((خدا دروغه میگی نه بیا ثابت کن))

بارسلون

اخراجی موقت
از نظر من خدا وجود نداره و این حرفها همش ساختگی تا آدمارو به زندگی امیدوار کنن ... البته این نظر شخصی منه و هدف توهین به کسی نیست اما خدایی که هر وقت ازش کمک خواستم و بهش احتیاج داشتم نبوده چطور قبولش کنم.چطور وقتی بینیازم از کمک ازش یاد کنم اون که موقع نیاز نیستو بهم کمک نمی کنه .
این تاپیک و زدم تا هر کسی میاد نظر شخصی خودشو در مورد خدا ( وجود خدا ) بگه البته با دلیل.
خدا وجود داره یا نه؟
ممنون
.

psychic

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
اینکه اگه ما چیزی رو نمی بینیم یا حسش نمی کنیم دلیل نمی شه بگیم وجود نداره.
فقط همین اندازه به حرفم فکر کنید
اگر خدا و جهان آخرنی وجود نداره آدما بعد از مردنشون به کجا می رن؟
اغلب بچه ها اخلاق و روش برخورد من و می شناسن.
حرفام منطقی و اکثرا علمی.
قضاوت هم به دور از هر گونه تعصب و فقط از روی واقعیت
امید وارم که بحث خوبی باشه
موفق باشید

بارسلون

اخراجی موقت
سلام
اینکه اگه ما چیزی رو نمی بینیم یا حسش نمی کنیم دلیل نمی شه بگیم وجود نداره.
فقط همین اندازه به حرفم فکر کنید
اگر خدا و جهان آخرنی وجود نداره آدما بعد از مردنشون به کجا می رن؟
اغلب بچه ها اخلاق و روش برخورد من و می شناسن.
حرفام منطقی و اکثرا علمی.
قضاوت هم به دور از هر گونه تعصب و فقط از روی واقعیت
امید وارم که بحث خوبی باشه
موفق باشید
چیزی رو که نمی بینیم و یا احساسش نمی کنیم با کدوم دلیل وجودش رو ثابت می کنید؟
در مورد بعد از مرگ از کجا میدونید اصلا جایی میریم ؟

posource

عضو جدید
سلام
خوب این فقط یکم مطالعه می خواست تا به نتیجه برسی. اگر پایه خواندنی بگو تا من یه منبع خوب معرفی کنم.

در مورد نظرت:
تمامی کسایی که وجود خدا رو نهی می کنند تنها دلیلشون اینه که خدا رو نمی بینند.
خوب اگر قبول کنیم احتمال وجود خدا آدم عاقل رو وادار به پرستش می کنه (در مقابل طعم عذاب) اون موقع اگر آدم شک داشته باشه باید خدا رو پرستش کنه.
خوب برای ان که حداقل شک داشته باشید:
1-همونطور که می دونید دنیا خیلی وسیعه آیا کسایی که می گویند خدا نیست تمام دنیا رو به دنبالش گشتن.
2- ندیدن چیزی دلیل نبودنش نیست. یه مثل رو برات میگم:
روزی معلمی سر کلاس برای دانش آموزاش اینجوری استدلال می کنه :
معلم :‌شما کتاب رو می بینید؟ دانش آموزان : بله. معلم: پس اون وجد داره.
معلم: شمامیز رو می بینید؟ دانش آموزان: بله. معلم: پس اون وجود داره.
معلم: شما من رو مبینید؟ دانش آموزان: بله. پس من وجود دارم.
معلم: شما خدا رو می بینید؟ دانش آموزان: نه. پس اون وجود نداره.

بعد یکی از بچه بلند میشه و اجازه که می گیره که اون هم سوالاتی بپرسه. اینطوری.
دانش آموز: شما لباس آقا معلم رو می بینید؟ بقیه:بله. دانش آموز: پس اون وجود داره.
دانش آموز: شما آقا معلم رو می بینید؟‌بقیه: بله. دانش آموز: پس اون وجود داره.
دانش آموز:‌شما عقل آقا معلم رو می بینید؟ بقیه:نه. دانش آموز: پس آقا معلم عقل نداره.

امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم و به نتیجه رسیده باشی.
موفق باشید.

bluepelikan

عضو جدید
دوست عزیز البته من به نظر شما احرام میزارم.

ولی .....

چطور میگی خدا رو حس نمیکنی؟؟؟ کافیه یکم نفست رو تو سینه حبس کنی ، میبینی چه فشاری به آدم میاد؟؟ اینکه اینقدر راحت تنفس میکنی چیزی نیست که نتونی ببینی این لطف آفرینندته . همه ما روزی از خدا کمک خواستیم و برآورده نشده دلیل نمیشه که بخوایم وجود خدا رو زیر سئوال ببریم ، حتما صلاح این بوده که اون نیاز برآورده نشه ، شاید ما مستحق اون نبودیم.

خداوکیلی اون موقع که یه حس خوب داری یا یه چیزی که آرزوشو داشتی و بهش رسیدی شایسته اون آرزو و اون خدا شکرش رو به جا آوردی؟؟

حالا اگر به قول خودمون داری واسه خدا غرغر میکنی این یه بحث دیگه است ، آره همه ما یه زمانی به خدا تیکه میندازیم اونم از رو نادونیه نه عقل و حق.

من به چشم خودم تنبیه و تشویق خدا رو دیدم ، حتی اگه ذره ای بهم لطفم نکنه دوسش دارم ، همیشه میگم ما جلوی چهار شخصیت میتونیم خودمونو لوس کنیم البته شیعه ها رو عرض میکنم ، از آخر به اول میگم (همینجوری) یکی امامیه که بخاطرش حاضریم هر چیزی و تحمل کنیم ( حضرت علی (ع) ) درمرحله بعدی پیامبره اسلامه که خدا میدونه چقدر میخوام جلوش شرمنده نباشم چون طبق روایات اولین چیزی که بعد زنده شدن می پرسه از جبرئیل حال امتشه ، در گام بعدی حضرت آدمه که در همه ماست، پدره دیگه ناز بچهاشو میخره اما هیچ کس و هیچ چیز مثل خالق مخلوقشو دوست نداره و تمام این بازی ها بهشت و جهنم دین ماده و روح و.... همه عشق و محبت خدا به مخلوقشه این که خدا به یه ذره بی ارزش اینقدر عنایت داشته که تبدیلش کنه به انسان اینقدر ارزشمند هست که سعدی علیه رحمه میفرماید :

بنده همان به که ز تقصیر خویش
روی به درگاه خدای آورد
ورنه سزاوار خداوندیش
کس نتواند که بجای آورد

پس عزیزم واسه خوب کسی تیکه پرونی کردی.

Sparrow

مدیر تالار مهندسی هوافضا
مدیر تالار
سلام،
یه فرض کوچولو بکن:
فرض کن وسط بیابون گیر افتادی و آب نداری و کسی هم صدات رو نمی شنوه ( یه چیزی تو مایه های فیلم خیلی دور خیلی نزدیک) یا افتادی توی دریا یا یه مریضی لاعلاج گرفتی که نزدیک مرگی، توی اون لحظه که از همه عالم و آدم بریدی یکی رو از عمق وجودت فریاد میزنی، اون خدای توئه. هر کسی وقتی به دنیا میاد، به طور فطری خدا رو باور داره اما وقتی بزرگ میشه، خدا رو فراموش میکنه و نفر آخریه که به فکرش میفته.
دلیل عقلی برای اثبات خدا زیاده، از خیلی سخت فلسفی گرفته تا خیلی ساده اما تا زمانی که نخوایم نمی تونیم چیزی رو باور داشته باشیم.
یا علی

rabin_huood

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خب بنظر من وجود خدا قرار نیست تو موقع های نیاز و سختی ملموس باشه
چرا موقع هایی که بهش نیاز نداری و در نعمتی دنبالش نمی گردی ... و ببینی چی شده که بهش نیاز نداری ؟

برای نیاز هم که دوستمون با شعری که گفتن فکر میکنم جواب را دادن
در آیات قران هم ذکر شده که بعضی اوقات اتفاقی که شما فکر میکنید خوب هست اصلا براتون خوب نیست و بالعکس ، اگه ایه دقیقش دوباره به چشمم خورد میذارم .

بارسلون

اخراجی موقت
سلام .
تشکر میکنم از دوستانی که اومدن تو این تاپیک و نظراتشونو گفتن. قطعا نظرات شما قابل احترامه.
فقط ببخشید من دانشگام دیر شده باید برم . بعد کلاس حتما جوابهایی دارم که بدم .
در ضمن دوستان پیام خصوصی ندن اگه صحبتی هست تو همین تاپیک بذارن تا بحث کامل تر بشه.
ممنون

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
از نظر من خدا وجود نداره و این حرفها همش ساختگی تا آدمارو به زندگی امیدوار کنن ... البته این نظر شخصی منه و هدف توهین به کسی نیست اما خدایی که هر وقت ازش کمک خواستم و بهش احتیاج داشتم نبوده چطور قبولش کنم.چطور وقتی بینیازم از کمک ازش یاد کنم اون که موقع نیاز نیستو بهم کمک نمی کنه .
این تاپیک و زدم تا هر کسی میاد نظر شخصی خودشو در مورد خدا ( وجود خدا ) بگه البته با دلیل.
خدا وجود داره یا نه؟
ممنون
.

خداوند را ندیدن، به دلیل عقل شناختند."مثل ایرانی"

mpers2008

عضو جدید
درود بر شما
اگر شما خدای قرآن ( الله) را ميگوييد من ميگويم نيست چون اگر همچين خدايي هست كه ميگه من آسمانها و زمين آفريدم و هر برگی كه از درخت ميفته به اراده من است ولی يك جمع ساده رياضي را بلد نيست پس آن خدا ، خدا نيست. برای نمونه در چند آيه قرآن خدا ميگه من آسمانها و زمين و چيزهاي بينشان را در شش روز آفريدم آيات هستند: 54 سوره اعراف، 3 سوره يونس، 59 سوره فرقان، 7 سوره هود ولي همين خدا در آيات 9و10و11و12 سوره فصلت مي گويد: آسمان در دو روز، بركات در چهار روز و زمين در دو روز
پس نتيجه ميشود: 6=8
يا در آيات 11 و 12و سوره نسا كه جمع مال ورثه ميشود 125/1 كه بيشتر از يك است
برای دنياي پس از مرگ هم يك رباعي از خيام ميگويم:
گويند كسان بهشت با حور خوش است من ميگويم كه آب انگور خوش است
اين نقد بگير و دست از آن نسيه بدار كآواز دهل شنيدن از دور خوش است
كسيكه به آن دنيا دلبسته نميخواهد قبول كند كه چند سال اينجا زندگي ميكنه بعد ميميره
در ضمن چكامه سرايان ( شاعران) ما مانند استادان فردوسی ، حافظ و خيام و همچنين بزرگاني مانند رازي و ابوريحان بيروني و اينيشتين وجود خدا را قبول نداشتند كه اينيشتين در وصيت نامه خود خدا را انكار كرده و رازی هم وقتی گفت آنقدر با كتاب در سرش زدند تا كور شد.

sh.mojtaba

عضو جدید
رب یسر و لاتعسر و سهل علینا یا رب العالمین
اول از همه ابتدایی اولین کاری که پس از خوندن پست دوست عزیزمون mpers2008 کردم رو بتون نشون میدم :biggrin: :w15:

اولا ماشاءالله دنیا دنیا آدم اومدن از توی قرآن غلط پیدا کنند نتونستند ولی مثل اینکه شما اولیش بودین. جا داره که بتون تبریک بگم که از خدایی غلط ریاضی گرفتین که شما رو از یک نطفه ی گندیده آفریده. اگر شک دارین که از نطفه ی گندیده بوجود اومدین و حرف قرآن رو قبول ندارین بهتره یه سر به سایتهای پزشکی روز دنیا بزنید و ببینید بعد از چند قرن فهمیدن که انسان از چی پدید اومده. یک ذره به عقب تر برگرد. وقتی که یه نطفه بودی! کی به تو جون داد؟ روح کی تو بدن تو هست. نکنه روح رو هم از پدرت گرفتی؟

اما یه نکته در رابطه با آیاتی که فرمودین. من نمیدونم نتیجه ی شما چطوری حاصل شد. ببینم تو سوره ی فصلت کجا گفته که آسمان و زمین با هم آفریده نشدند؟ اصلا کی میگه اول زمین بوده یا بعد آسمان بوده؟
من توی سوره ی نساء زیاد تحقیق کردم ببین عزیزم اصلا شما اگر تونستی یکی از مفاهیم آیات ارث را بگین هنر کردین. علمای شیعه توی بعضی جاهای ارث شک دارند از بس این آیات پیچیده است اونوقت شما اومدین حساب کردین که سهم الارث بیشتر از یک هست میشه طرز حسابتون رو بپرسم؟ یکبار هم برای من حساب کنید. ممنون میشم. شاید آگاه شدم و به راه درست هدایت شدم.

ببخشید مدارک حرفتون کجاست که حافظ خدا رو قبول نداشته؟ یا رازی به این خاطر کور شده که گفته خدا نیست و کوبیدن تو کله اش کور شده؟ دوستانی که پزشکی خوندن بیان بگن میشه یکی بخوره تو سرش و کور بشه؟ یه سوال دیگه. شما متن وصیت نامه ی انیشتین رو دیدید؟ اگر اینطوره پس داستانی که من در ادامه میارم چیه؟ من هم اون رو یکجایی خوندم و حالا دارم کپی پیست میکنم. بخواهید لینکش رو میذارم!

sh.mojtaba

عضو جدید
آیا شیطان وجود دارد؟و آیا خدا شیطان را خلق کرد ؟

استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به یک چالش ذهنی کشاند.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد"

شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"

استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمایانگر صفات ماست , خدا نیز شیطان است"

شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و خرافه ای بیش نیست.

شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"

استاد پاسخ داد: "البته"

شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ "

شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.

مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن گرماست. هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی داشته باشد یا آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را انتقال دهد یا آنرا دارا باشد. صفر مطلق (460- F) نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده میشوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد." شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"

شاگرد گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریکی هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمیتوان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد."

در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا، شیطان وجود دارد؟"

زیاد مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر روز می بینیم. او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده میشود. او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست."

و آن شاگرد پاسخ داد: شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و تاریکی که در نبود نور می آید.

نام مرد جوان یا آن شاگرد تیز هوش کسی نبود جز ، آلبرت انیشتن!

استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"

phalagh

مدیر بازنشسته
درود بر شما
اگر شما خدای قرآن ( الله) را ميگوييد من ميگويم نيست چون اگر همچين خدايي هست كه ميگه من آسمانها و زمين آفريدم و هر برگی كه از درخت ميفته به اراده من است ولی يك جمع ساده رياضي را بلد نيست پس آن خدا ، خدا نيست. برای نمونه در چند آيه قرآن خدا ميگه من آسمانها و زمين و چيزهاي بينشان را در شش روز آفريدم آيات هستند: 54 سوره اعراف، 3 سوره يونس، 59 سوره فرقان، 7 سوره هود ولي همين خدا در آيات 9و10و11و12 سوره فصلت مي گويد: آسمان در دو روز، بركات در چهار روز و زمين در دو روز
پس نتيجه ميشود: 6=8
يا در آيات 11 و 12و سوره نسا كه جمع مال ورثه ميشود 125/1 كه بيشتر از يك است
برای دنياي پس از مرگ هم يك رباعي از خيام ميگويم:
گويند كسان بهشت با حور خوش است من ميگويم كه آب انگور خوش است
اين نقد بگير و دست از آن نسيه بدار كآواز دهل شنيدن از دور خوش است
كسيكه به آن دنيا دلبسته نميخواهد قبول كند كه چند سال اينجا زندگي ميكنه بعد ميميره
در ضمن چكامه سرايان ( شاعران) ما مانند استادان فردوسی ، حافظ و خيام و همچنين بزرگاني مانند رازي و ابوريحان بيروني و اينيشتين وجود خدا را قبول نداشتند كه اينيشتين در وصيت نامه خود خدا را انكار كرده و رازی هم وقتی گفت آنقدر با كتاب در سرش زدند تا كور شد.
چقد جالبه. دارین از چیزی حرف میزنین که ما خودمون تو فارسی هم داریمش. بخوام بحث کنم تاپیک منحرف میشه اما خب آدم گاهی وقتا نمیتونه جلوی خودشو بگیره. من میگم دروس ریاضی و زبان و شیمی رو تو 6 روز خوندم. ریاضی رو تو 2 روز شیمی رو در 4 روز و زبان رو در 2 روز. جمعش کنی میشه 8. اما مگه من گفتم تو هر روز فقط یه درس رو خوندم.خوب من تو 4 روزی شیمی میخوندم. دوروزش ریاضی رو هم در کنار شمی میخوندم. حالا شما اومدی از چی اشکال گرفتی؟
برای اطلاعات تکمیلی هم به لینک زیر مراجعه کنید.
http://www.www.www.iran-eng.ir/showpost.php?p=258066&postcount=26
اگه بحثی داشتید در همونجا ادامه بدید. این تاپیک رو از مسیرش خارج نکنید.

eliz

عضو جدید
از استدلال
اگر فرض کنیم (در واقع می دانیم)همه چیز فقط یکتا هستند،مثل وجود بشر.تا اینجا،
میدانیم موجودی به نام خالق هست و چون از استدلال استنتاجی به این نتیجه رسیدیم که هر موجودی تنها و تنها یکتا هست پس در نتیجه:2 تا خالق یا بیشتر نداریم،و این اثبات یگانگی خدا(اگر اثبات کنیم از یک موجود 2تا داریم پس نظریه یگانگی بشر رد میشود و تعداد خدایان ما بیشتر میشود در حالیکه در زیر اثبا ت میکنیم خدا یکتاست پس خدا وجود دارد)
خالق:
همه موجودات به حدی قدرت و تسلط دارند، بطوریکه انسان در جایگاه آفرینش قرار گرفته.اگر تورنمنتی بین خالقین و آفرینندگان برگزار شود در آخر باید به وجود پادشاه در تورنمنت پی ببریم که نشان دهنده همان خالق یگانه است،اثبات پادشاهی:
پادشاه کیست؟تورنمنت در ریاضی به معنای یک گراف کامل n راسی که روی هر یال یک جهت گذاشته.
مثلا a " bیعنی bازaبرده است. به نفر xدریک تورنمنت پادشاه گویند هرگاه کس دیگری مثل yرا در نظر بگیریم یا xازy برده باشد و یا نفر سومی مثل z وجود داشته باشد به طوریکه xازzبرده باشد و z ازy.
اثبات وجود پادشاه(خدای یگانه)
یک راس دلخواه xرا در تورنمنت nراسی انتخاب میکنیم،اگر خود xپادشاه باشد که مسئله حل است ولی اگر پادشاه نبودیعنی راسی مانند yهست که هم از xبرده وهم از همه کسانی که به xباخته اند.اما این یعنی اگر xازk نفر برده باشد yهم از آنها برده و xرا هم برده بنابراین yحداقل از k+1 نفر برده است. حال yرا در نظر میگیریم اگر پادشاه بود که مسئله حل است وگرنه باز راس دیگری مثل zوجود دارد که از حداقلk+2 نفر برده است.این روند میتواند به همین ترتیب ادامه یابد.از طرفی یک نفراز بیشتر از n-1 نفر نمی تواند ببرد پس نا چارا این روند در جایی متوقف میشود و در همان جا پادشاه مشخص میشود.(چون nتا خالق داشتیم و نسبت بهم هر کدام برتری میافتند تا جایی که یک نفراز n-1 تای آنها برتر بوده که همان خالق برتر و یگانه است.)
اثبات کاملا پیچیده ایه،امیدوارم مفهوم رسیده باشه.,خدا را نباید دید،دیدن مهم نیست.درک عظیم میخواد
اگر در جایی از اثبات مشکلی هست ،لطفا متذکر شوید تا رفع شود(چون مطمئنا خدا هست)

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
نيستي يا هست و يا نيست
اگر نيستي هست خود نوعي هستي است
اگر نيستي نيست پس هرچه هست هستي است
خدا وجود داره یا نه؟
ممنون.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
يقينا نديدن چيزي دليل عدم وجود ان نيست ولي وجود ,واژگان ساختگي علت و العلل ،واجب و الوجود و امثالهم نيز دليل وجود علت غايي نيست .اصولا چيزي ميتواند وجود داشته باشد كه :
1- بتوان انرا از مجموعه اصفات موجود تعريف نمود
2- اصفاتي كه براي اثبات وجود مي اوريم سالبه نباشند.
حالا تلاش كنيد تا خدا را با اصفات موجبه و واقعي تعريف كنيد !
تا كنون خدا به شرح زير تعريف شده :
بگو خدا يكيست ،بي نياز است ، نزاييده و نمي زاياند و ....
در اين تعريف از خدا چنانچه مشاهده ميشود همه اصفاتي كه براي تعريف او بكار رفته سالبه هستند. و اصفات سالبه زماني بكار مي روند كه قصد نفي وجود در ان نهفته باشد.
چنانه بخواهيم او را با اصفات موجبه تعريف نماييم مجبور خواهيم بود از صفات و ويژگي هايي صحبت نماييم كه در هيچ مجموعه واقعي وجود ندارند مثل "كمال مطلق ،قادر مطلق ،زيباي مطلق و امثالهم چرا كه اگر قرار باشد از مجموعه اصفات و ويژگي هاي موجود انرا تعريف نماييم درآنصورت ان موجود در دسترس قرار ميگرفت به همين علت انسان مجبور است براي تعريف توهوماتش مثل چراغ جادو ،اژدهاي دو سر ،خداي باد ،شيطان و ديگر موجودات خيالي از اصفات موجود در مجموعه تهي بهره برداري نمايد.
ضمنا اون مثال اقا معلم شما هم از حيث منطقي با اشكال مواجه است در مثالهايي كه تلاش ميگردد از تشابه استفاده گردد بايد مبتدا و نتيجه هم سنخ باشند

سلام
خوب این فقط یکم مطالعه می خواست تا به نتیجه برسی. اگر پایه خواندنی بگو تا من یه منبع خوب معرفی کنم.

در مورد نظرت:
خوب اگر قبول کنیم احتمال وجود خدا آدم عاقل رو وادار به پرستش می کنه (در مقابل طعم عذاب) اون موقع اگر آدم شک داشته باشه باید خدا رو پرستش کنه.
خوب برای ان که حداقل شک داشته باشید:
1-همونطور که می دونید دنیا خیلی وسیعه آیا کسایی که می گویند خدا نیست تمام دنیا رو به دنبالش گشتن.
2- ندیدن چیزی دلیل نبودنش نیست. یه مثل رو برات میگم:
روزی معلمی سر کلاس برای دانش آموزاش اینجوری استدلال می کنه :
معلم :‌شما کتاب رو می بینید؟ دانش آموزان : بله. معلم: پس اون وجد داره.
معلم: شمامیز رو می بینید؟ دانش آموزان: بله. معلم: پس اون وجود داره.
معلم: شما من رو مبینید؟ دانش آموزان: بله. پس من وجود دارم.
معلم: شما خدا رو می بینید؟ دانش آموزان: نه. پس اون وجود نداره.

بعد یکی از بچه بلند میشه و اجازه که می گیره که اون هم سوالاتی بپرسه. اینطوری.
دانش آموز: شما لباس آقا معلم رو می بینید؟ بقیه:بله. دانش آموز: پس اون وجود داره.
دانش آموز: شما آقا معلم رو می بینید؟‌بقیه: بله. دانش آموز: پس اون وجود داره.
دانش آموز:‌شما عقل آقا معلم رو می بینید؟ بقیه:نه. دانش آموز: پس آقا معلم عقل نداره.

امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم و به نتیجه رسیده باشی.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
استدلالي را كه مرقوم نموديد و انرا بعضا به انيشتن مرتبط ميكنند اشكالاتي دارد به شرح زير :
1-اگر بتوان هر وجود ي را بدليل وجود نفي ان از وجود زايل كرد در اينصورت ميتوان گفت :
"استاد آيا گرما وجود دارد انگاه استاد ميگويد بله و شاگرد ميگويد نه در واقع گرما وجود ندارد و احساس گرما بدليل عدم وجود سرماست .
2- و در مورد تاريكي در تورات و انجيل آمده ابتدا همه جا تاريك بود و بعد خدا انرا چراغاني كرد اگر بگفته شما تاريكي وجود ندارد بنابراين هيچ نيازي نبوده كه خدا كهكشان ها را چراغاني كند.!!
3- مستندا به آيات قران شيطان از جنس آتش خلق شده و از فرشتگان مقرب درگاه الهي بوده است و بعلت نافرماني براي انحراف بشريت ماموريت يافته است .
به روش استدلال نگاشته شده از ديدگاه منطقي مغلطه گويند.
آیا شیطان وجود دارد؟و آیا خدا شیطان را خلق کرد ؟

استاد دانشگاه با این سوال ها شاگردانش را به یک چالش ذهنی کشاند.

آیا خدا هر چیزی که وجود دارد را خلق کرد؟

شاگردی با قاطعیت پاسخ داد:"بله او خلق کرد"

شاگرد پاسخ داد: "بله, آقا"

استاد گفت: "اگر خدا همه چیز را خلق کرد, پس او شیطان را نیز خلق کرد. چون شیطان نیز وجود دارد و مطابق قانون که کردار ما نمایانگر صفات ماست , خدا نیز شیطان است"

شاگرد آرام نشست و پاسخی نداد. استاد با رضایت از خودش خیال کرد بار دیگر توانست ثابت کند که عقیده به مذهب افسانه و خرافه ای بیش نیست.

شاگرد دیگری دستش را بلند کرد و گفت: "استاد میتوانم از شما سوالی بپرسم؟"

استاد پاسخ داد: "البته"

شاگرد ایستاد و پرسید: "استاد, سرما وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "این چه سوالی است البته که وجود دارد. آیا تا کنون حسش نکرده ای؟ "

شاگردان به سوال مرد جوان خندیدند.

مرد جوان گفت: "در واقع آقا, سرما وجود ندارد. مطابق قانون فیزیک چیزی که ما از آن به سرما یاد می کنیم در حقیقت نبودن گرماست. هر موجود یا شی را میتوان مطالعه و آزمایش کرد وقتیکه انرژی داشته باشد یا آنرا انتقال دهد. و گرما چیزی است که باعث میشود بدن یا هر شی انرژی را انتقال دهد یا آنرا دارا باشد. صفر مطلق (460- F) نبود کامل گرماست. تمام مواد در این درجه بدون حیات و بازده میشوند. سرما وجود ندارد. این کلمه را بشر برای اینکه از نبودن گرما توصیفی داشته باشد خلق کرد." شاگرد ادامه داد: "استاد تاریکی وجود دارد؟"

استاد پاسخ داد: "البته که وجود دارد"

شاگرد گفت: "دوباره اشتباه کردید آقا! تاریکی هم وجود ندارد. تاریکی در حقیقت نبودن نور است. نور چیزی است که میتوان آنرا مطالعه و آزمایش کرد. اما تاریکی را نمیتوان. در واقع با استفاده از قانون نیوتن میتوان نور را به رنگهای مختلف شکست و طول موج هر رنگ را جداگانه مطالعه کرد. اما شما نمی توانید تاریکی را اندازه بگیرید. یک پرتو بسیار کوچک نور دنیایی از تاریکی را می شکند و آنرا روشن می سازد. شما چطور می توانید تعیین کنید که یک فضای به خصوص چه میزان تاریکی دارد؟ تنها کاری که می کنید این است که میزان وجود نور را در آن فضا اندازه بگیرید. درست است؟ تاریکی واژه ای است که بشر برای توصیف زمانی که نور وجود ندارد بکار ببرد."

در آخر مرد جوان از استاد پرسید: "آقا، شیطان وجود دارد؟"

زیاد مطمئن نبود. استاد پاسخ داد: "البته همانطور که قبلا هم گفتم. ما او را هر روز می بینیم. او هر روز در مثال هایی از رفتارهای غیر انسانی بشر به همنوع خود دیده میشود. او در جنایتها و خشونت های بی شماری که در سراسر دنیا اتفاق می افتد وجود دارد. اینها نمایانگر هیچ چیزی به جز شیطان نیست."

و آن شاگرد پاسخ داد: شیطان وجود ندارد آقا. یا حداقل در نوع خود وجود ندارد. شیطان را به سادگی میتوان نبود خدا دانست. درست مثل تاریکی و سرما. کلمه ای که بشر خلق کرد تا توصیفی از نبود خدا داشته باشد. خدا شیطان را خلق نکرد. شیطان نتیجه آن چیزی است که وقتی بشر عشق به خدا را در قلب خودش حاضر نبیند. مثل سرما که وقتی اثری از گرما نیست خود به خود می آید و تاریکی که در نبود نور می آید.

نام مرد جوان یا آن شاگرد تیز هوش کسی نبود جز ، آلبرت انیشتن!

استاد پرسید: "آیا خدا همه چیز را خلق کرد؟"

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
در مورد نظرت:
نه اينطور نيست كه نديدن چيزي دليل عدم وجود ان چيز باشد.
شك موجب قبول چيزي نيست بلكه پيدايش شك مقدمه تحقيق است بنابر اين ترس از غذاب و يا طمع به دسترسي به حوريان بهشتي موجب پذيرش واژگان زائيده توهم بشريت نيست.

آخرین ویرایش:

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
همواره اثبات ادعا بر عهده مدعي است از انجائيكه عدم نيست اثبات عدم هم كنار مي رود به زبان ساده تر مدعي وجود خدا تلاش براي اثبات ادعا مينمايد چون او ميخواهد چيزي را موجود كند .
در منطق ، اصل نه بر وجود است و نه بر عدم وجود ....
هرکدام که ادعا شوند ، ناچار بايد اثبات شوند ....
اگر شما ادعايان کار داريد ، ناچار بايد ادعاي خود را اثبات کنيد ....

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: eliz

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پايه استدلالي اتان درست است و لاجرم به تسلسل ختم ميشود و نه ان نتيجه گيري كه شمابه ان رسيديد.
از استدلال

اگر فرض کنیم (در واقع می دانیم)همه چیز فقط یکتا هستند،مثل وجود بشر.تا اینجا،
میدانیم موجودی به نام خالق هست و چون از استدلال استنتاجی به این نتیجه رسیدیم که هر موجودی تنها و تنها یکتا هست پس در نتیجه:2 تا خالق یا بیشتر نداریم،و این اثبات یگانگی خدا(اگر اثبات کنیم از یک موجود 2تا داریم پس نظریه یگانگی بشر رد میشود و تعداد خدایان ما بیشتر میشود در حالیکه در زیر اثبا ت میکنیم خدا یکتاست پس خدا وجود دارد)
خالق:
همه موجودات به حدی قدرت و تسلط دارند، بطوریکه انسان در جایگاه آفرینش قرار گرفته.اگر تورنمنتی بین خالقین و آفرینندگان برگزار شود در آخر باید به وجود پادشاه در تورنمنت پی ببریم که نشان دهنده همان خالق یگانه است،اثبات پادشاهی:
پادشاه کیست؟تورنمنت در ریاضی به معنای یک گراف کامل n راسی که روی هر یال یک جهت گذاشته.
مثلا a " bیعنی bازaبرده است. به نفر xدریک تورنمنت پادشاه گویند هرگاه کس دیگری مثل yرا در نظر بگیریم یا xازy برده باشد و یا نفر سومی مثل z وجود داشته باشد به طوریکه xازzبرده باشد و z ازy.
اثبات وجود پادشاه(خدای یگانه)
یک راس دلخواه xرا در تورنمنت nراسی انتخاب میکنیم،اگر خود xپادشاه باشد که مسئله حل است ولی اگر پادشاه نبودیعنی راسی مانند yهست که هم از xبرده وهم از همه کسانی که به xباخته اند.اما این یعنی اگر xازk نفر برده باشد yهم از آنها برده و xرا هم برده بنابراین yحداقل از k+1 نفر برده است. حال yرا در نظر میگیریم اگر پادشاه بود که مسئله حل است وگرنه باز راس دیگری مثل zوجود دارد که از حداقلk+2 نفر برده است.این روند میتواند به همین ترتیب ادامه یابد.از طرفی یک نفراز بیشتر از n-1 نفر نمی تواند ببرد پس نا چارا این روند در جایی متوقف میشود و در همان جا پادشاه مشخص میشود.(چون nتا خالق داشتیم و نسبت بهم هر کدام برتری میافتند تا جایی که یک نفراز n-1 تای آنها برتر بوده که همان خالق برتر و یگانه است.)
اثبات کاملا پیچیده ایه،امیدوارم مفهوم رسیده باشه.,خدا را نباید دید،دیدن مهم نیست.درک عظیم میخواد

اگر در جایی از اثبات مشکلی هست ،لطفا متذکر شوید تا رفع شود(چون مطمئنا خدا هست)

hopeful

عضو جدید
خدا وجود داره یا نه؟
ممنون
.

سلام

همین که به این سوال رسیدی یعنی خدا را احساس کردی!!!
دوست عزیز نیازی نیست تا خدا را ببینی تا او را باور کنی این سوالی بود که من در بچگی بارها در ذهنم ایجاد می شد،در خانواده از سوالم استقبال شد وجواب داده میشد اما جواب نگرفتم اما در مدرسه اصلا نمی پذیرفتند. و مدتها گذشت ، به این موضوع فکر نکردم تا اینکه خود خدا جوابم را با اتفاقاتی که برایم افتاد،داد:smile:نیازی به جواب گرفتن نیست کمی به خودت و درونت نگاه کن به عکس های جنین 1ماه ونیم نگاه کن شاید برایت جالب باشد.
اگر هم به آرزویت نرسیدی یا بهتر بگم به خواسته هات، به خاطر عملکرد خودت بوده تو درست عمل کن خدا کمکت می کنه.
حتی اگر همه تو را تایید کنند دلیل بر عمل درست نیست چون حتی بهترین اعمال هم منتقد دارد
خدا هم هیچ چیز را بدون درخواست وتلاش به ما نمی دهد
شاید هیچ کمکی به شما نکرده باشم اما به هر حال سوالت نیاز عقل جستجو گر انسانی بود البته از نظر من :smile:وخودت باید به وجود خدا پی ببری فقط کافیه به کارهایت دقت کنی ببینی خدا چقدر از ما محافظت می کند.
موفق باشی;)

tebyan

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خدا وجود داره یا نه؟
ممنون
.
با سلام
آفریدگار جهان

بارسلون

اخراجی موقت
از نظر من ما خدایی رو قبول کردیم که نه می بینیمش نه حسش می کنیم . و باز از نظر من اگه ما به چیزی احتاج داشته باشیم حتما اون نیاز در محیط خارج از بدن وجود داره . مثلا اگه تشنه بشی در محیط بیرون اب هست که نیازتو بر طرف کنه و یا گرسنگی و یا ... که بدون اونا زندگی برات ممکن نیست . من میگم اگه نیاز خدا در ما وجود داره باید در محیط بیرون اون نیاز برطرف بشه ... و بدون اون زندگی برای ما ممکن نباشه اما من حس می کنم بدون خدا هم می تونم یه زندگی خوب و سالمی داشته باشم.
و شاید اون خدایی که ما می پرستیم اون خدایی نباشه که خدای عالمه ( البته اگه وجود خدا ثابت شه )

hopeful

عضو جدید
از نظر من ما خدایی رو قبول کردیم که نه می بینیمش نه حسش می کنیم . و باز از نظر من اگه ما به چیزی احتاج داشته باشیم حتما اون نیاز در محیط خارج از بدن وجود داره . مثلا اگه تشنه بشی در محیط بیرون اب هست که نیازتو بر طرف کنه و یا گرسنگی و یا ... که بدون اونا زندگی برات ممکن نیست . من میگم اگه نیاز خدا در ما وجود داره باید در محیط بیرون اون نیاز برطرف بشه ... و بدون اون زندگی برای ما ممکن نباشه اما من حس می کنم بدون خدا هم می تونم یه زندگی خوب و سالمی داشته باشم.
و شاید اون خدایی که ما می پرستیم اون خدایی نباشه که خدای عالمه ( البته اگه وجود خدا ثابت شه )

پس اگر این طور باشه اگر خودت یه جا حال خودتو گرفتی کسی هم کمکت نکرد خدا هم که نیست چه میکنی دوستم:que:

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام به همگي دوستان!
خيلي وقت بود ديگه از اينجور چيزها نشنيده بودم.آقاي بارسلون عزيز!من جدا نمي دانم آيا شما واقعا به حرفي كه ميزنيد اعتقاد داريد يا فقط ميخواهيد يه تاپيكي زده باشيد.
دو شخص در حال بحث در وجود خدا بودند.در همان حال استادشان وارد شد و آن دو شخص از او پرسيدند و او فقط گفت:"خدا هست آيا اين به اثبات نياز دارد."

بارسلون

اخراجی موقت
سلام به همگي دوستان!
خيلي وقت بود ديگه از اينجور چيزها نشنيده بودم.آقاي بارسلون عزيز!من جدا نمي دانم آيا شما واقعا به حرفي كه ميزنيد اعتقاد داريد يا فقط ميخواهيد يه تاپيكي زده باشيد.
دو شخص در حال بحث در وجود خدا بودند.در همان حال استادشان وارد شد و آن دو شخص از او پرسيدند و او فقط گفت:"خدا هست آيا اين به اثبات نياز دارد."
سلام
از منطق و فکرتون ممنونم
شما خیلی خوب و با دلیل خدا رو اثبات کردین!!!
در ضمن افرین به شما که هدف من از ایجاد این تاپیک رو متوجه شدید
.

hopeful

عضو جدید
سلام
از منطق و فکرتون ممنونم
شما خیلی خوب و با دلیل خدا رو اثبات کردین!!!
در ضمن افرین به شما که هدف من از ایجاد این تاپیک رو متوجه شدید
.

پس حدسم درست بوده!!!!شما خودتون هدفی از ایجاد تاپیک نداشتین:biggrin::w15::w15::w15:

موفق باشی دوست خوب;)

هر وقت خدا رو حس کردی تاپیک جدید بذار :D:biggrin:

tiny memar

عضو جدید
ااین تاپیک و پست ها رو که خوندم یاد این آیه قران افتادم که در مورد سوراخ شدن کشتی در دریا صحبت میکنه و میگه که همه در لحظه ای که پی بردند کهدیگه دارن میمیرند خدا را صدا کردن و از اون کمک خواستند حتی کسایی که هنوز دین ندارند و کتابی نیز بر آن ها نیامده در لحظه مرگ خدا را یاد میکنند و در ادامه میگه که وقتی به ساحل رسیدند و خداوند آنها را نجات داد همه فراموش کردند خدا را...........
انسان اگه نتونه با نگاه به اطراف و خود به وجود خدا پی ببره با یاد مرگ حتما یقین پیدا میکنه
اگرچه وجود خدا خیلی روشن تر از این حرفهاست ...........
حالا ما حتما باید غرق بشیم تو دریا تا اون را صدا و یاد کنیم !!!!
فبای ابائ ربکما تکذبان........ یه سری به سوره رحمن بزنید خالی از لطف نیست