راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

r1390

عضو جدید
اتفاقا استادمون فرموده اند E=q/Ae0 درست است.
سطح گوسی باید در بالا و پایین جسمی که بار در اون توزیع شده در نظر گرفته بشه
دلیلی برای این امر وجود ندارد.سطح گوسی باید بار را احاطه کند که کرده است.

EECi

مدیر بازنشسته
اتفاقا استادمون فرموده اند E=q/Ae0 درست است.

دلیلی برای این امر وجود ندارد.سطح گوسی باید بار را احاطه کند که کرده است.
استاد شما درست گفته اند. ولی این میدانی که استاد شما هم تصدیق کرده اند، میدان الکتریکی یک جوشن خازن نیست، بلکه میدان در داخل خازن هست که از طرف پلاریته مثبت به منفی میره. ( میداان در داخل دی الکتریک)
شما باید بدانید در مهندسی الکتومغناطیس ، ضخامت جوشن خازن نزدیک به صفر هست نکته دوم هم این هست که قانون گوس یا باید تمام توزیع بار را احاطه کنه یا بخشی از اون( اگر جسم محدود نباشد، مثل یک صفحه با ابعاد بی نهایت)
سطح جوشن هم مثل یک صفحه است . سطح گوسی بشکل یک استوانه در نظر گرفته می شود که هم در پشت صفحه وجود دارد و در بالای صفحه. در شکل سمت چپی ، چون شما جوشن رو دارای ضخامت فرض کردید دچار اشتباه شدید... و اشتباه دوم شما این هست که میدان یک صفحه رو پیدا می کنید نه میدان بین دو صفحه خازن.
منظورمو فهمیدید؟

r1390

عضو جدید
ما اگر چند بار q1 , q2 , q3 ,q4 جداهم داشته باشیم وقتی سطح گوسی دور یک بار در نظر میگیریم قانون گوس میدان همان بار را میدهد نه میدان کل را.
پس این جا چگونه ممکن است که در شکل سمت چپ سطح گوسی صفحه مثبت خازن را حاطه کرده اما میدان کل خازن را بدهد.

EECi

مدیر بازنشسته
ما اگر چند بار q1 , q2 , q3 ,q4 جداهم داشته باشیم وقتی سطح گوسی دور یک بار در نظر میگیریم قانون گوس میدان همان بار را میدهد نه میدان کل را.
پس این جا چگونه ممکن است که در شکل سمت چپ سطح گوسی صفحه مثبت خازن را حاطه کرده اما میدان کل خازن را بدهد.
یک بار دیگر قانون گوس رو بررسی کنیم:
کل شار خارج شده از از داخل یک سطح بسته، برابر باری هست که در درون اون سطح قرار دارد
پس در این مثالی که خودتان گفتید، شار خارج شده از سطح گوسی در اطراف یک بار، برابر اندازه بار ، در درون اون سطح بسته هست

و اما سوال دوم:
سطح گوسی یک سطح فرضی هست . وقتی شما فرمول انتگرالی گوس رو می نویسید، ایا متغیری که باعث بشه میدان در اثر دور شدن از صفحه، کم یا زیاد بشه دارید؟پاسخ نه هست
نکته دیگر ، برای درک بهتر موضوع بهتر هست که شما میدان در اطراف هر جوشن خازن رو بصورت جدا گانه حساب کنید تا دچار اشتباه نشید

r1390

عضو جدید
خوب پس برای بدست آوردن میدان کل خازن باید میدان شکل سمت چپ را دو برابر کرد دیگه.

