گفتمان درسی عمران

fari_civil

عضو جدید
بچه ها اگه این مساله حله من یه سوال دارم
ینی چی جریان بحرانیه؟ با فرمولا کاری ندارما. جریان فوق بحرانیه زیر بحرانیه. این عبارتا یه چیز گنگی برام . تصوری ازش ندارم. میشه یکی مفهوم اینارو بهم بگه لطفا؟خیلی فوریه تا این تعریفا رو درک نکنم عمرن بتونم بقیه درسو بخونم :(
جریان فوق بحرانیه بعد یهو زیربحرانی میشه !!!
اصلا فرق اساسی فوق بحرانی و زیر بحرانی چیه؟
مثلا ببرنت سر یه کانال بپرسن جریان بحرانیه یا نه؟ از شکل و وضعیت جریان میشه اینو فهمید؟!!!!!!

fari_civil

عضو جدید
سلام
تا اونجا كه يادمه در مفصل داخلي انتقال لنگر نداريم
پس اينطور كه پيداست توي تكيه گاها بايد لنگر صفر باشه

اين سازه فكر كنم پايدار باشه ها
شما اين سازه را به سه بخش صلب تبديل كنيد بر اساس تركيبات اتصال سه جسم صلب امتحان كنيد ببينيد پايداره يا نه

gomooooooooooo اشتبا کردیم !!!! چیزی که اراد گفته درسته. الان از استادمون پرسیدم. سازه پایداره مفصلا دو تا نیرو ( افقی و عمودی )* تحمل میکنن. اون دو تا عضو عموریم که مفصل توشونه لنگرشون صفره.از پایین حساب کنی که صفره اگم از بالا حساب کنی باید صفر شه !!. من از بالا لنگر گرفتنی یادم رفته بود نیروی تکیه گاه B رو حساب کنم:)
mmbidhendi چرا سر بچه مردمو گول میمالی!!!!!:D(الان شما اینجا نقش علی دایی بازی میکنی!!!! سیبل تیر اندازیمونی:whistle:)
نتیجه اخلاقی این که سازه پایداره!!:w07:

arsyus

عضو جدید
مباحث مهم استاتیک

مباحث مهم استاتیک

باسلام خدمت همه ی زحمتکشان وبلاگ لطفا مباحث مهم استاتیک را بنویسید

آراد

عضو جدید
gomooooooooooo اشتبا کردیم !!!! چیزی که اراد گفته درسته. الان از استادمون پرسیدم. سازه پایداره مفصلا دو تا نیرو ( افقی و عمودی )* تحمل میکنن. اون دو تا عضو عموریم که مفصل توشونه لنگرشون صفره.از پایین حساب کنی که صفره اگم از بالا حساب کنی باید صفر شه !!. من از بالا لنگر گرفتنی یادم رفته بود نیروی تکیه گاه B رو حساب کنم
mmbidhendi چرا سر بچه مردمو گول میمالی!!!!!(الان شما اینجا نقش علی دایی بازی میکنی!!!! سیبل تیر اندازیمونی)
نتیجه اخلاقی این که سازه پایداره!!

ای خدا از دست شما ها
از بس همتون گفتید ناپایداره شک کردم به حرفم هر چی حساب کردم پایدار میشد
موتورم داغ کرد بابا

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
جریان بحرانی میاد سرعت رو با عمق بحرانی و نیروی گرانش بررسی میکنه . اگر سرعت از مجذور نیروی گرانش در عمق هیدرولیکی کانال بیشتر باشه ، میشه فوق بحرانی ، کمتر باشه میشه زیر بحرانی ، برابر هم باشه میشه بحرانی .. حالا چه مفهومیش برات سواله ؟ یا اینکه میخوای تصورش کنی ؟

fari_civil

عضو جدید
جریان بحرانی میاد سرعت رو با عمق بحرانی و نیروی گرانش بررسی میکنه . اگر سرعت از مجذور نیروی گرانش در عمق هیدرولیکی کانال بیشتر باشه ، میشه فوق بحرانی ، کمتر باشه میشه زیر بحرانی ، برابر هم باشه میشه بحرانی .. حالا چه مفهومیش برات سواله ؟ یا اینکه میخوای تصورش کنی ؟
پس چیزه قابل لمسی نیس؟ ینی تو ظاهر جریان بحرانیو زیر بحرانی و فوق بحرانی هیچ فرقی با هم ندارن؟ مثلا تو ظاهر (کانال) نگا کنی جریان فوق بحرانی سرعتش بیشتر از زیر بحرانی باشه؟ یه همچین چیزایی..:)
کلمه ی بحرانی اذیتم میکنه!!!!!( میشه عوضش کنن؟!!!!) یه چیزی که در حال نابودی ، از بین رفتن باشه میگن بحرانی. حالا اینکه جریان بحرانیه و اینا.......
نمیدونم تونستم منظورمو برسونم:)

pesar-mashhadi

کاربر بیش فعال
معنی اصطلاحات سخت ( مهندس ها بیان تو )

معنی اصطلاحات سخت ( مهندس ها بیان تو )

سلام دوستان

من گفتم که اینجا این تاپیک رو درست کنم تا از اطلاعات هم دیگر استفاده کنیم و اصطلاحات و کلمات سخت تخصصی را از هم بپرسیم و هر کس هم معنی آن را میدانست با دلیل مطرح کند .
ممنون

pesar-mashhadi

کاربر بیش فعال
سوال

سوال

اول هم خودم شروع میکنم .

این جمله که در فهرست بهای ابنیه هست یعنی چی ؟
تهیه و نصب انکربولت , میل مهار و استاد ( stud bolt ) با مهره مربوط از فولاد st 45 تا st 90 ?

لطفا جواب بدید

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
هر چیزی که مشکل ساز بشه میشه بحرانی ، مثلاً وضعیت شما الان توی این مساله بحرانیه :) یعنی برات مشکل درست کرده ... بهترین راه اینه که بری آز هیدرولیک ، توی آرمایشگاه با کانال این رو بررسی کنی :) آز هیدرولیک و برای همین روزا گذاشتند دیگه :)

fari_civil

عضو جدید
مرسیییییی دقیقا همینو میخوام بدونم ، این سیستم جریانا تو چی مشکل ایجاد میکنن، چرا بحرانی؟ ینی جریان داره راکد میشه که میگن بحرانی ایا؟؟!!!!!!!:)

bmd

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اول هم خودم شروع میکنم .

این جمله که در فهرست بهای ابنیه هست یعنی چی ؟
تهیه و نصب انکربولت , میل مهار و استاد ( stud bolt ) با مهره مربوط از فولاد st 45 تا st 90 ?

لطفا جواب بدید
اين يعني زندگي! آقا مرسي از اين ايده عاليت.
انكر بولت بيشتر تو سازه هاي عظيمي مثل سد وتونل و پل هاست استفاده ميشه براي دو منظور
1.اتصال سازه بتني به ترانشه يا زمين سنگي
2.دوختن لايه هاي سنگي به يكديگر
مثلادر ساخت سد اگر نمونه اي ديده باشي برج هايي از بتن در طرف درياچه ساخته مي شوند كه دريچه ها ي باز و بسته شدن مسير آب به داخل تونل از انها مي گذرد. اين بر جها در امتداد ترانشه و با شيب كمي از داخل درياچه بالا اورده ميشوند, كه در نهايت اتاقك فرمان روي آنها بنا مي گردد.
اين سازه بهرحال اهميت بالاي از نظر استقامت داره و بايد حتما فيكس بشود.
در اينجا مي آن از آرماتور في32 به طول حدود 12 متر استفاده مي كنند (البته همه يه اينا محاسبه ميشوند) بنابر اين قبل از احداث سازه اصلي سوراخ هايي به عمق لازم و به قطر حدود 70ميل , با استفاده از جامبو دريل در دل كوه ايجاد ميكنند بعد مي آن اين آرماتور هارو كه ازين به بعد ميگيم انكر بولت , داخل اين سوراخ ها هل مي دهند(البته قبل اين كار خم 90 درجه به طول 60,70 در سر آزاد ايجاد مي كنند). حالا چجوري اينارو سر جاشون محكم بكنيم؟
دو عدد شلنگ كوتاه (از جنس شلنگ تراز مثلا)در ابتداي سوراخ قرار مي گيره و با گچ ساختماني دور برش بسته مي گردد.
ازين به بعد ادامه كار با دوستان تزريق كار است كه با استفاده از دستگاه تزريق دوغاب سيمان و ماسه(اين هم فرمول داره) را در اين سوراخ از طريق شلنگ وارد بكنند. شلنگ دوم براي تخليه هواست و اطمينان از پر شدن حفره.
بعدا كه سازه اصلي ساخته ميشود سر آزاد انكر بولت با اون خمش(براي گيرداري بيشتر) در داخل بتن سازه مذكور مدفون مي گردد.

