واقعا هست؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مسائل اعتقاد و دیانت باید هر شخص عاقل و بالغ حکم وجدان خود را پیروی نماید.( مانیسنگ)

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
همیشه ظلم نیست ولی خیلی وقتها چیزهایی هست که قابله تحمل نیست............ مثلا کودکی که در فقر و گرسنگی به دنیا میاد و پدری معتاد و مادر کارگر داره و مجبوده جور پدر رو از بچگی بکشه و اگر سلامتش قد بده یا معتاد میشه و یا کارگر انصاف این کجاست؟!
یعنی یکی دیگه باید فنا شه تا من خوبی کنم؟! و یا از زندگیم راضی باشم؟! عدل این کجاست؟! گناه اون که برای من انگیزه درست میکنه چیه؟!

اصلا چرا باید به کسی ظلم بشه؟! مگه عادل بدون یعنی نه اینکه همه چیز عادلانه باشه...........

میدونی؟! کمک کردن به ادما صرفا برای اینکه کسی رو ببینی که بهش ظلم شده و یا تشکر از چیزهایی که در زندگیت داری به علت دیدنه بدبختیه کسی مثل نماز خوندن خیلی از ادمهای بی ایمانه برای رفتن به بهشت خود شخص باید از روی نیت و وجودش خوبی کنه نه به علت دیدنه بدبختیه کسی.............
اگه همه مثل هم بودیم چی میشد؟
اینا همش واسه تعالی روحه آدمه.روح انسان باعث تفاوتش با موجودات دیگس.
چرا بعضی ها از عرش به فرش میرسند و برعکس؟ این معنی زندگیه

آخرین ویرایش:

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما میتونی ثابت کنی که ربط نداره؟
من اینجوری تربیت شدم و دست خودم نیست. شما منو قانعم کن که ربط نداره. دلیل بیاری ها . فقط توضیح خالی نده. یه چیزی بگو که بتونه بره تو مخ من و منو از این رو به اون رو بکنه که بتونم دست از این باور خودم بردارم. :gol::gol::gol:

قبلا گفتم ادمی که دین نداره ولی میگه جهان خود به خودی به وجود نیومده............ کسی که پیامبران الهی رو قبول نداره معجزات و ... رو قبول نداره ولی میگه این کره ی زمین این کهکشانه ما از هیچ به وجود نیومده و کسی اون رو خلق کرده............

اگر کسی بخواد قانع بشه با توضیح هم میشه برای قانع شدن ادم در هر موضوعی نه تنها این موضوعه خاص, ادمی خودش سوای اعتقادی که از خانواده و از محیطه اون گرفته باید کمی شک کرده باشه و یا از خودش سوال هایی پرسیده باشه.............. ولی من نمیخوام کسی رو قانع کنم عزیزم ادم باید خودش به نتایجه اعتقادی برسه.............:redface::gol:

(تشکرام تموم شد........... برگشت جبران میکنم............:gol:)

شقایق21

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من که سیاست رو قاطی نکردم. دارم از دین و نماد دینداران حقیقی و قلابی مثال میارم که ظاهرآ شما جور دیگه معنی کرده اید. مهم نیست. اینو بعدآ هم میشه راجع بهش صحبت کرد.
در مورد اون مثال شما در مورد امام حسین باید بگم : ایشون گفته اگر دین ندارید آزاده باشید. آزاده بودن چه فصل مشترکی با موحد بودن داره؟ شما چه جوری شده که آزاده بودن را داشتن خدای جدای از دین معنی کرده اید؟
اگه شما مشکل دینت رو حل کردی و بکل کنار گذاشتی باید بدونی که نمیتونی خدایی داشته باشی. خدا با کنار گذاشتن دین خود بخود محو میشه و از بین میره. مگه اینکه پیامبر باشی و خودت آئین خودت باشی.
این گفته شما مثل اینه که بگید : من نمیخوام روی کره زمین زندگی کنم برای همین میرم داخل کشتی زندگی میکنم.
خدا بدون دین و دین بدون سیاست معنی نداره. اگه یکیشو کنار بذاری همش میرن کنار و اگه یکیشو بچسبی باید اون دو تا دیگه رو هم مد نظر داشته باشی. این سه تا مثل یک سه پایه هستند. هر کدوم از پایه ها رو که از بین ببری سه پایه سرنگون میشه.
شما میتونی این موضوع رو در زندگی اون سه تا خلیفه و حضرت علی (ع) تفحص کنی. مثلث علی (ع) کامل بود و چون با منافع دنیاداران مچ نمیشد باعث اون رفتار هایی شد که با ایشان کردند.
ما خداشناس بی دین نداریم. یا خداشناس هستی که اونوقت دیندار هم هستی . صرف نظر از اینکه تا چه حد به دستورات دینت پایبند باشی یا نباشی.
و یا اینکه بی دین هستی که در انصورت نمیتونی خداشناس باشی. چون معنی نداره.
اگه اینا رو قبولشون کردی که اونوقت میشه بحث رو کامل کرد و اگه قبول نکردی باید بگم ادامه بحث نتیجه ای نخواهد داشت.
سخن اخر اینکه : مذهب هر فردی را باید به ایمان و وجدان او واگذار کرد. ( جمس ماریون)
خب من حرفت و قبول ندارم اول باید خدا رو شناخت بعد دین و انتخاب کرد نه دین و بزور بهت بگن اسلام و بعد بخوای خدا رو بشناسی
ayja چرا خدا رو به دین ربط میدین؟!:gol:
;)
من به خدا ایمان دارم و شک ندارم که هست
یه قدرت فوق العاده ست
خیلی فوق العاده و غیر قابل تصور
ولی در مورد دین و مذهب فکر کنم عقایدم مشخصه و بارها در موردش تو بحثها شرکت کردم
فکر کنم شما هم با دین مثل من مشکل داری ;)
شما با این خدا چطوری رابطه برقرار میکنی؟
بودن و نبودن اون توی زندگی شما چه تاثیری داره؟
خدای شما چه صفات و ویزگیهایی داره؟

