چرا انسان را اشرف مخلوقات مینامند؟

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد این جمله که " انسان اشرف مخلوقات است " باید گفت منظور اینستکه همه انسانها توانایی اشرف مخلوقات شدن را دارند. توضیحش این است که شما در قران می بینید که خداوند در مورد برخی از انسان ها فرموده آنان مانند چهارپایانند بلکه گمراه ترند 1 و یا برخی از انسانها را بدترین آفریدگان می نامد 2 این گروه همان کسانی هستند که آیات الهی را تکذیب نموده و به سخنان الهی گوش فراندادند و بی دلیل به راه کفر و انکار رفتند . در مقابل ، گروهی را میبینید که خداوند آنان را بهترین آفریدگان می نامد 3 پس تمامی انسانها در رتبه بندی یکسان نیستند و اینطور نیست که همه را اشرف مخلوقات بنامیم مگر اینکه بگوییم تمامی انسانها توانایی اشرف مخلوقات شدن را دارند و این استعداد در وجود تمامی انسانها به ودیعه نهاده شده اما در این میان برخی از انسان ها این استعداد بالقوه را بالفعل میکنند یعنی به این استعداد جامه عمل هم می پوشانند و آن را بروز می دهند ولی برخی دیگر ، این استعداد را به ظهور نرسانده و در حد حیوانیت سقوط می کنند وبلکه پایین تر از حیوانیت زیرا حیوانات چنین استعدادی ندارند اما انسانی که دارای استعداد رسیدن به انسانیت کامل است و آن را به ظهور نمی رساند و هدف خلقت را 4 محقق نمی سازد از حیوان هم فرو تر است .
انسان توانایی اشرف مخلوقات شدن را دارد زیرا خداوند او را موجودی مختار آفریده است و او در حالی که توانایی پیروی از هوای نفس را دارد با تبعیت از رسولان الهی به مرحله ای از عبودیت و بندگی می رسد که محبوب خداوند می شود 5 .

1 – (... اولئک کالانعام بل هم اضل ...) اعراف / 179 آنان مانند چهار پایانند بلکه گمراه تر .
2 – ( ان الذین کفروا من اهل الکتاب و المشرکین فی نار جهنم خالدین فیها اولئک هم شر البریه ) بینه /6 کسانی از اهل کتاب که کفر ورزیده اند و ( نیز ) مشرکان در آتش دوزخند ( و ) در آن همواره می مانند اینانند که بدترین آفریدگانند .
3 – ( ان الذین امنوا و عملوا الصالحات اولئک هم خیر البریة) بینه /7 در حقیقت کسانی که گرویده و کارهای شایسته کرده اند ، آنانند که بهترین آفریدگانند .
4 – ( و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون) ذاریات /56 و جن و انس را نیافریدم جز برای آنکه مرا بپرستند
5 – ( قل ان کنتم تحبون الله فاتبعونی یحببکم الله ... ) آل عمران /31 بگو اگر خدا را دوست دارید از من پیروی کنید تا خدا دوستتان بدارد ... .

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
شخصیت انسان دو وجه دارد 1)روحى 2) جسمى. انسان با توجّه به بُعد روحى ،استعداد فوق العادّه اى براى تعالى دارد.ودر بُعد جسمى نیز اگر تمایلات حیوانى را دنبال كند، چنان سقوط مى كند كه از هر حیوانى پست تر مى شود. قرآن مى فرماید: «اِنْ هُمْ الاّ كَألانعامِ بَلْ هُمْ اَضَلّ; اینان مانند چهارپایانند، بلكه پست تر از آنان». با وجود این خواسته های حیوانى اگر انسان در راه دین و رضایت خداوند حركت کند، از همه موجودات برتر خواهد بود چرا که موجودات دیگر این اختیار را ندارند.

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
خداوند غایت آفریده شدن انسان را اشرف مخلوقات شدن و خلیفه الهی شدن می داند و در اعتراض ملائکه به آفرینش انسان می فرماید : إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً «من در روى زمين، جانشينى [= نماينده‏اى‏] قرار خواهم داد.» (بقره /30)

*Essi*

اخراجی موقت

از کرامات شیخ ما اینست
عسل میخورد و میگفت که شیرین است.

