مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
به روي چشم
امر بفرماييد...

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

نام علمی: Caltha palustris
خانواده: RANUNCULACEAE
گیاه دائمی و خزان كننده، مناسب برای كاشت در حاشیه بركه ها، دارای برگهای مدور به رنگ سبز تیره و گلهای فنجانی شكل به رنگ زرد- طلایی روشن كه در بهار ظاهر می شوند. حداكثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.
نیازها: به مكان باز و آفتابی و خاك كاملاً مرطوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی گراد است.
ازدیاد: بوسیله كاشت بذر در پاییز و تقسیم گیاه در پاییز یا اوایل بهار امكان پذیر است.

گلابتون

مدیر بازنشسته
نام علمی: Caltha palustris
خانواده: RANUNCULACEAE
گیاه دائمی و خزان كننده، مناسب برای كاشت در حاشیه بركه ها، دارای برگهای مدور به رنگ سبز تیره و گلهای فنجانی شكل به رنگ زرد- طلایی روشن كه در بهار ظاهر می شوند. حداكثر بلندی ۶۰ و گستردگی آن به ۴۵ سانتی متر می رسد.
نیازها: به مكان باز و آفتابی و خاك كاملاً مرطوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۱۵- درجه سانتی گراد است.
ازدیاد: بوسیله كاشت بذر در پاییز و تقسیم گیاه در پاییز یا اوایل بهار امكان پذیر است.

محمدرضا پسرم اسم فارسيش كو مادر....؟؟؟

آخرین ویرایش:

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
محمدرضا پسرم اسم فارسيش كو مادر....؟؟؟

چشم ننه اسم علمیش رو گفتم که بقیه اسم فارسیشو بگن
البته اشاره کنم این گیاه همون گیاهیه کا اوایل بهار ما میریم و از ارتفاعات البرز بعنوان سبزی خوراکی میکنیمش و باید وقتی این گیاه رو بکنیم که گل نداده باشه هنوز
اسم فارسیش رو که سرچ کردم نوشته جعفری مرداب
اما در گیلان بهش میگن خرغوس
ما هم که قبلا تو همین تاپیک گفتم بهش میگیم مارمرق ویا برفلم ( برفلم میگن چون معمولا وقتی برف کوه اب شد درست جایی که تو دره ها برف مونده کنارش این گیاه در میاد )

گلابتون

مدیر بازنشسته
چشم ننه اسم علمیش رو گفتم که بقیه اسم فارسیشو بگن
البته اشاره کنم این گیاه همون گیاهیه کا اوایل بهار ما میریم و از ارتفاعات البرز بعنوان سبزی خوراکی میکنیمش و باید وقتی این گیاه رو بکنیم که گل نداده باشه هنوز
اسم فارسیش رو که سرچ کردم نوشته جعفری مرداب
اما در گیلان بهش میگن خرغوس
ما هم که قبلا تو همین تاپیک گفتم بهش میگیم مارمرق ویا برفلم ( برفلم میگن چون معمولا وقتی برف کوه اب شد درست جایی که تو دره ها برف مونده کنارش این گیاه در میاد )

خب واسه همين اسم فارسيش رو خواستم پسرم كه زود قضاوت نكنم عزيزم...

آره ميدونم برفلم يا مارمرغ رو قبلا خودت تو همينجا معرفي كرده بودي...اگه يادت باشه توي ماجراي اكوميس بود....
خب اين اون نيست...خيلي شبيه عزيزم اما اون نيست...
يه دقت روي مرفولوژي گياهت بكن...تعداد گلبرگ شكل گلبرگ شكل نوك برگها...

بيا عزيزم پيداش كردم...اينم اون قسمتي كه برفلم رو معرفي كرده بودي...

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/40478-هركي-گفت-اين-چه-گياهيه-؟؟؟/page306

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
یافت شد:
Lesser Celandine ( Ranunculus ficaria L
گویا نام فارسی ش هم انجیرک باشه! (البته گویا یه چیز دیگه هم بهش می گن!!:redface:)

توجهم رفت سمت برگهاش وبهش میگن انجیرک البته علف بواسیر

باريكلاااااااااااا....جواب درست همينه....

لسركلاندين...يا همون انجيرك ..يا همون علف بواسير....كه هنوزم بهترين دارو در جهت رفع بواسير هست...و گياه پزشكان از پماد ويا ضماد اين گياه براي استعمال خارجي و درمان اين بيماري استفاده ميكنن...

زيستگاه طبيعي :
انجيرك يا علف بواسير گياهي بومي در اروپا، غرب آسيا و شمال آفريقا مي‌باشد و در مرغزارهاي مرطوب، در ميان بوته‌هاي پرچين و خار و بن‌دار، گودالها و نهرهاي آب به وفور يافت مي‌شود .

مشخصات ظاهري :
گياه با دوامي شبيه گل آلاله است برگهاي انجيرك سبز تيره براق هستند. گياه د
ر قسمتي كه از زمين بالا مي‌آيد، غلافدار و به شكل قلب است. از اوايل بهار گل‌هاي منفرد زرد رنگ ستاره‌اي شكل بر روي ساقه‌هاي بلند آن مي‌رويند. گل‌ها بين هشت تا ده گلبرگ دارند، اما آلاله تنها پنج گلبرگ دارد. گل‌ها پيش از بارش باران و يا در هواي ابري و مه‌آلود بسته مي‌شوند و در اثر گذشت زمان تغيير رنگ مي‌دهند و سفيد مي‌شوند .

آفرين به صياد جان....بفرماييد عزيز سوال بعدي با شماست....

گلابتون

مدیر بازنشسته
میدونم گیاه چریش انواع مگس و چشته رو دور میکنه
پیرتروم هم حشره کشه
مریم گلی هم حشره کشه محلی ها تو خوه هاشون میزارن تا از شر پشه نجات پیدا کنن

اسطوخودوس، موسیر و بومادران هم حشره ها رو دور میکنن. خرزهره هم فکر کنم در مورد بعضی حشرات خاصیت دورکنندگی داشته باشه!

همونطور كه دوستان اشاره كردند...گياهان زيادي هستند كه قدرت دفع حشرات رو دارند...
بسياري از گياهان پر برگ معطر مثل كاسني، نعنا، پونه، برنجاسف و افسنطين، خاصيت دفع كنندگي حشرات را دارند. هميشه گفته مي‌شود كه ريحان حشرات را دفع مي‌كند، به طوري كه زماني در كشور مديترانه رسم بوده است كه ظرفهاي پر از ريحان را در اطراف قهوه‌خانه‌ها قرار مي‌دادند .
در تابستان، پارچ يا قوري حاوي اين گياه با بوي تندي كه دارد، آشپزخانه را از حشرات پاك مي‌كند. گفته مي‌شود كه پونه مورچه‌ها را نيز مثل حشرات فراري مي‌دهد. چند شاخه‌ي پونه را بر سر راه مورچه‌ها و يا در نزديكي سوراخ آنها خرد كنيد و يك جوشانده‌ي غليظ از برگ‌هاي گردو را روي چهار چوب‌ها و سطوح درها بپاشيد تا مورچه‌ها و حشرات فراري شوند. فلفل قرمز نيز همين خاصيت را دارد.
قيصوم بستاني كه در فرانسه به نام «گارد روب» يعني محافظ لباس ناميده مي‌شود. دفع كننده‌ي حشرات موذي بخصوص بيد است. گلهاي اسطوخودوس، اكليل كوهي، بنجاسف و بابونه‌ي چشم گاوي نيز داراي همين خاصيت هستند .
برگهاي گياهاني كه دافع حشرات هستند، مانند اوكاليپتوس، ميخك و مانند آنها را روي صورت، گردن و بازوان خود بماليد تا حشرات از شما دور شوند يا اينكه يك دم كرده‌ي غليظ از اين برگ‌ها درست كرده و پوست خود را با آن مرطوب كنيد. روغن گياهي اسطوخودوس نيز مثل يك دور كننده‌ي حشرات عمل مي‌كند، در حالي كه روغن سنبل هندي پشه را بخوبي دور مي‌كند .

زهرا جان رضا جان هردو برنده ايد به انتخاب خودتون يكيتون سوال طرح كنه...يا اينكه هردوتون سوال بگذاريد...اينجوري بهتره...

گلابتون

مدیر بازنشسته
من نمیشناسمش

زهرااااا...تو كه بايد بهتر بشناسي عزيزم...البته اگه خودمم حدسم درست باشه...و اشتباه نكنم

اين گياه هم زينتيش هست هم خوراكيش...توي اكثر ميادين و پاركها هم كاشته ميشه...

صياد جان اگه اشتباه ميكنم لطفا تصحيح كن عزيزم...

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
زهرااااا...تو كه بايد بهتر بشناسي عزيزم...البته اگه خودمم حدسم درست باشه...و اشتباه نكنم

اين گياه هم زينتيش هست هم خوراكيش...توي اكثر ميادين و پاركها هم كاشته ميشه...

صياد جان اگه اشتباه ميكنم لطفا تصحيح كن عزيزم...
با سلام،
راستش نمی دونم خوراکیش هم هست یا نه!
فقط می دونید که یه گیاه جزیره ایه، گل های سفید داره و میوه ش هم فقط شامل بذرشه و خوردنی نیست!

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
راستش نمی دونم خوراکیش هم هست یا نه!
فقط می دونید که یه گیاه جزیره ایه، گل های سفید داره و میوه ش هم فقط شامل بذرشه و خوردنی نیست!

خب اگه اينطوره احتمالا حدس من اشتباهه.....

چون من حدس ميزدم كلم زينتي باشه..البته در ابتداي رشد.

پس بايد بيشتر فكركنم...ممنونم از توضيحاتت صياد جان.

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
فکر کنم دیگه باید جواب رو بذارم!
نام گیاه: Brighamia insignis
کد:
[LEFT]Order:[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Asterales"]Asterales[/URL]
Family:[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Campanulaceae"]Campanulaceae[/URL]
Subfamily:[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Lobelioideae"]Lobelioideae[/URL]
Genus:[URL="http://en.wikipedia.org/wiki/Hawaiian_lobelioids#Brighamia"]Brighamia[/URL]
Species:B. insignis[/LEFT]
این گیاه گونه ای از نخل هاست که در جزایر هاوایی یافت شده و در معرض انقراض است!
توضیحات نسبتاً(!) فارسی در اینجا!

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز

سنبل آبي با نام علميه..
Eichhornia crassipes

Water Hyacinths اسم انگليسيشه...
چند روز پيش واسه يكي از بچه ها توضيحاتي در موردش نوشتم.:redface:

با سلام،
ممنون از حضورتون و جواب کاملتون!
و تبریک می گم!
بفرمایید سؤال بعدی!!