه زیادی وارد نمی آورد .
و نیز علیه کَنِه های گیاهی موثر می باشد و دوام آنها برحسب رشد گیاه و نوع سم بین 10 تا 20 روز طول می کشد . برای اینکه مقدار ماده موثر بیشتری داخل گیاه شود ، لازم است که سمپاشی زمانی که برگها باندازه کافی رشد کرده باشند انجام گیرد .
بنابراین باید این سموم را دیر تر از سموم شته کُش تماسی مصرف نمود .

*******************************************************************************​

توصيه ميشود پاجوشها ي انار را تا زمان جفت گير ي و تخمگذاري شته ها ي جنسي در پاي درختا ن حفظ نموده و حذف آنها را به بعد از اين زمان، كه در شرايط آب و هوايي استان يزد حداكثر پايان آذر ماه ميباشد، موكول كرد. همچنين بايد از هرس پاجوش ها و نرك هاي درختان انار در فصل بهار خودداري و زمان حذف آنها را تا اواسط تابستان به تاًخير انداخت. استقرار كلني هاي شته انار روي اينها باعث مصون ماندن بقيه درخت مي گردد.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
پیشگیری به مراتب بهتر از درمان است. قبل از اینکه با حشرات مضر و آفات روبه رو شویم، بهتر است با تمیز نگهداشتن باغچه و جلوگیری از آلودگی، محیط را برای آنها نامساعد کنیم. ریختن زباله های سبزی و میوه در باغچه سبب انتقالِ جانوران و آفات به داخل باغچه گشته و جمع نکردن میوه ها، برگ ها و چوب های پوسیده نیز سبب تجمع بیشتر آنها می شود. کودپاشی، آبیاری بموقع و هرسِ درختان و درختچه های زینتی، سه عامل مهم در مقاوم نمودن گیاهان در مقابل آفات هستند.
در شب های سرد زمستان با آبیاری باغچه که موجب یخ زدگی خاک می شود می توان تخم بسیاری از جانوران از جمله حلزون ها را نابود ساخت.

مبارزه با حلزون ها به دو شکل می تواند انجام شود: مکانیکی و شیمیایی.
در روش شیمیایی از سموم شیمیایی استفاده می شود. اما به دلیل خطرات زیانبار سموم شیمیایی بهتر است در باغچه های سبزی کاری شده از سموم شیمیایی استفاده نکنیم. در صورتی که باغچه به گل های زینتی اختصاص داده شده و موقعی که هجوم حلزون ها بیش از حد باشد از سمومی که به صورت پودر هستند به صورت پودرپاشی در خاک استفاده می شود. اما روش مکانیکی به مراتب کم خطر و بهتر از سمپاشی است. در روش مکانیکی، حلزون ها را با دست جمع آوری نموده و به خارج از باغچه منتقل می کنیم. حلزون ها در مقابل آفتاب گرم تابستان خیلی زود از پا در می آیند. روش مکانیکی، بهترین روش برای مبارزه با حلزون هاست. به نظر می رسد چند قورباغه درشت، حلزون های کوچک را شکار نموده و جمعیت این آفت را کنترل می کند.

آبجی

عضو جدید
کاربر ممتاز
مبارزه مکانیکی بهترین کاره خاک اره تهیه کن و دور تا دور باغچه بریز و یا و راه دیگه اینه که خودت دست بکار بشی و شکارشون کنی البته اگه حوصله حیونات رو داری دوتا اردک میتونه ترتیب همشون رو بده

ما هم همین مشکل رو داشتیم قبلش تمام سموم و گردها رو هم امتحان کرده بودیم هیچ کدومشون متاسفانه جواب ندادن تا اینکه خودمون به صورت دستی جمعشون کردیم بعد یه مدت دیدیم تعدادشون زیاد شد که یه روز اردکامو که بیرون کرده بودم دیدم چه اشتهای خوبی به حلزون دارن :w16: الان خدا رو شکر کمتر شده البته تو فصل زمستون اگه باغچه رو چند بار بیل بزنید و ابیاری کنید باعث میشه که یخ بزنن و از بین برن

این هم تجربه ما بود

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بابا گلم مرد کسی نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

گلم جلوی چشای خوشکلم پر پر شد خب!!!!!!!!!!

گل حنایی که خریده بودم غنچه هاش مدام میفته و دیگه بازم نمیشن

به ساقه هاشم که نگاه میکنی مخصوصا نزدیک برگا یه چیزای سفیدی به صورت قطره خشک شدن بهش
چکارش کنم گلم از دستم رفت!!!!!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان
در یک باغ چند درخت زردآلو و گیلاس هستند که روی تنه های درخت ترک میخوره و شیره خارج میشه و شیره ها خشک میشه و پوست درخت حالت پوسیدگی داره و امسال یکی از درختان خشک شده که خیلی ناراحت کننده بود لطفا بگید این بیماری چیه و چه درمانی داره .فعلا تا چند روز دسترسی ندارم به باغ که عکس قرار بدهم اما هر مشخصاتی بخواهید در ذهنم هست لطفا کمک کنید تا همشون خشک نشده:cry::gol:
دوست عزیز مطمئنا درختتون تو منطقه خیلی سرد کوهستانیه این امری کاملا طبعیه که درخت ترک میخوره علتش سرمای شدید هست اما گاهی فعالیت حشرات چوبخوار وپوستخوار باعث میشه درخت برا مقابله با اونها صمغ ترشح کنه بنا بر این چند توصیه براتون میکنم امیدوارم موثر واقع بشه براتون اول ابیاری مداوم و موثر در طول فصل تابستان برای جلوگیری از صدمه دیدن درخت توسط حشرات موذی دوم در صورت امکام مقداری اهک رو با مقداری سولفات مس مخلوط کن و دور تنه درخت بزن اینکار موجب دور شدن حشرات موذی و همچنین کاهش صدمه نور خورشید در فصل زمستان به تنه درختتون میشه امیدوارم موفق باشی

