معنای عشق

!austenite

کاربر حرفه ای
کاش یکی پیدا میشد بمن میگفت که این عشق عشق که میگن ، معنیش چیه ؟ اینا اگه واقعا راست میگن ، چرا عاشق مادرشون نمیشن و همش خیال میکنن که باید عاشق جنس مخالف بشن ؟ آره عاشق جنس مخالف شدن .
شک دارم این حس عاشقانه باشه.
عشق به مادر وعشق جنس مخالف هردو عشقن ولی جنسشون باهم متفاوته
آدمایی هستن که حاضرن جونشونو واسه همسرشون بدن.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گویند عشق چیست بگو ترک اختیار
هر کو ز اختیار نرست اختیار نیست

عاشق شهنشهیست دو عالم بر او نثار
هیچ التفات شاه به سوی نثار نیست

عشقست و عاشقست که باقیست تا ابد
دل بر جز این منه که به جز مستعار نیست

مولانا

• Like
واکنش ها: ayja

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گویند عشق چیست بگو ترک اختیار
هر کو ز اختیار نرست اختیار نیست

عاشق شهنشهیست دو عالم بر او نثار
هیچ التفات شاه به سوی نثار نیست

عشقست و عاشقست که باقیست تا ابد
دل بر جز این منه که به جز مستعار نیست

مولانا
الان دور دور مولانا نیست عزیز. :biggrin:

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عشق یکی از عواطف بسیار مهم انسانهاست. عشق می تواند منبع شادی و رضایت از زندگی باشد. اما به اشتباه عده ای تصور می کنند که هر جوشش علاقه و کشش و محبتی به طرف مقابل به معنای عشق ورزیدن است . این عده و بسیاری از افراد دیگر حتی با مفهوم واقعی عشق نیز آشنا نیستند. عشق دارای معنا و مفهوم خاصی است و شامل خصوصیات ارزشمندیست که معنی وکیفیت زیبایی به زندگی می بخشد.مطالعات مهم واساسی روانشناسی که در زمینه عشق انجام شده نشان می دهد که این احساس و عاطفه مثبت دارای چهار ویژگی است :
توجه، اهمیت دادن، مراقب بودن ، محافظت و حمایت از دیگری.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لئو بوسکالیا؛ نویسنده‌ی کتاب زندگی، عشق و دیگر هیچ :

عشق ورزیدن در‌حقیقت روند بی‌وقفه از خلق عشق بر پایه‌هایی است که از آغاز در درون ما وجود داشته و بنا شده است. عشق، همواره در تمامی انسان‌ها وجود دارد. اما در هر لحظه‌ای از زندگی ما، مرحله‌ی متفاوتی از رشد خود را طی می‌کند. با وجود اینکه عشق ورزیدنِ ناب و بی‌چشم‌داشت، سهل و آسان به نظر می‌رسد اما فقط شمارِ اندکی از انسان‌ها از عهده‌ی چنین عشقی برمی‌آیند. عشق راستین نیازمند تصاحب نیست. در این عشق، معشوق رهاست و مهرورزی، بی‌هیچ توقعی جاری. در‌واقع، عشق ورزیدن با هر سطح توقعی، محکوم به یأس و ناامیدی است، زیرا بعید به نظر می‌رسد که کسی، صرف‌نظر از میزان عشق و از‌خود‌گذشتگی، بتواند پاسخگوی تمام نیازهای ما آدم‌ها باشد.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بری نیل کافمن؛ نویسنده‌ی کتاب خوشبختی یک انتخاب است :

من سرانجام به تعریف ساده‌ای از عشق رسیده‌ام. تعریفی که آن را در جنبه‌های مختلف زندگی خودم امتحان کرده و از اثربخشی‌اش متحیر و مبهوت مانده‌ام. این تعریف شامل سه لایه‌ی مختلف است؛ عشق، پذیرفتن و قضاوت نکردن است. عشق، خواستن بهترین چیزها برای دیگری است. عشق، انجام کاری مفید برای دیگران است و کمکی به آنها برای شناخت ظرفیت‌های خود. اما برای عشق ورزیدن قبل از هر چیز باید شادمانی را در درون خویش بیابیم، زیرا تا زمانی که احساس شادمانی نداشته باشیم، دوست داشتنی هم نخواهیم بود. پس از آنکه شاد زیستن را آموختیم، می‌توانیم دریچه‌های قلب خود را به سوی عشق و محبت بگشاییم.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بری نیل کافمن؛ نویسنده‌ی کتاب خوشبختی یک انتخاب است :

من سرانجام به تعریف ساده‌ای از عشق رسیده‌ام. تعریفی که آن را در جنبه‌های مختلف زندگی خودم امتحان کرده و از اثربخشی‌اش متحیر و مبهوت مانده‌ام. این تعریف شامل سه لایه‌ی مختلف است؛ عشق، پذیرفتن و قضاوت نکردن است. عشق، خواستن بهترین چیزها برای دیگری است. عشق، انجام کاری مفید برای دیگران است و کمکی به آنها برای شناخت ظرفیت‌های خود. اما برای عشق ورزیدن قبل از هر چیز باید شادمانی را در درون خویش بیابیم، زیرا تا زمانی که احساس شادمانی نداشته باشیم، دوست داشتنی هم نخواهیم بود. پس از آنکه شاد زیستن را آموختیم، می‌توانیم دریچه‌های قلب خود را به سوی عشق و محبت بگشاییم.
با تعریفی که ایشون داشته : میشه به این نتیجه رسید که عشق یعنی کار و زندگیتو ول کن و بشین بدون جیره و مواجب برای دیگران حمالی کن . قضاوت هم نکن و همه چیزای خوب رو برای دیگران بخواه و خودتم از گشنگی و نداری بمیر ؟ آره ؟ :biggrin:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لئو بوسکالیا؛ نویسنده‌ی کتاب زندگی، عشق و دیگر هیچ :

عشق ورزیدن در‌حقیقت روند بی‌وقفه از خلق عشق بر پایه‌هایی است که از آغاز در درون ما وجود داشته و بنا شده است. عشق، همواره در تمامی انسان‌ها وجود دارد. اما در هر لحظه‌ای از زندگی ما، مرحله‌ی متفاوتی از رشد خود را طی می‌کند. با وجود اینکه عشق ورزیدنِ ناب و بی‌چشم‌داشت، سهل و آسان به نظر می‌رسد اما فقط شمارِ اندکی از انسان‌ها از عهده‌ی چنین عشقی برمی‌آیند. عشق راستین نیازمند تصاحب نیست. در این عشق، معشوق رهاست و مهرورزی، بی‌هیچ توقعی جاری. در‌واقع، عشق ورزیدن با هر سطح توقعی، محکوم به یأس و ناامیدی است، زیرا بعید به نظر می‌رسد که کسی، صرف‌نظر از میزان عشق و از‌خود‌گذشتگی، بتواند پاسخگوی تمام نیازهای ما آدم‌ها باشد.
هنوزم نتونستم دلیلی بر صجت این کلمه و مجاز بودنش پیدا کنم. اینا که گفته انشای نصف و نیمه ای بیش نیست.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عشق یکی از عواطف بسیار مهم انسانهاست. عشق می تواند منبع شادی و رضایت از زندگی باشد. اما به اشتباه عده ای تصور می کنند که هر جوشش علاقه و کشش و محبتی به طرف مقابل به معنای عشق ورزیدن است . این عده و بسیاری از افراد دیگر حتی با مفهوم واقعی عشق نیز آشنا نیستند. عشق دارای معنا و مفهوم خاصی است و شامل خصوصیات ارزشمندیست که معنی وکیفیت زیبایی به زندگی می بخشد.مطالعات مهم واساسی روانشناسی که در زمینه عشق انجام شده نشان می دهد که این احساس و عاطفه مثبت دارای چهار ویژگی است :
توجه، اهمیت دادن، مراقب بودن ، محافظت و حمایت از دیگری.
توجه، اهمیت دادن، مراقب بودن ، محافظت و حمایت از دیگری. دوست عزیز, اینا رو یه نگهبان مجتمع و برج هم انجام میده .
عشق دارای معنا و مفهوم خاصی است و شامل خصوصیات ارزشمندیست که معنی وکیفیت زیبایی به زندگی می بخشد.
معنای خاص یعنی چی ؟ تعریف معنای خاص رو چرا نگفته؟ چون خودشم نمیدونه چی داره میگه. هر جا هم گیر میکنن , فورا از عبارت مطالعات مهم واساسی روانشناسی وام میگیرن که خواننده باور کنه که اینا دارن یه چیزای بامعنی میگن. دوست دارم بیطرفانه و بدون اینکه اجازه بدی که پیش فرض های ذهنیت اختیار تفکرت رو در دست بگیرن , به جوابی که نوشتم فکر کنی. ;)

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
توجه، اهمیت دادن، مراقب بودن ، محافظت و حمایت از دیگری. دوست عزیز, اینا رو یه نگهبان مجتمع و برج هم انجام میده .
عشق دارای معنا و مفهوم خاصی است و شامل خصوصیات ارزشمندیست که معنی وکیفیت زیبایی به زندگی می بخشد.
معنای خاص یعنی چی ؟ تعریف معنای خاص رو چرا نگفته؟ چون خودشم نمیدونه چی داره میگه. هر جا هم گیر میکنن , فورا از عبارت مطالعات مهم واساسی روانشناسی وام میگیرن که خواننده باور کنه که اینا دارن یه چیزای بامعنی میگن. دوست دارم بیطرفانه و بدون اینکه اجازه بدی که پیش فرض های ذهنیت اختیار تفکرت رو در دست بگیرن , به جوابی که نوشتم فکر کنی. ;)

