مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
پس کوشن شمعدونیای خودت؟ دوتا عکس بگیر ازشون چشممون به جمال رعناشون منوّر بشه.
راستی کمبود ندارن؟ مثلا آهن، منیزیم یا شایدم ازت!!

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
پس کوشن شمعدونیای خودت؟ دوتا عکس بگیر ازشون چشممون به جمال رعناشون منوّر بشه.
راستی کمبود ندارن؟ مثلا آهن، منیزیم یا شایدم ازت!!
شمعدونیاشو موش خورده وگرنه میاورد ما ببینیمش

naserkhalesi

عضو جدید
سلامي مجدد خدمت تمامي دوستان
هاني عزيز از شما هم ممنونم
بالاخره ما تصميم گرفتيم توت فرنگي بزاريم اونجا به خاطر اينكه هم به نور كمتري نياز داره هم چهار فصله و هم به درد اين ميني گلخونه ما ميخوره واسه همين امروز با اجازه همتون رفتم 6 عدد گلدون به قيمت هر كدوم 1000 تومن توت فرنگي گرفتم و + يك عدد كيسه ماسه به قيمت 2500 تومن .اين تا اينجا
حالا اوستاهاش بيان بگن باقيش رو چي كا كنم از نظر خاكش فقط ماسه خوبه يا.......از نظر ابش فقط اب خوبه يا......از نظر ......اينش رو شما بگيد چون من سوادم در همين حده فقط يه چيزه ديگه واسه گلدوناي بزرگ كه بخوام بزارم توش چي كا كنم توت فرنگي اصلا به چقر خاك نياز داره چقدر طول ميكشه محصول بده بعضي از اين بوته هاي من گلم داره ....خلاصه سرتون رو درد نيارم محتاجيم به كمك

i_for_bests

عضو جدید
سلام
من مقاله درباره روش های مختلف اندازه گیری دبی جریان آب می خواستم.
باتشکر

AMIR-ALI

عضو جدید
والا توت فرنگی عموما هیدروپونیک کار میکنن به همین دلیل اطلاع دقیقی از بافت خاکیش ندارم ولی خوب مسلما از لحاظ حجمی ( که خوب اینم گلدونش خریدی نظرش فایده ای نمیکنه )
سعی کن بافت خاکتم نه سنگین باشه نه سبک البته این اظهار نظر از نوع غیرتخصصی هست :ی
یه چیزی هم بهت بگم
این درسته که توت فرنگی چهار فصل هست ولی این به اون معنا نیست که چهار فصل بهت بار بده
این چهار فصل سر پا هست
اب هم که خوب اخه چیزی بخای بخری برات بصرفه نیست 10 20 باید بدی برای یه چیز معمولی
بهترین کار همینه که با خاک بیاریش بالا

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین شیب برای چاره های باغ انار

بهترین شیب برای چاره های باغ انار

سلام دوستان

من میخوام یه شیب خوب برای چاره های یه باغ انار پیاده کنم که آب به صورت آرام توش جریان داشته باشه

نه شیب تندی باشه که آب سریع رد شه نه شیب کم که آب بمونه. بنظرتون چه شیبی در نظر بگیرم؟

nadalta110

عضو جدید
دانلود مقالات تخصصی مرتبط با آب و فاضلاب

حذف فتوکاتالیستی کروم شش و نیکل دو ظرفیتی
بررسی کیفیت آب رودخانه سیلوار با OWOI
بررسی وضعیت بهداشت محیط مسکن میرزا آباد خاش
بررسی وضعیت زباله در دانشکده های پزشکی
مدیریت مواد زائد بیمارستانی در درمانگاه شهید رفیعی
کارایی فرایند اکسیداسیون فنتون در حذف فنل
بررسی بهره برداری از نیزارها با جریان زیر سطحی
ارزیابی نحوه تولید گاز در لندفیل و جمع آوری آن
حذف فسفات با استفاده از خاک کلینوپتیلولایت
حذف نیترات از آب با روش انعقاد و لخته سازی
بررسی مواد مغذی کمپوست خمین
حذف رنگ (RB5) از آب با رزین تبادل یون آنیونی بازی
تاثیر دی کلروایزوسیانورات و هیپوکلریت سدیم بر باکتری
کارائی کربن فعال در حذف سموم D-4-2 و دیازینون
بررسی کیفیت میکروبی آرد تولیدی کرمانشاه و ایلام
بررسی قابلیت بازیافت و کمپوست پسماند شهری
حذف فلوراید از محلول های آبی به وسیله کلینوپتیلولیت
پیامدهای زیست محیطی کاهش آب دریاچه ارومیه
کارایی *****سنگی درحذف مواد مغذی پساب
حذف رنگ متیلن بلو فاضلاب نساجی با فتوکاتالیستی
کارایی سنگ پامیس در تصفیه پساب نساجی
تاثیر مواجهه با آلودگی صوتی ترافیک در دوران بارداری
تاثیر دفعات سرخ کردن بر روی میزان پراکسید زولبیا
تجزیه فنل با فرایند نانو فتوکاتالیستی با آهن

naserkhalesi

عضو جدید
امشب تا صبح معلوم ميشه از نظر مقاومت چطوريه اخه امشب باد شديدي داريم كه وقتي رفتم ديدم بدجوري داره تكون ميده فردا صبح معلوم ميشهيا كلا متلاشي شده يا هم كه به خير ميگذره اخه فردا بايد برم ميدان شهدا بذر و دماسنج و ....بخرم

naserkhalesi

عضو جدید
دوباره سلام برادرا خواهرا كجائيد؟؟
امروز صبح رفتم ديدم نه خدا رو شكر گلخونم سالمه و از بين نرفته بعدش اومدم بستر رو براي كشت خيار درست كردم به عرض 70 سانت و طول 5 متر و ارتفاع 2 سانت به نظر شما خوبه ؟؟؟؟اگه خوبه براي كاشت بذر خيار چي كا كنم تو اين عرض به چه صورت بكارم روبه روي هم با فاصله چقدر يا زيگزاگ يا .... راهنمايي كنيد پليز؟؟؟

i_for_bests

عضو جدید
کسی نیست ما را یاری کند ؟؟؟؟
مقاله درباره روش های مختلف اندازه گیری دبی جریان آب می خواستم.

naserkhalesi

عضو جدید
يكي بياد زودتر راهنمايي كنه در مورد عرض چقدر بايد باشه اخه اينجوري كه من عرض 70 زدم فك كنم بايد يه نيسان خاك رو 3 طبقه ببرم بالا اينجورم كه پدرم در مياد

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
دوست من منطقه ابیاریت کوهستانیه یا مسطح و دشته ؟
برا ابیاری به این روش که شما گفتی ما تو ییلاق که کوهستانیه به درختا ن همینطور اب میدیم به اینصورت که جوی حالت مار پیچ داره و از عرض زمین به اطراف میره
شیب هم باید انقدر ملایم باشه تا باعث شسته شدن خاک نشه و ضمن اون اب بتونه تو خاک نفوذ کنه

fadak-zahra

عضو جدید
کمک به یک غریبه رشته دوره قاجار

کمک به یک غریبه رشته دوره قاجار

با سلام خدمت تمامی دوستان من دانشجوی رشته آب وخاک از دانشگاه پیام نور شاید تعجب نکنید آب وخاک؟بله به قول اساتید رشته دوره پهلوی میخوام ارشد سازه شرکت کنم از تمام دوستانی که میتونن تو این زمینه کمک کنند تقاضای همکاری دارم که منابع مورد نیاز وروش تهیه جزوات در اختیار بنده قرار بدن​

banoo12

عضو جدید
کاربر ممتاز
منابع ارشد چی بخونیم.چی نخونیم؟

منابع ارشد چی بخونیم.چی نخونیم؟

) زبان عمومی و تخصصی:
شروعسئوالات دفترچه، با زبان انگلیسی (با ضریب 2) است؛ اما شما در آخر کار یعنی پس اززدن تست های گل و سبزی سراغ زبان بروید. 15 سئوال اول، عمومی هستند یعنی شما بااستفاده از معلومات گرامری و لغات خود می توانید تست ها را حل کنید. معمولا 10سئوال اول، "انتخاب بهترین گزینه با توجه به معنی دار شدن آن در جمله و رعایت قاعدهدستوری" می باشد که اگر گرامر شما زیاد قوی نیست، فقط تست های "لغت" و معنی داربودن را بزنید. 5 سئوال Cloze Test خاتمه بخش سئوالات عمومی زبان هستند. زدن اینتست ها نیاز مند تسلط عالی شما بر قواعد و گرامر است لذا از انجام هر گونه حرکتانتحاری در زدن این تست ها خودداری کنید! نوبت به تست های تخصصی می رسد. سه تاپاراگراف معمولا طولانی (15 تست) چشم انتظارشماست. اگر هنوز سردرد نگرفته اید و چشمهایتان درست می بیند، به دقت این سه پاراگراف را مطالعه کنید معمولا 4-3 تا تستآسان را براحتی و با اولین نگاه می توانید بزنید. با توجه به شباهت زیاد گزینه هایپاسخ به یکدیگر، توجه کافی را در انتخاب گزینه صحیح مبذول فرمایید.

منبعپیشنهادی- کتاب:
- " 504 واژۀ کاملا ضروری" کتابی است که از آن برای طراحی تست های لغت استفاده می کنند.

- اگروضعیت گرامر شما رضایت بخش است، کتاب های دستور زبان انگلیسی را که خوانده اید مرورکنید، در غیر اینصورت بیخیال بخش گرامر شوید و با خیال راحت انرژی خود را در بخشهای دیگر صرف کنید. لذا برای گرامر کتاب هم معرفی نمیکنیم.

-

2) میوه کاری:
دومینمورد امتحانی و اولین درسی که شما به سراغش می روید، میوه کاری (با ضریب 3) میباشد. نکته قابل توجه در مورد تست های این درس، فوکوس کردن طراحان روی چند میوه خاصمثل انجیر، انگور، هلو، خرما، زیتون، سیب، خشکبار معروف و مرکبات است. پس دنبالمطالعه میوه های ناآشنا و متفرقه نروید. 5-4 سئوال تابلو هستند یعنی حل نکردنشانسخت تر از حل کردنشان است! معمولا 6-5 تست هستند که خود طراح سئوال هم دقیقا نمیداند پاسخ صحیح کدام است! مابقی سئوالات مفهومی هستند که با تمرکز و دقت کافی میتوانید اکثرشان را حل کنید. با توجه به ضریب بالایی که میوه کاری دارد، می توانیدبا زدن تست های زیاد، رتبه خود را آسانسوری بهبود ببخشید. در عین حال از شانسی زدنتست ها پرهیز کنید.

منابعپیشنهادی – کتاب ها:

- کتابمیوه کاری "وست وود" ترجمه رسولزادگان.

- کتاب"میوه کاری" تالیف رسول جلیلی مرندی (چاپ جدید).

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

میوههای ریز دکترعبادی دانشگاه تهران.

جزوهمیوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری عبادی و زمانی دانشگاهتهران.

جزوهمرکبات دکتر فتوحی دانشگاه گیلان.

جزوهمیوه معتدله راحمی دانشگاه شیراز.

3) خاک شناسی و گیاه شناسی:

هر دودرس (مجموعا 30 تست) ضریب 2 دارند و این بخش با 15 تست آسان خاکشناسی آغاز می شود. مباحث مهم خاک مثل وزن مخصوص حقیقی و ظاهری، خلل و فرج، فرم جذب عناصر (کاتیونی وآنیونی)، زهکشی خاک، ظرفیت تبادل کاتیونی (CEC) ، افق های خاک و انواع خاک ها(اریدی سول، اکسی سول و ...) در قالب سئوالاتی آسان مطرح می شوند لذا از خواندنکتاب حجیم شهلا محمودی اجتناب کنید.

منابعپیشنهادی:
- کتابتست دیباگران (خاک شناسی عمومی).

- جزوهنجفعلی کریمیان دانشگاه تهران.

گیاهشناسی: معمولا اکثر سئوالات مربوط به بخش "سیستماتیک" است. اسامی تیره های گیاهی، نام هایعلمی، وضعیت تخمدان در هر جنس و ... مورد علاقه طراحان می باشد. 6-5 تست مربوط بهبخش "تشریح بافت ها و اندام های گیاهی" است. با توجه به فرار بودن مباحث گیاهشناسیمرور منظم مطالب خوانده شده را توصیه می کنیم.

منابعپیشنهادی – کتاب ها:

- کتابگیاهشناسی سیستماتیک دیباگران (شهرام صداقت حور).

- کتابگیاهشناسی تشریح و فیزیولوژی گیاهی دیباگران (شهرام صداقتحور).

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

- جزوهدکتر ناهید حریری دانشگاه تهران (گیاهشناسی 1).

- جزوهدکتر صانعی شریعت پناهی (گیاهشناسی 2).

4) ازدیاد نباتات:

خداوندعمر با عزت نصیب پروفسور خوشخوی کند که سه جلد "گیاه افزایی" را ترجمه کرد و کارداوطلبان ارشد را نیز راحت کرد. این مورد امتحانی شامل 30 تست با ضریب 2 می باشد کهاکثر سئوالات از کتاب های سه جلدی خوشخوی مطرح می شوند. لازم نیست جلد سوم را کاملبخوانید. "شانزده فصل" اول این سه جلد را بخوانید کفایت می کند.
منبعپیشنهادی – کتاب:

- "شانزده فصل اول" کتاب سه جلدی گیاه افزایی خوشخوی.

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

- جزوهازدیاد نباتات زمانی دانشگاه تهران .

- جزوهازدیاد نباتات صالحی دانشگاه شیراز.

5) فیزیولوژی و فیزیولوژی پس از برداشت:

اینمورد امتحانی (ضریب 2) ، 15 سئوال راجع به فیزیولوژی گیاهی و 15 سئوال راجع بهنگهداری محصولات باغبانی و پس از برداشت آنها دارد.

سئوالاتمربوط به بخش فیزیولوژی کمی مشکل هستند و حضور ذهنی قوی می طلبند. سئوالات تکراریهم کمتر دیده می شوند. اگر بتوانید از عهده این درس بخوبی بر بیائید، حسابی رقبایخود را پشت سر گذاشته اید. سئوالات بخش "پست هاروست" کمی آسان تر هستند و با دقتکافی قادر خواهید بود اکثرشان را درست بزنید.

منابعپیشنهادی – کتاب ها:

- کتابفیزیولوژی پس از برداشت جلیلی مرندی.

- کتابفیزیولوژی پس از برداشت راحمی.

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

- جزوهفیزیولوژی گیاهی مستوفی دانشگاه تهران.

- جزوهفیزیولوژی گیاهی دکتر علی احمدی دانشگاه تهران.

6) گل و سبزی:

پایانبخش سئوالات دفترچه، 30 سئوال مهم گل و سبزی می باشد. هر کدام 15 تست با ضریب 3دارند. تست های سبزی مفهومی و دقیق طرح می شوند. هرچند احتمالا 3-2 تست تکراری رامشاهده می کنید اما با مطالعه منابع پیشنهادی که در ادامه، به آن اشاره می کنیم،این درس مهم را به خوبی پشت سر بگذارید.

منابعپیشنهادی – کتاب ها:

- کتابسبزیکاری پیوست.

- کتابمجموعه سئوالات چهار گزینه ای سبزیکاری تالیف سوری وقهساره.

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

- جزوهسبزی کاری کاشی.

- جزوهسبزی کاری حسندخت دانشگاه تهران.

- - جزوه سبزی کاری دلشاد دانشگاه تهران.

گلکاری: آدم ناخودآگاه یاد دکتر خلیقی می افتد! اما کتاب ایشان زیاد به درد آزمون کارشناسیارشد نمی خورد؛ اساتید دانشگاه شیراز بیشترین تست های گلکاری را مطرح می کنند. .

منبعپیشنهادی – کتاب:

- کتابگلکاری کافی و قاسمی.

منابعپیشنهادی – جزوه ها:

- جزوهگلکاری صالحی دانشگاه شیراز (جدیدش).

- جزوهگلکاری نادری دانشگاه تهران.

درانتها مطالعه دقیق تست های 10 سال اخیر + کتاب تست پردازش

کتابتست جلال خورشیدی+ کتاب اصول باغبانی خوشخوی یادتاننرود!

ramins

عضو جدید
بررسی اقتصادی واحد های تصفیه پساب

بررسی اقتصادی واحد های تصفیه پساب

از دوستان مهندس کسی مطلبی در مورد مطالعه اقتصادی واحد های تصفیه پساب داره؟
ممنون میشم که کمکم کنین

گلابتون

مدیر بازنشسته
خسته نباشي عزيز...والا من زياد از گلخونه سردرنميارم واسه همين ابراز عقيده نميكنم..
گفته هام فقط ميتونه در حد پيشنهاد باشه نه راهنمايي..
عزيزجان شما ميتوني يه عكس هم از سقف گلخونه ات بذاري منظورم از داخل هست
من يه پيشنهاد برات دارم...چون ميشه توت فرنگي رو به صورت آويز هم استفاده و بهره برداري كني
پيشنهاد ميكنم كه اين گلدونهاي خوشگلت رو از سقف آويزون كني و از بسترهاي كشتت استفاده ديگري كني.
نظرت چيه.؟
:gol:

jovhar

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب خسته نباشي پهلوون
لوله بخاري به نظر نميرسه جواب بده ، هرچند خطرناكه چراكه مكش افقي گاز كمه و ممكنه داخل خونه خطر ايجاد كنه.
مگه اينكه با يه فن كمكي گاز رو از دسترس دودكش خارج كني.

يه راه هم اينه كه اگه آبگرمكنتون با منبع هست ميتوني يه مسير از خروجي گرمش بگيري و ببري پشت بوم . اين ميتونه تا دو متر شوفا‍ رو بدون پمپ جواب بده.
راه هاي ديگه هم همون بخاري هستش.
بستر هم كه ديگه پلاستيك پهن كردي نميشه چيزي گفت.
آبياري هم اگه به پشت بومتون آب با فشار كافي( 2 تا 3 بار )ميرسه ميتوني قطره اي استفاده كني

mahyam68

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.. خسته نباشی.. چه کار جالبی کردید..
من خودم از گلخونه چیزی نمیدونم اما پدرم گلخونه خیار و توت فرنگی داره.. از پدرم پرسیدم، اگر میخواید لوله بخاری برای گرما استفاده کنید نباید گاز وارد بشه،باید لوله رو از گلخونه رد کنید و خارج کنید.
الان برای کشت زمان مناسبی نیست چون مدت زمانی که نور آفتاب و گرما داریم کمه..
برای گرما از یتر و بخاری های گازی میتونید استفاده کنید.
امیدوارم تا حدی کمک کرده باشم.. موفق باشید.

naserkhalesi

عضو جدید
از همتون ممنون
امروز رفتم با اجازتون بذر خيار خريدم از نوع نگين دونه اي 150 تومن
من 20 تا دونه خريدم
در مورد گرما ميخوام از وسايلي كه دارم استفاده كنم شايد به نظر خنده دار باشه ولي به نظرم كاملا عمليه بايد نظر بديد :مي خوام از يك كپسول گاز بزرگ كه داريم + يك عدد سماور گازي استفاده كنم كه فك كنم بخاري كه توليد ميكنه واسه كارم هم خوب باشه نظر شما چيه ؟

3252982

کاربر فعال
اطلاعيه فوري

اطلاعيه فوري

سلام كسي ميدونه زمان ثبت نام ارشد دانشگاه آزاد كيه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

majidnewman

عضو جدید
کسی کلید پاسخ آزمون ارشد 89 آبیاری زهکشی داره؟

کسی کلید پاسخ آزمون ارشد 89 آبیاری زهکشی داره؟

از مهندسان کسی کلید پاسخ یا پاسخ تشریحی آزمون ارشد 89 آبیاری زهکشی داره؟

SistemProf

عضو جدید
ناصر جان با پشتكار سلام
مگه ميخواهي قارچ توليد كني كه به بخار آب احتياج داري؟ تازه دي اكسيد كربن حاصل از سوختن باعث ايجاد شرايط نامناسب براي كشت ميشه .
چرا از بخاري برقي اسقادده نميكني ؟ يه مدل چرخانش با مارك "آلوني" را پرسيدم 35 هزارتومن بود . كه فكر ميكنم ترموستات هم داشته باشه .
به جاي اينهمه خاك ريختن و جوي درست كردن ميتونستي از كيسه هاي كشت استفاده كني .

قيمتش هم مناسبه هركدومش حدود 3300 تومن .

به علت نيازهاي متفاوت گياهان معمولا " نميشه شرايط رو هم براي خيار مهيا كني و هم توت فرنگي . البته شايد شما تونستي !اگه شد به ما هم بگو !

براي اون طرح استفاده از لوله بخاري يك روش مناسب اينه كه با استفاده از يك سري لوله هاي مسي باريك كه بعضي وقتها براي شومينه و اتصالات گازي در منازل استفاده مي كنند اطراف لوله بخاري پيچيده بشه و داخلش هم جريان آب وجود داشته باشه و شما اين باراز گرماي آب براي گرم كردن بسترهاي كشت استفاده ميكني .
البته بايد سيستم بسته باشه و با يك پمپ و يك مخزن اين جريان رو هدايت كرد.

ميگم شما كه اينهمه پشتكار داري به عنوان يه ايده مي توني توت فرنگي هات رو هيدروپونيك پرورش بدهي كني . چند تا عكس ميگذارم ايده بگيري.

سمت چپ تصوير از كيسه كشت استفاده شده . مخلوطي از پرليت و كوكوپيت داخل گلدانها هم همينطور

داخل كانال ها مواد غذايي به صورت محلول وجود داره كه توي مخزن دربسته تيره رنگ مي ريزي و با يك پمپ آكواريوم و يك تايمر مناسب داخل كانلها مي فرستي .

آخرین ویرایش: