مشاوره ي گياه پزشکي

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
خودتون تجربه کسب کردین!؟ وایتکس رو با این سوسپانسیون مخلوط کردین؟ یا فقط وایتکس ریختین!؟
250 سی سی در هزار جان! ؟؟؟ جان؟ یه جوری بگید دوستمون اشتباه نکنه بابا!

امتحان کن! برای اینکه احتمال میدی راه درمون نداره اعلام کن که راه درمون نداره اما بازم من یه حرکتی میکنم ... امتحان کردن ضرر نداره!
ای کاش من مواجه میشدم!

دوست عزیزم گفتم دیگه مخلوط با باکتری کش شما//
نه خالص///

این دوستمونم ریسک پذیر نیس//بهتره گیاه بیچارش هلاک شه///

شبتون خوش//

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
دوست عزیزم گفتم دیگه مخلوط با باکتری کش شما//
نه خالص///

این دوستمونم ریسک پذیر نیس//بهتره گیاه بیچارش هلاک شه///

شبتون خوش//
راستش اگه بخوام هم نمیتونم امتحان کنم چون با یک اصفهانی خسیس روبرو هستم و همین بس که باغ میوش داره از بین میره و به جای اینکه به یک گیاه پزشک باترجه مراجعه کنه به من ترم 3 رجوع کرده که پول نده !!برای یک باغ میوه به صرفه اقتصادی هست ؟؟!!؟؟ حالا من بهشون پیشنهاد میکنم !! به هر حال 2 راه دارن
1 - این سوسپانسیون + وایتکس نتیجه اش نیدونم ؟!!؟!
2-صبر کردن تا همه درخت ها خشک بشن بعد پاک سازی 2سال ذرت یا غلات بکاره روز از نو !!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش اگه بخوام هم نمیتونم امتحان کنم چون با یک اصفهانی خسیس روبرو هستم و همین بس که باغ میوش داره از بین میره و به جای اینکه به یک گیاه پزشک باترجه مراجعه کنه به من ترم 3 رجوع کرده که پول نده !!برای یک باغ میوه به صرفه اقتصادی هست ؟؟!!؟؟ حالا من بهشون پیشنهاد میکنم !! به هر حال 2 راه دارن
2-صبر کردن تا همه درخت ها خشک بشن بعد پاک سازی 2سال ذرت یا غلات بکاره روز از نو !!!

از قیمت و مقدار خرید دیگه اطلاعی ندارم ... باید ببینه چقدر میخواد تهیه کنه ... دیگه از این به بعد باید ناظر کار وجود داشته باشه ...
قسمتی سوسپانسیون با وایتکس و قسمتی هم فقط سوسپانسیون ... امتحان کنه اگه جواب داد بعد!
در ضمن اگه آلودگی لکه ای داره پیش میره یحتمل یه حشره خاکزی داره باعث تشدید بیماری میشه ... دنبال لارو های ریشه خوار باشه ... شخم بزنه پای درخت.
درختای آلوده رو هم نابودشون کنه ... گالها رو بکنه و جدا کنه ... شاید بشه کنترلش کرد.

eliot -esf

کاربر ممتاز
از قیمت و مقدار خرید دیگه اطلاعی ندارم ... باید ببینه چقدر میخواد تهیه کنه ... دیگه از این به بعد باید ناظر کار وجود داشته باشه ...
قسمتی سوسپانسیون با وایتکس و قسمتی هم فقط سوسپانسیون ... امتحان کنه اگه جواب داد بعد!
در ضمن اگه آلودگی لکه ای داره پیش میره یحتمل یه حشره خاکزی داره باعث تشدید بیماری میشه ... دنبال لارو های ریشه خوار باشه ... شخم بزنه پای درخت.
درختای آلوده رو هم نابودشون کنه ... گالها رو بکنه و جدا کنه ... شاید بشه کنترلش کرد.
کندن گالها فکر نکنم نتیجه ایی داشته باشه چون تو کتاب خواندم که این باکتری ها اطراف گال هستند !!! تازه فکر کنم باعث انتشار باکتری به بقیه درخت های سالم زخمی شده بشه !!!

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام
می شه بفرمایید مشکل چیه ؟ شاید راه حلی به ذهن ما هم برسه

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.............
درخت مو من خراب شده! یعنی برگهاش انگار غده در اوردن............[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, serif][/FONT]
کسی میتونه کمکی کنه؟! بگه چه سمی بگیرم؟! ایا بهتر میشه؟! ماهیانه است؟! سال دیگه خوب میشه؟! یا کلا باید از ریشه در اوردش..............:(
کسی چیزی میدونه؟!:gol:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کندن گالها فکر نکنم نتیجه ایی داشته باشه چون تو کتاب خواندم که این باکتری ها اطراف گال هستند !!! تازه فکر کنم باعث انتشار باکتری به بقیه درخت های سالم زخمی شده بشه !!!