آیجای عزیز ، به نظر من شما وقتی مطلبی میخونی در همان لحظه به فکر جواب دادن هستی (یعنی در حال خواندن به جواب فکر میکنی) بخاطر همین از عمق معنی جملات غافل میشی و گفته های دیگران را بخوبی و کامل درک نمیکنی
اگر نگهبان برج هم این موارد را انجام بده ، میشه عشق ، عشق به همون چیزی که داره انجام میده ، این با معنی عشق در اون چهار مفهوم هیچ عدم سنخیتی نداره

شما اگر به پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، دوست یا هر شخص دیگری این چهار مفهوم را داشته باشی یعنی به این افراد عشق میورزی

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
آیجای عزیز ، به نظر من شما وقتی مطلبی میخونی در همان لحظه به فکر جواب دادن هستی (یعنی در حال خواندن به جواب فکر میکنی) بخاطر همین از عمق معنی جملات غافل میشی و گفته های دیگران را بخوبی و کامل درک نمیکنی
اگر نگهبان برج هم این موارد را انجام بده ، میشه عشق ، عشق به همون چیزی که داره انجام میده ، این با معنی عشق در اون چهار مفهوم هیچ عدم سنخیتی نداره

شما اگر به پدر ، مادر ، خواهر ، برادر ، دوست یا هر شخص دیگری این چهار مفهوم را داشته باشی یعنی به این افراد عشق میورزی
نه عزیز . اون عشق نمیشه . اسمش وظیفه شناسیه.

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
نه عزیز . اون عشق نمیشه . اسمش وظیفه شناسیه.

کی گفته من وظیفه دارم به برادرم یا خواهرم یا دوستم توجه کنم و مراقبش باشم و ....؟؟؟؟؟؟
من در قبال هیچ کس هیچ وظیفه ای ندارم بجز اینکه به اون فرد عشق بورزم
اگه عاشق کسی باشم اونموقع هست که باید عشقم را ثابت کنم با همین مفهوم ها

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کی گفته من وظیفه دارم به برادرم یا خواهرم یا دوستم توجه کنم و مراقبش باشم و ....؟؟؟؟؟؟
یعنی اگه اتفاقی براشون بیفته میشینی تماشا میکنی ؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شرمنده تم. ولی میخوام یادآوری کنم که بجز انسان , حتی حیواناتم این کار ها رو انجام میدن. یعنی اسب و خر و قاطر و اینا عشق شناسند که از زاویه عشق اون مراقبت ها رو انجام میدن ؟ :biggrin:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مگه در معنی عشق تماشا کردن بود؟؟؟

این چهار مورد بود :توجه ، اهمیت دادن ، مراقبت ، حمایت
منم همینو میگم خوب . میگم یعنی اون چهار تا رو ناخوآگاه هم انجام میدی . تماشا که نمیکنی ؟

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شرمنده تم. ولی میخوام یادآوری کنم که بجز انسان , حتی حیواناتم این کار ها رو انجام میدن. یعنی اسب و خر و قاطر و اینا عشق شناسند که از زاویه عشق اون مراقبت ها رو انجام میدن ؟ :biggrin:

فعالیتهای حیوان از روی غریزه انجام میشه و فطری نیست
اما عشق میتونه در انسان بصورت فطری انجام بگیره

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی وقتی ببینی یه نابینا داره میفته تو چاه , تا عاشقش نباشی نمیری کمکش کنی ؟

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
منم همینو میگم خوب . میگم یعنی اون چهار تا رو ناخوآگاه هم انجام میدی . تماشا که نمیکنی ؟

ببین دوست عزیز عشق چند شکله
یکی عشق به پدر و مادر و نزدیکان هستش که در همه انسانها هست ( یکی بیشتر و یکی کمتر)
یکی عشق به اشاء هستش مثل عشق به موبایل ، عشق به ماشین و ...
یکی عشق به جنس مخالف هستش ، اینجاست که اون شخص که ابتدا یه غریبه هستش کم کم با محبت کردن باعث میشه عاشق بشی و اون چهار مفهوم را براش یاده کنی

اما در کل عشق به هر چیزی باشه این چهار مفهوم در اون هست و ما کاری نداریم به اینکه عشق به چی هست ما منظورمون معنی عشق بود و زمانیکه ما این چهار مفهوم را با درصد بالایی برای کسی یا چیزی پیاده کنیم یعنی به اون کس یا چیز عشق میورزیم

مثلا نگهبان برج این چهار مفهوم را در نگهبانی به کار میبره اما بصورت عادی و چون جزئی از وظیفه اش هست اما اگه همین چهار مفهوم را برای فرد خاصی با شدت خیلی بیشتر انجام بده یعنی به اون فرد عشق میورزه

ALIREZA.F.1988

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی وقتی ببینی یه نابینا داره میفته تو چاه , تا عاشقش نباشی نمیری کمکش کنی ؟

بله میرم کمک کنم اما به عنوان یه مسولیت و کمک به همنوع نه بخاطر عشق به اون فرد
تازه اگه کسی باشه که باهاش دشمنم ممکنه هولشم بدم تا بیفته تو چاه :biggrin: