درخواست های مرتبط با | تجهیزات فرایندی پتروشیمی و پالایشگاهی

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
خوب ماده سبک ازبالای برج و ماده سنگین از پایین برج
تقطیر روش جداسازی بر پایه اختلاف نقطه جوش( فراریت) و میزان پراکندگی مواد بین دو فاز مایع و گاز می باشد .مواد سبک به دلیل بالا بودن فشار بخار و پایین بودن دمای جوش درصد بیشتر ترکیب بخار را تشکیل می دهند و از انجایی که محصول بالای برج بخارات کندانس هستند پس ترکیب بالای برج محصول سبک می باشد .
ماده سنگین هم به دلیل بالا بودن نقطه جوش و چگالی به پایین برج جاری می شود .

خوب حالا یه سوال میخواهیم آب و استون از هم جدا کنیم استون سنگین تر از آبه یعنی استون رو از پایین برج میگیریم؟

(sara_h)

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب حالا یه سوال میخواهیم آب و استون از هم جدا کنیم استون سنگین تر از آبه یعنی استون رو از پایین برج میگیریم؟
به طور کل باید گفت محصول بالای برج ماده با فشار بخار بالا ( نقطه جوش پایین ) هست
استون نقطه جوش حدود 56درج دارد که از اب کمتره پس استون از بالای برج گرفته می شود .

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
به طور کل باید گفت محصول بالای برج ماده با فشار بخار بالا ( نقطه جوش پایین ) هست
استون نقطه جوش حدود 56درج دارد که از اب کمتره پس استون از بالای برج گرفته می شود .

آفرین میخواستم بگم که دانسیته مهم نیست فقط عامل تعیین کننده فراریته

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

سوال:
همانطور که میدانید عوامل مختلفی روی عدد اکتان اثر دارند
تاثیر عوامل پایین را روی اکتان بنزین و بازده مشخص نمایید:
1-افزایش دمای راکتورها
2-افزایش خوراک واحد
3-افزایش گاز گردشی
4-افزایش فشار راکتورها

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سوال:
همانطور که میدانید عوامل مختلفی روی عدد اکتان اثر دارند
تاثیر عوامل پایین را روی اکتان بنزین و بازده مشخص نمایید:
1-افزایش دمای راکتورها
2-افزایش خوراک واحد
3-افزایش گاز گردشی
4-افزایش فشار راکتورها

1-افزایش دمای راکتورها: افزایش دما موجب افزایش عدد اکتان میشه ولی در دمای بالاتر گازهای سبک مثل C1تاC4 تشکیل میشه که موجب افت بازده میشه. همچنین در دمای بالاتر احتمال تشکیل کک هم بیشتر میشه. البته الان با کاتالیزورهای جدیدی که اومده میشه عملیات رو در دمای بالاتر هم انجام داد و بازده افت زیادی هم نمیکنه.
2-افزایش خوراک واحد: افزایش خوراک تاثیر زیادی روی عدد اکتان نداره.
3-افزایش گاز گردشی : اگه منظور افزایش هیدروژنی هست که به راکتورها تزریق میشه، میشه گفت که این کار برای جلوگیری از تشکیل کک لازمه و بازده مارو بالاتر میبره
4-افزایش فشار راکتورها: افزایش فشار باعث کاهش عدد اکتان میشه و گازهای سبک هم بیشتر تشکیل میشن. امروزه کار در فشارهای پایین و دمای بالا بیشتر مورد استفاده قرار میگیره.

درست گفتم حامد؟

آخرین ویرایش:

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
1-افزایش دمای راکتورها: افزایش دما موجب افزایش عدد اکتان میشه ولی در دمای بالاتر گازهای سبک مثل C1تاC4 تشکیل میشه که موجب افت بازده میشه. همچنین در دمای بالاتر احتمال تشکیل کک هم بیشتر میشه. البته الان با کاتالیزورهای جدیدی که اومده میشه عملیات رو در دمای بالاتر هم انجام داد و بازده افت زیادی هم نمیکنه.
2-افزایش خوراک واحد: افزایش خوراک تاثیر زیادی روی عدد اکتان نداره.
3-افزایش گاز گردشی : اگه منظور افزایش هیدروژنی هست که به راکتورها تزریق میشه، میشه گفت که این کار برای جلوگیری از تشکیل کک لازمه و بازده مارو بالاتر میبره
4-افزایش فشار راکتورها: افزایش فشار باعث کاهش عدد اکتان میشه و گازهای سبک هم بیشتر تشکیل میشن. امروزه کار در فشارهای پایین و دمای بالا بیشتر مورد استفاده قرار میگیره.

درست گفتم حامد؟

دو تاشو آره;)

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
دما و فشار رو که درست گفتم. در مورد اون دوتا شک دارم. یکم اون دوتارو واضح تر میگی؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
يه راهنمايي در خصوص جايگزيني Gas trap با steam trap ميخواستم
در مسير گاز جهت جدا سازي روغن و يا آب همراه گاز يه صافي ( صافي كواليسر ) نصب شده كه در حال حاضر تخليه روغن و آب به صورت دستي صورت ميگيره
پيشنهاد شده كه بر روي مسيرهاي فوق دو عدد gas Trap نصب بشه اما ما steam trap داريم از نوع invert bucket ايا ميتونيم استفاده كنيم ؟
تا اونجايي كه اطلاع دارم به علت تغيير سيال با توجه به اورفيس مسير خروجي trap تفاوت در ميزان دبي تخليه شده است آيا نكته ديگري هم بايد مد نظر قرار بدم
با تشكر

اگه مطرح كردن اين سوال تو اين تاپيك صحيح نيست معذرت ميخوام

akbarpour

کاربر فعال
سلام
در مسير گاز جهت جدا سازي روغن و يا آب همراه گاز يه صافي ( صافي كواليسر ) نصب شده كه در حال حاضر تخليه روغن و آب به صورت دستي صورت ميگيره
پيشنهاد شده كه بر روي مسيرهاي فوق دو عدد gas Trap نصب بشه اما ما steam trap داريم از نوع invert bucket ايا ميتونيم استفاده كنيم ؟
تا اونجايي كه اطلاع دارم به علت تغيير سيال با توجه به اورفيس مسير خروجي trap تفاوت در ميزان دبي تخليه شده است آيا نكته ديگري هم بايد مد نظر قرار بدم
با تشكر

سلام
اگه مد نظر شما جدا کردن قطرات روغن و یا رطوبت از خروجی کمپرسور باشه قطعا استیم تراپ پاسخگو نخواهد بود در صورتی که بخواهید اینکار را انجام دهید نیاز به ***** های مربوطه خواهد بود

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
با تشكر

سلام معمولا خروجی (drain) کوالسر به وسل یا ظرف قبلی متصله و یکی دو پیچ معمولا بازه
و نصب trap توصیه نمیشه میشه از فرایندش بیشتر توضیح بدی؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام معمولا خروجی (drain) کوالسر به وسل یا ظرف قبلی متصله و یکی دو پیچ معمولا بازه
و نصب trap توصیه نمیشه میشه از فرایندش بیشتر توضیح بدی؟

ضمن تشكر از جوابتون بايد توضيح بدم كه
گاز پروسس كه شامل هيدروژن هست جهت جدا سازي آب و روغن از ***** عبور كرده و آب و روغنجدا شده در ***** از دو مسير مختلف ميبايست تخليه گردد و گاز عاري از آب و روغن به دستگاه بعدي وارد گردد
به دليل بالا بودن هزينه نصب كنترل ولو بر روي مسير آب و روغن جدا شده صحيح نيست
در صورت كنترل دستي ( بلاك ولو ) به دليل امكان نشت گاز به محيط اجازه صدور دستور كار داده نميشه
پيشنهاد نصب gas trap بر روي مسير درين روغن وآب داده شده كه با نصب اون مايع ( آب و روغن )از ***** خارج و گاز عارياز مايعات وارد upstream ميگردد
حال ايا با توضيحات بالا امكان ااستفاده از steam trap به جاي gas trap هست
به عبارت ديگه فرق اين دو دستگاه در چيه

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
ضمن تشكر از جوابتون بايد توضيح بدم كه
گاز پروسس كه شامل هيدروژن هست جهت جدا سازي آب و روغن از ***** عبور كرده و آب و روغنجدا شده در ***** از دو مسير مختلف ميبايست تخليه گردد و گاز عاري از آب و روغن به دستگاه بعدي وارد گردد
به دليل بالا بودن هزينه نصب كنترل ولو بر روي مسير آب و روغن جدا شده صحيح نيست
در صورت كنترل دستي ( بلاك ولو ) به دليل امكان نشت گاز به محيط اجازه صدور دستور كار داده نميشه
پيشنهاد نصب gas trap بر روي مسير درين روغن وآب داده شده كه با نصب اون مايع ( آب و روغن )از ***** خارج و گاز عارياز مايعات وارد upstream ميگردد
حال ايا با توضيحات بالا امكان ااستفاده از steam trap به جاي gas trap هست
به عبارت ديگه فرق اين دو دستگاه در چيه

بله متوجه شدم دقیقا همین چیزی را که شما میفرمایید در واحد آیزوماکس استفاده میشه و برای جدا کردن روغن از گاز پروسس استفاده میشود

R.BAHREINI

عضو جدید
بله متوجه شدم دقیقا همین چیزی را که شما میفرمایید در واحد آیزوماکس استفاده میشه و برای جدا کردن روغن از گاز پروسس استفاده میشود

حالا با توضيحات داده شده ميتونم بجاي gas trap از steam trap استفاده كنم
پيشنهاد ديگه اي هم باشه خوشحال ميشم راهنمايي كنيد

akbarpour

کاربر فعال
steam trap با gas trap از لحاظ مکانیزم کار به یک شکل عمل میکنند

سلام
من معتقدم اگر محدودیت وجود روغن و یا رطوبت در هیدروژن وجود داشته باشد حتی در رنج پی پی ام محصول هیدروژن در صورت استفاده از استیم تراپ با مشکل خلوص مواجه خواهد شد عملا جذب رطوبت و روغن در استیم تراپ کامل نخواهد بود باز هم پیشنهاد ***** های مربوطه را توصیه می کنم

R.BAHREINI

عضو جدید
steam trap با gas trap از لحاظ مکانیزم کار به یک شکل عمل میکنند

درسته كه مكانيزم عمل كرد هر دم يكيه اما همانطور كه ميدونيد STEAM TRAP هاي نوع INVERT BUCKET كه بر اساس شناور شدن كاسه درون اون و در نهايت باز شدن مسير تخليه كندانس عمل ميكنه
حال با توجه اختلاف دانسيته آب و روغن باز هم شما ميگيد ميتونيم اين دو استيم تراپ را جايگزين هم كنيم

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
من معتقدم اگر محدودیت وجود روغن و یا رطوبت در هیدروژن وجود داشته باشد حتی در رنج پی پی ام محصول هیدروژن در صورت استفاده از استیم تراپ با مشکل خلوص مواجه خواهد شد عملا جذب رطوبت و روغن در استیم تراپ کامل نخواهد بود باز هم پیشنهاد ***** های مربوطه را توصیه می کنم

دوست عزيز ما در ***** كواليسر آب و روغن رو در حد مورد مطلوب جدا كرديم بحث ما نحوه تخيله آب و روغن از دستگاه جداكننده هست نه نحوه جداسازي

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دوست عزيز ما در ***** كواليسر آب و روغن رو در حد مورد مطلوب جدا كرديم بحث ما نحوه تخيله آب و روغن از دستگاه جداكننده هست نه نحوه جداسازي

بگذارید با یک مثال قضیه رو توضیح بدم همانطور که اطلاع دارید واحد هیدروکراکر یا آیزوماکس برای انجام واکنشهاش احتیاج به هیدروژن داره که از دو طریق تامین میشه 1-واحد هیدروژن 2- واحد کاتالیتیک ریفورمینگ که پس از دریافت وارد کمپرسورهای بوستر سه مرحله ای میشود چون cru gas دارای مقداری هیدروکربن هست پس از مرحله اول کمپرسور فاز liquid ایجاد میشه که بوسیله KO drum جمع آوری میشه که باید مرتبا تخیله بشه در پالایشگاه تهران و اصفهان از trap استفاده شده ولی در پالایشگاه اراک و بندر عباس که به نسبت جدید تر هستند از trap استفاده نشده (به دلیل نامعلوم) و دستی تخلیه میشه من نمیدونم trap در اینجا بصورت مکانیکی به چه شکل عمل میکنه ولی چیزی که پر واضحه عملکردش با steam trap متفاوته

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
دانشجویی که سال آخر دانشکده خود را می‌گذراند به خاطرپروژه‌ای که انجام داده بود جایزه اول را گرفت.
او در پروژه خود از 50 نفرخواسته بود تا دادخواستی مبنی بر کنترل سخت یا حذف ماده شیمیایی «دی هیدورژن مونوکسید» توسط دولت را امضا کنند و برای این درخواست خود، دلایل زیر را عنوان کرده بود:

1-مقدار زیاد آن باعث عرق کردن زیاد و استفراغ می‌شود.

2-یک عنصر اصلی باران اسیدی است.

3-وقتی به حالت گاز در می‌آید بسیار سوزاننده است.

4- استنشاق تصادفی آن باعث مرگ فرد می‌شود.

5-باعث فرسایش اجسام می‌شود.

6-حتی روی ترمز اتومبیل‌ها اثر منفی می‌گذارد.

7-حتی درتومورهای سرطانی یافت شده است.

از پنجاه نفر فوق، 43 نفر دادخواست را امضاکردند. 6 نفر به طور کلی علاقه‌ای نشان ندادند

کسی میدونه این ماده به چه شکل تولید میشه؟

*Afash*

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فکر کردم نکتش اونی بود که من گفتم!!

اصلا اون دی هیدوژن مونوکسید رو بهش توجه نکردم!!:(

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشجویی که سال آخر دانشکده خود را می‌گذراند به خاطرپروژه‌ای که انجام داده بود جایزه اول را گرفت.
او در پروژه خود از 50 نفرخواسته بود تا دادخواستی مبنی بر کنترل سخت یا حذف ماده شیمیایی «دی هیدورژن مونوکسید» توسط دولت را امضا کنند و برای این درخواست خود، دلایل زیر را عنوان کرده بود:

1-مقدار زیاد آن باعث عرق کردن زیاد و استفراغ می‌شود.

2-یک عنصر اصلی باران اسیدی است.

3-وقتی به حالت گاز در می‌آید بسیار سوزاننده است.

5-باعث فرسایش اجسام می‌شود.

6-حتی روی ترمز اتومبیل‌ها اثر منفی می‌گذارد.

7-حتی درتومورهای سرطانی یافت شده است.

از پنجاه نفر فوق، 43 نفر دادخواست را امضاکردند. 6 نفر به طور کلی علاقه‌ای نشان ندادند

کسی میدونه این ماده به چه شکل تولید میشه؟

آب و از شير آب توليد ميشود.

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
من به یه اشکال زبان فارسی ای برخوردم استشناق یعنی فقط بوش بهت بخوره؟یا وارد بینی هم بشه؟اگه فقط اولی استشناق آب چطوری باعث مرگ میشه؟

R.BAHREINI

عضو جدید
سلام
اگه ممكن راهنماي كنيد

اگه از طريق پمپ موجود سيال از فشار اتمسفريك تا 10 بار افزايش فشار يابد ( دبي 10 متر مكعب در ساعت ) و بخواهيم فشار تا 40 بار بالا رود
جهت صرفه جويي در هزينه يك پمپ با پمپ موجود سري ميگردد ( پمپ دوم رو داريم ) ايا بين اين دو پمپ ميبايست يك مخزن قرار داد اگه اينطوره زمان ماند تانك بايد چقدر در نظر گرفت ( استانداردي وجود داره؟ )
اگه زمان ماند در تانك نصب شده كمتر از حد استاندار باشه آيا ميشه از طريق سيستمهاي هشدار دهنده ( مثل الارم لول و... ) اين نقيصه رو جبران كرد

تو سوال شماره 18 تاپيك اطلاعات مورد نياز مهندس شيمي ذكر شده HLL ايا اين مخفف HIGH LEVEL LIMT و چطور محاسبه ميشه ضمنا ايا زمان ماند تو مبدلها محدوديت طراحي داره بنظر در طراحي مبدلها پارمترهاي ديگهاي بايد در نظر گرفت
با سپاس فراوان

mona.p

عضو جدید
کاربر ممتاز
REACTOR

REACTOR

1- recycle reactor چيست و ميزان جريان بازگشتي درآن چه رابطه اي با درصد تبديل دارد ؟

2- سه راكتور لوله اي با حجمهاي مختلف را بطور منشعب براي توليد يك محصول خاص به يكديگر متصل ميكنند.تقسيم خوراك بين سه راكتور بايد چگونه باشد؟

3- در يك واكنش درجه1 در يك راكتور لوله اي و يك راكتور مجهز به همزن كه بصورت سري قرار گرفته اند، ترتيب قراردادن راكتورها به چه صورت باشد كه بيشترين تبديل را داشته باشيم؟

4- راكتور CFSTR چيست؟

بالا