تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

S_Ramezani

عضو جدید
با سلام به دوستان گل؛
سوال دوم سال گذشته 56(در مورد کرانداری سیگنال سوال کرده) گزینه 4 صحیح میشه.
تشکر میکنم از همه دوستان که حل دانشگاه تهران را قرار دادند و بحث و تبادل نظر کردند.
در تصویر زیر شبیه سازی را میبینید :
می دونیم دو ورودی داریم که اگه یکشون باشه ناپایدار میشه و گزینه 3 صحیح میشه ولی دقیقاً همانطور که دانشگاه تهران نوشته پاسخ به دوورودی باهم صفر میشه/
مشاهده پیوست 194639
مشاهده پیوست 194640
ممنون از جوابتون :gol:
واقعا بعضی از دوستان مثل شما انقدر پخته و سنجیده به دور از حاشیه ها برخورد میکنن که آدم حیفش میاد تشکر نکنه. بنظرم این نشوندهنده بلوغ منطق فردی مثل شماست. دعا میکنم دانشگاه بسیار خوبی قبول بشید (که البته با این منطق قوی و کامل مطمینم همینطور هم میشه).

یه نکته بنظرم رسید که خواستم از خودتون بپرسم. بنظرم تابع تبدیلهایی که لطف کردید طراحی کردید یه ایراد کوچیک داره اونم اینکه مثلا وقتی فقط ورودی R اعمال میشه باید خروجی y_r بدست بیاد که فکر کنم اگر شکل scope2 رو رو نمایش بدید با y_r داده شده در سوال بنظرم یکی نمیشه (بنظرم مقدار اولیه y_r شما 0.5 میشه نه صفر)

بازم ممنون که وقت گذاشتید.

S_Ramezani

عضو جدید
نمیدونم واللا، از نظر تئوری و ریاضیات جور در میاد ولی از نظر عملی و منطقی اصلا جور نمیاد
ببخشید ولی بنظرم تئوری و ریاضیات باید در راستای منطق باشه. شما کجای حل دانشگاه تهران رو میگید با منطق جور در نمیاد؟ میشه شفافتر توضیح بدین که این منطق کنترلی که قبلا هم گفتید چیه؟ چون واقعا همون اصطلاحا "منطق کنترلی" یکی از اساتید بوده که ذهن لااقل من یکی رو بهم ریخته...

باور کنید نمیخوام بشما یا استادی جسارت کنم چون گل بی عیب خداست و نباید انتظار داشت کسی بی اشتباه باشه. خود من شاید یک پاراگراف هم نتونم جزوه ای بنویسم... فقط و فقط میخوام بفهمم چه استدلالی پشت این منطق کنترلی هست؟

پیشاپیش از صبر و حوصلتون ممنونم:gol:

Dashpot

عضو جدید
ممنون از جوابتون :gol:
واقعا بعضی از دوستان مثل شما انقدر پخته و سنجیده به دور از حاشیه ها برخورد میکنن که آدم حیفش میاد تشکر نکنه. بنظرم این نشوندهنده بلوغ منطق فردی مثل شماست. دعا میکنم دانشگاه بسیار خوبی قبول بشید (که البته با این منطق قوی و کامل مطمینم همینطور هم میشه).

یه نکته بنظرم رسید که خواستم از خودتون بپرسم. بنظرم تابع تبدیلهایی که لطف کردید طراحی کردید یه ایراد کوچیک داره اونم اینکه مثلا وقتی فقط ورودی R اعمال میشه باید خروجی y_r بدست بیاد که فکر کنم اگر شکل scope2 رو رو نمایش بدید با y_r داده شده در سوال بنظرم یکی نمیشه (بنظرم مقدار اولیه y_r شما 0.5 میشه نه صفر)

بازم ممنون که وقت گذاشتید.
خواهش میکنم شما لطف دارید..
من بیشتر برام مقدار نهایی مهم بود هرچند در پاسخ به سوال فقط مهمه اون قطب های درمبدا باشند و اگه بقیه قطبها سمت چپ باشند مشکلی در روال پاسخ ایجاد نمیشه.البته متلب را بستم ولی اینجور که یادمه Yr از صفر شروع میشد.البته مطمئناً دقیق اون توابع تبدیل با شکل صورت تست یکسان نیست.اگه دوستی به تابع تبدیل اصلی دست پیدا کرد بذاره ممنون میشم.
از شمام و دوستان ممنونم و بهترینها را برایتان صمیمانه آرزومندم...

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ببخشید ولی بنظرم تئوری و ریاضیات باید در راستای منطق باشه. شما کجای حل دانشگاه تهران رو میگید با منطق جور در نمیاد؟ میشه شفافتر توضیح بدین که این منطق کنترلی که قبلا هم گفتید چیه؟ چون واقعا همون اصطلاحا "منطق کنترلی" یکی از اساتید بوده که ذهن لااقل من یکی رو بهم ریخته...

باور کنید نمیخوام بشما یا استادی جسارت کنم چون گل بی عیب خداست و نباید انتظار داشت کسی بی اشتباه باشه. خود من شاید یک پاراگراف هم نتونم جزوه ای بنویسم... فقط و فقط میخوام بفهمم چه استدلالی پشت این منطق کنترلی هست؟

پیشاپیش از صبر و حوصلتون ممنونم:gol:
:smile:
این راه حل اومده یه سیستم فیدبک دار رو با یه تابع تبدیل مدل کرده، بعد دو تا ورودی هم اندازه و با علامت مخالف رو به سیستم اعمال کرده، این کار دقیقا مثه این هست که شما دو تا ورودی رو قبل از ورود به سیستم از همدیگه کم کنی! فقط یه خورده پیچ و تاب داده شده
اما شما توی هیچ سیستم کنترلی ای نخواهید دید که دو تا ورودی که به سیستم میدیم قبل از ورود با هم ساده بشن!
کوچکترین ورودی به این سیستم کافیه تا خروجی نا محدود به وجود بیاد و این خروجی نا محدود دائما به ورودی فیدبک میشه

S_Ramezani

عضو جدید
:smile:
این راه حل اومده یه سیستم فیدبک دار رو با یه تابع تبدیل مدل کرده، بعد دو تا ورودی هم اندازه و با علامت مخالف رو به سیستم اعمال کرده، این کار دقیقا مثه این هست که شما دو تا ورودی رو قبل از ورود به سیستم از همدیگه کم کنی! فقط یه خورده پیچ و تاب داده شده
اما شما توی هیچ سیستم کنترلی ای نخواهید دید که دو تا ورودی که به سیستم میدیم قبل از ورود با هم ساده بشن!
کوچکترین ورودی به این سیستم کافیه تا خروجی نا محدود به وجود بیاد و این خروجی نا محدود دائما به ورودی فیدبک میشه
راه حل دانشگاه تهران "یک" تابع تبدیل تعریف نکرده! بلکه خروجی رو بصورت ترکیبی از ورودیها بیان کرده و این طرز بیان در سیستمهای MIMO کاملا صحیحه. اگر خواستید میتونم ارجاعتون بدم به کتاب اوگاتا که ببینید این کار کاملا صحیحه
علاوه بر این استدلال شما هم برام قابل قبول نیست چون ما داریم تئوریک بحث میکنیم. اگر بخواهیم دیدگاه شمارو داشته باشیم پس اصلا نباید پاسخ ضربه و پله رو درسیستمها بحث کنیم چون واقعیت اینه که حتی ایجاد توابع بسیار ساده مهندسی برق مثل تابع پله و ضربه ایده آل هم در عمل غیرممکنه.

بنظرمن اون نحوه استدلال داره اساسا یک خط بطلان روی دروس سیگتال و مدار و کنترل و... خیلی از مباحث مهندسی برق که تئوری محض هستن میکشه!

راستش جسارتا من دنبال یه استدلال محکم بودم. یه پیام خصوصی هم براتون میفرستم لطفا اگر میتونید لطف کنید پیگیریش کنید.

ممنون :gol:

millad!

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
یه سوالی هست که جوابشو گذاشتم برای مدرسان شریفه
دقیقا سوال کنکور هستش که سنجش گزینه 2 رو صحیح میگه ولی مدرسان با فرمولی که داده میگه 1 صحیح است
میخواستم نظر شمارو بدونم آیا سنجش اشتباه گزینه رو مطرح کرده یا مدرسان اشتباه میگه
فردا کنکور داریم...التماس دعا داریم!1jpg.jpg2.jpg

mojzar

عضو جدید
سوالاتش سخت نبود باید دقت می کردی که من بی دقتی کردم سر سوالاتش ، یه فضای حالت داده بود مقدار نهایی سیستم رو می خواست که با لاپلاس حل می کردی
یه شبیه سازی سیالاتی داده بود
یه سوال داده بود که 4 تا گزینه رو باید تحلیل می کردی یادتون باشه سیستم که درجه صفره هیچ وقت بدون خطا نمیتونه پله رو ترک کنه ، من بین دو گزینه شک کردم یادم رفت اصلن این موضوع رو
یه دونه دیاگرام روت لوکاس داده بود که تا یه قسمتی پایداری داشت ، چون یه صفر سمت راست داشت نا مینیمم فاز بود ولی بخار اون قسمت پایدار باید می حساب می کردی به ازای چه فید بکی باعث میشه حداقل به ازای مقادیری از k سیستم پایدار باشه که فیدبک مثبت بود که من باز هم در جمع و تفریق اشتباه کردم !!!
یه سوال دیگه هم مربوط به پیدا کردن مقدار k ار راه راث برای پیداری بود به صورت پارامتری که کاری نداشت موفق باشید و با تمرکز نه مثل من که 4 تا تستی که خیلی خوب بلد بودم رو الکی اشتباه زدم

redhat7

عضو جدید
بچه ها سوال 107 چطوری حل میشه؟

تابع تبدیل و بدست بیاریم بعدش ضرب در یک s ام (پله) کنیم؟ اینطوری که یه جواب ( یه درایه) بدست میاد. اونم 6/8 ـه.

باید کار خاصی بکنیم؟

juvefans

کاربر ممتاز
اره
کنترلش اسونه

سوال 106:
گذینه 2 خیلی ساده بدون هیچ نکته ای

مکان بکشید . حالا صفر b را اگر بین -1 و -5 قرار بدیم همواره سیستم برای k>0 پایدار است ( سوال گفته k رو مثبت بگیریم )
اگر باور ندارید ، b=3 ، راث و نتیجه K>-63 یعنی همواره طبق فرض سوال این شرط برقرار است .;)
:gol:

890031156

کاربر ممتاز
سوال 106:
گذینه 2 خیلی ساده بدون هیچ نکته ای

مکان بکشید . حالا صفر b را اگر بین -1 و -5 قرار بدیم همواره سیستم برای k>0 پایدار است ( سوال گفته k رو مثبت بگیریم )
اگر باور ندارید ، b=3 ، راث و نتیجه K>-63 یعنی همواره طبق فرض سوال این شرط برقرار است .;)
:gol:
به مثبت بودن k توجه نکردم

890031156

کاربر ممتاز
بچه ها سوال 107 چطوری حل میشه؟

تابع تبدیل و بدست بیاریم بعدش ضرب در یک s ام (پله) کنیم؟ اینطوری که یه جواب ( یه درایه) بدست میاد. اونم 6/8 ـه.

باید کار خاصی بکنیم؟
خب دو تا گزینه میمونه
فقط کافیه بین x1&x2 یه رابطه پیدا کنیم
از سطر اول ماتریس دائمی ایکس 1 یک پنجم ایکس 2 میاد

samin_m

کاربر ممتاز
سوال 108،میمنیمم یا غیر مینیمم قاز بودن رو میشه از روی مکان متوجه شد؟؟

juvefans

کاربر ممتاز
سوال 108 به نظر من 2 میشه چون مکان برای k<0 رسم شده چون طرف راست صفر میبینیم جز مکان هست . پس چون در صورت سوال خبری از k نیست این موضوع به فیدبک مثبت بودن برمیگرده .;)

890031156

کاربر ممتاز
سوال 108 به نظر من 2 میشه چون مکان برای k<0 رسم شده چون طرف راست صفر میبینیم جز مکان هست . پس چون در صورت سوال خبری از k نیست این موضوع به فیدبک مثبت بودن برمیگرده .;)
انصافا خیلی ضایع بود این سوال!!!!!!!!پرسیده مینیمم فازه یا نه اون وقت گزینه همش غیرمینیمم فازه!:D

890031156

کاربر ممتاز
خوش بحال مکانیکی ها
کنترلشون اسون بود
خدا کنه کنترل مام اسون باشه
سوال 110 1
108 2
107 3
106هم 2
:)

یه برقی

عضو جدید
عذر خواهی

عذر خواهی

دوستان من چند وقت پیش راجب یکی از بزرگواران که شاید شما ها خیلی از جزوه ها و کلاس های این اساتید استفاده کرده باشید گله کردم اشکارا هر چند خود شما هم یه سری چیزها رو شاید بدونید به هر حال

من این موضوع گریبان گیر خودم شدم...واقعا وقتی به سوال ها سریع جواب میدیم ممکنه بنا به هر دلیلی اشتباهی صورت بگیره ...کما این که این اتفاق برای من راجب اکثر سوال ها افتاد امشب !! و واقعا این حس بد رو از نزدیک حس کردم نمیدونم شاید اه ایشون منو گرفت...

به هر حال دوستان گلم اگه یه وقت شما رو نارحت کردم یا اون بزرگوار رو از همه ی شما و مخصوصا ایشون عذر می خوام البته این باعث نمیشه هنوز خیلی چیز ها رو کتمان کنم ولی دیگه ترجیح میدم اگه استادی خیلی خیلی خوب بود و کسی ازش راجبش پرسید تمام خوبی هاشو بگم ولی اگه راجب کسی دیگه ای پرسید که حتی ذره ای بی خیال ولی ترجیح میدم سکوت کنم یا چیزی نگم و بگم نمیدونم اصلا ..

درست مثل این که یه بابایی میره برای برای تحقیق از خواستگار دخترش اگه اون پسر زبان زد عام و خاص باشه همه میگن به به خیلی خوبه پسره و از دستش ندی و... ولی اگه درصدی اونی نباشه که باید میبود یا حتی کمی بیش تر یا کمتر طرفی که ازش سوال پرسیده میشه و ... میگه من چیزی نمیدونم و ختم کلام...

امیدوارم خدا هم منو ببخشه و همچنین شما دوستای گلم و همچنینی اون بزرگوار...
.
.
به امید موفقیت همه ی شما عزیزان.:gol:

آخرین ویرایش:

mojzar

عضو جدید

سوال 108 2 میشه چون برای مقادیری از k مقدار پایدار وجود داره در صورتی که فیدبک منفی باشه یکی از ضرایب راث صفر میشه و کلا سیستم نا پایدار پس باید فیدبک مثبت باشه تا باعث بشه مقداری از k پایدار بمونه
من خیلی بی دقتی کردم ، من TA کنترل بودم ولی خیلی بی دقتی کردم و اصلا حال خوبی نداشتم سر کنترل :(

juvefans

کاربر ممتاز
یه نکات تاریکی از دیشب یادم میاد ببینید موافقید ؟
1- اون سوال رسم k بر حسب قسمت حقیقی S
اون گذینه ای درست بود که هیچ جا مجانب ها قطع نمیشد ؟ و مثلا یه چیزی شبیه فراجهش نداشت
2- اون سوال دوم که طراحی بود :
گذینه ای مشد که H=10 و C=10(S+2.2) اگر اشتباه نکنم .- دفترچه c گذینه 3 .

Armin-Z

کاربر ممتاز
یه نکات تاریکی از دیشب یادم میاد ببینید موافقید ؟
1- اون سوال رسم k بر حسب قسمت حقیقی S
اون گذینه ای درست بود که هیچ جا مجانب ها قطع نمیشد ؟ و مثلا یه چیزی شبیه فراجهش نداشت
2- اون سوال دوم که طراحی بود :
گذینه ای مشد که H=10 و C=10(S+2.2) اگر اشتباه نکنم .- دفترچه c گذینه 3 .
اولی رو فک میکنم اونی میشد که سمت راستش یه قسمت کوچیک فراجهش داشت

juvefans

کاربر ممتاز
اولی رو فک میکنم اونی میشد که سمت راستش یه قسمت کوچیک فراجهش داشت

آخه این دیگه سوال ریاضی بود ، طبق ریاضی که نباید منحنی مجانب هاشو قطع کنه . بحث "بود" و " پاسخ گذرا " نبود آخه که به قطبها فکر کنیم !

Armin-Z

کاربر ممتاز
آخه این دیگه سوال ریاضی بود ، طبق ریاضی که نباید منحنی مجانب هاشو قطع کنه . بحث "بود" و " پاسخ گذرا " نبود آخه که به قطبها فکر کنیم !
مجانبو قطع نکرده بود که

juvefans

کاربر ممتاز
مجانبو قطع نکرده بود که
اینو ببین هیچ فرا جهشی نداره . دیگه شکی به این که نیست . اما شیرین آبادی گذینه فراجهش دار رو گفت درسته !!!

samin_m

کاربر ممتاز
اینو ببین هیچ فرا جهشی نداره . دیگه شکی به این که نیست . اما شیرین آبادی گذینه فراجهش دار رو گفت درسته !!!

حق با علی عزیز ه!!!

وقتی از جلسه اومدم بیرون یادم افتاد ک چرا اینو حل نکردم!!!!!!!!!!!!

دلم سوخت!!هه هه

این سوال مربوط ب رسم نمودار سوم دبیرستان هست،نباید توی کنترل میدادن!!

بالا