مشاوره ي گياه پزشکي

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
حالا راه مبارزش چیه اینی که ما میفرمایید؟:surprised:

فکر کنم بهتر باشه اول مطمئن بشی که آفتش چیه. یکی که سرش میشه ببر از نزدیک ببینه. من احتمال میدم کرم خراط باشه یا یه چیزی تو همین مایه ها!
اگه اینجور باشه یه پمادی هست به اسم زئوزران که میتونی بگیری و تزریق کنی تو سوراخ. البته نکته مهم برای مقابله با این تیپ آفات اینه که درختت رو با تغذیه خوب و آبیاری منظم قوی نگه داری.

eehsan

عضو جدید
فکر کنم بهتر باشه اول مطمئن بشی که آفتش چیه. یکی که سرش میشه ببر از نزدیک ببینه. من احتمال میدم کرم خراط باشه یا یه چیزی تو همین مایه ها!
اگه اینجور باشه یه پمادی هست به اسم زئوزران که میتونی بگیری و تزریق کنی تو سوراخ. البته نکته مهم برای مقابله با این تیپ آفات اینه که درختت رو با تغذیه خوب و آبیاری منظم قوی نگه داری.
آخه من از این عکس واضح تر نمیتونم بگیرم ، درخت ثمر داده نمیدونم چقدر لازمه ببرم ازش تا به این کرمی ک شما فرمودید برسم

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نظر شما این نهال دو ساله سیب علت این مورچه ها چیه ؟
تا اونجا که دیدم شته ندارهمشاهده پیوست 53786مشاهده پیوست 53788

خب گاهی خود مورچه ها ترشحاتی از درخت رو می خورن
چاره کار اینه که سم حشره کش ( از این پودری ها ) که توی بازار فراوون هست و همه سوپر ها و عطاری ها هم دارن بریزی پای درخت دور تنه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
درباره مبارزه با شته ها یه سوال داشتم.شنیدم که از عصاره تنباکو هم میشه برای دفع این آفت استفاده کرد. سوالم اینه که برگ تنباکو که به این راحتی تو بازار پیدا نمیشه! میشه از مواد داخل سیگار هم استفاده کرد؟ مثلا داخل آب بریزیم و محلول درست کنیم؟برای مصارف خانگی فکر کنم بهتره از مواد شیمیایی استفاده نشه دیگه؟

بله از عصاره تنباکو هم می شه استفاده کرد و نتیجه نسبتا خوبی داره ، چرا توی بازار که تنباکو فراوون هست !!!
حالا هم می تونی برگ تنباکو رو توی آب خیس کنی ( یکی دو روز ) و می تونی یکی که قلیان کشید آب کوزه رو استفاده کنی
مواد شمیایی هم استفاده کنی ضرری نداره ، دیازنون توی شیشه های کوچولو هست استفاده کن:smile:

amhain

عضو جدید
سلاممممم
آفتاب چطوری می خوره ؟
آب بهش چند روزی یه بار می دی ؟

اون چند روز اول که قلمه رو کاشتم از اول صبح تا عصر می زاشتم تو حیاط که آفتاب بخوره بعد فهمیدم اشتبا کردم:redface: آوردمش تو دیگه همیشه پشت پنجرس از ظهر تا عصر کامل آفتاب می گیره:D
چون کنار پنجرس سریع خاکش خشک می شه واسه همین هر روز بهش آب میدم اگه یه روز آب ندم برگاش یه کم نرم می شه
ولی مقدار آبی که می دم کمه.در حد 3/1 لیوان

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون چند روز اول که قلمه رو کاشتم از اول صبح تا عصر می زاشتم تو حیاط که آفتاب بخوره بعد فهمیدم اشتبا کردم:redface: آوردمش تو دیگه همیشه پشت پنجرس از ظهر تا عصر کامل آفتاب می گیره:D
چون کنار پنجرس سریع خاکش خشک می شه واسه همین هر روز بهش آب میدم اگه یه روز آب ندم برگاش یه کم نرم می شه
ولی مقدار آبی که می دم کمه.در حد 3/1 لیوان

