مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

naserkhalesi

عضو جدید
جالبه این ابتکار خوبیه میشه از فضایی که تو زمستون نمیشه استفاده کرد اینطوری بهره برد
در مورد پلاستیک کشیدن خوب هر کاری سختی خودشو داره
در مورد اون که گفتید از منبع گرمایی خونه میشه استفاده کرد من پیشنهاد میکنم حتما این کار رو بکنید خوبی اینکارتون اینه گرمای حاصل از بخاری خونتون رو میتونید قبل از هدر رفتنش اینجا استفاده کنید اما گازهای حاصله رو نه برا اینکار بایه تبدیل لوله بخاری رو داخل قفضای گلخونت بچرخون و از سمت دیگه بندازش بیرون تا گرما رو از طریق لوله بدی به گلخونه ات
البته این کار فقط تو روزهای سرد و افتابی جواب میده برا شبای سرد مشهد اونم زمستوناش باید یه وسیله گرمایی کوچیک استفاده کنی

در باره بستر کشت راحت ترین راه استفاده از بشتر کشت پلاستیکی هست یعنی بجای گلدون خریدن میتونی از پلاستیک استفاده کنی
خاک برگ رو با کود و مقدار ی خاک معمولی مخلوط کن بریز تو پلاستیک مقداری فرمالین که خیلی خطرناکه تهیه کن تو هر پلاستیک به اندازه یه قاشق بریز در پلاستیکو ببند و بزار تو افتاب اینجوری از شر بیماری خاک خلاص میشی بعد دو روز پلاستیکا رو سرشونو باز کن و بزار تا بخار فرمالین خارج بشه
استنشاق مستقیم فرمالین خطرناکه
بعد هم تو پلاستیکا خیار بکار
پیشنهاد میکنم چون تجاری نمیخوای کار کنی هم خیار هم گوجه و هم توت فرنکی رو تو گلخونه ات پرورش بدی
حتی سبزی رو میتونی بکاری تو جعبه و با فاصله جعبه ها رو رو هم بزاری تا نور به سطحشون برسه
در مورد خاك يه سي در درمورد كشت خيار گلخانه اي ديده بود كه توضيح ميداد چطور بيماري هاي خاك رو از بين ميبرد كه فك كنم همين توضيحات شما بود ولي خب نمي خوام زياد كثيف كاري داشته باشه گلدون فك كنم هم شيك تره هم تميزتره .در مورد كشت هم ايشاالله خيار و گوجه و توت فرنگي .بازم ممنون از توجهت

naserkhalesi

عضو جدید
چرا بیشتر اطلاعات نمی دی؟؟؟

اینجوری نمیشه

اطلاعاتت باید جزئی تر باشه تا بتونیم مطلب کاربردی برات بذاریم

راستی

چقدر می خوای هزینه کنی؟؟؟
چقدر شما عجله داريد من كله هزينه اي كه بخوام بكنم 50 تومنه بر بيرون هم نميخوام فقط نياز خودمون رو جواب بده بسه البته بماند كه فكراي بزرگتري هم دارم كه اونم بموقش فعلا اينجا رو به عنوان يه ازمايشگاه كوچولو در نظر بگيريد

naserkhalesi

عضو جدید
خواستم نظر بدم دیدم امیرعلی و محمدرضا و مریم وسیتم پروف حرف نگفته نذاشتن
ممنون
خوب حالا چیکار کردین امروز؟
راستش امروز دانشگاه بودم نتونستم كاري بكنم ولي برا فردا برنامهدارم برم بيرون دنبال وسايل

naserkhalesi

عضو جدید
منم نظر زهرا رو دارم...ماشالا اينقدر دوستان كارآمد هستند كه ديگه حرفي براي گفتن باقي نمونده....

فقط يه سوال عزيزجان...كف گلخونه ات رو ميخواي چيكاركني...چون همونجور كه اميرعلي گفت بايد مراقب نشت آب به ساختمان هم باشي.
به نظر من بهتره از كفپوشهاي پلاستيكي براي اينكار استفاده كني..مخارج چنداني هم نداره...چون خواهي نخواهي اگر از گلدان يا بسترهاي كشت هم استفاده كني آبريزي شديدي رو بهمراه داري.

راستش اگر ميتوني هزينه كني( البته با عكسهايي كه ديدم و پشتكاري كه داري حدس ميزنم با كمترين هزينه و چندتا آجر و مقداري سيمان خودت اينكار رو به نحو احسن انجام بدي )
بسترهاي كشت بتوني يا سيماني بسازي خيلي خيلي چيز جالبي ميشه...در ضمن ميتوني بسترها رو در دو فضا تشكيل بدي يعني اگه هر بستر رو به صورت مكعب در نظر بگيري ميتوني بالاي اين مكعب رو به عنوان باغچه استفاده كني و داخل مكعب رو خالي بذاري و فقط به اندازه يه باغچه كم ارتفاع از پايينش پر كني در واقع يه حالت دوطبقه و از فضاي پاييني كه كمتر نور ميخوره براي نشاء زدن يا كاشت گلهاي آپارتماني استفاده كني...

به پشتكارتون مرحبا ميگم...سربلند باشيد و ما رو از ادامه فعاليتتون بي خبر نگذاريد.
راستش كف رو گرفتم از همون پلاستيكي برا ديوارا استفاده كردم كف رو هم پلاستيك كردم در ضمن قبلاً هم گفته بودم كف ايزوگامه و فك نكنم زياد اسيب ببينه ساختمون .در ضمن از لطف و توجه شما هم ممنونم

AMIR-ALI

عضو جدید
من بهتون پیشنهاد میکنم اول توسط پلاستیکی از جنس همینی که به عنوان پوشش استفاده کردید کف رو ایزوله کنید
در مرحله دوم یک باکس با شیب مناسب درست کنید
و از محل خروجی یه راهی به راه اب خونه بدید
سوم اب چجوری میخاید تامین کنید ؟
اگر از اب خونه هست که 99% همینطوره بگید از یه گلخونه دار یه پنجاه مترنوار تیپ بگیر
چهارم چون فضا کم هست میتونی از کوکو پیت و پرلیت پرش کنی
////
راه دوم
نخاستی از این گلدان های ردیفی بگیر یه سری شاسی کوتاه هم ردیف کن بزار روی اون توشون هم از همین کوکوپیت و پرلیت پر کن
برای سیستم گرما دهی هم یه بخاری کوچیک برقی یا نفتی یا گازوئیلی هم اوکی هست
اون لوله بخاری هم مشکلی نداره از لحاظ تئوری اگر طبق قائده ای که من بهت میگم علمش کنی اما بهرحال به ریسکش نمی ارزه
و بعد هم از همه مهمتر مومن تو برداشتی سقف اون رو اسمش یادم رفت سیمانی زدی ؟
برش دار مشما بزن

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
در مورد سوال دوستمون وجواب دوست دیگه که گفتن مفیدن

عرض میکنم
برا جدا سازی بذر علف هرز در کارخانجات بسته بندی بذر از الکتریسیته ساکن و خاصیت بار الکتریکی و جذب اون استفاده میکنن

اما وقتی گفته میشه محوطه های کارخانجات صنعتی فکر کنم منظور دوستمون ازبین بردن علف هرز اطراف کارخانه برا ایجاد فضای سبز هست
توصیه میکنم یکی دو هفته با ابیاری منظم علفهای هرز رو وادار به رویش کنید و پس از رویش اونها قبل ایجاد گل و بذر سریع اونها رو با شخم زدن از بین ببرید اینکارو دو سه بار انجام بدین تا از شر علف هرز راحت بشین البته سریع بذر چمن بکارید غلطک بزنید تا باد و پرندکگان براتون دردسر ساز نشن و باز بذر علف هرز براتون نیارن

در مورد جواب رز عزیز نمیدونم توجیهشون چی می تونه باشه چون علف هرز به تمام گیاهانی که غیر از محل مناسبشون رشد کنن اطلاق میشه حالا شاید این علف هرز گل بسیار زیبا یا گندم باشه اما جای رویشش مناسب نباشه

naserkhalesi

عضو جدید
من بهتون پیشنهاد میکنم اول توسط پلاستیکی از جنس همینی که به عنوان پوشش استفاده کردید کف رو ایزوله کنید
و بعد هم از همه مهمتر مومن تو برداشتی سقف اون رو اسمش یادم رفت سیمانی زدی ؟
...............
راستش رو بخوايد در مورد آب منبع دارم كه ماله تامين اب كولر بوده ميتونم بزارم رو سقف و با كمك شيلنگ باريك بدم داخل و سيستم قطره اي را بندازم ولي در مورد سقف نميتونم برش دارم چون موقع ساخت كلي هزينش شده و با گيره به پايه هاي افقي و عمودي ميخ شده اصلا نميشه كاريش كرد .در مورد اون موادي هم كه گفتين كوكوپيت و ... نميدونم چي هست و از كجا تهيه كنم بيشتر راهنمايي كنيد .

AMIR-ALI

عضو جدید
سیستم قطره ای اونجوری نمیشه چون باید تحت فشار باشه هر چند توی اون مسافت و با توجه به ارتفاع ممکنه کارت را بندازه ( تست کن )
سقف هم که اخه پس از کجا میخای نور بخوره
میدونی چقدر انرژی صرف علفی شدن گیاه میشه تا باردهی
کوکوپیت هم یه سری ماده هست از پوست نارگیل که برای بستر کشت هست
تمیز تر از خاک هست و جاذب رطوبت و مواد غذایی

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چقدر شما عجله داريد من كله هزينه اي كه بخوام بكنم 50 تومنه بر بيرون هم نميخوام فقط نياز خودمون رو جواب بده بسه البته بماند كه فكراي بزرگتري هم دارم كه اونم بموقش فعلا اينجا رو به عنوان يه ازمايشگاه كوچولو در نظر بگيريد

باشه

امیدوارم موفق باشی

هنوز تصمیم نگرفتی دقیقا می خوای چی پرورش بدی؟؟؟

navid77

عضو جدید
سوال در مورد هدایت هیدرولیکی خاک؟

سوال در مورد هدایت هیدرولیکی خاک؟

سلام، ببخشید کی میتونه به این سوال جواب بده!؟ سر کلاس زهکشی خودم این سوال رو از استادمون پرسیدم ولی گفت که خودتون برید تحقیق کنید! و اما سوال:

چرا هدایت هیرولیکی در یک لایه خاک مشابه در جهت عمودی و افقی می تواند متفاوت باشد!؟

p.razaghi

عضو جدید
هدایت هیدرولیکی

هدایت هیدرولیکی

سلام
تا اونجایی که من میدونم هدایت ههیدرولیکی وابستگی ِ خیلی زیادی به بافت و ساختمان خاک داره و طرز قرار گرفتن خلل و فرج ها داره

یعنی اگه مثلا ساختمان خاک ورقه ای باشه خیلی با وقتی که ساختمان دانه ای داریم فرق داره
توی ساختمن ورقه ای هدایت هیدرولیکی عمودی خیلی کمه نسبت به افقی ( افقی خیلی زیاده )

عامل دیگه هم فکر کنم محل قرار گیری لایه نفوذ ناپذیر و سطح آب ایستابی میتونه باشه . حالتهای مختلف ( درصد رطوبت های مختلف خاک ، اشباع ، غیر اشباع و .... ) و درصد خلل و فرج خاک هم روی هدایت هیدرولیکی اثر میذارن

خود لوله ی زهکش هم باعث میشه که در مناطق مختلف از یک لایه ی خاک حرکتهای مختلفی داشته باشیم مثلا منطقه ای که زهکش طبیعی داره یا ما لوله ی زهکش گذاستیم ، در نزدیکی لوله هدایت هیدرولیکی افقی بیشتره و در بالای زهکش و مناطق بین لوله ها تا یه عمق تقریبی هدایت هیدرولیکی قائم .
ایشالا به کارتون بیاد:)

لیمویی

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.:gol:
واي چقد شما اطلاعاتتون زياده.:smile:
من يه گلدون شفلرا دارم كه برگهايي كه تازه رشد كردن سبز كمرنگن و زير برگهاپره لكه هاي ريزه قرمزه بايد چكار كنم؟:(

navid77

عضو جدید
من خودم تو کتاب زهکشی دکتر امین علیزاده رو نیگا کردم چیزی پیدا نکردم، مرسی ممنون!

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.:gol:
واي چقد شما اطلاعاتتون زياده.:smile:
من يه گلدون شفلرا دارم كه برگهايي كه تازه رشد كردن سبز كمرنگن و زير برگهاپره لكه هاي ريزه قرمزه بايد چكار كنم؟:(
کنه قرمز ممکنه باشه البته شما یه لطفی کن هم عکس بزار و هم اینکه توضیحات بیشتر از شرایط محیطی گیاه و حال روز بزار.
چندتا گلون داری که اینجوری شده؟؟؟؟؟نیاز به سم پاشی منتها تو خونه هست و کمی محدودیت اسفاده از سم داریم من میگم شما تمام زاویه هایی که برگ با ساقه داره و پشت برگها رو با یه پارچه نرم و تمیز که اغشته به الکل هست ضدعفونی کن و سطح رویی خاک رو هم تعویض کن اگر درمان نشد توصیه سم میکنم

AMIR-ALI

عضو جدید
یه سوال اکالیپتوسی
کلا دو نوع اکالیپتوس داریم تا اونجا که من میدونم
میخاستم اون دو نوع رو بدونم چون از لحاظ مقاومتی با هم خیلی تفاوت دارن
اگر یادتونن باشه و مطلع باشید ( دوستای تهرانی ) چن سال پیش یه سری اوردن که هممشون خشک شد

p.razaghi

عضو جدید
سلام دوباره
اینایی که من گفتم تقریبا چیزایی بود که تو درسهای اصول زهکشی ، رابطه ، خاکشناسی ، طراحی سیستم ها به طور حجدا جدا بحث شده بود و من یادم بود! :D

امیدوارم به کارتون بیاد:)

علی12

عضو جدید
جواب سوال طرح شده

جواب سوال طرح شده

سلام مهندس. چون عوامل حرکت آب در خاک در جهت های افقی و قایم با هم فرق داند هدایت یت هیدرولیکی آب در جهت های قایم وافقی با هم فرق دارد.
عوامل حرکت آب در جهت قایم : نیروی ثقل وماتریک
عامل حرکت آب در جهت افقی : نیروی ماتریک

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال اکالیپتوسی
کلا دو نوع اکالیپتوس داریم تا اونجا که من میدونم
میخاستم اون دو نوع رو بدونم چون از لحاظ مقاومتی با هم خیلی تفاوت دارن
اگر یادتونن باشه و مطلع باشید ( دوستای تهرانی ) چن سال پیش یه سری اوردن که هممشون خشک شد

اکالیپتوس لیمویی
Eucalyptus citriodora

اکالیپتوس آبی
ٍE.globulus

اکالیپتوس گل قرمز
E.polyanthemos

اکالیپتوس کویری
E.rudis

منبع : درختان زینتی در فضای سبز - نوشته غزاله روحانی
من کتابشو دارم البته توضیحات داره که من دیگه ننوشتم

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
اکالیپتوس لیمویی
Eucalyptus citriodora

اکالیپتوس آبی
ٍE.globulus

اکالیپتوس گل قرمز
E.polyanthemos

اکالیپتوس کویری
E.rudis

منبع : درختان زینتی در فضای سبز - نوشته غزاله روحانی
من کتابشو دارم البته توضیحات داره که من دیگه ننوشتم

نگفتم به گرما مقاوم نیست گفتم به سرما حساسه برف زیاد باعث شکسته شدنش میشه باد هم همینطور

AMIR-ALI

عضو جدید
البته دوستان من هم از لحاظ مقاوت مد نظرم بود
اخه یه مدت یه سری وارد کردن سازگار در نیومد
من با یکی از مسئولین شهرداری صحبت میکردم قشنگ برام تشریح کردئ ممنتهاش فراموش کردم
مثل اینکه باید رو بیارم به دست نوشته های قدیمیم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته دوستان من هم از لحاظ مقاوت مد نظرم بود
اخه یه مدت یه سری وارد کردن سازگار در نیومد
من با یکی از مسئولین شهرداری صحبت میکردم قشنگ برام تشریح کردئ ممنتهاش فراموش کردم
مثل اینکه باید رو بیارم به دست نوشته های قدیمیم
اگه میخای این گونه هایی که نوشتم برای هرکدوم شریط اب و هواییش رو تایچ کنم
اما یه چیزی اردیبهشت تهران بودم تو اتوبان چمران من اوکالپتوس دیدمکه شاخم در اودمد رشد هم کرده بود

navid77

عضو جدید
سلام مهندس. چون عوامل حرکت آب در خاک در جهت های افقی و قایم با هم فرق داند هدایت یت هیدرولیکی آب در جهت های قایم وافقی با هم فرق دارد.
عوامل حرکت آب در جهت قایم : نیروی ثقل وماتریک
عامل حرکت آب در جهت افقی : نیروی ماتریک

سلام عزیز! درست است که عوامل حرکت آب در خاک در جهت های افقی و قائم متفاوت است اما اینها باعث تغییر هدایت هیدرولیکی در جهت عمودی و قائم نمی گردند بلکه باعث تغییر پتانسیل هیدرولیکی خاک (سای h) می شوند و در ضمن بعضی خاک ها هم هستند که هدایت هیدرولیکی در جهت عمودی و افقی در اونها یکسانه که اینجا بحث خاک های ایزوتروپیک و غیر ایزوتروپیک بوجود میاد!:gol:

سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام به همگي.
من الان يه هفته اي ميشه كه كليييييييييييييييي گلدون خوشگل با خاك ژله اي درست كردم منتها توي عكسايي كه من داشتم هيچ كدوم آب نداشتن منم ته گلدونام فقط يه كم آب گذاشتم ولي الان بعد يه هفته دوباره ژلهايي كه توي آب نيستن كوچيك شدن بايد چه كار كنم؟نميشه كه پر از آبش كنم خب زشت ميشه!!!
شما چه كار ميكنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام به همگي.
من الان يه هفته اي ميشه كه كليييييييييييييييي گلدون خوشگل با خاك ژله اي درست كردم منتها توي عكسايي كه من داشتم هيچ كدوم آب نداشتن منم ته گلدونام فقط يه كم آب گذاشتم ولي الان بعد يه هفته دوباره ژلهايي كه توي آب نيستن كوچيك شدن بايد چه كار كنم؟نميشه كه پر از آبش كنم خب زشت ميشه!!!
شما چه كار ميكنيد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خانومي من چندين و چند بار اينكار رو كردم..و هربار هم با همين مشكل و همچينن بعد از مدتي پريدن رنگ دانه هاي خاك مواجه شدم...راستشو بخواي نميخوام نا اميدت كنم اما خيلي ازش نتيجه نگرفتم...گياه هم رشد چنداني درونش نداره...حالا نميدونم نوع اين خاكها با هم فرق داره يا نه...اما اوني هم كه من گرفتم از نمايشگاه گل و گياه گرفته بود و جنسش مرغوب بود...البته به گفته فروشنده..راست و دروغش با خودش...حالا شما امتحان كن ببين چه جوابي ميگيري....

براي اون دونه هايي هم كه حجمشون كم شده دوباره از گلدون خارج كن و بزار دوباره خيس بخوره دوباره حجمش زياد ميشه...