تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

dadash masoud

عضو جدید
با سلام و عرض پوزش بابت تاخیر؛
ببینید تو این سوال طراح فقط صفر ها را نشون داده در مکان و قطب ها را نشون نداده.صفرها و قطب ها اون وسط اثر همو خنثی کرده اند و فاز ابتدایی با انتهایی برابر شده است.
طراح واضحه که می خواسته بخشی از مکان را رسم کنه چون k مثبت و منفی در مکان از لحاظ صفر و قطب با هم متفاوت اند.
تا اینجا میشه گزینه یک را زد و شکی نداره.
منتهی دلیل تاخیر من در ج یه اشکال برخوردم و اینکه اگه گزینه 1 درسته یعنی سیستم دو تا صفر داشته پس باید فاز 180 اضافه میشده(سمت چپ) ولی 90 تا اضافه و بعد به خاطر تاثیر قطب ها (سمت چپ) کم شده.
لطفاً دوستان میتونن راهنمایی کنند ...
سوالو دوباره خوندم فهمیدم که طراح ناقلا مکان قطب های غالبو خواسته. با توجه به شیب ابتدایی منفی 60 سه قطب در مبدا داره و به فرموده شما چون از منفی 90 فاز شروع شده پس در منفی1 ضرب شده پ مکان مثبن و منفی عوض میشن.اینکه چرا در مکان قطب ها نیستن به خاطر اینه که حداقل اندازه ی این قطب ها 10 برابر صفرهان. پس صفرها غالبن.
اما سوال شما:
فرض کنید صفر و قطب ها به ترتیب در 5و20 و 50 و 200 قرار داشته باشند. خوب اندازه که درسته اما فاز چون قطب 50 نسبتا نزدیک 20 است (یک دیکید قبل و بعد) تاثیر تغییر فاز دوم را خنثی میکند.
در نهایت گزینه ی 4 صحیح است.
سوال فوق العاده ای بود. خیلی ممنون
ببخشید اشتباه شد گزینه 1 صحیح است.

آخرین ویرایش:

881712011

عضو جدید
من این سوالو ندیدم اگه امکان داره سوال رو اینجا قرار بدید

دوستان لطف کردن آزمون 50 درصد نصیرو قرار دادن توی تاپیک کنکورهای آزمایشی.سوال 60 این سوال من مشکل دارم نوشته نقطه شکست منفی رادیکال 3 هستش بعد گزینه 3 رو درست زده؟!

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان لطف کردن آزمون 50 درصد نصیرو قرار دادن توی تاپیک کنکورهای آزمایشی.سوال 60 این سوال من مشکل دارم نوشته نقطه شکست منفی رادیکال 3 هستش بعد گزینه 3 رو درست زده؟!

خب شما هم باید زحمت بکشید فایل PDF یا عکس
سوال مورد نظرتون رو اینجا قرار بدید تا دوستان نظرشون رو بگن

شاید ب هر دلیلی کسی اون آزمون رو نداشته باشه و تمایلی هم ب دانلودش نداشته باشه

اگ شما لطف کنید و سوالتون رو توی
این تاپیک قرار بدید،قطعا دوستان جواب شما رو خواهند داد

موفق باشید

881712011

عضو جدید

خب شما هم باید زحمت بکشید فایل PDF یا عکس
سوال مورد نظرتون رو اینجا قرار بدید تا دوستان نظرشون رو بگن

شاید ب هر دلیلی کسی اون آزمون رو نداشته باشه و تمایلی هم ب دانلودش نداشته باشه

اگ شما لطف کنید و سوالتون رو توی
این تاپیک قرار بدید،قطعا دوستان جواب شما رو خواهند داد

موفق باشید

بله درست میفرمایید بفرمایید

1.jpg2.jpg

Dashpot

عضو جدید
سوالو دوباره خوندم فهمیدم که طراح ناقلا مکان قطب های غالبو خواسته. با توجه به شیب ابتدایی منفی 60 سه قطب در مبدا داره و به فرموده شما چون از منفی 90 فاز شروع شده پس در منفی1 ضرب شده پ مکان مثبن و منفی عوض میشن.اینکه چرا در مکان قطب ها نیستن به خاطر اینه که حداقل اندازه ی این قطب ها 10 برابر صفرهان. پس صفرها غالبن.
اما سوال شما:
فرض کنید صفر و قطب ها به ترتیب در 5و20 و 50 و 200 قرار داشته باشند. خوب اندازه که درسته اما فاز چون قطب 50 نسبتا نزدیک 20 است (یک دیکید قبل و بعد) تاثیر تغییر فاز دوم را خنثی میکند.
در نهایت گزینه ی 4 صحیح است.
سوال فوق العاده ای بود. خیلی ممنون
گزینه 1 صحیح است.کلید سنجش را هم نگاه کردم زده 1
صفر و قطب هایی که گفتی در متلب بود را درست نشون دادند.تبریک .. .
متشکرم . .
موفق باشی

پیوست ها

• bode 90.jpg
    bode 90.jpg
    50.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز

پیوست ها

• rlocus.jpg
    rlocus.jpg
    8.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Mr.Perfect

عضو جدید

881712011

عضو جدید
اشتباه چاپی نیست.منم گزینه 4 زده بودم اما تو کلید کارنامه برای من غلط زده و گزینه ی 3 رو درست زده.

اخه چطور گزینه 4 نمیشه؟ خودش میگه نقطه شکست منفی رادیکال سه هستش پس چطور روی محور حقیقی منفی رادیکال سه رو لحاظ نکرده؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اخه چطور گزینه 4 نمیشه؟ خودش میگه نقطه شکست منفی رادیکال سه هستش پس چطور روی محور حقیقی منفی رادیکال سه رو لحاظ نکرده؟
درسته تو حل تشریحی هم به جواب گزینه ی ۴ رسیده اما گفته ۳ ،شاید تو تایپ سوالا اشتباه شده.
نامردا ۱۲ درصد منو خوردن،تو ۲۵ اول هم تو درس سیگنال یه گزینه اشتباه حل شده بود،همین جمعه استاد تقدسی رو تو رفع اشکال دیدم واسم حل کرد دیدم باز جواب من درسته،نامردا یه ۱۲ درصد هم اونجا خوردن

881712011

عضو جدید
درسته تو حل تشریحی هم به جواب گزینه ی ۴ رسیده اما گفته ۳ ،شاید تو تایپ سوالا اشتباه شده.
نامردا ۱۲ درصد منو خوردن،تو ۲۵ اول هم تو درس سیگنال یه گزینه اشتباه حل شده بود،همین جمعه استاد تقدسی رو تو رفع اشکال دیدم واسم حل کرد دیدم باز جواب من درسته،نامردا یه ۱۲ درصد هم اونجا خوردن

اخه چرا اصلاحیه نمیدن؟! شاید واقعا منظورش گزینه 3 بوده :دی؟ شاید اگه نقطه شکست مکرر باشه حساب نمیشه نمیدونم والا من یکی دوتا کتاب گشتم چیزی پیدا نکردم!؟
آره توی 25 درصد اول سیگنالش دوتا گزینه یکی بود؟! اینطوری سوالاتو کم میکنن غلط میزنی کلی تاثیر میذاره!
یا مثلا کنترل همین آزمون سوال بهره میسونو میخواست ماله من گزینه 1 و 3 خالی بود نمیدونم واسه شمام اینطوری بود؟! الکترونیک گزینه ها یکی بودن! حداقل این اشتباهارو تو آزمونای 25 درصد انجام میدادن

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اخه چرا اصلاحیه نمیدن؟! شاید واقعا منظورش گزینه 3 بوده :دی؟ شاید اگه نقطه شکست مکرر باشه حساب نمیشه نمیدونم والا من یکی دوتا کتاب گشتم چیزی پیدا نکردم!؟
آره توی 25 درصد اول سیگنالش دوتا گزینه یکی بود؟! اینطوری سوالاتو کم میکنن غلط میزنی کلی تاثیر میذاره!
یا مثلا کنترل همین آزمون سوال بهره میسونو میخواست ماله من گزینه 1 و 3 خالی بود نمیدونم واسه شمام اینطوری بود؟! الکترونیک گزینه ها یکی بودن! حداقل این اشتباهارو تو آزمونای 25 درصد انجام میدادن
مکرره که مکرره چرا حساب نشه؟اتفاقا چون مکرره باید حساب شه.
میسون این آزمون که اون تیپ سوالای دهه هفتاد بود که دیگه عمرا تو هیچ کنکوری نیاد،الک هم من اون سوال رو کامل حل کردم دیدم تو دو تا گزینه جواب درست اومده.
سیگنال۲۵ اول به غیر از لون گزینه ی تکراری سوال سوم یا چهارم که قطارز ضربه داشت غلط حل شدن.
تو آزمون آخر یه سوال سیگنال واسه x و y اندیس گذاشته بود که آدم رو دچار اشتباه میکرد.
این آزمون بهم ثابت کرد دیگه به رتبه و درصد آزمونا اهمیت ندم

samin_m

کاربر ممتاز

اشتباهه،پیش میاد دیگه...

توی متلب هم ک رسم کنید متوجه میشید ک 4 درسته!!

881712011

عضو جدید

اشتباهه،پیش میاد دیگه...

توی متلب هم ک رسم کنید متوجه میشید ک 4 درسته!!

اره راس میگید شما زحمتشو کشیده بودید با متلب هم رسم کرده بودید!
اشتباه اینجل درد اور میشه که شما از 12 تا سوال فقط اون سوالی رو بلدید که دو تا گزینش یکی باشه!

samin_m

کاربر ممتاز
اره راس میگید شما زحمتشو کشیده بودید با متلب هم رسم کرده بودید!
اشتباه اینجل درد اور میشه که شما از 12 تا سوال فقط اون سوالی رو بلدید که دو تا گزینش یکی باشه!

زحمتشو قرار دادن توی سایتو یکی دیگه از دوستان کشیده بود ک دستشون هم درد نکنه!

این آزمونا ک خیلی مهم نیس!فقط برای ارزیابی ه! ان شاالله ک توی آزمون اصلی هرکی زحمت کشیده موفق باشه!

شما هم دیگ پیگیرش نشو!ایشالا ک توی اصلی ه بتونی هرکدومو بلدی درست حل کنی;)

موفق باشی

Dashpot

عضو جدید
میبیخشید سری خطا یعنی چی؟
من تا اولهای مکان رو خوندم ولی این رو ندیدم-یعنی چی؟
ممنون میشم توضیح بدین
پی نوشت:من کتاب اقای سجادیان رو نگاه میکردم این تست که مشابهش تو کنکور دکتری 91 اومده رو حل کردن- ایشون هم گفتن که برای پله میشه صفر ولی اینکه چرا برای سینوسی صفر نمیشه رو چیزی نگفتن-شما هم که میگید اصلا برا هیچکدوم صفر نیست.

بله-من هم اینجوری حسب میکنم.
ببخشید دیر ج میدم.می خواستم ببینم بدون محاسبه سری خطا میشه گفت خطا غیر صفره؟شاید با همون چیزی که گفتم (در مسیر پیشرو نمیبنیم بشه) بشه،شاید!
این فایل را ببینی سری خطا را متوجه میشی که از پاورپوینت های دکتر کریم پور هست که در اینترنت موجود هست.
در ضمن کتاب رضایی هم گفته سری خطا را.
http://mihanbit.com/download/5293a6a0e47b4/lec12_control.ppt

samin_m

کاربر ممتاز
ببخشید دیر ج میدم.می خواستم ببینم بدون محاسبه سری خطا میشه گفت خطا غیر صفره؟

اگر تابع تبدیل سیستمی T باشه،خروجی برابر با ضرب ورودی در T هست!و خطا هم تفاضل ورودی از خروجی هستش!

برای اینکه خطا صفر بشه،باید ورودی و خروجی هم فرکانس،هم فاز و هم دامنه باشند!

برای متوجه شدن این موضوع میشه از دیاگرام نایکوییست کمک گرفت و فرکانسی رو پیدا کرد ک توی اون اندازه تابع تبدیل 1 و زاویه اش 0 باشه!

حالا برای چک کردن این موضوع میشه محل برخورد دیاگرام قطبی با محور حقیقی رو پیدا کرد،اگه این محل در قسمت Re>0 و در نقطه 1 باشه،امکان صفر شدن خطا وجود داره،در غیر این صورت خطا صفر نخواهد شد!

امیدوارم ک استدلال ام درست بوده باشه!;)

rezaei.sp

عضو جدید
آرایه راث

آرایه راث

سلام دوستان و اساتید عزیز
وقتی آرایه راث میزنیم و تو ستون اول یک عدد صفر میشه و اپسیلون میزاریم ، تعیین علامتش یکم سخت میشه و احتمال بروز اشتباه زیاده .
اون دو تا روش دیگه بهتر نیستن ؟ ( معکوس s و ضرب در ... )
روشهای دیگه مشکل خاصی ندارن ؟ اونا بهترن و دیگه هیچی صفر نمیشه و احتمال خطا کمتره .

hamedgho2000

عضو جدید
وقتی آرایه راث میزنیم و تو ستون اول یک عدد صفر میشه و اپسیلون میزاریم ، تعیین علامتش یکم سخت میشه و احتمال بروز اشتباه زیاده .
روشهای دیگه مشکل خاصی ندارن ؟ اونا بهترن و دیگه هیچی صفر نمیشه و احتمال خطا کمتره .
در کل روش اپسیلون کوتاهتر و کار آمد تر از دوتای دیگه اس به شرطی که صفر در اوایل ظاهر نشه!
که در این صورت بهتره از روش معکوس s استفاده شه.( البته ممکنه تو این روش باز هم به صفر در ستون اول برسی که در این حالت این روش هم کاربردی نخواهد داشت)
آخرین روش هم که ضرب در یک عبارت از s هس روش طولانی تری نسبت به هر دوتای قبلیه.
به نظر اساتید استفاده از روش اپسیلون (و البته اگه فرصت بود روش اپسیلون بهینه) بهترین انتخابه!

sanijoon

کاربر ممتاز
سلام دوستان
اگه كسي حل سوالات كنترل دكتري رو داره دريغ نكنه.
با تشكر
لینک سوالات رو قرار میدم:

PHD 91
PHD 92

آخرین ویرایش:

Mr.Perfect

عضو جدید

سلام دوست من

روش های دیگه یک تفاوت با روش اپسیلون داره و اون اینه که حداقل 2 بار باید جدول را تشکیل بدی(یعنی یکی برای شناسایی مشکل و دفعه بعد،بعد از اعمال تغییرات...)
که به نظر وقت بیشتری از شما خواهد گرفت...

روش اپسیلون هم که زیاد طولانی نیست!؟

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در معادله مشخصه زیر شرط a,b,c,d,kرا خواسته به شرطی که تمام ریشه ها حقیقی و منفی باشه. واسه حل اومده تابع را بر حسب k مرتب کرده و گفته شرط اینکه مکان از روی محور بلند نشه باید قطب و صفرها اینجور چیده بشن!سوال من اینه که آیا فقط وقتی تمام ریشه ها حقیقی منفی هست که مکان روی محور باشه حتما؟؟؟؟؟؟ s^3 + Photo0619.jpg(a+b+k) s^2 + (ab+kc+kd)s + kcd=0

پیوست ها

• Photo0619.jpg
    Photo0619.jpg
    32 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
در معادله مشخصه زیر شرط a,b,c,d,kرا خواسته به شرطی که تمام ریشه ها حقیقی و منفی باشه. واسه حل اومده تابع را بر حسب k مرتب کرده و گفته شرط اینکه مکان از روی محور بلند نشه باید قطب و صفرها اینجور چیده بشن!سوال من اینه که آیا فقط وقتی تمام ریشه ها حقیقی منفی هست که مکان روی محور باشه حتما؟؟؟؟؟؟ s^3 + (a+b+k) s^2 + (ab+kc+kd)s + kcd=0

ابتدا سلام و عرض ادب دارم خدمتتون

خدمت شما عرض کنم ک ما وقتی مکان هندسی ریشه ها رو رسم میکنیم،داریم محل قرار گیری صفرها و قطب ها رو ب ازای K های مختلف نمایش میدیم!

بنابراین وقتی بخواهیم ریشه ها همگی حقیقی باشند،یعنی ب ازای تمامی K ها مکان هندسی روی محور حقیقی حرکت کنه...

و ما میدونیم ک بین دو صفر و یا قطب نقطه شکست داریم،ک وجود نقطه شکست باعث میشه مکان هندسی از روی محور حقیقی جابجا بشه،بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید صفر ها و قطب ها ب صورت یکی درمیان قرار بگیرند

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

ابتدا سلام و عرض ادب دارم خدمتتون

خدمت شما عرض کنم ک ما وقتی مکان هندسی ریشه ها رو رسم میکنیم،داریم محل قرار گیری صفرها و قطب ها رو ب ازای K های مختلف نمایش میدیم!

بنابراین وقتی بخواهیم ریشه ها همگی حقیقی باشند،یعنی ب ازای تمامی K ها مکان هندسی روی محور حقیقی حرکت کنه...

و ما میدونیم ک بین دو صفر و یا قطب نقطه شکست داریم،ک وجود نقطه شکست باعث میشه مکان هندسی از روی محور حقیقی جابجا بشه،بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید صفر ها و قطب ها ب صورت یکی درمیان قرار بگیرند
مشکل من اینه که چرا حتما باید رو محور باشه.نمیشه ریشه ها مختلط باشه و در نیم صفحه چپ باشه؟حتما باید روی محور باشه؟؟؟؟

samin_m

کاربر ممتاز
مشکل من اینه که چرا حتما باید رو محور باشه.نمیشه ریشه ها مختلط باشه و در نیم صفحه چپ باشه؟حتما باید روی محور باشه؟؟؟؟

اگر ریشه ها مزدوج باشند،
خواسته سوال ک حقیقی و منفی بودن ریشه ها هست بر آورده نمیشه!!!

sanijoon

کاربر ممتاز

آخه خودش گفته ریشه ها حقیقی و منفی باشه. خب اگه شما ریشه ها رو مختلط در نظر بگیرید که میشن موهومی دیگه.

دوست خوبمون توی چند پست قبل خوب توضیح دادن

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اگر ریشه ها مزدوج باشند،
خواسته سوال ک حقیقی و منفی بودن ریشه ها هست بر آورده نمیشه!!!

آره ه ه ه ه ه .بنظرم باید برم دوباره از اول دبستان بخونم یه لحظه فکر کردم اعداد مختلط همون اعداد حقیقین!!!!!یکی شطرنجی کنه منو:Ph34r:

بالا