چرا نميشه با خواهر زن ازدواجيد؟؟!!

omid-suzuki

عضو جدید
دليل علمي حرام بودن ازدواج با خواهر زن
حکم ازدواج هم زمان با دو خواهر
دليل علمي حرام بودن ازدواج با خواهر زن يا بهتر بگويم ازدواج هم زمان با دو خواهر چيست؟
درشرع مقدس اسلام ازدواج، هم زمان با دو خواهر جايز نيست. لازم به ذکر است اگر ازدواج با دو خواهر يا بيشتر به صورت جمع؛ يعني دريک زمان نباشد، اشكال ندارد. به بياني ديگر هرگاه مردي زني را براي خود عقد كند، تا وقتي كه زن در عقد اوست، نمي‏تواند با خواهر وي ازدواج كند، خواه عقد دائم باشد يا موقت. حتي بعد از طلاق تا وقتي كه در عدّه است (در صورتي كه عدّه رجعي باشد) نمي‏تواند خواهر او را بگيرد، اما هنگامي که همسرش را طلاق داد، يا از دنيا رفت و عدّه او تمام شد، مي‏تواند با خواهر وي ازدواج كند[1].
شايد حکمت و فلسفه ي اين كه اسلام از ازدواج هم زمان با خواهران جلوگيري كرده، اين باشد كه اوّلاً: حرمت و شخصيت زن را حفظ كند، چنان كه در ازدواج با دختر برادر زن و دختر خواهر زن رضايت و اجازه زن را شرط دانسته است.
ثانياً: دو خواهر به حكم نسبت و پيوند نسبي و عاطفي، نسبت به يكديگر علاقه ي شديد دارند ولي هنگامي كه رقيب هم شوند، نمي‏توانند علاقه ي گذشته را حفظ كنند، به اين ترتيب تضاد عاطفي در آن‏ها پيدا مي‏شود كه براي زندگي زيان بار است و اساس خانواده را از هم مي پاشد؛ زيرا هميشه انگيزه ي محبت و رقابت در وجود آن‏ها در كشمكش است.[2]
ثالثاً: ازدواج با شوهر خواهر با طبع زنان كه شوهر خواهر را از خود مي‏دانند و با آنان احساس خويشاوندي مي‏كنند، سازگار نيست.
در پايان تذکر اين نکته ضروري است که اگر چه در جاي خود ثابت شده است که احکام الاهي بر اساس مصالح و مفاسد وضع شده اند، ولي کشف مصالح و مفاسد در جزئيات و مصاديق، بسيار مشکل است.
زيرا اولاً: نيازمند داشتن امکانات وسيع، در ابعاد مختلف علمي است.
ثانياً: بشر هر قدر از نظر علم و صنعت پيشرفت کند، باز معلومات او در برابر مجهولاتش، قطره اي است در برابر دريا "جز اندکي از دانش به شما داده نشده است" .
و شايد علت بيان نکردن فلسفه ي تمام احکام، از سوي اولياي دين، اين بوده که بيان تمام اسرار احکام براي انسان هايي که بسياري از حقايق علمي هنوز برايشان کشف نشده، مانند گفتن معما ست که چه بسا موجب تنفر شنوندگان مي گردد. امام علي (ع) مي فرمايند: "مردم، دشمن آن چيزي هستند که نمي دانند[3]" لذا اولياي الاهي در حد فهم انسان ها به بعضي از علت ها و فلسفه ي احکام اشاره نموده اند.
وانگهي هدف از دين و شريعت، آراستگي انسان ها به خوبي هاي علمي و عملي، و اجتناب از زشتي هاي فکري و عملي است، و اين هدف با عمل به شريعت به دست مي آيد، و لو اين که افراد فلسفه و علت احکام را ندانند، نظير اين که مريض با انجام دادن دستورات پزشک، بهبودي را به دست مي آورد ولو فايده و فلسفه ي، دارو و دستورات پزشکي را نداند.
مضافاً اين که مؤمنان چون اطمينان و يقين دارند به اين که دستورات ديني، از کساني صادر مي شود که علم و آگاهي آنان خطاناپذير است، پس يقين به اثربخشي و مفيد بودن اين دستورات دارند

phalagh

مدیر بازنشسته
ببخشيد پس چرا داخل فيلم حضرت يوسف مادر يوسف و خواهرش هر دو زن حضرت ابراهيم بودنند؟
اتفاقا اين مسئله يكي از ايراداتي بود كه علما در زمان پخش اين سريال به اين فيلم وارد كردند.
سريال حضرت يوسف از لحاظ تاريخي و مذهبي اشكالات زيادي داشت كه در همون زمان اعتراض برخي علما رو در پي داشت.
الان لينكشو يادم نيست. اما در اين مورد مطالبي رو همون موقع ها خوندم.

royan aria

عضو جدید
ببخشيد پس چرا داخل فيلم حضرت يوسف مادر يوسف و خواهرش هر دو زن حضرت ابراهيم بودنند؟
درسته
این یکی از ایرادایی که به این فیلمنامه وارد بود
من از یک به قول خودمون مرجع یهودی پرسیدم
ایشون گفتن که نه در دین یهود و نه در دین ابراهیم همچین چیزی(ازدواج همزمان با دو خواهر) وجود نداره
صمیمیتی که بین مادر حضرت یوسف و یکی دیگر از همسران یعقوب بوده(برخلاف سایر همسران که به شدت با مادر یوسف دشمنی میکردن) و این صمیمیت در تاریخ اومده ذهن هارا به سمت اینکه اونها خواهر بودن منحرف کرده
این یکی از ایرادات علمای اسلام و یهود به این فیلم بود:gol:

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
انياً: دو خواهر به حكم نسبت و پيوند نسبي و عاطفي، نسبت به يكديگر علاقه ي شديد دارند ولي هنگامي كه رقيب هم شوند، نمي‏توانند علاقه ي گذشته را حفظ كنند، به اين ترتيب تضاد عاطفي در آن‏ها پيدا مي‏شود كه براي زندگي زيان بار است و اساس خانواده را از هم مي پاشد؛ زيرا هميشه انگيزه ي محبت و رقابت در وجود آن‏ها در كشمكش است.[2]
ثالثاً: ازدواج با شوهر خواهر با طبع زنان كه شوهر خواهر را از خود مي‏دانند و با آنان احساس خويشاوندي مي‏كنند، سازگار نيست.

جالبه.. پس اسلام هم میدونه هوو اوردن سر یک خانوم باعث حسادت و کینه ورزی میشه. منتها وقتی خواهر نباشند ایرادی نداره چون هر چقدر هم اذیت بشند چون نمیتونند حال همدیگرو بگیرند اسلام در خطر نمی افته.
میگن افتاب برامد دلیل افتاب. با این تاپیک اومدید ابروشو درست کنید زدید چششو کور کردید.
من میخوام بدونم مگه یک احتمال یک دوم باعث زن یا مرد شدن یک انسان نمیشه؟؟؟ پس این همه تفاوت و تبعیض از کجا ناشی میشه؟؟؟؟

دوستان لطف کنید مطلبی از اسلام نذارید. چون اسلامی که شما ازش حرف میزنید تعدیل نشده است و مال 1400 سال پیشه. دلایل علمی هم که میارید برعکس نافیه حکمه نه موید

شاد باشید

phalagh

مدیر بازنشسته
جالبه.. پس اسلام هم میدونه هوو اوردن سر یک خانوم باعث حسادت و کینه ورزی میشه. منتها وقتی خواهر نباشند ایرادی نداره چون هر چقدر هم اذیت بشند چون نمیتونند حال همدیگرو بگیرند اسلام در خطر نمی افته.
میگن افتاب برامد دلیل افتاب. با این تاپیک اومدید ابروشو درست کنید زدید چششو کور کردید.
من میخوام بدونم مگه یک احتمال یک دوم باعث زن یا مرد شدن یک انسان نمیشه؟؟؟ پس این همه تفاوت و تبعیض از کجا ناشی میشه؟؟؟؟

دوستان لطف کنید مطلبی از اسلام نذارید. چون اسلامی که شما ازش حرف میزنید تعدیل نشده است و مال 1400 سال پیشه. دلایل علمی هم که میارید برعکس نافیه حکمه نه موید

شاد باشید

من بارها تو تالار اسلام وقتي تاپيكي زده ميشد و بالفرض يه قانون علمي رو كه بشر كشف كرده ا زتو آيات قرآن در مي آوردن، به دوستان تاكيد كردم و ميكنم كه چنين روشي بسيار مضر هستش.
چون بارها ديديدم كه قوانين هلمي بعد از مدتي توسط يه قانون ديگه نقض شدند و دانشمندان به ين نتيجه رسيدن كه قبلا اشتباه فكر ميكردند. حالا اگه بر اساس همون قانون ما سعي در ثبات يكي از ايات قرآن كرديم با نقض اون قانون علمي در واقع آيات قران رو نقض كرديم.
خيلي چيزا هست كه ما ازش سر در نمياريم. تفكر چيز خوبيه. ولي نبايد سعي كنيم حتما واسه همه چيز دليل علمي و بشري پيدا كنيم. هرچند قطا بدون دليل نيز نيستند.
به قولا نگاه كاركردگرايانه به دين بسيار خطرناكه. مثل اينكه بگيم نماز ميخونيم چون از نظر ورزشي خوبه، سجده ميكنيم چون فلان اثر مغناطيسي رو داره. در صورتي كه ما نماز ميخونيم و دين داريم به صرف اينكه دين هست. و در كنارش از مزايايي كه قطعا بر اساس اون اين قوانين ديني اعمال شده است هم بهره مند ميشيم.
يه خانومي ميگفت اينقد نگاه ما به دين كاركرديه كه اگه فردا بگن امام رضا ديگه شفا نميده خيليا ديگه نميرن حرم امام رضا. چون اكثرا ميرن پيش امام تا يه مشكلي ازشون رفع بشه. و امام رضا رو به خاطر امام بودنش نميخوان.
اميدوارم تونسته باشم خوب منظورم رو بيان كرده باشم.:(