جاي ديگه يه مصرف انكر بولت در كف و ديواره تونل هاست .
مثلا كف تونل سنترال زير يك سد تونلي براي جلوگيري از لغزش انكر گذاري مي شود.
در راهها هم اين مصرف داره. در ساخت پل با فونداسيون بتني و در شيب هاي تند , همون طور كه ميدونيد بايد براي شيب هاي بالا , كف ترانشه رو بصورت پله اي انفجار بدهيم. اگر هزينه اينكار زياد باشد مي تونيم به جاي آن از انكر گذاري در كف استفاده كنيم و كف رو شيبدار تراش بدهيم.
گاهي در اجراي اين عمل ديواره سوراخ نشست كرده و نمي توان ارماتور را بيشتر فرو كرد, كه بعضي ها مي آن و انكر را كوتاه مي كنند دور از چشم ناظر ها.
براي حل اين مسله يا بايد سوراخي در فاصله .5 متري زد يا بايد با آب پر فشار سوراخ را شست.
مويد باشيد رفيق :w22:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

pesar-mashhadi

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز ممنون از این توضیحات .

لطفا یکم مقدماتی تر توضیح دهید و یا با عکس توضیح دهید .
اگر میشه فقط اون سوال رو جواب بدید ممنون میشوم .

انکر بولت ؟

آخرین ویرایش:

The Lunatic

عضو جدید
wikipedia:
An anchor bolt is used to attach objects or structures to concrete. There are many types of anchor bolts, consisting of designs that are mostly proprietary to the manufacturing companies. All consist of a threaded end, to which a nut and washer can be attached for the external load.[1] Anchor bolts are extensively used on all types of projects, from standard building to dams and nuclear power plants.[2]

با یه جستجوی ساده تو گوگل میتونید به نتایج خوبی برسید.
http://www.google.com/search?hl=fa&...a787CBCQ&sa=X&oi=glossary_definition&ct=title

آخرین ویرایش:

mmbidhendi

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ببین شما یک کانالی داری که یک عمق هیدرولیکی مشخصی داره . حالا روابط عمق هیدرولیکی یادم نیست .. خود شما دیگه استادش باید باشی برا اشکال مختلف چطوری حساب میشد . حالا شما با کمک این عمق هیدرولیکی میتونی یک جریان بهینه توی کانالتون داشته باشی ، که حالا عمق بیشتر باشه سرعت کمتر ، سرعت بیشتر باشه عمق کمتر و یا سرعت و عمق متناسب باشند و امثالهم ، گفتم ، با توضیح نمیشه خیلی درک کرد این مساله رو . توی آز هیدرولیک حتماً با کمک اون کانال شیشه ای در موردش بیشتر یاد میگیرید . مگه شما آز هیدرولیک همراه با هیدرولیک ندارید ؟

pesar-mashhadi

کاربر بیش فعال
یک سول دیگه

یک سول دیگه

سوال قبلی رو نسبتا تا حدودی دوستان خوب جواب دادند ولی من خوب متوجه نشدم چون رشته ام عمران نیست . و از شما خواهش میکنم که جوری توضیح دهید که من متوجه شوم و همچنین با عکس باشه ممنون میشوم .

خوب حالا سوال بعدی .
معنی اصطلاحات زیر چی میشود ؟ ( یه توضیح کامل میخوام )
دال بتنی ؟
تکیه گاه لوله ( pipe sleeper )
کولهای بتن مسلح ؟
بتن گازی ؟

valkano سبز

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهتون قول میدم یکی از فعال ترین ادما توی این تاپیک من باشم خیلی خوشحال شدم وقتی اسم این تاپیک رو دیدم:D

بالا