راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

imannasa2000

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
برای بنیه علمی خودتون خوبه ولی برای سرمایه گزاری برای عبور از سد کنکور پیشنهاد نمی دم
چون اگر اشتباه نکنم فقط مقام اول بدون کنکور می تونه وارد دانشگاه بشه در صورتی که اول نشید یه درصدی در کنکور اثر داره ولی به جاش به خاطر کاراش حسابی از خوندن برای کنکور باز می مونید
مزایاش اگر درست یادم مونده باشه و قوانین عوض نشده باشه
نفر اول بدون کنکور می تونه وارد دانشگاه بشه
نفر دوم 50 درصد
نفر سوم 30 درصد

البته خیلی مطمئن نیستم هنوزم همین باشه
با مراجعه به سایت جشنواره می تونید اطلاعات بهتری کسب کنید
موفق باشید
نه درسته همینه

یاسر محمدی

عضو جدید
موتور هیسترزیس

موتور هیسترزیس

کسی در مورد طراحی موتور هیسترزیس مطلبی داره واسم بفرسته ممنون میشم

soroush2000

عضو جدید
لطفا راهنمای کنید!

لطفا راهنمای کنید!

سلام
:)برای ساخت یک وسیله ای کنترول از راه دور مانند ماشین یا کشتی به چه وسایلی نیازمند هستیم و مدار ان را از کجا ها میشود بدست آورد و فکر میکنید خرجش چقدر می شود؟
لطفا راهنمایم کنید:gol:(این سئوال از مهندسان رواتیک پرسیده ام گفتن مربوط به رشته ی انها نمی شود لطفا در صورتی که مربوط به رشته ی شما نمیشود اطلاع دهید ):gol:

با تشکر

آخرین ویرایش:

mohaymenh

عضو جدید
راهنمایی در مورد دوربین های مدار بسته از دوستان

راهنمایی در مورد دوربین های مدار بسته از دوستان

اطلاعاتی در ضمینه دستگاه DVR و کارت DVR و انواع دوربینها و شبکه و معمولی کدوم بهتره طریقه نصبش
کسی از دوستان هست راهنمایی کنه ممنون میشم:)

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام
:)برای ساخت یک وسیله ای کنترول از راه دور مانند ماشین یا کشتی به چه وسایلی نیازمند هستیم و مدار ان را از کجا ها میشود بدست آورد و فکر میکنید خرجش چقدر می شود؟
لطفا راهنمایم کنید:gol:(این سئوال از مهندسان رواتیک پرسیده ام گفتن مربوط به رشته ی انها نمی شود لطفا در صورتی که مربوط به رشته ی شما نمیشود اطلاع دهید ):gol:

با تشکر
سلام
تا انجایی که من اطلاع دارم یه سری کیت های آماده هست که می تونید خریداری کنید و فقط کار لحیم کاری انجام بدید
این کیت ها برای کسایی که خیلی با طراحی مدار های الکترونیکی آشنایی ندارند میتونه مناسب باشه
قیمت کیت ها هم بستگی به نوع کنترل و ... داره

mohammad.ef

عضو جدید
سلام به مهندسین گرامی

من در مورد موضوعات زیر اطلاعاتی میخوام : :

1 - کنترولر چیست - انواع کنترولر های دستگاه cnc - اینترفیس چیست

2 - درایو چیست - اینورتر چیست - PWM چیست

هر محموعه ای ( 1و2 ) ، 5-6 صفحه بشه کافیه و بیشتر توضیح سخت افزاری لازم دارم .

با تشکرات فراوان

HniArsh

عضو جدید
کاربر ممتاز
آخرین ویرایش:

kiasha-gh

عضو جدید
سلام به پژوهشگران عزيز
من يه پروژه راجع به دوربين هاي کنترل سرعت پليس دارم اگه کسي منبع خوبي مي شناسه به ما معرفي کنه
ممنون

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به پژوهشگران عزيز
من يه پروژه راجع به دوربين هاي کنترل سرعت پليس دارم اگه کسي منبع خوبي مي شناسه به ما معرفي کنه
ممنون
سلام
از این لینک می تونید استفاده کنید
در موتور جست و جوی گوگل هم می تونید با جست و جوی speed camera مطالب زیادی پیدا کنید
موفق باشید

mohammad.ef

عضو جدید
سلام به مهندسین گرامی

من در مورد موضوعات زیر اطلاعاتی میخوام : :

1 - کنترولر چیست - انواع کنترولر های دستگاه cnc - اینترفیس چیست

2 - درایو چیست - اینورتر چیست - PWM چیست

هر محموعه ای ( 1و2 ) ، 5-6 صفحه بشه کافیه و بیشتر توضیح سخت افزاری لازم دارم .

با تشکرات فراوان

سلام دوست عزیز به لینک زیر یه سر بزن:
http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=17257&threadID=63024

ممنون .
اما من در مورد " کنترلر " مطلب میخوام نه " میکرو کنترلر "
منظورم از کنترلر ، کنترلرهای برق صنعتی هست .

لینکتون در مورد PWM مفید بود . ممنون

jarayan

عضو جدید
راهنمایی در مورد قطار سریع السیر(مغناطیسی)

راهنمایی در مورد قطار سریع السیر(مغناطیسی)

سلام
پروژه کارشناسی من در این مورد است لطفا کمکم کنید(پایان نامه، مقاله، کتاب و...):heart::gol:

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
پروژه کارشناسی من در این مورد است لطفا کمکم کنید(پایان نامه، مقاله، کتاب و...):heart::gol:

برای آشنایی کلی خودتون می تونید به اینجا مراجعه کنید
در اینجا هم ویدئو های جالبی هست در این باره
با سرچ عبارت high speed train در موتور گوگل مطالب زیادی به دست می یارید برای مقالات هم می تونید از گوگل اسکالر استفاده کنید
موفق باشید

Mahtab TALA

عضو جدید
سلام
لطفا کمکم کنین!
من در ترجمه این قسمت از یک مقاله به مشکل برخوردم میشه دوستان این قسمت رو برام ترجمه تخصصی کنن؟
Lightning-Induced Transients
Overvoltages in a power system can be caused by transient currents and by transient voltages after switching actions during normal operation or after clearing fault situations. The overvoltages originate from the state of the system. There are also overvoltages that come from outside the system as a result of atmospheric discharges. Large parts of the power system are formed by overhead transmission lines interconnected by outdoor substations. Only in densely populated areas, the high-voltage transmission and distribution is done with high-voltage cables interconnected by gas-insulated substations (GIS) placed in buildings. When we realise that on an average every commercial aeroplane and every square kilometre of theearth’s surface in a countrylike the Netherlandsis hit by lightningonce a year, it is obvious that our power systems should be protected against lightning strokes. For the analysis of the lightning-induced overvoltages, a difference is made between the following:
Lightning strokes in the vicinity of high-voltage transmission lines, which do not hit the conductors themselves,
Direct lightning strokes on the line conductors injecting a current wave on the line, and
Lightningstrokesonthetransmissiontowersoronthegroundwires. In addition, the solar system can be the cause of a blackout of the power
system. Heavy eruptions on the solar surface in a so-called solar spot on March 10th, 1989, caused a large blackout of the Hydro Quebec grid in Canada on March 13th. Geomagnetic-induced currents were the cause of a DC component in the system current, and the power transformers were brought into saturation. The system current got strongly distorted and contained, apart from the power frequency ground wave, higher

harmonics. The higher harmonics increased the apparent reactance of the power transformers, and therefore the transformer also consumed more reactive power. The temperature of the transformer went up, and after a certain period of time, the transformer protection tripped the power transformer out of service.
7.1 THE MECHANISM OF LIGHTNING

hamed166

عضو جدید
سلام

دوستان یک سوال فنی دارم و اطلاعات دقیقی نیاز دارم

ما یک یخچال فریزر داریم که بدنه اش برق داره و با فازمتر تست کردم.
تعمیرکار اومد و گفت چون ارت نشده برق داره و از این حرفها و یخچال درسته.
بعدش هم دوشاخه رو در آورد و برعکس زد و گفت دیگه برق نداره!!
اما بازم برق داشت ولی ضعیفتر شده بود.

اما من بهش گفتم اصولا وسیله برقی که درست کار بکنه نباید بدنه اش برق داشته باشه و ارت کردن برای حفاظت هست که وقتی که وسیله بر اثر نقص درست کار نکرد و بدنه برق دار شد کسی رو برق نگیره و برق از طریق بدن کاربر خالی نشه و از طریق سیم ارت بره.
و یک وسیله ی برقی اگر درست و سالم کار کنه نباید بدنه اش برق داشته باشه چه با ارت چی بی ارت.
اما تعمیرکار میگفت نه!!
و برق داشتن بدنه یک موضوع طبیعی هست!!

حالا دوستانی که اطلاعات و تجربه ی فنی خوب و دقیقی دارن در این ضمینه لطف کنن بگن اون تعمیر کار درست میگفته یا خیر.
لطفا توضیح هم بدید.

ممنون.

آخرین ویرایش:

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا حدودی درست گفته. یا باید تو سیم کشی خونه شما سیم ارت در نظر گرفته بودند و شما می تونستید دوشاخه یحچالتون رو ارت دار کنید تا مشکل رفع بشه. اساسا فلسفه وجودی ارت به خاطر مشکلات مشابه این نظیر یخچال و لباسشوییه. ولی فکر کنم شما می تونید بدنه یخچال رو به لوله کشی آب خونه اتصال بدید. البته این رو شک دارم. پی گیری می کنم خبر می دم.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

دوستان یک سوال فنی دارم و اطلاعات دقیقی نیاز دارم

ما یک یخچال فریزر داریم که بدنه اش برق داره و با فازمتر تست کردم.
تعمیرکار اومد و گفت چون ارت نشده برق داره و از این حرفها و یخچال درسته.
بعدش هم دوشاخه رو در آورد و برعکس زد و گفت دیگه برق نداره!!
اما بازم برق داشت ولی ضعیفتر شده بود.

اما من بهش گفتم اصولا وسیله برقی که درست کار بکنه نباید بدنه اش برق داشته باشه و ارت کردن برای حفاظت هست که وقتی که وسیله بر اثر نقص درست کار نکرد و بدنه برق دار شد کسی رو برق نگیره و برق از طریق بدن کاربر خالی نشه و از طریق سیم ارت بره.
و یک وسیله ی برقی اگر درست و سالم کار کنه نباید بدنه اش برق داشته باشه چه با ارت چی بی ارت.
اما تعمیرکار میگفت نه!!
و برق داشتن بدنه یک موضوع طبیعی هست!!

حالا دوستانی که اطلاعات و تجربه ی فنی خوب و دقیقی دارن در این ضمینه لطف کنن بگن اون تعمیر کار درست میگفته یا خیر.
لطفا توضیح هم بدید.

ممنون.

تا حدودی درست گفته. یا باید تو سیم کشی خونه شما سیم ارت در نظر گرفته بودند و شما می تونستید دوشاخه یحچالتون رو ارت دار کنید تا مشکل رفع بشه. اساسا فلسفه وجودی ارت به خاطر مشکلات مشابه این نظیر یخچال و لباسشوییه. ولی فکر کنم شما می تونید بدنه یخچال رو به لوله کشی آب خونه اتصال بدید. البته این رو شک دارم. پی گیری می کنم خبر می دم.​

hamed166

عضو جدید
تا حدودی درست گفته. یا باید تو سیم کشی خونه شما سیم ارت در نظر گرفته بودند و شما می تونستید دوشاخه یحچالتون رو ارت دار کنید تا مشکل رفع بشه. اساسا فلسفه وجودی ارت به خاطر مشکلات مشابه این نظیر یخچال و لباسشوییه. ولی فکر کنم شما می تونید بدنه یخچال رو به لوله کشی آب خونه اتصال بدید. البته این رو شک دارم. پی گیری می کنم خبر می دم.

ممنون.منتظر خبرت می مونم.ولی من مشکلم رفع خطر برق گرفتگی نیست.بلکه دوتا موضوع زیر هست.
وگرنه میشه با وصل کردن به لوله کشی آب مشکل ارت و خطر برق گرفتگی رو حل کرد.

اما موضوع اصلی اینه که می خوام بدونم که اصولا دستگاهی که درست کار کنه و سالم باشه میتونه بدنش برق داشته باشه یا نه؟
یعنی اگه بدنه برق داشته باشه دستگاه سالم هست و این یک موضوع طبیعی هست و یا اینکه مشکلی در کارکردش وجود داره یا مثلا سیم لختش اتصال با بدنه پیدا کرده؟

و موضوع دوم اینکه اگه بدنه برق داشته باشه روی مصرف برق خونه تاثیر میذاره؟
اگر ارت رو وصل کنیم چطور؟ با اینکه دیگه برق نمیگرتمون, اما بازم روی مصرف برق خونه تاثیر داره یا نه؟ چون بالاخره برق بدنه با ارت کردن داره به زمین انتقال پیدا میکنه.

پیشاپیش ممنوم.

Mahtab TALA

عضو جدید
سلام
کسی نیست به دادمون برسه!!!
لطفا کمکم کنین!
من در ترجمه این قسمت از یک مقاله به مشکل برخوردم میشه دوستان این قسمت رو برام ترجمه تخصصی کنن؟
Overvoltages in a power system can be caused by transient currents and by transient voltages after switching actions during normal operation or after clearing fault situations. The overvoltages originate from the state of the system. There are also overvoltages that come from outside the system as a result of atmospheric discharges. Large parts of the power system are formed by overhead transmission lines interconnected by outdoor substations. Only in densely populated areas, the high-voltage transmission and distribution is done with high-voltage cables interconnected by gas-insulated substations (GIS) placed in buildings. When we realise that on an average every commercial aeroplane and every square kilometre of theearth’s surface in a countrylike the Netherlandsis hit by lightningonce a year, it is obvious that our power systems should be protected against lightning strokes. For the analysis of the lightning-induced overvoltages, a difference is made between the following:
Lightning strokes in the vicinity of high-voltage transmission lines, which do not hit the conductors themselves,
Direct lightning strokes on the line conductors injecting a current wave on the line, and
Lightningstrokesonthetransmissiontowersoronthegrou ndwires. In addition, the solar system can be the cause of a blackout of the power
system. Heavy eruptions on the solar surface in a so-called solar spot on March 10th, 1989, caused a large blackout of the Hydro Quebec grid in Canada on March 13th. Geomagnetic-induced currents were the cause of a DC component in the system current, and the power transformers were brought into saturation. The system current got strongly distorted and contained, apart from the power frequency ground wave, higher

harmonics. The higher harmonics increased the apparent reactance of the power transformers, and therefore the transformer also consumed more reactive power. The temperature of the transformer went up, and after a certain period of time, the transformer protection tripped the power transformer out of service.

soroush2000

عضو جدید
سلام
کسی نیست به دادمون برسه!!!
لطفا کمکم کنین!
Lightningstrokesonthetransmissiontowersoronthegrou ndwires. In addition, the solar system can be the cause of a blackout of the power

(سلام برای شما این ترجمه را گذاشتم اما خیلی تخصصی نیست)
رعد و برق ناشی از گذرا
Overvoltages در سیستم قدرت را می توان با جریان های گذرا و ولتاژ گذرا بعد از اعمال تغییر در عملکرد نرمال یا پاکسازی پس از وضعیت گسل ایجاد می شود. overvoltages نشات گرفته از وضعیت سیستم. هم وجود دارد overvoltages که از خارج از سیستم به عنوان یک نتیجه از ترشحات جوی آمده است. بخش های بزرگی از سیستم قدرت توسط خطوط انتقال هوایی به هم پیوسته شده توسط پستها در فضای باز شکل گرفته است. فقط در مناطق پر جمعیت ، انتقال ولتاژ بالا و توزیع شده است با کابل ولتاژ بالا متصل شده توسط گاز پستها با عایق (سیستم اطلاعات جغرافیایی) قرار داده شده در ساختمان ها انجام می شود. هنگامی که ما متوجه باشید که به طور متوسط در هر هواپیمای تجاری و هر کیلومتر مربع از سطح theearth در countrylike Netherlandsis ضربه توسط lightningonce سال ، آشکار است که سیستم های قدرت ما باید در برابر ضربه رعد و برق محافظت می شود. برای تجزیه و تحلیل از رعد و برق overvoltages القاء شده ، تفاوت بین زیر ساخته شده است :
• رعد و برق سکته مغزی در مجاورت خطوط انتقال ولتاژ بالا ، که هادی خود برخورد کند ،
• ضربه مستقیم رعد و برق در خط هادی تزریق موج فعلی در خط ، و
• Lightningstrokesonthetransmissiontowersoronthegrou ndwires. علاوه بر این ، منظومه شمسی را می توان علت خاموش شدن چراغ ها از قدرت
سیستم. فوران های سنگین بر روی سطح خورشید در نقطه خورشیدی به اصطلاح در 1989 مارس 10 ، باعث خاموش شدن چراغ ها زیادی از انرژی برق شبکه کبک در کانادا در تاریخ 13th. وابسته به جاذبه زمین ناشی از جریان های علت دی سی جزء در سیستم موجود در جامعه ، و ترانسفورماتور قدرت به اشباع آورده بودند. سیستم فعلی به شدت تحریف کردم و موجود است ، جدا از قدرت فرکانس موج زمین ، بالاتر

هارمونی. هارمونی های بالاتر افزایش می یابد واکنش ظاهری ترانسفورماتور قدرت ، و در نتیجه مصرف برق ترانسفورماتور نیز بیشتر فعال می شود. درجه حرارت ترانسفورماتور بالا رفت ، و پس از یک دوره معینی از زمان ، حفاظت ترانسفورماتور قدرت افتاد از ترانسفورماتور از خدمات.
7.1 مکانیزم از رعد و برق

Mahtab TALA

عضو جدید
(سلام برای شما این ترجمه را گذاشتم اما خیلی تخصصی نیست)
رعد و برق ناشی از گذرا
Overvoltages در سیستم قدرت را می توان با جریان های گذرا و ولتاژ گذرا بعد از اعمال تغییر در عملکرد نرمال یا پاکسازی پس از وضعیت گسل ایجاد می شود. overvoltages نشات گرفته از وضعیت سیستم. هم وجود دارد overvoltages که از خارج از سیستم به عنوان یک نتیجه از ترشحات جوی آمده است. بخش های بزرگی از سیستم قدرت توسط خطوط انتقال هوایی به هم پیوسته شده توسط پستها در فضای باز شکل گرفته است. فقط در مناطق پر جمعیت ، انتقال ولتاژ بالا و توزیع شده است با کابل ولتاژ بالا متصل شده توسط گاز پستها با عایق (سیستم اطلاعات جغرافیایی) قرار داده شده در ساختمان ها انجام می شود. هنگامی که ما متوجه باشید که به طور متوسط در هر هواپیمای تجاری و هر کیلومتر مربع از سطح theearth در countrylike Netherlandsis ضربه توسط lightningonce سال ، آشکار است که سیستم های قدرت ما باید در برابر ضربه رعد و برق محافظت می شود. برای تجزیه و تحلیل از رعد و برق overvoltages القاء شده ، تفاوت بین زیر ساخته شده است :
• رعد و برق سکته مغزی در مجاورت خطوط انتقال ولتاژ بالا ، که هادی خود برخورد کند ،
• ضربه مستقیم رعد و برق در خط هادی تزریق موج فعلی در خط ، و
• Lightningstrokesonthetransmissiontowersoronthegrou ndwires. علاوه بر این ، منظومه شمسی را می توان علت خاموش شدن چراغ ها از قدرت
سیستم. فوران های سنگین بر روی سطح خورشید در نقطه خورشیدی به اصطلاح در 1989 مارس 10 ، باعث خاموش شدن چراغ ها زیادی از انرژی برق شبکه کبک در کانادا در تاریخ 13th. وابسته به جاذبه زمین ناشی از جریان های علت دی سی جزء در سیستم موجود در جامعه ، و ترانسفورماتور قدرت به اشباع آورده بودند. سیستم فعلی به شدت تحریف کردم و موجود است ، جدا از قدرت فرکانس موج زمین ، بالاتر

هارمونی. هارمونی های بالاتر افزایش می یابد واکنش ظاهری ترانسفورماتور قدرت ، و در نتیجه مصرف برق ترانسفورماتور نیز بیشتر فعال می شود. درجه حرارت ترانسفورماتور بالا رفت ، و پس از یک دوره معینی از زمان ، حفاظت ترانسفورماتور قدرت افتاد از ترانسفورماتور از خدمات.
7.1 مکانیزم از رعد و برق

دوست عزیز
واقعا از شما بعیده :eek: از مترجم گوگل (GOOGLE Translator) استفاده کردین دیگه:biggrin: !
این ترجمه رو که خودمم می تونستم با کپی و پیست تو گوگل انجام بدم :surprised:
من نیاز به یک ترجمه قوی قوی ندارم:warn: ولی حداقل می خوام کمی تخصصی باشه;)
پس هر کی می تونه کمکم کنه !:cry::cry::(

من در ترجمه این قسمت از یک مقاله به مشکل برخوردم میشه دوستان این قسمت رو برام ترجمه تخصصی کنن؟:heart::confused:

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
از دوستان كسي هست كه بتونه به من در زمينه سنسورهاي هوشمند كمك كنه
من واقعا نياز دارم .سه شنبه ارائه دارم.
ممنون

gelayor14

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود و سلام بر مهندسین عزیز
من درباره این موضوعات یه اطلاعات مختصری می خواستم-حتی اگر یه تصویر باشد-گفتم شاید شما که رشته تان برقه بتوانید به من کمک کنید
تصویر درباره معماری شبکه RFID موبایل
معماری یک سرویس RFID موبایل
سرویس های RFID موبایل استفاده کننده از 900Mhz UHF

pesare irani

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام تو درس الکرونیک صنعتی امروز بعد از کلی زحمت تونستییییییییم

یه سوال از زیر زبون استاد کشیدییم بیرون

کسی می تونه کمکم کنه

اینم سوال

جریان بار یک یکسو کننده صنعتی تقریبا ثابت و برابر با 10 امپر است

یکسو کننده پل سه فاز تمام کنترل شونده می باشد زاویه اتش 20 درجه است

ولتاژ خط در سیستم 3 فاز 400 ولت
Rms است

توانی را که بار جذب می کند چقدر است
مقدار متوسط و موثر جریان هر تریستور چقدر است

مقدار موثر جریان هر فاز رو بدست اورید

:redface:

Mahtab TALA

عضو جدید
بابا عجب تنبلایی تو این باشگاه جمع شدن حل نکردین حلش کردم:razz::D:razz:
حالا ترجمه رو میزارم حداقل یکم یه کوچولو خجالت بکشین:biggrin:

صاعقه و ایجاد ناپایداری
اضافه ولتاژ در سیستم قدرت همراه با جریان های گذرا و ولتاژ گذرا می تواند بعد از اعمال تغییر در هنگام عملکرد نرمال یا بعد از پاکسازی پس از وضعیت فالت ایجاد شود . اضافه ولتاژ ناشی از وضعیت سیستم است. همچنین این موضوع قابل تامل است که اضافه ولتاژ از خارج سیستم به صورت یک نتیجه از تخلیه الکتریکی جوی به وجود می آید . بخش های بزرگی از سیستم قدرت توسط پست ها در فضای باز و همچنین توسط خطوط انتقال هوایی به هم پیوسته شده و شکل گرفته اند. فقط در مناطق پر جمعیت بطور مثال در ساختمان ها ، انتقال فشار قوی و توزیع توسط کابل های فشارقوی عایق شده (با عایقSF6-GIS) انجام می شود.

هنگامی که ما بدانیم به طور متوسط در هر منطقه و در هر کیلومتر مربع از سطح زمین در کشوری مثل هلند است چه تعداد صاعقه در سال رخ می دهد ، آشکار است که سیستم های قدرت ما باید در برابر ضربه رعد و برق محافظت شود. در تجزیه و تحلیل اضافه ولتاژ ناشی از صاعقه ، شرایط زیر مطرح می شود :
* صاعقه به خطوط انتقال فشارقوی برخورد می کند ، که هادی ها خودشان صدمه نمی بینند.
* برخورد صاعقه مستقیم روی هادی ها موجب تزریق یک موج جریان در خط می شود و
* صاعقه بر روی دکل های انتقال برق یا آنتن های ارت (سیم زمین) برخورد می کند.

علاوه بر این منظومه شمسی نیز می تواند علتی بر خاموشی در سیستم قدرت باشد. فوران های سنگین در سطح خورشید به اصطلاح لکه های سطح خورشیدی در 10 مارس سال 1989 میلادی سبب یک خاموشی بسیار بزرگ در شبکه برق Hydro Quebec شهری در کانادا گردید.جریان های ژئومغناطیسی(مغناطیس کره زمین) نیز موجب ایجاد یک مولفه DC در جریان سیستم و موجب به اشباع رفتن ترانسفور ماتورهای قدرت می شود. و بصورت کاملا مشخص جریانی که ازسیستم گرفته می شود را وابسته به قدرت فرکانس موجی زمین و هارمونیک بالا کند. هارمونیک های بالا راکتانس ظاهری ترانسفورماتورهای قدرت را افزایش و در نتیجه توان راکتیو ترانسفورماتور بیش از حد مجاز می شود. درجه حرارت ترانسفورماتور بالا رفته و پس از یک مدت زمان مشخص حفاظت ترانسفورماتور ازبین رفته و از سرویس خارج می شود.