مشاوره، سوال و درخواست مطالب زراعت و اصلاح نباتات

a.jaberzadeh

عضو جدید
شیشه ای شدن به دلیل تجمع آب در سلولها رخ می دهد.در کشت مایع که آگار افزوده نشود و در کشت جامدی که غلظت اگار کم باشد شیشه ای شدن اتفاق می افتد.

mohammad hoseni

عضو جدید
با سلام به همه بر بچ زراعتی بینوا که خودمم شامل این میشم. هیچ کدوم از شما ها با رشته تون حال می کنید و از دل وجون دوستش دارین یا اینکه مجبوری بودین و وارد این رشته شدین. من یکی که به خاطر نرفتن به سربازی اومدم تو این رشته و زراعتی شدم و حالا هم کاری که می کنم هیچ ارتباطی با این رشته نداره (بیوسیستماتیک جانوری). خیلی دلم میخواد بدونم هیچ کدوم از شماها از روی میل رغبت این رشته رو خونده یا نه.
متشکرم.
سلام من عاشق زراعتم

rhd

عضو
سلام.من دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه مشهور تربیت مدرس هستم.رتبم تو کنکور 88 شد 12.خوشحال میشم اگه با شما همکاری کنم

rhd

عضو
سلام.موضوع پایان نامه من اکیناسه (سرخرگل) هست.کسی میتونه راجه این گیاه اطلاعات بده یا کتابی معرفی کنه.ممنون میشم

rhd

عضو
سرخارگل

سرخارگل

سلام.موضوع پایان نامه من اکیناسه (سرخرگل) هست.کسی میتونه راجع این گیاه اطلاعات بده یا کتابی معرفی کنه.ممنون میشم

زراعی

عضو جدید
سوال (بلندی قد گندم)

سوال (بلندی قد گندم)

سلام خدمت دوستان عزیز یه سوالی واسم پیش اومد در مورد بلندی بیش از اندازه قد گندم .
حالا سوال من اینه که چطور مشکلشو بر طرف کنیم البته منطقه زیر کشت کوهستانی،سرد و برفیه ، من اول به ذهنم اومد که با چراندن دام بتونه مشکلشو حل کنه ولی شک داشتم که شاید برای چراندن دیر باشه و باعث بشه دیگه گیاه پنجه نزنه ، اگه کسی تجربه یا اطلاعاتی داره ممنون میشم .

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
به احتمال خیلی زیاد نورتون کم بوده
وقتی گیاه نورش کم باشه برای اینکه نور بیشتری به دست بیاره خودشو بالا میکشه و این باعث میشه قد گیاه بلند بشه

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیز یه سوالی واسم پیش اومد در مورد بلندی بیش از اندازه قد گندم .
حالا سوال من اینه که چطور مشکلشو بر طرف کنیم البته منطقه زیر کشت کوهستانی،سرد و برفیه ، من اول به ذهنم اومد که با چراندن دام بتونه مشکلشو حل کنه ولی شک داشتم که شاید برای چراندن دیر باشه و باعث بشه دیگه گیاه پنجه نزنه ، اگه کسی تجربه یا اطلاعاتی داره ممنون میشم .

دوست عزيز در مورد گندم كوهستاي بايد بدونين نوع گندم در اون منطقه بايد از ارقام پاييزه باشه در مورد بلندي قد گندم هم نگراني خاصي وجود نداره چون شرايط دمايي در كوهستان باعث ميشه ساقه گلدهنده گندم زودتر به گل بره اما در مورد چراي گندم توسط دام شما ميتونين بعد از اخرين يخبندان اين كار رو انجام بدين اما اين عمل تو بلندي ساقه گندم تاثير چنداني نداره بيشتر تو پنجه زني تاثير داره

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
احتمالا رقم گندمی که استفاده کردید پا بلند بوده، و لی مگه بلندیش چقدر میشه؟
اگه برداشت با کمباین باشه، هد کمباین تا یه اندازه ای برای ارتفاع بوته قابل تنظیمه و مشکلی پیش نمیاد ...

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.موضوع پایان نامه من اکیناسه (سرخرگل) هست.کسی میتونه راجع این گیاه اطلاعات بده یا کتابی معرفی کنه.ممنون میشم

کتاب گیاهان دارویی دکتر امید بیگی، همونی که 3 جلدیه... دقیقا یادم نمیاد کدوم جلدش ولی فکر کنم جلد سومش بود که درمورد سرخارگل مطلب داره، در کل فکر نکنم خیلی مطلب فارسی پیدا کنید
البته اگه اشتباه نکنم یه چندتا پایان نامه هم درمورد سرخارگل تو irandoc دیدم

زراعی

عضو جدید
نکته

نکته

دوستان خیلی ممنون از لطفتون ولی چیزی که مهمه اینه که منظور زارع از سوالش این بود که در شرایط فعلی اگه قد گندم از این بلند تر بشه و به خوشه بره سرمای منطقه ممکنه باعث عدم دانه بندی بشه و منظور منم از سوال این بود که در شرایط فعلی باید چه پیشنهادی به زارع داد؟
من در مورد جو شنیده بودم که اگه زود کشت بشه و ارتفاعش بیش از حد معمول در زمان نامناسب برسه با چرای دام میشه جلوی اونو گرفت ولی در گندم اونم در مناطق کوهستانی راستش اصلا اطلاعات ندارم.
من اول رقم بعد تاریخ کاشت وتغیرات آب و هوایی و مد نظرگرفتم ولی باید برای حال حاظر به زارع پیشنهاد قانع کننده ای داد تا به ما اعتماد پیدا کنه.
ممنون از همه شما عزیزان:heart::gol:

mohammad hoseni

عضو جدید
جواب

جواب

سرعت رشد رویشی بیشتر از رشد زایشی شما است به علت نور کم واستفاده کود درزمان درست میباشد بهترین کار استفاده از ارقام کوتاه واستفاده از کود سرک مناسب

sun_girl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان خیلی ممنون از لطفتون ولی چیزی که مهمه اینه که منظور زارع از سوالش این بود که در شرایط فعلی اگه قد گندم از این بلند تر بشه و به خوشه بره سرمای منطقه ممکنه باعث عدم دانه بندی بشه و منظور منم از سوال این بود که در شرایط فعلی باید چه پیشنهادی به زارع داد؟
من در مورد جو شنیده بودم که اگه زود کشت بشه و ارتفاعش بیش از حد معمول در زمان نامناسب برسه با چرای دام میشه جلوی اونو گرفت ولی در گندم اونم در مناطق کوهستانی راستش اصلا اطلاعات ندارم.
من اول رقم بعد تاریخ کاشت وتغیرات آب و هوایی و مد نظرگرفتم ولی باید برای حال حاظر به زارع پیشنهاد قانع کننده ای داد تا به ما اعتماد پیدا کنه.
ممنون از همه شما عزیزان:heart::gol:

میشه بگید الان ارتفاع بووته ها چقدر شده و تو چه مرحله ای از رشد هستن؟

آگرونومیست

عضو جدید
اکولوژی

اکولوژی

سلام به همتون
بچه ها کسی از شما تو کار تخصصی اکولوژی هست؟
اگه هستش لطفاً بگه تو چه زمینه ای از اکولوژی کار میکنه
با تشکر.;)

na_jam

عضو جدید
تناقض در منابع درسی

تناقض در منابع درسی

سلام در دو منبع درسی تناقض دیدم یکی میگوید صفر پایه گیاه آفتابگردان 6 است و در دیگری می گوید 8 درجه سانتیگراد است!!!همچنین در جایی آمده صفر پایه سورگوم 6 و در جای دیگر 12 . کدام درست اند. یکی از منابع زراعت صنعتی خواجه پور بوده

Mahmuud

عضو جدید
:gol:
سلام در دو منبع درسی تناقض دیدم یکی میگوید صفر پایه گیاه آفتابگردان 6 است و در دیگری می گوید 8 درجه سانتیگراد است!!!همچنین در جایی آمده صفر پایه سورگوم 6 و در جای دیگر 12 . کدام درست اند. یکی از منابع زراعت صنعتی خواجه پور بوده

دوست من سلام ببینید در یک گیاه خاص مثلا همون سورگوم که گفتید تنوع واریته ای وجود داره و هر واریته معمولا صفر فیزیولوژیکی متفاوتی با سایر ارقام داره لذا معمولا بهتره که یه رنج تعریف بشه مثلا از 8 الی 12. بدلیل تحقیق افراد مختلف روی واریته های متفاوت و طبیعتا بدست آوردن جواب های متفاوت نه تنها در مورد صفر فیزیولوژیکی بلکه در مورد سایر پارامترهای اندازه گیری شده باید شرایط آزمایش ، نوع گیاه و واریته آن و چیزهای ضروری دیگر مطرح شود که خواننده دچار شک و تردید نشه .امیدوارم تونسته باشم منظور نظر رو رسونده باشم ....... :gol::gol::gol:

Mahmuud

عضو جدید

دوست عزیز امسال بدلیل تاخیر در حدوث سرمای زمستانی در اکثر نقاط کشور گیاهان زمستانه رشد خوبی داشتن و به نوعی تغییر فصل زراعی اتفاق افتاده و مراحل نمویی و رشدی یه تقدم توش اتفاق افتاده. هیچ مشکلی واسه محصول شما بوجود نمیاد مگر اینکه گلدهی آن همزمان به سرمای شدید باشه که در اینصورت سرما باعث خشک شدن دانه گرده میشه و نوعی بادزدگی زمستانه اتفاق میافته....... ولی اگر گلدهی قبل یا بعد از سرما باشه مطمئن باشید محصول خوبی تولید میشه چون ساقه های بلند ایجاد شده بعدا و در زمان پر شدن دانه همه اندوخته خودشون رو به دانه منتقل میکنن.......

دوست عزيز در مورد گندم كوهستاي بايد بدونين نوع گندم در اون منطقه بايد از ارقام پاييزه باشه در مورد بلندي قد گندم هم نگراني خاصي وجود نداره چون شرايط دمايي در كوهستان باعث ميشه ساقه گلدهنده گندم زودتر به گل بره اما در مورد چراي گندم توسط دام شما ميتونين بعد از اخرين يخبندان اين كار رو انجام بدين اما اين عمل تو بلندي ساقه گندم تاثير چنداني نداره بيشتر تو پنجه زني تاثير داره
اجباری در استفاده از رقم پاییزه واسه کوهستان وجود نداره ...... میشه بپرسم چرا باید سرمای کوهستان باعث زودرسی بشه ؟ ممنون میشم ...... .ولی واسه چرای گندم توصیه خاصی نمیشه مگر اینکه شما زودتر از تاریخ کشت منطقه بکارید و بعد قبل از یخبندان مزرعه رو مورد چرا قرار بدید ...... در صورتیکه مزرعه گندم دچار بادزدگی شدید از هر نوعش بشه و با کیل گیری معلوم بشه تناژ خوبی نداره میشه یه کیل ماده تر هم گرفت و حساب کرد که آیا فروش سبز مزرعه واسه تعلیف مستقیم یا غیرمستقیم درآمد بیشتری داره یا نه ......... آها هر نوع تعلیف گندم میتونه باعث کاهش عملکرد و ارتفاع گیاه بشه .......

احتمالا رقم گندمی که استفاده کردید پا بلند بوده، و لی مگه بلندیش چقدر میشه؟
اگه برداشت با کمباین باشه، هد کمباین تا یه اندازه ای برای ارتفاع بوته قابل تنظیمه و مشکلی پیش نمیاد ...
ارقام هر منطقه معمولا تو همون منطقه تولید میشه و نمیتونه با آن منطقه ناسازگاری داشته باشه مگر اینکه کشاورز رفته باشه از یه استان دیگه گندم تهیه کرده باشه که بعید به نظر میرسه ...... کمباین گندم هدش طوری هست که گندم رو با هر ارتفاعی میگیره مگر کمتر از 10 سانت باشه .....

سرعت رشد رویشی بیشتر از رشد زایشی شما است به علت نور کم واستفاده کود درزمان درست میباشد بهترین کار استفاده از ارقام کوتاه واستفاده از کود سرک مناسب
نور کم در زمستان یه چیز طبیعی هست مگر بطور مصنوعی نور کم شه که آنم مشکل هست ..... ولی شروع رشد زایشی بیشتر تحت تاثیر دما هست تا نور ولی درست گفتین کود ازت زیادی میتونه دوره رشد رویشی رو اندکی زیاد کنه .....

Mahmuud

عضو جدید
میخواستم تاثیر باد رو بر G.D.D یاهمانGrowth Degree Day +Wind را بفهمم.از لطفتون خیلی ممنون میشم اگه منو راهنمایی کنین یا مقاله ای یا سایتی رو معرفی کنین :que:

باد بصورت غیر مستقیم روی G.D.D تاثیر می گذارد.در واقع تاثیر روی درجه دما است که برای GDD مهم است.

GDD همونطور که میدونید دمای تجمعی روزانه هست واسه تبدیل فازهای مختلف رویشی گیاه ...... مثلا اگه گفته میشه واسه اینکه فلان گیاه از فاز جوانه زنی وارد فاز پنجه زنی شه 1500 درجه-روز-رشد یا GDD دریافت کنه یعنی می بایست مجموع میانگین دمای n روز به 1500 برسه که همچین اتفاقی بیافته ....... حالا یکی از نقش های عمده باد افزایش میزان تبخیر از گیاه هست و چون تبخیر از گیاه نوعی وسیله دفع حرارت هست باعث میشه اندکی گیاه و حتی محیط اطراف آن خنک شه و لذا خیلی جزیی GDD افزایش پیدا میکنه ..... باد شدید هم میتونه باعث مسدود شدن روزنه ها که مسیر تبخیر گیاه هست بشه و لذا این عامل باعث افزایش دمای درونی گیاه و کاهش جزیی در GDD بشه ..... مقاله خاصی سراغ ندارم ولی با کنار هم قرار دادن استدلالات فیزیولوژیک میشه به این نتیجه رسید ..... :gol::gol::gol: