نماز ایات

aphrodait

عضو جدید
قبول زیباست خدا با عظمته با شکوه دمش گرم.......
من سوال کردم چرا نماز وحشت؟
پیشاپیش از جوابتون متشکرم

برخى پديده‏هايى كه در طبيعت رخ مى‏دهد و حالت غير عادى دارد،گاهى موجب وحشت انسان‏ها مى‏شود و گاهى نيز ممكن است افكارخرافى و شرك آلودى را در اذهان جاهلان و غافلان پديد آورد.
اينجاست كه توجه دادن انديشه‏ها به عوامل اصلى آنها و جلوگيرى از انحراف اذهان،به عنوان يك وظيفه براى اديان حق،جلوه مى‏كند.
در اسلام،براى اينگونه پديده‏ها،نماز خاصى واجب شده تا مردم،توجه به خداى هستى آفرين پيدا كنند و منشا اين تغييرات و حوادث را،قدرت الهى بشناسند.نام اين نماز،«نماز آيات‏»است،چرا كه براى‏بروز حوادثى برگزار مى‏شود كه از آيات و نشانه‏هاى الهى در جهان است.

امیدوارم که توانسته باشم جواب سوا شما را بدهم.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
بعلاوه، در برابر این حوادث وحشتناک به انسان[آرامش و امنیّت خاطرمى بخشد
من که دارم میگم چیزی که داری ازش لذت میبری چرا نماز وحشت
بعد محمد جان اون مال زمان ابراهیم بود نه الان
اونم که نماز یومیه میخونه خدارو قبول داره دیگه......روزی 3 بار که احتمالا امشب اگر سر وقت خونده باشه میشه ساعت 8 تا 9
در کل بابته اطلاعات ممنون
ضمن تشکر از دوستمون که پاسخ شما رو دادن ........اضافه میکنم
ببین مهندس جان ................ همه لذتها خوشایند بشر نیست ......به این فکر کردی اگر ماه وقتی کامل گرفت بر نگرده ......... خداوند هر کار ممکنی رو میتونه انجام بده ........... خداییش من از خسوف خیلی نمیترسم ولی کسوف واقعا وحشتناکه .........در عین زیباییش ........مخصوصا وقتی فکر میکنی که دیگه خورشید به حالت اولش برنمیگرده :cry:
نماز آیات به نحوی نمادین این قضیه است که خداوندا ما فقط تو رو میپرستیم ............ ما چیزی که افول میکنه رو پرستش نمیکنیم
همه اینها نشانگر قدرت توست .......... خدایی جز خدای یگانه نیست .............تمامی قدرتها از آن توست ............ حکمتت مثال زدنیست

پاک و منزه است خداوند از آنچه ما درباره او می اندیشیم

esmikhani.m

عضو جدید
سوالم اینجاست که شاید زمانی که دلیل علمیش معلوم نبود یک سری عقاید بوجود میومد
ولی در حال حاضر ............فکر نمیکنم.
اونی که خدا رو قبول نداره که هیچ فرقی نمیکنه اونکه خدارو با وجودش پذیرفته که خوب بر نمیگرده......
و اینکه میگم روزی سه بار نماز میخونی که تشکر کنی از خدا این دیگه چیه پس؟
نشون میدی که اون رو میپرستی دیگه.
نه ماه و خورشید و و......
خوب شما از کسوف میترسی بخون ولی وقتی از خسوف نمیترسی چرا؟
بعدم من نگفتم لذت گفتم زیبایی که ازش لذت ببری
چرا خوشایند نیست

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اونی که خدا رو قبول نداره که هیچ فرقی نمیکنه اونکه خدارو با وجودش پذیرفته که خوب بر نمیگرده......
چرا خوشایند نیست
گرچه فکر نمیکنم برای شما سند باشد اما من باب دیگر دوستان هم بد نیست
در حدیث است که امام صادق(ع) فرمودند:"زلزله‏ها و گرفتگی ماه و خورشید و بادهای سخت وحشت زا از نشانه‏های قیامت است و از نشانه‏های قدرت خداوند است. هر گاه یکی از این‏ها را دیدید به یاد برپایی قیامت بیافتید و به خدا پناه ببرید و نماز بخوانید".(وسایل، ج‏5، ص 144)
ضمن اینکه از خدایمان هم باید باشد که او چنین فرصتی را برای نماز خوندن پیش آورده مگر اینکه خدای ناکرده به بیماری بیعاری مبتلا شده باشیم:دی

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا خوشایند نیست
داره دیر وقت میشه شاید یه خرود چرند پرندم بگم . دی
نماز یومیه آثار زیادی در سعادتمندی انسان داره .............و بایستی توجه کرد که این نماز در شرایط عادی بر شما واجبه ..........انسان موجودیس که هر لحظه ممکنه دچار لغزش بشه به ویژه در برابر گرفتاریها و وحشتها و به ناسپاسی از خدای خود رو بیاره و حتی به غیر خدا رو بزنه ......... آیا شما میتونی این ادعا رو بکنی که هیچ وقت اشتباه نکنی
فواید نماز یاد کردن خداوند ............کسب عزت نفس ........برون ریزی عاطفی و البته دستیابی به معارف قرآن هست

نماز آیات هم همین فواید رو داره به خصوص دستیابی به معارف قرآن دلی فرقش اینه که اینبار شما در شرایط عادی روزمره نیستی
یک واقعه ای جلوی چشمت داره وقوع میپیونده که لازمه لب به گشایی به عظمت خدای خودت
هر کاری یک رسم و رسوم خودش داره
خداوند از ما خواسته که به وسیله نماز آیات برون ریزی عاطفی در این باره بکنیم و شکوه و جلالش رو بیان کنیم و بندگی خودمون رو در سخت ترین و شگفت انگیز ترین لحظات نشون بدیم و ثابت کنیم

از طرفی هم گفتم اقدامی نمادین که ما تنهای تنها به خداوند یکتا ایمان داریم و هر چه غیر او قابل افول کردن است
و تنها او شایسته پرستیدن و حمد و ستایش است

اضافه میکنم همونطور که جواد جان گفتن در روز قیامت قبل از صور اول زمین دگرگون میشه و یکی از این موارد خسوف و کسوف هست ........... که هر انسانی که به روز جزا و پاداش و روز دین معتقد باشه ..........قطعا ترسی در دلش راه پیدا میکنه

esmikhani.m

عضو جدید
با عر ض پوزش منم مخم داره منفجر میشه فردا تعطیل هست ادامه میدیم....
فکر کنم جمع موافق باشه
اگر که نه از همه عذر میخوام

bahram3

عضو جدید
کاربر ممتاز
خانوما وآقایون...علما وفقها...خیلی زرنگین نماز صبحتون که دو رکعته بخونید نماز آیات پیشکش...

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
فکر میکنم این جواب کاملی باشه

فکر میکنم این جواب کاملی باشه

با عر ض پوزش منم مخم داره منفجر میشه فردا تعطیل هست ادامه میدیم....
فکر کنم جمع موافق باشه
اگر که نه از همه عذر میخوام
فلسفه و حکمت نماز آیات چیست؟
از آنجا که علت واجب شدن نماز آیات اموری است که شباهت زیادی به وقایع زمان قیامت دارد، نماز آیات واجب شده است تا عاملی باشد برای اینکه انسان به یاد خدا و قیامت و وضعیت هولناک آن بیفتد و در نتیجه متذکر مرگ شده، به تقوا و عمل صالح بپردازد.

در حدیثی از امام صادق ـ علیه السلام ـ چنین آمده است: «وقتی خداوند، اراده ترساندن و عذاب بندگانش را بکند خسوف و کسوف را ایجاد می کند. پس وقتی آن را دیدید به درگاه خداوند تضرع کنید و نماز بخوانید (تا از عذاب در امان باشید).»

در وسائل الشیعه آمده است: «برای کسوف نمازی قرار داده شده؛ زیرا کسوف از نشانه ها و آیات خداوند است، ولی معلوم نیست که آیا برای رحمت نازل شده یا برای دفع عذاب ...
پیامبر ـ صلی الله علیه وآله وسلم ـ دوست می داشت که امت او در هنگام کسوف به درگاه خداوندِ خالق و راحم، تضرع کنند تا خداوند شر و ضرر کسوف را از آنها دفع کند؛ چنان که وقتی قوم یونس در هنگام کسوف به درگاه خداوند تضرع کردند خداوند عذاب را از آنها برداشت

منابع :
59- اسرار الصلوة، شهید ثانی، ص 208.
60- المقنعة، شیخ مفید، ص 208.
61- وسائل الشیعه، ج 7، ص 483.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
همین بحثو البته اگر دوست داشتین
من هنوز سوال دارم که بپرسم

آخه برادر من منو شما در مورد اصل اسلام مشکل داریم حالا بیایم سره فرعش بحث کنیم!!!!
اگه دوست داشته باشین تا در مورد اصول بحث کنیم فکر کنم بهتر باشه البته اینجا نه.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
حاجی تو رو خدا بیخیال...یه کم به عقلتون رجوع کنید...البته سو تفاهم نشه ها....
عقل ما از عقل خداوند کاملتر هست ؟!!!!!!!!!!
ما که مخلوقیم نامحدودیم و خداوندی که خالق ماست محدود !!!!!!!!!!!!

یاد کردن خداوند در تمامی ادیان هست ............به ویژه دین اسلام ، دین زرتشت و البته دین یهود که به صورت نماز هست

JavadMessi

مدیر بازنشسته
حاجی تو رو خدا بیخیال...یه کم به عقلتون رجوع کنید...البته سو تفاهم نشه ها....
اولا من تا مرز خسرویم نرفتم تا حالا چه برسه بخوام حاجی باشم:دی
دوما میشه دقیقا بگی تو کدوم قسمتش به عقل رجوع کنم و عقل شما چی میگه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
عقل ما از عقل خداوند کاملتر هست ؟!!!!!!!!!!
ما که مخلوقیم نامحدودیم و خداوندی که خالق ماست محدود !!!!!!!!!!!!

یاد کردن خداوند در تمامی ادیان هست ............به ویژه دین اسلام ، دین زرتشت و البته دین یهود که به صورت نماز هست
اینطور بهتره عقل ناقص ما در برابر عقل مطلق(وحی)
چون عاقل بودن از صفات خداوند نیست:gol: