یافتن حقیقت رو از کجا شروع کنم؟؟؟

major7

عضو جدید
[h=2]یافتن حقیقت رو از کجا شروع کنم؟؟؟[/h]سلام
اینو کلا به چهار نفر تا حالا گفتم.دیگه اینجا علنیش میکنم اصلا هم ابایی ندارم....من دیگه نه نماز میخونم،نه روزه خواهم گرفت و نه دیگر احکام اسلامی.در واقع دیگه اصلا مسلمون نیستم.شاید با شنیدن این حرفام بعضی دوستای اینجام از من بدشون بیاد،نمیدونم.ولی دیگه تصمیم رو گرفتم.ترک اسلام من بخاطر ناحق بودن اسلام نبود یا اینکه دوسدارم بی خیالی طی کنم و دیگه هیچوقت به چیزی پابند نباشم.همین دو سه هفته پیش،ی روز دقیقا سر نماز ظهر،وسط نماز،نمازمو عمدا رها کردم.اخه چه نمازی؟ چه کشکی؟ من چرا اصلا باید خم و راست بشم؟ ایا این حقه واقعا؟ ایا تشنگی کشیدن و خمس دادن حقیقت واقعیه؟ تا کی میخوام الکی همینجوری برم جلو؟؟ از بچگی بهم گفتن این خداست اینا قرانه اینم پیامبر و اماما.اینا همه مقدسن یالا حالا شروع کن به پرستش و احترامشون!!! این سینه زدنا،حسین حسین گفتنا، عزاداریا، زیارت رفتنا و ..... اینا واقعا به چه درد من میخورن؟(تفکر)
بخون،بخور،نخور،بخواب،برو،نرو،ببر،نبر......با این فعلا بزرگ شدیم
چند وقتی بود فکرم درگیر بود تا اینکه دیگه یهو از اسلام اومدم بیرون و الان هیچ دینی ندارم
25 سالمه الان....ربع قرن عمر کردم.نمیدونم چقد تا مرگم فرصت دارم.درس کار زندگی بدبختی....وقت میشه ایا به حقیقتی رسید بالاخره یا نه
هر کسی هم ی چیزی میگه.یکی با دلیل میگه خدا نیست.یکی مستدل میگه خدا هستت.یکی میگه اسلام خوبه.یکی میگه اسلام بده.یکی میگه دین بکی میگن بی دینی ......کلا نمیدونم.... مثلا حبابی توی هوا سرگردانم.
بعد جالبه یبار از ی سخنران مذهبی که اومده بود شهرمون در مورد پیدا کردن حقیقت سوال کردم،گفت اگه وقت میکنی برو پیدا کن(با لحن منفی).یعنی هیچی دیگه! معلومه اصلا پس وظیفه انسان چیه روی زمین؟؟؟ صرفا تقلید؟؟!!!!!
الان میخوام خودم حقیقت رو حالا به اندازه وسع و توانم پیدا کنم....حالا از کجا باید شروع کنم؟ بعد هزار تا کتاب رو خوندم.هر کی هم ی چیزی گفت.ایا حقیقت اون چیزیه که من برداشت میکنم؟ ایا ممکن نیست خطا کنم؟؟ اگه عقلم ی چیزی گفت ولی قلبم چیز دیگه ای،چکار کنم؟ چجوری اینا رو همسو کنم؟؟ و سوال و سوال و سوال سوالتی دیگر.......
دوسدارم خواهرام،برادرام،اونایی که جای پدر و مادر من هستن بیان اینجا کمکم کنن...ببینم من باید چکار کنم بالاخره؟ کجا برم؟
پیشاپیش ممنون از همگی

بنظر من یافتن بعضی حقایق از شک به فرضیاتی که بدیهی میدونیمشون استارت میخورن

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما که هر کی هر چی میگه مگید یا میدونم یا نمیشه یا دلیل براش میاری. خدا وکیلی ملت رو سر کار گذاشتی؟سعید

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
من که راه رو تعیین کردم و روش رو گفتم.ابزار تفکر مفاهیمه.اگه غیر اینه شما بگید ما هم بکار میبریم.
شما در یک بحث معرفتی اول چارجوب مفهومی رو مشخص میکنید بعد چهارچوب نظری میدید....غیر این میشه حرف عامیانه و سر کوچه ای.
شاید شما هم معتقید که از طریق مشاهده و بقول دوستمون فیزیک کوانتوم میشه حقیقت رو معین کرد.
کار فلسفه تبیین حقیقت بوسیله اعتباریات ذهنه.واسه تبیین حقیقت راه دیگه ای سراغ دارید؟
مسئله اصلی همون اعتباریات ذهنه که اصلا نباید بهش اعتماد کرد. یعنی صورت غلط مسئله رو درست فرض کنیم , تکلیف جواب با کرام الکاتبین خواهد بود.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما که هر کی هر چی میگه مگید یا میدونم یا نمیشه یا دلیل براش میاری. خدا وکیلی ملت رو سر کار گذاشتی؟سعید

نه بابا سرکار کدومه
فقط میدونم میخوام از نو شروع کنم...
در ضمن برای چی دلیل اوردم؟ چی رو میدونم؟!!!!! چی نمیشه؟!! لطفا مشخص پستمو بذار اینجا ببینم منظورت چیه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
زبان حال
خداباوران
اعتقاد دارن و میگن همه چیز تحت سیطره ی خواست و اراده ی خداست... یعنی خدا از قبل میدونه که چه اتفاقی خواهد افتاد و هیچ چیز خارج از حیطه ی مشیّت خداوندی نیست... و این یعنی هرکاری میشه... هرکاری هرکسی میکنه... هر شلاقی که پشتی میخورد و بازویی میزند ... و هر پولی که غارت میشود و غارت میکنند، همه پیش از من و تو نوشته شده و جنایتکار نمی تواند جنایت نکند... و قربانی نمی تواند قربانی نشود... و پاک نمیتواند گناه کند... و گناهکار نمیتواند پاک بماند ... بنابراین هرچه که هست و خواهد بوده نه دست من است نه دست شما... پس در جنایت نه جنایتکار مجرم است نه قربانی ... در فقر نه غارتگر مجرمه نه غارت شده... در قتل عام نه مکنده ی خون مجرم است نه خون مکیده شده... همه چیز در یک قالب جبری لایتغییری مدفون شده است که مسئولیت من و شما و انسانهای پاک و کثیف و گناهکار، انتخاب خوب بودن یا بد بودن... راه یه ستمگر و راه ستمدیده همه در اونجا ثبت شده ... این یعنی چهارچوب جبری که اراده و مسئولیت انسانی نابود شده...
آغاز نقل قول "میگويم راست است ، اما برای پيش از مرگ ( که ما در ذلت و فقر و نيازمندی جان میدهيم) دين تو چه دارد؟ هيچ چيز! تو در آتش میسوزی و مردم تو و هم نژادهای تو و مردم جهان و نوع انسان در آتش زندگی میسوزند و تو احساس گرما هم نمیکنی! و بعد شبها و روزها تمام گريه و اضطراب تو از تصور زبانه آتش قيامت و عذاب پس از مرگ است! و من ! آتشی که اکنون بر بشريت نازل شده و من و تو و او و همه در آن میسوزيم ، کار دارم و در جستجوی آنم که چه عاملی و چه آبی اين زبانه را اطفا میکند ؟ ...
اين دين فقط تو را بايد نجات بدهد، من دنبال دينی و ايمانی ميگردم که بشريت را نجات بدهد و حتی خود من هم فدايش بشوم . دينی که برای نجات جامعه بکوشد و"من" را قربانی “ما” کند. "

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
زبان حال
خداباوران
اعتقاد دارن و میگن همه چیز تحت سیطره ی خواست و اراده ی خداست... یعنی خدا از قبل میدونه که چه اتفاقی خواهد افتاد و هیچ چیز خارج از حیطه ی مشیّت خداوندی نیست... و این یعنی هرکاری میشه... هرکاری هرکسی میکنه... هر شلاقی که پشتی میخورد و بازویی میزند ... و هر پولی که غارت میشود و غارت میکنند، همه پیش از من و تو نوشته شده و جنایتکار نمی تواند جنایت نکند... و قربانی نمی تواند قربانی نشود... و پاک نمیتواند گناه کند... و گناهکار نمیتواند پاک بماند ... بنابراین هرچه که هست و خواهد بوده نه دست من است نه دست شما... پس در جنایت نه جنایتکار مجرم است نه قربانی ... در فقر نه غارتگر مجرمه نه غارت شده... در قتل عام نه مکنده ی خون مجرم است نه خون مکیده شده... همه چیز در یک قالب جبری لایتغییری مدفون شده است که مسئولیت من و شما و انسانهای پاک و کثیف و گناهکار، انتخاب خوب بودن یا بد بودن... راه یه ستمگر و راه ستمدیده همه در اونجا ثبت شده ... این یعنی چهارچوب جبری که اراده و مسئولیت انسانی نابود شده...
آغاز نقل قول "میگويم راست است ، اما برای پيش از مرگ ( که ما در ذلت و فقر و نيازمندی جان میدهيم) دين تو چه دارد؟ هيچ چيز! تو در آتش میسوزی و مردم تو و هم نژادهای تو و مردم جهان و نوع انسان در آتش زندگی میسوزند و تو احساس گرما هم نمیکنی! و بعد شبها و روزها تمام گريه و اضطراب تو از تصور زبانه آتش قيامت و عذاب پس از مرگ است! و من ! آتشی که اکنون بر بشريت نازل شده و من و تو و او و همه در آن میسوزيم ، کار دارم و در جستجوی آنم که چه عاملی و چه آبی اين زبانه را اطفا میکند ؟ ...
اين دين فقط تو را بايد نجات بدهد، من دنبال دينی و ايمانی ميگردم که بشريت را نجات بدهد و حتی خود من هم فدايش بشوم . دينی که برای نجات جامعه بکوشد و"من" را قربانی “ما” کند. "
با سلام.......ادعای شما از زبان خداباوران کذب محض است....ماجرا کاملا به گونه دیگری است.......و حرف شما جبر است......اعتقاد به جبر از نظر اسلام باطل است

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام.......ادعای شما از زبان خداباوران کذب محض است....ماجرا کاملا به گونه دیگری است.......و حرف شما جبر است......اعتقاد به جبر از نظر اسلام باطل است
علیکم السلام
اول سخن عبارت زبان حال نوشته شده که یعنی : گویا اینکه و یا ظاهرا معنی میشه. در ضمن مطلب زبان حال است یعنی نیاز به آسیب شناسی توش هست. مربوط به اسلام هم نیست. زبان حال یه ذهنیت هست .

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه بابا سرکار کدومه
فقط میدونم میخوام از نو شروع کنم...
در ضمن برای چی دلیل اوردم؟ چی رو میدونم؟!!!!! چی نمیشه؟!! لطفا مشخص پستمو بذار اینجا ببینم منظورت چیه.

شما یه نگاه به جواب هایی که به دوستان دادید متوجه میشید. اگه واقعا شما مگید نمیدونم بالاخره از این همه مطلبی که دوستان گفتن باید حداقل یه سریاشون رو قبول میکردید ولی پس معلوم میشه شما خیلی چیزهارو خودت میدونی و اون چیزهایی رو که اونا گفتن با مطالب شما متفاوته پس شما اون چیزی رو که خودت میدونی بگو تا بقیه در مورد اون نظر بدن.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما یه نگاه به جواب هایی که به دوستان دادید متوجه میشید. اگه واقعا شما مگید نمیدونم بالاخره از این همه مطلبی که دوستان گفتن باید حداقل یه سریاشون رو قبول میکردید ولی پس معلوم میشه شما خیلی چیزهارو خودت میدونی و اون چیزهایی رو که اونا گفتن با مطالب شما متفاوته پس شما اون چیزی رو که خودت میدونی بگو تا بقیه در مورد اون نظر بدن.

نه داداش من چیزیو نمیدونم.حالا نمیدونم منظور تو چی بوده...و نمیدونم از کجا گفتی من ی چیزاییو بلدم
من فقط فعلا میتونم در حد انتقاد صحبت کنم...مثلا طرف میگه سعید جان ببین خدا خیلی کاراش دقیقه.من میگم چجور اینو میگی؟ من باید اینا رو با اثبات بپذیرم نه ی سری حرفایی که شده لق لقه دهن مردم
من مطلبی ندارم اصلا از خودم!!! کلا نمیدونم شما چیو خوندی که داری اینجوری میگب! کاشکی پستی که منظوت هست رو بذاشتی تا توضیح بدم درباش

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ضمن اینکه کی گفته من مطلبی رو نمیخوام قبول کنم؟ اینجا هر کسی میاد عقیده شخصی و نظر خودشو میگه...من که نمیتونم به همه عقاید عمل کنم!! فقط میخونم و میتونم ازشون ی جمع بندی کنم.وگرنه دنبال ی جواب دقیق از اینجا نیستم که بگن راه اینه و تهش حقیقته حالا برو جلو!

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه داداش من چیزیو نمیدونم.حالا نمیدونم منظور تو چی بوده...و نمیدونم از کجا گفتی من ی چیزاییو بلدم
من فقط فعلا میتونم در حد انتقاد صحبت کنم...مثلا طرف میگه سعید جان ببین خدا خیلی کاراش دقیقه.من میگم چجور اینو میگی؟ من باید اینا رو با اثبات بپذیرم نه ی سری حرفایی که شده لق لقه دهن مردم
من مطلبی ندارم اصلا از خودم!!! کلا نمیدونم شما چیو خوندی که داری اینجوری میگب! کاشکی پستی که منظوت هست رو بذاشتی تا توضیح بدم درباش

سلام داداش
این تیکه قرمز: این که مشکل نیست به نظر من.اتفاقا به نظر ی حسنه که
عیب از پدر و مادرای ما(نه همشون) بوده که همه چیه بدون دلیل انتخاب کردن و بجای اینکه شیوه تفکر درست رو به ما یاد بدن،شیوه تقلید محض رو یاد دادن

ممنون.ولی فعلا ترجیح میدم بجای خوندن قران و انجیل و اینا،کتابهای و نظریات دانشمندان و نظریه پردازان رو بخونم
بازم کتابی یادتون اومد اسمشو برام خصوصی بفرستید

میدونم چی میگی دوست عزیز
ولی این چیزا صرفا خیالاته...من خودمو با چیزای واهی(مثلا اگه خدایی نباشه) سرگرم کنم چون اینجوری اروم میشم
بحث متاسفانه خیلی پیچیده تر از این حرفاست که فکرشو میکنم.بسیار سخت

شما وقتی میگی نمیدونم پس هر کی هر چی میگه باید بری دنبالش نه یه دلیل بیاری که نه نمیشه.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام داداش
این تیکه قرمز: این که مشکل نیست به نظر من.اتفاقا به نظر ی حسنه که
عیب از پدر و مادرای ما(نه همشون) بوده که همه چیه بدون دلیل انتخاب کردن و بجای اینکه شیوه تفکر درست رو به ما یاد بدن،شیوه تقلید محض رو یاد دادن

ممنون.ولی فعلا ترجیح میدم بجای خوندن قران و انجیل و اینا،کتابهای و نظریات دانشمندان و نظریه پردازان رو بخونم
بازم کتابی یادتون اومد اسمشو برام خصوصی بفرستید

میدونم چی میگی دوست عزیز
ولی این چیزا صرفا خیالاته...من خودمو با چیزای واهی(مثلا اگه خدایی نباشه) سرگرم کنم چون اینجوری اروم میشم
بحث متاسفانه خیلی پیچیده تر از این حرفاست که فکرشو میکنم.بسیار سخت

شما وقتی میگی نمیدونم پس هر کی هر چی میگه باید بری دنبالش نه یه دلیل بیاری که نه نمیشه.

متاسفانه برداشت اشتباه داشتی داداش از صحبتام
من اصلا منظورم نبده که نمشه! نمیدونم شما چجوری از این سه تا متن چنین برداشتی کردی!
گفتم فقط نمیخوام به خیالات و حرفای بچگونه بردازم.یعنی ی چیزایی رو صرفا همینجوری قبول کنم.میخوام همه چیو با دلیل بررسی کنم
مگه میشه هر کی هر چی میگه اونچوری عمل کنم؟!! نظرات متفاوته...حتی بعضی دوستان پیام خصوصی هم برام فرستادن.اصلا دیدگاه هاشون متفاوته...یکی خدایی نگاه میکنه یکی از دید ازاد و رها بودن...
من میخونمشون و تصمیم نهایی رو میتونم بگیرم

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
متاسفانه برداشت اشتباه داشتی داداش از صحبتام
من اصلا منظورم نبده که نمشه! نمیدونم شما چجوری از این سه تا متن چنین برداشتی کردی!
گفتم فقط نمیخوام به خیالات و حرفای بچگونه بردازم.یعنی ی چیزایی رو صرفا همینجوری قبول کنم.میخوام همه چیو با دلیل بررسی کنم
مگه میشه هر کی هر چی میگه اونچوری عمل کنم؟!! نظرات متفاوته...حتی بعضی دوستان پیام خصوصی هم برام فرستادن.اصلا دیدگاه هاشون متفاوته...یکی خدایی نگاه میکنه یکی از دید ازاد و رها بودن...
من میخونمشون و تصمیم نهایی رو میتونم بگیرم

البته این 3 مورد رو برای نمونه گذاشتم کلا توی همه پاسخها همیچین موردی هست. شما قبول داری برای هر اتفاقی که رخ میده دلیلی وجود داره؟ اگه داری بعضی هاشو که معلومه چون سببش خود ماییم بعضی هشون هم نمدونیم ممکنه 100 سال یا 1000 سال دیگه معلوم بشه ما به اندازه خودمون به اون جوابا میرسیم قرار نیست که تمام سوالارو ما جواب بدیم یا بدونیم.

Saeed.bi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته این 3 مورد رو برای نمونه گذاشتم کلا توی همه پاسخها همیچین موردی هست. شما قبول داری برای هر اتفاقی که رخ میده دلیلی وجود داره؟ اگه داری بعضی هاشو که معلومه چون سببش خود ماییم بعضی هشون هم نمدونیم ممکنه 100 سال یا 1000 سال دیگه معلوم بشه ما به اندازه خودمون به اون جوابا میرسیم قرار نیست که تمام سوالارو ما جواب بدیم یا بدونیم.

حالا در همین سه مورد هم که به نظرم اشتباه کردی:D...
حالا خارج از مزاح:
بله به هر حال چیز بی دلیل که نمیشه
من از این تاپیک هیچی هم که بدست نیارم فقط اسم چند تا کتابو برای خوندن بهم بدن،بسه....تو هم داداش اگه کتابی بدی خوبه...ترجیح هم میدم فعلا از غربیا و اونوریا بخونم

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام سعید جان

نه بگو اسلام رو ترک میگم نه چیز دیگه

یه مدت تو تعلیق نگهش دار

تو این مدت از هر لحاظ علمی فلسفی و غیره تمام ادیان را در کنار هم بگذار و تحقیق کن

و با تفکر و تعلق خودت بهترینشون رو انتخاب کن

همانا قران کتابی است برای اهل خرد و اندیشه

حرف خداست

پس نظرم اینه تحقیق کن تا چیز هاای معقولی که میخوای پیدا کنی

اگر راجع تحقیق خواستی کمکت میکنم

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دقیقابرادردرکت میکنم.
مشکل همه مایعنی نسل مااینه که مثل پدرومادرامون نیستیم مامیخوایم حقیقتو خودمون قبول کنیم.
ایراداینجاست که کسانی که دین روبه ماانتقال دادن خودشون بیسوادن وازدین هیچ چی نفهمیدن.
مثال عرض میکنم.
اگرکسی اخلاق منوتو این سایت بدونه ومنوبشناسه قطعاخواهددونست که من همیشه به محدودیت هایی که درشهرم اعمال میشه معترض بوده وهستم.
دوچرخه سواری توی شهرمابرای بانوان ممنوعه.یه روزیکی ازاین روحانیونو توی خیابون جلوشوگرفتم وگفتم وبعدازاجوالپرسی وایناازش پرسیدم که چراممنوعه؟
اینجورگفت:
زنهاغلط میکنن که درشهرامام رضابخوان دوچرخه سواری کنند.گفتم علتش چیه خب؟
فرمودندکه حدیث هست که سوارشدن زن برمرکب اسب وشترمثل سوارشدن برمرکب شیطانه وازاینجورچیزا!!!!
هدفم ازگفتن مطلب بالااین بودکه شماهیچ وقت نمیتونی ازطریق اینهابه حقانیت دین ومذهبت پی ببری.ایناخودشونم نمیدونن دارن چی میگن!
ولی من خودم به این که دنیامزرعه آخرته باوردارم.ماچندصباحی هستیم وبعدشم میریم.
من خودم سخنرانی های آقای حسن رحیم پورازغدی وهمچنین دکترغلامحسین دینانی روازتلویزیون دنبال میکنم.وبه نظرم هم عقلانی حرف میزنند.
اگه شماهم دوست داشتین توصیه میکنم شماهم ببینید.
ویکی دیگه هم من خودم به نظم بدن انسان وهرچیزی که دوربرم هست که می اندیشم نمیتونم قبول کنم اتفاقی بوده.یک کارمهندسی شده پشتش بوده که نیازبه تفکروتعمق داره.
یکیش فلسفه درد.که به مااخطارمیده که اون عضومریض روبهش رسیدگی کنیم.
و...!
ایناشایدذلیل علمی داشته باشه ولی اتفاقی همش مکانیزه نشده.
درضمن تحسین میکنم عملت روکه میخوای حقیقتو خودت کشف کنی.
دوست من طبق روایات اخر زمان

زمانی است که عالمان فاسق و روحانیون بسیار زیاد میشه

دلیل سوار نشدن ددوچرخه از منظر من یاسین اینه

که من و مرد های مثل من فرهنگ درک این چیز را ندارند و و وقتی برخی چیز ها در حین درچرخه سواری برای بانوانان اتفاق می افتد

نگاه نکنند یا حرفی نزنند

یا رک بگم

ما مردان باید چشم های خود را کنترل کنیم و این کار را انجام نمیدهیم

خداوند در آیه 30 و 31 سور ه نور می فرماید : قُل لِلمُؤمِنینَ یغُضُّوا مِن اَبصَارِهِم وَ یحفَظُوا فُرُوجَهُم ذَلکَ أزکَی لَهُم إِنَ اللهَ خَبِیرٌ بِمَا یصنَعُونَ . وَ قُل لِلمُؤمِنَاتِ یغضُضنَ مِن اَبصَارِهِنَ وَ یحفَظنَ فُرُوجَهُنَ و ... ( ای رسول ) به مردان مؤمن بگو که چشم های خود را از ( نگاه به نامحرم ) فروبندند ، و فروج خود را محفوظ دارند که این برای آنان پاکیزه تر است . البته خدا به آنچه می کنید ، آگاه است و به زنان مؤمن بگو که چشم های خود را از ( نگاه ناروا ) فرو بندند ، و فروج خود را محفوظ دارند و ...

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
مسئله اصلی همون اعتباریات ذهنه که اصلا نباید بهش اعتماد کرد. یعنی صورت غلط مسئله رو درست فرض کنیم , تکلیف جواب با کرام الکاتبین خواهد بود.

مبنای معرفت شناسی همین اعتباریات ذهنه ولی...نسبتی با عین داره.
حتی فیلسوف های پست مدرن که کارشون زدن اعتباریات بود همشو نزدن.
کلا علم ریاضیات بر اعتباریات استواره.عدد که بیرون وجود نداره.شما به این هم اعتماد نمیکنید؟الان منو شما صرفا با 0 و 1 داریم با همصحبت میکنیم.این عالم مجازی صرفا با 0 و 1 که اعتباریات ذهنه.
سوژه که بقول شما بی اعتباره. ابژه هم که به قول دوستمون تو فیزیک کوانتوم نسبیه.پس تکلیف بشر چی میشه؟
مفاهیم اگه ریشه شناسی بشن و بعد ترمینولوژی بشن و ... اصلاح میشن.اگه مفاهیم اصلاح بشن ،اصلاح اندیشه صورت میگیره و از اون طریق نسخه ای واسه بشریت پیچیده میشه.
ولی تودوره پست مدرن و بخصوص دریدا (که من دکترین دیکانستراکشنشو بررسی کردم)میگن این امکان وجود نداره چون غرض شکل گیری مفاهیم برای ما ناشناختست.درست هم میگه.

تو مفاهیم معرفت شناسی اصلاح مفهوم اصلی ترین دغدغه فیلسوف هاست.
با فیزیک و شیمی که نمیشه واسه بشر نسخه پیچید.میشه این وضعی که الان تو دنیاست.

آخرین ویرایش:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید من گاهی رک میشم!... (اینو بی ربط به بحث ندونید لطفاً:cry:). داعش و ماعش همه دارن دنیا رو بدبخت و بی ناموس و مقتول میکنن،، دارن نقشه میچینن، تو ایرانم نفوذ کردن (یا شایدهمکار ایرانی هم دارن) منتظرن هم قطاراشون که اومدن با برنامه های از پیش تعیین شده بگیرن بیچارمون کنن بعد ما تازه داریم از اول به همه چی شک میکنیم!...؟
یعنی تا این حد ؟؟!.......
ببخشید ولی واقعاً دارم میترسم خب... به قول یه نفر که خواباش ردخور نداره، خواب جنگ و حمله اینجور آدما به اینجا رو هم دیده!. آخر زمانه!، ما خودمونم مستثنی ندونیم! الان آرامش داریم ولی از کجا معلوم فردا همین آرامش رو داشته باشیم؟ به خدا میترسم!....
شیطون بیشتر به کسانی پیله میکنه و اونا رو به شک میندازه که میدونه آدمایی ان که از لحاظ ایمان و...براخودش و دارودسته ش نقطه مقابل هستن.

آخر و عاقبت به خیر شدن خیلی مهمه!!!. همیشه باید دعا کنیم آخر به خیر بشیم نه شر!!. (البته منظورم این نیست چون شک کردی یعنی بد میشه! ... شاید بهتر شد... یعنی ان شاا...که میشه...چون با تحیق و پرسش میری جلو ... که البته بایدم مواظب باشی.... چون آخر زمانه همونطوری که خودتونم میدونید و خطرات از هر طرف توسط شیطان هایی در پوست انسان وجود داره!!).
ضمناً کسانی که میگن به حرف هیچکس گوش نده (یعنی به نظرات بچه های همین تایپیک) به نظر من درست نمیگن...خدا خودشم فرموده مشورت کنید با همدیگه... که البته با گول خوردن فرق داره...بهرحال خودمونم عقل داریم.

یا خدای بزرگ !! یا امام زمان به دادمون برس!...

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببخشید من گاهی رک میشم!... (اینو بی ربط به بحث ندونید لطفاً:cry:). داعش و ماعش همه دارن دنیا رو بدبخت و بی ناموس و مقتول میکنن،، دارن نقشه میچینن، تو ایرانم نفوذ کردن (یا شایدهمکار ایرانی هم دارن) منتظرن هم قطاراشون که اومدن با برنامه های از پیش تعیین شده بگیرن بیچارمون کنن بعد ما تازه داریم از اول به همه چی شک میکنیم!...؟
یعنی تا این حد ؟؟!.......
ببخشید ولی واقعاً دارم میترسم خب... به قول یه نفر که خواباش ردخور نداره، خواب جنگ و حمله اینجور آدما به اینجا رو هم دیده!. آخر زمانه!، ما خودمونم مستثنی ندونیم! الان آرامش داریم ولی از کجا معلوم فردا همین آرامش رو داشته باشیم؟ به خدا میترسم!....
شیطون بیشتر به کسانی پیله میکنه و اونا رو به شک میندازه که میدونه آدمایی ان که از لحاظ ایمان و...براخودش و دارودسته ش نقطه مقابل هستن.

آخر و عاقبت به خیر شدن خیلی مهمه!!!. همیشه باید دعا کنیم آخر به خیر بشیم نه شر!!. (البته منظورم این نیست چون شک کردی یعنی بد میشه! ... شاید بهتر شد... یعنی ان شاا...که میشه...چون با تحیق و پرسش میری جلو ... که البته بایدم مواظب باشی.... چون آخر زمانه همونطوری که خودتونم میدونید و خطرات از هر طرف توسط شیطان هایی در پوست انسان وجود داره!!).
ضمناً کسانی که میگن به حرف هیچکس گوش نده (یعنی به نظرات بچه های همین تایپیک) به نظر من درست نمیگن...خدا خودشم فرموده مشورت کنید با همدیگه... که البته با گول خوردن فرق داره...بهرحال خودمونم عقل داریم.

یا خدای بزرگ !! یا امام زمان به دادمون برس!...
ولی بین خودمون بمونه , از بیربط هم بیربط تر بود..

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی بین خودمون بمونه , از بیربط هم بیربط تر بود..

البته تو هم که همیشه نخود هر آشی هستی و خیلی حق به جانب حرف میزنی همیشه.
راستی ... یعنی واقعاً ربطشو نمیدونی؟؟!!

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگه خدایی رو که اسلام تعریف میکنه همین ویژگیهاش باشه، به نظرتون کسی که مسلمون باشه ولی طوطی وار داره ی سری کارا رو میکنه بیشتر دوست داره یا کسی که هیچ دینی نداره ولی بدنبال یافتن حقیقته؟
بی پرده بگم من اصلا از خدای اول خوشم نمیاد....

خب صد در صد اونی که دنبال حقیقته
منم مشکل شمارو دارم منتها من نه نمازمو ول کردم نه قران و چیزای دیگه رو....
خدارو قبول دارم ولی حکمت خیلی کارا از جمله نماز روزه و ....نمیدونم و حتی اینکه چرا باید به این شکل انجام بشه و چرا رو طرز انجام دادنش سخت گیری میشه .....
مگه نمیشه هر وقت که دلت خواست بشینی با خدا حرف بزنی ؟....چرا این حرف زدن حتما باید به شکل نماز باشه .....

shakiba.h

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتین کتاب و منبع .....
ولی از کجا معلوم اون کتابا و منبع ها درست باشن و اسلام واقعیو نشون بدن و نظرات شخصی خود نویسندش توش دخیل نباشه ...
قرآنم که بدون خوندن تفسیرش چیزی سرمون نمیشه ولی بازم از کجا میشه به تفسیراش اعتماد کرد.....
.
.
.
دیدین هر روز مراجع تقلید نظراتشون تغییر میکنه ...هر روز یه چیزاییو انگار مجبورن با توجه به خواسته های مردم قبول کنن و بگن اینجوری هم انجام بشه اشکالی نداره ...خب چرا؟؟؟
منم خیلی سوال دارم گاهی خودم براش راه پیدا میکنم گاهی دوباره از نو سوالا میاد تو ذهنم .....

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
البته تو هم که همیشه نخود هر آشی هستی و خیلی حق به جانب حرف میزنی همیشه.
راستی ... یعنی واقعاً ربطشو نمیدونی؟؟!!
خط اول که نوشتی بازم مثه همه نوشته هات بیربط بود.
سئوال بععدی هم همینطور.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
گفتین کتاب و منبع .....
ولی از کجا معلوم اون کتابا و منبع ها درست باشن و اسلام واقعیو نشون بدن و نظرات شخصی خود نویسندش توش دخیل نباشه ...
قرآنم که بدون خوندن تفسیرش چیزی سرمون نمیشه ولی بازم از کجا میشه به تفسیراش اعتماد کرد.....
.
.
.
دیدین هر روز مراجع تقلید نظراتشون تغییر میکنه ...هر روز یه چیزاییو انگار مجبورن با توجه به خواسته های مردم قبول کنن و بگن اینجوری هم انجام بشه اشکالی نداره ...خب چرا؟؟؟
منم خیلی سوال دارم گاهی خودم براش راه پیدا میکنم گاهی دوباره از نو سوالا میاد تو ذهنم .....

سلاممم دوست عزیز.
تفسیر کردن مثلا غواصی کردن میمیونه.در کلیت قضیه تفسیر غلط نیست.ولی عمقی که داره متفاوته.
یکی 10 متر غواصی میکنه.یکی 100 متر.
مثلا تا دیروز چیزی که در مورد بیع میدونستن محدود بود ولی امروز با تحقیقات بیشتر درباره همین بیع چندین جلد کتاب میشه نوشت.(دکترینش توسط یه خانمی تو دانشگاه تهران دفاع شد)
مراجع نظرشون رو تغییر نمیدن در دکترین های قرآنی.موارد ریز و محدودی وجود داره که با توجه به تحقیقاتشون نظری میدن.
اینم از پویایی فقهه نه از عرفی بودن فقه.چون هر روز مسائل جدید پیش میاد.وگرنه قواعد و دکترین های قرآن تغییر نمیکنه.

دوستی در مورد فارسی خوندن نماز گفته بودن و سوال خیلیا هم میتونه باشه:
اینجا بحث ظرفیت مفاهیم بکار برده شده درنمازه.شما در طول شبانه روز به هر زبانی که بخواید با خدا صحبت میکنید این اشکالی نداره چون مسئله شخصی شماست.ولی در نماز مفاهیمی که بکار میبرید باید ظرفیت معنایی داشته باشه.هر کی تونست نماز رو ترجمه کنه بره فارسی بخونه.چون وقتی ریشه شناسی و ترمینولوژی میکنی میبینید که مثلا مهربان با رحیم از لحاظ ظرفیت معنایی مثل لیوان آب میمونه در مقابل یه اقیانوس.
شاید یکی بگه من منظورم بینهایت مهربانیه...ولی بقول ژاک دریدا شماالان حضور دارید و حضور معنا در گفتارتون وجود داره چند دهه و چند صده بعد که گفتارتون میشه نوشتار از معنا تهی میشه و افراد آینده دچار ضعف معرفتی میشن.چون شما تنزیل دادید مفاهیم رو از نظر ظرفیت معنایی.

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گفتین کتاب و منبع .....
.
.
.
هرکسی عمقی از چیزی را میفهمه و مراجع تقلید هم همین

یکی میشه پیر پالاندوز یکی میشه محمد علی باب هرکس عمقی

گفتی اعتماد

نمیگیم اعتماد کن میگیم تحقیق کن از نه از کتب مراجع تقلید

علم ریاضیات ستاره شناسی محققان دنیا و غیره

یه چیزی متاسفانه از منظر من شما قران را نخوندین

چون کتابیست برای اهل تفکر و دانش

و خدا میفرماید بخوان و بی اندیش

توصیه میکنم ادیان ههای مختلف از بهایت که ادعای متفکرانه بودن را دارد تا یهود مسیحت را در کنار هم بگذارین و از هر بحث وارد اون ادیان بشین و گفته های انها رو منطقی و عقل گرایانه بهتریناشونو جدا کنید

و برتری یک را نسبت به دیگری بسنجید

اما به یه شرط خوب مطالعه و خوب تحقیق کنید

به هر حال همه دنبال خدایی میباشن در جهان جز گروه معدودی که شیطان را خدا میدانند

و در باب اینکه هر کس اندیشه خود را مینویسد در باب تفاسیر

انیشتن هم اندیشه های خود را نوشت و هنوز کسی نمیداند هسته اتم چه گونست

اگر اینگونه بپندارید در جهانی هستیم پر از دروغ و تممام کتب علمی دروغی بیش نیست

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به غیر از اسلام ادیان دیگری امده که ماهیت تمام ادیان به یه چیز بر میگرده خدا

در ادیان دیگر از ظهور منجی خبر داده از ظهور دجال هم خبر داده که در اسلام هم اینگونست

مطمنن تمام این ادیان از جانب خدا وحی شده اما

اما در زمان خاص خودش

و با سطح و علم و فرهنگ ان زمانه با مردم صحبت کرده

و قران و محمد را اخرین پیامبر خود قرار داده تا ادمیان را جدا کند برای خود

چه در زمان گذشته چه حال و چه اینده

بعضی از کارها حتمی است مثل مرگ

مرگ در سرنوشت تمام کسان است و همه مزه ان را خواهند چشید

و اسلام میگوید ما زندگانی بعد از مرگ به شما خواهیم داد

چیزی که حتی در مصر باستان هم مشاهده کردید و در ادیان دیگر هم اگر به تحقیق بپردازید مشاهده خواهید کرد

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تمام ادیان میگویند مهربانی کنید از ظلم بپرهیزید و خیلی از چیز های دیگر که میشه با تحقیق در کتب انها فهمید

از مسیحت کتاب اصلیی روی زمین قرار ندارد

فقط کتاب هایی موجود هست که حواریون نوشتند

اما قران جز معدود کتاب هایست که دست نخورده

برای فهمیدن دست خورده بودن میتونی شروع به خوندن کتب هایشان کنی

Tik TAAk

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

جناب پلیمر من کار ب تاپیکت ندارم بهرحال هر کسی دوس داره هر طور ک دوست داره زندگی کنه

اما میگم که گاهی وقتا خدا در شرایطی بنده هاشو امتحان میکنه ببینه چقد صبر و تحمل دارن

خیلی ها هستن که در عین اینکه نماز میخونن و حج میرن و احکام دیگه رو انجام میدن در واقع از خدا بی خبرن

( شاید شاید ایمان شما هم تا الان ظاهری بوده )

و فقط ظاهر سازی میکنن ایمان قلبی داشتن به خدا خیلی بهتر و محکم تر از ایمان ظاهریه !

من نمیگم که نباید اینها باشه اما اینها تمام ایمان ب خدا نیست و تنها یک نیمه ش هست

در واقع ب نظر من اینها ابزاری برای رسیدن به ایمان قلبی هستش که بهتر و برتره ! تمام پیامبران هم ایمان قلبی داشتن هم عملی

مثلا حضرت یوسف وقتی به چاه افتاد یا وقتی برده شد یک ایمان قلبی عمیقی به خدا داشت

شما تاپیک زدی که به حقیقت برسی اما بنظرم در عین حال داری از حقیقت دور میشی چون تمام حقیقت افرینش خداوند هست

من اصلا کار به دین و فرعیاتش ندارم چه اسلام باشه چه مسیح و... چون همونطور که گفتم اینها ابزار هستن برای رسیدن ب خدا

همینطور پیشوایان ما فرستاده ای از طرف خدا بودن که ما رو به این روشنایی قلبی و باطنی برسونن

خدا خودش هم گفته پیشوایانی از جنس خودتون برای هدایت فرستادم که ب سویم باز گردید ! خب اینجا مشخص میشه که

خدا چه اهمیتی برای ما قائل هست ... بنظرم این تاپیک و طرز بیانت خیلی ظالمانه س که صرف داشتن مشکلات اقتصادی اجتماعی

بیکاری و سایر مشکلاتی که داریم بیایم قید خدا رو بزنیم و بهش بگیم دیگه بهش اعتقاد نداریم ... چون مشکل از خود ماست

خدا به ذات خود هیچ بدی رو برای بنده هاش نمیخاد

متاسفانه خیلی از ماها وقتی دچار مشکلی میشیم دیواری کوتاه تر از خدا پیدا نمی کنیم و فکر نمیکنیم شاید این سختی ها حکمتی داره !
.
.
.
در طول سالها مطالعه و تجربیاتی که از زندگیم به دست اوردم یک جمله رو که خودم فهمیدم به زبون ساده میگم :

< خدا به هر انسانی قد دلش نعمت میده و هر چی دلت بزرگتر باشه نعمت و برکت بیشتری میگیری >

آیه داریم که میزان برتری تقواست !

تقوا = ایمان قلبی

سخن اخر : حقیقت رو با شناخت بیشتر خدا آغاز کن نه با زدن قید همه چی!

چون این راهی که انتخاب کردی اخرش پوچه ...

همیشه خدا رو کنارت حس کن < همانا خدا از رگ گردن به شما نزدیک تر است>

مطمئن باش خدا دستتو ول نمیکنه

بقول زنده یاد پاشایی : تو کنارمی نمیترسه دلم :gol:

پاینده باشی
.
.
.

فراری از سخنان این جانب مورخه 18/ 12/ 93

9/ 3 /2015

:d

:gol:

آخرین ویرایش:

MaRaL.arch

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
از لحظه ای ک بشر توانست وقایع را ثبت و ضبط کند
دیگر ن عضا مار شد
ن دریا شکافته شد
ن ماه ب دو نیم شد
ن کودکی بدون پدر متولد شد
ن مرده ای زنده شد
ن انسانی در دل ماهی رفت
ن شتری از دل کوه بیرون آمد
ن آتشی گلستان شد
ن انسانی با حیوانات سخن گفت
ن کسی سوار بر قالیچه ای پرواز کرد
و ن پیامبری ظهور کرد.
"نیچه"

Mʀ Yᴀsɪɴ

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوست خوبی که میگفت قران سخت است و تفسیر و غیره

این درک و معنای خودم از اولین سوره که در قران امده سوره حمد است

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ ﴿۱﴾

به نام خداوند رحمتگر مهربان (۱)

درک من از همین ایه اول اینگونه است

خدا میگه ای بنده من (از منظر خودم میگم) بخوان به نام خدای بخنشده و مهربان ...

حالا از خودم میپرسم چرا بخشنده مهربان خدا این همه اسم داره چرا وقتی گفت بخوان مرا بخووان به نام خداوند بخشنده مهربان

بخشنده با مهربان چه فرقی داره بخشنده یعنی چی (از نظر خودم یعنی این که منه بنده اگر گناه کردم بد کردم خدا بخشندهه میبیخشه منو و در کنار بخشیدن با من مهربونه و منتی بر سرم نمیذاره)

این ساده ترین مفهومی بود که من میتونستم از این ایه داشته باشم

اما ایا فقط همینه ؟ فقط خدا میخواد بگه من بخشنده مهربانم همین؟
از نظر من میخواد به منم درس بده چه درسی میگه ای بنده من وقتی که من میگم بخوان به نام خدای بخشنده و مهربان از من این دو درس بخشندگی و مهربانی رو یاد بگیر
یاد بگیر اگر کسی ظلمی بهت کرد ناراحتت کرد ببخشیش خیلی راحت و اگر نیاز به کمک داشت کمکش کنی مهربون باشی
ایا این کار کار بدیه که خدا میخواد تو ایه اول بهم این درس رو بده درس بخشیدن و مهربانی
دوست من قران رو بستگی داره چطور بخونی
سبک خوندن قران من اینه نیازی هم به تفسیر قران نداشتم مگر خیلی سوال برام پیش بیاد