مسابقه *** من می پرسم... تو بپرس...!

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام دوستان از اونجایی که بخش واژه مدتهاست که در مسابقه این چه گیاهیه ؟؟؟بلاتکلیف مونده بود...به فکر این افتادم که این بخش رو از مسابقه جدا کنم تا بهتر بتونیم باهاش ارتباط برقرار کنیم...حالا با شکلی متفاوت و خواستنی تر مسابقه واژه رو به همراهی شما عزیزان ادامه میدهیم...:)

خب مسابقه ضوابط خاصی نداره ...فقط مثل همیشه سوال مطرح میشه و حداکثر مهلت جوابگویی
48 ساعته داره با این تفاوت که به محض اینکه اولین جواب صحیح توسط دوستان داده شد منتظر پایان مهلت باقی مانده نمیشویم و طراح سوال برنده رو معرفی میکند و مثل بقیه مسابقات برنامه ادامه پیدا میکند.فکرمیکنم اینطوری پویایی مسابقه بیشتر بشه چطوره؟؟؟.:gol::redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
خب با اجازه تون اولین سوال رو خودم مطرح میکنم..

دوستان بفرمایید در جای خالی چه کلمات مناسبی میتوان نوشت.؟؟؟
سوال درخصوص بن سای هست که سه مورد برای برطرف کردن عیب سیستم نوری غیر مستقیم باید بکار برود.

باغهای سایه ای و نیم سایه ای بهترین شرایط را برای گیاهان بونسایی فراهم میکنند و گیاه نسبت به نور مستقیم خود را بهتر سازش میدهد.
تنها عیب این سیستم نوری ایجاد شاخه های باریک و نازکتر و علفی است که میتوان با کم کردن میزان ............آب و .....................و ..............به موقع آنرا برطرف نمود.

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
باغهای سایه ای و نیم سایه ای بهترین شرایط را برای گیاهان بونسایی فراهم میکنند و گیاه نسبت به نور مستقیم خود را بهتر سازش میدهد.
تنها عیب این سیستم نوری ایجاد شاخه های باریک و نازکتر و علفی است که میتوان با کم کردن میزان ............آب و .....................و ..............به موقع آنرا برطرف نمود.

اولین سوالشم با سایه شروع میشه :D
خب من که بلد نیستم باید برم تقلب کنم... صبر کنید الان میام!

یافت می نشد هرچه گشتیم! :(
همینجوری یه چیزایی میپرونم هرکی دوست داشت بخنده: ... با کم کردن میزان املاح آب و کود مناسب و هرس به موقع ...

گلابتون

مدیر بازنشسته
اولین سوالشم با سایه شروع میشه :D
خب من که بلد نیستم باید برم تقلب کنم... صبر کنید الان میام!

یافت می نشد هرچه گشتیم! :(
همینجوری یه چیزایی میپرونم هرکی دوست داشت بخنده: ... با کم کردن میزان املاح آب و کود مناسب و هرس به موقع ...

اینجوریاس دیگه داداش..

باریکلا داداش گلم...دو مورد از سه مورد درسته...فقط روی قسمت اول یه کم بیشتر دقت کن...

اگه کسی نتونست جواب بده ..راهنمایی میکنم..

گلابتون

مدیر بازنشسته
ريشه فكر كنم البته و تبريك برا ابتكار جالبتون در طرح سوال به اين شكل

ممنونم پسر گلم...لطف داری مادر....
قسمت آخر سوال مربوط به هرس ریشه میشه که داداش رضا قبل تر اشاره کرد...فقط مونده قسمت اول سوال...

میزان بر موجود در آب؟
خیر قربان ...بر... نیست . http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/smile.gif

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان به این مطلب دقت کنید که گیاهمون بونسای هست. پس باید عنصری باشه که کمبودش در دیگر گیاهان باعث تاخیر در رشد و نمو باشه..

گلابتون

مدیر بازنشسته
نمیدونم چرا احساس میکنم مولیبدن هست
هر چند احساس احمقانه ای بنظر میرسه :D

نه امیرعلی جان...مولیبدن هم نیست...خیلی ساده تر احساس کن عزیز...

یه راهنمایی دیگه میکنم...از عناصر محرک هست..[FONT=&quot]([/FONT][FONT=&quot]Mobile[/FONT] [FONT=&quot]) [/FONT]

گلابتون

مدیر بازنشسته

آفرییییییییییییییییییییییییییییییین به داداش باهوش خودم....به خودم رفتی داداشی....

باریکلا...ازت گزینه صحیح هست...
بزنید کف قشنگه رو به افتخار داداشم...

بفرمایید سوال بعدی با شما.....

گلابتون

مدیر بازنشسته
تنها عیب این سیستم نوری ایجاد شاخه های باریک و نازکتر و علفی است که میتوان با کم کردن میزان ....
ازت...آب و ...موادغذایی مصنوعی ...و ...هرس....به موقع آنرا برطرف نمود.

منبع: از کتاب بونسای ...نوشته استاد اسماعیل پیش بین.

Phyto

مدیر تالار
سپاس آبجی بانو جان

با اجازه اساتید معظم، سوال بعد:

میدونید که یکی از روشهای تعیین مقدار کود مورد نیاز درختانی مثل پسته، تجزیه برگ هست. حالا بگید که این نمونه برداری باید چه زمانی و از چه برگهایی انجام بشه؟

Soheila.G

عضو جدید
کاربر ممتاز
الان چه ربطی به بونسای بودن گیاه داشت ؟
میگم مگه ازت توی اب هم هست ؟
قرار نيست سوال نفر بعد هم موضوع نفر قبل رو داشته باشه هر كسي ميتونه از هرموضوعي دلش خواست سوال طرح كنه
به نظرم مسابقه خسته كننده ايه

گلابتون

مدیر بازنشسته
[/QUOTE]

الان چه ربطی به بونسای بودن گیاه داشت ؟
میگم مگه ازت توی اب هم هست ؟
خب امیرعلی جان ربطش به این بود که در گیاهان بونسایی احتیاج به رشد سریع و وسیع نداریم...و چون ازت باعث رشد و توسعه گیاهان میشه...و در آب به صورت نیتروژن موجود هست بخاطر همین با کم کردنش از آب جلوی رشد طولی و نازک شدن و علفی شدن گیاهان بونسایی رو که در سیستم نوری سایه ای و نیم سایه ای هستند رو میگیریم...تا رشدی کندتر اما قوی تری داشته باشیم. :w16:

قرار نيست سوال نفر بعد هم موضوع نفر قبل رو داشته باشه هر كسي ميتونه از هرموضوعي دلش خواست سوال طرح كنه
به نظرم مسابقه خسته كننده ايه

سهیلا جون باز که عجول بودی مادر....سوال رو رضا جان طرح کردن....این که شما نقل قول گرفتی سوال امیرعلی از بابت سوال من بود... :w24:
سوال اینه مادر:
میدونید که یکی از روشهای تعیین مقدار کود مورد نیاز درختانی مثل پسته، تجزیه برگ هست. حالا بگید که این نمونه برداری باید چه زمانی و از چه برگهایی انجام بشه؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان فقط خاطرتون باشه که با اولین جواب صحیح طراح سوال باید برنده رو اعلام بفرمایند...متشکرم.

Phyto

مدیر تالار
از برگ شاخه های فصل جاری غیر بارده. این کار در مورد پسته در تیرماه با انتخاب 50 برگ انجام می شود.
آفرین، همینه! :) نمونه برداری باید از وسط شاخه های بدون بار که همون سال تولید شده انجام بشه. زمانش هم معمولا بعد از پر شدن مغز پسته هست که میشه همون اواسط تیر تا اواسط مرداد

دوستان فقط خاطرتون باشه که با اولین جواب صحیح طراح سوال باید برنده رو اعلام بفرمایند...متشکرم.
شرمنده من دو روز نبودم :redface:

گلابتون

مدیر بازنشسته
آفرین، همینه! :) نمونه برداری باید از وسط شاخه های بدون بار که همون سال تولید شده انجام بشه. زمانش هم معمولا بعد از پر شدن مغز پسته هست که میشه همون اواسط تیر تا اواسط مرداد

شرمنده من دو روز نبودم :redface:

دشمنت شرمنده داداش...اشکال نداره...

احسنت جناب اسماعیلی بفرمایید...سوال بعدی با شماست...منتظریم.

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون آقا رضا و گلاب خانم، سوال بعد اینه:
برای کاهش خسارت آفتاب سوختگی در میوه درختان انار کاشت و احداث باغ انار به چه صورت باید انجام شود؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنون آقا رضا و گلاب خانم، سوال بعد اینه:
برای کاهش خسارت آفتاب سوختگی در میوه درختان انار کاشت و احداث باغ انار به چه صورت باید انجام شود؟

برای کاهش این بیماری که جزو غیرپاتوژنیکها محسوب میشه ...اول اینکه باید از ارقام مناسب کشت در مناطق آفتاب خیز استفاده کرد...مثل گونه های دانه سیاه اصفهانی یا یزدی که به این بیماری مقاومتر هستند...
دوم اینکه باید در کاشت و معماری باغات انار توجه لازم رو مبذول داشت...به همین خاطر باید از تراکم کاشت و هرس مناسب درختان جهت سایه اندازی بر روی یکدیگر سود برد...
این بیماری بیشتر روی درختان مسن که تنه جنوبی اونا رو به آفتاب باشه اثر بیشتری میذاره و بعضآ تا بالای سرشاخه های درخت رو درگیر میکنه و باعث متورق شدن پوسته درختان میشه..یه وقتهایی هم پوست میوه رو زشت و سوخته و چروکیده میکنه و تاعمق میوه رو خشک و بی آب میکنه.
یه راه دیگه هم هست که نمیدونم مرسوم هست یا نه اونم اینکه از رنگ آمیزی درختان استفاده کنن...البته نمیدونم از چه رنگی استفاده میشه فقط میدونم باید سفید باشه.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
برای کاهش این بیماری که جزو غیرپاتوژنیکها محسوب میشه ...اول اینکه باید از ارقام مناسب کشت در مناطق آفتاب خیز استفاده کرد...مثل گونه های دانه سیاه اصفهانی یا یزدی که به این بیماری مقاومتر هستند...
دوم اینکه باید در کاشت و معماری باغات انار توجه لازم رو مبذول داشت...به همین خاطر باید از تراکم کاشت و هرس مناسب درختان جهت سایه اندازی بر روی یکدیگر سود برد...
این بیماری بیشتر روی درختان مسن که تنه جنوبی اونا رو به آفتاب باشه اثر بیشتری میذاره و بعضآ تا بالای سرشاخه های درخت رو درگیر میکنه و باعث متورق شدن پوسته درختان میشه..یه وقتهایی هم پوست میوه رو زشت و سوخته و چروکیده میکنه و تاعمق میوه رو خشک و بی آب میکنه.
یه راه دیگه هم هست که نمیدونم مرسوم هست یا نه اونم اینکه از رنگ آمیزی درختان استفاده کنن...البته نمیدونم از چه رنگی استفاده میشه فقط میدونم باید سفید باشه.

از اهك استفاده ميشه