تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مرسیییی از دوستان عزیز hts1369 و 890031156
بالاخره فهمییدم مدار شبکه لتیس متقارنه :w11: یه ساده سازی و....

شما اگه از ساده سازی شبکه لتیس استفاده کنید،دو حلقه دارید...

و اگر صورت سوال تعداد فرکانس های صفر رو هم از شما بخواد،اشتباه پاسخ میدید!پس در مورد ساده سازی ب این نکته دقت کنید!;)

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مرسی..حلتون درسته! اما راستش متوجه دلیلتون ازحلقه هایی که انتخاب کردید نمیشم!! نمیدونم چرا من بیشتر از 3 تا حلقه تو این شکل میبینم مثلا حلقه 12s
دلیلش سادس-چون بیشتر از سه تا حلقه داریم.فک کنم هفت تا حلقه داریم
ولی لزومی نداره تمام حلقه هارو بنویسیم.
وقتی این سه تا حلقه تمام جریانهای مدار رو به ما میده دیگه چرا حلقه های دیگه ای بنویسیم؟؟؟
بعد یه چیز دیگه-شما حرف منو تحریف میکنید بعد نقل قول میکنید؟
من کجا گفتم شکلش زشته؟

هروقت توی همچین مدارهایی دچار سردرگمی شدید،بهترین راه ساده کشیدن مدار هست!(یکم وقت گیر ه اما مطمئن ه و انرژی کمتری هم ازتون میگیره!)

مشاهده پیوست 182276

عذر میخوام شکلش یه مقدار شلختس،همونی ک توی چرک نویس برای خودم تحلیل کردم رو گذاشتم،شایسته تر بود ک با Pspice براتون میکشیدم،اما شرمندم،خیلی خسته بودم!

موفق باشید
;)

البته این مدار اونی نیست ک دوست خوبم hts عزیز حلش رو گذاشتن،ولی تفاوتی نمیکنه،جواب آخر همون میشه!
ممنون بابت ساده سازی
چرا-همون مدار هست دیگه-مگه فرقشون چیه؟

samin_m

کاربر ممتاز
ممنون بابت ساده سازی

فرقی ک نداره... ولی معمولا پیش اومده ک وقتی توی مدارات سیم ها از روی هم رد شدند و.... یکم پیچیدگی ظاهری ایجاد شده!ذهن هم خسته هست،ضریب خطا بالا میره...!

شرایط مشخص میکنند ک در چ موقع چ تصمیمی باید گرفت ولی خب با این کار خواستم 3tare جان هم بهتر متوجه بشن

3tare_87

عضو جدید
دستتون درد نکنه... خیر ببینی انشالله!

دلیلش سادس-چون بیشتر از سه تا حلقه داریم.فک کنم هفت تا حلقه داریم
ولی لزومی نداره تمام حلقه هارو بنویسیم.
وقتی این سه تا حلقه تمام جریانهای مدار رو به ما میده دیگه چرا حلقه های دیگه ای بنویسیم؟؟؟
بعد یه چیز دیگه-شما حرف منو تحریف میکنید بعد نقل قول میکنید؟
من کجا گفتم شکلش زشته؟
ممنون بابت ساده سازی
ببخشید موقع تایپ متوجه شدم بین نوشته های شما دارم تایپ میکنم ولی زمانی که نوشتمو کپی کردم که اصلاح کنم این جمله جا مونده!! الان که گقتید متوجه شدم اصلاح کردم! شما هم اینقد بدبین نباشید... این جور اشتباه ها برای همه پبش میاد! بازم ممنون از کمکتون!

شما اگه از ساده سازی شبکه لتیس استفاده کنید،دو حلقه دارید...

و اگر صورت سوال تعداد فرکانس های صفر رو هم از شما بخواد،اشتباه پاسخ میدید!پس در مورد ساده سازی ب این نکته دقت کنید!;)
بله بله حواسم هس...مرسی که گفتید! تشکر فراوان:gol:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
فرقی ک نداره... ولی معمولا پیش اومده ک وقتی توی مدارات سیم ها از روی هم رد شدند و.... یکم پیچیدگی ظاهری ایجاد شده!ذهن هم خسته هست،ضریب خطا بالا میره...!

شرایط مشخص میکنند ک در چ موقع چ تصمیمی باید گرفت ولی خب با این کار خواستم 3tare جان هم بهتر متوجه بشن

بله ساده سازی مدار مسلما کار رو خیلی راحت تر میکنه.
ممنون

دستتون درد نکنه... خیر ببینی انشالله!

ببخشید موقع تایپ متوجه شدم بین نوشته های شما دارم تایپ میکنم ولی زمانی که نوشتمو کپی کردم که اصلاح کنم این جمله جا مونده!! الان که گقتید متوجه شدم اصلاح کردم! شما هم اینقد بدبین نباشید... این جور اشتباه ها برای همه پبش میاد! بازم ممنون از کمکتون!

بله بله حواسم هس...مرسی که گفتید! تشکر فراوان:gol:

بدبین چرا-من که حرفی نزدم.
اگه سوء برداشت شده شرمندم-ببخشید.
یا علی

3tare_87

عضو جدید
بله ساده سازی مدار مسلما کار رو خیلی راحت تر میکنه.
ممنون

بدبین چرا-من که حرفی نزدم.
اگه سوء برداشت شده شرمندم-ببخشید.
یا علی
دشمنتون شرمنده :redface: برعکس من فک کردم باعث ناراحتیتون شدم!! برای همین عذر خواهی کردم..

zam_13

عضو جدید

ولتاژ خازن برابر میشه با چیزی ک شما بدست آوردید ب اضافه ولتاژ اولیه خازن!!
خیلی ممنون
ولی من خوب متوجه نشدم یعنی آخر سر باید ولتاژ اولیه خازن رو به جواب اضافه کنیم؟ مگه برای بدست اوردن جواب از ولتاژ اولیه خازن استفاده نکردیم؟
حالا چرا باید دوباره اضافش کنیم؟
اگه اول معادله دیفرانسیلش رو بنویسیم و موقع لاپلاس گرفتن شرایط اولیه رو لحاظ کنیم جواب درست بدست میاد. من موندم تفاوت این در روش کجاست؟
حل با روش دوم (معادله دیفرانسیل و لاپلاس ) رو گذاشتم :
20131201611.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز تبدیل منبع سمت چپی اشتباهه . وقتی به نورتن تبدیل کردی جریان سلف دیگه IL نمیشه. باید دقت داشته باشی که IL جریان دو سر ترمینال هست پس وقتی تبدیل منبع زدی باز هم جریان دو سر ترمینال است یعنی جریان سلف + جریان منبع جریان. لبته بهتره اینجا تبدیل منبع استفاده نکنی چون جریان سلف عامل وابستگیه.
این سوال اصلا هیچ تبدیل منبعی نمیخواد بزنی.هر منبعی که تو مدار میاد یکی از lc ها تو حالت تشدید قرار میگیرند.زمانی که منبع sin10t میاد
شاخه موازی مدار باز میشه.لذا IL=0 میشه.و منبع وابسته اتصال کوتاه میشه.
تو منابع وابسته موقعی از تبدیل منبع استفاده کنید که بخوایم مقاومت دوسرش رو حساب کنیم.

samin_m

کاربر ممتاز
ولی من خوب متوجه نشدم یعنی آخر سر باید ولتاژ اولیه خازن رو به جواب اضافه کنیم؟ مگه برای بدست اوردن جواب از ولتاژ اولیه خازن استفاده نکردیم؟
حالا چرا باید دوباره اضافش کنیم؟

بله،باید اینکارو بکنید...

برای بدست آوردن جریان شما ولتاژ خازن(ک شامل ولتاژ اولیه هم میشه) رو اعمال کردید.

