مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
حدس میزنم زوفا باشه

نه عزيزم يه نمه بيشتر دقت كن....
بعدشم زوفا مربوط به گياهان دارويي ميشه گلم.

maten110

عضو جدید
بچه ها من چند روزي متاسفانه حال خوبي نداشتم از اينجا بي خبرموندم

واژه نوبت كيه...؟
واژه روزانه است ...چرا خبري نبوده؟

واژه نوبت من بود:redface:

ببخشید یادم رفته بود:w20:

واژه مورد نظر:اصطلاح گاو رو شدن در مزارع در چه زمانی کاربرد دارد؟

alestromeria

عضو جدید
بچه ها قبلا تاپیکی وجود داشت که اطلاعات مفیدی که تو تاپیکای دیگه ارائه می شدو دسته بندی میکرد و بطور خلاصه ارائه میداد، اون تاپیک چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

masoud71

عضو جدید
کاربر ممتاز
واژه نوبت من بود:redface:

ببخشید یادم رفته بود:w20:

واژه مورد نظر:اصطلاح گاو رو شدن در مزارع در چه زمانی کاربرد دارد؟
یک قاعده کلی در زمان شخم زدن است که زمین حالت گاو رو باشد یعنی وقتی مقداری خاک را مشت می نمائیم، نباید حالت چسبیده و یا پخشیدگی تحت الارض به خود بگیرد و همچنین عملیاتی که در خاک ورزی صورت می گیرد نباید موجب شود که خاک تحت الارض مرده را با سطح الارض مخلوط نماید.

گلابتون

مدیر بازنشسته
بچه ها قبلا تاپیکی وجود داشت که اطلاعات مفیدی که تو تاپیکای دیگه ارائه می شدو دسته بندی میکرد و بطور خلاصه ارائه میداد، اون تاپیک چی شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اميرجان راستش من بايد اونارو دسته بندي ميكردم كه متاسفانه يه مدتي طولاني حدود يكي دوماهي نيومدم باشگاه و اطلاعات انباشه شد و از دستم خارج شد....

حالا اگه بازم فرصت كنم يواش يواش دوباره دسته بنديشون ميكنم...

شرمنده عزيز....

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام
گلاب جان من سختگیر نیستم ولی جواب کامل ندادند دوستان:w20:

وقتی زمین آبیاری میشه بعدش یه مدت باید بگذره تا گاو بتونه بره توش، اگه زودتر بره تو گل گیر میکنه!
در اصل زمانی رو میگن که رطوبت خاک جوری باشه که گِل به پا یا ادوات کشاورزی نچسبه، و البته اونقدر هم خشک نشده باشه که وقتی توی دست بگیریم و فشار بدیم پودر بشه... خلاصه اینکه بشه شُخمش زد دیگه! اگه گاورو نباشه شخم بزنیم باعث میشه کلوخه های بزرگی ایجاد بشه که بعدا برامون دردسر درست کنه!

maten110

عضو جدید
وقتی زمین آبیاری میشه بعدش یه مدت باید بگذره تا گاو بتونه بره توش، اگه زودتر بره تو گل گیر میکنه!
در اصل زمانی رو میگن که رطوبت خاک جوری باشه که گِل به پا یا ادوات کشاورزی نچسبه، و البته اونقدر هم خشک نشده باشه که وقتی توی دست بگیریم و فشار بدیم پودر بشه... خلاصه اینکه بشه شُخمش زد دیگه! اگه گاورو نباشه شخم بزنیم باعث میشه کلوخه های بزرگی ایجاد بشه که بعدا برامون دردسر درست کنه!

دستتتون درد نکنه ....نکته مهم همین کلوخه شدن بود و اینکه باعث تشکیل لایه سخت زیر پاشنه ادوات نشه

دوست عزیز شما برنده شدید:gol:

گلابتون

مدیر بازنشسته
دوستان بفرماييد اين چه گياهيه؟؟

خب مثل اينكه كسي نميدونه اين گياه چيه...
فقط يه اشاره كوچك و صحيح از زهرا جون داشتيم...

اين گياه:
آجوگا يا لبديسي رونده هست
خانواده: Lamiaceae
ـ نام علمی: Ajuga Genevensis

گیاه دائمی همیشه سبز و ریزوم‌دار به بلندی 40 - 20 و گستردگی 45 سانتی‌متر است. دارای برگ‌های تخم‌مرغی شکل بوده و گل‌های خوشه‌ای آبی رنگ (گاهی صورتی و سفید) آن در بهار ظاهر می‌شوند.

ـ نیازها:
به مکان نیمه سایه و هر نوع خاک مرطوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

ـ ازدیاد:
از طریق تقسیم گیاه در بهار امکان‌پذیر است.

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم متين جان زحمت كشيدي عزيز...بله درست و كامل بودن جواب خيلي مهمه

تبريك ميگم رضا جان...بدو كه بدون واژه ايم...

