گفتگوی خودمانی ارشدی های 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

navidba

عضو جدید
سلام مهندس یه سوال داشتم راجع به این مبدل که دارم میسازم .هدف ماگرفتن12ولت DCوتبدیل اون به ولتاژ220متناوب هستش که به چندتاترانزیستور ودرنهایت به ترانس برای ایجادشکل موج متناوب نیازداریم. حالا سوالم اینجاست که وقتی 12ولت رومیگیریم اونو چطوربه ترانزیستورهای موازی بدم تاترانزیستورمون روشن شه؟
بهترین چیز اینه که یه سرچ کوچیک تو mathwork بزنی و سیمولینکش رو بیابیو ببینی

controlqueen

عضو جدید
این مدار مبدل رو ما با تریستور یاد گرفته بودیم ( کلا نظر من اصلا شاید درست نباشه از بقیه بازم بپرس )
که 2 تریستور باهم سری بودند و این مجموعه به با تریستور سری دیگر موازی بود . دو سر خارجی این مجموعه به +vcc و زمین متصل بود . بار هم یک سرش بین دو تریستور سری اول و سر دیگرش بین تریستور سری دوم بود . ( تجسم کن اگه حتی تجسم کردنش سخته ) :confused:
تریستور ها با پایه سوم از مدار فرمان دستور میگرفتند .
تریستورها به صورت ضربدری روشن میشدند و تا اینجا موجی مربعی شکل میشه .
بعد میشه با فیلتر مناسب اونو شبیه سینوسی کرد .
بعد هم ترانسفورماتور برای افزایش سطح ولتاژ لازم هست .

:Dطبعا باید خوب بلد باشم چون 17 شدم اما ...

بله درسته ولی باتریستور نیاز به میکروبرای برنامش داریم .من اصلانمیخوام بابرنامه نویسی این کاروکنم براهمین بجای تریستوراز ترانزیستور استفاده کردم .4تاترانزیستوروباهم موازی کردم وسری با4تای دیگه که 4تای اول که 12ولتDCرومیگیرن وروشن میشن ولتاژوبه ترانس القامیکنن بعد4تای پایین روشن میشن که چون جهت این4تا با4تای قبلی فرق میکنه پس یک پالسوبراما تولیدمیکنه دیگه. اما نمیدونم چطورترانزستوروروشن کنم؟

llvll.asoud

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بله درسته ولی باتریستور نیاز به میکروبرای برنامش داریم .من اصلانمیخوام بابرنامه نویسی این کاروکنم براهمین بجای تریستوراز ترانزیستور استفاده کردم .4تاترانزیستوروباهم موازی کردم وسری با4تای دیگه که 4تای اول که 12ولتDCرومیگیرن وروشن میشن ولتاژوبه ترانس القامیکنن بعد4تای پایین روشن میشن که چون جهت این4تا با4تای قبلی فرق میکنه پس یک پالسوبراما تولیدمیکنه دیگه. اما نمیدونم چطورترانزستوروروشن کنم؟

خب ترانزیستور اینارو باید روی فیبر مدار چاپی پیاده کنی دیگه :D

navidba

عضو جدید
دقیق یادم نیست ولی باید یه مدار جداگانه برای روشن کردن ترانزیستور بزارین ، ، ،

juvefans

کاربر ممتاز

ترانزیستور هم در هر صورت باید کنترل شه از طریق بیس . شما در هر صورت نیاز به مدار فرمان دارید .
چون اگر قرار باشه این ترانزیستورها دائم در مدار باشند ، دیگه نمیتونید پلاریته رو تغییر بدید و بار باز هم جریان dc میبینه .
من دیگه بیشتر نمیدونم . شکل مدار رو بکش بلکه بشه یه نگاه دقیقی داشته باشیم :D

controlqueen

عضو جدید
ترانزیستور هم در هر صورت باید کنترل شه از طریق بیس . شما در هر صورت نیاز به مدار فرمان دارید .
چون اگر قرار باشه این ترانزیستورها دائم در مدار باشند ، دیگه نمیتونید پلاریته رو تغییر بدید و بار باز هم جریان dc میبینه .
من دیگه بیشتر نمیدونم . شکل مدار رو بکش بلکه بشه یه نگاه دقیقی داشته باشیم :D
متاسفانه هرکارمیکنم عکسش آپلودنمیشه:(

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بنظرم برید تو انجمن eca بحثتو مطرح کن.اونجا مهندسای خوبی داره.زود به جواب میرسی

اینجا مدیر بفهمه برخورد میکنه

controlqueen

عضو جدید

این انجمنecaکجاس؟ حالا فرداآقاپلیسه میاد زیراسمم مینویسه اخراجی موقت :cry: حلالم کنید:(

LM741

عضو جدید
اصلا نیازی به صبح زود بیدار شدن نیست . از 10 بیدار شید 10:45 به بعد شروع کنید . ( برنامه من ) شبها هم تا 1 بیدار بودم .
در نظر داشته باشید کنکور ساعت 2 ظهر هست . پس خواب ظهر رو از الان حذف کنید .

همیشه خودتون خلاصه نویسی کنید . از خلاصه های موجود در جهت کنترل کردن و تکمیل خلاصه خودتون استفاده کنید .
برای هر فصل از هر کتاب 1 برگه دورو به نظرم کافیه.
خلاصه نویسی از نظر من دو بخش مهم داره :
1-مفاهیم کلی درس ( 0.75 صفحه کل مفهیم رو بنویسید)
2-نکاتی که از حل سوالات و در هنگام حل سوال یاد میگیرید ( 1.25 صفحه )

سلام
بی نهایت تشکر . از فردا همین کار رو می کنم .

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
صداشو درنیار مدیر خوابه بیدار میشه ها :D

این انجمنecaکجاس؟ حالا فرداآقاپلیسه میاد زیراسمم مینویسه اخراجی موقت :cry: حلالم کنید:(
مگه مدیر مریضه که به هر چیزی گیر بده ;)

درسته eca هم سایت خوبی هست ولی نمیشه با اینجا مقایسه کرد.

علی الخصوص بعضی بخشها مثل قدرت و تحصیلات تکمیلی رو، خیلی از فرومهای مهندسی و... الگوبرداری اولیه تالارهاشون از ما بوده و یا با کپی کردن تاپیک های ما راه افتادن.

همینکه مولتی یوزرها اینهمه به جان تالار ما افتادن نشان از مخاطب زیاد تالارهای ما داره، در ضمن در بین تالارهای مهندسی تالار برق دومین تالار پرمخاطب انجمن مهندسان هست.

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مگه مدیر مریضه که به هر چیزی گیر بده ;)

درسته eca هم سایت خوبی هست ولی نمیشه با اینجا مقایسه کرد.

علی الخصوص بعضی بخشها مثل قدرت و تحصیلات تکمیلی رو، خیلی از فرومهای مهندسی و... الگوبرداری اولیه تالارهاشون از ما بوده و یا با کپی کردن تاپیک های ما راه افتادن.

همینکه مولتی یوزرها اینهمه به جان تالار ما افتادن نشان از مخاطب زیاد تالارهای ما داره، در ضمن در بین تالارهای مهندسی تالار برق دومین تالار پرمخاطب انجمن مهندسان هست.

آقا تبیلغ نکن ...مدیرا باهات برخورد می کنن ..از ما گفتن

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خوب دیگه من فک کنم یواش یواش از جو انتخاب رشته بیام اینوری و از تجربیات دوستان برای سال بعد استفاده کنم. فقط هنوز هم مرددام که انتخاب رشته نکنم. از طرفی اگه انتخاب رشته کنم تا شهریور هی باید منتظر جواب باشم و این باعث میشه نخونم و کلی عقب بمونم. به نظرتون خیلی بده که از زیر انتخاب رشته نکنم؟؟؟ در ضمن من 1700 مخابرات و 1600 الکترونیک شدم. خدایا هیچ کس رو دیگه تو این تو راهی نذار خیلی خیلی بده:crying2:
امیدوارم ایندفه دیگه مجبور نشم خودم بیام جواب خودمو بدم. خداییش خیلی میخوره تو ذوق آدم:(

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب دیگه من فک کنم یواش یواش از جو انتخاب رشته بیام اینوری و از تجربیات دوستان برای سال بعد استفاده کنم. فقط هنوز هم مرددام که انتخاب رشته نکنم. از طرفی اگه انتخاب رشته کنم تا شهریور هی باید منتظر جواب باشم و این باعث میشه نخونم و کلی عقب بمونم. به نظرتون خیلی بده که از زیر انتخاب رشته نکنم؟؟؟ در ضمن من 1700 مخابرات و 1600 الکترونیک شدم. خدایا هیچ کس رو دیگه تو این تو راهی نذار خیلی خیلی بده:crying2:
امیدوارم ایندفه دیگه مجبور نشم خودم بیام جواب خودمو بدم. خداییش خیلی میخوره تو ذوق آدم:(

بنظرم مینونید قزوین رو بیارید.شبانه اش رو میگم

amir3620

عضو جدید
دوست عزيز اگه مي توني جزوه تقوي هم تهيه كن تا با ديد بهتري كنترل رو بفهمي

0192

عضو جدید
من خیلی استرس دارمو نگرانم:crying2:

بابام گفتهباید رتبم 2-3 رقمی شه:w04:

تا الانم چیز زیادی نتونستم بخونم/تو درس خوندن وسواس دارم یعنی تا یه مطلبو یاد نگیرم کنارش نمیذارم درنتیجه اعصابم بهم میریزه نمیشینم رووش

:w45:

amir3620

عضو جدید
بهتره از مدارات ديودي الكترونيك صنعتي استفاده كني خصوصا ديود زنر

amir3620

عضو جدید
دوستان عزيز اگه امكانش است كساني كه درصدهاي خوبي دركنكور گرفتن منابعشون وتجربياتشون از ازمونهاي ازمايشي رو دركنار درصدها بيان كنند.

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز

تا الانم چیز زیادی نتونستم بخونم/تو درس خوندن وسواس دارم یعنی تا یه مطلبو یاد نگیرم کنارش نمیذارم درنتیجه اعصابم بهم میریزه نمیشینم رووش

دور اول که کتاب ها رو میخونید.اگه یه مطلب رو یاد نگرفتید عیب نداره.مثلا رو سوالی که دور اول یاد نگرفتید.یه علامت بزنید

amir3620

عضو جدید
دوست عزيز استرس كمش خوبه ولي اگه از يك حدي بيشتر بشه مضره؟ حساسيت زياد در ياد گيري يك مطلب خوبه ولي اينم در نظر بگير كه مطالب بيشتر كتب پيوسته است گاهي شايد مطلب صفحه اي رو نفهمي ولي بعد از اين كه چند صفحه ديگه مي خواني تازه مي فهمي چي ميگه. بنظرم كنار مطالبي كه كامل نمي فهمي علامت بزن وپس از پايان فصل مربوطه دوباره به ان رجوع كن به احتمال زياد با حل مثالهاي طول فصل وكنكوري رفع ابهام ميشه اگه ديدي كاربرد خاصي هم نداره ازش بگذر.

0192

عضو جدید
دور اول که کتاب ها رو میخونید.اگه یه مطلب رو یاد نگرفتید عیب نداره.مثلا رو سوالی که دور اول یاد نگرفتید.یه علامت بزنید

دوست عزيز استرس كمش خوبه ولي اگه از يك حدي بيشتر بشه مضره؟ حساسيت زياد در ياد گيري يك مطلب خوبه ولي اينم در نظر بگير كه مطالب بيشتر كتب پيوسته است گاهي شايد مطلب صفحه اي رو نفهمي ولي بعد از اين كه چند صفحه ديگه مي خواني تازه مي فهمي چي ميگه. بنظرم كنار مطالبي كه كامل نمي فهمي علامت بزن وپس از پايان فصل مربوطه دوباره به ان رجوع كن به احتمال زياد با حل مثالهاي طول فصل وكنكوري رفع ابهام ميشه اگه ديدي كاربرد خاصي هم نداره ازش بگذر.

الان بیشترین سردرگمیم منابعی که باید بخونم - همه کسایی که تو کارشون موفق بودن منابع مختلفی میگن که باعث سردرگمیم میشه

منبعی میخوام که فکر نکنه بقیه مثل خودش اصل موضوعو میدونن/منبعی که جوری بگه کسی که آشنایی با مطلب نداره خیلی سریع با یه دور خوندن یاد بگیره

آخرین ویرایش:

navidba

عضو جدید

استرس که همه دارن...موقع کنکور هم پروپانول بخور استرست کم میشه...الانم که زوده تازه اولشه ، به مرور درست میشه ،، قرار هم نیست که همه درسا رو 100 بزنی که ...