اوکی ... شرمنده کامل عرض نکردم که کندن گالها برای زمانی که میخوای ضدعفونی کنی ... بکنی و بعد ضدعفونی کنی ... بخاطر تماس بهتره باکتری کشت ...

کاشکی عکسا رو بذاری اینجا ما هم ببینیم!

گذاشت!!!
سلام
می شه بفرمایید مشکل چیه ؟ شاید راه حلی به ذهن ما هم برسه

احتمال زیاد باید درختای گیلاسشون به بیماری گال باکتریایی مبتلا شده باشن ...
برای مقابله با اون اگه راه حلی بنظرتون میرسه بفرمایید؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.............
درخت مو من خراب شده! یعنی برگهاش انگار غده در اوردن............
کسی میتونه کمکی کنه؟! بگه چه سمی بگیرم؟! ایا بهتر میشه؟! ماهیانه است؟! سال دیگه خوب میشه؟! یا کلا باید از ریشه در اوردش..............:(
کسی چیزی میدونه؟!:gol:

انگار غده در آوردن که نشد که!
اول عکس بگیر بزار تا اگه تونستیم راهنماییت کنیم!
خسارت فقط روی برگهاست؟ رو تنه؟ شاخه؟ میوه علائمی دیده میشه؟ اگه بله چه جور علائمی؟ برگها شاداب اند؟ سبز اند؟ یا دارن زرد میشن؟
این گال باکتریایی میتونه باشه اما علائمش روی برگ بندرته! بیشتر روی تنه و طوقه است تا برگ! بعد این گالها چه رنگیه؟ خشکه؟

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوکی ... شرمنده کامل عرض نکردم که کندن گالها برای زمانی که میخوای ضدعفونی کنی ... بکنی و بعد ضدعفونی کنی ... بخاطر تماس بهتره باکتری کشت ...

گذاشت!!!

احتمال زیاد باید درختای گیلاسشون به بیماری گال باکتریایی مبتلا شده باشن ...
برای مقابله با اون اگه راه حلی بنظرتون میرسه بفرمایید؟

اگه گال باکتریایی زده باشه مبارزه خیلی سختی را در پیش داره
اول استفاده از مواد ضدعفونی کننده را باید در برنامه غذایی قرار بده
ماده ای هست به نام "آلفاسیتول " که یک لیتری هست و محصول اسپانیا هست می تواند محلول پاشی کند روی درخت حداقل 4 بار در دوره رشد و می تواند گال ها را نیز جدا کرده و محل زحم را به وسیله آلفاسیتول ضد عفونی کرده و سپس چسب پیوند بزند

eliot -esf

کاربر ممتاز
ماده ای هست به نام "آلفاسیتول " که یک لیتری هست و محصول اسپانیا هست می تواند محلول پاشی کند روی درخت حداقل 4 بار در دوره رشد و می تواند گال ها را نیز جدا کرده و محل زحم را به وسیله آلفاسیتول ضد عفونی کرده و سپس چسب پیوند بزند
من یکم گیج شدم !!یعنی این آلفاسیتول یک نوع سوسپانسیون ؟؟!! و دیگه نیازی به استرین یا سویه + وایتکس نیست ؟؟!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

من یکم گیج شدم !!یعنی این آلفاسیتول یک نوع سوسپانسیون ؟؟!! و دیگه نیازی به استرین یا سویه + وایتکس نیست ؟؟!!

آلفاسیتول فکر کنم سرعت رشد باکتری رو بیاره پایین ... از بین برنده بیماری نیست! با این محلول هم میشه کنترل کرد! فقط اینکه زیاد بیماری منتشر نشه ...
خب بجای آلفاسیتول میشه از ترکیبات مسی هم استفاده کرد مثل مخلوط بردو یا هیدروکسید مس ... اما اینا برای گال باکتریایی توصیه نشده ... میدونی بد بیماری ایه ...
اتفاقا من دیروز تو همایش کنترل بیولوژیک دنبال یه درمان جدید برای گال باکتریایی بودم اما چیزی پیدا نکردم! دست آورد جدیدی نداشتیم! اما برای آتشک شانکر باکتریایی لکه باکتریایی و ... بود!!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
من در مورد وایتکس نتیجه رو میزارم بعهده خودت ...
اما پیشنهادم رو خصوصی بهت گفتم و یه بار دیگه میگم.