خب احتمالا اون آثار سوختگی روی برگ ها به دلیل آفتاب هست
احتمالا زمان قله زدن که گیاه هنوز ریشه خوبی نداشته گرما و نور مستقیم خورشید باعث آسیب به اون شده
کم کم گیاه کوچولو ات خوب می شه و برگهای جدید می یاره
همین پشت پنجره باشه خوبه

amhain

عضو جدید
خب احتمالا اون آثار سوختگی روی برگ ها به دلیل آفتاب هست
احتمالا زمان قله زدن که گیاه هنوز ریشه خوبی نداشته گرما و نور مستقیم خورشید باعث آسیب به اون شده
کم کم گیاه کوچولو ات خوب می شه و برگهای جدید می یاره
همین پشت پنجره باشه خوبه

مرسی خیلی نگرانش بودم:gol::gol::gol::gol:

amhain

عضو جدید
خوش به حال گل هات که اینقدر دوستشون داری

آخه فقط همین یه دونه نینی کوچولووو دارم
آخه هیچ وقت از گل و گیاه خوشم نمی اومد ولی الان که ترم 6ام کمکم داره خوشم میاد این سدوم کوچولوو ناناز اولین تجربمه

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخه فقط همین یه دونه نینی کوچولووو دارم
آخه هیچ وقت از گل و گیاه خوشم نمی اومد ولی الان که ترم 6ام کمکم داره خوشم میاد این سدوم کوچولوو ناناز اولین تجربمه

به به چه عالی
پس حسابی نازش خریدار داره
راستی چی می خونی ؟

amhain

عضو جدید
زراعت و اصلاح نباتات:gol::gol:
قلمه اینو از گلخونه دانشگاه کش رفتم.سر درس باغبانی:D

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به همگی

دوستان میشه راهنماییم کنید.

نام علمی عامل بیماری لکه سیاه ازگیل رو میخوام.

طی تحقیقاتم تو دنیای وسیع نت نتونستم چیزی گیر بیارم:cry:

ممنونم

afsoon6282

مدیر تالار
سلام به همگی

دوستان میشه راهنماییم کنید.

نام علمی عامل بیماری لکه سیاه ازگیل رو میخوام.

طی تحقیقاتم تو دنیای وسیع نت نتونستم چیزی گیر بیارم:cry:

ممنونم
مطمئن نیستم ولی ممکنه ازگیل میزبان ثانویه لکه سیاه سیب باشه
http://keshavarzinovin.blogfa.com/post-53.aspx
توی گوگل که سرچ کردم نتیجه نشون داد که ازگیل یکی از میزبانهای لکه سیاه سیب هست

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
مطمئن نیستم ولی ممکنه ازگیل میزبان ثانویه لکه سیاه سیب باشه
http://keshavarzinovin.blogfa.com/post-53.aspx
توی گوگل که سرچ کردم نتیجه نشون داد که ازگیل یکی از میزبانهای لکه سیاه سیب هست

ممنونم گلم
این نکته رو نمی دونستم. تو حیاط خونمون هم ازگیل داریم و هم یه درخت سیب کوچولو.با این وجود باید بیشتر مواظب سیب کوچولوم باشم:w05:

برا کلکسیون بیماریم باید نام علمی لکه سیاه ازگیل رو داشته باشم که متاسفانه نتونستم پیداش کنم.

دوستان پزشک گیاهان نظری ندارند؟!؟!

Phyto

مدیر تالار
خب اگه همون باشه میشه Venturia inaequalis =A: spilocea pomi
جنسش که همونه ولی اگه درمورد گونه بیشتر تحقیق بکنی ضرر نداره... اگه چیزی گیرت نیومد همینو بنویس :)

cyrous

عضو جدید
روش مبارزه با خرخاکی

روش مبارزه با خرخاکی

با سلام و تشکر از سایت مفیدتون

در صورت امکان لطفا راهنمای کنید، چگو نه میتونم یک سم بیولوژی درست کنم بر علیه خر خاکیها؟

به تعدادشان سال به سال اضافه میشه و در درزهای در و پنجره ها لانه کردند و از درون، چهار چوبها را خالی میکنند.
البته باعث تعجبم هم شده. چونکه تاجائی که اطلاع دارم موریانه ها از اَلوارها تغذیه میکنند نه خرخاکیها.!!؟
چنانکه مبارزه بیولوژیکی امکان ندارد، لطفاً راه چاره ای دیگری اِرائه دهید.

قبلاً از لطف شما تشکر میکنم

سیروس طاهری از هلند.

armin9298

عضو جدید
سلام عزیزم......
به نظر من بهترین راه مبارزه با خر خاکی مرغه!!!!!!
چون برای پیدا کردنش حاضره زمین را بکنه :surprised:;)
ولی من یه مشکل بزرگتر دارم:mad:
یه جونور که نمیدونم چی هست شبا از خاک میزنه بیرون و زمین و پای ریشه های درختا را سوراخ سوراخ میکنه:cry:
هر روز صبح چندین سوراخ جدید:cry:
سوراخا به قطر 1 ال 2 سانتی متر و عمق نا معلوم به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب الان من یه برگ از لکه سیاه ازگیل دارم. با این وجود نام علمی عامل بیماریشو چی بنوسیم؟!؟؟!

دوست عزیز یه مقدار از خصوصیات این لکه ها رو میگی؟
ماکزیمم اندازه ای که دارن؟
بعد خونتون شمال کشوره؟ رطوبت بالاست؟
لکه ها تماما مخملی اند؟
بعد بیشتر سطح زیری یا رویی؟
شرمنده آخا میتونه هیرودیناریا هم باشه علاوه بر ونتوریا!

Phyto

مدیر تالار
یه جونور که نمیدونم چی هست شبا از خاک میزنه بیرون و زمین و پای ریشه های درختا را سوراخ سوراخ میکنه:cry:
هر روز صبح چندین سوراخ جدید:cry:
سوراخا به قطر 1 ال 2 سانتی متر و عمق نا معلوم به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:confused:

میتونه آبدزدک باشه

یه قوطی کنسرو یا شیشه مربایی فرو کن تو باغچه جوری که لبه بالاییش همسطح خاک بشه یا حتی یه کمی پایینتر. اینجوری شب که از خاک میاد بیرون میتونی به تله بندازیش و ببینی چیه!
اگه همین باشه با طعمه مسموم با استفاده از سبوس و سم سوین یا روشهای دیگه باهاش مبارزه کنی!

Phyto

مدیر تالار
با سلام و تشکر از سایت مفیدتون

در صورت امکان لطفا راهنمای کنید، چگو نه میتونم یک سم بیولوژی درست کنم بر علیه خر خاکیها؟

به تعدادشان سال به سال اضافه میشه و در درزهای در و پنجره ها لانه کردند و از درون، چهار چوبها را خالی میکنند.
البته باعث تعجبم هم شده. چونکه تاجائی که اطلاع دارم موریانه ها از اَلوارها تغذیه میکنند نه خرخاکیها.!!؟
چنانکه مبارزه بیولوژیکی امکان ندارد، لطفاً راه چاره ای دیگری اِرائه دهید.

تا حالا سم بیولوژیک برای خرخاکی نشنیدم! البته درست و حسابی متوجه نشدم بالاخره منظورت چیه؟ موریانه این وسط چکارس؟!!
ولی برای خرخاکی اگه بخوای تو باغچه سمپاشی کنی سوین و اگه تو خونه باشه آیکون استفاده کن. اگه باغچه رو غرقاب کنی هم خرخاکی ها از بین میرن، البته یه تعدایشون هم میان بیرون که با دمپایی میتونی دخلشونو بیاری!

yasse_sepid

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز یه مقدار از خصوصیات این لکه ها رو میگی؟
ماکزیمم اندازه ای که دارن؟
بعد خونتون شمال کشوره؟ رطوبت بالاست؟
لکه ها تماما مخملی اند؟
بعد بیشتر سطح زیری یا رویی؟
شرمنده آخا میتونه هیرودیناریا هم باشه علاوه بر ونتوریا!

ماکزیمم سایزشون تقریبا 1 الی 1.5 سانت بوده.
بله خونمون شماله و رطوبت هوا هم بالاست
لکه ها قهوه ای مایل به سیاهه فکرنکنم مخملی باشن.
بیشتر سطح رویی برگ رو پوشونده.

من این برگ رو پیش استادمون بردم و اون گفت که لکه سیاه ازگیله.

خیلی ممنونم

آخرین ویرایش:
بالا