خب دوستان گلم بفرماييد اين چه گياهيه؟؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مثل اينكه كسي نميدونه اين گياه چيه...
فقط يه اشاره كوچك و صحيح از زهرا جون داشتيم...

اين گياه:
آجوگا يا لبديسي رونده هست
خانواده: Lamiaceae
ـ نام علمی: Ajuga Genevensis

گیاه دائمی همیشه سبز و ریزوم‌دار به بلندی 40 - 20 و گستردگی 45 سانتی‌متر است. دارای برگ‌های تخم‌مرغی شکل بوده و گل‌های خوشه‌ای آبی رنگ (گاهی صورتی و سفید) آن در بهار ظاهر می‌شوند.

ـ نیازها:
به مکان نیمه سایه و هر نوع خاک مرطوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن 15- درجه سانتی‌گراد می‌باشد.

ـ ازدیاد:
از طریق تقسیم گیاه در بهار امکان‌پذیر است.
میدونستم اجوگاست
راستش ترجیح دادم سایر دوستان بیان جواب بدن بعدشم کلا یادم رفت چک کنم جواب دادن یا نه ...ببخچید دیگه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
ممنونم متين جان زحمت كشيدي عزيز...بله درست و كامل بودن جواب خيلي مهمه

تبريك ميگم رضا جان...بدو كه بدون واژه ايم...

خب دوستان گلم بفرماييد اين چه گياهيه؟؟

با سلام،
سؤال قبلی که خیلی سخت بود! من خیلی گشتم یه عکسم ازش پیدا کردم که از شانس من اسم نداشت!!!
در مورد این سؤال هم می شه بگید کدوم یکی منظورتونه؟! 5 6 تا گیاه تو عکس هست!

Phyto

مدیر تالار
سوال واژه

سوال واژه

در مورد اصطلاح خفه شدن پیوندک توضیح بدین بی زحمت.

Phyto

مدیر تالار
فکر کنم منظورش همین جلویی باشه که گل زرد داره...
البته زیاد مشخص نیس، کاش یه عکس دیگه هم میذاشتی

گلابتون

مدیر بازنشسته
عکسی دیده نمیشه گلابم:que:

با سلام،
سؤال قبلی که خیلی سخت بود! من خیلی گشتم یه عکسم ازش پیدا کردم که از شانس من اسم نداشت!!!
در مورد این سؤال هم می شه بگید کدوم یکی منظورتونه؟! 5 6 تا گیاه تو عکس هست!
جديييييييييييييي؟؟؟؟؟ من كه خودم فقط يه دونه عكس ميبينم...باشه دوباره براتون آپلود ميكنم

بفرماييد...شرمنده...

Phyto

مدیر تالار
بذار منم یه بار دیگه عکستو آپ کنم دیگه مو لا درزش نره!

11111.jpg

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
در مورد اصطلاح خفه شدن پیوندک توضیح بدین بی زحمت.

رضا جان در پیوند کردن مخصوصا پیوند جوانه باید دقت کرد در گیاهانی که شیره گیاهی زیادی دارند پیوند بنحوی زده بشه که در اون پیوندک توسط شیره گیاه پوشانده نشه در اصطلاح به این عمل که پیوندک توسط شیره نباتی پوشانده میشه گفته میشه خفگی پیوندک برا جلوگیری از اینکار هم پیوند تی جوانه رو برعکس میزنن که بهش گفته میشه تی معکوس
()

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته

رضا جان در پیوند کردن مخصوصا پیوند جوانه باید دقت کرد در گیاهانی که شیره گیاهی زیادی دارند پیوند بنحوی زده بشه که در اون پیوندک توسط شیره گیاه پوشانده نشه در اصطلاح به این عمل که پیوندک توسط شیره نباتی پوشانده میشه گفته میشه خفگی پیوندک برا جلوگیری از اینکار هم پیوند تی جوانه رو برعکس میزنن که بهش گفته میشه تی معکوس
()

بنده هم تاييد ميكنم....گاهي اوقات ميشه بعد از باز كردن پوست درخت مدتي صبركرد تا شيره اضافي گياه برطرف بشه...بعد پيوند رو انجام داد. البته نبايد اين زمان زياد طولاني بشه.

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
بچه ها يه عكس ديگه گذاشتم ببينيد اينم مشكل داره؟

فكركنم اين ديگه كاملا واضح باشه كه چيه....خيلي آسونه. همه جا هست.

با سلام،
ببخشیدا واقعاً عذر می خوام ولی من هی نمی خوام تقلب کنم شما خودتون واضح ترش می کنید!!!!!!!!!
زیر عکستون اسمش رو نوشته که : Gulvial lathyrus pratensis L

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
ببخشیدا واقعاً عذر می خوام ولی من هی نمی خوام تقلب کنم شما خودتون واضح ترش می کنید!!!!!!!!!
زیر عکستون اسمش رو نوشته که : Gulvial lathyrus pratensis L

خب منم واسه همين واضحش كردم ديگه عزيزجان...

اشكال نداره گلم...فقط اسم فارسيش رو هم بگو....اون برام مهمتر از اسم علميه.