ar ebrahimzadeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
با سلام
1- دین ابراهیم دین حنیف میباشد.و حضرت یعقوب نوه حضرت ابراهیم.

2- پدر حضرت یوسف حضرت یعقوب ملقب به اسرائیل بوده که بنا بر روایاتی محدود با دو دختر دائی اش ازدواج کرده که بنا بر اعتراض آقای سبحانی(یکی از مراجع)روایات بسیار ضعیفی میباشند.

3- ما میتوانیم بر اساس باورهای شخصی مان و فقط برای خودمان توجیهات منطقی برای احکام دین بیاوریم. البته همانطور که اشاره کردم اینها جنبه شخصی دارند چون یک چنین توجیهاتی را نمی توان به زبان برای دیگران بطور کامل توضیح داد.بدیهیاتی در ذهن من هست که محال است به این شکل به ذهن شما منتقل کنم و بالعکس.

4- بقول خانم فلق این مسئله را نیز نباید از یاد برد که احکام محکم الهی را نباید در یک ظرف محدود تحدید کرد بلکه میتوان گفت از نظر من فلان علت نیز می تواند باعث بهمان معلولی باشد.

ar ebrahimzadeh

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

شاد باشید

دوست اسلام گریز من سلام

اگر بدون غرض مطلب را میخواندی می فهمیدی :
ازدواج همزمان با دو خواهر بدین خاطر کینه بین همسران را بوجود آورده و تقویت می کند که قبلاً حرمت و محبتی بین دو خواهر بود و با این ازدواج به این حرمت حمله می شود و باعث ایجاد این کینه ، حمله به یک مرز قبلاً وجود داشته است . ولی در ازدواج با دو زن غریبه اگر مرد رعایت انصاف را بکند(یکی از مصادیق رعایت انصاف جلب رضایت قلبی همسر اولش میباشد) چنین برخوردی حتی ایجاد هم نمیشود چه برسد به تقویت محصول برخورد یعنی کینه.

tanhatarin_asb-3

عضو جدید
این قوانین اسلامی از زمان امام صادق تعیین شد مثل آداب نماز خواندن که در زمان قبل از این امام تعداد رکعت زیاد بود ولی بعد از امام صادق کمتر شد .ازدواج یک مرد با دو خواهر در آن زمان مرسوم و موردی نداشت ولی بعد از امام صادق بعضی چیزهارو تغییر دادند

kazimoto

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست اسلام گریز من سلام

اگر بدون غرض مطلب را میخواندی می فهمیدی :
ازدواج همزمان با دو خواهر بدین خاطر کینه بین همسران را بوجود آورده و تقویت می کند که قبلاً حرمت و محبتی بین دو خواهر بود و با این ازدواج به این حرمت حمله می شود و باعث ایجاد این کینه ، حمله به یک مرز قبلاً وجود داشته است . ولی در ازدواج با دو زن غریبه اگر مرد رعایت انصاف را بکند(یکی از مصادیق رعایت انصاف جلب رضایت قلبی همسر اولش میباشد) چنین برخوردی حتی ایجاد هم نمیشود چه برسد به تقویت محصول برخورد یعنی کینه.

مرسی از خطاب بی ادبانه تون. چند تا سوال از متنتون توی ذهنم خطور کرد شاید بتونید با جواب دادنشون منو به راه راست هدایت کنید.

1- چرا ازدواج بین دو تا خواهر باعث ایجاد کینه بین این دو میشه؟؟؟ کسایی که به خاطر پیوند خونی با هم رابطه نزدیکی دارند چی میشه که باعث ایجاد کینه بین این دو میشه؟؟

2- اگه ازدواج با یک مرد باعث ایجاد کینه بین دو خواهر میشه ایا باعث ایجاد بین دو هوو نمیشه که هیچ نسبتی با هم ندارند؟؟ به نظر شما خنده دار نیست که یک خانوم بفهمه شوهرش دختر همسایشونه گرفته و از خوشحالی غش کنه؟؟

3- از ایجاد عدالت توسط مرد بین زنها صحبت کردید. خب چرا یک مرد میتونه بین دوزن غریبه عدالت بر قرار کنه و بین دو خواهر نمیتونه این عدالتو برقرار کنه؟؟

4- باز هم در راستای همون عدالت. اگه مردی بتونه بین دو خواهر عدالت بر قرار کنه و خواهر ها هر دوتاشون به ازدواج با یک مرد راضی باشند ایا این حکم باطل میشه و دیگه حروم نیست؟؟؟

5- به نظر شما ایا زنی پیدا میشه که به زن گرفتن شوهر خودش راضی باشه؟؟؟ یا اینکه زنهایی که تن به چنین ازدواجهایی میدن بیشتر به خاطر مسائل دیگه است از جمله امنیت معیشتی؟؟؟

اینارو اگه جواب قانع کننده ای بدید منو در عبور از پل صراط کمک کردید. اگه نه پیشنهاد میکنم بیشتر مطالعه کنید.

ضمنا وقتی دیدم این بحث به بن بست رسید دلیل اصلی این مسئله رو بهتون میگم تا دیگه هر ذهن بیماری نیاد هر چیزی خواست به عنوان دلیلی برای احکام اسلام بیان کنه و بدتر اسلامو رو خراب کنه....

ضمنا من بر خلاف اکثر دوستان خودمو مومن میدونم نه .....

tanhatarin_asb-3

عضو جدید
مطمئنن ازدواج دو خواهر میتونه بینشون کینه ایجاد کنه اما بین دوو هووی غریبه هم این اتفاق میفته اما از قدیم گفت فامیل گوشت فامیلو شاید بخوره ولی استخوان رو دور نمی دازه

hitech

عضو جدید

جدی؟!!:eek: اصلا مگه حضرت ابراهیم زمان یوزارسیف بوده؟!
من کاملا گییییییییییییییییییییج شدم!!!!!

حضرت ابراهیم با خواهر مادر یوسف چیکار داشته!؟
حضرت اسمائیل پس کی رو گرفته بود؟!
یوزارسیف غیرت نداشته؟!
یعنی حضرت ابراهیم پدر یوسف بوده؟!
یا اینکه پدرش یکی دیگه بوده اونوقت طلاق گرفته از مادر یوسف یعد مادر یوسف رفته زن حضرت ابراهیم شده؟
یا اینکه خواهر یوسف مادرش هم بوده؟؟؟
پس نوه مادر یوسف بچه ی شوهرش میشه؟!
یا بچه خواهر یوسف به مادر یوسف هم میگفته زن بابا هم مادربزرگ؟!
یوسف برای بچه های مادرش هم برادر بوده هم دایی؟
حضرت ابراهیم با مادر زنش عروسی کرده؟!
این سوالهای من همینجوری ادامه داره! من واقعا قاطی کردم یکی بیاد کامل توضیح بده لطفا!:confused:

hitech

عضو جدید
یعنی چی ناراحت نکن! من دیگه این رفت رو اعصابم تا نفهمم رابطه یوسف و ابراهیم و مادر خواهر یوسف چی بوده آروم نمیشم!!!!
به من به عنوان یک مرد با غیرت بر خورده!!!!!!!!!

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب حق داره اين بيچاره راست ميگه حضرت ابراهيم مگه دو تا زن نداشت ديگه با مادر يوسف چكار داشت تازه اونم بعد چند صد سال

tanhatarin_asb-3

عضو جدید
واه با مادر یوسف چی کار داشت یعنی چی ببین حضرت یعقوب از فرزندان حضرته ابراهیمه
یعقوب عاشق مادره یوسف میشه ولی پدر بزرگ یوسف مخالفت میکنه و میگه در قبیله ی ما رسم نیست که دختره کوچیک تر زودتر شوهر کنه به همین علت یعقوب مجبور میشه با خواهر بزرگ مادر یوسف ازدواج کنه تا بعدش بتونه مادره یوسف رو بگیره
افتاااااااد

abu_72

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعقوب عاشق مادره یوسف میشه ولی پدر بزرگ یوسف مخالفت میکنه و میگه در قبیله ی ما رسم نیست که دختره کوچیک تر زودتر شوهر کنه به همین علت یعقوب مجبور میشه با خواهر بزرگ مادر یوسف ازدواج کنه تا بعدش بتونه مادره یوسف رو بگیره
افتاااااااد
ها؟

اينو ميدونم ..منظورم اون طرف كه اصلا پيامبر ها رو نميشناسه بعد مياد نظر ميده

hitech

عضو جدید
افتاااااااد

خب پس تا اینجا یعنی حضرت ابراهیم نبوده که مادر و خواهر یوسف رو گرفته یعقوب بوده!
بعد هم خواهر و مادر یوسف نبوده مادر و خاله یوسف بوده!
درسته تا اینجا؟!