EECi

مدیر بازنشسته
خوب پس برای بدست آوردن میدان کل خازن باید میدان شکل سمت چپ را دو برابر کرد دیگه.
نه! میدان کل خازن یه حرف بی معنی هست!
میدان در بیرون خازن صفر هست . میدان در درون( بین دو صفحه ) خازن ، همون میدانی هست که استاد شما گفته
برای اینکه این حرف هایی که زدم رو خودت حساب کنی
1-میدان یک صفحه رو در نقطه ای فرضی در بالاش پیدا کن ( با توزیع بار مثبت)
2-میدان یک صفحه دیگر با توزیع بار منفی رو هم در نقطه ای در بالاش حساب کن
3- جمع جبری میدان ها رو در فضای بیرونی خازن و بین دو جوشن پیدا کن تا به همون نتایجی برسی که استادتان گفته

r1390

عضو جدید
احسنت من این کار رو کردم و به همون جواب رسیدم .
ممنون.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
اما چرا از روش استاد نباید میدان رو دو برابر کرد.
shekl2.jpg
tozih1.jpg

EECi

مدیر بازنشسته
اشتباهی کردی که پیش بینی می کردم
حاصل انتگرال ها در سطوح جانبی صفر هست. ولی لزومی ندارد که حاصل انتگرال در قاعده پایینی یا بالایی صفر باشد. در هر دو میدان وجود دارد. اندازه میدان یک صفحه می شود : E=Q/2Ae
اندازه میدان بین خازن هم می شود: E=Q/Ae

r1390

عضو جدید
اندازه میدان یک صفحه می شود : E=Q/2Ae
اندازه میدان بین خازن هم می شود: E=Q/Ae
این را متوجه شدم.
لزومی ندارد که حاصل انتگرال در قاعده پایینی یا بالایی صفر باشد. در هر دو میدان وجود دارد.
در سطح پایینی میدان وجود دارد.
اما در سطح بالایی که دقیقا داخل رسانا می افتد به دلیل اینکه میدان در داخل رسانا صفر است حاصل انتگرال صفر می شود.

EECi

مدیر بازنشسته
در سطح پایینی میدان وجود دارد.
اما در سطح بالایی که دقیقا داخل رسانا می افتد به دلیل اینکه میدان در داخل رسانا صفر است حاصل انتگرال صفر می شود.
ببین داره اشکالات رو میشه ها:)( ای کاش همه مثل شما کنجکاو بودن و اشکالاتو بررسی می کردن)
یه سوال حالا شما اون صفحه رو برگردون! ایا میدانی تشعشع نمی کند؟ پشت و روی صفحه چع فرقی با هم می کنند؟ اون موضوعی که شما میگید در اینجا کاربرد نداره( چون ضخامتی نداریم)

EECi

مدیر بازنشسته
کدوم صفحه رو و چجوری؟

اتفاقا ضخامت داریم.
منظورم در ذهنت بود! صفحه ای که میدان رو در اطرافش حساب کردی . میدان در دو طرف صفحه وجود داره و اندازه میدان در یک طرف میشه جمع دو میدان در پشت و روی صفحه .E=Q/2Ae
این ضخامت در عمل هم وجود داره و من هم خلافش رو نگفتم!برای راحتی محاسبات بهتره ضخامت رو صفر در نظر بگیرید. مطمئن باشید تفاوتی با حالتی نمی کنه که ضخامت داریم( در همه کتب مرجع هم همین فرضو میگیرن و حل می کنند)

