تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اینو ببین هیچ فرا جهشی نداره . دیگه شکی به این که نیست . اما شیرین آبادی گذینه فراجهش دار رو گفت درسته !!!
درسته شکل شما ولی اون فرا جهش در حد خیلی کمی هست و توی اون شکل گزینه ها فقط به خاطر اینکه فرق گزینه ها معلوم شه اونجوری نشون داده شده:
kkk.jpg
پ.ن: البته درست میفرمایید، نباید مجانب -1 رو قطع میکرده، میتونه سوال غلط باشه!

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز

حق با علی عزیز ه!!!

وقتی از جلسه اومدم بیرون یادم افتاد ک چرا اینو حل نکردم!!!!!!!!!!!!

دلم سوخت!!هه هه

این سوال مربوط ب رسم نمودار سوم دبیرستان هست،نباید توی کنترل میدادن!!
نه ثمین جان اگه جوابت همینه که علی جان میگه خوشحال باش چون اشتباه میزدی :smile:
مربوط به مکان هندسی و نقطه شکست هست
پ.ن: الان خودمم شک کردم، به نظرم سوال غلطه ، باید پیک داشته باشه ولی نباید -1 رو قطع کنه!!!

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
نه ثمین جان اگه جوابت همینه که علی جان میگه خوشحال باش چون اشتباه میزدی :smile:
مربوط به مکان هندسی و نقطه شکست هست

متاسفانه 100% باهات مخالف ام

سوال گفته مقادیر حقیقی S و میدونیم k هم حقیقی هس!!

انگار بخوای یه تابع ک x و y هر دو حقیقی هستن رو رسم کنی!

توی رسم مکان هندسی ما سه عامل Re و Im و K داشتیم ک نشون دادن Re و Im از دو محور استفاده میکردیم،و k رو مجزا حساب میکردیم!!

اما الان Im نداریم!! k و Re{s} هستن ک باید رسم بشن!

Armin-Z

کاربر ممتاز

متاسفانه 100% باهات مخالف ام

سوال گفته مقادیر حقیقی S و میدونیم k هم حقیقی هس!!

انگار بخوای یه تابع ک x و y هر دو حقیقی هستن رو رسم کنی!

توی رسم مکان هندسی ما سه عامل Re و Im و K داشتیم ک نشون دادن Re و Im از دو محور استفاده میکردیم،و k رو مجزا حساب میکردیم!!

اما الان Im نداریم!! k و Re{s} هستن ک باید رسم بشن!
ثمین جان این دقیقا مثه این میمونه که محور حقیقی مکان هندسی رو در نظر بگیری دیگه
کلید استاد شیرین آبادی هم گزینه سمت راست پیک دار رو اعلام کرده

samin_m

کاربر ممتاز
ثمین جان این دقیقا مثه این میمونه که محور حقیقی مکان هندسی رو در نظر بگیری دیگه
کلید استاد شیرین آبادی هم گزینه سمت راست پیک دار رو اعلام کرده

خب قربون شکلت برم من! اشتباه کرده دیگه! مثل سوال 63....

شکلش رو هم علی جان زحمت کشیده گذاشته! همون درسته!

درباره سوال 63 هم بگم،هرکسی ک حتی یک بار برای پاس شدن پایان ترم هم خونده باشه میدونه ts=4/a و تقاطع نایکوسیت با -1 نشانگر ریشه روی محور موهومیه یعنی میخوای بگی طراح حواسش ب این موضوعات ب این سادگی نبوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!! من میگم توی گزینه 3 طراح برای K<0 و تقاطف با +1 رو هم مد نظر داشته،برای همین از لفظ ممکنه استفاده نکرده تا گزینه 3 غلط بشه

Armin-Z

کاربر ممتاز

خب قربون شکلت برم من! اشتباه کرده دیگه! مثل سوال 63....

شکلش رو هم علی جان زحمت کشیده گذاشته! همون درسته!

درباره سوال 63 هم بگم،هرکسی ک حتی یک بار برای پاس شدن پایان ترم هم خونده باشه میدونه ts=4/a و تقاطع نایکوسیت با -1 نشانگر ریشه روی محور موهومیه یعنی میخوای بگی طراح حواسش ب این موضوعات ب این سادگی نبوده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!! من میگم توی گزینه 3 طراح برای K<0 و تقاطف با +1 رو هم مد نظر داشته،برای همین از لفظ ممکنه استفاده نکرده تا گزینه 3 غلط بشه
راجع به 63 هم اشتباه میکنی گزینه 3 که بدون شک درسته، اما تو گزینه 2 ورودی رو مشخص نکرده که!
من با این سوال فهمیدم که اون سوال پارسال هم اگه اون اشتباه تایپی هم نبود باز هم گزینه 2 غلط بود!

spatula

عضو جدید
ولی میشه به کلید پارسال سازمان سنجش ارجاع داد که اون گزینه رو بدون مشخص بودن ورودیش درست گرفت....

