مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
و برنده اين مسابقه هم صياد محترم هستند.سوالم خيلي سخت بوداااااااااااااا.
با سلام،
و ممنون از لطفتون!
قصد داشتم چند روزی سر نزنم چون مثل این که همه مشغول امتحانا هستن و ماشالا بر و بچ کشاورزی هم که ترکوندن!!! اصلاً پیداشون نیست!
اما سؤال:
fruit (1).jpgfruit.jpg
چون علاقه ی زیادی به میوه ها دیده بودم، تصمیم گرفتم یه میوه رو به عنوان سؤال انتخاب کنم!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز

این میوه رو قبلا دیدم هر کاری کردم نتونستم با بذر تکثیرش کنم
:(

کارلا momordica charantia

کارلا مثل سایر گیاهان خانواده کدوییان دارای تاک های طویل خزنده است ظاهر میوه زگیل دار و چروکیده می باشد . گیاه یکساله و تک پایه است . گلهای زرد و روشن و به ندرت بشتر از یک روز باز می ماند . میوه در ابتدا سبز و سپس تیره شده و در نهایت رنگ زرد یا نارنجی می شود .
منبع : فصلنامه مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی.

آخرین ویرایش:

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
با سلام،
فکر کنم دیگه وقت اعلام برنده است. برنده ی مسابقه :
کاربر محترم Banoo12
و البته تشکر از fgni عزیز که نام کامل گیاه رو نوشتن!
از حضورتون تو مسابقه کمال تشکر رو دارم! (عذر می خوام فقط نام کاربری تون رو می دونستم!)

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
خیلی قشنگه، آدم حظ میکنه نگاش کنه، ولی خوردنش بعید میدونم دلچسب باشه!!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
با سلام،
فکر کنم دیگه وقت اعلام برنده است. برنده ی مسابقه :
کاربر محترم Banoo12
و البته تشکر از fgni عزیز که نام کامل گیاه رو نوشتن!
از حضورتون تو مسابقه کمال تشکر رو دارم! (عذر می خوام فقط نام کاربری تون رو می دونستم!)
ممنونم دوست من من اسمم محمدرضاست

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=40959&d=1294034451

ارکیده
هست

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
چه جالب سریع با دیدن گل تصمیم گرفتم که ارکیده میتونه باشه دیگه دقت به جزئیات گل نکردم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
هندونه آناناسی
اینم مثل من اشتباه زده رفته سر خونه اولی باید اخر تاپیکو میدید

خانوم اقا ببین سوال اولی رو جواب دادی باید اخری رو جواب میدادی

آخرین ویرایش:

sh.g

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به نظر من طالبی پیوند خورده با آناناسه

گلابتون

مدیر بازنشسته
چه جالب سریع با دیدن گل تصمیم گرفتم که ارکیده میتونه باشه دیگه دقت به جزئیات گل نکردم
محمدرضا جان خيلي هم بي راه نگفتي مادر ...وانيل هم نوعي اركيده است...فقط تنها نوعي هست كه در نواحي مكزيك اكثرا رويش داره و جنبه خوراكي داره.اگه به شكل ظاهري اين گياه توجه كني...ميبيني كه...يكي از گلبرگها به طور چشم گيري از بقيه بلندتر و بزرگتر هست كه اصطلاحا به آن لابلوم گفته ميشه...كه اين خودش نشانه ايي از مشخصات متمايز كننده خانواده اركيده ها هست.

چجوری از این وانیل میگیرن؟!
..

رضا جان ...روي شاخه هاي اين گياه كه بالارونده و خزنده هست ...ميوه هايي به شكل خميده آويزان هست...كه باريك هست و استوانه ايي شكل و يه كپسولي سه گوش به اسم نيام دارد...و هر كپسول حامل دانه هاي ريز و كروي زيادي هستند كه همين ها خوراكي محسوب ميشوند و دانه وانيل را تشكيل ميدهند.
اين دانه ها وقتي ميرسند به رنگ سبز مايل به زرد هستند كه وقتي اين نيام ها رسيدند اونها رو ميچينند و به مدت ده روز در برابر آفتاب ميگذارند تا رنگشون قهوه اي بشه...بعدش كه رنگشون قهوه ايي تيره شد اونا رو توي سيني هاي مخصوص ميريزند و در زير يه سرپناه قرار ميدند و ميذارن تا حسابي خشك بشن و هوا بخورند...كه بعد يا عصاره اون رو ميگيرند و يا همينطور به صورت دانه مصرف ميشه و يا به شكل پودر
جالب طريقه انبارداري اين گياه با ارزش و گران قيمت هست....كه بهترين شيوه نگهداري اون در كوزه هاي شكر هست...به اين صورت كه دانه ها رو لابلاي رديفهاي شكر در كوزه هاي سفالي نگهداري ميكنن تا عطر و خاصيتش در برودت و هوا از بين نره...كه بعد اون شكر هم طعم و بوي وانيل رو ميگيره كه هم ميتونن از دانه ها استفاده كنن و هم از شكر وانيلي در تهيه شيريني...

اميدوارم توضيحاتم كافي بوده باشه ...بازم اگه سوالي بود در خدمتم.

گلابتون

مدیر بازنشسته
من که گفتم امیدوارم تکراری نباشه آخه من تازه اومدم و زیاد وارد نیستم شما به بزرگواری خودتون ببخشین
عزيز جان راحت باش ...قانون تكراري نبودن رو خيلي وقته لغوش كردم...با خيال آسوده هرچي خواستيد بگذاريد...

اما برنده: خانم گلابتون عزیز هستند.
از باقی کسانی هم که شرکت کردند تشکر می کنم.

متشكرم عزيزم.

گلابتون

مدیر بازنشسته
بچه ها من چند روزي متاسفانه حال خوبي نداشتم از اينجا بي خبرموندم

واژه نوبت كيه...؟
واژه روزانه است ...چرا خبري نبوده؟