تاپیک سوالات قدرتی

rashidishahram

مشاور صنعت برق
از رابطه teta=arc cos fi که teta1 از ضریب قدرت اولیه و teta2 از ضریب قدرت ثانویه بدست می آید. مثلا اگر ضریب قدرت موجود 0.8 باشد و بخواهید به ضریب قدرت 0.95 برسید teta1= arc cos 0.8 و teta2= arc cos 0.95

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
و P هم در این فرمول توان مصرفی کارخونه هستش؟

با اجازه شهرام جون ....
اره...توان مصرفی شرکته ....که توی قبض برق پیک توان مصرفیتو می نویسه....

در صورتیکه توان مصرفی و دیماند شما به هم نزدیکه ....میتونی دیماند رو در نظر بگیری ...

ارزوی موفقیت ...;)

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز

6770

عضو جدید
سلام دوستای خوبم :

می خوام بدونم که فرق zc توی بررسی قدرت با zc توی الکترومغناطیس چیه !!!!!
اگه می شه منو راهنمایی کنید .

k_m

عضو جدید
سلام

اگر نیاز به اطلاعات در مورد چگونگی کار با نرم افزار etap دارید میتوانید از help آن استفاده کنید یا از طریق آموزش دیدن اقدام کنید آریا پترونیر این کلاسها را برگزار میکند با این شماره تماش بگیرید 88662722 میتونند کمکتون کنند . موفق باشید

Amirabadi

عضو جدید
سلام خدمت همه مهندسین عزیز
میخاستم نحوه محاسبه مقدار خازن مورد نیاز برای بانک خازنی برای کارخونه ها بدونم و اینکه ضریب قدرت مدار توی این حالت حداقل چقدر باید باشه
ممنون:gol:
لطفا آدرس E-Mail بدید تا یک متن مفید و جامع براتون ارسال کنم.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
سلام دوستای خوبم :

می خوام بدونم که فرق zc توی بررسی قدرت با zc توی الکترومغناطیس چیه !!!!!
اگه می شه منو راهنمایی کنید .
Zc در بررسی قدرت امپدانس خازن هست که Zc=1/jcw است ولی zc الکترومغناطیس رو یادم نیست اگه می تونی فرمولشو بذار

rashidishahram

مشاور صنعت برق
یک سوال در یکی از تالارها دیدم جالب بود اینجا مطرح می کنم تا دوستان جواب بدهند.

چرا از یک ترانس یا مولد نمی توان بیشتر از مقدار نامی آن جریان کشید و توان آن ثابت است؟ یعنی مثلا ترانس 100 kav را نمی توان بیشتر جریان کشید با توجه به این که هر جقدر در ثانویه جریان کشیده می شود سمت اولیه هم به همان نسبت جریان کشیده می شود؟ (البته جواب در اون تالار نوشته شد.)

آخرین ویرایش:

iman3850

عضو جدید
بهترين و معتبرترين نرم افزار طراحي و آناليز مدار چيه ؟ orcad , pspice ,...???

kr_mhmd

عضو جدید
سلام دوست عزیز.شما میتوانید به کتاب مهندسی سیستمهای توزیع ترجمه دکترحقی فام انتشارات دانشگاه هرمزگان مراجعهکنید. با ارزوی موفقیت ( محمد کرابی)

kr_mhmd

عضو جدید
سلام دوست عزیز. همون pspice که خودت میدونی بهترینه. البته میتونید از matlab هم کمک بگیرید. (محمد کرابی)

kr_mhmd

عضو جدید
رشیدی عزیز این سوال شما برمیگرده به مسئله طراحی ترانس ومسائل عایق بندی و همچنین نسبت تبدیل ترانس. (کرابی محمد)

iman3850

عضو جدید
تفاوت orcad و pspice چيه؟ هر كدوم براي چه كاري مناسب هست؟
من الان سال دوم هستم و ميخوام يك نرم افزار مفيد رو ياد بگيرم اما نميدونم چي خوبه. لطفا راهنماييم كنيد.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
رشیدی عزیز این سوال شما برمیگرده به مسئله طراحی ترانس ومسائل عایق بندی و همچنین نسبت تبدیل ترانس. (کرابی محمد)
اقا محمد من جوابش رو می دونم ولی لطفا علت را کامل توضیح دهید جوابی که دادی کلی هست.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
یک سوال در یکی از تالارها دیدم جالب بود اینجا مطرح می کنم تا دوستان جواب بدهند.

چرا از یک ترانس یا مولد نمی توان بیشتر از مقدار نامی آن جریان کشید و توان آن ثابت است؟ یعنی مثلا ترانس 100 kav را نمی توان بیشتر جریان کشید با توجه به این که هر جقدر در ثانویه جریان کشیده می شود سمت اولیه هم به همان نسبت جریان کشیده می شود؟ (البته جواب در اون تالار نوشته شد.)

داش شهرام ...من قدرتی نیستم ولی تا حدودی با ترانسا اشنام....
....
شما محدودیت جریان نداری ....اونقدر می تونی جریان بکشی تا ترانست بسوزه....
معمولا در طراحیها یه درصدی از جریان نامی رو برای اطمینان بیشتر ...به جریان نامی اضافه می کنن و با اون عدد ...محاسبات رو انجام میدن ....
....
مشکلی که در اثر ازدیاد جریان پیش میاد ....
داغ شدن سیمهای سیم پیچ ....ذوب شدن لاک سیم مسی ...سوختن عایقها ....داغ شدن هسته ....از بین رفتن لایه عایقی ورقهای هسته...کاهش شار هسته و در نتیجه ان افت ولتاژ....داغ شدن روغن ترانس....کاهش مقاومت عایقی روغن ترانس ........................
....
همه اینها نتیجه گرمای بیش از حد سیمهای ترانسه که داره جریان زیادی رو عبور میده ...
....
واسیه همین در طراحیها ....علاوه بر پارامترهای دیگه .....
با تعیین کردن یه مرز برای جریان .....سطح مقطع سیم سیم پیچ رو بر اون اساس محاسبه می کنن ....
اگه این سطح مقطع کم باشه ...باعث داغ شدن ترانس و سوختن میشه
اگه این سطح مقطع زیادباشه ....باعث حجیم شدن ترانس و بالا رفتن هزینه میشه ....
....
ارزوی موفقیت ....;)

سلام به تمامی عزیزان
از دانشجویان عزیز خواهش میکنم تمام وقتشونو پای کتاب تلف نکنن حتما برن از نزدیک با تاسیسات برق قدرت که دیگه با الکترونیک وکنترل و کامپیوتر قاطی شده در تماس باشن چون سر کار کارگر یا مدیر به حساب اینکه مهندس برق گرفته ازتون توقع دارن.آلمانی و انگلیسی یادتون نره کار کنین یاد بگیرین

با سلام
میخواستم ببینم آیا مهندسی با آسانسورها کار کرده دنبال شرکت با استاندارد بالا در این زمینه میگردم.ممنون اگه پاسخ بدین

با سلام
در مورد کار با درایوهای صنعتی مخصوصا یوروترم سری 500E دنبال اطلاعات میگردم.نحوه ارتباط با درایو و تغییر دادن پارامترهاش اگه کسی کمک کنه ممنون میشم

iman3850

عضو جدید
من الان سال دوم هستم و ميخوام يك نرم افزار مفيد رو ياد بگيرم اما نميدونم چي خوبه. لطفا راهنماييم كنيد.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
داش شهرام ...من قدرتی نیستم ولی تا حدودی با ترانسا اشنام....
....
شما محدودیت جریان نداری ....اونقدر می تونی جریان بکشی تا ترانست بسوزه....
معمولا در طراحیها یه درصدی از جریان نامی رو برای اطمینان بیشتر ...به جریان نامی اضافه می کنن و با اون عدد ...محاسبات رو انجام میدن ....
....
مشکلی که در اثر ازدیاد جریان پیش میاد ....
داغ شدن سیمهای سیم پیچ ....ذوب شدن لاک سیم مسی ...سوختن عایقها ....داغ شدن هسته ....از بین رفتن لایه عایقی ورقهای هسته...کاهش شار هسته و در نتیجه ان افت ولتاژ....داغ شدن روغن ترانس....کاهش مقاومت عایقی روغن ترانس ........................
....
همه اینها نتیجه گرمای بیش از حد سیمهای ترانسه که داره جریان زیادی رو عبور میده ...
....
واسیه همین در طراحیها ....علاوه بر پارامترهای دیگه .....
با تعیین کردن یه مرز برای جریان .....سطح مقطع سیم سیم پیچ رو بر اون اساس محاسبه می کنن ....
اگه این سطح مقطع کم باشه ...باعث داغ شدن ترانس و سوختن میشه
اگه این سطح مقطع زیادباشه ....باعث حجیم شدن ترانس و بالا رفتن هزینه میشه ....
....
ارزوی موفقیت ....;)

ممنون از جوابت ولی از ترانس بیشر از جریان طراحی شده نمی توان جریان کشید. چون هسته هر ترانس برای توان خاصی طراحی می شود و اگر جریان از آن حد بالا رود هسته اشباع شده و جریان بیشتر نمی شود که در نتیجه باعث ازدیاد دما و همینایی می شه که شما گفتین.

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
ممنون از جوابت ولی از ترانس بیشر از جریان طراحی شده نمی توان جریان کشید. چون هسته هر ترانس برای توان خاصی طراحی می شود و اگر جریان از آن حد بالا رود هسته اشباع شده و جریان بیشتر نمی شود که در نتیجه باعث ازدیاد دما و همینایی می شه که شما گفتین.

چرا نمیشه .....پس جریان اتصال کوتاه چی میشه ؟

یعنی می خوای بگی ...وقتی خروجی ترانس ...اتصال کوتاه بشه .....جریان از جریان نامی بیشتر نمی شه؟؟!!؟؟

rashidishahram

مشاور صنعت برق
جریان اتصال کوتاه لحظه ای هستش مثل حالت گذرای ترانس. و اگر ادامه داشته باشه هسته ترانس باز هم اشباع می شه بر اساس منحنی مغناطیسی هسته.

آخرین ویرایش:

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
جریان اتصال کوتاه لحظه ای هستش مثل حالت گذرای ترانس. و اگر ادامه داشته باشه هسته ترانس باز هم اشباع می شه بر اساس منحنی مغناطیسی هسته.

نظرتون محترم ......ولی منو قانع نکرد ....:cry:

در این خصوص مطالعه می کنم ....:w16:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
...
در سن شما
فقط مطلب . من فکر می کنم .
با تشکر