Armin-Z

کاربر ممتاز
ولی میشه به کلید پارسال سازمان سنجش ارجاع داد که اون گزینه رو بدون مشخص بودن ورودیش درست گرفت....
بله دقیقا میشه
ولی اونجا اشتباه تایپی شده بود و همه فک کردن که به خاطر اشتباه تایپی اون گزینه انتخاب شده، اما به نظرم به خاطر مشخص نبودن ورودی اون گزینه انتخاب شده بود

spatula

عضو جدید
بله دقیقا میشه
ولی اونجا اشتباه تایپی شده بود و همه فک کردن که به خاطر اشتباه تایپی اون گزینه انتخاب شده، اما به نظرم به خاطر مشخص نبودن ورودی اون گزینه انتخاب شده بود
شایدم شما درست می گید ، حل های کنکور پارسال رو که نگاه می کنیم همه می گفتند Ts می شه 1.4 ....ولی این سوال امسال گزینه ی 3 هم یکم مشکوکه...اون حرفی که دوستمون زد هم درسته..... ما وقتی منفی یک را مورد تحلیل قرار می دادیم که k>0 بود و اگر k<0 باشه فکر کنم نقطه ی 1 مورد تحلیل میشه.(یادمه تو جهش همچین چیزی نوشته بود الان یادم نیماد کجاش بود)

Armin-Z

کاربر ممتاز
شایدم شما درست می گید ، حل های کنکور پارسال رو که نگاه می کنیم همه می گفتند Ts می شه 1.4 ....ولی این سوال امسال گزینه ی 3 هم یکم مشکوکه...اون حرفی که دوستمون زد هم درسته..... ما وقتی منفی یک را مورد تحلیل قرار می دادیم که k>0 بود و اگر k<0 باشه فکر کنم نقطه ی 1 مورد تحلیل میشه.(یادمه تو جهش همچین چیزی نوشته بود الان یادم نیماد کجاش بود)
ببین دوستم، اون نقطه 1 اصن ویژگی نقطه -1 رو نداره که، ما فقط برای اینکه تحلیلمون راحت شه توی k منقی به جای اینکه نمودار رو برعکس کنیم میومدیم نقطه 1 رو در نظر میگرفتیم
وگرنه به ازای هر بهره ای اگه از -1 رد شه، به ازای همون بهره ریشه روی jw داره

spatula

عضو جدید
ببین دوستم، اون نقطه 1 اصن ویژگی نقطه -1 رو نداره که، ما فقط برای اینکه تحلیلمون راحت شه توی k منقی به جای اینکه نمودار رو برعکس کنیم میومدیم نقطه 1 رو در نظر میگرفتیم
وگرنه به ازای هر بهره ای اگه از -1 رد شه، به ازای همون بهره ریشه روی jw داره
آخه نقطه ی منفی یک از کجا اومده ؟ ما می گفتیم 1+kG مساوری صفره پس kG مساوی -1 می شه و بقیه ی تحلیل ها ....باز هم مطمأن نیستم ولی الان تو کتاب جهش هم پیدا کردم گفته وقتی k منفی باشه نقطه ی بحرانی 1 هست .... آخه مشخصه وقتی k منفی باشه منحنی نایکوییست با 180 درجه اختلاف فاز با حالت k مثبت بررسی می شه.
ﺩﺭ ﺿﻤﻦ ﻭﻗﺘﻲ ﺳﻮاﻝ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻌﻴﺎﺭ ﺩﻭ ﺩﺭﺻﺪ ﻳﻌﻨﻲ ﻭﺭﻭﺩﻱ ﭘﻠﻪ اﺳﺖ.ﭼﻮﻥ اﺻﻞ ﺗﻌﺮﻳﻒ ﻣﻋﻴﺎﺭ ﻫﺎ ﺑﺮاﻱ ﻭﺭﻭﺩﻱ ﭘﻠﻪ اﺳﺖ.

