تاپیک سوالات قدرتی

momtaz12

عضو جدید
با سلام من پايان نامه اي درباره ساختمان داخلي ترانسفورماتورهاي تك فاز و سه فاز مي نويسم و الان براي من مشكلي پيش آمده و مطلب هاي زياد جالبي پيدا نكردم اگه كسي درباره اين موضوع مطلبي دارد به من راهنمايي كنند لطفاً كمك كنيد خيلي مهمه منتظرم
سلام
مشکلتون دقیقا چیست؟کتاب ترانسفورماتورهای تک فاز و سه فاز دکتر علی مطلبی را مطالعه کنید

خان آقا

عضو جدید
معنی لغات زیر چیست

معنی لغات زیر چیست

سلام دوستان
معنی کلمات زیر رو می خوام
اصلاحش به فارسی چی میشه؟
مربوط به مبحث صاعقه گیر هستش

Strike termination device

overhead

flashside

hy6938

عضو جدید
سوال

سوال

بنده دانشجوی سال اول مهندسی برق قدرت هستم میخاستم بپرسم برای آشنایی بیشتر با رشته و گرایشم چکار کنم؟
میخام در کنار تحصیل یه کار عملی شروع کنم که فقط تئوری محض کار نکرده باشم در این زمینه چه اقدامی انجام دهم؟

خان آقا

عضو جدید
بنده دانشجوی سال اول مهندسی برق قدرت هستم میخاستم بپرسم برای آشنایی بیشتر با رشته و گرایشم چکار کنم؟
میخام در کنار تحصیل یه کار عملی شروع کنم که فقط تئوری محض کار نکرده باشم در این زمینه چه اقدامی انجام دهم؟
پیشنهاد میکنم تا ترم 6 طرف هیچ کاری نرو که مشروطی بهت دست تکون نده;)

arsamo1

عضو جدید
سلام
منم این مشکلو داشتم ولب به توصیه استادان اول باید کتاب روشنایی فنی از دکتر کلهر رو مطالعه کنید تا کلیات کار دستتون بیاد اونوقت می تونید به راحتی با نرم افزار کار کنید. لیست چراغهای جدید رو هم می تونید از سایت www.dialux.com دانلود کنید.

em947

عضو جدید
درخواست مشاوره برای طراحی

درخواست مشاوره برای طراحی

سلام به تمام دوستان.
اگه من بخوام جهت شمارش آمار یک پارکینگ با 4 درب که از هر درب هم 4 تا ماشین آزادانه حرکت کنند رو مداری طراحی کنم شما چه پیشنهادی می دادین؟
با تشکر فراوان(احسان) em947@yahh.com:redface:

iman3850

عضو جدید
با سلام . لطفا در مورد مفهوم فركانس قطع مرا راهنمايي كنيد.
با تشكر

mahsam58

عضو جدید
تولید برق 6 کیلو ولت

تولید برق 6 کیلو ولت

با سلام به همه اساتید
یه سوال درباره تولید برق دارم
فرض کنید تو یک کارخونه یک موتور 6 کیلو ولت با توان 300 کیلو وات داریم
به نظر شما برای پشتیبانی این موتور(که خاموش نشدن ان خیلی مهم میباشد) میتونیم از یه دیزل 400 ولت 400kva استفاده کنیم (با یک ترانس افزاینده ) یا از یه دیزل 6 کیلو ولت 400kva استفاده کنیم ؟چرا؟

kamasha

عضو جدید
با سلام
دوست عزیز شما میتونید به کتاب آشنایی با اصول طراحی روشنایی تالیف مهندس کاوه احمدیان تازه محله مراجعه کنید که برای شروع عالیه.

alaki

عضو جدید
مشكل در محاسبات اتصال كوتاه

مشكل در محاسبات اتصال كوتاه

با سلام
من يه مشكلي دارم در رابطه با محاسبات اتصال كوتاه
در اتصال كوتاه تكفاز به زمين، مدار يك ترانسفورماتور Yyn اتصال باز است آيا واقعا با وجود اختلاف پتانسيل بين فاز و زمين هيچ جرياني در ثانويه ترانس عبور نمي كند؟
مثلا در شكل زير
G------Dyn-------------Yyn----/ 1

rashidishahram

مشاور صنعت برق
با سلام به همه اساتید
به نظر شما برای پشتیبانی این موتور(که خاموش نشدن ان خیلی مهم میباشد) میتونیم از یه دیزل 400 ولت 400kva استفاده کنیم (با یک ترانس افزاینده ) یا از یه دیزل 6 کیلو ولت 400kva استفاده کنیم ؟چرا؟
سلام.
دیزل 6 کیلوولت بهتره چون مقداری تلفات هم روی خود ترانس در حین راه اندازی داری 400 kva هم احتمالا کم هست بدلیل جریان راه اندازی.

اتان

عضو جدید
سلام.از اینکه برای کمک به دیگران وقت خود را صرف میکنید بسیار متشکرم

سلام.از اینکه برای کمک به دیگران وقت خود را صرف میکنید بسیار متشکرم

هزاران بار تشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکرتشکر

MOSTAFA-H

عضو جدید
با سلام به همه اساتید

دوست عزیز
شما در هیچ صنعتی سراغ نخواهید داشت که برای پشتیبانی از خاموش نشدن یه موتور درایور از چنین شرایطی استفاده کنند . چون به هر حال با قطع برق تا روشن شدن دیزل و اماده برای زیر بار رفتن وقفه ای چند دقیقه ای خواهیم داشت که در صنعت با چند ساعته فرقی نخواهد داشت .
در چنین حالتی در صنعت سیمان و قند معمولا از موتور بک اب با تامین نیروی شبکه بهره میبرند در بهترین شرایط که ان هم برای تامین بدون وقفه است از دو ورودی شبکه کمک میگیرند مثلا در سیستم پخش بار حرم امام رضا با چهار چنجر تامین نیرو.
ولی در درایور ها بهتر است از درایور بک اب ( موتور اضافی ) کمک گرفت تا دیزل و ترانس.

mahsam58

عضو جدید
دوست عزیز
شما در هیچ صنعتی سراغ نخواهید داشت که برای پشتیبانی از خاموش نشدن یه موتور درایور از چنین شرایطی استفاده کنند . چون به هر حال با قطع برق تا روشن شدن دیزل و اماده برای زیر بار رفتن وقفه ای چند دقیقه ای خواهیم داشت که در صنعت با چند ساعته فرقی نخواهد داشت .
در چنین حالتی در صنعت سیمان و قند معمولا از موتور بک اب با تامین نیروی شبکه بهره میبرند در بهترین شرایط که ان هم برای تامین بدون وقفه است از دو ورودی شبکه کمک میگیرند مثلا در سیستم پخش بار حرم امام رضا با چهار چنجر تامین نیرو.
ولی در درایور ها بهتر است از درایور بک اب ( موتور اضافی ) کمک گرفت تا دیزل و ترانس.
سلام و ممنون از پاسختان :)
اما همانطور که اشاره فرمودید در کارخانجاتی که قطع برق بسیار خطرناک است از حداقل دو خط ورودی( با توان تغذیه کل سیستم با هر کدام از خطوط)و ترجیحا از دو پست بالا دستی مجزا استفاده میگردد و به ازای هر تجهیز در حال کار روی خط اول یک تجهیز اماده به کار روی خط دوم وجود دارد اما در صنایع فوق العاده مهم (خصوصا صنایعی که دارای کوره های حرارتی یا القایی و....)میباشند از یک دستگاه ژنراتور جهت پشتیبانی از یکی از دو خط اصلی اشاره شده در بالا استفاده میکنند که در صورت بروز اشکال به سرعت وارد مدار میگردد(نمونه ان در مجتمع ذوب مس خاتون اباد نصب شده است که ژنراتور 6 کیلو ولت در کمتر از 3 ثانیه در مدار قرار میگرد) حال سوال این است که ایا اگر از این نوع ژنراتور استفاده کنیم بهتر است(البته ژنراتور اشاره شده فوق با توان حدودا 1 مگا حول و حوش یک میلیارد تومان هزینه در بر داشته است) یا از یک ژنراتور ولتاژ پایین و یک ترانس افزاینده؟معایب و مزایای هرکدام چیست؟

rezariza

عضو جدید
لطفا در مورد تعداد واحد هایی که باید برای کارشناسی رشته برق قدرت پاس بشه و اینکه کدوم مهمتره و البته سخت تره اطلاعاتی قرار بدهید و اینکه چه دروسی زودتر پاس بشه بهتره.
با تشکر

afshin100

عضو جدید
سلام.من واسه پروژه matlab (درس مخايرات)كمك مي خوام.
تو موضوع پروژه موندم. خود پروژه بماند.:redface:

masoud468

عضو جدید
سلام دوست من
از مهندسين مشاور نيرو كه تمامي استانداردهاي خط رو بصورت جزوه نموده اند كمك بگير

masoud468

عضو جدید
با سلام مدير محترم تالار ميخوام واسه دوستمون در مورد اطلاعات خطوط انتقال مطلبي بصورت پي دي اف بزارم چيكار كنم؟

kamasha

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان عزیز
من مهندس الکترونیک هستم و در کارخانه ساخت ظروف یکبار مصرف چاپی کار میکنم در این جا برای تولید ورق پلی استایرن از دستگاههای اکسترودر استفاده میشود گرانول پس از حرارت دیدن در ماردون وارد هد شده و از این طریق وارد کلندر میشود کلندر از چندین غلتک
تشکیل شده است که با کنترل سرعت غلتک میتوان ورق را به ضخامتهای مختلف تبدیل کرد
و از طرفی دمای غلتک باید بین 50 تا 60 درجه باشد غلتک دارای دو مجرای ورودی و خروجی
آب است ولی در دراز مدت بدلیل رسوب آب مسیر غلتک مسدود میشود که با اسیدشویی
هم این مشکل بر طرف نمیشودواین باعث میشود که دمای غلتک زیاد شده و ورق موجدار
شود برای حل این مشکل من میخواهم از چیلر 15 تنی و مبدل حرارتیexchanger heating استفاده کنم که آب چیلر روغن مبدل را خنک کرده و روغن وارد غلتک شود تا غلتک رسوب نبندد و دمای غلتک ثابت بماند من برای انجام این کار با چند مشکل مواجهم:
1-اطلاعاتی درباره مبدل حرارتی و شرکتهای سازنده آن
2-قیمت چیلر 15 تنی و مبدل حرارتی
3-اطلاعاتی درباره شرکتهای انجام دهنده این پروژه

اول اینکه حتما از سیستم سختی گیر استفاده کنید و در مورد شرکت سازنده Heat exchanger یه شرکت معتبر آلمانی که تو هامبورگه و من هم یه سری کاتالوگ و CD ازش دارم به نام Alfa Laval است.در مورد قیمت یه سری به سایت www.damatajhiz.com بزنید.

iman3850

عضو جدید
با سلام. براي درس زبان تخصصي يك متن انگليسي به همراه ترجمه اش رو احتياج دارم. ممنون ميشم اگه كمكم كنيد. در مورد مباحث قدرت بايد باشه. مقدارش هم مهم نيست.
با تشكر

mjbir 2009

عضو جدید
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت همه مهندسان و دانشجویان عزیز
خواهشا اگه کسی در مورد ادوات فکتس سایت . مقاله یا کتابی سراغ داره بهم کمک کنه

salahshur

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان میخوام کمکم کنید این انواع ماشین رو به زبان فارسی برگردونم
wire-drawing machine
punch press
stirring machine
stirring machinمثل agitator ترجمه نشه لطفا چون بعد از یکدیگر اومدن در این متن من