◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

آراد

عضو جدید
سلام
خب مانم يكم فوضولي كنيم
بگم كه براي برق بستگي به ساختمون داره براي مسكوني هاي كوچيك كه صرف نميكنه سقف كاذب بزنند (كه تا 3-4 طبقه اكثرا نمي زنند )
لوله هاي برق را بعد از تيرچه و بلوك چيني و قبل از اجراي بتن روي سقف ميندازند و بر اساس نقشه سرهاي لوله را در محلهاي پريز و كليد و لامپها قرار ميدند
و يك سري لوله هم به صورت عمود كه ارتفاع در حد يك متر داشته باشه كه به چشم بياد و نشكننش را براي كابل اصلي برق طبقات بالاتر ، كابل آنتن طبقات پايين تر و كابل تلفن طبات بالاتر قرار ميدند

(دور سراخهاي ايجاد شده در بلوكها را بايد پر كرد تا شيره بتن خارج نشود )

بعد از اجراي سقف
ميريم ناز كاري كه قبل از كف سازي و اجراي گچ خاك ديوار بايد با خرطومي اون سر لوله هاي كه در گوشه ها براي پريزو كليد قرار داديم را به يك حد ارتفاع مناسب برسونيم و قوطي ها را قرار بديم كه براي اينكه موقع گچ كاري خرطومي تكون نخوره يا از ملات گچ استفاده ميكنند يا از ميخ
(حد ارتفا هم تقريبا 120 از كف هست )
بعضي جاها لازمه كه از كف ما اتصال داشته باشيم (ارتباط بين دو پريز آنتن و يا تلفن ) بايد از لوله برق استفاده كنيم چون خرطومي به راحتي از بين ميره كه

براي سيم كشي هم كه دوستان گفتند از فنر استفاده ميكنيم كه يك سر اون يك فنر 5-7 ساني هست و يك سر اون يك حلقه كوچيك براي بستن سيمها

خب اينا ربطي به عمران نداره ماله برق كشه

(قديم نديما برق كشي و لوله كشي ساختموناي كوچيك مي كرديم سوالي بود در خدمتيم )
بحث آب و فاضلابم بعد مي نويسم

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی منظورتون اینه که بتن رو میریزن رو لوله های برق!!!
ولی تو سقفی که من دیدم بعد اینکه بتن ریزی شد لوله ها رو از روی اون اجرا کردن!!!
(البته واسه جای لامپ ها یه لوله گذاشتن که جاش خالی بمونه! و بعدا مشکل بتن کنی واسه اون پیدا نشه تازه یه زنجیر هم واسه لوستر گذاشتن!!
دلیل اینکه قبل بتن ریزی این کارو میکنن هم من این جوری فهمیدم که ممکنه بعد بتن ریزی لوله ها له بشه و بعدا نشه از توشون سیم رد کرد ولی وقتی بعد بتن ریزی این کارو می کنیم این جوری سیم هر جا گیر کرد خیلی راحت میشه اون قسمتو باز کرد و سیمو رد کرد

من سواد ندارم درسته!
چیزایی که دیدمو نوشتم!!:)
منتظر جواب هستم!

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
فک کنم روی هر سقف سیمای لامپ طبقه قبلی و سیمای پریز و کلید تلفن و آنتن همون طبقه وجود داره؟ درسته؟

ببخشید سوال سطح پایین می پرسم!! چی کار کنیم دیگه اومدیم یاد بگیریم!

در ضمن اینی که گفتین یه لوله هم میذارن که لوله های سیمای طبقات بالاتر ازش رد بشه رو من نفهمیدم!!!! :w19:
من فکر می کردم این لوله ها رو به همراه لوله های دیگه از محل داکت رد میکنن!! حتی اگه طبقه بالاتر ساخته نشده باشه هم جای داکت که هست!!!!!!!!!:w19:

آخرین ویرایش:

آراد

عضو جدید
سلام
حرف شما هم درسته
ولي برق كشي يك كار تجربي هست و روشها زياده
اين روشي هم كه شما ميگيد خوبه ولي با اينكار تعداد سوراخهي توي بتن زياد ميشه و اكثرا قبول نميكنند چون احتمال اينكه سقف پاييني نم (نشت رطوبت و زرد شدن گچ سفيد ) بده هست

زنجير هم درسته قبل از اجراي بتن قرار ميدن ( بعضيا ميلگرد ميگذارند و بعضيها هم يك قطعه ورق كه تهش ميلگرد جوش دادن ميگذارند )

ويرايش :
به اين روشي كه شما گفتيد بله لوله برقهاي سيماي لامپ طبق زيزين
و لوله برقهاي تلفن ، آنتن همان طبقه
داكتهاي تاسيساتي كه ميگذارند اكثرا لوله هاي آب و فاضلاب رد ميشه و اگر برق هم رد كني علاوه بر خطرش كار كردن تو اون شلوغ بازار هم سخته و داكت تاسيساتي هم اكثرا از ابتداي ساختمان (محل درب ورودي كه كنتور برق و ورودي سيم تلفن هست ) دور تره
و بعد اين سه تا هم با يه لوله پليكا 60 و يا سه تا لوله برق كه فضاي خاصي هم نيست قابل اجراست

آخرین ویرایش:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماییتون
حالا مرحله بعد چیه؟
زیاد تو لوله کشی بودیم!!

آراد

عضو جدید
منتظر نظر بقيه دوستان هم هستيما در نريد از زيرش يكم به ما هم ياد بدين
لوله كشي هم :
براي فاضلاب هر طبقه قبل از ريختن سقف طبقه زيري سيستم فاضلاب را تا حد اجرا ميكنند ماند كشيدن لوله هاي اصلي همراه با سيفون ها درون بلوك ها (چون لوله هاي 90 و 110 استفاده ميشه در ساختمانهاي كوچيك اگر بخواد روكار بشه 15 سانت كف سازي بي دليل داريم )
و وصل اين به لوله اصلي كه در داكت قرار ميگيري وتا آخرين طبقه ادامه داره و يه حالت جمع كننده داره

پس از اجراي اينها بر روي درب سيفونا با يك لوله به همان سايز با ارتفاع متناسب ( 30-50 سانت ) يك طرف اون با گرم كردن بسته شده ( براي اتصال لوله ها به هم ابتدا لوله گرم ميشه و فرم داده ميشه و سپس با چشب متصل ميشند به هم ) را با چسب به اون مي چسبونند و مهارش ميكنند تا حين عمليات بتن ريزي نشكنه
بعد از اراي سقف و قبل ار كف سازي ميايي لوله هاي رابط را ميگذاريم مثل اتصال از محل سينك ظرفشويي و يا لباس شويي و ...
كه اين رابطها لولهاي با قطر كم مثل 60 هست كه با اين كار كف سازي هم كاهش پيدا ميكنه

در مورد لوله آب الان اكثرا رو به لوله كشي روكار اوردن كه مزيتش در اينه كه در صورت خرابي خسارت چنداني وارد نميشه بر عكس لوله كش توكار اما روركار عيبش به اينه كه از زيبايي كم ميكنه

اگه لوله كشي تو كار باشه كه همه عمليات بايد اجرا بشه قبل از كف سازي و ملات كشي ديوار ها و فقط شيرها وصل نمي شود
اما روكار فقط بايد لوله اصلي به اون طبقه رسيده بشه (انشعاب از كنتور تا طبقه مورد نظر ) بقيه كار پس از كاشي كاري انجام ميشه

الان هم مصرف اكثرا لوله اي پلي اتيلن هست كه سرعت كارشم زياده (اگر خواستيد عكس اتو و نحوه كارشم ميگذارم )

لول گاز هم جز آخرين كارهاست كه بد از گچ سفيد و به صورت روكار انجام ميشه كه لولها به هم جوش ميشن
(نحوه جوش هم اينه كه دو قطعه را به هم به اون صورتي كه قرار باشه قرار ميدن و جند تا ت خال جوش ميزنند و سپس مي گذارند رو پايه هايي كه دارند و لوله را ميچرخونند و يه دور جوش كامل بدون قطع انجم ميدن در صورت نيار بيشتر هم جوش ميدن)
بعد از اجراي لوله كشي گاز با كمپرسور هوا توش هوا ميندازن درحالي كه همه شيرها بشته و ورودي و خروجي كنتور هم با درپوش بسته شده پس از اينكار در يك خروجي يك فشار سنج قرار ميدن و شيرشو بار ميكنند تا فشار داخل لوله را نشون بده و كمپرس تا زماني ادامه پيدا ميكنه كه فشار به يك حدي برسه كه استاندارد شركت گازه (نميدونم چنده ) بعد فشارو قرائت ميكنند و تا وقتي كارشناس گاز مياد بايد فشار سنج باشه توي اون مدت چند روز نبايد فشار كاسته بشه كه اگر بشه نشان دهنده نشتي در سيستم هست

خب بعد برق كشي و اب و فاضلاب
نوبت به گچ و خاك ميرسه (اگر درست گفته باشم چون تا حالا با سقف كاذب برخورد نداشتم)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم دیوار چینی کسی چیزی نگفته:D
من چون دارم پول میدم میخوام بیشتر یاد بگیرم:D
یه سوال اون مشت اخر بنا که روی اجر میزنه واسه چیه؟؟؟

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم دیوار چینی کسی چیزی نگفته:D
من چون دارم پول میدم میخوام بیشتر یاد بگیرم:D
یه سوال اون مشت اخر بنا که روی اجر میزنه واسه چیه؟؟؟