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

آلفاسیتول فکر کنم سرعت رشد باکتری رو بیاره پایین ... از بین برنده بیماری نیست! با این محلول هم میشه کنترل کرد! فقط اینکه زیاد بیماری منتشر نشه ...
خب بجای آلفاسیتول میشه از ترکیبات مسی هم استفاده کرد مثل مخلوط بردو یا هیدروکسید مس ... اما اینا برای گال باکتریایی توصیه نشده ... میدونی بد بیماری ایه ...
اتفاقا من دیروز تو همایش کنترل بیولوژیک دنبال یه درمان جدید برای گال باکتریایی بودم اما چیزی پیدا نکردم! دست آورد جدیدی نداشتیم! اما برای آتشک شانکر باکتریایی لکه باکتریایی و ... بود!!!

بله دقیقا درسته
آلفاسیتول بیشتر از همه نقش پیشگیری و جلوگیری از گسترش را داره و تا حدودی هم می تونه درمان کنه

eliot -esf

کاربر ممتاز
بله دقیقا درسته
آلفاسیتول بیشتر از همه نقش پیشگیری و جلوگیری از گسترش را داره و تا حدودی هم می تونه درمان کنه
پس تجویز کامل میشه !! استفاده از سوسپانسیون +آلفاسیتول و بعضی درخت ها را با کندن گال وایتکس جاش بزنیم ؟؟!!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس تجویز کامل میشه !! استفاده از سوسپانسیون +آلفاسیتول و بعضی درخت ها را با کندن گال وایتکس جاش بزنیم ؟؟!!

استفاده از سوسپانسیون با آلفاسیتول با هم توصیه نمیشه ...
عرض کردم اون سوسپانسیون رو جدا! آلفاسیتول جدا! ببین کدوم مقرون بصرفه تره ...
ببین کدوم رو میتونی تهیه کنی!
اگه هر جفتش رو تونستی تهیه کنی:
دستور کار:
از آلفاسیتول برای مرزبندی استفاده کنن .... مثلا ببینن کدوم قسمت آلودگی پیدا کرده بعد اطراف اون قسمت از باغ رو با آلفاسیتول تقویت کنن که آلوده نشه ... بیماری منتشر نشه! یعنی باکتری اگه به درختای دیگه حمله کرد درخت آلوده نشه!

از این سوسپانسیون برای مقابله استفاده میکنن! یعنی مستقیم رو درختایی که آلوده شدن و هنوز زنده موندن!
وایتکس هم برای مقابله! البته این رو من نگفتما! دوستمون گفته!

smahdih

عضو جدید
درود به همه .
براتون دو تا عکس ضمیمه کردم اولی (IMG-002) مربوط به درخت انار میشه و بعدی مربوط به درخت هلو میشه . همونطور که میبینید برگاشو آفت زده . مورچه زیاد داره ولی نمیدونم واسه مورچه است یا یه آفت دیگه . اگه ممکنه راهنماییم کنید که چه کار کنم؟ چه سمی یا تقویتی بهش بزنم؟

سپاسگذار

پیوست ها

• IMG_0002.JPG
    IMG_0002.JPG
    30.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • IMG_0004.JPG
    IMG_0004.JPG
    29.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

MehD1979

کاربر ممتاز
درود به همه .
براتون دو تا عکس ضمیمه کردم اولی (IMG-002) مربوط به درخت انار میشه و بعدی مربوط به درخت هلو میشه . همونطور که میبینید برگاشو آفت زده . مورچه زیاد داره ولی نمیدونم واسه مورچه است یا یه آفت دیگه . اگه ممکنه راهنماییم کنید که چه کار کنم؟ چه سمی یا تقویتی بهش بزنم؟

سپاسگذار

سلام//عکس ها که زیاد واضح نیست//
اما آنچه مشخصه هم کرم برگخوار داره و هم شته//
که دلیل تجمع مورچه بخاطر شته هاس///
یه حشره کش یا شته کش ضعیف بزنید روبرا میشه//
هوا گرمه//غلظتشو مواظب باشید//

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
من تو این عکسا شته ندیدم...
برش برگا شبیه خسارت زنبور برگ بر (مگاچیل) هست!

MehD1979

کاربر ممتاز
درود به همه .

سپاسگذار

این کدوم شهره الان؟شمال نیس؟
منطقه رو بگید لطفا///

samira_3001

عضو جدید
کاربر ممتاز
انگار غده در آوردن که نشد که!
اول عکس بگیر بزار تا اگه تونستیم راهنماییت کنیم!
خسارت فقط روی برگهاست؟ رو تنه؟ شاخه؟ میوه علائمی دیده میشه؟ اگه بله چه جور علائمی؟ برگها شاداب اند؟ سبز اند؟ یا دارن زرد میشن؟
این گال باکتریایی میتونه باشه اما علائمش روی برگ بندرته! بیشتر روی تنه و طوقه است تا برگ! بعد این گالها چه رنگیه؟ خشکه؟

اخه دقیقا شبیه غده هستن.........
اره روی برگهاست........... اول یکی دو تا بعد زیاد میشن.............. اصلا از روی برگ چیزی معلوم نیست......... زیر برگ رو که نگاه میکنی دیده میشن................
عکس میگیرم و میزارم......... مرسی از جوابتون...........:gol:

smahdih

عضو جدید
این کدوم شهره الان؟شمال نیس؟
منطقه رو بگید لطفا///

قرچک ورامین

سلام//عکس ها که زیاد واضح نیست//
اما آنچه مشخصه هم کرم برگخوار داره و هم شته//
که دلیل تجمع مورچه بخاطر شته هاس///
یه حشره کش یا شته کش ضعیف بزنید روبرا میشه//
هوا گرمه//غلظتشو مواظب باشید//

چند تا عکس با کیفیت بهتر

http://ir.webuda.com/images/2230b853516e.jpg

http://ir.webuda.com/images/b6a27e2bfcb0.jpg

http://ir.webuda.com/images/c215f1942760.jpg

http://ir.webuda.com/images/f0453f789091.jpg

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه دقیقا شبیه غده هستن.........
اره روی برگهاست........... اول یکی دو تا بعد زیاد میشن.............. اصلا از روی برگ چیزی معلوم نیست......... زیر برگ رو که نگاه میکنی دیده میشن................
عکس میگیرم و میزارم......... مرسی از جوابتون...........:gol:

ممنون عکس با سایز کوچیک و کیفیت بالا ... چون نوع گال خیلی مهمه ...
از علائم دیگه هم بگید! حشراتی هم وجود دارند؟ شته ای؟ چیزی؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود به همه .

سپاسگذار

سلام دوست من! ای کاش من جای تو بودم! نگران نباش چیز خاصی نیست!
احیانا حوالی منزلتون باید زمین کشاورزی باشه! شایدم نباشه ها! احتمال میدم که باشه و یونجه هم کشت بشه!
گفتی مورچه هم زیاد داری! خیلی جالبه!

اصلا سمپاشی و آبپاشی نکن!!!

این خسارت مربوط به زنبور برگ بره! گرچه ما اسمش رو خسارت نمیزاریم اما اگه جمعیتش زیاد باشه بهتره کنترلش کنیم! نه اینکه سم بپاشیم!
به 2 دلیل!
1:
با سمپاشی حشرات گرده افشان رو از بین میبریم! ... در نتیجه یونجه گرده افشانی نمیشه! ... علوفه تولید نمیشه ... گاو از گرسنگی میمیره و شیر و گوشت گرون میشه! و من و تو از گرسنگی میمیریم! (چرا عاقل کند کاری که ...)
2: سمپاشی برای زنبورهای که پرواز میکنن و میان میبرن و میرن بدون تاثیره!

خب درختات الان کجاست؟ تو حیاطه؟ انباری چیزی اون اطراف نیست! تخته چوب موب ندارید اون اطراف! مخصوصا از این چوبای نئوپان! یحتمل خونشون لابلای اون چوب موباست! شایدم این چوبا تو خونه شما نباشه ها!

این زنبور داره خونشو میسازه ... میاد برگ رو میبره و خونش رو میسازه ... داره معماری میکنه!

یه کار ساده میگم بکن! فقط مرد و مردونه اگه خسارت زیاد نیست مقابله نکن نکن بزار زندگیش رو بکنه! همون مورچه ای که میگی اگه لونشو پیدا کنه دشمن زنبور میشه!

تور ارزون قیمت بخر ... بقیشو میزارم هر وقت اومدی میگم! باید تعهد بدی زنبورها رو نکشی!

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خب عکس ها چندان مشخص نیست ولی اگر کرم برگ خوار داری و شته هم داشته باشی راحت می تونی از دیازنون استفاده کنی با نسبت 1 لیتر در هزار لیتر اب

ضمنا برای مورچه ها هم می تونی یه خورده از این سموم پودری که همه جا دارن بریزی پای درخت هم مورچه ها رو می کشه و هم سوسک و ... در واقع سم خانگی هست

بالا