راهنمایی ,سوالات , درخواست ها , کمک , مشکلات

Behzad nejati

عضو جدید
Logic gate

Logic gate

دوستان عزیز یه جواب در حد 2،3 خط درباره کاربرد مدارهای
AND.OR.NAND.NOR
در مدارات صنعتی خیلی ممنون میشم کمک کنید.

سلام
دروازه های منطقی ANDوORوNOT دروازه های پایه محسوب میشوند واز ترکیب این سه دروازه سایر دروازه ها و مدارات منطقی به وجود میان

AND
:این دروازه زمانی خروجیش فعال میباشد که همه ی ورودی هاش فعال باشه

OR

:این دروازه وقتی خروجیش فعال میشه که حد اقل یکی از ورودی هاش فعال باشه

NOT

:این دروازه خروجیش برعکس ورودیشه یعنی اگه ورودی داشته باشه خروجی نداره و بلعکس

َNAND:این دروازه ترکیبی از دروازه ی NOTوAND می باشد در این دروازه خروجی AND توسطNOT برعکس میشه این در این دروازه خروجی تنها زمانی وجود داره که همه ی ورودی ها وجود داشته باشه
NOR

: این دروازه از دو دروازه ی NOTوOR ساخته شده در این دروازه خروجی ORتوسطNOT برعکس شده یعنی خروجی فقط زمانی وجود داره که هیچ ورودی نداشته باشیم

کاربرد این دروازه ها تو الکترونیک صنعتی زیاده و ساده ترین کاربردش تو مدار دستگاه پرس هست که از AND استفاده میشه واسه اینکه از پرس شدن دست اپراتور جلوگیری کنند از دو شستی(به عنوان ورودی دروازه منطقی) و دروازه AND استفاده میکنند(از خروجی ANDدر مدار فرمان برای روشن کردن دستگاه استفاده میکنند)با این کار فقط زمانی دستگاه کار میکنه که اپراتور دو تا کلید رو فشار بده

3tare_87

عضو جدید
سلام
دروازه های منطقی ANDوORوNOT دروازه های پایه محسوب میشوند واز ترکیب این سه دروازه سایر دروازه ها و مدارات منطقی به وجود میان

AND
:این دروازه زمانی خروجیش فعال میباشد که همه ی ورودی هاش فعال باشه

OR

:این دروازه وقتی خروجیش فعال میشه که حد اقل یکی از ورودی هاش فعال باشه

NOT

:این دروازه خروجیش برعکس ورودیشه یعنی اگه ورودی داشته باشه خروجی نداره و بلعکس

َNAND:این دروازه ترکیبی از دروازه ی NOTوAND می باشد در این دروازه خروجی AND توسطNOT برعکس میشه این در این دروازه خروجی تنها زمانی وجود داره که همه ی ورودی ها وجود داشته باشه
NOR

: این دروازه از دو دروازه ی NOTوOR ساخته شده در این دروازه خروجی ORتوسطNOT برعکس شده یعنی خروجی فقط زمانی وجود داره که هیچ ورودی نداشته باشیم

کاربرد این دروازه ها تو الکترونیک صنعتی زیاده و ساده ترین کاربردش تو مدار دستگاه پرس هست که از AND استفاده میشه واسه اینکه از پرس شدن دست اپراتور جلوگیری کنند از دو شستی(به عنوان ورودی دروازه منطقی) و دروازه AND استفاده میکنند(از خروجی ANDدر مدار فرمان برای روشن کردن دستگاه استفاده میکنند)با این کار فقط زمانی دستگاه کار میکنه که اپراتور دو تا کلید رو فشار بده

سپاس فراوان:gol::gol:

چوچولو

عضو جدید
یه سوال کوچیک داشتم!!!!!!!!

یه سوال کوچیک داشتم!!!!!!!!

سلام!!!!!:smile:!!!
شما چند تا میدان مغناطیسی یکنواخت میشناسید که بشه تو مقیاس کوچیک ساختشون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه میشه یه توضیحی در باره ی خصوصیات این میدان هم توضیح بدین!!!:redface:

ny milad

عضو جدید
در مورد تعمیر لامب کم مصرف از کی باید ببرسم؟

در مورد تعمیر لامب کم مصرف از کی باید ببرسم؟

من میخاستم در مورد تعمیر لامب کم مصرف اطلاعات بگیرم . لطفا" راهنماییم کنید

khosroshahiy

مدیر بازنشسته
سلام بچه ها من مکانیک خوندم در موردخواص)acsr) کابل آلومنیوم آنیل شده می خواستم ببینم میتونین کمکم کنید ضریب گرمایی مقاومت ویژۀ هادی acsr رو از کجا میتونم پیدا کنم. مرسی[FONT=&quot][/FONT]​

maral87

عضو جدید
کممممممممکککککککک

کممممممممکککککککک

:(
سلام
سوالات خود را مطرح نمائید . اما در این تاپیک !
ممنون
سلام من از بچه های صنایع غذایی هستم ولی برای پروژم باید با نرم افزار مطلب در مورد منطق فازی کار کنم اگه بلدین خواهش میکنم راهنماییم کنید
مرسی

kiasha-gh

عضو جدید
×××خيلي خيلي فوري×××
باسلام خدمت همه دوستان
من راهنماي حل مسايل کتاب linear and nonlinear circuits نوشته leon o.chua+charles a.desoer+ernest s.kuh را لازم دارم
يکي از عزيزان خود کتاب را گذاشته بود.ممنون
solution manual for linear and nonlinear circuits ---isbn = 0-07-010899-4

Masoud Eslahi

عضو جدید
سلام به همه دوستان
من به دنبال نرم افزار PLS CAD می گردم . آیا کسی میتونه کمک کنه ؟

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام!!!!!:smile:!!!
شما چند تا میدان مغناطیسی یکنواخت میشناسید که بشه تو مقیاس کوچیک ساختشون ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه میشه یه توضیحی در باره ی خصوصیات این میدان هم توضیح بدین!!!:redface:
سلام
شما به وسیله آهن ربا می تونید ایجاد کنید این میدان را
بهترین و زیباترین توضیح ها در کتاب فیزیک دبیرستان هست اگر اشتباه نکنم سال دوم یا سوم که همه قوانین را واقعا ساده و خوب مطرح کرده
اینجا هم یه نمونش هست
من میخاستم در مورد تعمیر لامب کم مصرف اطلاعات بگیرم . لطفا" راهنماییم کنید
دوست عزیز لامپ را که تعمیر نمی شه کرد ؟!
سلام بچه ها من مکانیک خوندم در موردخواص)acsr) کابل آلومنیوم آنیل شده می خواستم ببینم میتونین کمکم کنید ضریب گرمایی مقاومت ویژۀ هادی acsr رو از کجا میتونم پیدا کنم. مرسی[FONT=&quot][/FONT]​
این اطلاعات توسط سازنده شرکت داده می شه
می تونید توی نت با سرچ و انتخاب شرکت (البته معمولا استاندارد های خاص حکم فرماست ولی برای اطمینان) پیدا کنید

:(
سلام من از بچه های صنایع غذایی هستم ولی برای پروژم باید با نرم افزار مطلب در مورد منطق فازی کار کنم اگه بلدین خواهش میکنم راهنماییم کنید
مرسی

سلام
این قسمت ها معمولا گشترده هستن و هر استادی یه بخش را تدریس می کنه شما سوال خودتون را مطرح کنید اگر کسی بلد باشه پاسه می ده
من خودم تا حدودی کار کردم

rasool eng

عضو جدید
سیستم های ارتینگ

سیستم های ارتینگ

سلام لطفا" اگر کسی اطلاعاتی راجع به سیستم های ارتینگ و صاعقه گیر به غیر از چاه ارت جهت واحد های صنعتی دارد من را راهنمایی کند (کلاس اموزشی و کتاب و.....) سپاسگزارم

M amiri

عضو جدید
فایل های بالا مربوط به مشخصات هادی های خطوط انتقاله

• Like
واکنش ها: sh85

M amiri

عضو جدید
سلام دوست عزیز من دوتا فایل فرستادم امیدوارم مشکل شما رو حل کنه

• Like

M amiri

عضو جدید

سلام دوست عزیز دو تا فایل براتون فرستادم البته چون خوب بلد نبودم چطور بفرستم به صورت یه درخواست فرستادمش

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام لطفا" اگر کسی اطلاعاتی راجع به سیستم های ارتینگ و صاعقه گیر به غیر از چاه ارت جهت واحد های صنعتی دارد من را راهنمایی کند (کلاس اموزشی و کتاب و.....) سپاسگزارم

سلام
شرکت هایی هستن که در این زمینه فعالیت می کنن
فکر کنم از اون شرکت ها می تونید بیشتر استفاده کنید

سناتور

عضو جدید
مورب کردن رتور

مورب کردن رتور

سلام:

در مورد طراحی یا اثرات مورب کردن کردن شیارهای رتور موتورها اطلاعات می خواستم.

Amarok

عضو جدید
سلام به دوستان

میشه توضیح کوتاهی در باره مقاومت pull up و اصلا چرا و چگونه انتخواب میشه بدید

متشکرم

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به دوستان

میشه توضیح کوتاهی در باره مقاومت pull up و اصلا چرا و چگونه انتخواب میشه بدید

متشکرم
سلام
ببینید ما چرا اصلا پول آپ می کنیم ؟
اگر نکنیم چی می شه ؟
وقتی پایه های ما به عنوان اینپوت تعریف می شن در صورتی که ما اون ها را پول آپ نکنیم به محض ورود یک نویز انگار 1 به سیستم اعمال شده و در صورتی هم که نویز بالا باشه می تونه ایجاد خرابی کنه
پس ما می یایم از مقاومت پول آپ استفاده می کنیم تا از این قبیل موارد پیش نیاد هر چند که مصرف را بالا می بره ولی ایمنی ایجاد می کنه و معمولا پایه های ورودی بدون استفاده را پول آپ می کنیم
موفق باشید

