◄[ساخت يه ساختمان فرضي]► گفتگو و تبادل نظــــر

fari_civil

عضو جدید
منم اطلاعات زیادی ندارمولی فکنم برا گرفتن باز زلزله میذارنش .
مثل دال آرماتور میبافن فکنم 4 خونه بعد قالب بندی و بتن ریزی فقط اگه این دیواردالمون دیوار پیرامونی باشه قالب بندیش وحشتناکه!!!!
شرمنده همین یه ذره رو میدونستم:)

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هی میگم جا تنبلی و عیاشی بیا ببرمت سر ساختمونآقا والکانو ، برا همین روزاست که از این سوالا نپرسی :)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خداوکیلی اگه تا قبل بهمن بهم میگفتی داری تنبلی میکنی میگفتم حق با شماست ولی از اون موقع به بعد خداوکیلی وقت نکردم با دوستم یه سر بریم انقلاب تا الان هی انداختمش عقب :D
ولی بازم حق با شماست:D
از بعد عید میام:D

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال این قالب چوبیا که زیر بتنای تیر میزارن که روش بتن ریزی کنن رو برمیدارن:D
بعدشم یه سری میخ از بتن میمونه بیرون اونو چی کار میکنن؟؟:D
یه چیز دیگه بتن چه زمانی کرم خورده میشه؟؟

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب میخ ها که میخه دیگه :) جنسشون هم که از فولاده ، توی بتن هم که فرو رفته پس خوب هم هست :) در مورد کرم خورده هم وقتی که خوب ویبره نخورده باشه و یکسان بتن پخش نشده باشه و یک تیکه از بتن مثل چوب کرم خورده و موریانه خورده باشه شکلش :)

fari_civil

عضو جدید
ناظر به هرچی بخواد میتونه گیر بده!! مونده به دز خورده شیشش!!!!!:D
نمیدونما ولی مثلا میتونه بگه این نحوه تخریب ستون برا آرماتورا خوب نیس !!! تغییر شکل ایجاد میکنه

آراد

عضو جدید
سلام به همه
بسيار عالي بود

مانم كم كم استارت ميزنيم

در مورد ديوار برشي بگم كه يك دال بتني عمودي هست كه مانند يك المان يك سر گيردار عمل ميكنه و وظيفه اصليش كمك به سازه در برابر نيروهاي جانبي زلزله هست كه بارهاي جانبي همون برشه (به همين دليل اسمش برشي )

ديوار بتني مش بنديه دو طرفه چهار خونه هست و مقدار اون در تعيين اينكه سيستم دوگانه هست يا نه اثر نداره بلكه با توجه به نظر محاسب و با توجه به بار جانبي تعداد ، مكان ، ضخامت ، سايز ميلگرد و فاصله بين ميلگردها تعيين مي شود كه بايد حداقل و حداكثرهاي آيين نامه اي را هم رعايت بكنه

در ديوار برشي امكان ايجاد پنجره يا بازشو هست كه بايد مقدارش با توجه به ايين نامه تعيين بشه و اينكه در صورت ايجاد باز شو بايد اطراف باز شو آرماتور با زاويه 45 درجه قرار داد

sepehrkhosrowdad

مدیر بازنشسته
1اسپم کوچولو!
من چند وقتی نبودم، یکی بگه کجای کارین، چه خبره؟!
و.....
ممنون!

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمام مراحل اجرایی طی شده :D
فقط یه چیزی تخریب من هیچی نمیدونم

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه تازه اسکلت تموم شد ولی ریز کاری دیگه من نیستم چون هیچی نمیدونم:D
تخریب؟؟؟؟

fari_civil

عضو جدید
آخ آخ اینو پایم بریم تو کار نازک کاری
مثل اینکه نازک کاری خیلی سخت تر از سف کاریه چون همه ی سوتیای سف کاری تو نازک کاری در میاد!!!!
مثلا اگه ستونا دقیقا سر جاشون نباشه ابعاد اتاقا کوچیک بزرگ میشه اون موقع این تویی که موقع دیوار چینی باید تصمیم بگیری اول فضای کودوم محیطو تامین کنی. کمد دیواری کوچیک بزرگ میشه جا نمیشه خلاصه میگن کلی دنگ و فنگ داره ولی درامدش از سف کاری بیشتره:)
منظورتون چیه نمیدونم تخریب چیه؟:smile:
راستی یه سوال وقتی جواب نمونه گیریا میاد یا مینویسن:
بتن مورد قبول است یا جواب 90 روزه ملاک است یا بتن تخریبی ست یا
بتن مشمول جریمه است!!!!!!!
ینی بتن سر جاش میمونه ولی تو باید به ناظر پول بدی!!!!!! ؟؟؟؟ممنون میشم اگه کسی جواب بده:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا نازک کاری من اینطوری که fari_civil فرمودن بهش توجهی نکرده بودم ولی به نظرم جالب اومد حالا اگه جدی جدی اندازه اتاق با نقشه مطابقت نداشته باشه چی کارش میکنن؟؟؟

fari_civil

عضو جدید
کاریش که نمیشه کرد فقط باید فضارو یه طوری تقسیم کنی که نه سیخ بسوزه نه ته دیگ
مثلا اگه قراره دیوار بین راهرو (راه پله) و نشیمن باشه تامین فضای راهرو یا راه پله اولویت داره:)

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب نزدیک عید کارگرا میرن مرخصی :D
کارگرا مسافرت میرن لواسون و دماوند مهنس میره :D(لعنت بر تضاد طبقاتی:D)
کار تا بعد عید میخوابه مگه اینکه بحثی چیزی باشه

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب توی عیدی رفتیم گچ و اجر و از اینا خریدم شما ها که پول نمیدین:D
خوب حالا میریم توی ریزه کاری:Dولی نمیدنم چی کار از کجا باس شروع کرد:D

fari_civil

عضو جدید
منم چیز زیادی نمیدونم همون چیزای ابتدایی که نقشه رو خلوت میکنن فقط محدوده دیوارا با اندازه های موردنیاز میمونه. بعد تا اونجا که من دیدم از دیوارای داخلی شورو میکنن. فکنم به خاطر اینکه حمل مصالح راحت تر شه. یکی از مهندسا با بنا میره که محدوده ی دیوارارو(مختصاتو اگه پخی داشته باشه اون زاویشو...) مشخص میکنه (اگه سف کاری دقیق نبوده یاشه که باید خودت تقسیم فضا کنی که تو پستای قبلی بحثشو کردیم. فکنم اگه اختلافا زیاد یاشه باید با ناظر مشورت کنیمو و صورت جلسه شه) . بقیش با بناس فقط باید مهندسا تن تن(تند!!!) شاغولیه دیوارو چک کنن. فقط باید حواسمون به جای در و پنجره باشه که دیوار نزنن جاش!!! نعل درگاهو ازاینجور حرفا... بعد از دیوار زنی و تیغه کشی چی کارمیکنن؟ دومین قدم چیه؟
تو رو خدا پیشکسوتا میدونو خالی نکنن:)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام اوس مهندسا !
منم میارین سر کار ؟؟ قول می دم خوب کار کنم. من هر چند یه وقت میومدم اسپم هاتونو می خوندم ولی نظری نداشتم از اینجا به بعدش هستم!!! اجازه میفرماین؟؟؟؟؟؟؟؟؟/
واسه خودم اوستایی هستما!!!!:w08: ( چه کنم که ترم دومیم:child: سواد ندارم:w05:)
سواد ندارم ولی به اندازه یه کارگر می دونم.:w12:

مهندسای عزیز بگین ببینم اینجا صاحب کار کیه؟ میخواستم بپرسم سقف کاذب باید بزنیم ؟ نور مخفی و نمی دونم از این ریزه کاری ها چی؟ اگه می خواین من یه جوش کار خوب سراغ دارم!!!:w16:
قراره کف سرامیک بشه یا پارکت آگه سرامیکه دور دیوارا رو قرنیز بزنیم که واسه سفید کاری آماده بشه !!!

آها !!! قبل سفید کاری و کاشی کاری باید سیم کش بیاد خورطومی ها و لوله های برق رو بذاره !!
فک کنم اولش باید آشبزخونه و سرویس بهداشتی رو کاشی کاری کنیم ! کف بمونه واسه بعد سفید کاری !! این جوری سرامیک های کف کچ مال نمیشه!!

من واسه خودم کاشی کار ماهریم(بی شوخی! جدی میگم بلدم کاشی بچینم!)

لوله های آب رو قراره رو کار کنین؟ فک کنم این جوری بهتر باشه چون اگه در آینده نشتی داشته باشه سخت میشه کفو بکنیم لوله ها رو تعویض کنیم!!
فک می کنم اگه چیز دیگه ای باشه بازم میام می گم

اگرم بهم خندیدین نوش جونتون!!! :smoke:من فقط می خوام از قافله عقب نمونم!!!:thumbsup2::cap:

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب در مورد صاحب کار باید بگم:D
ولی اینکه حالا دومین قدم چی کار میکنن فکر کنم تاسیسات رو عبور میدن و سقف کاذب میزنن:D
این مراحل رو توی تمام طبقات با هم پیش میبرن؟؟؟؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
به به چه سوال به جایی:D
اینو باس از متخصصش پرسید:D
توهین نشه ولی کسی که کاشی کاری بلده اینم لابد بلده دیگه:D

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
والکانو خوب بلدین پاس بدین ها!!!

وقتی لوله کشی آب رو می کنن (همه رو که رو کار نمی شه کرد) یه کف سازی می کنن اون موقع لوله های فاضلاب رو هم نصب می کنن(بعد مرحله دیوارکشی)( الان که چاه نداریم وصل می کنن به شبکه فاضل آب)(منظورت اینا بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب در مورد صاحب کار باید بگم:D
ولی اینکه حالا دومین قدم چی کار میکنن فکر کنم تاسیسات رو عبور میدن و سقف کاذب میزنن:D
این مراحل رو توی تمام طبقات با هم پیش میبرن؟؟؟؟

صاحب کار عزیز بستگی به بودجه تون داره !!!!!!!!!:w16:

شما که مایه دارین واستون همه رو یه جا کار میکنیم:lol:

اگرم فعلا یه طبقه میخواین بشینین و بقیه کار بخوابه یه مسئله دیگه اس!!!!!!!!:w31:

fari_civil

عضو جدید
والکانو خوب بلدین پاس بدین ها!!!

وقتی لوله کشی آب رو می کنن (همه رو که رو کار نمی شه کرد) یه کف سازی می کنن اون موقع لوله های فاضلاب رو هم نصب می کنن(بعد مرحله دیوارکشی)( الان که چاه نداریم وصل می کنن به شبکه فاضل آب)(منظورت اینا بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟)
میشه درباره لوله کشی بیشتر بتوضیحی لطفا
ینی لوله هارو همینطوری ول میکنن رو زمین ؟! فضای خالی اطراف چی میشه؟!
آقا سرجدتون نازک کاریو جدی بگیرین !! پولش خوبه ها!!!
اهای پیشکسوتا زیر لفظی میخواین؟!!!!! :Dیکی بیاد اینا رو توضیح بده
لطفا:)!!!

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
چی شده ؟ :) درست حسابی بگید ببینم :) من درگیره مرتب کردن تالارم همچنان .. تبریک بگید ، رسوندمش به 5 صفحه :) دیگخ کم کم دارم قاطی میکنم انقد تاپیک ها شبیه هم شده :(

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه درباره لوله کشی بیشتر بتوضیحی لطفا
ینی لوله هارو همینطوری ول میکنن رو زمین ؟! فضای خالی اطراف چی میشه؟!
آقا سرجدتون نازک کاریو جدی بگیرین !! پولش خوبه ها!!!
اهای پیشکسوتا زیر لفظی میخواین؟!!!!! :Dیکی بیاد اینا رو توضیح بده
لطفا:)!!!
بدیهیه که تو هر سقف یه چند ده سانتی متری واسه کف سازی داریم!! حلا!!!

تو لوله کشی آب و فاضلاب:
لوله های فاضلاب رو که نمی شه رو کار انجام داد!!( فک کن چی میشه!!!)
مثلا واسه لوله های فاضلاب که باید از کف عبور بدیم میایم یه زیر سازی واسه شون میکنیم .
ماسه نرم رو الک میکنیم و زیر لوله ها میریزیم لوله ها رو طبق نقشه می بریم(بریدم می کنیم:d) و سر جاشون میذاریم و به هم میچسپونیم بعد با ماسه نرم ملات درست میکنیم و میریزیم رو لوله ها !!! این ملات در واقع محافظی واسه لوله هاست! تا زیر دست پا ترک بر ندارن و فشار زیادی بعدنا بهشون وارد نشه!!
سعی میکنم البته اگه تونستم واست عکس بذارم (شنیدن کی بود مانند دیدن)

این از لوله های کف!
لوله های برقی که از زمین رد میشن( سیمهای پریز ها) ولوله های آب اگه رو کار نباشه هم همین طوری نصب میشه!( تو فک کن رو زمین تپه های سیمانی به وجود میاد بهتر از این نتونستم تصویر مجسم بسازم:lol:) (جاهایی هم که خالی مونده رو وقتی می خوایم شیب بندی کنیم با ماسه پر میکنیم دیگه!!:w16:
لوله های اب اگه رو کار باشه که فبها (توضیح بدم که چه جوری با اتوی لوله کشی لوله ها رو نرم می کنن و با چی رو دیدار نصب میکنن؟؟؟؟!!!)

حالا بگم چه جوری سیم ها و توی لوله های سیم میندازن.
یه فنری هست(نام علمیشو نمی دونم شرمنده!!!) سیم ها رو میببدن به ته این فنر بعد سر این فنرو گیریس میزنن حالا این فنر خیلی راحت از لوله رد میشه اگه بکشیش سیمه از لوله ها رد میشه!!(شفاف گفتم؟) طول فنرم که معلومه 10/ 15 متری میشه!!
(فک کنم دیگه اینا خیلی بی ربط شد!!! رفتم رو سیم کشی اگه خواستین توضیح بدم!! بابا اینا که کار ما نیس !!)
دنبال این کارا میریم که به مهندسای عمران میگن کارگر کت وشلوار پوش دیگه (به دختراش چی میگن اونوقت!!!؟؟ ببخشید ها قصد جسارت نداشتم مزاحی بیش نبود بود.!!!

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی قبلا یادم رفت . همه لوله های آب و فاضلاب و برق و... رو از طریق داکت بین طبقات به هم وصل می کنن !!
اینا رو که شماها بهتر از من می دونید !!:w11:

حالا بعد این مرحله فک کنم مرحله قرنیز کشی و کاشی کاری باشه! مگه نه؟؟ یا یه چیز دیگه اس ؟؟
اینم ریشه ای بحث کنیم؟؟؟:w16:
یه عکس گرفتم واسه لوله کشی

پیوست ها

• Picture.jpg
    Picture.jpg
    79.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید یادم رفت روتیت کنم !!:lol:
شب گرفتم با فلش !
اینا قبل مرحله ملات ریزیه !
لوله های برق اند! زیاد اصولی نزدند ولی یه شمای کلی نشون میده!! چون لوله برقه و زیاد اهمیت نداره که ترک بخوره زیرش ماسه الک نکردن! چی کار کنیم دیگه!! مشما از این کاره نکنین!:)