تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

ali_511

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
این تاپیک برای مباحثه کنکوری پیرامون درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد ،
ایجاد شده است.
کاربران گرامی هر گونه اشکال درسی ، نکته جدید کنکوری و هر صحبت و بحثی در مورد این درس دارند، در این تاپیک مطرح کنند
.

1-لطفا از پرداختن به هجویات و مطالبی که مربوط به عنوان این تاپیک نیست (اسپم) شدیدا خودداری کنید.تا علاوه بر احترام به حقوق خود و سایرین نظم تالار تحصیلات تکمیلی رعایت شود.
2-از درخواست جزوات کنکوری و درخواست معرفی منابع حول این درس در این تاپیک خودداری کنید.تاپیک هایی برای این امر قبلا ایجاد شده است.
3-برای پرسیدن سوالات می توانید سوال خود را با خط خوانا نوشته اسکن و یا توسط موبایل عکسی تهیه کرده و انرا در خود سایت مهندسان اپلود کنید، کاربرانی هم که قصد پاسخ گویی دارند بهتر هست از همین روش استفاده کنند.
4-حدالمکان سعی شود از
نرم افزارمتلب برای پاسخ گویی و اثبات نتایج استفاده کنید.
4-امیدوارم این تاپیک گامی کوچک در جهت ارتقای علمی ما و شما باشد.وهمه عزیزان (اعضا و مهمانان عزیز) بتوانند از آن استفاده کافی را ببرند.

موفق و پایدار باشید
:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

barghghodrat.ir

عضو جدید
این بخشی که فرمودن در کنار حل هر تست کد متلب و منحنی به دست آمده نوشته بشه یک کار بسیار ارزشمنده . چون شما می تونید ایده های جدیدی که ممکنه در سالهای آینده در تستها بیاد رو از دل سوالات سال قبل بیرون بکشید . چون با نرم افزار میشه با منحنی بازی کرد و شرایط مختلف رو تست کرد. یک کار ماندگار پر ارزشیه البته به شرطی که جدی گرفته بشه

EECi

مدیر بازنشسته
یک نرم افزار کمکی ساده برای درس کنترل
سلام

http://www.4shared.com/file/tX3w27tZ..._CONTROL.html?

این نرم افزار رو به کمک gui متلب طراحی کردم .کار با اون خیلی راحت هست.کافیه ضرایب صورت و مخرج تابع تبدیل رو در جای خالی بنویسید تا انواع نمودارهای نایکوئیست, بود, مکان هندسی ریشه ها, پاسخ پله و پاسخ ضربه رو ببینید. خودم در طی مطالعه برای درس کنترل هر سوال رو که شک داشتم باهاش چک میکردم. همینطور میتونید در مباحث مختلف با امتحان کردن ضرایب مختلف و تابع های متفاوت, ببینید اثر هر تغییر در نمودار بود یا نایکوئیست یا مکان هندسی و همینطور پاسخ پله و پاسخ ضربه و...چه تفاوتی ایجاد میشه. در کل دید خیلی خوبی بهتون میده و همینطور میتونید سوالات مختلف رو باهاش چک کنید
روش کار:
ابتدا باید حتما جعبه ابزار control systems از toolbox های متلب نصب شده باشه
بعد از اون هر دو فایل آنزیپ شده محتوی پوشه زیپ رو در پوشه فعال متلب(پوشه ای که متلب فایلها رو در اون ذخیره میکنه و از اونجا هم باز میکنه) کپی کنید
سپس فایل CONTROLPLOT.m رو باز کنید و اون رو run کنید(همون مثلث سبز بالای صفحه رو کلیک کنید یا میتونید به جاش F5 رو بزنید)
میبینید که واسط گرافیکی باز میشه
کار با این واسط گرافیکی راحت است
اگر تابع تبدیل شما به فرم چند جمله ای در صورت و مخرج هست کافیه از دو گزینه بالایی گزینه forme chandjomlei رو انتخاب کنید. سپس ضرایب صورت و مخرج رو در جاهای خالی که تعبیه شده بنویسید. مثلا اگر صورت تابع تبدیل شما s2 + 5s + 3 هست باید سه عدد یک و پنج و سه رو به ترتیب هر کدام با یک فاصلهspace در جای خالی"soorat" بنویسید و به همین ترتیب برای مخرج. حالا میتونید با کلیک کردن روی هر کدام از کلیدها, نمودار دلخواه رو رسم کنید
اگر هم که فرم تابع تبدیل شما به فرم صفر و قطب بود, مثلا صورت باشه:10*(s+1)(s+5) کافیه در قسمت خالی"zaribe tabe tabdil" عدد 10 و در قسمت soorat" صفرهای صورت که یک و پنج هستند رو با فاصله بینشون بنویبسید.
به همین ترتیب برای مخرج
سپس روی هر کدام از دکمه ها که کلید کنید نمودار اون رو براتون رسم میکنه

