شهر کتاب

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب من اولین سوالی که بعد از خوندن کتاب به ذهنم رسید این بود که معنی کلمه مسخ یعنی چه ...چون فکر میکنم این یه کلمه مرده بدین معنی که در دنیای واقعی کم استفاده است پاسخی ست به خیلی از سوال های داستان ...سوال بعدی این بود که چرا کافکا این اثر را خلق کرده جامعه وتاریخ وفرهنگ ان زمان که برخواسته از جنگ جهانی بود در به وجود امدن این اثرچه تاثیر گذاشت ...و اینکه این خانواده کوچک نماد وسنبل چه چیز هایی می توانست باشد باشد ...شما چه فکر می کنید ؟..

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
وضع يا فرايند تبديل موجودي به موجودي پست تر و زشت تر. 2 ـ دگرگون سازي .
با کمی فکر کردن به این واژه پی خواهیم برد نه تنها تبدیل گره گوار به سوسک چیز عجیبی در دنیای غیرواقعی داستان نیست بلکه میبینیم به فراوانی انسشان هایی را که مسخ میشوند به موجوداتی بدتر از سوسک در دنیای واقعی روز مره برای براورده کردن اندک نیاز ها ...هنگامی که خود را ذلی و بی فایده تر از انچه هستند تصور می کنند و در میابند ...
انسان ئهایی که مسخ می شوند تا بدان جا که حاضرند شرف وجدان وناموس خود را بفروشند برای زنده ماندن ...ایا یک ادم فروش از سوسک ارزشی بالاتر دارد؟..
البته از بعد روانی هم نمی توان چشم پوشی کرد وقتی شخصی ارزش های خود را انچنان کوچک وبی مقدار می بیند در واقع در ذهن بیمار خود (بیماری حاصل از یک جامعه الوده) خود را تبدیل به کپیف تر ین حالت قابل تصور می کند...و انچنان در این تصور روحی غرق می شود تا به ان جنبه واقعی بخشد ...

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
امیدوارم بعد از برگشتن از ....فرست باشد تا در مورد دو سوال دیگر بتوانم توضیح دهم ..
تا اون موقع پایدار و پیروز باشید دوستان...

gizmo

عضو جدید
وضع يا فرايند تبديل موجودي به موجودي پست تر و زشت تر. 2 ـ دگرگون سازي .
با کمی فکر کردن به این واژه پی خواهیم برد نه تنها تبدیل گره گوار به سوسک چیز عجیبی در دنیای غیرواقعی داستان نیست بلکه میبینیم به فراوانی انسشان هایی را که مسخ میشوند به موجوداتی بدتر از سوسک در دنیای واقعی روز مره برای براورده کردن اندک نیاز ها ...هنگامی که خود را ذلی و بی فایده تر از انچه هستند تصور می کنند و در میابند ...
انسان ئهایی که مسخ می شوند تا بدان جا که حاضرند شرف وجدان وناموس خود را بفروشند برای زنده ماندن ...ایا یک ادم فروش از سوسک ارزشی بالاتر دارد؟..
البته از بعد روانی هم نمی توان چشم پوشی کرد وقتی شخصی ارزش های خود را انچنان کوچک وبی مقدار می بیند در واقع در ذهن بیمار خود (بیماری حاصل از یک جامعه الوده) خود را تبدیل به کپیف تر ین حالت قابل تصور می کند...و انچنان در این تصور روحی غرق می شود تا به ان جنبه واقعی بخشد ...
با مصادیقی که شما آوردین میشه اینو هم متصور شد که مسخ-یا دگرگونی-که در گره گوار به صورت فیزیکی و نمادین رخ داده به مرور دامنگیر خانواده سامسا هم شده و عواطف,احساسات,وضع زندگی و معاش اونها رو هم تحت تاثیر قرار داده؛و این مسخی که کافکا ازش حرف می زنه تنها شامل حال گره گوار نمی شه بلکه خانواده رو هم درگیر کرده,
شاید گره گوار که از نظر ظاهری دچار تغییر شده دگرگونی احساسی و اخلاقی کمتری پیدا کرده و خانواده به ظاهر انسان اون بیشتر دچار مسخ درونی شدن,
در پاسخ به سوالتون که گره گوار و خانوادش نماد چه چیزهایی میتونن باشن به عقیده من:
گره گوار نماد انسانهاییه که با وجود تغییر در ظاهر حتی به شکلی پست تر باز هم انسانیت در اونها زنده و دست نخورده می مونه
و خانواده گره گوار نماد انسان نما های منفعت طلب که بخاطر نان شب وجدان و عواطف انسانی رو نادیده می گیرن