من خدایی عرفی نکردم دوست خوب من دارم در مورد خدا (الله)بحث میکنم وگرنه نه مشرکم نه بت پرست یه بار دیگه از اول همه صفحات و بخون:w30:

• Like
واکنش ها: ayja

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه همه مثل هم بودیم چی میشد؟
اینا همش واسه تعالی روحه آدمه.روح انسان وجه تسمیه ش با موجودات دیگس.
چرا بعضی ها از عرش به فرش میرسند و برعکس؟ این معنی زندگیه

در اون صورت عدالت بر قرار میشد! مثل هم نیاز نبود باشیم کافی بود تا چیزهایی میداشتیم که در یک سطح بود و همه خوشحال بودیم...........

ولی فقدان اینها همش نشانه ی ناعدلیه............. این که یکی ناقص الخلقه باشه و یا فقیره فقیر به دنیا بیاد و دیگری سالم و تندرست و یا وضع مالی متوسط و نشونه ی نبودنه عدالته...........

تعالیه روح ادم در اضای بدبختیه دیگران............. پس عدل کجاست

خوشحالی ناراحتی غم لبختد به زندگی معنا میده ولی برای کسی که آه در بساط نداره چی؟! زندگی براش زندون و جهنمه چی؟! باز هم عدل کجاست

ما الان دنباله معنیه زندگی نیستیم دنباله عدل الهی میگردیم...........
(تشکر...........:gol:)

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
در اون صورت عدالت بر قرار میشد! مثل هم نیاز نبود باشیم کافی بود تا چیزهایی میداشتیم که در یک سطح بود و همه خوشحال بودیم...........

ولی فقدان اینها همش نشانه ی ناعدلیه............. این که یکی ناقص الخلقه باشه و یا فقیره فقیر به دنیا بیاد و دیگری سالم و تندرست و یا وضع مالی متوسط و نشونه ی نبودنه عدالته...........

تعالیه روح ادم در اضای بدبختیه دیگران............. پس عدل کجاست

خوشحالی ناراحتی غم لبختد به زندگی معنا میده ولی برای کسی که آه در بساط نداره چی؟! زندگی براش زندون و جهنمه چی؟! باز هم عدل کجاست

ما الان دنباله معنیه زندگی نیستیم دنباله عدل الهی میگردیم...........
(تشکر...........:gol:)
شما اگه بدبخت بشی،کی رو مقصر میدونی؟اگه خوشبخت بشی چی؟
اگه همه چیز در یک سطح بود،باز به داشته هات قانع بودی؟یا برای تعالی بیشتر تلاش میکردی؟
در مورد پیشرفت به هر قیمتی هم ، به نظر من دلیلش اینه که به قول خودت ما مثل هم نیستیم.اون چیزی که واسه من و تو ارزش داره،ممکنه واسه دیگران بی ارزش باشه.عدل از دیدگاه هر کس فرق میکنه،سفارشی نیست.
در ضمن شقایق داره دنبال خدا میگرده، نه دنبال عدلش.اگه خدا رو قبول داشت به حکمش راضی بود ولی الان سر در گمه.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خب من حرفت و قبول ندارم اول باید خدا رو شناخت بعد دین و انتخاب کرد نه دین و بزور بهت بگن اسلام و بعد بخوای خدا رو بشناسی

;)

فکر کنم شما هم با دین مثل من مشکل داری ;)

من خدایی عرفی نکردم دوست خوب من دارم در مورد خدا (الله)بحث میکنم وگرنه نه مشرکم نه بت پرست یه بار دیگه از اول همه صفحات و بخون:w30:
اون زمونا که می باید اول خدا رو میشناختیم بعد دین رو دیگه سپری شده و این فرضیه مشمول مرور زمان گردیده. الان با وجود بودن اینهمه دین و مذهب شما نمیتونی برگردی به چند هزار سال پیش و مثل حضرت ابراهیم اول خدا رو بشناسی بعد دینت رو انتخاب بکنی. اصولآ همه دینها یک حرف بیشتر ندارند و اونم موحد بودن و مومن بودن انسان رو ازش میخواد. یعنی یک دین بیشتر تو دنیا وجود نداره. اصول و قواعد و روش و اصلوب هر دینی برای رسیدن به خدا فرق میکنه ولی خواسته همشون یکی است. اصل درخواست همه ادیان رسیدن به منظر خداست. اینو که قبول داری؟
اگه قبول داشته باشی که هیچ ولی اگه قبول نداری لطفا با دلیل و برهان ثابت کن که ایجوری نیست.:gol:

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما اگه بدبخت بشی،کی رو مقصر میدونی؟اگه خوشبخت بشی چی؟
اگه همه چیز در یک سطح بود،باز به داشته هات قانع بودی؟یا برای تعالی بیشتر تلاش میکردی؟
در مورد پیشرفت به هر قیمتی هم ، به نظر من دلیلش اینه که به قول خودت ما مثل هم نیستیم.اون چیزی که واسه من و تو ارزش داره،ممکنه واسه دیگران بی ارزش باشه.عدل از دیدگاه هر کس فرق میکنه،سفارشی نیست.
در ضمن شقایق داره دنبال خدا میگرده، نه دنبال عدلش.اگه خدا رو قبول داشت به حکمش راضی بود ولی الان سر در گمه.

اگه به افرینش انسانها توسط خدا و ادیان اعتقاد داشته باشین میدونین که بدبختی و خوشبختی از نظره محیط زندگی و جایی که به دنیا میای و سلامتیه جسمی همه و همه دسته خداست........... پس نداشتن و داشتنه اینها هم به اون برمیگرده............

تلاشه بیشتر برای چیزی که در حده نرمال و خوشحالی داری فرق داره با تلاش برای رسیدن به شامه شب با بدبختی...........
درسته ولی همه ی مردمه دنیا سلامتی و به دنیا اومدن در خانواده ی خوب و سلامتیه جسمی و وضعه مالی که بتونن با اون پس انداز کنن و شکم خود و خانواده شون رو سیر کنن راضی هستن......... به قوله شما کسانی که بیشتر میخوان تلاش میکنن............

درسته ولی ناعدلی یعنی کسی که نقص عضو داره و عقب افتاده است و یا سرطان داره از دیده همه ناعدلیه............

بله ولی شما بحث رو به این سو سوق دادین............. و در کل عدل و خدا هم از هم جدا نیستن............
مخالفم سوال پرسیدن در مورده چیزی دلیل بر تاکید و یا تکذیبه اون نیست...........

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
دوستان یه سوالی و میخوام مطرح کنم که تقریبا 20 ساله که دنبال جوابشم ولی همیشه تا مطرح میکردم همه به من چپ نگاه میکردن هیس و زشته و....:razz:
شاید فکر کنین که کافرم و یا گبرم ولی اصلا مهم نیس چون نیستم :eek:
تو زمان جاهلیت یک سزیا سنگ یک سریا چوب و خورشید و ماه و ... پرستش میکردن تا اینکه پیامبرایی اومدن و خدایی نشون دادن که معلوم نیست و معجزات و قران و ..... :D
حالا این سوال پیش میاد آیا واقعا خدایی وجود داره یا اینکه پیامبرا سر کارمون گذاشتن :w12:
خود خدا چجوری بوجود اومده :surprised:
قدرتش و از کجا میاره:D
مگه ما موش آزمایشگاهی هستیم که راه خلاف و جلو پامون میذاره تا امتحانمون کنه؟:razz:
لطفا آیه و قران هم نیارید چون من 4 بار کل قرآن و با معنیش خوندم و جوابم و نگرفتم منطقی و بدون توهین اگه میشه بحث کنید;)

به به شقایق خانوم.خوبی ؟ وحید خوبه؟
شقایق جان من و چند تا از دوستان دیگه قبلا همچین بحثی را راه انداختیم ولی به جایی نرسید

اما تصور من راجع به خدا همون داستان سیمرغه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یه نصفه روز نبودیم ببین چجوری خدارو بالا پایین کردن اینا حکایت خدا بنده خدا شده حکایت مرغ با تخم مرغ
حالا بیاین خدا رو ول کنین بگین اول مرغ بود یا تخم مرغ هرکی ثابت کرد اول کدومشون بود منم ثابت میکنم خدا چجوری بوجود اومد :biggrin:

شرمنگنات لفظ قلم بلد نیستم

Sarp

مدیر بازنشسته
فرض میکنم که فرمایش شما درست باشه.
اینکه یکنفر بی دین خدا رو قبول داشته باشه که مهم نیست. مهم اینه که خدا هم اونو قبولش داشته باشه. مگه ممکنه یکنفر دستورات خدا در مورد داشتن دین رو قبول نکنه ولی خود خدا رو قبول بکنه؟ این همون شیطان میشه که خدارو قبول داره ولی اراده خدا در مورد انسان و سایر موارد رو قبول نداره.
خدا قبل از دین بوده
دین فقط برنامه ایه واسه نشون دادن راه
این راه رو قبول کنی یا نکنی خللی در اعتقادت به خدا وارد نیست

فرض کن یه نفر از نوزادی تو بیایون بزرگ شده و به یه قدرتی به نام . . . .. . اعتقاد داره .
خبر هم نداره پیامبی هست و دینی داره و . . .

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه به افرینش انسانها توسط خدا و ادیان اعتقاد داشته باشین میدونین که بدبختی و خوشبختی از نظره محیط زندگی و جایی که به دنیا میای و سلامتیه جسمی همه و همه دسته خداست........... پس نداشتن و داشتنه اینها هم به اون برمیگرده............

تلاشه بیشتر برای چیزی که در حده نرمال و خوشحالی داری فرق داره با تلاش برای رسیدن به شامه شب با بدبختی...........
درسته ولی همه ی مردمه دنیا سلامتی و به دنیا اومدن در خانواده ی خوب و سلامتیه جسمی و وضعه مالی که بتونن با اون پس انداز کنن و شکم خود و خانواده شون رو سیر کنن راضی هستن......... به قوله شما کسانی که بیشتر میخوان تلاش میکنن............

درسته ولی ناعدلی یعنی کسی که نقص عضو داره و عقب افتاده است و یا سرطان داره از دیده همه ناعدلیه............

بله ولی شما بحث رو به این سو سوق دادین............. و در کل عدل و خدا هم از هم جدا نیستن............
مخالفم سوال پرسیدن در مورده چیزی دلیل بر تاکید و یا تکذیبه اون نیست...........
بازهم پیش فرض حرفت قبول کردن خداست درصورتیکه شقایق با اصل مشکل داره
میگه وقتی عدلی نیست پس عادلی هم نیست.
خدا در ابتدا انسان ها رو یکسان آفرید ولی بهشون اختیار داد تا آیندشون رو انتخاب کنن.
پاداش و کیفر رو بهشون مقرر کرد تا به هدایتشون کمک کنه ولی امان از اختیار..

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
شاخه یه درختی از دور تکون میخوره کی میدونه چرا؟
:surprised:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب تا حدودی خیلی از مطالب رو خوندم
بحث بحثی نیست که یک نفر بخواد به همه و همه به یک نفر جواب بدن چون اصل موضوع اینجوری نه انکار میشه نه تایید.
بهتره شقایق خانونم یک نفر رو که میبینه منطقی تره انتخاب کنه و فقط با همون بحث کنه و دیگران چه در رد و چه در تایید نظر مشورتی داده باشند.
اینجوری معلومه دقیقا مرحله به مرحله چی تایید شده از دو طرف و چی رد شده و مورد قبول دو طرف هست در ادامه بحث.

همینطور پیش برین 10000 پست هم بشه فایده و سرو تهش گم میشه

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
چون هیچ کس نمیتونه بهم بفهمونه وجود داره ولی اینجور که همه میگن اینقدر قدرت داره که همه کاری انجام بده پس چرا خودش و پنهون میکه مگه یه بزرگتر نباید به کارای بچسش برسشه اگر ما بنده هاسشیم پسش باید از نزدیک بیاد و ما رو ارساد کنه
خوب خدا جسم نیست که ببینیمش. دلایلش رو هم خودت بلدی.
یعنی شما فکر میکنی که جسمه؟
نگی کلیشه ای حرف زدما. واقعا اینو میگم.;)

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه به چیزی نیاز داری دلیل نداره که یعنی هست!
منم به یه چیزی نیاز دارم که منو ببره تا انتهای فضا و برگردونه،البته یه روزه ترجیحا!
اتفاقا اینی که شما میگی واقعا هست.جدی میگم.
یعنی روح شما میتونه بره تا اونور فضا . اما باید شرایطش رو کسب کنی.
شرایط روحیش رو.و نه یکروزه بلکه در لحظه.:gol:

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازهم پیش فرض حرفت قبول کردن خداست درصورتیکه شقایق با اصل مشکل داره
میگه وقتی عدلی نیست پس عادلی هم نیست.
خدا در ابتدا انسان ها رو یکسان آفرید ولی بهشون اختیار داد تا آیندشون رو انتخاب کنن.
پاداش و کیفر رو بهشون مقرر کرد تا به هدایتشون کمک کنه ولی امان از اختیار..

شروع بحث من و شما با بحث شقایق کمی فرق داشت در پستای قبلی خوده شما هم به خدا اشاره کردین........... اگر میخواین مسیر رو تغییر بدین باشه............. ولی در راستای دو خطه اخرتون...........:

خدا یکسان نیافرید مثله اینکه نقص عضویه و فقیره رو یادتون رفت............
پاداش و کیفر هم نیاز نبود............ خدا از همه چی اگاه پس میدونه هر کسی در زندگی چه راهی رو پیش میگیره و تصمیماش چیه............ پس از اول افرینش معلومه کی میره بهشت و کی میره جهنم..............

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
مردي براي اصلاح به آرايشگاه رفت در بين كار گفتگوي جالبي بين آنها در مورد خدا صورت گرفت
[FONT=&quot]آرايشگر گفت:من باور نميكنم خدا وجود داشته باشد
مشتري پرسيد چرا؟
آرايشگر گفت : كافيست به خيابان بروی و ببيني مگر ميشود با وجود خداي مهربان اينهمه مريضي و درد و رنج وجود داشته باشد؟
مشتري چيزي نگفت و از مغازه بيرون رفت به محض اينكه از آرايشگاه بيرون آمد مردي را در خيابان ديد با موهاي ژوليده و كثيف با سرعت به آرايشگاه برگشت و به آرايشگر گفت : مي داني به نظر من آرايشگر ها وجود ندارند!
مرد با تعجب گفت :چرا اين حرف را ميزني؟ من اينجاهستم و همين الان موهاي تو را مرتب كردم.
مشتري با اعتراض گفت : پس چرا كساني مثل آن مرد بيرون از آريشگاه وجود دارند؟
آرایشگر گفت : آرايشگر ها وجود دارند فقط مردم به ما مراجعه نميكنند.
مشتري گفت : دقيقا همين است خدا وجود دارد فقط مردم به او مراجعه نميكنند .براي همين است كه اينهمه درد و رنج در دنيا وجود دارد...
[/FONT]

تشکر از archi_arch

:gol::gol::gol:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
شروع بحث من و شما با بحث شقایق کمی فرق داشت در پستای قبلی خوده شما هم به خدا اشاره کردین........... اگر میخواین مسیر رو تغییر بدین باشه............. ولی در راستای دو خطه اخرتون...........:

خدا یکسان نیافرید مثله اینکه نقص عضویه و فقیره رو یادتون رفت............
پاداش و کیفر هم نیاز نبود............ خدا از همه چی اگاه پس میدونه هر کسی در زندگی چه راهی رو پیش میگیره و تصمیماش چیه............ پس از اول افرینش معلومه کی میره بهشت و کی میره جهنم..............
جوابتون واسه اختیار رو متوجه نشدم.یعنی چی که خدا همه چیز رو میدونه پس واسه چی ما رو امتحان میکنه؟
شما واسه چی اینجایی،چون خودت خاستی یا اینکه خدا خاسته!
در ضمن ابتدای آفرینش رو عرض کردم که آدم و حوا 2 پسر و 2 دختر داشتند.
همه چیز مساوی بود و بعدا درگیری خیر و شر شروع شد کار به اینجا کشیده شد

hoomanghaderie

عضو جدید
فکر کن

فکر کن

سلام.
این که آفریننده وجود داره شکی نیست .کسی که به تو فکر داده که حتی خودشو به چالش بکشی مطمین باش قدرتی بیشتر از تو داره.
و اما فکر من در مورد سوالت :
ریشه سوالات شما برمیگرده به افسردگی حاکم بر جامعه .
لابد میپرسی چطور ؟
خیلی ساده.تحلیل من اینه :
وقتی دین بد فهمیده بشه نتیجه اینجور درمیاد.
وقتی شرایط کار و تفریح سالم یک جون نیست بنا به اعتقاداتش اغلب دست به دعا میشه!
اینجاست که خطرناکه. ذهن به سمت تناقض میره .از طرفی جامعه فریاد علی وار زندگی کن سر میده از طرف دیگه شما شاهد ماشین های آنچنانی میشید و ...
اینجاست که یک جون حتی تا پای نفی خالق پیش میره .
تقصیر به گردن انسان هاست نه خدا. و قطعا روزی برای بازخواست هست .
انسان فطرتا خدا شناس و خدا پرست هست.
نظر من بود نه بیشتر.

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
جوابتون واسه اختیار رو متوجه نشدم.یعنی چی که خدا همه چیز رو میدونه پس واسه چی ما رو امتحان میکنه؟
شما واسه چی اینجایی،چون خودت خاستی یا اینکه خدا خاسته!
در ضمن ابتدای آفرینش رو عرض کردم که آدم و حوا 2 پسر و 2 دختر داشتند.
همه چیز مساوی بود و بعدا درگیری خیر و شر شروع شد کار به اینجا کشیده شد

مگر نه اینکه خدا از همه چی اگاهه؟! مگه نه اینکه خدا همه چیز رو میدونه و عالمه پس میدونه من کی هستم در زندگی چی کار خواهم کرد و تصمیماتم چیه........... پس نیازی به امتحان نیست چون جواب همرو خودش میدونه...........

من میخواستم ولی خدا میدونست که من این رو میخوام و به اینجا خواهم اومد.............

ابتدای افرینش خیلی وقت پیش بود............. ولی ادمها هنوز هستند و بسیاری وضعیت تاسف برانگیزی دارند............... ولی خدا که از اون موقع و حتی پیشتر بوده و هست..........

دوست عزیز بحث رو از مذهب خارج کنیم شقایق خدا رو از دیده غیره دینی میخواد............. اگر در این زمینه بحث کنیم مشتاقم که ادامه بدم............

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام شقایق جان. میدونی من از ابتدای ورودم به باشگاه شما رو میشناسم و از همین رو حالا که دیدم تاپیک زدی احساس کردم که به حکم قدر دانی توش شرکت کنم.
میدونم که برات خیلی مهم بوده که این بحث رو مطرح کنی. راستش برای همه ما ها مهم هست ولی مسئله ما , پیدا کردن یک کلید واژه یا هر نوع دلیل و بهانه ایست که بتونه به هر حال ما رو قانع کنه.
زمانی که سیستم حکومتی فعلی از همه طرف به من فشار میاره که دین رو حلوا حلوا کنم و بذارم سرم , من مجبور میشم واکنش نشون بدم و اولین کارم اینه که بفکر انکار دین می افتم.
وقتی میبینم که یه نفر اسم خودشو حجت دین میذاره و همه کاراش بر خلاف شئونات دینی هست, باز داغ میکنم و دلم میخواد عطای این دین رو به لقایش ببخشم.
زمانی که میبینم همه خداپرستان کشورم فقط از این عنوان برای فریب مردم استفاده میکنند , بازم از همه چی بیزار میشم.
این رفتار ها تا اون حد برام فشار اورده که مجبور شدم دین رو بذارم کنار . فکر کردم با این کارم از عذاب تحمیلی وجدانم خلاص میشم و راحت زندگی میکنم که بازم میبینم از همه طرف در محاصره زورکی قرار دارم و این مردم مسخ شده و این رسانه ها و همه و همه نمیذارن من راحت و آزاد باشم و خودم برای دل خودم به این چیزا فک کنم.
اگه یادت باشه من یه تاپیک تو همین باشگاه زدم و از دوستان خواستم که یک نفر فرد دیندار واقعی رو پیدا کنند و بهم نشون بدهند که برم پیشش و منش دینداری کاربردی رو ازش بیاموزم , کسی پیدا نشد. همش گفتن که اینو بخون و اونو بخون.
در هر حال وقتی انسان میبینه که همه دوز و کلک ها و ریا کاری ها و دروغ پردازی ها و حق کشی ها از سوی همین انسانهای دارای ادعای دینداری سر میزنه و همین انسانهایی که ادعای ایمان به وجود خدا دارند و حق دیگر انسانها رو پامال میکنند , یکدفعه لجش میگیره و میخواد همه چی رو منکر بشه. اینا یک سری دلائل تحریک کننده برای انکار دین و خداست که من با اونا درگیر هستم و بانی و باعثش هم همین وضعیت فعلی کشورم هست که دارم توش زندگی میکنم.
میدونی فرق زمان حکومت شاه با این نظام اینه که ما انتظاری از شاه نداشتیم که کارش درست باشه . چون اون سیستم اعتقادی به دین و این چیزا نداشت. اما درد بزرگ من تو این زمانه اینه که همه ادعای خدا شناسی و دین مداری دارند و هیچکس هم کارش و رفتارش و عملش مطابق دستورات دین نیست. اینه که ما رو ناراحت میکنه که بشوریم و عصیان روحی بکنیم و همه چی رو منکر بشیم. چون تنها سلاح دفاعی که برامون مونده همینه که تو ذهنمون با این همه دروغ و ریا و تبعیض بجنگیم . نتیجه این کشمکش درونی مون هم همین میشه که خدا و دین و همه چی رو منکر میشیم و حوصله این دیدگاه های در ظاهر خوب و در معنی معکوس رو دیگه نداریم و بناچار دنبال راهی میگردیم که منکر همه اون بت های ساختگی که این بار بنان خدا و دین میخوان بهمون بدهند و ما را بچزونند میشیم.
اگه تا اینجای بحث برات مناسب هست و میتونه کمک کنه بهم بگو تا ادامه بدم. مرسی
بله راستش منم فکر میکنم مشکل از جای دیگه است. البته این خیلی خوبه که فرصتی برای ما پیش امده تا یکبار همه اعتقاداتمان را مرور کنیم و انهایی را که اشکال دارند را کنار بگذاریم.
اما به شرطی که واقعا دنبال جواب سوالمان باشیم نه لجبازی .
البته منظورم استارتر تاپیک نیست اینو کلی گفتم.
از خیلی چیزها توی دنیا داره بد استفاده میشه.

مثلا از علم هم بد استفاده شده. بمبهای میکروبی و...را مگر چیزی غیر از علم بوجود اورده.
خوب حالا این دلیل میشه که ما بگیم علم بده؟

علم یا دین یا قران و... هیچ کدام نه خوبند نه بد . این ماییم که با نحوه استفاده از انها خیر و شر را رقم میزنیم.

من فکر میکنم دلیل این همه شک کردن ما و قبول نکردن حرفهای دیگران این است که هیچ وقت درست و علمی اعتقاداتمان را بنا نکرده ایم .در نتیجه حالا به همه چیز شک داریم.
ایا سابقه اسلام مربوط به این سی سال بوده که من بخواهم بگویم
اینها را درست کرده اند تا سر ما کلاه بره. کی؟

خوب من یک سوال دارم کی اینها را ساخته تا سر ما را کلاه بگذاره؟

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله راستش منم فکر میکنم مشکل از جای دیگه است. البته این خیلی خوبه که فرصتی برای ما پیش امده تا یکبار همه اعتقاداتمان را مرور کنیم و انهایی را که اشکال دارند را کنار بگذاریم.
اما به شرطی که واقعا دنبال جواب سوالمان باشیم نه لجبازی .
البته منظورم استارتر تاپیک نیست اینو کلی گفتم.
از خیلی چیزها توی دنیا داره بد استفاده میشه.

مثلا از علم هم بد استفاده شده. بمبهای میکروبی و...را مگر چیزی غیر از علم بوجود اورده.
خوب حالا این دلیل میشه که ما بگیم علم بده؟

علم یا دین یا قران و... هیچ کدام نه خوبند نه بد . این ماییم که با نحوه استفاده از انها خیر و شر را رقم میزنیم.

من فکر میکنم دلیل این همه شک کردن ما و قبول نکردن حرفهای دیگران این است که هیچ وقت درست و علمی اعتقاداتمان را بنا نکرده ایم .در نتیجه حالا به همه چیز شک داریم.
ایا سابقه اسلام مربوط به این سی سال بوده که من بخواهم بگویم
اینها را درست کرده اند تا سر ما کلاه بره. کی؟

خوب من یک سوال دارم کی اینها را ساخته تا سر ما را کلاه بگذاره؟

دوست عزیز من برعکس شما فکر نمیکنم که دلیل شک درست بنا نکردنه اعتقادات باشه........... خیلی وقتها اگاهی زیاد و یا نااگایه زیاد شک ایجاد میکنه و گاهی یک فکر و یا جرقه ی کوچک میتونه این شک رو به وجود بیاره.............
هدف استفاده ی بد یا خوب نیست............ هدف پی بردن به اصله چیزیه که از اون به وجود اومدیم............

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من برعکس شما فکر نمیکنم که دلیل شک درست بنا نکردنه اعتقادات باشه........... خیلی وقتها اگاهی زیاد و یا نااگایه زیاد شک ایجاد میکنه و گاهی یک فکر و یا جرقه ی کوچک میتونه این شک رو به وجود بیاره.............
هدف استفاده ی بد یا خوب نیست............ هدف پی بردن به اصله چیزیه که از اون به وجود اومدیم............

اما تا وقتی که یکبار درست خودمون به همه این اصول یعنی (وجود خدا وجود پیامبران و وجود اخرت) فکر نکنیم و تکلیفمان را با این اعتقادات روشن نکنیم هر حادثه ای میتونه تکونمون بده و هر کسی میتونه بیاد و نظرمون رو عوض کنه.

شک مقدمه ایه برای پیدا کردن حقیقت اما موندن در شک اصلا خوب نیست.

ماندن در شک انسان رو تبدیل میکنه به یک موجودی باری به هر جهت و مانع رشد انسان میشه.

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
میشه وجود خدا رو اثبات کرد برای هر پدیده ای علتی هست درسته ؟ و قرار نیست هر چیزی رو که ندیدیش انکارش کنی بنا بر این وقتی میگم باد چون نمیبینیش نمیتونی منکرش بشی پس نخواه خدا برا اینکه تو شک داری بهش خودشو نشونت بده همونطور که باد خودشو بهت نشون نمیده اما قدرتشو میتونی ببینی

حالابیاین ادم رو یگ ذره پوزیترون در جهان خلقت تصور کنین تازه زمینمون میشه یه نوترون یا الکترون چند تا الکترون و پروتون مییشن یه اتم چند ملیار اتم میشن نوک سوزن حالا یکم از دور نگاه گنی میبینی زمین تازه از خورشید چقدر کوچیکتره تازه خورشیدم تو منظومه و کهکشانمون یه ذره محسوب میشه میبینید عقل ادم چقدر گستاخه که خودش به اون کوچیکی رو همه چیز عالم فرض میکنه هر جور هم فرض کنین اون ته ته تهش باید یکی باشه که علت همه اینهاست حالا یا با منظور علت شده یا بی منظور در هر صورت اون علت وجوه همه اینهاست مثل همون باد که شاخه درختو تکون میده نمیشه ببینیش اما منکرش هم نمیتونی بشی
من به اون علت اخری میگم خدا

حالا تو جیبت پول داری براش کار کردی زحمت کشیدی عرق ریختی وقتی هم که بخوای خرجش کنی همونجوری که دوس داری خرج میکنی اصلا دلت میخواد نصفشو بدی به من یا نه فقط یک هزارمشو بده به من من که حقی ندارم باید بگم ممنونم تو دوست داری اصلا هیچی ندی من چه کارم چیزی بگم
خدا همینطوره دوست داره به یکی میده دوست داره به یکی هیچی نمیده کسی نمیتونه بگه چون به من از همسایم کمتر داده عادل نیست چون حقی نداره ازش چیزی بخواد به یکی دوست داشته پا داده به یکی دوست نداشته نداده بهمین راحتی پس نمیشه عدلشو زیر سوال ببریم

آخرین ویرایش:

MAHDI.VALVE

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان یه سوالی و میخوام مطرح کنم که تقریبا 20 ساله که دنبال جوابشم ولی همیشه تا مطرح میکردم همه به من چپ نگاه میکردن هیس و زشته و....:razz:
شاید فکر کنین که کافرم و یا گبرم ولی اصلا مهم نیس چون نیستم :eek:
تو زمان جاهلیت یک سزیا سنگ یک سریا چوب و خورشید و ماه و ... پرستش میکردن تا اینکه پیامبرایی اومدن و خدایی نشون دادن که معلوم نیست و معجزات و قران و ..... :D
حالا این سوال پیش میاد آیا واقعا خدایی وجود داره یا اینکه پیامبرا سر کارمون گذاشتن :w12:
خود خدا چجوری بوجود اومده :surprised:
قدرتش و از کجا میاره:D
مگه ما موش آزمایشگاهی هستیم که راه خلاف و جلو پامون میذاره تا امتحانمون کنه؟:razz:
لطفا آیه و قران هم نیارید چون من 4 بار کل قرآن و با معنیش خوندم و جوابم و نگرفتم منطقی و بدون توهین اگه میشه بحث کنید;)
سلام دوست عزیز
اولا صادقانه جواب بدهید قرانو چند بار دست گرفتید چون من این جمله شمارو از خیلیا شنیدم که من چند بار قرآنو خوندم چند بار معنیشو
دوم بحث شما شامل دو قسمته یکی وجود خدا ودیگری چگونگی پیدایش خدا
وجود خدا به نظر من نیاز به اثبات نداره ، چون دنیای مادی ما بر اساس علت و معلول ایجاد شده ، شما باور می کنید این متن خودش بوجود اومده (برگ درختان سبز در نظر هوشیار هر ورقش دفتریست معرفت کردگار)

اما در مورد چگونگی پیدایش خدا چیزی نمیدونم البته در روایات اومده (البته شما میتونید قبول نکنید)که از تفکر بابت این موضوع حذر کنید چون مطمئنا عقل ما قد نمیده
ما یه سخنران یه خورده سطح بالا صحبت کنه نمی فهمیم چه برسه به راز پیدایش(خودمو میگم)