تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

بابک منافی

اخراجی موقت
سلام دوستان
اگه كسي حل سوالات كنترل دكتري رو داره دريغ نكنه.
با تشكر
لینک سوالات رو قرار میدم:

PHD 91
PHD 92

اینم حل 15 سوال کنترل دکتری 91 از کتاب دکتر سجادیان امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم. موفق باشی

پیوست ها

• 11.pdf
    2.8 مگایابت · بازدیدها: 0

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من وقتی سوال زیر رو از روش میسون حل میکنم حداقل ده دقیقه وقت میگیره.سوالم اینه اینجور تستها رو چجوری باید توی سه دقیقه حل کرد؟!
1.jpg

.V A H I D.

عضو جدید
سلام دوستان
من وقتی سوال زیر رو از روش میسون حل میکنم حداقل ده دقیقه وقت میگیره.سوالم اینه اینجور تستها رو چجوری باید توی سه دقیقه حل کرد؟!
مشاهده پیوست 182126
دوست من این یه تست معمولی نیست!
این سوال وقت همه رو می گیره،نه شما
هدف طراح از طرح این تست بازی با اعصاب بوده،شک نکن.
ولی رو تستای نرمال نباید این مشکلو داشته باشین.

Dashpot

عضو جدید
سلام دوستان
مشاهده پیوست 182126
سلام؛
این سوال را باید تیکه تیکه حل کنی.
اول قسمت بالایی را خروجی به ورودیش را بدست بیار میشه:منفی 4/3
بعد قسمت پایینی همون بالایی هست که یه فیدبک واحد بش اضافه شده حاصل میشه: منفی 4/7
دو بهره بدست آمده در حالت قبل را با هم جمع کن(موازی اند و در یک جهت) که میشه:منفی 40/21
در نهایت به خاطر شاخه وسط با جهت عکس حاصل قبلی را فیدبک واحد اضافه کن که میشه: منفی 40 /61

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بچه ها لطفا یکی برام سیستم های دینامیکی رو توضیح میده که برای فنر و دمپر و ..چه جوری نیرو هاشو مشخص میکنیم و معادله شو مینویسیم؟
متشکرم:)

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام هرکی یک روشی پیش میگیره اما به نظرم شما از همون انالوگی معکوس استفاده کنید...(منظورم تشابه نیرو-جریان)

و برای هر جسم مجموع نیروهای وارد شونده به جسم برابر نیروهای خارج شونده قرار بدید(نیروی MS^2 را هم خارج شونده در نظر بگیرید(اگر جرم بود))
حله

البته میدونم شاید اینجا نشه خوب توضیحش داد اما خیلی سریعه...

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام هرکی یک روشی پیش میگیره اما به نظرم شما از همون انالوگی معکوس استفاده کنید...(منظورم تشابه نیرو-جریان)

و برای هر جسم مجموع نیروهای وارد شونده به جسم برابر نیروهای خارج شونده قرار بدید(نیروی MS^2 را هم خارج شونده در نظر بگیرید(اگر جرم بود))
حله

سلام
مرسی
منم از نیرو ها استفاده میکنم ولی گاهی جهت نیرو ها و روابطشونو اشتباه میکنم
اینکه کدوم فاصله ها رو در نظر بگیریم کلا اگه میشه کوتاه روابطو برام مینویسید؟شرمندم
ممنونم

rezaei.sp

عضو جدید
سلام بچه ها لطفا یکی برام سیستم های دینامیکی رو توضیح میده که برای فنر و دمپر و ..چه جوری نیرو هاشو مشخص میکنیم و معادله شو مینویسیم؟ متشکرم:)
اون دیاگرام تعادل نیروها که میگن خیلی کار رو آسون میکنه . ولی نمیدونم چرا خیلی شفاف نیست . خوب باید یجوری باشه از همون قانون تعادل نیروها که میریم ، جواب بدست بیاد . ولی چرا اینقد ناجور و نچسبه این بخش مکانیکی ؟ :redface:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
در کل روش اپسیلون کوتاهتر و کار آمد تر از دوتای دیگه اس به شرطی که صفر در اوایل ظاهر نشه!
که در این صورت بهتره از روش معکوس s استفاده شه.( البته ممکنه تو این روش باز هم به صفر در ستون اول برسی که در این حالت این روش هم کاربردی نخواهد داشت)
آخرین روش هم که ضرب در یک عبارت از s هس روش طولانی تری نسبت به هر دوتای قبلیه.
به نظر اساتید استفاده از روش اپسیلون (و البته اگه فرصت بود روش اپسیلون بهینه) بهترین انتخابه!
بنظرم اگه همون اوایل صفر داشتیم بجای اینکه اپسیلون بذاریم از همون روش معکوس استفاده کنیم.مثل تست سال 92
مثلا اگه معادله مشخصمون درجه 6 بود اگه تو سطرهای 4 یا 5 صفر شدن.اگه بخوایم اپسیلون بگیریم خیلی پیچیده میشه

