مشاوره ي گياه پزشکي

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اخه دقیقا شبیه غده هستن.........
اره روی برگهاست........... اول یکی دو تا بعد زیاد میشن.............. اصلا از روی برگ چیزی معلوم نیست......... زیر برگ رو که نگاه میکنی دیده میشن................
عکس میگیرم و میزارم......... مرسی از جوابتون...........:gol:

آره عکس بگیری خیلی بهتره

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام دوست من! ای کاش من جای تو بودم! نگران نباش چیز خاصی نیست!
احیانا حوالی منزلتون باید زمین کشاورزی باشه! شایدم نباشه ها! احتمال میدم که باشه و یونجه هم کشت بشه!
گفتی مورچه هم زیاد داری! خیلی جالبه!

اصلا سمپاشی و آبپاشی نکن!!!

این خسارت مربوط به زنبور برگ بره! گرچه ما اسمش رو خسارت نمیزاریم اما اگه جمعیتش زیاد باشه بهتره کنترلش کنیم! نه اینکه سم بپاشیم!
به 2 دلیل!
1:
با سمپاشی حشرات گرده افشان رو از بین میبریم! ... در نتیجه یونجه گرده افشانی نمیشه! ... علوفه تولید نمیشه ... گاو از گرسنگی میمیره و شیر و گوشت گرون میشه! و من و تو از گرسنگی میمیریم! (چرا عاقل کند کاری که ...)
2: سمپاشی برای زنبورهای که پرواز میکنن و میان میبرن و میرن بدون تاثیره!

خب درختات الان کجاست؟ تو حیاطه؟ انباری چیزی اون اطراف نیست! تخته چوب موب ندارید اون اطراف! مخصوصا از این چوبای نئوپان! یحتمل خونشون لابلای اون چوب موباست! شایدم این چوبا تو خونه شما نباشه ها!

این زنبور داره خونشو میسازه ... میاد برگ رو میبره و خونش رو میسازه ... داره معماری میکنه!

یه کار ساده میگم بکن! فقط مرد و مردونه اگه خسارت زیاد نیست مقابله نکن نکن بزار زندگیش رو بکنه! همون مورچه ای که میگی اگه لونشو پیدا کنه دشمن زنبور میشه!

تور ارزون قیمت بخر ... بقیشو میزارم هر وقت اومدی میگم! باید تعهد بدی زنبورها رو نکشی!

سلام
خب عکس ها چندان مشخص نیست ولی اگر کرم برگ خوار داری و شته هم داشته باشی راحت می تونی از دیازنون استفاده کنی با نسبت 1 لیتر در هزار لیتر اب

ضمنا برای مورچه ها هم می تونی یه خورده از این سموم پودری که همه جا دارن بریزی پای درخت هم مورچه ها رو می کشه و هم سوسک و ... در واقع سم خانگی هست

من با حمید موافقم، بعید میدونم کرم برگخوار داشته باشه، شته هم که ندیدیم تو عکسا... مورچه هم که تو باغچه طبیعیه، بذار زندگیشو بکنه!

smahdih

عضو جدید
سلام دوست من! ای کاش من جای تو بودم! نگران نباش چیز خاصی نیست!
احیانا حوالی منزلتون باید زمین کشاورزی باشه! شایدم نباشه ها! احتمال میدم که باشه و یونجه هم کشت بشه!
گفتی مورچه هم زیاد داری! خیلی جالبه!

اصلا سمپاشی و آبپاشی نکن!!!

این خسارت مربوط به زنبور برگ بره! گرچه ما اسمش رو خسارت نمیزاریم اما اگه جمعیتش زیاد باشه بهتره کنترلش کنیم! نه اینکه سم بپاشیم!
به 2 دلیل!
1:
با سمپاشی حشرات گرده افشان رو از بین میبریم! ... در نتیجه یونجه گرده افشانی نمیشه! ... علوفه تولید نمیشه ... گاو از گرسنگی میمیره و شیر و گوشت گرون میشه! و من و تو از گرسنگی میمیریم! (چرا عاقل کند کاری که ...)
2: سمپاشی برای زنبورهای که پرواز میکنن و میان میبرن و میرن بدون تاثیره!