ضمنا پایین صفحه هم یک تیک هست که کنارش نوشته"hefze nemoodare ghabli" و اگر اون رو تیک بزنید, هر شکل جدید روی شکل قبلی رسم میشه(با حفظ شکل قبلی با رنگ دیگه) فایدش اینه که میتونید ببینید مثلا افزودن یک صفر جدید به تابع تبدیل چه تغییری در نمودار پاسخ پله یا مکان یا.... ایجاد میکنه(البته بدیهی هست که دوتا نموداری که روی هم رسم میشن باید از یک جنس باشن. مثلا نمیتونید پاسخ پله رسم کنید و سپس اون تیک رو بزنید و بعد روش نمودار مکان همندسی رسم کنید)

ضمنا در هر نموداری با کلیک روی خود نمودار خصوصیات اون نمودار براتون نوشته میشه. مثلا در مکان هندسی ریشه ها با کلیک روی مکان براتون k اون نقطه خاص رو مینویسه
از این نرم افزار برای جبرانسازی و روث هرویتز و خطا و پاسخ پله و ضربه و نایکوئیست و بود و مکان هندسی ریشه ها میتونید استفاده کنید
این پست قبلا توسط یکی از اعضا گذاشته شده
ایشان برنامه ای برای این منظور با متلب نوشتن

پرهام کارا

عضو جدید
سلام خسته نباشید من یک کتاب کنترل خطی پوران پژوهش تالیف امین رضائی رو گرفتم واقعاً کتاب بسیار خوبی
یک سری اشکالات اساسی که از خوندن سایر کتابها پیدا کرده بودم با این کتاب اونها رو حل کردم
یه کتابیه که مسائل کنترل رو بسیار مفهومی و شیرین با متن روان بیان کرده به نظر من که اکثر کتابهای کنترل خطی کنکور رو بررسی کردم این کتاب از همه اونها از هر لحاظ بهتره
من که شروع کردم این کتاب رو مو به مو بخونم واقعا لذت می برم خیلی عالی نوشته شده معلوم معلومه نویسندش کاملا به کنترل مسلطه. مطمئنم با خوندن این کتاب دیدتون نسبت به نحوه مطالعه کنترل عو ض میشه

حالا اگه دوستان اجازه بدن می خواستم این کتاب رو به عنوان مرجع این تاپیک تعیین کنیم و مسائل چالشی کنترل رو از روی این کتاب بررسی کنیم
اگه کسی تمایل داره اعلام آمادگی کنه

EECi

مدیر بازنشسته
مهندس لطف کنید یک معرفی از کتاب اقای رضایی در این تاپیک بنویسید:
[h=3]+++ گفتگوی خودمانی ارشدی ها ی 92 - فصل دوم - به یاد بچه های پایین شهر![/h]
من فعلا کتاب اقای رضایی رو ندیدم و راستش هنوز درس کنترل رو حتی شروع هم نکردم ، ان شالله از 15 تیر این درس رو شروع می کنم و از اون زمان با شما همراه خواهم بود

Dashpot

عضو جدید
چگونه بر درس کنترل خطی کنکور 92 مسلط شویم؟

چگونه بر درس کنترل خطی کنکور 92 مسلط شویم؟

سلام بر دوستان عزیز و کنکوری و غیر کنکوری!
هرگونه راهنمایی،پیشنهادی برای بهتر و مفیدتر خوندن درس کنترل خطی ارشد 92 دارین،بفرمایین.
جزوه یا کتاب خاصی هم سراغ دارین،پیشنهاد بدین و در صورت امکان لینک جزوه رو هم قرار بدین.بچه ها درس کنترل خطی رو باید جدی بگیریم،هرسال یه جورایی سخت تر میدن!انگار بین اساتید دانشگاه ها سر این موضوع رقابت ایجاد شده.با تشکر از حسن توجه همگی.:smile:

dadash masoud

عضو جدید
سلام بر دوستان عزیز و کنکوری و غیر کنکوری!
هرگونه راهنمایی،پیشنهادی برای بهتر و مفیدتر خوندن درس کنترل خطی ارشد 92 دارین،بفرمایین.
جزوه یا کتاب خاصی هم سراغ دارین،پیشنهاد بدین و در صورت امکان لینک جزوه رو هم قرار بدین.بچه ها درس کنترل خطی رو باید جدی بگیریم،هرسال یه جورایی سخت تر میدن!انگار بین اساتید دانشگاه ها سر این موضوع رقابت ایجاد شده.با تشکر از حسن توجه همگی.:smile:
غير از اين كه با يد يه كتاب خوب كنترلو انتخاب كني و باهاش زندگي كني
من يه پيشنهاد دارم بعد از دو سه روز كنترل خوندن يه روز بشينو با مطلب هرچي مكان و نايكويست كه ميتونيو رسم كن خيلي خوبه اگه وقتشو داري.!

Dashpot

عضو جدید
سلام و خداقوت خدمت دوستان عزیز،من برای درس کنترل تو انتخاب کتاب راهیان ارشد(تقوی) و پوران(رضایی)موندم.در صورت امکان راهنماییم کنین.سپاس

Muhammad1986

عضو جدید
سلام
دوستان توی رشته ی شناور اتوماسیون و ابزار دقیق از کنترل مدرن هم سوال میاد.کتاب کنترل خطی پوران پژوهش کنترل مدرن رو هم پوشش میده!؟

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
دوستان توی رشته ی شناور اتوماسیون و ابزار دقیق از کنترل مدرن هم سوال میاد.کتاب کنترل خطی پوران پژوهش کنترل مدرن رو هم پوشش میده!؟
تا اونجایی که من میدونم از کنترل غیر خطی چند تا سوال میاد

rezarst1911

عضو جدید
سلام دوستان من توی کتاب پوران صفحه 34 شکله 3 یه اشکال دیدم کسی درستش رو میدونه ؟
بعد من نمیدونم این خطوط عمودی چیه بینه حروف گذاشتن . مثلا نوشته A یه خط عمود بعدش B/G یعنی چی ممنون میشم کمکم کنید (شاید منظورش همون تقسیم باشه )

navid_r

کاربر فعال تالار برق , کنکور و تحصیلات تکمیلی
سلام دوستان من توی کتاب پوران صفحه 34 شکله 3 یه اشکال دیدم کسی درستش رو میدونه ؟
بعد من نمیدونم این خطوط عمودی چیه بینه حروف گذاشتن . مثلا نوشته A یه خط عمود بعدش B/G یعنی چی ممنون میشم کمکم کنید (شاید منظورش همون تقسیم باشه )

اگه بتونی یه عکس از صفحه مورد نظر بگیری خیلی راحت تر میشه اشکال رو بررسی کرد من خودم ندارمش والا

Dashpot

عضو جدید
دوست عزیز سلام؛
در صفحه 34 شکل 3 سمت چپ رو باید اصلاح کنی.به این شکل که بلوک تابع تبدیل (G(S نزدیک ورودی B رو بر میداری(B رو مستقیم به جمع کننده میکشی) درست میشه.تمامی روابط دیگه درستند.اون علامت / هم کتاب من نداره.موفق باشین.

Dashpot

عضو جدید
سلام.من کتاب پوران کنترل رو گرفتم ولی حجمش زیاده،از دوستان کسی هست حاضر باشه رقابتی این کتاب رو تموم کنیم و اشکالاتمون رو در صورت ایجاد برطرف کنیم؟سپاس

FAEZEH_EE

عضو جدید
سلام.من کتاب پوران کنترل رو گرفتم ولی حجمش زیاده،از دوستان کسی هست حاضر باشه رقابتی این کتاب رو تموم کنیم و اشکالاتمون رو در صورت ایجاد برطرف کنیم؟سپاس

سلام

من هنوز نخریدمش.از رو الفی دارم میخونم تا آخر هفته برم بخرم.اگه بشه تا آخر تابستون تمومش کنم حتما برای رفع اشکال میام اینجا.

خوبه که یه تعداد از رو یه منبع بخونن.

Dashpot

عضو جدید
سلام

من هنوز نخریدمش.از رو الفی دارم میخونم تا آخر هفته برم بخرم.اگه بشه تا آخر تابستون تمومش کنم حتما برای رفع اشکال میام اینجا.

خوبه که یه تعداد از رو یه منبع بخونن.
من اشتباه کردم 19400 خریدمش.به سایت پوران سر بزنین و با خرید اینترنتی 20 درصد تخفیف بگیرین.کتاب کامل و خوبیه.آدم اگه میخواد وقت بذاره رو این جور کتابا بذاره بنظرم بهتره.سپاس

rezarst1911

عضو جدید
سلام من حاضرم با هر کسی که دوست داره رقابتی درس بخونیم .هر کسی خواست یه پیام خصوصی بده تا شماره موبایلمو بهش بدم .

آخرین ویرایش:

3tare_87

عضو جدید

خطوط عمودی مثلا + هستن!! A+B/G
شکل سمت چپ اشتباهه یه جمع کننده قبل بلوک G (مسیر اصلی)که سیگنال B با علامت مثبت واردش میشه!!!
جمع کننده و بلوک G که پایینه رو خط بزنید.

Dashpot

عضو جدید
خطوط عمودی مثلا + هستن!! A+B/G
شکل سمت چپ اشتباهه یه جمع کننده قبل بلوک G (مسیر اصلی)که سیگنال B با علامت مثبت واردش میشه!!!
جمع کننده و بلوک G که پایینه رو خط بزنید.
شما به شکل 4 ایراد گرفتین.که کاملاً درسته .فقط شکل 3 سمت چپ b باید مستقیماً به جمع کننده بره و نه با تابع تبدیل g

3tare_87

عضو جدید
شما به شکل 4 ایراد گرفتین.که کاملاً درسته .فقط شکل 3 سمت چپ b باید مستقیماً به جمع کننده بره و نه با تابع تبدیل g
نه منظور منم همون شکل سه بود!!درسته b مستقیم به جمع کننده بره اما جمع کننده قبل از بلوک G باید قرار بگیره نه بعدش!!

پرهام کارا

عضو جدید

سلام من از انتشارات پرسیدم گفتند اون علامت های عمودی همون + هستند به خاطر ضعف در چاپ اونجوری افتادن
موفق باشین

alielec

عضو جدید
مثال 31 صفحه ی 47 کتاب پوران یه G1h توی مخرج جا ننداخته؟!
این کتاب هم کم اشتباه نداره!!

بالا