Amarok

عضو جدید
سلام
ببینید ما چرا اصلا پول آپ می کنیم ؟
اگر نکنیم چی می شه ؟
وقتی پایه های ما به عنوان اینپوت تعریف می شن در صورتی که ما اون ها را پول آپ نکنیم به محض ورود یک نویز انگار 1 به سیستم اعمال شده و در صورتی هم که نویز بالا باشه می تونه ایجاد خرابی کنه
پس ما می یایم از مقاومت پول آپ استفاده می کنیم تا از این قبیل موارد پیش نیاد هر چند که مصرف را بالا می بره ولی ایمنی ایجاد می کنه و معمولا پایه های ورودی بدون استفاده را پول آپ می کنیم
موفق باشید

از توضیح شما متشکرم

اما یه جایی هم مثل خروجی های اوپن کلکتور هم pull up می کردیم؟

استادم می گفتن این واسه سینک جریانه!...منظورشون سینک جریان به طبقه بعدی یه؟

این مقاوت رو بر چه اساسی انتخواب می کنیم؟

• Like

Amarok

عضو جدید
سلام.
کسی از بچه ها میدونه کجا تجهیزات خط گرم میفروشن؟
من دنبال یه چیزی شبیه این دو تا هستم:
http://www.hubbellpowersystems.com/lineman/cutters/hydraulic-cable-cutters.asp

همچین چیزی تو ایران هست؟

تو ایران که حتما هست!

شما خیابون جمهوری تهران رو سر زدید؟ چیزی نیست که تو دنیا باشه اونجا پیدا نشه(چشمک)

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از توضیح شما متشکرم

اما یه جایی هم مثل خروجی های اوپن کلکتور هم pull up می کردیم؟

استادم می گفتن این واسه سینک جریانه!...منظورشون سینک جریان به طبقه بعدی یه؟

این مقاوت رو بر چه اساسی انتخواب می کنیم؟

سلام
من کلی می گم انشالله که مفید واقع بشه
pull up یا همون بالاکش در واقع سطح سیگنال ما را بالا می بره و مثلا اگر به دلیل نویز های ورودی یا هر چیز دیگه ای ما سطح منطقی 1 (5ولت ) را نمی تونیم بگیریم از مقاومت پول آپ استفاده می کنیم (بین منبع و پین )
pull down یا همون پایین کش در واقع همون کار را می کنه با این تفاوت که سطح ولتاژ را پایین می یاره (0منطقی ) (بین زمین و پین )
معمولا 47 کیلو می زارن اما بسته به طراحی بین 1تا 10 کیلو می تونه متغیر باشه اساسش همون طراحی و تجربه است چون خیلی طراحی کاغذی با عملی تفاوتش زیاده یه حدود را با طراحی کاغذی بدست می یارن و بعد در آزمایشگاه با اندازه گیری سطح ولتاژ توسط مولتی متر مقاومت را بالا پایین می کنن (این چیزی هست که من می دونم ممکنه دوستان نظر دیگه ای داشته باشن )
بله فکر کنم منظورشون همینه یعنی برای پایین آوردن جریان و بالا کشیدن سطح ولتاژ
موفق باشید

new_bie_boy

عضو جدید
سلام

Amarok جان لطف میکنید.
راستش مشخصات خاصی به غیر از اونچیزی که تو لینک بود ندارم.
2 تا 4 متر دسته اهرم فایبر گلاس هست با یه سره برش هیدرولیک با روغن دی الکتریک هیدرولیک.
من خیلی تو نت گشتم چیزی دستگیرم نشد.به چند جا هم ایمیل زدم و تلفن کردم که فعلا تعطیل بودن و بعید میدونم چیزی هم داشته باشن.
بازم ممنون از توجهت.

mmmmohsenea

عضو جدید
سیلام مهندسا!!!
کسی اینجا تجربه ی خوارزمی یا مقاله نوشتنو داره؟
میخواستم بدونم تا چه حد مفیده و مزایاش چیه.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سیلام مهندسا!!!
کسی اینجا تجربه ی خوارزمی یا مقاله نوشتنو داره؟
میخواستم بدونم تا چه حد مفیده و مزایاش چیه.

سلام
برای بنیه علمی خودتون خوبه ولی برای سرمایه گزاری برای عبور از سد کنکور پیشنهاد نمی دم
چون اگر اشتباه نکنم فقط مقام اول بدون کنکور می تونه وارد دانشگاه بشه در صورتی که اول نشید یه درصدی در کنکور اثر داره ولی به جاش به خاطر کاراش حسابی از خوندن برای کنکور باز می مونید
مزایاش اگر درست یادم مونده باشه و قوانین عوض نشده باشه
نفر اول بدون کنکور می تونه وارد دانشگاه بشه
نفر دوم 50 درصد
نفر سوم 30 درصد
البته خیلی مطمئن نیستم هنوزم همین باشه
با مراجعه به سایت جشنواره می تونید اطلاعات بهتری کسب کنید
موفق باشید