خب درختات الان کجاست؟ تو حیاطه؟ انباری چیزی اون اطراف نیست! تخته چوب موب ندارید اون اطراف! مخصوصا از این چوبای نئوپان! یحتمل خونشون لابلای اون چوب موباست! شایدم این چوبا تو خونه شما نباشه ها!

این زنبور داره خونشو میسازه ... میاد برگ رو میبره و خونش رو میسازه ... داره معماری میکنه!

یه کار ساده میگم بکن! فقط مرد و مردونه اگه خسارت زیاد نیست مقابله نکن نکن بزار زندگیش رو بکنه! همون مورچه ای که میگی اگه لونشو پیدا کنه دشمن زنبور میشه!

تور ارزون قیمت بخر ... بقیشو میزارم هر وقت اومدی میگم! باید تعهد بدی زنبورها رو نکشی!

ممنون از وقتی که میزارین:gol:

دوست من خونه ما وسط شهر و تو خونه خودمون و همسایه کناریمون چوب نیست. 3-4 تا خونه اون طرفتر یه حیاط هست که درخت توش زیاد داره (7 - 8 تا) .

من که تا حالا بجز یکی دو مورد اطراف درختا زنبور ندیدم. لانه مورچه هم میدونم کجاست ولی اگه زنبوری باشه نمیدونم. یه مطلبه دیگه اینکه این درختای ما همون سال اول یه نیمچه میوه ای داد ولی امسال اصلا . یه بار شاخه هاشو زدیم که فقد قد نگیره یکمم تنه اش قطور بشه . خیلی زود رشد میکنه و قد میکشه ولی خبری از میوه و گل و بستنی چوبی نیست:eek:.

موارد دیگه اینه که ساخت و ساز اطراف خونمون زیاده .
:cry: تا قبل این که شما بگین من هر 2 روز برگاشو آبپاشی میکردم.
:cry: چند وقت پیش یه بنده خدایی گفت واسه اینکه مورچه از درخت بالا نره پایین تنه اش پنبه ببندید مورچه رد نمیشه ، ما بستیم ولی انگار نا انگار میام دورت بگردم میگی ببخشید جاده خاکی زدم. امروز پنبه ها رو باز کردم .

اگه بازم عکس از جاهای دیگه لازم بود بگین بزارم.

آخرین ویرایش:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یه نکته کوچولو: مگاچیل حتما تو چوب لونه نمیکنه! من خودم حتی دیدم لای اجرای دیوار لونه داشته!

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست من خونه ما وسط شهر و تو خونه خودمون و همسایه کناریمون چوب نیست. 3-4 تا خونه اون طرفتر یه حیاط هست که درخت توش زیاد داره (7 - 8 تا) .

من که تا حالا بجز یکی دو مورد اطراف درختا زنبور ندیدم. لانه مورچه هم میدونم کجاست ولی اگه زنبوری باشه نمیدونم. یه مطلبه دیگه اینکه این درختای ما همون سال اول یه نیمچه میوه ای داد ولی امسال اصلا . یه بار شاخه هاشو زدیم که فقد قد نگیره یکمم تنه اش قطور بشه . خیلی زود رشد میکنه و قد میکشه ولی خبری از میوه و گل و بستنی چوبی نیست:eek:.

:cry: چند وقت پیش یه بنده خدایی گفت واسه اینکه مورچه از درخت بالا نره پایین تنه اش پنبه ببندید مورچه رد نمیشه ، ما بستیم ولی انگار نا انگار میام دورت بگردم میگی ببخشید جاده خاکی زدم. امروز پنبه ها رو باز کردم .

بابا یه خورده سم سوسک پودری ها بریز پایین تنه درخت دیگه از مورچه خبری نمی شه

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست من حرفات درسته ...
من گفتم شاید احتمال داشته باشه که زمین زراعی وجود داشته
این زنبورها لای آجر هم لونه درست میکن من دیدم توی سنگ هم لونه ساختن ... اصلا شاید لونشو یه کولومتر اونور تر بسازه!

سمپاشی نکن با این زنبور گرده افشان قانونی نباید مبارزه کنی ...
ببین اگه خسارت زیاده توری بخر و بزار رو تاج درختات ... مطمئنا بهتر از سمه!

نکته:
تو اصلا نمیتونی اون زنبور ها رو ببینی! اگه میخوای ببینی باید وقت زیادی بزاری ... در این مورد خودم کار کردم و کاملا مطمئنم ...
تو این عکسایی که گذاشتی من هیچی ندیدم! فقط برش دیدم! اون بریدگی ها رو دقت کن!
هیچ بیماری ای که علائمش اونطوری نیست!
هیچ آفتی هم به این قشنگی برگ نمیخوره!
لاروی کرمی چیزی تا حالا رو برگها دیدی؟ نه!
اون زنبور میاد و با آروارش برگ رو تمیز برش میده و برگ رو برمیداره و میره .... سرعت عمل بالاست!

هر راهی که به ذهنت میرسه که مانع حضور زنبور رو درخت بشه! نظر من کشیدن توری روی درختاته! راستی این زنبور برگهای گل رز هم دوست داره ها!

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خب عکس ها چندان مشخص نیست ولی اگر کرم برگ خوار داری و شته هم داشته باشی راحت می تونی از دیازنون استفاده کنی با نسبت 1 لیتر در هزار لیتر اب

ضمنا برای مورچه ها هم می تونی یه خورده از این سموم پودری که همه جا دارن بریزی پای درخت هم مورچه ها رو می کشه و هم سوسک و ... در واقع سم خانگی هست

خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون ولی بیاید انصافا از سم دیگه استفاده نکنیم ... جدی میگم تو دانشگاهای ما همه میگن این آفت اینه علیه اش از سم دیازینون استفاده کنیدسمی که کشورهای سازنده ازش استفاده نمیکنن و تاریخ مصرفش گذشته و بشدت برای سلامتی خودمون ضرر داره چرا باید استفاده بشه ... اگه راه های به ذهنمون نرسید یا خواستیم جمعیت رو کنترل کنیم توی یه برنامه تلفیقی میشه جایگاهی هم برای سم قائل بشیم ... میدونم سطح کنترل پایینه و شاید ارزش نداشته باشه که روش فکر کنیم یا مبارزه فیزیکی یا طبیعی کنیم ... خیلی راحت میشه با یک سم آفت رو نابود کرد و راحت ... اما از همین خورده کنترل ها شروع کنیم در آینده میتونیم چند هکتار زمین رو بدون استفاده از سم مدیریت کنیم.
من با حمید موافقم، بعید میدونم کرم برگخوار داشته باشه، شته هم که ندیدیم تو عکسا... مورچه هم که تو باغچه طبیعیه، بذار زندگیشو بکنه!
منم موافقم
یه نکته کوچولو: مگاچیل حتما تو چوب لونه نمیکنه! من خودم حتی دیدم لای اجرای دیوار لونه داشته!
من یه لحظه از این خونه هایی که تو جنگلا هستن رو تصور کردم ... نه اینکه این خونه ها رو خیلی دوست دارم!گفتم شاید تو خونه اینا چوب موم باشه مثل این خونه خارجیا! البته نمیدونم کامل حرفامو نزدم که! لونه سازی تو چوب رو ترجیح میده! اما هر جایی میتونه این کار رو بکنه!
بابا یه خورده سم سوسک پودری ها بریز پایین تنه درخت دیگه از مورچه خبری نمی شه

:D

smahdih

عضو جدید
پس من توری رو درخت میزارم تا نتیجش ببینیم چی میشه.
واسه مورچه ها هم پودر سوسک کش میریزم.

بابام بهم گفت تا حالا دوبار درختا رو سم پاشی کرده یه بار پارسال یه بارم حدود 2 ماه پیش . این میتونه رو میوه ندادن درختا تاثیر گزار باشه؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس من توری رو درخت میزارم تا نتیجش ببینیم چی میشه.
واسه مورچه ها هم پودر سوسک کش میریزم.

بابام بهم گفت تا حالا دوبار درختا رو سم پاشی کرده یه بار پارسال یه بارم حدود 2 ماه پیش . این میتونه رو میوه ندادن درختا تاثیر گزار باشه؟

خب بحث میوه دادن درخت تخصص من نیست ... اما کدوم درخت انار یا هلو! ؟
این 2 تا یعنی قبلا میوه دادن و الان میوه نمیدن!؟
سمپاشی میتونه تو میوه ندادن تاپیر داشته باشه بله اما بستگی به زمان سم پاشی و میزان اون دره!

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی ممنون بابت راهنمایی هاتون ولی بیاید انصافا از سم دیگه استفاده نکنیم ... جدی میگم تو دانشگاهای ما همه میگن این آفت اینه علیه اش از سم دیازینون استفاده کنیدسمی که کشورهای سازنده ازش استفاده نمیکنن و تاریخ مصرفش گذشته و بشدت برای سلامتی خودمون ضرر داره چرا باید استفاده بشه ... اگه راه های به ذهنمون نرسید یا خواستیم جمعیت رو کنترل کنیم توی یه برنامه تلفیقی میشه جایگاهی هم برای سم قائل بشیم ... میدونم سطح کنترل پایینه و شاید ارزش نداشته باشه که روش فکر کنیم یا مبارزه فیزیکی یا طبیعی کنیم ... خیلی راحت میشه با یک سم آفت رو نابود کرد و راحت ... اما از همین خورده کنترل ها شروع کنیم در آینده میتونیم چند هکتار زمین رو بدون استفاده از سم مدیریت کنیم.

منم موافقم

من یه لحظه از این خونه هایی که تو جنگلا هستن رو تصور کردم ... نه اینکه این خونه ها رو خیلی دوست دارم!گفتم شاید تو خونه اینا چوب موم باشه مثل این خونه خارجیا! البته نمیدونم کامل حرفامو نزدم که! لونه سازی تو چوب رو ترجیح میده! اما هر جایی میتونه این کار رو بکنه!

خب مبارزه بیولوژیک تا اونجایی که من شنیدم چندان نتونسته موفق عمل کنه ... البته دلیلش رو نمی دونم

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب بحث میوه دادن درخت تخصص من نیست ... اما کدوم درخت انار یا هلو! ؟
این 2 تا یعنی قبلا میوه دادن و الان میوه نمیدن!؟
سمپاشی میتونه تو میوه ندادن تاپیر داشته باشه بله اما بستگی به زمان سم پاشی و میزان اون دره!

خب اگه سم رو وقتی که درخت گل داشته باشه بزنید گل هاتون می ریزه و دیگه میوه نمی ده

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب مبارزه بیولوژیک تا اونجایی که من شنیدم چندان نتونسته موفق عمل کنه ... البته دلیلش رو نمی دونم

خب بخاطر اینه که اول راهیم! و .... دلایل زیاد داره ....

خب اگه سم رو وقتی که درخت گل داشته باشه بزنید گل هاتون می ریزه و دیگه میوه نمی ده

منم میخواستم همین رو بگم و احتمال زیاد هم همین بوده! فرمودن 2 ماه پیش سم زدن! یعنی تقریبا زمانی که درخت گل مل میده! اگه اشتباه نکنم!

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان\ من تمام آفات گياهي همراه با عكس رو گذاشتم\ در قسمت گياهپزشكي.به نام آفات گياهي حتما به دردتون ميخوره\ و مشكل تون حل ميشه با تشكر.

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
پيشگيري بهتر از درمان

پيشگيري بهتر از درمان

كنترل بيولوژيك فايده ايي نداره چون ما از اول خشت كج گذاشتيم !همه صبرميكنند به خسارت برسند بعد ميرن دنبال درمان تازه اونم پيش سم فروش هايي كه 4تا قاعده كلي فقط بلدن نه 1گياه پزشك !

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
كنترل بيولوژيك فايده ايي نداره چون ما از اول خشت كج گذاشتيم !همه صبرميكنند به خسارت برسند بعد ميرن دنبال درمان تازه اونم پيش سم فروش هايي كه 4تا قاعده كلي فقط بلدن نه 1گياه پزشك !

ما دیوار رو بریزیم پایین و خشت رو صاف بزاریم!

اینجا یکی قرار بود بره عکس بندازه و بیاره! نمیدونم چی شد!

kouroshzare

عضو جدید
سلام .ممنون از تاپیک مفید شما .سوالی ازتون دارم راجع به شپشک آرد آلود. ذر درخت زرد الو چه نشانههایی ایجاد میکه و نحوه مبارزه با این آفت:que:

کدو تنبل

عضو جدید
کمک فوری برای از بین بردن اسکاپ سیب زمینی ؟؟؟

کمک فوری برای از بین بردن اسکاپ سیب زمینی ؟؟؟

سلام .
یک فرمول یا راه حل برای از بین بردن اسکاپ سیب زمینی می خواهم،یه سمی که کامل از بین ببرتش
خیلی فوریه

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام .
یک فرمول یا راه حل برای از بین بردن اسکاپ سیب زمینی می خواهم،یه سمی که کامل از بین ببرتش
خیلی فوریه

سلام
متاسفانه خدمت شما
There is no good control for powdery scab. Control measures need to both reduce the inoculum level in the soil and the inoculum level on the seed. Spores can be spread by contaminated seed tubers or by contaminated soil. Mancozeb-containing seed treatments may help reduce the spread of the pathogen from infected seed. However, the soil can be infested without causing the disease, if the environmental conditions required for disease development are not met. Long crop rotation (3–10 years) can help reduce the soil populations but is rarely practical. Planting powdery scab-free seed will aid in control, as will avoiding manure from animals fed infected tubers (the resting spores will pass unharmed through the digestive tract).
Removing infected potatoes will not eliminate the pathogen. Spores can move from infected potatoes to non-infected potatoes in storage, as the spores are easily dislodged and become airborne. Spores on the surface of tubers can then be moved into the soil at planting. The distribution of infested soil or infected tubers will disseminate the fungus. Soil fumigation with metam sodium reduces, but does not eliminate, spores. Composting does not completely eliminate the spores of the pathogen. Cultural practices that make conditions less favorable to infection—such as planting in well-drained soil—are recommended

مرجع سایت دانشگاه مایینhttp://extension.umaine.edu/publications/2436e/

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .ممنون از تاپیک مفید شما .سوالی ازتون دارم راجع به شپشک آرد آلود. ذر درخت زرد الو چه نشانههایی ایجاد میکه و نحوه مبارزه با این آفت:que:

خب شپشکها از شیره گیاهی تغذیه میکنن و خسارتشون رو اکثر درختان یا حتی گیاهان زراعی ثابته ...
خب وقتی از شیره تغدیه کنن باعث کم رشدی ... تولید کم محصول ... زرد شدن برگها و پیچیدگی برگها ... تولید ماده ای چسبنده بنام عسلک روی سطح برگ و شاخه ... کوتاه موندن گیاه ... پیدا شدن زمینه ای برای بروز بیماری های قارچی مثل بیماری دوده ای ... حتی بدشکلی گیاه و ... میشه که همه این علائم بستگی به جمعیت آفت داره ...
نحوه مبارزه بستگی به مرامت داره ... و اینکه چه جمعیتی رو داری!؟ کجا داری؟ چه زمان از سال باشه! (اواسط تابستون یا ...) باغ داری یا تک درخت توی حیاطه؟

شکارگر طبیعی داره مثل کفشدوزک کرپتولموس که من همین الان 10 تایی رو بغلم دارم که دارن از گرسنگی میمیرن! این کفشدوزک تولید میشه و بصورت بسته بندی شده هم فروخته میشه ... با رهاسازی اینا میتونی جمعیت رو بیاری پایین (البته دستور العمل داره)
بازم دشمنان طبیعی زیاد داره ...
هرس سرشاخه ها هم جواب میده ...
در مورد مبارزه شیمیایی هم سمی من توصیه نمیکنم ... چون شپشکها مقاوم اند و باید در زمانی که پوره ها تازه از تخم تفریخ شدن سمپاشی صورت بگیره و حتما باید سطح زیر برگ هم سم باهاش برخورد کنه ...

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .
خیلی فوریه

سلام جانم ... در مجموع با بیماری های باکتریایی نمیشه به این سادگی ها مبارزه کرد! کلا از بینش ببری!!!!!!!!
خسارت چه جوری هاست؟
سعی کن PH خاکت رو بیاری پایین (گوگرد به خاک اضافه کن) ... احتمال زیاد خاکت سبکه ... سعی کن کود حیوانی به خاکت اضافه کنی
آبیاری رو هم درست انجام بده ...رطوبت خاکت همیشه حفظ بشه ... گرچه فکر میکنم این موقع دیگه غده ها تماما تشکیل شده باشن نه؟ کی برداشت محصول دارید؟
راستی ترکیبی هست که غده ها رو باهاش تیمار میکنن و کشت میدن ... الان موقع استفاده از اون ترکیب نیست.
بهترین راه تو این زمان برای جلوگیری از پیشرفت بیماری فکر کنم گوگردپاشی باشه ... بازم برای این کار با کلینیک های گیاهپزشکی مشورت کن.
اگه خسارتت زیاده سعی کن سال دیگه سیب زمینی نکاری ... تناوب بکار ببر ... یا بذر مقاوم تهیه کن ....

کدو تنبل

عضو جدید
اسکاپ سیب زمینی

اسکاپ سیب زمینی

بيماري اسكب معمولي (جرب معمولي)Common Scab

اين بيماري در اغلب مناطقي كه سيب زميني كشت مي شود به عنوان يك بيماري معمول غده محسوب مي شود. البته به جز در خاكهايي كه اسيديته بالايي دارند اين بيماري تنها كيفيت غده را تحت تأثير قرار داده و موجب پايين آمدن ارزش بازار پسندي آن مي گردد. ولي در عملكرد محصول تأثير چنداني ندارد.

عامل بيماري:
گونه باكتريايي Streptomyces scabies عامل اين بيماري است. عامل بيماري عمدتاً طالب محيطهاي قليايي و آهك دوست مي باشد.

علائم بيماري:
در اثر اين بيماري غالباً لكه هايي گرد و به اندازه حدود 10 ميلي متر بر روي غده هاي سيب زميني تشكيل مي گردد. البته اين لكه ها شكل معين و اندازه بزرگتري ممكن است داشته باشند . لكه هاي روي غده ممكن است به صورتهاي مختلفي اعم از سطحي ، برجسته و يا حفره اي و عمقي بر روي غده سيب زميني تشكيل شود. هم چنين امكان دارد لكه هاي روي غده به هم پيوسته و بيشتر قسمتهاي سطح غده را فراگيرند. لكه هاي حفره اي اغلب به رنگ قهوه اي تيره و يا تيره مي باشند.

كنترل:

1- اجتناب از كاشت غده هاي بذري آلوده
2- اجتناب از كشت مكرر سيب زميني و نيز عدم كشت گياهان حساس به بيماري اسكب در تناوب سيب زميني نظير چغندر قند، ترب، هويج، شلغم.
3- خود داري از كاربرد مواد آهكي
4- پايين نگه داشتن اسيديته خاك ( در حدود 2/5-5) با استفاده از كودهاي اسيدي و يا سولفور
5- استفاده از ارقام مقاوم. برخي از ارقام مانند Maris peer, king Edvard , Ausonia مقاومت نسبتاً بالايي نسبت به اين بيماري دارند.

مرسی کنترل شیمیاییشو میخواستم.راه کنترلش و جلوگیری از پیشرفت اسکپ با بعضی از قرچکشها امتحان شده و تا حدی جوابم داده ولی یه راه واسه از بین رفتن پوستل های روی غده های الوده میخوام. من شنیدم که یه راهی داره

کدو تنبل

عضو جدید
مرسی عزیزم خودم نکاشتم.
خودم میرم کارشناسی سیب زمینی.روش کنترلشو میدونم ولی شنیدم میشه پوستلهارو از رو غده های الوده پاک کرد . این خیلی مهمه گفتم شاید شماها بیشتر خبر داشته باشین

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
مرسی عزیزم خودم نکاشتم.
خودم میرم کارشناسی سیب زمینی.روش کنترلشو میدونم ولی شنیدم میشه پوستلهارو از رو غده های الوده پاک کرد . این خیلی مهمه گفتم شاید شماها بیشتر خبر داشته باشین

منظورتون برای فروش یا همون ازبین بردن علائم از غده پس از برداشته؟

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی کنترل شیمیاییشو میخواستم.راه کنترلش و جلوگیری از پیشرفت اسکپ با بعضی از قرچکشها امتحان شده و تا حدی جوابم داده ولی یه راه واسه از بین رفتن پوستل های روی غده های الوده میخوام. من شنیدم که یه راهی داره

مرسی عزیزم خودم نکاشتم.
خودم میرم کارشناسی سیب زمینی.روش کنترلشو میدونم ولی شنیدم میشه پوستلهارو از رو غده های الوده پاک کرد . این خیلی مهمه گفتم شاید شماها بیشتر خبر داشته باشین:D

بله بعضی از قارچکش های ترکیبات مسی میتونن کنترل کنن تا حدی!
شما کجا شنیدی که راهی داره و از کی؟ بگید ما هم یاد بگیریم!

یه سم ارگانیکی هست بنام بردوفیکس برای شرکت تحقیقاتی تولیدی و شیمیایی باغبان تک (قارچکش و باکتری کش)
این سم ارگانیک خاصیت آزاد سازی یون مس بالایی داره ... اینکه روی اسکپ سیب زمینی جواب بده یا نه رو من نمیدونم اما علیه بادزدگی و لکه موجی استفاده شده و جواب هم داده ...
یه سری به وبسایتش بزن ضرر نداره ... از بین نبره شاید بتونه کنترلش کنه ...

senjed A

عضو جدید
سلام

سلام

سلام به همه دکتر مهندسای عزیز:gol:
میشه بگین من این درختا رو باید چیکارشون کنم که از مرگ نجاتشون بدم ،بیچاره ها سنی ندارن حدودا 5 سالشونه
کلا روی هسته دارا دیده میشه نمیدونم گموز باکتریاییه آیا؟:surprised:
روی گوجه ها و آلوها فقط قسمت پایین تنه تا حداکثر ارتفاع یه متر صمغ زده بیرون ولی روی زرد آلوها حتی شاخه های یک ساله هم ازشون صمغ ترشح شده بود،چند تا عکس هم تو پست بعدی میزارم

پیوست ها

• 6.jpg
    6.jpg
    56.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 7.jpg
    7.jpg
    67.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

senjed A

عضو جدید
اینم چند تا عکس دیگه

پیوست ها

• 9.jpg
    9.jpg
    54 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 8.jpg
    8.jpg
    44 کیلوبایت · بازدیدها: 0

senjed A

عضو جدید
اینم دو تا دیگه

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    38.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 12.jpg
    12.jpg
    49.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

senjed A

عضو جدید
اینم دوتادیگه

پیوست ها

• 11.jpg
    11.jpg
    38.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 12.jpg
    12.jpg
    49.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینم دوتادیگه

سلام
درختان که حسابی داغون شدن !!!!!
درمان این مشکل کمی سخته و زمان می بره ( ممکنه برای درمان کامل چند سال زمان لازم باشه )
بایستی از اکسی کلرور مس استفاده کنی که به دو صورت ازش استفاده می شه . ابتدا کمی این شیره ها را از تنه درخت جدا کن و بعدش اکسی کلرور مس را به صورت غلیظ و به وسیله برس یه تنه درخت بزن . مقداری هم اکسی کلرور مس با آب مخلوط کن و در اطراف تنه درخت بریز
قبل از اینکار ببین در کنار ضمغ ها بیماری های قارچی ثانویه ایجاد نشده است ( یعنی پودر های سیاه رنگ ) ؟؟؟
استفاده از اکسی کلرور مس را هر سال بایستی تکرار کنی و یک بار به تنه درختا بزنی و دو بار هم از طریق آب به پای درخت استفاده کنی
کار بعدی اینه که یه محصولی هست به نام " آلفاسیتول " و اگر پیدا نکردی " دفاندر مس " و اگر باز هم پیدا نشد " فسفیمکس مس " و اگر پیدا نکردی در شهرتون بهم بگو تا راهنمایی ات کنم این محصولات رو سالی 3 بار به صورت محلول پاشی کل درختان رو محلول پاشی کن به فاصله 20 روزی یکبار و مرحله اول هم ابتدای اردیبهشت باشه ضمنا این محصولات رو با هیچ سم و کود دیگه ای مخلوط نکن

بالا