ever green 1

کاربر فعال
سلام دوستان
درباره مبارزه با شته ها یه سوال داشتم.شنیدم که از عصاره تنباکو هم میشه برای دفع این آفت استفاده کرد. سوالم اینه که برگ تنباکو که به این راحتی تو بازار پیدا نمیشه! میشه از مواد داخل سیگار هم استفاده کرد؟ مثلا داخل آب بریزیم و محلول درست کنیم؟برای مصارف خانگی فکر کنم بهتره از مواد شیمیایی استفاده نشه دیگه؟

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
درباره مبارزه با شته ها یه سوال داشتم.شنیدم که از عصاره تنباکو هم میشه برای دفع این آفت استفاده کرد. سوالم اینه که برگ تنباکو که به این راحتی تو بازار پیدا نمیشه! میشه از مواد داخل سیگار هم استفاده کرد؟ مثلا داخل آب بریزیم و محلول درست کنیم؟برای مصارف خانگی فکر کنم بهتره از مواد شیمیایی استفاده نشه دیگه؟

سلام شما اینجا رو بخونید

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/62686-پرسش-و-پاسخ-(-بخش-باغبانی-)/page194

Phyto

مدیر تالار
سلام دوستان

آره میشه
لینکی که نفس گذاشته هم ببین :d

eehsan

عضو جدید
شته خونی

شته خونی

سلام
دوستان این عکس همانطور که همگی اطلاع دارید درخت بادام است متاسفانه شته خونی زد
حدود ده روز پیش سم پاشی کردم . تو عکس معلومه کاملا شیره گیاه . میخواستم ببینم با آب بشورمش این شیره میره و ضرر نداره این کار ؟
مرسی
Picture 095.jpgPicture 096.jpg
سوال دومم اینه که اگه من بیام برای مبارزه با علف های هرز از سم رانداب استفاده کنم و روی خاک هم بریزه میشه تو فصل درختکاری همونجا درخت کاشت؟

saer

عضو جدید
بیماری چمن

بیماری چمن

با سلام من یک سطح 700 متری رو چمنکاری کردم ولی متاسفانه چمن های من دچار بیماری شده اند به اینصورت که برگها حالت پوست پیازی شده اند و رنگ سبز آنها درحال سفید شدن است همچنین به سطح برگها که دست میکشم حالت زبر دارند،همچنین سطح زیادی از انها خشک شده اند؛البته یک قسمت هایی از چمن رو مجددا واکاری کردم ولی چمن های جدید هم طی چند روز دچار همین مشکل شدند. البته یک فضای دیگر هم چمن داریم که 10 متری از این چمن ها دور است ولی سالم هستند.حدود یک ماه پیش هم کرم های در عمق 10 سانتی متری خاک چمن ها دیدم که با سم دیازینون از بین بردمشون و دیگه نیستند ولی نمیدونم مشکل اینها چیه ؟ممنون میشم اگه لطف کنید و منو راهنمایی نمایید.

Phyto

مدیر تالار
سلام
حدود ده روز پیش سم پاشی کردم . تو عکس معلومه کاملا شیره گیاه . میخواستم ببینم با آب بشورمش این شیره میره و ضرر نداره این کار ؟
مرسی

سوال دومم اینه که اگه من بیام برای مبارزه با علف های هرز از سم رانداب استفاده کنم و روی خاک هم بریزه میشه تو فصل درختکاری همونجا درخت کاشت؟

چکارش داری درخت بیچاره رو؟ ولش کن زیاد این شیره مهم نیست! اگه بخوای بشوری با آب شیرین بشور زیاد مشکلی پیش نمیاد...
در مورد رانداپ هم چون سمش اصلا تو خاک اثر نمیکنه بعد از سمپاشی میتونی درختتو بکاری. فقط اگه مستقیم به گیاه بپاشی میخُشکونه!

eehsan

عضو جدید
یافتن علت

یافتن علت

به نظر شما این نهال دو ساله سیب علت این مورچه ها چیه ؟
تا اونجا که دیدم شته ندارهPicture 077.jpgPicture 078.jpg

"Amir masoud"

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
مرسی
مشاهده پیوست 53766مشاهده پیوست 53767

ترشح صمغ از گیاه به علت منافذ ریزیه که توسط شته ها در ساقه درخت ایجاد شده... اگه درخت از شته پاکسازی شده...خود درخت مرمت بافت های آسیب دیده ترشح صمغ را متوقف میکنه....

در مورد سم اطلاعتی ندارم.. ولی خیلی بهتره تا جایی که میتونی از سموم شیمیای استفاده نکنی...

Phyto

مدیر تالار
به نظر شما این نهال دو ساله سیب علت این مورچه ها چیه ؟
تا اونجا که دیدم شته ندارهمشاهده پیوست 53786مشاهده پیوست 53788

ولی من با چشم غیر مصلحه شته ها رو میبینم!

منم شته هاشو میبینم! البته احتمالا!!
اصلا مورچه که رو درخت و گیاه چیز عجیبی نیست! حالا با شته بیشتره بی شته کمتر!

بالا