r1390

عضو جدید
الان سوال من دقیقا این است که:
من از راه شما میدان را بدست آوردم .هیچ اشکالی هم در این امر ندارم .میدان هر صفحه خازن را به طور جدا گانه حساب کردم و سپس با هم جمع نمودم.همون طور که در تصویر مشاهده میکنید میدان بدست آمد E=q/Ae0
http://s1.picofile.com/file/7205840963/20111207_174243.jpg
حال میدان را از راه استاد بدست آوردم. خوب این هم مثل مثال بالا میدان یک صفحه است .در صورتی که استاد گفته که این میدان خازن است. به نظر من برای اینکه میدان کل بدست آید باید دقیقا مانند روش بالا میدان دو صفحه جمع جبری شوند که در این صورت میدان خازن خواهد شد E=2q/Ae0
http://s2.picofile.com/file/7205839458/20111207_174229.jpg
نمیدونم منظورم رو فهمیدید.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
من از راه شما میدان را بدست آوردم .هیچ اشکالی هم در این امر ندارم .میدان هر صفحه خازن را به طور جدا گانه حساب کردم و سپس با هم جمع نمودم.همون طور که در تصویر مشاهده میکنید میدان بدست آمد E=q/Ae0
حال میدان را از راه استاد بدست آوردم. خوب این هم مثل مثال بالا میدان یک صفحه است .در صورتی که استاد گفته که این میدان خازن است. به نظر من برای اینکه میدان کل بدست آید باید دقیقا مانند روش بالا میدان دو صفحه جمع جبری شوند که در این صورت میدان خازن خواهد شد E=2q/Ae0
روش اول که در فایل اول ضمیمه کردید کاملا درست هست. ولی روشی که در فایل دوم نوشتید اشتباه
چرا می گوییم میدان داخل رسانا صفر است؟
فرض کنید یک رسانا داریم که کمی بار مثبت بهش تزریق کردیم.علاوه بر این می دانیم تعداد زیادی الکترون ازاد در داخل رسانا وجود دارند ، این الکترون ها ، بار های مثبت تزریق شده را به سمت بیرونی جسم رسانا هل می دهند و بدین ترتیب تمام بار های مثبت به سطح رسانا می ایند، اما نکته اساسی اینجاست: این بار های مثبت به تمام سطح می روند ، در حالتی که شما فرض کردید جوشن دارای ضخامت هست ، مقداری بار مثبت به سمت بالا و مقداری به سمت پایین می روند پس میدان در 2 طرف وجود خواهد داشت ، پس انتگرالی که شما فرض کردید در بالا صفر هست ، در حقیقت صفر نیست و همان مقدار میدان پایینی را دارد.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما وقتی شرط اصلی قانون گاوس رو نادیده می گیرید (انتخاب سطح بسته) همونطور که دوستمون هم گفتند استدلالتون درست نخواهد بود. و نتیجه گیری ها از این محاسبات هم صحیح نخواهد بود.

Shahab

مدیر تالار عکس
مدیر تالار
کاربر ممتاز
يه سوال

يه سوال

سلام به همه مهندسان برق خودمون اين اولين پستم تو اين فرومه
يه سوال داشتم نميدونم اينجا جاش هس يا نه اگه اينجا جاش نيس يه جايي براش معرفي كنيد
جواب اين انتگرال چي ميشه؟

r1390

عضو جدید
شما وقتی شرط اصلی قانون گاوس رو نادیده می گیرید (انتخاب سطح بسته)
اتفاقا سطح بسته در نظر گرفتم.در شکل توجه بفرمایید.

پیوست ها

• 1.jpg
    1.jpg
    4.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • shekl2.jpg
    shekl2.jpg
    6.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

r1390

عضو جدید
در حالتی که شما فرض کردید جوشن دارای ضخامت هست ، مقداری بار مثبت به سمت بالا و مقداری به سمت پایین می روند
نه دیگه این برای صفحه ایست که کاملا تنها باشد.
m.jpg

اما در اینجا بار های صفحه منفی بارهای صفحه مثبت را به سمت خود میکشند.
1111.jpg

EECi

مدیر بازنشسته
اتفاقا سطح بسته در نظر گرفتم.در شکل توجه بفرمایید.
این سطحی که شما در نظر گرفته بودید ، اشتباه بود . یک سطح گوسی باید متقارن باشد در اطراف توزیع بار. ایا این سطحی که شما در نظر گرفتی متقارن هست؟
نه دیگه این برای صفحه ایست که کاملا تنها باشد.
مشاهده پیوست 75220

اما در اینجا بار های صفحه منفی بارهای صفحه مثبت را به سمت خود میکشند.
مشاهده پیوست 75221

ببین بار ها که از بین نمیره فقط جاشون عوض میشه. پس نباید آن انتگرال رو صفر گرفت. اگر صفر بگیریش داری قانون بقا بار رو نادیده میگیره .
در یک رسانا که میدان انطرفش صفر گرفته میشه چون ابعادش بی نهایت در نظر گرفته میشه

موفق باشی

r1390

عضو جدید
این سطحی که شما در نظر گرفته بودید ، اشتباه بود . یک سطح گوسی باید متقارن باشد در اطراف توزیع بار.
tagharon.jpg
۱-همان طور که قبلا توضیح دادم بار های منفی رو جوشن دیگر خازن-که درسمت راست قرار دارد و در شکل فوق نیامده است-؛بارهای مثبت روی این جوشن را جذب کرده اند.بنابراین بارهای مثبت روی جوشن خوب به سمت راست میروند.
۲-همان طور که در شکل مشخص است سطح گوسی را به صورت مکعب مستطیلی اطراف بار ها در نظر میگیریم که هم بسته و هم متقارن می باشد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در یک رسانا که میدان انطرفش صفر گرفته میشه چون ابعادش بی نهایت در نظر گرفته میشه
کدوم طرفش؟
دو طرف رسانا دارای میدان است اما داخل رسانا میدان صفر است.

و انتگرال وجهی از سطح گوسی که در داخل رسانا قرار دارد چون میدان در داخل رسانا صفر است برابر صفر میشود.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در ضمن صفحات خازن را در این اثبات ما بی نهایت در نظر گرفته ایم.

آخرین ویرایش:

EECi

مدیر بازنشسته
1 - سطوح خازن از نظر سطح بی نهایت هستند نه ضخامت
2- اگر شکلتان این باشد ، سطح گوسی که گرفتید درست هست
3-در حل سوالات در الکترومغناطیس قرار داد هایی وجود داره! در سوالات مربوط به خازن ضخامت بی اثر است، پس میدان در دو طرف وجود داره، در مسائل رسانا داخل رسانا صفر هست و حرف شما تصدیق می شود

استدلال من هم این هست که ضخامت در مسائل رسانا (هادی) بقدری زیاد هست( در مهندسی ، به مقدار زیاد بی نهایت گفته میشود ، مقدار زیاد یعنی حدود 10 برابر) با طرف دیگر رسانا کاری ندارد، ولی در خازن اینچنین نیست و چون ضخامت بی نهایت نیست باید میدان انطرف را مد نظر قرار داد

بهتره کتاب چنگ یا صفایی را با دقت بخونید و تمرینات دیانی رو حل کنید تا ابهاماتتان بر طرف شود
متاسفانه من نمی تونم بیشتر از این وقت بزارم ( فکر کنم یکم به حرفام فکر کنید مشکلی نخواهید داشت)
یا حق:gol:

r1390

عضو جدید
مشکل کار رو از حرف های گذشته شما متوجه شدم.
میدان حاصل از بار داخل رسانا در رسانا را صفر در نظر میگرفته ام. در حالی که صفر نیست.پس انتگرال سطح داخل رسانا که گفتم چون میدان صفر است آن هم صفر میشود درواقع صفر نیست.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
باتشکر از وقتی که گذاشتید. جناب aidin-ELC
اجرتان با سالار شهیدان اباعبدالله الحسین علیه السلام.

elnino99

عضو جدید
سلام.
یه سوال دارم که شاید کمی بیربط به موضوع اینجا باشه ولی واقعا نیازمند کمک هستم تو این زمینه.
می خواستم بدونم از شما دوستان کسی جایی یا کلاس آموزشی برای تعمیر دستگاههای برش لیزر cnc سراغ داره؟ حالا تو ایران باشه که بهتر ولی اگه تو کشورهای نزدیک ایرانم باشه خوبه.
ممنون میشم پاسخ بدید راهنماییم کنید.

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
سلام.
یه سوال دارم که شاید کمی بیربط به موضوع اینجا باشه ولی واقعا نیازمند کمک هستم تو این زمینه.
می خواستم بدونم از شما دوستان کسی جایی یا کلاس آموزشی برای تعمیر دستگاههای برش لیزر cnc سراغ داره؟ حالا تو ایران باشه که بهتر ولی اگه تو کشورهای نزدیک ایرانم باشه خوبه.
ممنون میشم پاسخ بدید راهنماییم کنید.
برش ليزري cnc اولين باره ميشنوم! فرز cnc ولي ميدونم. اگه منظورتون فرز باشه بستگي به دستگاه مورد نظرتون داره. هر فرزي ساختار خودشو داره. بعضياشم دستگاهش داخل ايران به زور پيدا ميشه چه برسه به تعميراتش!!!(مثلا پنج محور) اگه فقط هدفتون يادگيري باشه كه بحثش جداست. كلا يخورده بيشتر توضيح بديد.

• Like
واکنش ها: sh85

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. یه سوال دارم که شاید کمی بیربط به موضوع اینجا باشه ولی واقعا نیازمند کمک هستم تو این زمینه. می خواستم بدونم از شما دوستان کسی جایی یا کلاس آموزشی برای تعمیر دستگاههای برش لیزر cnc سراغ داره؟ حالا تو ایران باشه که بهتر ولی اگه تو کشورهای نزدیک ایرانم باشه خوبه. ممنون میشم پاسخ بدید راهنماییم کنید.
فکر میکنم اگه این سوالو از کسانی که این دستگاه رو دارن بکنید زودتر به جواب برسید چون حتما مشکل شما مشکل اونا هم هست ! برای نمونه اینجا
ولی در کل فکر نمیکنم فرق زیادی با CNC های دیگه داشته باشه غیر از قسمت ابزار
یه نمونه CNC برش خیلی وقت پیش دیده بودم که دو محوره بود و فقط ورق برش میداد بنابر این باید از نوع CNC های خیلی ساده باشه ولی در کل هر نوع CNC آموزش مخصوص خودش رو میخواد چون شامل یه سیستم کنترل CNC+PLC،درایو و ابزارهای Offset هستش .سیستم کنترلهای خیلی معروف زیمنس و فانوک هستند و بسته به ورژن که بسیار هم متنوعه دارای قابلیتهای متفاوتی هستند .

آخرین ویرایش:

Shahab

مدیر تالار عکس
مدیر تالار
کاربر ممتاز
كسي نبود اينو جواب بده؟

كسي نبود اينو جواب بده؟

سلام به همه مهندسان برق خودمون اين اولين پستم تو اين فرومه
يه سوال داشتم نميدونم اينجا جاش هس يا نه اگه اينجا جاش نيس يه جايي براش معرفي كنيد
جواب اين انتگرال چي ميشه؟

whiterose

عضو جدید
سلام دوستان
هرچی تو گوگل گشتم جواب این سوالم رو پیدا نکردم...
از چه نور یا لامپی استفاده میکنند که تو تاریکی رنگ سفید ٰ،آبی دیده میشه؟
من توی تالارها و تئاترها دیدم...خیلی برام جالبه..
ممنون میشم اگه کسی جوابم رو بده

mp11213

عضو جدید
سلام و خسته نباشید من میخوام برم سرباز در عین حال میخوام تو وقتهای آزادم برای استخدام (مهم) و ارشد بخونم مدرک مهنسی تکنولوژی برق قدرت دارم اگه بشه اساتید راهنمایی کنن که چه کتابهایی رو بخرم که بهتر باشه برای تمام درسهای گرایش قدرت و برای استخدام حتما اسماش باشه و اینکه چه گرایشی امروز بازار کار بهتری داره ممنون