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
با مصادیقی که شما آوردین میشه اینو هم متصور شد که مسخ-یا دگرگونی-که در گره گوار به صورت فیزیکی و نمادین رخ داده به مرور دامنگیر خانواده سامسا هم شده و عواطف,احساسات,وضع زندگی و معاش اونها رو هم تحت تاثیر قرار داده؛و این مسخی که کافکا ازش حرف می زنه تنها شامل حال گره گوار نمی شه بلکه خانواده رو هم درگیر کرده,
شاید گره گوار که از نظر ظاهری دچار تغییر شده دگرگونی احساسی و اخلاقی کمتری پیدا کرده و خانواده به ظاهر انسان اون بیشتر دچار مسخ درونی شدن,
در پاسخ به سوالتون که گره گوار و خانوادش نماد چه چیزهایی میتونن باشن به عقیده من:
گره گوار نماد انسانهاییه که با وجود تغییر در ظاهر حتی به شکلی پست تر باز هم انسانیت در اونها زنده و دست نخورده می مونه
و خانواده گره گوار نماد انسان نما های منفعت طلب که بخاطر نان شب وجدان و عواطف انسانی رو نادیده می گیرن
بله دوست خوب دقیقا در ادامه پاسخ به شما به برسی سوال دوم می پردازم ...

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب وقتی معنی کلمه مسخ را خوب دریابیم پی می بریم که خیلی موارد هست که می تونه ادم مسخ کنه مثل کاری که مواد مخدر با یه معتاد می کنه مثل کاری که عقاید و تعصب ها ی غلت با یه انسان متحجر می کنه مثل کاری که فقر با خیلی از ادما می کنه ...و جنگ با یه ملت یا ملت ها یا کل جهان میکنه ...خوب من فکر می کنم رمان مسخ زایده دورانی است که کشورهای زیادی مسخ جنگ جهانی شده بودند ....و جنگ نه تنها چند ملت در گیر را مسخ کرده بود بلکه دنیای را به کام دگرگونی کشیده بود ...و خواسته یا ناخواسته انسان های زیادی را به فرته نابودی کشیده بود ...

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
و اینکه این خانواده کوچک نماد چیست سوالی است که به فراخور ذهن واندیشه هر کس می تونه پاسخ های زیادی داشته باشه ..یکی از این جواب ها این است که این خانواده می تواند نماد یک جامعه باشه خواهر گره گوار اون بخشی از جامعه است که رحم وعطوفت بیشتری در قبال انسان نیازمند نشان می دهد اما همانطور که از روند داستان مشخص است این مهربانی بی حد و مرز نیست ...و پدر مادر که بیتفاوت و بی رحم تر به نظر می رسند بخشی از جامعه است که خود شخص را مسئول کار های خود میداند و او تا جایی احترام می گذارد که مفید باشد ...

آخرین ویرایش:

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر روزه انسان های زیادی مسخ میشوند ...بدون اینکه بداند یا برای رهایی یافتن از این درد چاره ای اندیشند و انچنان در این وضعیت می مانند تا نابود شوند ...

waffen

اخراجی موقت
من یه چیزی بگم دعوام نمی کنید ؟؟؟؟
کی کتاب بعدی معرفی میشه ؟؟؟؟
مرسی جیگران عزیز

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
اومدیم پست دیرهنگام بدیم و بریم:

اگه یه نگاهی به شرح زندگی کافکا بندازید میبینید این کتاب در واقع شرح هراسهای خود کافکاست!

اینکه اگر از جامعه طرد شود و اگر تبدیل به یک عضو بی مصرف شود چی به سرش میاد! مخصوصاً زمانی که مبتلا به سل بود و خواهرش مخارج او را پرداخت میکرد.!!!

مسخ به طور شگفت انگیزی ایینه زندگی کافکاست! گرگوار و فرانتس کافکا هر دو بر اثر گرسنگی جان باختند!

مسخ رنجنامه موجودی است که تا زمانی که برای دیگران مفید بوده عزیز شمرده میشده و پس از ناتوانی تبدیل به تفاله اجتماع شده است!

مسخ شرح تفاله ای است که خود به جامعه متعهد است و برای رهایی جامعه از دست خود ( و نه رهایی خود از دست جامعه) تن به مرگی خود خواسته، تدریجی و دردناک میدهد.

مسخ شرح همه انسانهاست. همه انسانهایی که در حذف تفاله های جامعه (چه خود و چه دیگری) سهیمند!

مسخ همه جامعه ماست. تنها نکته اینجاست که چه کسی ما را مسخ میکند تا چنین وفادارانه برای جامعه قربانی شویم؟

فلسفه خونم اوردوز کرد!

کتاب بعدی؟ روی نت باشه لطفاً!!!

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرستوها برگردید دیگه!

تاپیک به این خوبی باید بره پایین؟

کتاب بعدی؟

فکر کنم هم یه سرگروه بخواهیم و هم یه جانشین سرگروه.

waffen

اخراجی موقت
جانشین از من بهتر کیو میخواین ؟؟؟
کتاب بعدی چیه ؟

waffen

اخراجی موقت
فکر کنم فقط خودم و خودت و ارش باشیم!
پیشنهاد بده!

پس بقیه چی شدن ؟
بعدا میان یا کلا بیخیال تاپیک شدن ؟؟
میگم به نظر من بهتره این دفعه بریم سراق یه سبک دیگه. مثلا مثل نبر من :D
من همیشه بر اساس نظر اکثریت کار میکنم. شما یه کتاب معرفی کنید.

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش رو بگم خیلی با ادولف حال نمیکنم!

فکر کردم بریم تو فاز نویسنده ایرانی ایندفعه: احمد محمود یا هدایت مثلاً!

اگه نویسنده رو قبول داری کتابش رو شما پیشنهاد بده! اگه نه خوب پیشنهاد بعدی؟

mojtaba_81

عضو جدید
این تاپیک چرا تموم شد...
کجایید؟...
تازه داشت پا میگرفت... بی خیالش نشین...
تجربه ی اول که خیلی خوب بود...
به فکر کتاب بعدی باشین...

waffen

اخراجی موقت
این تاپیک چرا تموم شد...
کجایید؟...
تازه داشت پا میگرفت... بی خیالش نشین...
تجربه ی اول که خیلی خوب بود...
به فکر کتاب بعدی باشین...
من منتظرم بچه ها بیان.
سوفی و خیلی های دیگه مدتها هست اصلا سر نمی زنند. من هر روز اینجا سر میزنم ولی هیچکس نیست.
در ضمن اختلاف سلیقه بین بچه ها هست.

gizmo

عضو جدید
داشتم تکلیفامو انجام می دادم
مگه من می ذارم اینجا از هم بپاشه؟
باز می خواین منو آواره این تاپیک اون تاپیک کنین؟
آقا رای من کوری
هرکی میاد رای شو بگه دیگه

waffen

اخراجی موقت
داشتم تکلیفامو انجام می دادم
مگه من می ذارم اینجا از هم بپاشه؟
باز می خواین منو آواره این تاپیک اون تاپیک کنین؟
آقا رای من کوری
هرکی میاد رای شو بگه دیگه

من کوری رو ندارم.
تو اینترنت هست دانلود کنم؟؟
من حقیقتش میگم بریم تو کار ژوزف بالسامو یا از اون بهتر پاسخ به تاریخ.

gizmo

عضو جدید
اولی برای شروع سنگین نیست؟
نخوندمشا ولی دوما کلّن حجیمه کتاباش

دومیو که تا حالا اسمشو نشنیدم
الان یه سرچی کردم فهمیدم خاطرات محمدرضا پهلویه
باید جالب باشه
تا نظر بقیه دوستان چی باشه

waffen

اخراجی موقت
اولی برای شروع سنگین نیست؟
نخوندمشا ولی دوما کلّن حجیمه کتاباش

دومیو که تا حالا اسمشو نشنیدم
الان یه سرچی کردم فهمیدم خاطرات محمدرضا پهلویه
باید جالب باشه
تا نظر بقیه دوستان چی باشه

به نظر منم ژوسف بالسامو یکم حجیم هست. سه جلده .
ولی پاخ به تاریخ زیاد نیست حجمش. در ضمن خیلی کتاب جالبی هست. به نظر من به عنوان کتاب دوم خوبه. البته یکی دیگه از دلایل من برای انتخاب این کتاب اینه که از رمان متنفرم. :confused: به نظرم وقت طلف کردنه.

Soofia

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام برو بچ...:gol::gol::heart::heart:
تورو خدا نذارین اینجا سوت و کور شه
من تنها امیدم واسه کتاب خوندن شمایین :cry:
شرمنده ام که چند هفته نبودم..چشمامو عمل کرده بودم,الان بهترم
هر روز سر میزنم :):)

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

امیدوارم حالتون بهتر شده باشه و کتاب خوندن و نگاه کردن به کامپیوتر به چشمتون ضرر نرسونه ...

خوب ما کماکان هستیم ...