درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

R.BAHREINI

عضو جدید
Ejector

Ejector

اگه يه اجكتور با فشار بخار 7 بار رو يه درام نصب باشه و فشار بخار رو از 7 به 40 بارتغيير بديم ميزان تغييرات فشار درام چقدر ميشه ؟
در خصوص طراحي اجكتورها اطلاعات ميخواستم

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اگه يه اجكتور با فشار بخار 7 بار رو يه درام نصب باشه و فشار بخار رو از 7 به 40 بارتغيير بديم ميزان تغييرات فشار درام چقدر ميشه ؟
در خصوص طراحي اجكتورها اطلاعات ميخواستم

سلام محاسبات اجکتور به راحتی از رابطه برنولی قابل محاسبه است ولی اطلاعاتی که دادید خیلی کمه دبی استیم و قطر اجکتور لازمه

kok

عضو جدید
سوال مهم

مشخصات دو ماده رو می دم فقط اسمشو اگه می دونید بگید

ماده اول : نقطه ذوب 42 درج سانتی گراد ، دانسیته در حالت مذاب 1.745 گرم بر لیتر، ضریب دی الکتریک در دمای 34.5 سانتی گراد=4.1

ماده دوم: نقطه جوش 76 سانتی گراد، دانسیته 1.57 گرم بر لیتر، خورنده است ، ویسکوسیته در دمای 5 سانتی گراد 0.529 mpa.s

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام محاسبات اجکتور به راحتی از رابطه برنولی قابل محاسبه است ولی اطلاعاتی که دادید خیلی کمه دبی استیم و قطر اجکتور لازمه

سلام
راستش اطلاعاتي وجود نداره از طرفي فعلا با توجه به سرويس بودن مسير امكان باز نمودن اجكتور و اندازه گيري قطر هم ميسر نيست .سوال شده كه با افزايش فشار بخار خلاء تا چه ميزان تغيير ميكنه؟

اگه اشكالي نداره يه سوال ديگه هم دارم.
جهت افزايش بازدهي درخروجي ميسر بخار توربينها يك كندانسور نصب ميشه كه تحت خلاء كار ميكنه و جهت تامين خلاء از اجكتور استفاده ميشه
ورودي براي طراحي اجكتور چه چيزهايي هست ؟

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
راستش اطلاعاتي وجود نداره از طرفي فعلا با توجه به سرويس بودن مسير امكان باز نمودن اجكتور و اندازه گيري قطر هم ميسر نيست .سوال شده كه با افزايش فشار بخار خلاء تا چه ميزان تغيير ميكنه؟

اگه اشكالي نداره يه سوال ديگه هم دارم.
جهت افزايش بازدهي درخروجي ميسر بخار توربينها يك كندانسور نصب ميشه كه تحت خلاء كار ميكنه و جهت تامين خلاء از اجكتور استفاده ميشه
ورودي براي طراحي اجكتور چه چيزهايي هست ؟

tibolet

عضو جدید
پاسخ سوال 1

پاسخ سوال 1

1(اگر اختلاف شدت جریان ها در طول برج بیشتر از 20% باشه

nash1368

عضو جدید
سلام دوستان من هم یه سوال می پرسم بعد 5 روز جواب میدم
dehydration چیست و انواع آن را نام ببرید؟؟؟
dehydration یا اب گیری به معنای استخراج آب از یک مایع یا گاز هست.در مورد گاز 3 روش وجود داره.
1.absorption مثل استفاده از TEG یا DEG
2.adsorption با استفاده از موادی مثل silica gel یا amonia
3.cooling. با خنک کردن در chiller ها

saatchi

عضو جدید
سلام dehydration می تونه برای موارد ی متفاوتی مثل آب (رطوبت گیری) از گاز هوا و یا بسیاری موارد دیگر به کار بره و یا حتی برای هیدرات زدایی از خطوت لوله

javad_arash2003

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام دوستان
این هم جواب
Dehydration یه همون نم زدایی که بیشتر برای نم زدایی گاز(یعتی گرفتن آب و بخارات آب همراه گاز) استفاده می شود
دلایل استفاده از dehydration
1. جلوگیری از تشکیل هیدرات در خط انتقال گاز
2. جلوگیری از خوردگی
3. جلوگیری از کاهش حجم انتقال گاز در خط انتقال
4. رسیدن به نقطه شبنم آب مناسب جهت صادرات
اما روشهای نم زدایی dehydration
1. جذب توسط خشک کن مایع
2. جذب توسط خشک کن جامد
3. نم زدایی به وسیله سرما ساز
در پالایشگاهی که من در اون حضور دارم نم زدایی به وسیله جذب مایع (TEG) صورت می گیرد
امیدوارم که تونسته باشم کمکی به دوستان کرده باشد
در صورت داشتن سوال درخدمتتان هستیم چون یه یک ماهی نیستم الان جواب دادم به زودی بر می گردم;):heart::gol:

comet0

عضو جدید
رفلاکس

رفلاکس

من یه جایی یه عکس از برج تقطیر دیدم. اون بالاش از کندانسور هم یه خروجی از داخل کندانسور به بالای برج داشت هم یه دونه که همیشه هست یعنی رفلاکس مایع. حالا مگه رفلاکس گاز هم داریم ما؟! من ندیدم تا حالا چطوریه؟

R.BAHREINI

عضو جدید
مشعل

مشعل

سلام
در خصوص هواي اوليه ( هوايي كه با گاز ميكس ميشه ) و ثانويه( هوايي كه بعد از تيپ مشعل زده ميشه ) در مشعل هاي گازي اطلاعات ميخواستم . نحوه تنظيم اين هواها بر چه اساسي صورت ميگيره و هركدام چه كاري رو انجام ميدهند.....
با تشكر

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام
در خصوص هواي اوليه ( هوايي كه با گاز ميكس ميشه ) و ثانويه( هوايي كه بعد از تيپ مشعل زده ميشه ) در مشعل هاي گازي اطلاعات ميخواستم . نحوه تنظيم اين هواها بر چه اساسي صورت ميگيره و هركدام چه كاري رو انجام ميدهند.....
با تشكر
خوب شما اول نوع مشعلتو مشخص کن این رو که شما میگید مشعل از نوع premix هستش بروبهAPI 535 چند نوع مشعل رو توضیح داده منظورتون از نحوه تنظیم چیه؟یعنی چه طوری فرمان میگیرند؟یا؟

R.BAHREINI

عضو جدید
خوب شما اول نوع مشعلتو مشخص کن این رو که شما میگید مشعل از نوع premix هستش بروبهAPI 535 چند نوع مشعل رو توضیح داده منظورتون از نحوه تنظیم چیه؟یعنی چه طوری فرمان میگیرند؟یا؟

سلام
مشعل مورد نظر ساخت شركت air oil burner هست و تنها هواي primray مورد استفاده قرار ميگيره.
منظور از نحوه تنظيم اين هست كه جهت تنظيم ميزان فلو هوا primary چه شاخصي ميبايست در نظر گرفته شود ( بعنوان مثال طول شعله و ميزان o2 در گازهاي حاصل از احتراق و يا رنگ شعله..... ) و براي تنظيم secondary air چگونه بايد اقدام نمود
با تشكر

R.BAHREINI

عضو جدید
Reboiler

Reboiler

سلام
يه سوال در خصوص ريبويلرهاي داشتم
چرا رو مسير ريبويلرها ولو جهت ايزوله نمودن مبدل قرار نميدند?

برج موجود شامل 5 ريبويلر هست كه منبع حرارتي هريك فرق داره كه در صورت وجود ولو ايزوليتينگ ميشد در صورت كار تعمييراتي با كاهش ظرفيت اونها رو ايزوله كرد و كار رو انجام داد .
ايا بر اساس استاندار ولو قرار داده نميشه و يا دليل پروسسي ويا ....داره. اگه منبع مورد استفاده رو هم بفرماييد بينهايت سپاسگذارم .
با تشكر از حسن توجه شما

designchem

کاربر ممتاز
دوستای خوبم شما ها نمیدونید چطوری میشه فهمید یه وسل نیاز به تست HIC داره یا نه ؟من هر چی میگم این تو اسکوپ کاریه مهندسی شیمی نیست کسی به خرجش نمیره:cry:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوستای خوبم شما ها نمیدونید چطوری میشه فهمید یه وسل نیاز به تست HIC داره یا نه ؟من هر چی میگم این تو اسکوپ کاریه مهندسی شیمی نیست کسی به خرجش نمیره:cry:
سلام
در حیطه کار بازرسی فنیه
بازرسی فنی میشه گفت مشرک بین رشته های مواد - مکانیک و شیمی هست

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سوال فنی

سوال فنی

میدونسیتید اینجور آپتیمایز کردن برج تقطیر کاری عبثه؟
اگه گفتید چرا؟

پیوست ها

• pim.jpg
    pim.jpg
    37.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • pim2.JPG
    pim2.JPG
    41.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدونسیتید اینجور آپتیمایز کردن برج تقطیر کاری عبثه؟
اگه گفتید چرا؟

حالا مگه کار عبثیه؟!!!!!!!:D;)

من که تا حالا چنین سیستمی رو ندیده بودم که بخوام رو عبث بودن یا نبودنش فکر کنم.
ولی خوب حالا که پرسیدی...............
فکر کنم، چون الزاما میزان گرمای مبادله شده در ریبویلر و کندانسور یکی نیست، در نتیجه بعد از مدت زمانی این جریان قادر به تامین انرژی مورد نیاز ما نخواهد بود.:que:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
حالا مگه کار عبثیه؟!!!!!!!:D;)

من که تا حالا چنین سیستمی رو ندیده بودم که بخوام رو عبث بودن یا نبودنش فکر کنم.
ولی خوب حالا که پرسیدی...............
فکر کنم، چون الزاما میزان گرمای مبادله شده در ریبویلر و کندانسور یکی نیست، در نتیجه بعد از مدت زمانی این جریان قادر به تامین انرژی مورد نیاز ما نخواهد بود.:que:

نوچینا
میدونستی روی این موضوع کتابها و مقالات نوشته شده و کفها زده شده ولی حیف داش حامدت اونجا نبود تا کاسه و کوزشون و بریزه بهم ;)

designchem

کاربر ممتاز
reactivate

reactivate

سسسسسسسسسللللللللللللااام.
از او نجایی که من خیلی ناراحتم که تالارمون یه مدت خوابش برده دوباره سعی میکنم بعضی تاپیکها فعال بشند.این تاپیک در واقع یه مسابقه بود که یه نفر سوال میپرسید و کسی که جواب میداد جایزه میگرفت(البته اگه سرمد خسیسیش نمی یومد اصلاً فکر کنم تقصیره سرمد بوده این تاپیک دیگه فعال نیست امتیاز نداده بچه ها هم بی انگیزه شدن دیگه:D)
بگذریم من یه سوال خیلی راحت می پرسم که همه بتونن شرکت کنن جنبه یاد آوری هم برای همه داره.مدیران عزیز تالار(س ح ح ر ) امتیاز به بچه ها یادتون نره:

NPSH مخفف چیست؟
چند نوع NPSH داریم؟
راه حل های مناسب جهت تأمین NPSH مناسب چیست؟
روش محاسبه NPSH
هر کدومشم جواب بدین قبوله.;)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از او نجایی که من خیلی ناراحتم که تالارمون یه مدت خوابش برده دوباره سعی میکنم بعضی تاپیکها فعال بشند.این تاپیک در واقع یه مسابقه بود که یه نفر سوال میپرسید و کسی که جواب میداد جایزه میگرفت(البته اگه سرمد خسیسیش نمی یومد اصلاً فکر کنم تقصیره سرمد بوده این تاپیک دیگه فعال نیست امتیاز نداده بچه ها هم بی انگیزه شدن دیگه:D)
بگذریم من یه سوال خیلی راحت می پرسم که همه بتونن شرکت کنن جنبه یاد آوری هم برای همه داره.مدیران عزیز تالار(س ح ح ر ) امتیاز به بچه ها یادتون نره:

NPSH مخفف چیست؟
چند نوع NPSH داریم؟
روش محاسبه NPSH

سلام مرسی نسترن جان همینه که میگی
دقیقا این فـیلتر شدن سایتم بی تقصیر نبوده بچه ها بی انگیزه شدن فکر کنین یه تالاری که یک زمانی یه بطور میانگین هر دقیقه 50 - 60 بازدید کننده داشت حالا به یکی دونفر کاهش پیدا کرده
دعا کن تا آخر تیر فیـلتر سایت و بردارند
خیلی برنامه ها واسه تالار داریم

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
در راستای راه اندازی چرخ های تالار:D
Snuffing Steam چیه؟در کجا کاربرد داره؟ و برای چه استفاده میشه؟

masoudino

عضو جدید

NPSH مخفف چیست؟
چند نوع NPSH داریم؟
روش محاسبه NPSH
سلام به همه
1-net positive suction head
اگه تو مسیر ساکشن پمپ فشار سیال ورودی کم بشه به حدی که به فشار بخارش برسه مقداری از سیال بخار شده و راندمان پمپ پایین میاد و موجب ارتعاش و کاویتاسیون تو پمپ میشه.بنابر این باید فشار ساکشن پمپ یه مقدار از فشار بخار سیال ورودی به پمپ بیشتر باشه.این حداقل فشار لازم برای غلبه بر فشار بخار سیال ورودی به پمپ همون NPSHمی باشد.
2-NPSH reqiredیا مورد نیاز که به طراحی پمپ مربوط میشه
NPSH available یا موجودکه از اولی بزرگتره
3-افزایش فشار منبع تامین کننده ساکشن پمپ و بالا بردن لول مخزن
کاهش فشار بخار سیال ورودی بوسیله سرد کردن
کاهش اتلاف انرژی در ساکشن مثل کاهش تعداد اتصالات .کاهش طول مسیر ساکشن و...
ودر بعضی مواقع استفاده از پمپ تقویتی یا booster pump

فرمول محاسبه رو نمی تونم تایپ کنم:confused:

نان گرسنگی را یادم اورد و هوا مردن را
زخمی در من دهان باز می کند ونام او را می خواند
....
ای دریغا مرحمی نیست

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
در راستای راه اندازی چرخ های تالار:D
Snuffing Steam چیه؟در کجا کاربرد داره؟ و برای چه استفاده میشه؟

سلام حمید جان اصطلاح snuffing steam که اصطلاحا بخار خفه کننده گفته میشه کاربردهای فراوانی در از لحاظ ایمنی در صنعت داره که یکی از انواع آن بصورت رینگهایی هستند که در اطراف فلنچهای مبدل یا وسلهای حاوی مواد فرار و آتشگیر نصب میشند و از طریق سوراخهایی که بر روی آن ایجاد شده بخار بصورت مداوم جریان داره که در صورت نشتی این بخار مانع آتش گرفتن میشه این عکس یکی از مبدلهای واحد آیزوماکسه که دارای رینگ استیمه

ونوع دیگرشم استیمی هست که در زمان shut down کوره ها به داخل کوره زده میشه تا از تجمع گاز و انفجار جلوگیری بشه

designchem

کاربر ممتاز
سلام حمید جان اصطلاح snuffing steam که اصطلاحا بخار خفه کننده گفته میشه کاربردهای فراوانی در از لحاظ ایمنی در صنعت داره که یکی از انواع آن بصورت رینگهایی هستند که در اطراف فلنچهای مبدل یا وسلهای حاوی مواد فرار و آتشگیر نصب میشند و از طریق سوراخهایی که بر روی آن ایجاد شده بخار بصورت مداوم جریان داره که در صورت نشتی این بخار مانع آتش گرفتن میشه این عکس یکی از مبدلهای واحد آیزوماکسه که دارای رینگ استیمه

ونوع دیگرشم استیمی هست که در زمان shut down کوره ها به داخل کوره زده میشه تا از تجمع گاز و انفجار جلوگیری بشه
حامد جان ممنون.من نمیتونم تصورش کنم این سوراخهایی که میگی روی چی زده میشه؟جریان بخار چه طوری با نشتی تماس برقرار میکنه؟
بخارشون چطوری تأمین میشه؟

بالا