سلام ببخشید احیانا شما این چند صفحه رو خوندین؟؟؟؟؟؟؟؟:w18::w07:

جواب سوالت: میخواد دیوار محکم بشه!!:w25::smoke::child::w25:

arash1700

عضو
سلام.
من از کدوم به بعد رو واسه ساخت یه ساختمان به بعد رو بخونم.
از پست اول که درست حسابی نیست !
از کدوم پست بخونم خوبه؟;):)

آراد

عضو جدید
پیشنهاد حتما از پست اول بخونید

وحید جان دیوار کشی هم که قبل از اینا بود
دوستان در مورد اجرای دیور اطلاعاتی ندارند؟
مانند چگونه تراز کردنه دیوار به صورت عمودی و افقی ؟
آب زدن آجر ؟
و غیره
نگید میگم منم نصفه کاره همیشه میگم خرابکاری میشه میره ها

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا آراد سری پیش که بنده سوتی دادم شما درستش کردین باشه تا فردا صبر کنین الان کار دارم فردا می شروع میکنم..

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم من شروع میکنم شما اصلاحیه بزنین.... چی کار کنیم دیگه ... منم به زور میخوام نظر بدم....

تا اون جایی که من دیدم واسه دیوار کشی میان دو تا میله فلزی مکعبی شکل که اگه اشتباه نکنم بهش میگن( ....شمشه....)( آره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟) رو به صورت عمودی در محلی که میخوان دیوار کشی کنن مثلا بین دو ستون تراز میکنن. بعد یه نخی رو به عنوان خط تراز بین این دو میله میکشن و طبق اون دیوارو بالا میبرن! هر سری هم که نخ پایین موند بطبع نخه رو میارن بالا دیگه:lol:
ولی نمی دونم اگه دیوار بین دو ستون نباشه اون موقع چه جوری اون عمود بودنش رو چک می کنن!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مثلا اگه تو بیابون بخوایم دیوار بچینیم؟// همین جوری مثل اینایی که من گفتم؟؟؟؟؟//

آره!! درسته یا باز آبرو ریزی شد!
در مورد آب زدن آجر هم باز نظر شخصیه من اینه که آب میزنن تا آب موجود در ملات رو به خودش جذب نکنه! اگه آب ملات رو آجرا جذب کنن ملات خوب سفت نمیشه! تازه بعد دیوار کشی هم زود زود تا یکی دو روز دیوارو آب میپاشن که خوب محکم بشه!!
دیگه چیزی یادم نمیاد فکر می کنم میام!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مه طلا جان یه دستگاه هایی اختراع شده به نام تراز :) کار خاصی انجام نمیده ، فقط میتونی باهاش عمود بودن یک جسم رو بر اساس افق تنظیم کنی :) تو مایه های همون تراز های دوربین نقشه برداریه :) دونه ای 4500 تومن هستش ، همه بنا ها هم یکی ازش دارند ... شمشه رو هم با گچ پای جایی که میخواند سفت میکنند و با شاقولی که میندازند باز هم صافی اون رو تنظیم میکنند :)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخ آخ آخ راس میگین من یادم رفت بگم .... این دستگاهی رو که میگین من شدیدا بهش علاقه دارم .
بابا همش تقصیر این دوستم بود نشته بود بغل گوشم هی میگف پاشو بریم ... بسه دیگه !!! نذاش حواسمو جمع کنم...:d
بله بله همه این شاغول و نمی دونم اینکه با گچ میچسبونن رو دیشب قبل خواب یه دور با خودم مرور کرده بودم که بگم ....
امان از این حواس پرتی!!! امان از وفت کم !!!
خیلی ممنون یه جوری گفتین که من کاملا ضایع بشم ایشالا جبران میکنم!!!!!!!!:w08:

fari_civil

عضو جدید
این دسگاهه دیگه چیه؟! تا حالا چیزی دربارش نشنیده بودم. فک میکردم فقط با شاغول تراز میکنن!!!( بسوزه پدر کمبود امکانات!!!):redface:
راستی بعده اینکه تیغع رو زدن میان دوغاب روش میپاشن، پرسیدم برا چی میپاشن گفتن برا اینکه چسبندگی ایجاد شه یه همچین چیزایی دقیقا یادم نیس ولی خوب یادمه که قانع نشدم . کسی میدونه چرا؟
یه چیز دیگه منظورتون از اب پاشیدن رو اجر همون زنجاب کردنه؟

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوالاتتو مهندسای عزیز جواب میدن!!
بابا فرزانه جون از همین تراز ها که توش یه مایعی داره اون مایعه تکون میخوره وقتی صاف وایستاد یعنی ترازه دیگه!! فک کنم در سه طرفش از این کپسول مانندا داره که توش فک کنم آبه خودمونه!! فردا عکسشو واست میذلرم اسباب بازی مورد علاقه دوران کودکیم بوده!!!:d

آراد

عضو جدید
سلام
خدایا شکرت ملت به حرف اومدن
مه طلا خانم اشتباه نگفتید درست گفتید اما مختصر

در مورد تراز عمودی همون طور که گفتید و مصطفی جان گفتند این کار را با همان قوطی ها ( فکر کنم 4*4 باشه ) که بهشون شمشه میگند انجم میدن البته انواع داره شمشه
از نظر جنسی من تا حالا آهنی ، چوبی و آلومینیومی رو دیدم
همچنین مقطع مربع و مقطع مستطیل

که آهنی بیشتر برای همین کار استفاد همیشه یعنی اینکه میان اونو به صورت عمودی قرار میدن دو طرف دیوار و تراز میکنند هم با تراز و هم اینکه وقتی ارتفاع شمشه زیاد باشه (شمشه های 4 متری ) تراز خطا میده که میان با شاقول ترازش میکنند و با گچ سفید سر جاش محکمش میکنند

المینیومیا که مقطع مستطیلشون من اکثرا دیدم یک حالت ماله کشی داره برای جاهای که ظریف کاری نیاز نداره مثله گچ و خاک کشی و یا مسا ( ملات ماسه سیمان ) که میان اول با ماله اون ناحیه رو پر میکنند و سپس با شمشه پرداختش میکنند

برای تراز افقی هم با همون نخ و فکر کنم (اقا مشکوکم یکی بیاد روشن کنه ؟؟) با شلنگ تراز دو سر نخو در یک ارتفاع قرار میدن

آب زدن هم ولا اسمش زنجابه یا نه نمیدونم ولی فکر کنم برای اینه که
اولا خاک آجر گرفته بشه تا به صورت یک لایه نچسب بین آجر و ملات قرار نگیره و
دوما برای این که آجر آب ملات رو نکشه و به ملات زمان برای سفت شدنو بده آب زدن دیوار هم فکر کنم برای اینه که روند سفت شدن ادامه پیدا کنه و ملات پودر نشه

در مورد دوغابه هم میگم شما بیا کتاب بتنتو بیار از این چسب مایعها بیار و بکش بغلش (اون قسمتی که برگه ها باز میشه ) دو روز بذار بمونه بعدش برو بشین بتن بخون
خب مسخره نکردم خواستم ملموس باشه سیمان خودش چسب و با اینکار چسبندگی دیوار رو بیشتر میکنید
(یه شیطنت اگر دسترسی به ساختمان در حال کار دارین برین و به یک تیغه بدون دوغاب و یکی بدون دوغاب یه مشت بزنید همین )
اگر اینجور مسائل علمی نیست و یا حرفا علمی نیست اول از بابت بی اطلاعیه منه و دوما از بایت اینکه این تیپ مسائل اکثرا تجربی و اجراییه که محاسبات نداره پس دنبال محاسبه تنش کششی و فشاری و خمشی نباشین

آخرین ویرایش:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
هوووووو چه خبرتونه:D
خیز سرتون مثل اینکه یکی از کارگرا قاطی کرد با بیل کوبید تو سرم منم تا همین پیش پاتون بیمارستان بودم ولی مرخص شدم یه چند صباحی وایسین خودمو به بحث برسونم:D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیمارستان که جو:D
ولی کارگر رو خوب اومدم منظورم اون دختره بود :D
تمام جملاتم کنایه و استعاره بود بنازم به ادبیاتم:D

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب حالا چی کار کنیم زود باشین جای دیگه قرار داد بستیم!!!:d

آراد

عضو جدید
سلام
برید آقا برید
اما من بگم صفر اندر صفر هستم
پس ما میشینیم سرا پا گوش شروع کنید

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب وقتی هیشکی هیچی بلد نیست انتظار دارین چطوری شروع کنیم:D
اینایی که الان میگن بلد نیستیم یه آدمای تنبل تن پروری هستن که نگووو:D
اینا میخوان بگن ما بعدا کمکت نمیکنیم ولی تز جالبی دادی:D
خوب از الان میشه حساب کرد کیا پایه میباشن:D
شاید از هفته دیگه ساخت یه ساختمون فلزی شروع بشه

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیشنهاد ندارم یه رای گیری کنیم:D
من میگم اول تیر استارت ساختمون فلزی رو بزنیم تا بریم امتحانا رو بدیم بعدشم یه خورده مطالعه کنیم:D
میخوام ثروت مند بشم:D
فعلا هرچی سوال درمورد بتنی هست بپرسید:Dکیه که جواب بده:D

arash1700

عضو
من هم هستم بعد از امتحانات ...
امتحانات تا تاریخ 8 بهمن ماه تموم میشه از 0 کیلومتر کار ساخت یه ساختمون فلزی رو شروع می کنیم به امید خدا ... ;):D:cool: