***<<جلسات حفظ قرآن باشگاه مهندسان ایران>>***

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون از طرح خوبتون می خوام بهتون بپیوندم البته وقتم خیلی کمه !
سلام
بله. حتما.
صفحه اول رو بخونید و شروع کنید
تا شنبه بر اساس روشی که گفته شده حفظ کنید ببینید با وقتی که دارید چقدر میتونید حفظ کنید. از شنبه به بعد بر اساس چیزی که خودتون بگید برنامه بهتون میدیم و باید طبق اون عمل کنید
فقط قرآن مناسب و فایل صدای استاد پرهیزگار یا استاد منشاوی رو هم تهیه کنید
اگر سوالی هست هم بپرسید

سلام خدمت دوستان عزیز.من این دوسه روز نشد به تایپیک سر بزنم.یه مساله ای پیش اومده بود...خلاصه از اینکه دیر تفسیرها روگذاشتم شرمنده.به امید خدا از امشب تفسیر هارو میذارم.دوستان عزیز توجه کنندکهچون زیبایی حفظ آیات قرآن به این که با تفسیر حفظ کنندپس تفسیر پشت گوش نندازدوهرآیه روحتمن باتفسیرش حفظ کنندوهمزمان باشه.نه جلوتر نه عقبتر.یاعلی

black banner

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگه قرآنمون معنی داشته باشه چی میشه؟
من رفتم قرآن خریدم
هرچی گشتم بدون معنی پیدا نکردم!!!
اکا 1 قرآن با سایز مناسب خریدم
راستش من با اینکه معنی دار باشه مشکلی ندارم!

من هم تا آیه16 حفظ کردم
برام روزی3تا4تا بزنین
تا بعد از امتحانام زیادش کنم
من سعی میکنم در اولین فرصت بیام میزان حفظیاتم رو بگم ان شاءالله.

خیلی راجع به تفاوتش توضیح دادیم. چون اولشه خیال می‌کنید راحتید. تا وقتی هر ۲ تارو امتحان نکردید نمیتونید قضاوت کنید
بازم هر طور که راحتید
روزی ۳ آیه براتون قرار میدم
خیلی ممنون

راستش منم با آبجيم موافقم / با معني مشكلي نيست

ميدوني تازه من با معني راحتر حفظ ميكنم / معنيش رو كه ميخونم خيلي راحت تر حفظ ميكنم تازه موقع يادوري هم خيلي راحتر هستم (( امتحان كردماااا))

راستي يك انتقاد كوچولو : آقا احسان خيلي پستاي طولاني ميزاريد انقدر زياده كه من وقت خوندن ندارم (( شرمنده ام كه گير ميدم )) اما يك پست هم بزنيد خلاصه ماجرا رو بنويسيد

بازم تشكر ميكنم از اين طرح قشنگ / انشالله خدا اجرت بده بردار

ميدوني تازه من با معني راحتر حفظ ميكنم / معنيش رو كه ميخونم خيلي راحت تر حفظ ميكنم تازه موقع يادوري هم خيلي راحتر هستم (( امتحان كردماااا))

راستي يك انتقاد كوچولو : آقا احسان خيلي پستاي طولاني ميزاريد انقدر زياده كه من وقت خوندن ندارم (( شرمنده ام كه گير ميدم )) اما يك پست هم بزنيد خلاصه ماجرا رو بنويسيد

با اجازه آقا احسان.ببین دوست عزیز من خودم قرآن حفظ کردم (20جز)قرآنم معنی داشت هرچی هم استادم میگفت زیاد گوش نمیدادم شاگرد اول کلاسم بودم.یعنی تومسابقاتم مقام میاوردم ولی جزهای آخر متوجه شدم که خیلی اشتباه کردم واگر قرآنم بدون معنی بود کلمات حافظه تصویریشون برام وضوح چندانی نداره.شما وقتی حفظ میکنید قرآن معنیدار جلو دستتون بذارید ومعنی لغات قرانی که سخت تو قرانتون کنار آیه مربوطه بنویسیدوموقع حفظ حتمن معنی آیه روتصور کنید

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز

پاسگاه عزیز هم که توضیح داد و تجربش رو گفت. منم تجربه مشابهشو داشتم. یعنی اول از رو قرآن معنی دار خودم شروع کردم به حفظ. بعد که رفتم کلاس گفتن باید بی معنی باشه.

ممنون از انتقادتون. اون پستهایی که طولانی بود مقدمه بود و دیگه تقریبا تموم شد. اون قسمتای اولش خلاصه بود و بقیش توضیح کامل

خواهش می‌کنم. ممنون. امیدوارم که همگی توفیق حفظ کامل رو پیدا کنیم

نامهای دیگر سوره :
قسطاط القرآن، سنام القرآن، با سوره آل عمران تواما.
از آنجايى كه دو سوره بقره و آل عمران احكام فقهى و اسماء و صفات نورانى الهى بسيارى را در خود جاى داده‏اند، به آنها «زهراوان» يعنى دو سوره بسيار درخشان گفته‏اند
در فضيلت اين سوره:
از پـيـامبر اكرم (ص) پرسيدند: ((كداميك از سوره هاى قرآن برتر است ؟ فرمود:سوره بقره ، عرض كردند كدام آيه از آيات سوره بقره افضل است ؟ فرمود: ((آية الكرسى)).
خواندن این سوره در شب باعث راندن شیطان از ان خانه به مدت سه شب میشود

بِسمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
الم (1)
ترجمه
بنام خدائى آغاز مى كنم كه بر همه موجودات رحمتى عمومى و بر نيكان از بندگانش رحمتى خاص ‍ دارد الف - لام - ميم (1)
درباره‏ى حروف مقطّعه، اقوال مختلفى بيان شده است، از جمله:
1. قرآن، معجزه‏ى الهى از همين حروف الفبا تأليف يافته كه در اختيار همه است، اگر مى‏توانيد شما نيز از اين حروف، كلام معجزه‏آميز بياوريد.
2. اين حروف، نام همان سوره‏اى است كه در ابتدايش آمده است.
3. اين حروف، اشاره به اسم اعظم الهى دارد.

4. اين حروف، نوعى سوگند و قسم خداوند است
5. اين حروف، از اسرار بين خداوند و پيامبر است ومطابق بعضى روايات رموزى است كه كسى جز خداوند نمى‏داند.
امّا شايد بهترين نظر همان وجه اوّل باشد. زيرا در ميان يكصد و چهارده سوره قرآن، كه 29 سوره آن با حروف مقطّعه شروع مى‏شود، در بيست و چهار مورد بعد از اين حروف، سخن از قرآن و معجزه بودن آن است
.

ذَلِك الْكتَب لا رَيْب فِيهِ هُدًى لِّلْمُتَّقِينَ(2)

ترجمه
آن كتاب (با عظمت كه) در (حقّانيت) آن هيچ ترديدى راه ندارد، راهنماى پرهيزگاران است.
لاريب فيه» يعنى در اينكه قرآن از سوى خداست، شكّى نيست. زيرا مطالب آن به گونه‏اى است كه جايى براى اين شكّ وترديد باقى نمى‏گذارد واگر شكّى در كار باشد، بخاطر سوءظن وروحيّه لجاجت افراد است

قرآن وسيله هدايت همه مردم است؛ همانند خورشيد بر همه مى‏تابد، ولى تنها كسانى از آن بهره مى‏برند كه فطرتِ پاك داشته و در برابر حقّ خاضع باشند؛ «هدىً للمتّقين» همچنان كه نور خورشيد، تنها از شيشه‏ى تميز عبور مى‏كند، نه از خشت وگِل
پیام ها
- قرآن در عظمت، مقامى بس والا دارد. «ذلك» در ادبيات عرب، اسم اشاره به دور است. در اينجا به قرآن كه در پيش روى ماست، با «ذلك» اشاره مى‏كند كه از عظمتِ دست نايافتنى قرآن حكايت مى‏كند.
2- راهنما بايد در روش دعوت و محتواى برنامه خود، قاطع و استوار باشد. جمله‏ى «لاريب فيه» نشانگر استوارى و استحكام قرآن است

الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ وَ يُقِيمُونَ الصلَوةَ وَ ممَّا رَزَقْنَهُمْ يُنفِقُونَ(3)
ترجمه
(متّقين) كسانى هستند كه به غيب ايمان دارند و نماز را به پاى مى‏دارند و از آنچه به آنان روزى داده‏ايم، انفاق مى‏كنند
متّقين نسبت به جهان غيب ايمان دارند، كه برتر از علم و فراتر از آن است. در درونِ ايمان، عشق، علاقه، تعظيم، تقديس و ارتباط نهفته است، ولى در علم، اين مسائل نيست.
غيب به خداوند متعال، فرشتگان، معاد و حضرت مهدى عليه السلام اطلاق شده است.
ديگران تنها آنچه را قبول مى‏كنند كه برايشان محسوس باشد
حتّى توقّع دارند كه خدا را با چشم ببينند و چون نمى‏بينند، به او ايمان نمى‏آورند چنين افرادى هنوز از مدار حيوانات نگذشته‏اند و راه شناخت را منحصر به محسوسات مى‏دانند و مى‏خواهند همه چيز را از طريق حواسّ درك كنند.
پیامها
- ايمان، از عمل جدا نيست. در كنار ايمان به غيب، وظايف و تكاليف عملى مؤمن بازگو شده است. «يؤمنون... يقيمون... ينفقون»
2- اساسى‏ترين اصل در جهان‏بينى الهى آن است كه هستى، منحصر به محسوسات نيست. «يؤمنون بالغيب»
3- پس از اصل ايمان، اقامه‏ى نماز و انفاق از مهم‏ترين اعمال است. «يؤمنون... يقيمون... ينفقون» (در جامعه‏ى الهى كه حركت وسير الى اللّه دارد، اضطراب‏ها و ناهنجارى‏هاى روحى و روانى و كمبودهاى معنوى، با نماز تقويت و درمان مى‏يابد و خلأهاى اقتصادى و نابسامانى‏هاى ناشى از آن، با انفاق پر و مرتفع مى‏گردد.)
4- برگزارى نماز، بايد مستمر باشد نه موسمى و مقطعى. «يقيمون الصّلاة» (فعل مضارع بر استمرار و دوام دلالت دارد.)
5 - در انفاق نيز بايد ميانه‏رو باشيم. «ممّا رزقناهم»
6- از هرچه خداوند عطا كرده (علم، آبرو، ثروت، هنر و...) به ديگران انفاق كنيم. «ممّا رزقناهم ينفقون» امام صادق‏عليه السلام مى‏فرمايد: از آنچه به آنان تعليم داده‏ايم در جامعه نشر مى‏دهند. 7- انفاق بايد از مال حلال باشد، چون خداوند رزق هر كس را از حلال مقدّر مى‏كند. «رزقناهم»
8 - اگر باور كنيم آنچه داريم از خداست، با انفاق كردن مغرور نمى‏شويم. بهتر مى‏توانيم قسمتى از آن را انفاق كنيم. «ممّا رزقناهم
»

آخرین ویرایش:
دوستان عزیزاگر تفسیر هر کدوم از آِیات خوشتون اومد کنار همون آیه درقرآن خودتون اونو باخودکار یا مداد بنویسیداینجوری کاربرداون آیه واستون مشخص میشه.
اگر پیشنهادی یا انتقادی واسه تفسیر دارید بگید که کیفیت تایپیک بالاتر بره ...
همچنین در موقع حفظ سعی کنیدوقتی کسی ازتون سوال میکنه با آیات جواب بدید مثلا:
میپرسند فلانی از این قضیه مطمنی :شمااگه مطمنید در جواب بگید (لاریب فیها)
میخواید یکی روتشویق به صدقه دادن بکنیدبگید(ممارزقناهم ینفقون)
بهتون بگند ایمان به جهان غیب دارید شمادر جواب بگید (یومنون بالغیب)و...
اینطوری هر حرفی که بزنیدعبادت محسوب میشه...یاعلی

vafa8989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان
من اصلا از وجود چنین تاپیکی خبر نداشتم با وجود مشغله زیادم هر روز به تاپیک نظر سنجی سر می زدم که ببینم حفظ و کی شروع می کنید تا اینکه الان دیدمش
سعی می کنم از امروز هر طور شده شروع کنم حتی برا 1 الی 2 آیه

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
پرسش

پرسش

سلام دوستای خوبم:gol:
آیاتی که ابتداش رو براتون قرار میدم تا دو آیه بعدش برای خودتون با صدای بلند بخونید اگر هم کسی هست که بتونید جلوش آیات رو بخونید هم خوبه. بعد از اینکه آیات رو از حفظ خوندید قرآن رو نگاه کنید و اگر اشتباهی داشتید یا آیات رو فراموش کرده بودید یا بصورت روان نخوندید توی تاپیک بنوییسد
تعداد آیاتی که حفظ کردید و شماره آخرین آیه‌ای که حفظید رو هم حتما بنویسید. وهمینطور تعداد آیاتی که فکر می‌کنید میتونید در یک روز حفظ کنید. تا یه مدت که به برنامه روزانه ثابت هر کس برسییم هر سه روز یکبار تعداد آیات حفظ شده رو چک می‌کنیم.
حتما اگر ایرادی داشتید بگید.
صفحه ۲:
۱. وَالَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِمَا
صفحه ۳:
۲. يُخَادِعُونَ اللَّـهَ
۳. وَإِذَا لَقُوا الَّذِينَ
صفحه ۴:
۴. يَكَادُ الْبَرْقُ
۵. فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا
صفحه ۵ تا ۷:
۶. الَّذِينَ يَنقُضُونَ عَهْدَ
۷. فَأَزَلَّهُمَا الشَّيْطَانُ عَنْهَا
۸. وَآمِنُوا بِمَا أَنزَلْتُ
جزء ۲:
۹. زُيِّنَ لِلَّذِينَ كَفَرُوا الْحَيَاةُ
جزء ۳:
۱۰. لَّذِينَ يُنفِقُونَ أَمْوَالَهُمْ فِي سَبِيلِ اللَّـهِ
جزء ۵:
۱۱. وَإِذَا جَاءَهُمْ أَمْرٌ مِّنَ
جزء ۷:
۱۲. لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ
جزء۸:
۱۳. فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُوا
جزء ۹:
۱۴. أَوَلَمْ يَنظُرُوا فِي مَلَكُوتِ

Ehsan_M

عضو جدید
کاربر ممتاز
تکالیف جلسه سه شنبه

تکالیف جلسه سه شنبه

جدول زیر برنامه‌ای که تا امروز قرار بوده انجام بدید. و بر همون اساس برنامه‌ تا سه شنبه
در صورتی که برنامتون رو انجام ندید حتما بگید. اگر میخواید تغییری در تعداد آیاتی که در هر روز حفظ می‌کنید بدید هم اعلام کنید
۱نکته مهم:
حافظه تصویری خیلی مهمه.
حداقل حافظه تصویری اینه که وقتی آیه رو می‌خونید محلی که توی صفحه داره یادتون بیاد. اگر این حداقل ایجاد نشده مرورتون رو بیشتر کنید
دومین نکته مهم:
هر چند وقت یک بار (بعد از چند بار مرور از حفظ) متن قرآن رو نگاه کنید تا حافظه تصویریتون تقویت شه
سمیرا خانوم و خانوم shiidokht در صورتی که در آیاتی که حفظ کردید مشکل دارید مرورتون رو بیشتر کنید. اگر مشکلی ندارید مرور آیه ۲۵ به بعد رو بیشتر کنید

میزان محفوظات تا جلسه بعد
مرور روزانه
حفظ روزانه
میزان محفوظات
نام حافظ
آیه ۶۹ سوره بقره
تمام آیات حداقل 3 مرتبه
یک صفحه
آیه ۴۸ سوره بقره
shidokht777
آیه ۳۴ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۴ آیه
آیه ۲۲ سوره بقره
black banner
آیه۶۱ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۳ مرتبه
یک صفحه
آیه ۴۸ سوره بقره
sam 600020
آیه ۱۷ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۲آیه
آیه ۱۱ سوره بقره
dl_khaste
آیه ۲۲ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۳ آیه
آیه ۱۳ سوره بقره
ArChitect _90
آیه ۴۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۵ آیه
آیه ۲۵ سوره بقره
ghazal1991
آیه ۱۱ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
1 آیه
آیه ۸ سوره بقره
sara.hoseini90
آیه ۱۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۱ آیه
آیه ۹ سوره بقره
m1990
آیه ۲۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۱آیه
آیه ۱۶ سوره بقره
bahar01
آیه ۱۲ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
2 آیه
آیه ۶ سوره بقره
IRAN DOKHT
آیه۲۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
3 آیه
آیه ۱۴ سوره بقره
nafis.68
آیه۴۶ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
5 آیه
آیه 16 سوره بقره
Taßa§om
صفحه 175
روزی نیم جزء
هفته‌ای دوصفحه
صفحه 174
fk_invisible

آیه ۱۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل 2 مرتبه
2 آیه
آیه 4سوره بقره
F A R Z A N E
…...................
….....................
…...................
…......................
vahid_hse
آیه ۶ سوره بقره
تمام آیات حداقل 2 مرتبه
2 آیه
….....................
vafa8989
آیه ۳۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۳ مرتبه
۳ آیه
آیه ۲۴ سوره بقره
carolyn
…...................
…......................
…...................
آیه ۲۴ سوره واقعه
salizadeniri

آخرین ویرایش:

sara.hoseini90

عضو جدید
کاربر ممتاز
جدول زیر برنامه‌ای که تا امروز قرار بوده انجام بدید. و بر همون اساس برنامه‌ تا سه شنبه
در صورتی که برنامتون رو انجام ندید حتما بگید. اگر میخواید تغییری در تعداد آیاتی که در هر روز حفظ می‌کنید بدید هم اعلام کنید
۱نکته مهم:
حافظه تصویری خیلی مهمه.
حداقل حافظه تصویری اینه که وقتی آیه رو می‌خونید محلی که توی صفحه داره یادتون بیاد. اگر این حداقل ایجاد نشده مرورتون رو بیشتر کنید
دومین نکته مهم:
هر چند وقت یک بار (بعد از چند بار مرور از حفظ) متن قرآن رو نگاه کنید تا حافظه تصویریتون تقویت شه
سمیرا خانوم و خانوم shiidokht در صورتی که در آیاتی که حفظ کردید مشکل دارید مرورتون رو بیشتر کنید. اگر مشکلی ندارید مرور آیه ۲۵ به بعد رو بیشتر کنید

میزان محفوظات تا جلسه بعد
مرور روزانه
حفظ روزانه
میزان محفوظات
نام حافظ
آیه ۶۹ سوره بقره
تمام آیات حداقل 3 مرتبه
یک صفحه
آیه ۴۸ سوره بقره
shidokht777
آیه ۳۴ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۴ آیه
آیه ۲۲ سوره بقره
black banner
آیه۶۱ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۳ مرتبه
یک صفحه
آیه ۴۸ سوره بقره
sam 600020
آیه ۱۷ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۲آیه
آیه ۱۱ سوره بقره
dl_khaste
آیه ۲۲ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۳ آیه
آیه ۱۳ سوره بقره
ArChitect _90
آیه ۴۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۵ آیه
آیه ۲۵ سوره بقره
ghazal1991
آیه ۱۱ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
1 آیه
آیه ۸ سوره بقره
sara.hoseini90
آیه ۱۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۱ آیه
آیه ۹ سوره بقره
m1990
آیه ۲۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
۱آیه
آیه ۱۶ سوره بقره
bahar01
آیه ۱۲ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
2 آیه
آیه ۶ سوره بقره
IRAN DOKHT
آیه۲۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
3 آیه
آیه ۱۴ سوره بقره
nafis.68
آیه۴۶ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۲ مرتبه
5 آیه
آیه 16 سوره بقره
Taßa§om
صفحه 175
روزی نیم جزء
هفته‌ای دوصفحه
صفحه 174
fk_invisible

آیه ۱۰ سوره بقره
تمام آیات حداقل 2 مرتبه
2 آیه
آیه 4سوره بقره
F A R Z A N E
…...................
….....................
…...................
…......................
vahid_hse
آیه ۶ سوره بقره
تمام آیات حداقل 2 مرتبه
2 آیه
….....................
vafa8989
آیه ۳۳ سوره بقره
تمام آیات حداقل ۳ مرتبه
۳ آیه
آیه ۲۴ سوره بقره
carolyn
…...................
…......................
…...................
آیه ۲۴ سوره واقعه
salizadeniri

من تا ایه 12رو حفظ کردم .
موقع مرورم ایه اخرو یکم طول کشید به یاد بیارم.

V A H ! D

کاربر فعال تالار مهندسی صنایع ,
کاربر ممتاز
سلام ...

راستش هنوز به ثباتی در رابطه با حفظ نرسیدم ...

یه روز میشه 2 تا 5 آیه حفظ میکنم ولی یه روز هم میشه که کمتر از 2 تا ... !!!

تا الان آیه 14 سوره بقره ...

کاملا حفظم دیگه ...

.
.
.

در ضمن از قبل سوره واقعه رو حفظ بودم اما تا حدودی یادم رفته و تقریبا هروز یه مروری رو این سوره دارم ...

با تشکر از بابت همت و زحماتتون ...

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

با تشکر و عرض خسته نباشید به متولیان گرام;

باید عرض کنم...
تا این لحظه که در خدمتتونیم تا آیه ی 22 حفظ کردم
اما می بخشید جلسه بعد یعنی کی؟
یعنی من تا اون موقع تا 46 می تونم حفظ کنم!!!
راستش الان که فصل امتحاناست روزی 2-3 آیه بیشتر رو بعید می دونم ،ضمن این که نمی خوام به طور کامل تو این ایام کنار بذارم.

بازم ممنونم