ابتدا باید تعریف کنیم، مخلوقات به غیر از انسان شامل چه موجوداتی میشوند؟؟

اگه موجودات توهمی مثل جن و فرشته و ..... را که فقط افراد بابصیرت به وجود آنها ایمان دارند را کنار بگذاریم،یک سری موجودات مشخص قابل درک واسه ما باقی میمونه:

احشام و طیور و خزنده و حشره و.......

اگه انسان از نظر عقلی نسبت به این موجودات هم برتر نبود،که پیشرفتی نمیکرد.
البته من کاری به انسانهایی که از نظر رفتاری از حیوان هم پست تر میشوند ندارم،مخصوصا کسانیکه دیگران را در راه یک انسان میکشند.

هرکس این حرف را زده،چشم بسته غیب گفته!!!

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
از کرامات شیخ ما اینست

اگه موجودات توهمی مثل جن و فرشته و ..... را که فقط افراد بابصیرت به وجود آنها ایمان دارند را کنار بگذاریم،یک سری موجودات مشخص قابل درک واسه ما باقی میمونه:

البته من کاری به انسانهایی که از نظر رفتاری از حیوان هم پست تر میشوند ندارم،مخصوصا کسانیکه دیگران را در راه یک انسان میکشند.

آخه میدونی چیه بعضیا همینم رد میکنن.غیبو اونا دارن میگن

آخرین ویرایش:

majidhosseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از کرامات شیخ ما اینست

اسی جان
بحث اشرف مخلوقات با اینی که شما میگی کم و بیش فرق میکنه
این تقسیم بندیه شما بیشتر به سمت انسان نیکو و انسان بد میره
اما بحث اشرف مخلوقات به منظور جانشین خداوند بر روی زمین هستش...یعنی بالاترین درجه انسانیت
یعنی به تعادل رسوندن روح و جسم و روان

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
من هم از نظرات گوه هر بار شما کمال تشکر را دارم. ;)

تیکه بندازی،تیکه بهت برمیگردونم.ارزش خودت را بدان تا با احترام باهات بحث کنم.
برو بابا
چقدر عصبانی هستی
جنبه نداری
ویرایش کردم

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسی جان
بحث اشرف مخلوقات با اینی که شما میگی کم و بیش فرق میکنه
این تقسیم بندیه شما بیشتر به سمت انسان نیکو و انسان بد میره
اما بحث اشرف مخلوقات به منظور جانشین خداوند بر روی زمین هستش...یعنی بالاترین درجه انسانیت
یعنی به تعادل رسوندن روح و جسم و روان
ممنون آقا مجید
ببخشید تشکر ندارم.:w27:

golrokh

اخراجی موقت
چون انسانها همه چیز دارن!!!
هم عاقلن هم ناطق...
البته به نظر من...
خداوند انسانها را افریده و مسیر کمال رو براشون گذاشته چون میدونسته انسانها میتونند به کمال برسن ولی برای موجودات دیگه همچنین مسیری رو نذاشته!!!;)

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:biggrin:
خیلی تابلویی...
میبخشید البته...
مارو بد رقم هالو گیر اوردی بابی جون،فقط نگو نه که روزت درجا باطل میشه!

هنوز گیر کردی تو شک مهرشاد جان:biggrin:

شک یه ذرش خوبه دو ذرش خوبه، گیر کنی توش، ملت جور دیگه ای راجبت فکر میکنن:razz:

آقا داره میگه من اون نیستم، چه اصراری میکنی ، نه الاّ و بلاّ تو همونی:w15:

ARASH AZ

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول اینو جواب بده :دی
چرا از روی تاپیکای مهرشاد کپی بر می داری؟

ARASH AZ

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه خیرم عزیز برادر روزه دار تهمت زن ،تابلوییش در این بود که:
1-تاپیک را برداشت کپی کرد
2-اومد اونطرف با اسم دیگه تبلیغ کرد
3-برای بالا بردن تاپیکش اومد گفت ببخشید تشکر ندارم!!!

