تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

bio_elec

عضو جدید
سلام
لطفا به مدار نگاه کنید ببینید اشکال از جواب اصلی هست یا تحلیل که دارم.
soal2.jpg

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
مشاهده پیوست 179168
دوست عزیز سلام

خدمتت عرض کنم ک توی این مثال شما نه ورودی ضربه داری نه حلقه خازنی و کات ست سلفی! پس میتونی بگی ک VL در کمتر از صفر با VL در بیشتر از صفر برابر هست!

حالا برای تحلیل در زمانهای کمتر از صفر مقدار منبع جریانت صفر هست چون منبع جریانت از t=+0 مقدار پیدا میکنه!پس شاخه منبعت مدار باز میشه و با مدار باز شدن خازن جریان v/2 هم از مقاومت 2 اهمی میگذره و پتانسیل اش V میشه و اگ شما یه KVL بزنی میبینی ک ولتاژ دوسر سلف اتصال کوتاه شده V-V=0 هست!

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

دوست عزیز سلام

خدمتت عرض کنم ک توی این مثال شما نه ورودی ضربه داری نه حلقه خازنی و کات ست سلفی! پس میتونی بگی ک VL در کمتر از صفر با VL در بیشتر از صفر برابر هست!

حالا برای تحلیل در زمانهای کمتر از صفر مقدار منبع جریانت صفر هست چون منبع جریانت از t=+0 مقدار پیدا میکنه!پس شاخه منبعت مدار باز میشه و با مدار باز شدن خازن جریان v/2 هم از مقاومت 2 اهمی میگذره و پتانسیل اش V میشه و اگ شما یه KVL بزنی میبینی ک ولتاژ دوسر سلف اتصال کوتاه شده V-V=0 هست!
این حرف به نظرم درست نیست.ILتابعی پیوسته است و مقدار اون در صفر +و- برابر است ن ولتاژسلف.بنظرم تحلیل ایشون درسته و اشکال از پاسخ نامه اس

bio_elec

عضو جدید

دوست عزیز سلام

ولی من متوجه استدالال شما نشدم.چون یادگرفتیم که جریان سلف در0-و0+ باهم برابره و ولتاژ خازن در 0-و0+ با هم برابر هست ولی در مورد ولتاژ سلف و جریان خازن باید بررسی کنیم.
یکی دیگه اینکه به چه دلیل شما فرمودین که منبع در 0+ باز میشه در صورتی که ورودی ما پله هست و برای t>=0 مقدار دارد یعنی در 0+ حتما هست.
این حرف به نظرم درست نیست.ILتابعی پیوسته است و مقدار اون در صفر +و- برابر است ن ولتاژسلف.بنظرم تحلیل ایشون درسته و اشکال از پاسخ نامه اس
به نظر منم اشکال از جوابه ولی بازگفتم شاید بی دقتی کردم که این جوابم شده .گفتم مطرح کنم.
اگه دوستان اشکالی میبینند بفرمایید ممنون میشم.

آخرین ویرایش:

samin_m

کاربر ممتاز

درسته!!درسته!من حواسم نبود!

حق باشماست!

ولی برای تحلیل مدار برای t=+0 باید یه منبع جریان ب مقدار iL در t=-0 قرار بدیم ک مقدارV/2 هست و صفر نیست ک ایشون سلف رو مدار باز کردن.. و بجای خازن هم یک منبع ولتاژ.. و ب همین ترتیب حل رو ادامه بدیم

مقدار 2V در صفر منفی صفر است(چونکه ورودی نداریم V=0) پس یعنی جریان سلف صفر است

درسته ;)

اشکال من اینه ک یه کاغذ جلوم نذاشتم ک اینایی ک تایپ کردمو قبلش روی کاغذ بیارم

و عذر میخوام!

فکر کردم سوال سادس ذهنی حل کردم:D

آخرین ویرایش:

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

حق باشماست!

ولی برای تحلیل مدار برای t=+0 باید یه منبع جریان ب مقدار iL در t=-0 قرار بدیم ک مقدارش 2V هست و صفر نیست ک ایشون سلف رو مدار باز کردن.. و بجای خازن هم یک منبع ولتاژ.. و ب همین ترتیب حل رو ادامه بدیم

مقدار 2V در صفر منفی صفر است(چونکه ورودی نداریم V=0) پس یعنی جریان سلف صفر است

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز
سلام
مشاهده پیوست 179168
سلام دوست عزيز
ميخواستم ازت بپرسم اين نوشته ها رو با چه نرم افزاري نوشتي؟
واسه اين كار بهترين نرم افزار چيه؟
تشكر

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
تشكر

اگ اشتباه نکرده باشم از paint استفاده کردن

نرم افزار ک زیاده ولی ب نظر من برای طراحی مدار Pspice و Proteus خوب و هستند و کار باهاشون راحت هست

برای نوشتن هم بهترین و کاربردیی ترین برنامه Word هست ک با ترکیب این نر افزار ها فکر کنم بتونید ب چیزی ک مد نظرتون هست برسید

sanijoon

کاربر فعال تالار مقالات ,
کاربر ممتاز

اگ اشتباه نکرده باشم از paint استفاده کردن

نرم افزار ک زیاده ولی ب نظر من برای طراحی مدار Pspice و Proteus خوب و هستند و کار باهاشون راحت هست

برای نوشتن هم بهترین و کاربردیی ترین برنامه Word هست ک با ترکیب این نر افزار ها فکر کنم بتونید ب چیزی ک مد نظرتون هست برسید

سلام ممنون از جوابتون
من منظورم طراحي مدار نبود منظورم نوشتن بود.چون واسم زياد پيش اومده تو دانشگاه واسه ديگران تمرين حل كردم و اسكن گرفتم و به ايميلشون فرستادم اونم معرفتي!! ميخوام هزينه هام رو كاهش بدم! فكر ميكنم تو اين مورد از پاينت نرم افزار بروز تر بايد باشه ممنون ميشم اگه معرفي كنيد

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
تشكر

کشیدن تو نرم افزار pscadخیلی راحته.نوشتن هم تو ورد با دانلود منوی math type

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

حق باشماست!

ولی برای تحلیل مدار برای t=+0 باید یه منبع جریان ب مقدار iL در t=-0 قرار بدیم ک مقدارV/2 هست و صفر نیست ک ایشون سلف رو مدار باز کردن.. و بجای خازن هم یک منبع ولتاژ.. و ب همین ترتیب حل رو ادامه بدیم

درسته ;)

اشکال من اینه ک یه کاغذ جلوم نذاشتم ک اینایی ک تایپ کردمو قبلش روی کاغذ بیارم

و عذر میخوام!

فکر کردم سوال سادس ذهنی حل کردم:D

منم با نگاه اول اشتباه شما رو کردم و ولتاز 0+ و 0- رو برابر گرفتم

samin_m

کاربر ممتاز

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

bio_elec

عضو جدید
سلام دوست عزيز
تشكر
همانطور که دوستان هم اشاره فرمودن من در paint مدار رو کشیدم.راحتر چون میشه در قالب عکس رو سایت قرار داد.

samin_m

کاربر ممتاز
همانطور که دوستان هم اشاره فرمودن من در paint مدار رو کشیدم.راحتر چون میشه در قالب عکس رو سایت قرار داد.

شما از هرچیزی ک روی صفحه مانیتورت مشاهده میکنی میتونی عکس بگیری

اگ سیستمت ب پیرینتر وصل نیست با زدن دکمه Print Screen یا همون Prt Sc از روی کیبوردت و paste کردن اون ( Ctrl+v ) توی محیط paint میتونی عکس اون رو داشته باشی!

و برای راحتتر تایپ کردن توی پینت از گزینه Insert Text یا همون شکل A میتونی یه کادر انتخاب کنی و بنویسی!!

(حمل بر جسارت نشه فقط خواستم یه توضیح برا خودم بدم تا مروری رو دانسته هام داشته باشم!;))

samin_m

کاربر ممتاز
فیلتره!باز نمیشه!تورنت چچی هست؟من نشنیده بودم تاحالا

kickasstorrent رو هم فیلتر کردن؟؟؟!!!!!!!!!!!!:eek:

شما میتونی با نرم افزار Psiphon سایتو باز کنی!

کلا محیط تورنت محیطی هست ک توش ب کپی رایت اعتقادی ندارن! و شما تقریبا هر فیلم و بازی و نرم افزاری رو میتونی از توش دانلود کنی!(مثلا من خودم کلی فیلم و بازی های جدید رو ازش دانلود میکنم)

ب طوری ک یه نرم افزار تورنت داری ک شبیه دانلود منیجر هست و فایل های تورنت ه فایل مورد نظرتو دانلود میکنی و توی برنامه add میکنی وبعد فایل مورد نظرت توسط اون نرم افزار دانلود میشه....

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

خوبین؟خوشین؟سلامتین؟سلامت باشید.

دوتا سوال از حضورتون داشتم!

کسی اثبات یا دلیل اینهارو میدونه؟

1.

IMAG1046.jpg

2.
IMAG1048.jpg

ممنون از توجهتون;)

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ملودی خانوم .
منوی Math Type رو چطوری و از کجا باید دانلود کنیم ؟

تو سایت soft98.irتو قسمت جستجو math type را بنویسید.دانلودش کنید.بعدش که نصب کردی خودش اتوماتیک وار وارد منوی wordمیشه.آخرین منو

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

خوبین؟خوشین؟سلامتین؟سلامت باشید.

دوتا سوال از حضورتون داشتم!

کسی اثبات یا دلیل اینهارو میدونه؟

1.

مشاهده پیوست 179826

2.
مشاهده پیوست 179827

ممنون از توجهتون;)
علیک سلام.
خب توان اکتیو رو ما در مقاومت میبینیم و سلف و خازن فقط ظرفیت توان رو اشغال میکنند و هر چقدر کمتر باشن توان مصرفی (مفید) بیشتر خاهد بود-تو حالت اول که با انتخاب اون مقدار توان راکتیو مصرفی رو صفر میکنیم(یعنی هر چقدر سلف توان میخاد خازن براش میسازه و به مقاومت کاری نداره).
در حالت دوم هم شما راکتانس بار رو میبری تو خط و میگی برای انتقال ماکزیمم توان باید امپدانس بار با امپدانس خط برابر باشه.
توان اکتیو حالت اول از دوم بیشتر هست.
سوال اولت هم مربوط به ریاضی عمومی یک هست.به یه مرجع مراجعه کنی حتما متوجه میشی

rezaei.sp

عضو جدید
تو سایت soft98.irتو قسمت جستجو math type را بنویسید.دانلودش کنید.بعدش که نصب کردی خودش اتوماتیک وار وارد منوی wordمیشه.آخرین منو
جالب بود . با سپاس .
من فرمولا رو تا الان از خود ورد تایپ میکردم. از منوی Insert بعد گزینه Equation . اونم خوبه . باهاش راحت بودم .
ولی اینیکه الان نصب کردم یکم پیچیده بنظر میرسه . حالا کار میکنم باهاش ببینم کدوم راحت تره که همونو انتخاب میکنم.
اینطور که گفته بود ، تو Internet Explorer هم یه منو میزاره که بتونیم تو وب سایت یا موقعه ارسال پست تو باشگاه هم ازش استفاده کنیم . ولی هنوز ندیدم منوی اینو . اگه بشه که عالی میشه.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جالب بود . با سپاس .
من فرمولا رو تا الان از خود ورد تایپ میکردم. از منوی Insert بعد گزینه Equation . اونم خوبه . باهاش راحت بودم .
ولی اینیکه الان نصب کردم یکم پیچیده بنظر میرسه . حالا کار میکنم باهاش ببینم کدوم راحت تره که همونو انتخاب میکنم.
اینطور که گفته بود ، تو Internet Explorer هم یه منو میزاره که بتونیم تو وب سایت یا موقعه ارسال پست تو باشگاه هم ازش استفاده کنیم . ولی هنوز ندیدم منوی اینو . اگه بشه که عالی میشه.
منم قبلا از اینسرت!!!!استفاده میکردم.چون عادت کردهبودم بهش حس میکردم این پیچیده اس!یه مدت که کار کنید میبینید که چقد بهتره

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود بر دوستان
یه سوال :
من با فرکانس طبیعی مشکل دارم . نمیدونم چرا . از زرگر میخونم . امروز خلاصه هامو مرور کردم چنتایی مثال تو متن درس حل کردم مشکلی نداشتم . فقط توی تستها مشکل هست . تستها رو نمیشه با معلوماتی که از متن درس یامیگیری حل کرد . یا اینکه اصلا مثالی شبیه تستها نزده زیاد .
شاید فقط 20% تستهارو بشه جواب داد با درسنامش

چه کنم این فصلو ؟؟

890031156

کاربر ممتاز
درود بر دوستان
یه سوال :
من با فرکانس طبیعی مشکل دارم . نمیدونم چرا . از زرگر میخونم . امروز خلاصه هامو مرور کردم چنتایی مثال تو متن درس حل کردم مشکلی نداشتم . فقط توی تستها مشکل هست . تستها رو نمیشه با معلوماتی که از متن درس یامیگیری حل کرد . یا اینکه اصلا مثالی شبیه تستها نزده زیاد .

چه کنم این فصلو ؟؟
سلام
فصل فرکانس طبیعی مفهومیه و سخت از مرجعی که میخونی نمیتونی جواب بگیری یه کتاب دیگه رو امتحان کن
فرکانس طبیعی راحته سوالاشو میپیچونن :-(
دقت زیاد میخواد و مفهوم

samin_m

کاربر ممتاز
سلام
فصل فرکانس طبیعی مفهومیه و سخت از مرجعی که میخونی نمیتونی جواب بگیری یه کتاب دیگه رو امتحان کن
فرکانس طبیعی راحته سوالاشو میپیچونن :-(
دقت زیاد میخواد و مفهوم

سلام داداشم;)

ب نظرت کدوم قسمتای مدار ساده تر هست و راحتتر میشه تستاشو زد؟

890031156

کاربر ممتاز

سلام داداشم;)

ب نظرت کدوم قسمتای مدار ساده تر هست و راحتتر میشه تستاشو زد؟
سلام
والا مدار که ساده نیست!!!! ولی بخش پیدا کردن شرایط اولیه و بعضی شبکه ها راحت ترن نسبتا

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان تو این مثال (مدار 1 تقوی صفحه 283) معادله kcl چرا به این سبک نوشته ؟؟ ضرب کرده

8325.jpg

samin_m

کاربر ممتاز
درود بر دوستان
یه سوال :

چه کنم این فصلو ؟؟

سلام داداش گلم

امیدوارم ک خوب باشی;)

اگ سوالات این مبحث رو به سه بخش تقسیم کنیم،بخش اولش رو با یکم تسلط روی درس کنترل میشه حلش کرد

بخش دومش رو هم اصلا با فرمولایی ک کتاب زرگر حل کرده حل نکن(خودم شخصا ک تازه شروع کردم،ذهنم اصلا گنجایش اینهمه فرمول برای اینهمه سرفصل و درس رو نداره!برای همین همه سوالا رو از راه اصلی حل میکنم)،خودت با KCL و KVL حل کنی زمان بیشری میگیره ولی خیالت راحته ک نکنه سر کنکور فرمولش یادت بره!

و اما بخش سومش ک سخته...!:D اگ حوصله نداری،ذهنتو درگیرش نکن;)

امیدوارم ک موفق باشی داداشم;)

samin_m

کاربر ممتاز
درود
دوستان تو این مثال (مدار 1 تقوی صفحه 283) معادله kcl چرا به این سبک نوشته ؟؟ ضرب کرده

مشاهده پیوست 180463

اینجا بجای اینکه اول جریانها رو بنویسه بعد محاسبشون کنه و توی KCL جایگذاری کنه،همه رو باهم ب صورت یکجا نوشته;)

بالا