juvefans

کاربر ممتاز
الان بیشترین سردرگمیم منابعی که باید بخونم - همه کسایی که تو کارشون موفق بودن منابع مختلفی میگن که باعث سردرگمیم میشه

منبعی میخوام که فکر نکنه بقیه مثل خودش اصل موضوعو میدونن/منبعی که جوری بگه کسی که آشنایی با مطلب نداره خیلی سریع با یه دور خوندن یاد بگیره

همانطور که قبلا گفتم ابتدا به رتبه فردی که ازش منابع رو میپرسید توجه کنید .
بعد ببینید بین افرادی که رتبه قابل قبولی آوردند در چه دروسی چه کسی بیشترین درصد رو زده ، از نظراتشون استفاده کن ، بعد خودت بشین تصمیم بگیر ، کتابهارو برو ببین واقعا کدومشون بهتره .

:warn:چیزی که خودت بهش برسی خیلی محکمتر از اون چیزیه که رتبه های 1 تا 10 بگن بخونش .

درضمن اولش هیچکس آشنایی چندانی نداره . همه فکر میکنن کم بلد هستند و عقب موندن از بقیه . اینا استرس الکیه ;)

old eng

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بنظرم مینونید قزوین رو بیارید.شبانه اش رو میگم
من کارشناسی در همین مکان تحصیل کردم "متاسفانه" . آدم ی اشتباهو چن بار تکرار میکنه مگه!!! بعدشم تازه اون رایگان بود دلمون میسوزه که عمرمونو گذاشتیم پاش حالا بیام پولم بدم؟؟؟:cry: کلا شبانه نمیخام برم . فقط هم میدان میخوام. تازه به مهندسی صدا هم خیلی خیلی علاقه دارم که اونم فقط مرد میگیرن:evil: آخه چراااااااااااااااااااااااااااااا:w00::wallbash::crying::crying::crying: تنها ی سری شهراس مثه سمنان، ارومیه، گیلان که گیلان امکانش کمه روزانه قبول شم از طرفی هیئت علمی خوبی فک نمکنم با توجه به سایتشون برای میدان داشته باشن. مالک اشترم که اونطور که میگن دردسرهای خاص خودشو داره تو چاپ مقاله و خیلی چیزای دیکه شایدم جو سازیه به قول خیلیا ولی من اینطور دیدم تو سایتای مختلف. بعد میگن حتما انتخاب رشته کن خوب چیو انتخاب کنم:w05:

navidba

عضو جدید

هر منبعی یه سرفصل های خاصی رو خوب پوشش می ده ..مثلا من خودم واسه ریاضی مهندسی به نظرم دکتر معتقدی اعداد مختلط رو بد گفته ولی باقیه رو عالی گفته...به خاطر همین واسه هر درس باید چند تا منبع داشت و سر فصل های خاصی رو از هر منبع خوند...

• Like
واکنش ها: 0192

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
من کارشناسی در همین مکان تحصیل کردم "متاسفانه" . آدم ی اشتباهو چن بار تکرار میکنه مگه!!! بعدشم تازه اون رایگان بود دلمون میسوزه که عمرمونو گذاشتیم پاش حالا بیام پولم بدم؟؟؟:cry: کلا شبانه نمیخام برم . فقط هم میدان میخوام. تازه به مهندسی صدا هم خیلی خیلی علاقه دارم که اونم فقط مرد میگیرن:evil: آخه چراااااااااااااااااااااااااااااا:w00::wallbash::crying::crying::crying: تنها ی سری شهراس مثه سمنان، ارومیه، گیلان که گیلان امکانش کمه روزانه قبول شم از طرفی هیئت علمی خوبی فک نمکنم با توجه به سایتشون برای میدان داشته باشن. مالک اشترم که اونطور که میگن دردسرهای خاص خودشو داره تو چاپ مقاله و خیلی چیزای دیکه شایدم جو سازیه به قول خیلیا ولی من اینطور دیدم تو سایتای مختلف. بعد میگن حتما انتخاب رشته کن خوب چیو انتخاب کنم:w05:

بنظرم دوباره بخون.با توجه به اینکه الان خرج گرون شده و این حرفا
روزانه بازم بری یه شهر دیگه سخته.با توجه به اینکه دختری
دوباره بخون

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا