راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

nazliii

مدیر مهندسی برق مخابرات - متخصص نیمه هادی
فراگیر پیام نور کارشناسی برق کنترل می گیره . من از شخصی فهمیدم که این مدراک اعتبار رسمی نداره . با توجه به اینکه من دوست دارم کارشناسی برق کنترل را بخوانم و دیگه برام مقدور نیست کنکور بدم . ایا کسی در این خصوص اطلاعاتی داره به من بده . ایا کسی در مورد فراگیر برق کنترل می تونم
من راهنمایی کنه . تا تصمیم درستی بگیرم

من چارت درسی رشته برق پیام نور رو دیدم.5 ترمه تموم میشد.کلی از درس هارم نداشت. خیلی تاسف خوردم

apadana34

عضو جدید
من چارت درسی رشته برق پیام نور رو دیدم.5 ترمه تموم میشد.کلی از درس هارم نداشت. خیلی تاسف خوردم
بله . ولی یک نفر به من گفت که این 5ترم اماده شده زده اند و بقیه اش اماده می شه و ارائه می دن از منطق به دوره که دوره کارشناسی را این طور ارایه بدن

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
فراگیر پیام نور کارشناسی برق کنترل می گیره . من از شخصی فهمیدم که این مدراک اعتبار رسمی نداره . با توجه به اینکه من دوست دارم کارشناسی برق کنترل را بخوانم و دیگه برام مقدور نیست کنکور بدم . ایا کسی در این خصوص اطلاعاتی داره به من بده . ایا کسی در مورد فراگیر برق کنترل می تونم
من راهنمایی کنه . تا تصمیم درستی بگیرم
دوست عزيز تصميم با خود شماست. پيام نور كلاسهاي خيلي محدود داره با تجهيزات تقريبا در حد صفر اما مزيتش نسبت به آزاد غيرانتفاعي و علمي كاربردي آزاد بودن وقت شماست و پايين بودن شهريه ها (حدود يك پنجم) با اين وجود مي تونيد حتي از فارغ التحصيلهاي بهترين دانشگاه هاي سراسري هم موفق تر باشيد. من خودم به شخصه اگر در شرايطي مجبور ميشدم بين پيام نور و آزاد انتخاب كنم براي رباتيك يا برق آزاد قزوين و براي ساير رشته ها پيام نورو انتخاب ميكردم . پول بي زبون دانشگاه آزاد رو ميبردم فستو دو سه تا دوره مي ديدم! كه در دانشگاه آزاد حتي اشاره اي هم بهش نميشه (البته بازم عرض ميكنم كه مثلا دانشگاه تهران و علم و صنعت خودشون حتي دوره plc زيمنس هم ميزارن)

دوست عزيز دانشگاه تهران هم دقيقا شرايط مشابهي داره كه پنج ترم اول براي تمام گرايشات رشته برق يكسانه و بعد از پنج ترم براي هر گرايش برنامه مشخصي ارائه ميشه.شما به احتمال زياد آزاد هستيد و از شرايط تا حد زيادي بي اطلاع. موفق باشيد.

nazliii

دوست عزيز تصميم با خود شماست. پيام نور كلاسهاي خيلي محدود داره با تجهيزات تقريبا در حد صفر اما مزيتش نسبت به آزاد غيرانتفاعي و علمي كاربردي آزاد بودن وقت شماست كه توي وقت آزاد نسبتا زيادي كه داريد مي تونيد حتي از فارغ التحصيلهاي بهترين دانشگاه هاي سراسري هم موفق تر باشيد. من خودم به شخصه اگر در شرايطي مجبور ميشدم بين پيام نور و آزاد انتخاب كنم براي رباتيك يا برق آزاد قزوين و براي ساير رشته ها پيام نورو انتخاب ميكردم . مثلا اول پول بي زبون دانشگاه آزاد رو ميبردم فستو دو سه تا دوره مي ديدم! كه در دانشگاه آزاد حتي اشاره اي هم بهش نميشه (البته بازم عرض ميكنم كه مثلا دانشگاه تهران خودش حتي دوره plc زيمنس هم ميزاره)

دوست عزيز دانشگاه تهران هم دقيقا شرايط مشابهي داره كه پنج ترم اول براي تمام گرايشات رشته برق يكسانه و بعد از پنج ترم براي هر گرايش برنامه مشخصي ارائه ميشه.شما به احتمال زياد آزاد هستيد و از شرايط تا حد زيادي بي اطلاع. موفق باشيد.

نه اتفاقا آزاد نیستم
اون برنامه ایم که دیدم برا هر گرایش مختلف بود.احتمالا شما بی اطلاع هستین.اول برین برناه رو ببینین بعد سر آزاد یا سراسری بودن ایراد بگیرین

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
لينكي كه شما داديد هم گواهي بر حرفهاي منه. اگر دقت كنيد برنامه پنج ترم الكترونيك كنترل و قدرت هرسه يكسانه(!) و توي برنامه الكترونيك من ديدم كه اثري از دروس تخصصي نيست.
بله . ولی یک نفر به من گفت که این 5ترم اماده شده زده اند و بقیه اش اماده می شه و ارائه می دن از منطق به دوره که دوره کارشناسی را این طور ارایه بدن
بله دوست عزيز درست به اطلاعتون رسوندن. برنامه رشته هاي مهندسي پيوسته دانشگاه پيام نور در 8 يا نه ترم ارائه ميشه. مثل تمام دانشگاه هاي ديگر. اما به لحاظ كيفيت بعيد مي دونم حرفي براي گفتن در مقابل سراسري داشته باشه.

apadana34

عضو جدید
برنامه ای که من چیندم حال نمی دانم بدرد می خوره اینه که هم می خوام درزمینه علاقم تحصیل کنم هم می خوام بدردم بخوره خصوصا برای استخدام .
بخاطر همین از فراگیر پیام نور فقط دنبال مدرک هستم که عنوان لیسانس برق را داشته باشم (دیگه فکر کنم انقدر پیام نور باشه که یک مدرک بم بده برای استخدام رسمی) و درکنارش می خوام یکسری دوره برم که از لحاظ فنی خودم را به سطح بهترین دانشگاهها برسونم مثل :plc - hmi - wincc - drive - profibus - industrial ethernet , dcs
چطوره ؟ باعرض معذرت دیوانه بازی برای کسی که یک لیسانس داره و می خواد ماجراجویی کنه و دنبال علاقش بره نیست.

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
برنامه ای که من چیندم حال نمی دانم بدرد می خوره اینه که هم می خوام درزمینه علاقم تحصیل کنم هم می خوام بدردم بخوره خصوصا برای استخدام .
بخاطر همین از فراگیر پیام نور فقط دنبال مدرک هستم که عنوان لیسانس برق را داشته باشم (دیگه فکر کنم انقدر پیام نور باشه که یک مدرک بم بده برای استخدام رسمی) و درکنارش می خوام یکسری دوره برم که از لحاظ فنی خودم را به سطح بهترین دانشگاهها برسونم مثل :plc - hmi - wincc - drive - profibus - industrial ethernet , dcs
چطوره ؟ باعرض معذرت دیوانه بازی برای کسی که یک لیسانس داره و می خواد ماجراجویی کنه و دنبال علاقش بره نیست.
اين ديوانگي نيست. بلكه تحسين برانگيزه دوست عزيز. آفرين بر شما.

apadana34

عضو جدید
نظرتون راجع به متن زیر چیه ؟ جایی خواندم

من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
ببخشید اگه طولانی شد امید وارم هر گرایشی که بری موفق باشی

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
نظرتون راجع به متن زیر چیه ؟ جایی خواندم

من به عنوان کسی که کنترل خونده میخوام بهت یک توصیه کنم که شاید بچه هایی که کنترل خوندن خیلی خوششون نیاد..
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...
در ایران (و به طور کلی در دنیا) از مهندسین کنترل فقط برای کارهای اتوماسیون صنعتی(مثل plc)استفاده می کنند یا در ابزار دقیق(در مهندسی شیمی و صنایع نفت و گاز) استفاده می کنند و مثلا در کارهای تخصصی مثل سیستم های کنترلی هواپیماها و موشک ها از یک مهندس هوا فضا استفاده می کنند که دانش کنترلی داشته باشه تا بتونه ملاحظات دیگه ای رو هم با استفاده از زمینه ی هوا فضایی که داره رعایت کنه .
در مورد کابرد کنترل تو زمینه های دیگه مثل مهندسی مکانیک یا حتی مخابرات و قدرت هم دقیقا این نکته برقراره...در واقع یکی از دلایل اساسی که بهت میگم کنترل نرو اینه که این گرایش مهندسی برق یک گرایش فرا رشته ای هست (با اینکه این موضوع رو بعضی ها یکی از نقاط قوت کنترل می دونند) .پس خیلی بهتره که آدم یک زمینه ی دیگر داشته باشه و از کنترل توش استفاده کنه تا اینکه بشینه کنترل محض بخونه.
نکته ی دیگه اینکه درس های این کرایش در ارشد بیش تر به صورت ریاضیات محضه و شما باید این فرمول های ریاضی رو در زمینه های دیگه به کار بگیری که شما تا اطلاعاتی از این زمینه های دیگه نداشته باشی این فرمول ها به کاریت نمی یان (در واقع مثل کسی هستی که رشته ی ریاضیات محض می خونه با این تفاوت که اون به قصد ریاضی محض رفته داره اونو می خونه ولی شما...)

در نهایت هم یک نکته ی دیگه هم راجع به بازار کار کنترل بگم که متاسفانه تخصصی بچه های کنترل نیست و مثلا تو زمینه ی plc خیلی از بچه های الکترونیکی و قدرتی هم کار می کنند. تو زمینه ابزار دقیق هم با اینکه از کنترلی ها بیش تر استفاده میکنند ولی اولا سوابق کاری بالایی می خوان و به همین دلیل مثلا یک الکترونیکی رو با سابقه ی کاری بالا به تو ترجیح می دن(مثل همین بخش ابزار دقیقی که من توش کار می کنم که الکترونیکی ها از ما کنترل ها بیش ترند) .در کنترلی که تو صنعت استفاده میشه همون کنترل خطی هست و هیچ بحثی از کنترل غیر خطی و فازی و ... توش نمی شه حداقل ما ندیدیم.پس شما باید تا ارشد بخونی (برای کارشناسی کنترل بازار کار میشه گفت تقریبا صفره) و انوقت فقط از کنترل خطی (+مباحث ابزار دقیق) استفاده کنی.
در مورد پذیرش دانشگاه های تهران هم که یکی از دوستان اشاره کرد که کمتر از سایر گرایش ها میگیره.
در کل من فقط اگر عاشق کنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل.چون اگه دوست داشته باشی و تو اون زمینه خوب فعالیت کنی از صد تا قدرتی و مخابراتی هم می تونی بهتر بشی مثل دکتر جبه دار
ببخشید اگه طولانی شد امید وارم هر گرایشی که بری موفق باشی
حرف من به عنوان يك دانشجو كه هنوز وارد بازار كار نشده در اين مورد اعتبار چنداني نداره. اما به نظرمن ايشون دقيق ترين و منطقي ترين تعريف ممكن رو نوشتن اما نكته جالب توجهش تناقض اين دو بخش بود:
چه به فکر بازار کار هستی چه به فکر جنبه های تحقیقاتی کنترل نرو...در کل من فقط اگر عاشق كنترل(و ریاضی) هستی برو کنترل!!
شما تو هر زمينه اي كه علاقه داري وارد بشي و تحقيق به اندازه كافي داشته باشي درش موفق خواهي بود. بازار كار كنترل بيشتر اتوماسيون و ابزار دقيقه كه تو بازار ايران و در كل جهان(!) وضعيت نسبتا خوبي داره(با توجه به تجربيات اقوام و آشنايانم عرض ميكنم) اما با انتخاب الكترونيك حق انتخاب بيشتري داريد. خصوصا كه شما به دنبال استخدام رسمي هستيد بيشتر ابزار دقيق و برق قدرت به كارتون مياد.موفق باشي.

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
اين بخش شايد در مورد كارشناسي ارشد درست باشه (و من اطلاعي ندارم) اما در مورد كارشناسي خير. دانشگاه هاي تهران اول دانشجو براي رشته مهندسي برق ميگيرن و بعد از چهار يا پنج ترم دانشجو گرايش مورد علاقشو انتخاب ميكنه.

behnam_roli

عضو جدید
سلام

نحوه اندازه گیری فشار سیالات رو میخواستم....

البته این رو استاد مبانی برق از من خواسته... یعنی یه جورایی باید سیستم الکترونیکی فشار سنج رو توضیح بدم

کسی میتونه کمک کنه؟ شدیدا نیاز دارم
مرسی

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

نحوه اندازه گیری فشار سیالات رو میخواستم....

البته این رو استاد مبانی برق از من خواسته... یعنی یه جورایی باید سیستم الکترونیکی فشار سنج رو توضیح بدم

کسی میتونه کمک کنه؟ شدیدا نیاز دارم
مرسی
یک فایل پاورپوینت هست شاید به دردتون بخوره
FLOWMETER
دانلود از 4shared
1.3 MB
فارسی
44 صفحه

ali-q

عضو جدید
سلام
شما نقشه تاسيسات الكتريكي ساختمان داريد نقشه ي كه جاي فيوز و كليد و.... مشخص باشه و محسباتش معلوم باشه.
نمونه سوال حل شده در مورد ماشين مخصوص چطور داريد؟

naserhashemnia

عضو جدید
سلام
شما نقشه تاسيسات الكتريكي ساختمان داريد نقشه ي كه جاي فيوز و كليد و.... مشخص باشه و محسباتش معلوم باشه.
سلام
نمونه سوال ماشین مخصوص روی سایت من هست
www.naserhashemnia.blogfa.com
در چند ترم تدریس این درس این سوالات را طرح کرده ام
اگر مشکلی داشتید در خدمتم

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
از اینجا می توانید یک سری نقشه تاسیسات الکتریکی دانلود کنید.

.:kamran:.

عضو جدید
درود بر شما

ایا چارتی نیست که پیشنهاد دهنده انتخاب دورس در هر ترم باشد ؟

باید برای رشته برق گرایش مخابرات چه نرم افزارهایی را بلد باشیم ؟

ElectricalENG

کاربر بیش فعال
درود بر شما

باید برای رشته برق گرایش مخابرات چه نرم افزارهایی را بلد باشیم ؟

چارت ارائه دروس تقريبا تمام دانشگاه ها براي پنج ترم اول تقريبا يكسانه(ليست ارائه دروس و نه ترتيب اونها) و بعد از پنج ترم هر دانشگاهي چارت خودش رو داره.براي نرك افزار هم با يك جست و جوي كوچك ميتونيد از چند و چون كار مطلع بشيد اما براي گرايش مخابرات پركاربرد ترين ها
Orcad EWB )electronic work bench) Circuit maker Proteus matlab ADS HFSS CST و البته مثلا متلب تو تمام گرايشات كاربرد داره و...

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
درود بر شما

همونطور که دوستمون اشاره کردند، چارت ها و درسهایی که ارایه میشه نسبت به دانشگاه کمی تفاوت دارن به همین دلیل چارت رو از آموزش و یا انتشارات دانشگاه تهیه کنید.

arash361

عضو جدید
سلام
من یه سوال دارم
ترم 3 برق هستم
میخوام یه ماشین حساب بخرم
classpad همه قابلیت هارو داره و قیمتش حدود 200 تومنه
میخوام بدونم واقعا اگه بگیرم به کارم میاد یا میتونم سر امتحانا ببرم ؟؟؟
اگه نه پس چی بگیرم ؟؟؟

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
سلام
من یه سوال دارم
ترم 3 برق هستم
میخوام یه ماشین حساب بخرم
classpad همه قابلیت هارو داره و قیمتش حدود 200 تومنه
میخوام بدونم واقعا اگه بگیرم به کارم میاد یا میتونم سر امتحانا ببرم ؟؟؟
اگه نه پس چی بگیرم ؟؟؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/312185-خرید-ماشین-حساب-مهندسی

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/89056-راهنمایی-برای-خرید-ماشین-حساب

دو تاپیک بالا در این مورد موجوده. در کل برای مقطع کارشناسی ماشین حسابی در حد Casio 4600 و یا Casio 5800 کافیه.
در امتحان هم Classpad, algebra و... اجازه نمیدن.

arash361

عضو جدید
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/312185-خرید-ماشین-حساب-مهندسی

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/89056-راهنمایی-برای-خرید-ماشین-حساب

دو تاپیک بالا در این مورد موجوده. در کل برای مقطع کارشناسی ماشین حسابی در حد Casio 4600 و یا Casio 5800 کافیه.
در امتحان هم Classpad, algebra و... اجازه نمیدن.

مرسی عزیز

nazliii

سلام
کسی اطلاع داره زمان برگزاری کنکور دکتری دانشکاه آزاد کی هست؟

mehdi_np

عضو جدید
دوستان سوالی داشتم فوری هست
دلتا یا زاویه بار را چطور تنظیم و اندازه گیری میکنند؟

r1390

عضو جدید
قانون گاوس

قانون گاوس

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
با عرض تسلیت به محضر حجه الله الکبری حضرت مهدی علیه السلام.
و همچنین سادات گرامی و تمام مومنین و مومنات و مسلمین و مسلمات.
در ماتم شهادت مولانا و سیدنا امام حسین علیه السلام ویاران با وفای ایشان .

لطفا توجه بفرمایید که من با انتخاب دو سطح گوسی متفاوت ؛برای یک خازن دو میدان متفاوت بدست می آورم.
چه کسی میتواند بگوید اشکال کار کجاست؟؟
2.jpg1.jpg

EECi

مدیر بازنشسته
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
با عرض تسلیت به محضر حجه الله الکبری حضرت مهدی علیه السلام.
و همچنین سادات گرامی و تمام مومنین و مومنات و مسلمین و مسلمات.
در ماتم شهادت مولانا و سیدنا امام حسین علیه السلام ویاران با وفای ایشان .

لطفا توجه بفرمایید که من با انتخاب دو سطح گوسی متفاوت ؛برای یک خازن دو میدان متفاوت بدست می آورم.
چه کسی میتواند بگوید اشکال کار کجاست؟؟
مشاهده پیوست 75160مشاهده پیوست 75161
سلام
من هم ایام شهادت امام حسین(ع) و یارانش رو تسلیت می گم خدمت شما
سطح گوسی که در سمت چپ گرفتید اشتباه هست . سطح گوسی باید در بالا و پایین جسمی که بار در اون توزیع شده در نظر گرفته بشه
سطح گوسی سمت راستی درست است. البته سطح گوسی استوانه ای شکل برای برای صفحات مسطح بیشتر جواب میده .
ضمنا دوست عزیز، میدان خازن همیشه در بین صفحات باید محاسبه بشه که از برایند میدان های دو صفحه مسطح خازن بدست میاد