آیا انسان اشرف مخلوقات است !!!؟

hosein_t

عضو جدید
بله خدا میگه بسیاری از موجودات!!!ا
اما یه جای دیگه میگه که ما بار امانت رو به انسان دادیم و اسماء حسنی رو به اون آموختیم و به فرشته ها که از این موضوع آگاه نبودن میگه من چیزی میدونم که شما نمیدونین!!!:gol:
البته انسان براحتی میتونه پست تر از حیوونا بشه حتی تا جایی که حیوونا برتر ازآدم بشن!!:surprised::surprised:
خوب درسته ولی منظور از این بار امانت چیه!؟ و چه رابطه مستقیم یا غیر مستقیمی به اشرف مخلوقات بودن انسان داره!؟

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
با توجه با آیات قرآن خصوصا سوره جن میشه فهمید خیلی از خصوصیات شبیه به یک انسان رو دارن . . .

حالا من یه سوال می پرسم رو چه حسابی قران میگه جن وجود داره ؟

تو جوابم بده تا بعد من جوابت بدم ؟

hosein_t

عضو جدید
حالا من یه سوال می پرسم رو چه حسابی قران میگه جن وجود داره ؟

تو جوابم بده تا بعد من جوابت بدم ؟
والله من نمیدونم رو چه حسابی میگه وجود داره ولی یه جا نوشته این آیات که الان لیستشون میکنم دلایل خوبی ارائه دادن :
انعام : آیات 130-128-100
اعراف : آیات 179 - 38
کهف : آیه 50
نمل : آیات 39-17
سباء : آیات 41-14-12
فصلت : آیه 29
ذاریات : آیه 50
جن : آیات 6-5-1
الرحمان : آیات 74-56-39-15

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب درسته ولی منظور از این بار امانت چیه!؟ و چه رابطه مستقیم یا غیر مستقیمی به اشرف مخلوقات بودن انسان داره!؟
والا من به ذهنم فشار اوردم اما شنیده ام که میگن منظور :عشق....
ام اینم خوندم حالا:
(احزاب/ 72)
«اِنّا عَرَضنا الاَمانَةَ علی السَّمواتِ و الارْضِ و الجبالِ فَاَبَیْنَ اَنْ یَحْمِلْنَها وَ اَشْفَقْنَ مِنها وَ حَمَلَها الاِنسانُ اِنَّهُ کانَ ظلُوما جَهولاً؛ بی گمان، ما امانت (تکلیف) را بر آسمان ها و زمین و کوه ها عرضه داشتیم، اما آن ها از برداشتن آن سر باز زدند و از آن ترسیدند و انسانْ آن را به دوش کشید، راستی که او بسیار بیداد پیشه و نادان است.»
منظور از امانت الهی
در این که منظور از این امانت که بر آسمان ها و زمین عرضه گردید چیست، دیدگاه ها یکسان نیست: به باور برخی، منظور، از این امانت، فرمان ها و هشدارهای خداست که مردم را به انجام آن ها فرمان داده و به دوری جُستن از کارهای ناپسند و ظالمانه هشدار می دهد.به باور برخی دیگر، منظور مقرّرات و واجباتی است که خدا انجام آن ها را بر بندگان لازم شمرده است.اما عده ای دیگر چنین نظر دارند که منظورْ امانت های مردم و وفای به عهدها و پیمان هاست و نخستین امانت در تاریخ فرزندان انسان این بود که آدم، خاندان خویش را به هنگام حرکت به سوی مکه، نزد پسرش «قابیل» به امانت سپرد و او نیز به امانت پدر خیانت کرد و خون فرزند او «هابیل» را بر زمین ریخت.

skolar76

عضو جدید
کاربر ممتاز
قصد نداشتم جلوی اظهارنظرتونو بگیرم........:redface:بله یادم رفت موضوع به این مهمی جای بحث داره.......

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
والله من نمیدونم رو چه حسابی میگه وجود داره ولی یه جا نوشته این آیات که الان لیستشون میکنم دلایل خوبی ارائه دادن :
انعام : آیات 130-128-100
اعراف : آیات 179 - 38
کهف : آیه 50
نمل : آیات 39-17
سباء : آیات 41-14-12
فصلت : آیه 29
ذاریات : آیه 50
جن : آیات 6-5-1
الرحمان : آیات 74-56-39-15

نه نشد من جواب سوالت رو با توجه به عقلم دادم ..نگفتم چون قران گفته پس درست ...اما تو جواب سوالم رو با فکرت ندادی ورفتی چهارتا ایه اوردی گفتی قران گفته .

فرض کن یه مسیحی یا بی دین یا یه روانشناس گفته بود تو بهترین موجودات هستی تو برای رد ادعاش می رفتی ایه می اورد..

hosein_t

عضو جدید
والا من به ذهنم فشار اوردم اما شنیده ام که میگن منظور :عشق....
ام اینم خوندم حالا:
(احزاب/ 72)
«اِنّا عَرَضنا الاَمانَةَ علی السَّمواتِ و الارْضِ و الجبالِ فَاَبَیْنَ اَنْ یَحْمِلْنَها وَ اَشْفَقْنَ مِنها وَ حَمَلَها الاِنسانُ اِنَّهُ کانَ ظلُوما جَهولاً؛ بی گمان، ما امانت (تکلیف) را بر آسمان ها و زمین و کوه ها عرضه داشتیم، اما آن ها از برداشتن آن سر باز زدند و از آن ترسیدند و انسانْ آن را به دوش کشید، راستی که او بسیار بیداد پیشه و نادان است.»
منظور از امانت الهی
در این که منظور از این امانت که بر آسمان ها و زمین عرضه گردید چیست، دیدگاه ها یکسان نیست: به باور برخی، منظور، از این امانت، فرمان ها و هشدارهای خداست که مردم را به انجام آن ها فرمان داده و به دوری جُستن از کارهای ناپسند و ظالمانه هشدار می دهد.به باور برخی دیگر، منظور مقرّرات و واجباتی است که خدا انجام آن ها را بر بندگان لازم شمرده است.اما عده ای دیگر چنین نظر دارند که منظورْ امانت های مردم و وفای به عهدها و پیمان هاست و نخستین امانت در تاریخ فرزندان انسان این بود که آدم، خاندان خویش را به هنگام حرکت به سوی مکه، نزد پسرش «قابیل» به امانت سپرد و او نیز به امانت پدر خیانت کرد و خون فرزند او «هابیل» را بر زمین ریخت.
خوب این آیه که بیشتر به حماقت انسان اشاره داره تا شرافت! مطمئنا فرشتگان و جنیان چون خوب میدونستن چه کار سختیه این وظیفه رو قبول نکردن اما انسان . . . .:cry:

hosein_t

عضو جدید
نه نشد من جواب سوالت رو با توجه به عقلم دادم ..نگفتم چون قران گفته پس درست ...اما تو جواب سوالم رو با فکرت ندادی ورفتی چهارتا ایه اوردی گفتی قران گفته .

فرض کن یه مسیحی یا بی دین یا یه روانشناس گفته بود تو بهترین موجودات هستی تو برای رد ادعاش می رفتی ایه می اورد..
حقیقتش من دارم بر اساس آیه موجود در قران حرف میزنم و بر اساس عقل آنالیزش میکنم . . . .! نه اینکه هم بر اساس عقل حرف بزنم و دوباره بر همون اساس آنالیزش کنم چون احتمال خطا خیلی بالا میره .. . . از طرفی قرآن کتابیه که خیلی از مسلمان ها قبولش دارن پس نباید توش تناقض پیدا شه ولی تو خیلی از جاهای قرآن تناقض وجود داره . . . :confused:

ofakur

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . . .
داشتم یه نگاه به قرآن مینداختم که این آیه توجهم رو به خودش جلب کرد :

و لقد كرمنا بني آدم و حملناهم في البر و البحر و رزقناهم من الطيبات و فضلناهم على كثير ممن خلقنا تفضيلا (سوره اسراء> آیه 70)

همانا به انسان کرامت بخشیدیم و آن ها را در خشکی و دریا قرار دادیم و به آن ها از طیبات روزی دادیم و به تفضیل آن ها را بر بسیاری از موجودات برتری دادیم!

روی چه حسابی میگیم ما اشرف مخلوقاتیم!!!؟
تفسیر معانی در قرآن کار هر کس نیست.خداوند در قرآن ما را به سه شکل مختلف مورد خطاب قرار داده.
اولی بشر
دومی آدم
سومی انسان
بنی آدم یعنی فرزند آدم و حوا و یا اشاره به انسانهای بعد از آدم و حوا میکنه.
از آدم و حوا هم که سخن میگه منظور آدم و حوای اولی است , چون پس از آن دو نفر آدم و حوا های زیادی توسط خدا خلق شده است.
و اما معانی بشر , آدم و انسان
بشر موجودی است که هیچ تکلیفی را نه بعهده اش هست و نه میتونه قبول بکنه. اصولآ استطاعت قبول تکلیف رو نداره.
آدم کاملتر از بشر هست که دارای قدرت تعلیم و تعلّم هست.
انسان مرتبه علوّ درجات هست و اشاره به آنی است که به تکامل رسیده و فرزانه شده است.
با این حساب میتوان اندیشه کرد که اگر بنی ادم اشرف مخلوقات هست منظور کدام یکیشه.
اگه باز هم نیازی به توضیح باشد , لطفا بیان فرمائید.

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
بجاش خدا هم چیزایی رو به انسان آموخت که اونا نمیدونن!!اسماء حسنی و این حرفا...
البته نمیدونم چیه که منم نمیدونم!! :confused: :surprised:

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
حقیقتش من دارم بر اساس آیه موجود در قران حرف میزنم و بر اساس عقل آنالیزش میکنم . . . .! نه اینکه هم بر اساس عقل حرف بزنم و دوباره بر همون اساس آنالیزش کنم چون احتمال خطا خیلی بالا میره .. . . از طرفی قرآن کتابیه که خیلی از مسلمان ها قبولش دارن پس نباید توش تناقض پیدا شه ولی تو خیلی از جاهای قرآن تناقض وجود داره . . . :confused:

پس معلوم شد تو دنبال تناقض های قرانی...... بهتر بود اسم تاپیکت رو هم همین میگذاشتی

من در مورد تناقض های قران می تونم 10ها مورد دیگه هم برات بیارم .

فقط خواستم بگم با تعصب به سوالت جواب ندم و هنوز هم نظرم اینه که انسان موجود باشکوهی

hosein_t

عضو جدید
تفسیر معانی در قرآن کار هر کس نیست.خداوند در قرآن ما را به سه شکل مختلف مورد خطاب قرار داده.
اولی بشر
دومی آدم
سومی انسان
بنی آدم یعنی فرزند آدم و حوا و یا اشاره به انسانهای بعد از آدم و حوا میکنه.
از آدم و حوا هم که سخن میگه منظور آدم و حوای اولی است , چون پس از آن دو نفر آدم و حوا های زیادی توسط خدا خلق شده است.
و اما معانی بشر , آدم و انسان
بشر موجودی است که هیچ تکلیفی را نه بعهده اش هست و نه میتونه قبول بکنه. اصولآ استطاعت قبول تکلیف رو نداره.
آدم کاملتر از بشر هست که دارای قدرت تعلیم و تعلّم هست.
انسان مرتبه علوّ درجات هست و اشاره به آنی است که به تکامل رسیده و فرزانه شده است.
با این حساب میتوان اندیشه کرد که اگر بنی ادم اشرف مخلوقات هست منظور کدام یکیشه.
اگه باز هم نیازی به توضیح باشد , لطفا بیان فرمائید.
خب چند تا مساله پیش میاد :
1- شما داری آدمارو ورژن بندی میکنی یعنی اول خد بشر رو خلق کرد ، بعد رفت سراغ آدم و آخرش اومد انسان رو خلق کرد در صورتی که همه ی ماها به نحوی مربوط میشیم به نخستین انسان ها یعنی آدم و حوا ( البته من نه در زمینه ی خلق آدم و حوا ها و نه در زمینه ی خلق انسان ها به 3 شکل اطلاعات دقیقی ندارم و فقط برام سوال پیش اومده!)

2- به جز این آیه ، کدوم سوره ی قرآن از اشرف مخلوقات بودن انسان حرفی زده!؟
3- اصلا چرا باید به انسان( هرچقدر هم فول ورژن باشه!:lol:) گفت اشرف مخلوقات ؟ در صورتی که خدا جنیان رو از آتش آفرید و بهشون قدرت های انسانی و مافوق انسانی داد!؟

آخرین ویرایش:

hosein_t

عضو جدید
پس معلوم شد تو دنبال تناقض های قرانی...... بهتر بود اسم تاپیکت رو هم همین میگذاشتی

من در مورد تناقض های قران می تونم 10ها مورد دیگه هم برات بیارم .

فقط خواستم بگم با تعصب به سوالت جواب ندم و هنوز هم نظرم اینه که انسان موجود باشکوهی
نه بابا دنبال تناقضی چیه؟
همونطورم که نوشتم چشمم افتاد به این آیه که از قضا تو دین و زندگی دوم دبیرستان هم موجوده . . .

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
نسبت به سایر مخلوقات هیچی ..اما میدونم انسان فکر میکنه ...احساس می کنه ..تصمیم می گیره ...ناراحت میشه ...می خنده ..عشق می ورزه ... حرف می زنه ...و خیلی از چیزهای دیگه ...
اما هیچ موجودی پیدا نمیشه که اینها رو داشته باشه . واینها باشکوه نیستند؟

سگ من تمام کارهایی که شما گفتی را میکنه.
الان که دارم با شما صحبت میکنم.سگ من به خاطر اینکه دیروز تحویلش نگرفتم و به جاش با دختر خاله 5 ساله خودم بازی کردم.الان با من قهره.میرم طرفش ازم دوری میکنه.حتی از دست من غذا نخورد.

من و خواهرم یک بار دعوامون شد.میدونی این سگ چکار کرد.رفت عروسکش را گرفت .با دهنش پرت کرد طرف ما.
سگ من مثل تمام ادم ها حسودی میکنه.مثل تمام ادم ها خوشحال میشه.
تو محله ما بالی 100 تاسگ هست و خیلی از خونه ها سگ داره.
میتونم بپرسم دلیلش چیه که این سگ از میون این همون سگ عتشق یک سگ شده و با اینکه یکم دور هست از خونه ما .ولی هر وقت ولش میکنی میره سمت اون؟؟؟؟
سگ فکر نمیکنه>؟؟؟؟؟
تازه ببین سگ حیوون باهوشی نیست که اینکار ها را میکنه.شما برو ببین شامپانزه چکار هایی میکنه.

hosein_t

عضو جدید
الان که دارم با شما صحبت میکنم.سگ من به خاطر اینکه دیروز تحویلش نگرفتم و به جاش با دختر خاله 5 ساله خودم بازی کردم.الان با من قهره.میرم طرفش ازم دوری میکنه.حتی از دست من غذا نخورد.

من و خواهرم یک بار دعوامون شد.میدونی این سگ چکار کرد.رفت عروسکش را گرفت .با دهنش پرت کرد طرف ما.
میتونم بپرسم دلیلش چیه که این سگ از میون این همون سگ عتشق یک سگ شده و با اینکه یکم دور هست از خونه ما .ولی هر وقت ولش میکنی میره سمت اون؟؟؟؟
سگ فکر نمیکنه>؟؟؟؟؟
تازه ببین سگ حیوون باهوشی نیست که اینکار ها را میکنه.شما برو ببین شامپانزه چکار هایی میکنه.
حرفاشو 100 % تایید نمیکنم(یعنی بخش زیادیشو قبول دارم) ولی خداییش حرف حسابی زده . . . :gol: (تشکر نداشتم)

*setareh66*

عضو جدید
کاربر ممتاز
همونطورم که نوشتم چشمم افتاد به این آیه که از قضا تو دین و زندگی دوم دبیرستان هم موجوده . . .
بابا بیخیال این کتابای دین و زندگی و حالا هم تو دانشگاه 1000رقم درس عمومی معارف.
تقصیر این کتاباست که ما از اسلام و خدا شناخت درست نداریم!!:mad:

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز

به این فک کن اون زمان ادمها دختران شون زنده بگور می کردن..
فک کن برده داری چه قدر شایع بوده..
فک کن زن در دوره جاهلیت چه جایگاهی داشته..
....
..
.
خوب من هم بر این باورم که قران رو پیامبر خودش خلق کرده اما بازم دستش درد نکنه که فکراین رو داشته که به اون بردها به اون زنها بگه شما خودتون کم نشمارین شما همه اشرف مخلوقاتید ..

فقط بگم تعصب نباید جلو روشن بینی ادم رو بگیره

hosein_t

عضو جدید
خوب فک کن اون زمان ادمها دختران شون زنده بگور می کردن..
فک کن برده داری چه قدر شایع بوده..
فک کن زن در دوره جاهلیت چه جایگاهی داشته..
....
..
.
خوب من بر این باورم که قران رو پیامبر خودش خلق کرده اما بازم دستش درد نکنه که فکراین رو داشته که به اون بردها به اون زنها بگه شما خودتون کم نشمارین شما همه اشرف مخلوقاتید ..
تو که باز رسیدی اول مساله!:D باباجون اثبات کن که انسان اشرف مخلوقاته! من میگم نیست دلیلم برات آوردم! شما که میگی هست دلیلت چیه!؟
فقط بگم تعصب نباید جلو روشن بینی ادم رو بگیره
خوب منم همینو میگم دیگه! به نظر من هر کی میگه انسان اشرف مخلوقاته داره از روی تعصب حرف میزنه . . . .:gol:

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو که باز رسیدی اول مساله!:D باباجون اثبات کن که انسان اشرف مخلوقاته! من میگم نیست دلیلم برات آوردم! شما که میگی هست دلیلت چیه!؟

خوب منم همینو میگم دیگه! به نظر من هر کی میگه انسان اشرف مخلوقاته داره از روی تعصب حرف میزنه . . . .:gol:

اخه دوست خوب من میگم ادم تو مخلوقاتی که می شناسم موجودی باشکوه و با نظر قران موافقم ...چون احساس داره درک دراه شعور داره ...تو میگی جن هم داره ...من میگم اخه جن و جود نداره....تو میگی تو قران گفته وحود داره ...من میگم اینجا با نظر قران موافق نیستم چون درکش برام سخت ... حالا تو جی می گی؟

hosein_t

عضو جدید
اخه دوست خوب من میگم ادم تو مخلوقاتی که می شناسم موجودی باشکوه و با نظر قران موافقم ...چون احساس داره درک دراه شعور داره ...تو میگی جن هم داره ...من میگم اخه جن و جود نداره....تو میگی تو قران گفته وحود داره ...من میگم اینجا با نظر قران موافق نیستم چون درکش برام سخت ... حالا تو جی می گی؟
با این روایتی که برات مینویسم موافقی؟
نقل شده در شب قبل از واقعه ی عاشورا جنیان اومدن کنار امام حسین و گفتن اگه اجازه بدی فردا ما هم کنار تو بجنگیم ، اما امام حسین گفت این جوانمردی نیست چون شما اونارو میبینید اما اونا شمارو نمیبینن . . .
این روایت تو خیلی از کتب شیعه وجود داره . . . ولی راست و دروغشو نمیدونم!

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
با این روایتی که برات مینویسم موافقی؟
نقل شده در شب قبل از واقعه ی عاشورا جنیان اومدن کنار امام حسین و گفتن اگه اجازه بدی فردا ما هم کنار تو بجنگیم ، اما امام حسین گفت این جوانمردی نیست چون شما اونارو میبینید اما اونا شمارو نمیبینن . . .
این روایت تو خیلی از کتب شیعه وجود داره . . . ولی راست و دروغشو نمیدونم!

نبه هیچ وجه دلیل هم دارم ...تو زبان عربی ریشه کلمه جن به معنبی جای پوشیده...جنگل انبوهی که نور به زمینش نمیرسه وزمین اون جنگل همیشه محروم از نور وروشنی و دیده شدمن ...ریشه کلمه جنت هم از همین گرفته شده جایی که دیده نمیشه وسرسبز و خرم و مخفی از دید موجودات زند ه

حالا وقتی دیده بشه دیگه معیش رو از دست میده

اینها ساخته ذهن های خیال پردازه ...

hosein_t

عضو جدید
نبه هیچ وجه دلیل هم دارم ...تو زبان عربی ریشه کلمه جن به معنبی جای پوشیده...جنگل انبوهی که نور به زمینش نمیرسه وزمین اون جنگل همیشه محروم از نور وروشنی و دیده شدمن ...ریشه کلمه جنت هم از همین گرفته شده جایی که دیده نمیشه وسرسبز و خرم و مخفی از دید موجودات زند ه

حالا وقتی دیده بشه دیگه معیش رو از دست میده

اینها ساخته ذهن های خیال پردازه ...
:surprised:
خب این دلیل چه ربطی به نقض نوشته ی من داشت!!؟

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز

سگ فکر نمیکنه>؟؟؟؟؟

نه مطئن باش که احساس شادی ناراحتی .دوست داشتن. دلتنگ شدن و خیلی دیگه مخصوص انسان و اونی که سگ داره با انسان خیلی فرق میکنه...اون ازروی غریزه حیوانیشه ..ولی انسان از روی فکر و انسانیتش ...

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . . .
داشتم یه نگاه به قرآن مینداختم که این آیه توجهم رو به خودش جلب کرد :

و لقد كرمنا بني آدم و حملناهم في البر و البحر و رزقناهم من الطيبات و فضلناهم على كثير ممن خلقنا تفضيلا (سوره اسراء> آیه 70)

همانا به انسان کرامت بخشیدیم و آن ها را در خشکی و دریا قرار دادیم و به آن ها از طیبات روزی دادیم و به تفضیل آن ها را بر بسیاری از موجودات برتری دادیم!

روی چه حسابی میگیم ما اشرف مخلوقاتیم!!!؟
از رو اون حسابی که یه خر نمیتونه کارایی که آدما میکنن بکنه ولی یه انسان میتونه عین خر باشه ....

danielo

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه مطئن باش که احساس شادی ناراحتی .دوست داشتن. دلتنگ شدن و خیلی دیگه مخصوص انسان و اونی که سگ داره با انسان خیلی فرق میکنه...اون ازروی غریزه حیوانیشه ..ولی انسان از روی فکر و انسانیتش ...

عزیز من شما تا حالا به یک سگ زندگی کردی؟؟؟
یک چیزی از بچگی بهت گفتند .غریزه حیوانی.شما هم همینجوری تکرارش کن.
قهر کردن با من چطور میتونه غریزه باشه.
یکی تو فامیل ما هست خیلی دوستش داره.باور کن هر وقت این ار میبینی ذوغ میکنه و صورتش یک جوری میشه و میشاشه .از دکتر پرسیدیم .گفتش که به خاطر اینکه این شخص را دوست داری .ذوغ زده میشه و مثل بچه های کوچک تعادلش را ازدست میده.
مگه میشه همه اینها غریزه باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hosein_t

عضو جدید
من میگم جن و ...اوهام خرافات حالا هرکه میخواد گفته باشه.
خب پس کلا با این قضیه مشکل داری! ببینم! تا حالا تنهایی رفتی یه کوه بی آب و علف!:biggrin:
از رو اون حسابی که یه خر نمیتونه کارایی که آدما میکنن بکنه ولی یه انسان میتونه عین خر باشه ....
شما چرا آدم رو با خر مقایسه میکنی! از کجا میدونی موجودات دیگه ای وجود ندارن!؟ مثلا همین UFO ها!؟ یا جن ها؟ یا . . .
میشه بپرسم چند درصد تایید می کنی حرفای ایشونو ؟
درصد گیری نکردم! ولی کلا حرفشو قبول دارم . . .