این که دیگه تابلو نیست , این یک شاهکار هنریه , منتها هیشکی واسه این چیزا یه پول سیاه نمی ده :lol:

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ایضاً :biggrin:

اینها رو دیگه باید بیاد خودش توضیح بده ولی خود بابک کپی کرد تاپیک رو، خودش هم یه بار پست زد تبلیغ کرد، اون یکی دوستمون گفت تاپیک قشنگی اون طرف هست، این یعنی این همون بابکه؟؟؟:surprised:
چه سریع کشف کردید!!!! تازه این مورد آخرینتون هم خیلی قشنگ بود، خوب اومده این رو زده تاپیکش بیاد بالا چه ربطی به اون کاربر داره؟؟؟:surprised:

بابک دوست قدیمیه خودمه، این دو تا یکی نیستند، بیشتر از این شک نکن بد میشه واسه خودت:gol:

در ضمن نمی خواد مظلوم نمای کنید مهرشاد جان، من تهمتی به شما نزدم، این شمای بی روزه هستید که تهمت می زنید;)

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول اینو جواب بده :دی
چرا از روی تاپیکای مهرشاد کپی بر می داری؟
:smile:
خود آقا مهرشاد ید طولایی در این زمینه دارند، بعد از بازگشتشون یه دو سه باری جواب سایر کاربران رو برداشتند تاپیک کردند، به جای اینکه توی همون تاپیک نظر بدن، خوب پس ایرادی به استارتر تاپیک در این زمینه نمیشه گرفت:gol:

ARASH AZ

عضو جدید
کاربر ممتاز
:smile:
خود آقا مهرشاد ید طولایی در این زمینه دارند، بعد از بازگشتشون یه دو سه باری جواب سایر کاربران رو برداشتند تاپیک کردند، به جای اینکه توی همون تاپیک نظر بدن، خوب پس ایرادی به استارتر تاپیک در این زمینه نمیشه گرفت:gol:

می گم این بابی جوون کجاست که وکیلشو فرستاده؟ :دی

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تو که راست گویی،تو که روزه ای،تو که.........
من همون تاپیک را دوبار زدم یا یه تاپیک دیگه مربوط به اون تاپیک زدم؟
برو برش دار و بیار اگه نه 100در100 روزت باطله باید کلی بدبختی بکشیا...
اگه نیاری کاملا مشخصه که دروغ گفتی.
برو باباجونم
برو بیارش....
راستی دو سه بار نبود و یه بار بود که تو این را مطرح کردی،پس دروغگوییت هم مثل اربابته....
بدو زود باش ما رفتیما

شما پاسخ بنده رو که باید در همان تاپیک می زدید، رفتید و تاپیک جداگانه ای زدید، ایشون هم پاسخ شما رو در تاپیکتون دادن، وقتی دیدن توجهی نمیشه خودش هم علتش رو گفت، رفت و تاپیک دیگه ای زد. کسی این وسط تاپیکی رو دو بار نزده!!!

وقتی هیچ جایگاه و صلاحیت و شانیت برای اینکه تشخیص بدید روزه دیگران قبول هست یا نه، ندارید، لطف کنید بیشتر از گلیم صحبت نکنید;)

مورد دومش هم همون تاپیک برادران سفسطه باز تشریف بیارن بود;)

خب میبینیم که داداش روزه دار بسیجیمون دروغ گفتن و تشریف نیاوردن....
خدا همه ...... را .......فرماید...
الهی امین
چه حولی بابا، ذوق کردی مثلاً کم آوردم:biggrin:
چند سالتونه شما؟ فکرکنم از بنده بزرگتر باشید، ولی هنوز مثل بچه ها ذوق می کنید!!!

ما هستیم در خدمتتون:gol:

آخرین ویرایش:

shirin.agro

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]یادم باشد حرفی نزنم که به کسی بر بخورد[/FONT]
[FONT=&quot]نگاهی نکنم که دل کسی بلرزد[/FONT]
[FONT=&quot]خطی ننویسم که آزار دهد کسی را [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد که روز و روزگار خوش[/FONT]
[FONT=&quot]است وتنها دل ما دل نیست [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد جواب کین را با کمتر[/FONT]
[FONT=&quot]از مهر و جواب دورنگی را با کمتر از [/FONT]
[FONT=&quot]صداقت ندهم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد باید در برابر [/FONT]
[FONT=&quot]فریادها سکوت کنم و برای سیاهی ها[/FONT]
[FONT=&quot]نور بپاشم [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد از چشمه درسِِ خروش[/FONT]
[FONT=&quot]بگیرم و از آسمان درسِ پـاک زیستن [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد سنگ خیلی تنهاست[/FONT][FONT=&quot] ...[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد باید با سنگ هم لطیف [/FONT]
[FONT=&quot]رفتار کنم مبادا دل تنگش بشکند[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد برای درس گرفتن و درس [/FONT]
[FONT=&quot]دادن به دنیا آمده ام[/FONT][FONT=&quot] ...[/FONT]
[FONT=&quot]نه برای تکرار اشتباهات گذشتگان [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد زندگی را دوست دارم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد هر گاه ارزش زندگی [/FONT]
[FONT=&quot]یادم رفت در چشمان حیوان بی‌زبانی[/FONT]
[FONT=&quot]که به سوی قربانگاه می رود زل بزنم [/FONT]
[FONT=&quot]تا به مفهوم بودن پی ببرم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد می توان با گوش سپردن [/FONT]
[FONT=&quot]به آواز شبانه ی دوره گردی که از [/FONT]
[FONT=&quot]سازَش عشق می بارد به اسرارعشق پی[/FONT]
[FONT=&quot]بُرد و زنده شد [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد معجزه قاصدکها را[/FONT]
[FONT=&quot]باور داشته باشم [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد گره تنهایی و دلتنگی[/FONT]
[FONT=&quot]هر کس فقط به دست دل خودش باز [/FONT]
[FONT=&quot]می‌شود[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد هیچگاه لرزیدن دلم [/FONT]
[FONT=&quot]را پنهان نکنم تا تنها نمانم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد هیچگاه از راستی [/FONT]
[FONT=&quot]نترسم و نترسانم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد از بچه ها میتوان [/FONT]
[FONT=&quot]خیلی چیزها آموخت[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد پاکی کودکیم را از [/FONT]
[FONT=&quot]دست ندهم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد زمان بهترین استاد است [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد قبل از هر کار با[/FONT]
[FONT=&quot]انگشت به پیشانیم بزنم تا بعدا با [/FONT]
[FONT=&quot]مشت برفرقم نکوبم[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد با کسی آنقدر صمیمی [/FONT]
[FONT=&quot]نشوم شاید روزی دشمنم شود[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد با کسی دشمنی نکنم [/FONT]
[FONT=&quot]شاید روزی دوستم شود[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد قلب کسی را نشکنم [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد زندگی ارزش غصه خوردن ندارد[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد پلهای پشت سرم را ویران نکنم [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد امید کسی را از او[/FONT]
[FONT=&quot]نگیرم شاید تنها چیزیست که دارد [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد که عشق کیمیای زندگیست[/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد که آدمها همه [/FONT]
[FONT=&quot]ارزشمندند و همه می توانند مهربان[/FONT]
[FONT=&quot]و دلسوز باشند [/FONT]
[FONT=&quot]یادم باشد زنده‌ام و اشرف مخلوقات[/FONT]
[FONT=&quot]بیایید همگی یادمان باشد و به هم یادآوری کنیم [/FONT]

آخرین ویرایش:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
ما آدميزادگان را گرامي داشتيم و صفحه خشکي و دريا را جولانگاه آنها قرار داديم و از روزي هاي پاکيزه به او بخشيديم و بر بسياري از مخلوقات خود فضيلت و برتريش داديم
(سوره اسراء - آیه 70)

آیا غیراز اینست که خود گفت " ونفخت فیه من روحی" پس به همین سبب می شود اشرف مخلوقات

روزها فکر من این است و همه شب سخنم --- که چرا غافل از احوال دل خویشتنم

از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود --- به کجا میروم آخر ننمایی وطنم

مانده ام سخت عجب کز چه سبب ساخت مرا--- یا چه بوده است مراد وی از این ساختنم

آنچه از عالم عِلوی است من آن می گویم --- رخت خود باز بر آنم که همانجا فکنم

مرغ باغ ملکوتم نِیم از عالم خاک---- چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

تا به تحقیق مرا منزل و ره ننمایی--- یک دم آرام نگیرم نفسی دم نزنم

من به خود نامدم اینجا که به خود باز روم---- آنکه آورد مرا باز برد تا وطنم

ودرنهایت آدمی اشرف مخلوقات است :

رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند----- بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت

ma97

عضو جدید
انسان برای اینکه انسان باشد، برای اینکه اشرف مخلوقات باشد و برای اینکه بتواند از قوایی که خداوند در وجودش قرار داده به درستی و در جهت رفاه، سلامت و سعادت خود و هم نوعانش استفاده کند، نیازمند تربیت است چراکه اگر تربیت نشود از حیوان هم پست تر می شود.

حالا چرا می گوئیم از حیوان هم پست تر می شود؟
چرا نمی گوئیم مثل حیوان میشود؟ دلیلش واضح است چون انسانی که تربیت نشده کارهایی می کند که حیوان بی عقل و شعود به مخیله اش هم نمی رسد آن کارها را انجام دهد. انسان اگر تربیت نشود از قوه تفکرش در راه اذیت و آزار دیگران بر می آید و از قوای اراده و تصمیمش در جهت کامل کردن این اذیت و آزار استفاده میکند. این همه قتل و آدم کشی، شکنجه، تجاوز، تعدی به حقوق دیگران و از آن فراتر کوره های آدم سوزی هیتلر، بمباران شیمیایی هیروشیما و دیگر جنگ های جهان ما را از درستی این مطلب مطمئن میسازد.

با این تفاسیر
چقدر اشرف مخلوقات دورو بر خودتون میبینید ;)
یا علی

آخرین ویرایش:

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی تابلویی...
میبخشید البته...
مارو بد رقم هالو گیر اوردی بابی جون،فقط نگو نه که روزت درجا باطل میشه!
:surprised: چی شده مگه؟

لازم نبود بیاین اینجا تو تایپیک خودتون جوابتو نو دادم :surprised:
به منم بگین چی شده؟

به نظرت لازم بود یه دقیقه بعد از آخرین پست بیام تاپیکو بیارم بالا؟

می گم این بابی جوون کجاست که وکیلشو فرستاده؟ :دی
بنده یه دو روزی نبودم.
خوب وکیل واسه این وقتاست دیگه. :D
مصطفی :cry:

اقیانوس

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا انسان را اشرف مخلوقات می نامند؟

چرا انسان را اشرف مخلوقات می نامند؟

زیبای مطلقی که قادر مطلق و نهایت شکوه و عزت بود، نامش خدا و هنرش، آفرینش بود، آفرینشی از هیچ و نابود کردن آفریده اش همان طور که گویی هرگز نبوده.
هنرش، خدایی بود و سروری،
جاه و جلالش چنان که هیچ کس را یارای موجود بودن بی یاریش نبود چه رسد به بالاگرفتن سر در مقابل آن عظمت بی انتها و طاعت نکردن اوی.

و خداوند انسان را آفرید و وی را بهترین پیکر عطا نمود،
مخلوقات را فراخواند،
عقل را موجود کرد و به میدان آورد،

"چه کسی یارای این دارد که این مخلوق من که او را عقل می نامم، و گواهی دیگر بر قدرت نامتناهی و خدایی من است، را چون گنجی بی نظیر، حفاظت نماید؟ چه کسی یارای آن دارد که این مخلوق را حفظ کند و آنطور که شایسته ی آن است، از آن بهره گیرد؟ چه کسی می تواند مسئولیت استفاده صد در صدی این مخلوق نازنین من را گردن گیرد و چه کسی می تواند، عظمت و شکوه این مخلوق را به دیگر مخلوقات من نشان دهد؟"

آسمان وا ماند، پا پس کشید و گفت:

"ای بی نهایت هر وصف متعال! مرا معاف فرما که مرا یارای بر دست گرفتن این گنج با ارزش نیست. من توانایی حفاظت و به کار بستن شایسته ی آن را ندارم."

و انسان به میدان آمد: " ای بینهایت قدرت و جلال! من شاهکار تو را با خود حمل می کنم و می چرخانم. آن را می گیرم و از مقابل چشمان همه ی مخلوقاتت می گذرانم. و راز های نهادینه ی تو در آن را یکی یکی به همه ی آنها نشان خواهم داد. و عظمت و شکوه آفریدگار یکتا را باری دیگر به رخ آنها خواهم کشید که بدانند یکتای متعال چه هنرمندی است و چه چیز ها که نمی آفریند."

و خداوند، این مخلوق را به انسان سپرد. به خاطر شکوه این مخلوق، آن را در بالا ترین نقطه از وجود او جای داد. در قسمتی که کمترین تماس ها با آن رخ می داد و آن را پوششی محکم آفرید که مبادا آسیبی به این گنج با شکوه رسد. و انسان را فرمود وقتی مرا عبادت می کنی، این مخلوق با ارزش را که پسندیدم همواره در بالاترین نقطه از وجود تو باشد، بر پست ترین جایگاه گذار تا حتی او هم عبادت مرا کرده و مرا ستایش کند.

خداوند یک تیر و دو نشان زد و فرمود:

" اینک این انسان را اشرف مخلوقات می نامم و شما را خواهم گفت که در وجود این انسان نعمتهای بی نظیری قرار دادم ، که او را جانشین من در زمین خواهد کرد.

و از برای اثبات برتریش بر شما امر می کنم چشم ها را باز کنید و خوب ببینید که عقل را به انسان می سپارم، حافظه اش را پاک می کنم؛ چشم هایش را می پوشانم، گوشهایش را ناشنوا می کنم تا نه شما را حس کرده و به خاطر آورد نه مرا.

این انسان همان است که من از روح خود در او دمیده ام، پس با چشم های بسته و گوشهای ناشنوا نیز می تواند، عطر وجود مرا حس کند و ماموریت خود را با نعمت های دیگری که به او دادم درک کند. او با چشم های بسته و گوشهای ناشنوا این گنج عظیم و با شکوه را حمل خواهد کرد و رسم استفاده از این مخلوق بسیار پیچیده را خود کشف کرده و به تمام شما مخلوقات من نشان خواهد داد و تحسین شما را به آفریده های من بر خواهد انگیخت.

پس در مقابل این چنین مخلوقی، سر به سجده گذارید..."

و اینک این منم و آن تویی که نامت را تهورا گذاردی . آیا می خواهی که همراه با دیگر انسان ها ماموریت خود را به انجام رسانی، و شکوه عقل،و شکوه نعمت وجدان، و شکوه قلب، و شکوه فطرت و اوج عشق به ایزد یکتا را به رخ مخلوقاتش کشانی و به آنها بگویی این است آفریده های خالق قادر؛ که بیش از پیش، سجده گذارید در مقابل قادر؟

...

babi charlton

عضو جدید
کاربر ممتاز
زیبای مطلقی که قادر مطلق و نهایت شکوه و عزت بود، نامش خدا و هنرش، آفرینش بود، آفرینشی از هیچ و نابود کردن آفریده اش همان طور که گویی هرگز نبوده.
هنرش، خدایی بود و سروری،
جاه و جلالش چنان که هیچ کس را یارای موجود بودن بی یاریش نبود چه رسد به بالاگرفتن سر در مقابل آن عظمت بی انتها و طاعت نکردن اوی.

