◄[ تنش و کرنش اصلی ]►

sahel70

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه چرا ما مقادیر تنش و کرنش اصلی رو به دست میاریم؟به چه دردمون می خورن؟مثلا صفحاتی رو به دست بیاریم که تنش برشی تویه اون صفره
کاربردش چیه؟

رضا عابدی

عضو جدید
سلام دو تا سوال دارم
برای بدست آوردن نقاط منحنی تنش کرنش بتن بعده رسیدن به fc باید چیکار کرد؟؟
سوال دوم: آیا آیین نامه چیزی نمودار تنش- کرنش بتن رو بعده fc بدون افت در نظر می گیرن؟؟
خیلی ممنون

محمدرضا میلانی

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام دو تا سوال دارم
سوال دوم: آیا آیین نامه چیزی نمودار تنش- کرنش بتن رو بعده fc بدون افت در نظر می گیرن؟؟
خیلی ممنون

سلام مهندس اعمال نیرو !!! باید به صورت کنترل تغییرشکل انجامش بدی بعضی وقتها آیین نامه بتن تنها fc ظاهر میشه ولی اگه که لازم باشه قسمت کاهش یافته نمودار هم استفاده میشه

reza119

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میدونه چرا ما مقادیر تنش و کرنش اصلی رو به دست میاریم؟به چه دردمون می خورن؟مثلا صفحاتی رو به دست بیاریم که تنش برشی تویه اون صفره
کاربردش چیه؟

تا جایی که من متوجه شدم بوسیله کرنشهای اصلی مسیر نیرو ها را می فهمیم و شناختی از درون جسم بدست می آوریم

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دوستان
کاربردش چیه؟

سلام
جهت های اصلی (که تو اون تنشهای برشی صفر هستند)، جهت هایی هستند که تو اون راستاها تنش یا کرنش ماکزیمم (یا مینیمم) هستند که این ماکزیمم بودن تنشهای در اون راستاها میتونه عامل گسیختگی ماده در اون جهت ها بشه (بیشتر تو مواد ترد، که به تنشهای نرمال حساس هستند).
در کل تو جهت های اصلی به علت صفر بودن 6 مولفه از تانسور تنش کاربردهای زیادی تو الاستیسیته و پلاستیسیته داره و نوشتن روابط در این جهت ها باعث ساده شدن روابط میشه و تقریبا تمامی مدلهای ساختاری ماده* (مثل آیزوتروپیک یا کینمکاتیک) در فضای تنشهای اصلی نوشته میشه.

*مدل ساختاری ماده یک سری روابط و فرمولها هستش که رفتار ماده رو (دو بعدی یا سه بعدی و معمولا رفتار غیرالاستیک)، تحت انواع بارگذاری ها پیش بینی میکنه (مثلا واسه بتن مدلهای ساختاری زیادی ارائه شده که انطباق زیادی با رفتار واقعی بتن تحت تنشهای سه محوره داره ولی هنوز هم این انطباق در بعضی بارگذاریهای خاص و معمولا دینامیکی خطای زیادی داره و این بحث از بحثهای روز دنیا هستش).

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام دو تا سوال دارم
خیلی ممنون

سلام

1- نمودار تنش کرنشی که شما می فرمایید مربوط به رفتار بتن تحت تنشهای یک محوره هستش که برای این حالت برای بتن محصور شده (confined) و محصور نشده روابط تجربی و تحلیلی زیادی ارائه شده که نمونه هایی از اون رو میتونید تو ج 1 کتاب بتن دکتر مستوفی نژاد ملاحظه بفرمایید.

2- اگه منظورتون از افت، نزولی شدن نمودار تنش کرنش بعد از fc هستش (که به این پدیده تو بتن softening میگن - بر خلاف فولاد که بعد از تنش تسلیم hardening داره)، آیین نامه در این مورد بحثی نکرده و فقط برای توزیع تنشهای خمشی، بلوک تنش ویتنی رو معرفی کرده و گفته میشه به جای این بلوک تنش از هر توزیع تنشی که با استفاده از روابط تحلیلی یا تجربی تایید شده یا از آیین نامه های معتبر دیگر استفاده کرد.

بالا