آخرین ویرایش:

rezaele

عضو جدید
سلام دوستان
سوال 58 کنکور امسال استاد شیرین ابادی طبق دفترچه A گفته گزینه 1 صحیح است در صورتی که کلید سازمان سنجش زده گزینه 2
چراااا>؟؟؟؟؟

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
این سوال 58 اخر قضیه اش چی شد؟؟؟؟؟/
سازمان سنجش زده 2
اخه گزینه 2 صفر داره درست زیر قطب های مختلط و باعث فراجهش میشه ولی فراجهش آنچنان نداریم که
دوستان کسی نرم افزار متلب داره کمک کنه لطفا
با تشکر

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام دوستان
سوال 58 کنکور امسال استاد شیرین ابادی طبق دفترچه A گفته گزینه 1 صحیح است در صورتی که کلید سازمان سنجش زده گزینه 2
چراااا>؟؟؟؟؟
آقای شیرین آبادی هم 2 رو اعلام کرده بودن، اصلاحیه دادن بعد از اینکه 1 رو گفتن

890031156

کاربر ممتاز
من اون ورودی ای که داده رو نمیتونم تخمین بزنم، از شکل هم واضح نیست، اگه میتونید کمک کنید بگید اون زمان های ورودی (شکل دوم سوال) چیه
زمان های ورودی؟؟؟
خودش گفته ورودی ها پله هستن دیگه
4تا تابع تبدیل داده پاسخ پله اش اون رو با متلب رسم میکنی بی زحمت
ممنون

Armin-Z

کاربر ممتاز
زمان های ورودی؟؟؟
خودش گفته ورودی ها پله هستن دیگه
4تا تابع تبدیل داده پاسخ پله اش اون رو با متلب رسم میکنی بی زحمت
ممنون
نه خوب سوال واسه قسمت دوم ورودی رو شکل شمار دو در نظر گرفته که پله ایده آل نیستش
راستی مگه نمیگی گزینه 2 فراجهش داره؟! خوب سوال هم شکلش فراجهش داره دیگه! مشکل چیه؟!

890031156

کاربر ممتاز
نه خوب سوال واسه قسمت دوم ورودی رو شکل شمار دو در نظر گرفته که پله ایده آل نیستش
راستی مگه نمیگی گزینه 2 فراجهش داره؟! خوب سوال هم شکلش فراجهش داره دیگه! مشکل چیه؟!
درسته شکل هم فراجهش داره ولی بدون صفر هم همون فراجهش دیده میشه اگه صفر رو اضافه کنیم میزان فراجهش بیشتر میشه

juvefans

کاربر ممتاز
با این حساب من کنترل درصدم شدید اومد پایین ... تخمین رتبه بهم میده 208 دنیا رو سرم خراب شد . منی که این همه کنترل خوندم ... یه عده فقط با پول هرجا میخوان میرسن ..

S_Ramezani

عضو جدید
سلام. چون خودمم خیلی در مورد تست 63 کنترل اذیت شدم و هیچ جواب درستی پیدا نکرده بودم از استاد تقوی جواب این سوال رو پرسیدم که عینش رو اینجا کپی پیست میکنم. چون روی سایت خودشون مستقیم جوابمو دادن فکر نکنم مشکلی باشه اینجا هم جوابشون رو بگذارم.

بااینکه خودمم 3 روزدم ولی فکر کنم بدرد بقیه دوستان بخوره:

سوال رمضانی می‌گه:
سلام استاد. جسارتا من چند مرتبه خدمتتون ایمیل زدم ولی شما اصلا و ابدا هیچ جوابی نمیدید. بنابراین مجبور شدم مستقیم از طریق سایتتون سوالم رو بپرسم بلکه لطف کنید و جواب بدید…

من از شاگردان شما نبودم ولی هم جزوه شما و هم جزوه آقای ……. رو کامل مطالعه کردم و واقعا الان درک نمیکنم چرا روی نادرستی گزینه ۳ پافشاری میکنید!

هم توی جزوه شما و هم توی جزوه آقای …. صراحتا گفته شده که اگر دیاگرام نایکوییست از نقطه منهای یک بگذره تابع حلقه دارای قطب موهومی روی محور موهومی هست! حتی اگر خاطرتون باشه دقیقا سه روز قبل کنکور توی پست کلاسهای ارشد بهار ازتون در مورد همین حالت خاص سوال پرسیدم! و شما هم لطف کردید جوابم رو دادید و اتفاقا تاکید کردید که اگه نایکوییست از منهای یک بگذره یعنی قطب موهومی داره سیستم!!!!!

اگر دوست ندارید نظرمو پاک کنید ولی خواهش میکنم لااقل لطف کنید جواب رو به ایمیلم ارسال کنید. من بخاطر فرمایش شما و اعتماد بشما سه رو زدم و حالا خودتون میگید سه غلطه دو درسته…

ممنون میشم پاسخم رو بدید استاد

جواب: مدیر سایت می‌گه:

سلام خانم مهندس. ممنون که مشکلتون رو با من در میان گذاشتید ولی:

اول اینکه لطف کنید خودتون رو جای بنده بگذارید. فقط در همین هفته “بالای ۵۰۰ ایمیل” برای بنده اومده و با اینکه تقریبا تمام شبها فقط سه یا چهار ساعت استراحت کردم، ولی هنوز فرصت پاسخگویی به همه ایمیلها رو پپیدا نکردم. مهمترین کاری که از نظر من در این بازه باید انجام میشد آپدیت بودن سایت بود که الحمدلله بخوبی انجام شد. “خواهش میکنم” یکطرفه به قاضی نرید و شرایط بنده رو هم درک کنید. من هم مثل شما انسانم و محدود…

دوم اینکه اگر من جای شما بودم و بدون رضایت یک فرد از جزوه ایشون استفاده میکردم، لااقل با ایشون تندی نمیکردم و متوقع نبودم…. قصد نصیحت ندارم و بخاطر خودم هم این جمله رو نمیگم ولی با این کارتون دل آدمها رو میشکنید… هر کس ظرفیتی داره دوست بزرگوار من

سوم اینکه بنده نمیگم گزینه سه ۱۰۰% نادرسته. اگر کامنتهای باقی دوستان رو نگاه کنید میبینید که گفتم بهتر بود گزینه های ۲ و ۳ شفافتر مطرح میشد و لااقل حالا که اینطور مطرح شده، هر دو گزینه ۲ و ۳ بعنوان پاسخ صحیح اعلام بشن که بچه هایی که گزینه دو رو زدن بخاطر این تست متضرر نشن.

در واقع آنچه که طراح محترم این تست از مطرح کردن گزینه ۲ مد نظرشون بوده و به جرات میگم نه تنها بسیاری از دانشجوها بلکه بسیاری از اساتید هم احتمالا هنوز متوجه اون نکته نشدند این هست که فرمول محاسبه زمان نشست با معیار ۲% (چهار تقسیم بر زتا در امگا) فقط به ازای مقادیر بسیار خاصی از زتا (مقادیر تقریبی زتا: ۰٫۳۵ و ۰٫۴۸ و ۰٫۵۱ و ۰٫۶۷ و ۰٫۸۸) دقیق هست. حالا واقعا جای سواله که مطرح شدن چنین نکته ای در کنکور صحیح هست یا نه؟ بخصوص که برخی از مراجعی که در دانشگاههای ما بعنوان رفرنس پیشنهادی وزارت علوم تدریس میشه اصلا با این دقت در مورد زمان نشست صحبت نکرده…

چهارم اینکه جمله ای که بنده در کلاسم به بچه ها گفتم و در جزوه ام هم هست اینه که:

“اگر دیاگرام نایکوییست یک تابع حلقه باز به ازای فرکانس رادیانی محدودی از نقطه منهای یک عبور کنه، آنگاه تابع حلقه بسته متناظر، دارای قطبهای موهومی محدودی روی محور موهومی خواهد بود”.

یکبار دیگه جمله بنده رو مطالعه بفرمایید. شما سه عبارت مهم رو در جمله من فراموش کرده بودید: “فرکانس رادیانی محدود”؛ “تابع حلقه بسته”؛ و “قطبهای موهومی محدودی”

شاید بد نباشه این رو هم اضافه کنم که تقریبا “تمام” دانشجوهای من گزینه ۳ رو به واسطه اینکه دقیقا عین اون رو در جزوه من دیده بودند انتخاب کردند و بنابراین اگر خطی فکر کنیم شاید بهتر باشه که من هم سکوت کنم و بگم گزینه ۳ صحیح هست و خیال خودم و دانشجوهام رو هم راحت کنم! ولی این کار از نظر من صحیح نیست. از نظر من مطرح شدن چنین تستی برای تمیز دادن دانشجویی که یکسال از عمرش رو بمطالعه و تلاش اختصاص داده از دانشجویی که هیچ مطالعه ای نداشته بهترین کار نیست.

موفق باشید
با احترام
تقوی

omiga

عضو جدید
اره میدونم ولی گزینه 2 فراجهش نداره عایا؟؟؟؟؟؟

این جمله از اونجایی ناشی میشه که شما بی دلیل اون دستور رو قبول کردید! فراجهش مال زمانیه که صفر مذکور جلوتر از قطبهای غالب باشه! یه دید به کتاب نیس بندازید متوجه قضیه میشید! صفر مثل این می مونه که شما تابع تبدیل رو دو تیکه کنید! یک بار ازش مشتق بگیرید و یک بار هم با یک تناسبی همون تابع تبدیل را استفاده کنید! اون مشتق گیر موجب فراجهش میشه!
ولی اینجا اینطوری نیست! صفر عملا افتاده روی قسمت حقیقی قطبهای شما! پس داره یکی رو حذف می کنه! و نتیجتا سیستم مثل یک درجه یک عمل می کنه!

واسه اینکه بدونید فراجهش داره یا نه باید دقیقتر محل صفر رو بررسی کنید! ;)

890031156

کاربر ممتاز
این جمله از اونجایی ناشی میشه که شما بی دلیل اون دستور رو قبول کردید! فراجهش مال زمانیه که صفر مذکور جلوتر از قطبهای غالب باشه! یه دید به کتاب نیس بندازید متوجه قضیه میشید! صفر مثل این می مونه که شما تابع تبدیل رو دو تیکه کنید! یک بار ازش مشتق بگیرید و یک بار هم با یک تناسبی همون تابع تبدیل را استفاده کنید! اون مشتق گیر موجب فراجهش میشه!
ولی اینجا اینطوری نیست! صفر عملا افتاده روی قسمت حقیقی قطبهای شما! پس داره یکی رو حذف می کنه! و نتیجتا سیستم مثل یک درجه یک عمل می کنه!

واسه اینکه بدونید فراجهش داره یا نه باید دقیقتر محل صفر رو بررسی کنید! ;)
سلام خدمت شما دوست عزیز
توجه داشته باشین که سیستم درجه 2 درصورت حذف صفر و قطب پایدار میتونه مثل مرتبه 1 عمل کنه
حالا در مورد سوال 58
1/قطب ها موهومی و مزدوج هستن و صفر رو محور حقیقی هست پس حذف صفر و قطب و بنا به اون مرتبه 1 نداریم
2/دوست خوبمون آرمین جان زحمت متلب رو کشیدن وقتی صفر اضافه میکنیم(همون گزینه 2) فراجهشی هرچند ناچیز داریم یعنی افزودن صفر باعث فراجهش شده
3/این سوال به نظر من نامناسب هست چون اکثر منابع اشاره کردن که افزودن صفر زیر قطب های موهومی و سمت راست قطب ها باعث فراجهش میشه حالا تابع تبدیل ما خودش فراجهش داره و افزودن صفر باعث میشه فراجهش زیادتر بشه که همچین چیزی تو نمودار مشخص نیست

omiga

عضو جدید
سلام خدمت شما دوست عزیز
توجه داشته باشین که سیستم درجه 2 درصورت حذف صفر و قطب پایدار میتونه مثل مرتبه 1 عمل کنه
حالا در مورد سوال 58
1/قطب ها موهومی و مزدوج هستن و صفر رو محور حقیقی هست پس حذف صفر و قطب و بنا به اون مرتبه 1 نداریم
2/دوست خوبمون آرمین جان زحمت متلب رو کشیدن وقتی صفر اضافه میکنیم(همون گزینه 2) فراجهشی هرچند ناچیز داریم یعنی افزودن صفر باعث فراجهش شده
3/این سوال به نظر من نامناسب هست چون اکثر منابع اشاره کردن که افزودن صفر زیر قطب های موهومی و سمت راست قطب ها باعث فراجهش میشه حالا تابع تبدیل ما خودش فراجهش داره و افزودن صفر باعث میشه فراجهش زیادتر بشه که همچین چیزی تو نمودار مشخص نیست

درسته قطبها موهومی هستند ولی مقدار حقیقی شون تاثیر گرفته!!!

ببینید من نگفتم اصلا فراجهشی نداره! مشکل اینجاست که یه ریزه بحث رو با هم قاطی کردیم!
ببینید بحث بر سر رفتار کلی هست! نه بر سر رفتار دقیق! کل کنترل همین بازی ها رو داره! یک سری تقریب که اکثر مواقع درست هستند! نه صد در صد مواقع!

حالا اتفاقی که داره می افته اینه! شما یک سیستم درجه دوم دارید که از روی زمان نشستش میشه فهمید دو تا قطب مزدوج داره فلان جا! ولی سیستم شما فراجهشش کم شده و کندتر شده! این یعنی سیستم شما یک صفری داره که طوری قرار گرفته که سرعت سیستم رو اورده پایین! حالا ممکنه اصلا شما بزنی ببینی اون صفره داره کلی توی نمودار اعوجاج هم ایجاد می کنه! مثال می زنم ها! و یا ممکنه تاثیرات دیگه داشته باشه! اون چه که مشخصه سیستم کند شده و این می تونه ناشی از یک صفر باشه که تعامل نزدیکی با قطب های سیستم داره! این یک فرضه که تنها فرض قابل بررسی در گزینه ها بود و میشد گزینه درست رو از روی اون انتخاب کرد!

این سوال یک مسئله خیلی رایجه! وقتی جواب کند میشه ما باید دنبال صفر بگردیم! و چون فراجهش مقداری کمتر از فراحهش اولیه به نظر میاد پس صفر فاصله داره از محور موهومی! ;) این یک روش رایج هست برای بررسی سیستم ها!

اما کماکان میگم! دلیل محکمی براش دارید! یا فکر می کنید نبود هیچ فراجهشی شما رو به اشتباه انداخته بهش اعتراض کنید! البته شکل خیلی دقیق نیست! و صرفا هدفش تست همین نکته بوده که دوستان بهش اشراف دارند یا خیر!

من صرفا داشتم توجیح احتمالی طراح رو می گفتم! من خودم هم به همین دلیل 2 را زدم! ممکنه صحیح باشه ممکنه نه! ;)

در ضمن فراجهش ارتباط مستقیمی داره با tr! هرچه tr کمتر فراجهش بیشتر خواهد بود! همین که روی اسکیل tr رو افزایش داده یعنی فراجهش کم شده! ولی نمیشه دقیق از روی اون شکل گفت فراجهش صفر هست یا نه یا چیز دیگه!

آخرین ویرایش:

spatula

عضو جدید
مهم:
دوستان به اطلاعیه ی آقای مومن زاده در باره ی سوال 63 کنترل توجه کنید و اگر گزینه ی 2 را زده اید حتما کار های گفته شده را انجام بدید حتما تاثیر داره فقط دقت کنید که کامل همه ی اطلاعیه رو بخونید
توضيحات در مورد سوال 63 كنكور ارشد برق 93:

بنظر ميايد سوال 63 كنترل را بسياري از داوطلبين اشتباه جواب داده اند. از آنجا كه تعداد اين داوطلبان
بسيار زياد است اگر مطابق با يكي از استدلهاي آورده شده در زير بصورت وسيع نسبت به صحيح درنظر
گرفتن گزينه 2 علاوه بر گزينه 3 اعتراض شود احتمال زياد وجود دارد كه براي اين سوال هر دو گزينه 2 و 3
صحيح در نظر گرفته شود. داوطلبيني كه گزينه 2 را زده اند درصورتي كه گزينه 2 نيز صحيح در نظر گرفته
شود جهش 11% در درصد كنترل خود خواهند داشت كه كم نيست!

در مورد اينكه چرا بايد هر دو گزينه 2 و 3 را براي داوطلبين صحيح در نظر گرفت (اين به اين معني نيست كه
گزينه 2 صحيح است!) دو استدلال مياورم. شما ميتوانيد اين دو مورد را بصورت اينترنتي براي سازمان
سنجش توسط سيستمي كه بدين منظور تهيه شده است ارسال كنيد. پيشنهاد من اين است كه يكي را
بدلخواه انتخاب كنيد و استدلال را به زبان خودتان شرح داده و آن را اسكن كرده و ارسال كنيد.

استدلال اول : در اين استدلال بايد ابتدا رابطه اصلي Ts كه شامل لگاريتم ميباشد را آورده و سپس با
استناد به كتابهاي مرجع 1- نايس (ويرايش 4 صفحه 181) و 2- كتاب اوگاتا اينگونه استدلال ميكنيد كه به
ازاي زتا بين صفر تا 0.9 ميتوان از تقريب آن كه همان رابطه معروف براي زمان نشست است كه همه
داوطلبين ميدانند استفاده كرد. در برگه اي كه ارسال ميكنيد zeta را محاسبه كرده و آن را برابر با 0.8
بدست مي اوريد. سپس ميگوييد طبق مراجع مهم جهاني كتابهاي اوگاتا و نايس چون زتا كمتر از 0.9
است تقريب معتبر است و ميتوان زمان نشست را برابر با 4 ثانيه بدست آورد.

تصوير زير از اصل كتاب اوگاتا تهيه شده است كه صراحتاً اشاره كرده به ازادي زتا بين صفر تا 0.9 تقريب معروف معتبر است:

شما بايد يك فايل نمونه مشابه اين فايل تهيه كرده و تحليل خود را با توجه به توضيحات ارائه شده
در فوق ارسال كنيد. چون فايل هاي مشابه ارزش چنداني نخواهد داشت.

توجه: دقيقا همين محدوده زتا بين 0 تا 0.9 در كتاب نورمن نايس در صفحه 181 ويرايش 6 اشاره شده است.

استدلال دوم: در اين روش با استفاده از شبيه سازي ديده ميشود كه تشخيص زمان نشست بدون محاسبه كامپيوتري يا بدون ماشين حساب اصلاً ساده نيست.
اول بايد به يك نكته توجه كنيد : درست است كه زتاي 0.8 به درصد فراجهش زير 2 درصد (تقريباً 1%) مي انجامد،
اما آنچه ظرافت كار را بيشتر ميكند اين است كه Tp يعني زمان فراجهش خود بيشتر از 4 ثانيه بدست مي آيد و دقيقتر اينكه برابر با 4.18 است.
بنابراين جز با مشاهده دقيق پاسخ پله نميتوان روش تحليلي ديگري ارائه داد
و در واقع نادرست بودن گزينه 2 نيازمند ماشين حساب يا محاسبات كامپيوتري است. به شكل زير دقت كنيد

چند تذكر:

1- پيشنهاد ميكنم هر داوطلب فقط يكي از استدلالات فوق را ارسال كند و بجاي ارسال دومي سعي كند خود توضيحي ارسال كند.
2- در مورد دومي به هيچ عنوان نبايد ادعا كنيد كه گزينه 2 صحيح است چرا كه واقعاً اينطور نيست و زمان نشست
كمتر از 4 ثانيه است. شما فقط بايد ادعا كنيد بدون ماشين حساب يا شبيه سازي نميتوان در مورد درستي
گزينه 2 نظر داد! اگر ادعا كنيد گزينه 2 صحيح است سريعاً استدلال شما رد ميشود.

در سيستم سازمان سنجش بمنظور اعتراض نسبت به سوالات اگر استدلال دوم را شرخ ميدهيد بايد
گزينه "نيازمند ماشين حساب ميباشد" را در قسمت توضيحات علامت بزنيد.

و درنهايت: سوال صرفا يك گزينه صحيح دارد و آن گزينه 3 است اما بايد هر دو گزينه 3 و 2 براي داوطلبين صحيح در نظر گرفته شود.
تا تاريخ 8 اسفند فرصت براي ارسال اعتراض است.

متن کامل اطلاعیه رو از لینک زیر می تونید ببینید
http://bargharshad.com/News.aspx?NewsId=726d4aee-9a7f-4fe8-8ce1-79ebffd9b852
فقط دقت کنید که طبق گفته ی سازمان سنجش اگر عکسی آپلود می کنید باید کنارش مشخصات خواسته شده رو بنویسید)نام ونام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه(

Armin-Z

کاربر ممتاز
مهم:
دوستان به اطلاعیه ی آقای مومن زاده در باره ی سوال 63 کنترل توجه کنید و اگر گزینه ی 2 را زده اید حتما کار های گفته شده را انجام بدید حتما تاثیر داره فقط دقت کنید که کامل همه ی اطلاعیه رو بخونید
توضيحات در مورد سوال 63 كنكور ارشد برق 93:

بنظر ميايد سوال 63 كنترل را بسياري از داوطلبين اشتباه جواب داده اند. از آنجا كه تعداد اين داوطلبان
بسيار زياد است اگر مطابق با يكي از استدلهاي آورده شده در زير بصورت وسيع نسبت به صحيح درنظر
گرفتن گزينه 2 علاوه بر گزينه 3 اعتراض شود احتمال زياد وجود دارد كه براي اين سوال هر دو گزينه 2 و 3
صحيح در نظر گرفته شود. داوطلبيني كه گزينه 2 را زده اند درصورتي كه گزينه 2 نيز صحيح در نظر گرفته
شود جهش 11% در درصد كنترل خود خواهند داشت كه كم نيست!

در مورد اينكه چرا بايد هر دو گزينه 2 و 3 را براي داوطلبين صحيح در نظر گرفت (اين به اين معني نيست كه
گزينه 2 صحيح است!) دو استدلال مياورم. شما ميتوانيد اين دو مورد را بصورت اينترنتي براي سازمان
سنجش توسط سيستمي كه بدين منظور تهيه شده است ارسال كنيد. پيشنهاد من اين است كه يكي را
بدلخواه انتخاب كنيد و استدلال را به زبان خودتان شرح داده و آن را اسكن كرده و ارسال كنيد.

استدلال اول : در اين استدلال بايد ابتدا رابطه اصلي Ts كه شامل لگاريتم ميباشد را آورده و سپس با
استناد به كتابهاي مرجع 1- نايس (ويرايش 4 صفحه 181) و 2- كتاب اوگاتا اينگونه استدلال ميكنيد كه به
ازاي زتا بين صفر تا 0.9 ميتوان از تقريب آن كه همان رابطه معروف براي زمان نشست است كه همه
داوطلبين ميدانند استفاده كرد. در برگه اي كه ارسال ميكنيد zeta را محاسبه كرده و آن را برابر با 0.8
بدست مي اوريد. سپس ميگوييد طبق مراجع مهم جهاني كتابهاي اوگاتا و نايس چون زتا كمتر از 0.9
است تقريب معتبر است و ميتوان زمان نشست را برابر با 4 ثانيه بدست آورد.

تصوير زير از اصل كتاب اوگاتا تهيه شده است كه صراحتاً اشاره كرده به ازادي زتا بين صفر تا 0.9 تقريب معروف معتبر است:

شما بايد يك فايل نمونه مشابه اين فايل تهيه كرده و تحليل خود را با توجه به توضيحات ارائه شده
در فوق ارسال كنيد. چون فايل هاي مشابه ارزش چنداني نخواهد داشت.

توجه: دقيقا همين محدوده زتا بين 0 تا 0.9 در كتاب نورمن نايس در صفحه 181 ويرايش 6 اشاره شده است.

استدلال دوم: در اين روش با استفاده از شبيه سازي ديده ميشود كه تشخيص زمان نشست بدون محاسبه كامپيوتري يا بدون ماشين حساب اصلاً ساده نيست.
اول بايد به يك نكته توجه كنيد : درست است كه زتاي 0.8 به درصد فراجهش زير 2 درصد (تقريباً 1%) مي انجامد،
اما آنچه ظرافت كار را بيشتر ميكند اين است كه Tp يعني زمان فراجهش خود بيشتر از 4 ثانيه بدست مي آيد و دقيقتر اينكه برابر با 4.18 است.
بنابراين جز با مشاهده دقيق پاسخ پله نميتوان روش تحليلي ديگري ارائه داد
و در واقع نادرست بودن گزينه 2 نيازمند ماشين حساب يا محاسبات كامپيوتري است. به شكل زير دقت كنيد

چند تذكر:

1- پيشنهاد ميكنم هر داوطلب فقط يكي از استدلالات فوق را ارسال كند و بجاي ارسال دومي سعي كند خود توضيحي ارسال كند.
2- در مورد دومي به هيچ عنوان نبايد ادعا كنيد كه گزينه 2 صحيح است چرا كه واقعاً اينطور نيست و زمان نشست
كمتر از 4 ثانيه است. شما فقط بايد ادعا كنيد بدون ماشين حساب يا شبيه سازي نميتوان در مورد درستي
گزينه 2 نظر داد! اگر ادعا كنيد گزينه 2 صحيح است سريعاً استدلال شما رد ميشود.

در سيستم سازمان سنجش بمنظور اعتراض نسبت به سوالات اگر استدلال دوم را شرخ ميدهيد بايد
گزينه "نيازمند ماشين حساب ميباشد" را در قسمت توضيحات علامت بزنيد.

و درنهايت: سوال صرفا يك گزينه صحيح دارد و آن گزينه 3 است اما بايد هر دو گزينه 3 و 2 براي داوطلبين صحيح در نظر گرفته شود.
تا تاريخ 8 اسفند فرصت براي ارسال اعتراض است.

متن کامل اطلاعیه رو از لینک زیر می تونید ببینید
http://bargharshad.com/News.aspx?NewsId=726d4aee-9a7f-4fe8-8ce1-79ebffd9b852
فقط دقت کنید که طبق گفته ی سازمان سنجش اگر عکسی آپلود می کنید باید کنارش مشخصات خواسته شده رو بنویسید)نام ونام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه(

پیشنهاد میکنم از استدلال دوم استفاده کنید، چون قبلا هم سوالاتی مطرح شده که جملات موجود در این کتابها رو نقض کرده و نمیتونه استدلال خوبی باشه
استدلال دوم با توجه به اینکه نمیگه گزینه 2 غلط هست و نیاز به ماشین حساب رو دلیل درست گرفتن گزینه 2 ذکر کرده میتونه بهتر مورد قبول واقع بشه

بالا