اگ ب شکل هم دقت کنید متوجه میشید ک Vc رو دوسر منبع مدل شده با ولتاژ اولیه و دوسر خازن در نظر گرفته

samin_m

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیزم و با آرزوی سپری کردن روز های پر از انرژی و شاد برای همه

مزاحمتون شدم تا درباره روش حل این سوال نظرتون رو بپرسم:

IMAG1082.jpg

ممنون از توجهتون
;)

890031156

کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان عزیزم و با آرزوی سپری کردن روز های پر از انرژی و شاد برای همه

مزاحمتون شدم تا درباره روش حل این سوال نظرتون رو بپرسم:

مشاهده پیوست 182860

ممنون از توجهتون
;)
چون انتقال میخواد میتونیم مدار رو تو جاهایی که مشابه هست تکه تکه فرض کنیم و ماتریس انتقال هر تکه رو بدست بیاریم و اخر سر در هم ضرب کنیم
تو این مدار اول ماتریس انتقال تک مقاومت 1 اهم بعدش سه تا 1و 1/2 داریم یکیشو پیدا کن سه بار تو خودش ضرب کن(چون اون تکه سه بار تکرار شده) آخرشم تو ماتریس انتقال تک مقاومت ابتدایی ضرب کن
روش مستقیم طولانیه و غیر تستی

ashkan 56789

اخراجی موقت
چون انتقال میخواد میتونیم مدار رو تو جاهایی که مشابه هست تکه تکه فرض کنیم و ماتریس انتقال هر تکه رو بدست بیاریم و اخر سر در هم ضرب کنیم
تو این مدار اول ماتریس انتقال تک مقاومت 1 اهم بعدش سه تا 1و 1/2 داریم یکیشو پیدا کن سه بار تو خودش ضرب کن(چون اون تکه سه بار تکرار شده) آخرشم تو ماتریس انتقال تک مقاومت ابتدایی ضرب کن

منم سر همین گیر بودم دمت گرم داداش تا حدودی فهمیدم چی به چیه حسابی قاط زده بودم ;)

ghazal8043

عضو جدید

این حل کاملش
IMAG0930.jpgIMAG0931.jpg

890031156

کاربر ممتاز
این روشم درسته ولی راحت تر هم میشه حل کرد
مقاومت 1 اهمه اولی رو بذار کنار
0.5 اهم و 1اهم بعدی رو که سه بار تکرار شده برا یکیش ماتریس انتقالو بنویس بعد سه بار تو خودش ضرب کن اخر سر هم با مقاومت 1 اهم اولی(با ماتریس انتقالش) ضرب کن
عملیات ضرب ماتریسی که وقت گیره و اشتباه توش زیاده نصف میشه

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خالص یعنی چی؟چرا خالص نیس؟

یعنی کاتست یا گره فقط شامل خازن باشه . مثلا اگه تو این سوال مقاومت سمت راست وجود نداشت یه کاتست خازنی خالص دیگه هم داشتیم . (منبع جریانم که بی اثر میشه)

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
یعنی کاتست یا گره فقط شامل خازن باشه . مثلا اگه تو این سوال مقاومت سمت راست وجود نداشت یه کاتست خازنی خالص دیگه هم داشتیم . (منبع جریانم که بی اثر میشه)

خازنی خالص یکی داره اما کات ست خازنی هر دو مگه نمیشه؟
طبق کتاب تقوی که خوندم حلقه باید سلف یا خازن با منبع ولتاژ باشه
اما کات ست باید توی تمام شاخه ها خازن(سلف )وجود داشته باشه
منم شک کردم :D هر دو تاش کات ست خازنی حساب میشن خالص و نا خالص برا چی میگید؟لطفا بگید منم بفهمم شاید اشتباه میکردم نا الان:que:

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اولا در شمردن فرکانس طبیعی ها منابع بی اثر میشن .
دوما منظورم از خالص یا ناخالصش اینکه اگه گره خازنی بود ، اون گره نباید شامل هیچ عنصری دیگه از جمله سلف و مقاومت باشه. و اگه حلقه سلفی بود اون حلقه باید فقط شامل سلف باشه . که این دوتا چیز واسه شمرن فرکانس طبیعی های صفر بکار میان و بهترم هست مدارو ساده نکنیم چون ممکنه حلقه سلفیا یا گره خازنیا رو دور بریزیم ، اگه ساده کردیم باید درست ساده کنیم . اما برای شمردن فرکانس طبیعی های غیر صفر این جمله رو هیچ وقت یادتون نره ( به قول اقایه تقویه) تا جان در بدن داریم مدار رو ساده میکنیم ، یادتون نره فقط واسه فرکانس طبیعی غیر صفر مجاز به اینگونه ساده سازی هستیم.
یه چیز دیگه اینکه من زیاد از لفظ کاتست خوشم نمیاد ، وقتی میگم کاتست انگار سوال یه چیزی دیگست ، همون گره رو بکار ببرید درسته، چون کارمونو را میندازه .
درضمن تو اون سوال که شما با دو رنگ کاتستا رو مشخص کردین ، اگه توجه کنید اون ابیه یه سر مقاومتم داخلشه که نباید باشه تا کاتست خازنی محسوب بشه .

آخرین ویرایش:

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان میشه سوال زیر رو حل کنید .هم ورودی ضربه داریم هم فورس؟
مشاهده پیوست 183120

فکر کنم جواب یک میشه به این صورت که میبری تو حوزه لاپلاس بعد یه تقسیم جریان میزنی جریان شاخه سمت راستی رو حساب میکنی ، بعدش جریانشو در 1/6s میکنی تا ولتاژش حساب بشه ، که معکوسشم میشه همون 1/9 .

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز
فکر کنم جواب یک میشه به این صورت که میبری تو حوزه لاپلاس بعد یه تقسیم جریان میزنی جریان شاخه سمت راستی رو حساب میکنی ، بعدش جریانشو در 1/6s میکنی تا ولتاژش حساب بشه ، که معکوسشم میشه همون 2/9 .

فکر کنم 1/9 بشه

جریان شاخه سمت راست برابر 2/3 (دو سوم!) میشه و ضرب در 1/6 برابر 1/9 میشه

890031156

کاربر ممتاز
دوستان میشه سوال زیر رو حل کنید .هم ورودی ضربه داریم هم فورس؟
مشاهده پیوست 183120
fسلام
بهترین روش لاپلاسه
چون زمانی حل کردن تمرین و تست زیاد میخواد!!
تو لاپلاس با یه تقسیم جریان ساده ولتاژ دو سر بدست میاد 1/9

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
اولا در شمردن فرکانس طبیعی ها منابع بی اثر میشن .
دوما منظورم از خالص یا ناخالصش اینکه اگه گره خازنی بود ، اون گره نباید شامل هیچ عنصری دیگه از جمله سلف و مقاومت باشه. و اگه حلقه سلفی بود اون حلقه باید فقط شامل سلف باشه . که این دوتا چیز واسه شمرن فرکانس طبیعی های صفر بکار میان و بهترم هست مدارو ساده نکنیم چون ممکنه حلقه سلفیا یا گره خازنیا رو دور بریزیم ، اگه ساده کردیم باید درست ساده کنیم . اما برای شمردن فرکانس طبیعی های غیر صفر این جمله رو هیچ وقت یادتون نره ( به قول اقایه تقویه) تا جان در بدن داریم مدار رو ساده میکنیم ، یادتون نره فقط واسه فرکانس طبیعی غیر صفر مجاز به اینگونه ساده سازی هستیم.
یه چیز دیگه اینکه من زیاد از لفظ کاتست خوشم نمیاد ، وقتی میگم کاتست انگار سوال یه چیزی دیگست ، همون گره رو بکار ببرید درسته، چون کارمونو را میندازه .
درضمن تو اون سوال که شما با دو رنگ کاتستا رو مشخص کردین ، اگه توجه کنید اون ابیه یه سر مقاومتم داخلشه که نباید باشه تا کاتست خازنی محسوب بشه .

اشتباه میکنیدا:w20:صفحه ی 154 جلد 2 تقوی رو ببینید
کات ست باید از هر شاخه ای که میگذره حتما خازن داشته باشه میتونه عناصر دیگه هم داشته باشه مهم اینه که خازن داشته باشه
اما توی حلقه خازنی باید فقط خازن ومنبع ولتاژ داشته باشیم
همیشه کات ستا گره نیستن برا همین گاهی مجبوریم بگیم کات ست:smile:

بالا