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه شما خوبان:gol:

امیدوارم ک شاد و سرحال و پرانرژی باشید

یک سوال از محضر مبارکتون داشتم:D

تابع تبدیل زیر ب کدامین دلیل این گونه گشته است؟:D(اگه فیدبک خارجی رو روی شاخه فیدبک داخلی اعمال کنیم،بهره فیدبک داخلی چیزه دیگه ای میشه!)

لازم ب ذکر است ک این تبدیل در حالت جبرانسازی فیدبکی میباشد!

IMAG1073.jpg

بسیار سپاسگذارم از توجهتون:D;)

کنترل من

عضو جدید
سلام خدمت همه شما خوبان:gol:

امیدوارم ک شاد و سرحال و پرانرژی باشید

یک سوال از محضر مبارکتون داشتم:D

تابع تبدیل زیر ب کدامین دلیل این گونه گشته است؟:D(اگه فیدبک خارجی رو روی شاخه فیدبک داخلی اعمال کنیم،بهره فیدبک داخلی چیزه دیگه ای میشه!)

لازم ب ذکر است ک این تبدیل در حالت جبرانسازی فیدبکی میباشد!

مشاهده پیوست 182392

بسیار سپاسگذارم از توجهتون:D;)

سلام
ks با فیدبک واحد منفی موازی است بنابراین با هم جمع می شن اینم در نظر داشته باشین که در ساده سازی نمودارهای بلوکی این قاعده وجود داره که یک جمع کننده رو به چند جمع کننده یا بالعکس تبدیل کرد کتاب رضایی صفحه 35 قاعده 8 ساده سازی نمودارهای بلوکی

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان.
یه سوال مهم داشتم که اگه جوابم رو بدید خیلی کمکم کردین.
به نظر شما چه فصل هایی از کتاب امین رضایی نقطه ی قوت این کتابه؟
دیاگرام بود رو از روش خوندک خیلی جالب نبود،اما شنیدم نایکوئیست رو خوب گفته.درسته؟

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
ks با فیدبک واحد منفی موازی است بنابراین با هم جمع می شن اینم در نظر داشته باشین که در ساده سازی نمودارهای بلوکی این قاعده وجود داره که یک جمع کننده رو به چند جمع کننده یا بالعکس تبدیل کرد کتاب رضایی صفحه 35 قاعده 8 ساده سازی نمودارهای بلوکی

چرا؟دلیلش چی هست؟

متاسفانه من این کتاب رو ندارم،بهش هم دسترسی ندارم

890031156

کاربر ممتاز

چرا؟دلیلش چی هست؟

متاسفانه من این کتاب رو ندارم،بهش هم دسترسی ندارم
سلام داداش
خب از یه نقطه دو بار فیدبک گرفتیم و به یه نقطه وصل کردیم میشه جمع هر دو تا بازم مشکلی بود جدا جدا پیدا کن و یه بارم جمع کن بعد فیدبک بگیر میبینی که نتیجه هر دو یکی هست

Mr.Perfect

عضو جدید
سلام به همه دوستان.
یه سوال مهم داشتم که اگه جوابم رو بدید خیلی کمکم کردین.
به نظر شما چه فصل هایی از کتاب امین رضایی نقطه ی قوت این کتابه؟
دیاگرام بود رو از روش خوندک خیلی جالب نبود،اما شنیدم نایکوئیست رو خوب گفته.درسته؟

در فصلهای زیر به نظرم قوی کار کرده:
1-فصل خطا(فصل 7)
2-فضای حالت
3-فصل میکانیک

من فعلا تا همینجا را از این کتاب خوندم که برای اموزش خوب و کامل بود(هرچند زیادروی هایی هم داشت)

.V A H I D.

عضو جدید
سلام دوستان
میشه بگین سوالاتی که دیاگرام Bode میدن و از ما مکان هندسی می خوان،باید چکار کنیم؟!
مثل سوال کنکور 90 و 92...
البته سوال سال 90 به نظر خوب بود و جوابی که دادم با جواب کتابم یکی بود اما رضایی یه گزینه دیگه گفته
رو سوال 92 هم که...!

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیزم...

یادمه چند وقت پیش یکی از دوستان گفته بود ک مبحث فضای حالت از درس کنترل حذف شده(ک درست فرمودن) و برای کنکور ارشد هم از این مبحث سوالی نمیاد! و خب اگه دقت کرده باشید توی یکی دو سال اخیر هم از این مبحث سوالی طرح نشده!

اما توی
سرفصل های آزمون سنجش این فصل اومده،و توی کتاب های چاب جدید هم این مبحث رو گنجانده اند!

اما امروز توی سایت آقای مومن زاده این PDF رو دیدم و دوباره ب شک افتادم...

فصل سختی نیس ولی خب،چندتایی فرمول داره ک...! اگه کسی از دوستان اطلاع دقیقی داره لطف کنه تیر خلاص رو بزنه ک خیال من راحت شه!

مرسی;)

مشاهده پیوست Linear Control Systems.pdf

3tare_87

عضو جدید
به نظر من روش کتاب کنترل رضایی برپایه یادگیری مفهومی کنترل است و تاکیدی روی حفظ نکات نداره و از این نظر با سایر کتابا فرق می کنه به نظر من این کتاب تمامی مباحث رو به خوبی پوشش داده کافیه سوالات کنترل 92 رو که انتهای چاپ سوم و چهارم این کتاب آورده شده یه نگاهی بندازی تمامی نکات سوالات توی کتابش هست البته اگه بخوام اولویت بندی کنم
1- فصل پایداری
2- فصل مکان ریشه ها (در این فصل آقای رضایی یک روش ابداعی و جالب برای پاسخگویی به سوالات مکان ریشه بیان کرده وقتی که بخواهیم از روی تفاوت نقطه شکست به گزینه درست برسیم همچنین دو مساله کلیدی رو هم حل کرده که از نتایج اونا در خیلی از مسایل استفاده میشه)
3- فصل پاسخ زمانی (در این فصل انتگرال های عملکرد رو که خیلی از منابع بیان نکردند رو مطرح کرده که که یک سوال کنترل 92 از این مبحث بوده و کاملاً شبیه مثال داخل متن کتابه)
4- فصل پاسخ فرکانسی (مخصوصاً نایکوئیست و حد فاز و حد بهره که سنگ تمام گذاشته واسه بیان مفاهیمش)
5- فصل فضای حالت که بسیار مفصل بیان شده
6- فصل مشخصات سیستمهای فیدبکی (در این فصل رضایی یه فرمولی برای حساسیت بیان کرده که با اون فرمول میشد سوال مربوط به حساسیت کنترل 92 رو فوری حل کرد)
در کل این کتاب با نحوه خوندن و یادگیری بنده مطابقت زیادی داره و من که خیلی چیزا از کتاب یاد گرفتم توصیه می کنم به حل سوالات کنترل 92 در انتهای این کتاب نکاه کنید چون تحلیل دقیق و متفاوتی نسبت به سایر منابع داره مخصوصاً سوال شک بر انگیز 62 (سرعت پاسخ سیستم)
ای بابا من که کتابم چاپ اوله چیکار کنم پاسخ هاس سال 92 رو میخوام:child:
هرکدوم از بچه هایی که دارن ما رو مورد لطف خودشون قرار بدن شما که راضی نیستید من برم دوباره کتابشو بخرم:huh: با تشکررر فراوان:gol:

سلام دوستان عزیزم...

یادمه چند وقت پیش یکی از دوستان گفته بود ک مبحث فضای حالت از درس کنترل حذف شده(ک درست فرمودن) و برای کنکور ارشد هم از این مبحث سوالی نمیاد! و خب اگه دقت کرده باشید توی یکی دو سال اخیر هم از این مبحث سوالی طرح نشده!

اما توی
سرفصل های آزمون سنجش این فصل اومده،و توی کتاب های چاب جدید هم این مبحث رو گنجانده اند!

فصل سختی نیس ولی خب،چندتایی فرمول داره ک...! اگه کسی از دوستان اطلاع دقیقی داره لطف کنه تیر خلاص رو بزنه ک خیال من راحت شه!

مرسی;)

مشاهده پیوست 182550
نه بابا کی گفته حذفه!! اتفاقا از فضای حالت معمولا سوال مستقیم نمیاد.یجوری ترکیبش میکنن من توصیم اینه که بخونیش!!

3tare_87

عضو جدید
دوستان یه سوالی که برای من پیش اومده اینه که چه رابطه ای بین k تایع تبدیل و حاشیه بهره وجود داره!!
استدلال من اینه که با افزایش بهره سیستم یا همون k بیش از k بحرانی سیستم ناپایدار میشه!
و با افزایش حاشیه بهره سیستم پایدار میشه!
در واقع حاشیه فاز باید بیشتر ازk بحرانی (برحسب دسی بل ) باشد.
با افزایش k در واقع نمودار اندازه میره بالا که باعث کاهش GM میشه! حالا هر چی k افزایش بیشتری پیدا کنه GM کاهش بیشتری پیدا میکنه! و سیستم به سمت ناپایداری میره!
حالا با این تقاسیر میشه گفت بهره سیستم با حاشیه بهره نسبت عکس داره!!!
درسته؟؟ لطفا نظرتون رو بگید ممنون میشم!!

کنترل من

عضو جدید
سلام دوستان عزیزم...

اما توی

مرسی;)

مشاهده پیوست 182550
سلام اتفاقاً امسال از فضای حالت سوال داده بودن اما نه به طور مستقیم بلکه اون رو با مفاهیم فصل 7 ترکیب کرده بودن سوال 6 کنترل 92 که باید از مفهوم فیدبک خروجی در فضای حالت استفاده می کردیم. پارسال هم یک سوال مستقیماً از فضای حالت داده بودن سوال 12 کنترل 91 که ماتریس انتقال حالت رو داده بود و ماتریس سیستم رو می خواست که البته سوال ساده ای بود برای کسی که نکته سوال رو بلد باشه
موفق باشین
راستی من سرفصل های جدید رشته برق رو دیدم در اون مصوبه 13/12/91 عنوان کرده که برای دانشجویانی لازم الاجرا است که از تاریخ مصوبه به بعد وارد دانشگاه شوند با این اوصاف این بودجه بندی و این سرفصل های جدید بعد از 4 سال در کنکور مطرح می شه و فعلا همون سرفصل های قدیمی برای کنکور معتبره

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان عزیز

بنده یه خواهشی از شما کرده بودم،ک گویا لابلای این دعوا ها پاک شده!

خواهش کرده بودم اگر از بین شما کسی میتونه،درسنامه فصل نایکویست (کتاب آقای " ا.ر" ار از انتشارات "پ.پ") رو ب صورت PDF یا عکس در اختیار من قرار بده؟

خیلی خیلی ممنون از لطف و بزرگواری شما
:gol:;)

ashkan 56789

اخراجی موقت
مثه اینکه مدیریت نظرشون عوض شد تاپیک رو باز فرمودن خوب خدا رو شکر خیالمون راحت شد ... :w33:فقط لطفأ دوستان اگه زحمتی نیست... اگه امکان داره ...اگه میتونید اگه ... دوباره تبلیغات راه نندازید ممنون.

890031156

کاربر ممتاز
سلام و تبریک بابت بازگشایی تاپیک!!!!!!!
یکی تو این سوال راهنماییم کنه
Untitled.jpg

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بچها یه نکته بدرد بخور در حل تستهای بود( در منحنی دامنه) ، میشه باهاش گزینه رد کرد البته ممکنه اینو بعضی ها بلد باشن اما خب چون مهمه یاداوری کردم .

پیوست ها

• 12.jpg
    12.jpg
    40.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

890031156

کاربر ممتاز
سلام برادر
من که تو عکس لاپلاسش موندم!!!
به جواب رسیدی ما رو هم در جریان بذار
سلام
عکس لاپلاس؟؟؟لازمه یعنی؟؟؟؟
حساسیت رو خواسته همون تو حوزه لاپلاس بحث میکنیم نیازی به عکس تبدیل نیست

samin_m

کاربر ممتاز
نظر خودتون چیه؟
به نظر من که لازمه
چون گفته بعد از 1 ثانیه
ولی نمیتونم عکس بگیرم!!!

منظورش از 1 ثانیه اینه ک ب حالت پایدار رسیده!(فکر کنم!)

سیستم میرای بحرانی هست و دارای یکی از سریع ترین پاسخ هاست!پس بعد از 1 ثانیه ب حالت پایدار رسیده و خطا در حالت پایدار محاسبه میشه

سلام
میشه راه حلتو آپ کنی؟

والا دفعه اول ک حل کردم حساسیت 1 شد! ولی دفعه بعد خطا رو R-C در نظر گرفتم و ازش برجسب R مشتق گرفتم و در R/R-C ضرب کردم و مقدار حالت پایدارشو بدست آوردم

ولی جواب دقیقا گزینه 2 نشد یعنی توی مخرج 1+2w ظاهر شد،برای همین جوابو پرسیدم؟ چون احتمال میدادم اشتباه محاسباتی داشته باشم(طبق معمول)!!!

حالا 2 میشه؟

بالا