و خداوند انسان را آفرید و وی را بهترین پیکر عطا نمود،
مخلوقات را فراخواند،
عقل را موجود کرد و به میدان آورد،

"چه کسی یارای این دارد که این مخلوق من که او را عقل می نامم، و گواهی دیگر بر قدرت نامتناهی و خدایی من است، را چون گنجی بی نظیر، حفاظت نماید؟ چه کسی یارای آن دارد که این مخلوق را حفظ کند و آنطور که شایسته ی آن است، از آن بهره گیرد؟ چه کسی می تواند مسئولیت استفاده صد در صدی این مخلوق نازنین من را گردن گیرد و چه کسی می تواند، عظمت و شکوه این مخلوق را به دیگر مخلوقات من نشان دهد؟"

آسمان وا ماند، پا پس کشید و گفت:

"ای بی نهایت هر وصف متعال! مرا معاف فرما که مرا یارای بر دست گرفتن این گنج با ارزش نیست. من توانایی حفاظت و به کار بستن شایسته ی آن را ندارم."

و انسان به میدان آمد: " ای بینهایت قدرت و جلال! من شاهکار تو را با خود حمل می کنم و می چرخانم. آن را می گیرم و از مقابل چشمان همه ی مخلوقاتت می گذرانم. و راز های نهادینه ی تو در آن را یکی یکی به همه ی آنها نشان خواهم داد. و عظمت و شکوه آفریدگار یکتا را باری دیگر به رخ آنها خواهم کشید که بدانند یکتای متعال چه هنرمندی است و چه چیز ها که نمی آفریند."

و خداوند، این مخلوق را به انسان سپرد. به خاطر شکوه این مخلوق، آن را در بالا ترین نقطه از وجود او جای داد. در قسمتی که کمترین تماس ها با آن رخ می داد و آن را پوششی محکم آفرید که مبادا آسیبی به این گنج با شکوه رسد. و انسان را فرمود وقتی مرا عبادت می کنی، این مخلوق با ارزش را که پسندیدم همواره در بالاترین نقطه از وجود تو باشد، بر پست ترین جایگاه گذار تا حتی او هم عبادت مرا کرده و مرا ستایش کند.

خداوند یک تیر و دو نشان زد و فرمود:

" اینک این انسان را اشرف مخلوقات می نامم و شما را خواهم گفت که در وجود این انسان نعمتهای بی نظیری قرار دادم ، که او را جانشین من در زمین خواهد کرد.

و از برای اثبات برتریش بر شما امر می کنم چشم ها را باز کنید و خوب ببینید که عقل را به انسان می سپارم، حافظه اش را پاک می کنم؛ چشم هایش را می پوشانم، گوشهایش را ناشنوا می کنم تا نه شما را حس کرده و به خاطر آورد نه مرا.

این انسان همان است که من از روح خود در او دمیده ام، پس با چشم های بسته و گوشهای ناشنوا نیز می تواند، عطر وجود مرا حس کند و ماموریت خود را با نعمت های دیگری که به او دادم درک کند. او با چشم های بسته و گوشهای ناشنوا این گنج عظیم و با شکوه را حمل خواهد کرد و رسم استفاده از این مخلوق بسیار پیچیده را خود کشف کرده و به تمام شما مخلوقات من نشان خواهد داد و تحسین شما را به آفریده های من بر خواهد انگیخت.

پس در مقابل این چنین مخلوقی، سر به سجده گذارید..."

و اینک این منم و آن تویی که نامت را تهورا گذاردی . آیا می خواهی که همراه با دیگر انسان ها ماموریت خود را به انجام رسانی، و شکوه عقل،و شکوه نعمت وجدان، و شکوه قلب، و شکوه فطرت و اوج عشق به ایزد یکتا را به رخ مخلوقاتش کشانی و به آنها بگویی این است آفریده های خالق قادر؛ که بیش از پیش، سجده گذارید در مقابل قادر؟

...
:w27: