اموزش مربوط به:SKETCHUP

romak_m

عضو جدید
تقدیر

تقدیر

سلام به دوست خوبم مهندس یگانگی
از سایت و صفحه اختصاصی شما در http://www.sketchupartists.org/?page_id=2754 دیدن کردم
عالی بود نوع توضیح دادنتون به انگلیسی هم مثل فارسی روان و گیرا بود امیدوارم همیشه و در همه حال موفق و سربلند باشید
--------------------------------------------------------------------
درست و خوب آموزش دادن خودش یک علم و هنر بزرگه
تبریک میگم

jey_jey

عضو جدید
آموزش تصویری sketchup

آموزش تصویری sketchup

file:///C:/Users/MANP/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/Users/MANP/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.png

Architecture, design, and media professionals all over the world are using Google SketchUp to create detailed 3D models efficiently and quickly. In Google SketchUp Essential Training, design expert George Maestri teaches the foundations of SketchUp?s drawing, design, and rendering tools. He covers the fundamentals of the application, the interface, and the Sandbox extension, which is used to create realistic organic shapes and terrain. George also discusses how to model and texture objects from existing photographs and export models to Google Earth to visualize how buildings fit in a real landscape. Exercise files accompany the course.

Released on: 11/21/2008

Start Learning Now

Our free movies below will get you started (QuickTime® required).
Get immediate access to the entire lynda.com Online Training Library®!
Exercise Files

Table of contents
IntroductionIntroduction 1:41 4.5 MB
Installing SketchUp 1:31 1.4 MB
Tips for Mac users 2:32 2.5 MB

1. The SketchUp InterfaceInterface basics 5:54 4.6 MB
Navigating in SketchUp 3:28 12 MB
Walking around in SketchUp 4:21 11.1 MB
Creating camera views 4:36 8.3 MB
Shading faces and edges 6:44 23.9 MB
Creating shadows and fog 4:35 6.7 MB
Creating scenes 2:24 6.3 MB
Selecting and moving objects 6:45 11.3 MB
Scaling and rotating objects 4:14 8.3 MB
Manipulating faces and edges 3:55 7.3 MB
Advanced selection tools 4:26 8.2 MB

2. Drawing in SketchUpLine tool fundamentals 5:25 6.2 MB
Using the Line tool for 3D drawing 4:50 8.2 MB
Using the Rectangle tool 4:55 5.5 MB
Creating circles and polygons 3:33 3.3 MB
Creating arcs 3:46 3.7 MB
Pushing and pulling faces into 3D 8:11 12.4 MB
Using the Offset tool to create outlines 6:14 10.6 MB
Using the Follow Me tool 3:49 6.7 MB
Creating text 2:44 3.9 MB
Softening round edges 4:19 9.3 MB
Using construction tools to create guides 4:49 6 MB
Creating sections 1:31 3.6 MB

3. Organizing ScenesGrouping objects 4:54 11.7 MB
Creating components 6:37 13.3 MB
The Component window 5:51 7.3 MB
Working with layers 4:26 6.3 MB
Creating layers 4:31 6.8 MB
Using the Outliner 6:29 9.4 MB
Hiding and unhiding objects 4:22 7.5 MB
Locking and unlocking objects 1:44 2.1 MB

4. Creating Textures and MaterialsUsing the Materials palette on a Mac 1:50 2.4 MB
Applying materials 4:25 13.8 MB
Editing materials 4:22 10.9 MB
Creating materials 2:21 4.5 MB
Mapping images 3:39 8.1 MB
Applying bitmap images 2:21 3.6 MB
Mapping curved objects 4:13 8.3 MB
Projecting maps on curved objects 2:54 5 MB

5. Rendering and AnimationApplying styles 3:07 6.3 MB
Creating styles 6:57 15 MB
Outputting 2D bitmaps 3:51 6.8 MB
Basic animation 4:33 26.1 MB
Advanced animation 7:58 14.8 MB

6. Creating Terrain Using SandboxContours 6:15 11.6 MB
Creating terrain from scratch 2:56 3.8 MB
Sculpting with the Smoove tool 2:21 5.5 MB
Stamping and draping objects on terrain 5:54 21.3 MB

7. Photo Match and Google EarthUsing Photo Match to align cameras 6:56 16.4 MB
Modeling in Photo Match 5:54 10.1 MB
Exporting models to Google Earth 5:03 12.6 MB

ConclusionGoodbye 0:15 0.3 MB

Download:
Code:
http://rapidshare.com/files/170380936/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part1.rar
http://rapidshare.com/files/170380973/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part2.rar
http://rapidshare.com/files/170380986/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part3.rar
http://rapidshare.com/files/170380998/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part4.rar
http://rapidshare.com/files/170380977/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part5.rar
http://rapidshare.com/files/170381036/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part6.rar
http://rapidshare.com/files/170380921/LiP-Linda_-_Google_SketchUp.part7.rar

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
مجموعه آموزشی LYNDA برای اسکچاپ ، بسیاری از مطالب رو نگفته و در حد مباحث ابتداییه . با اینحال خوبه چون فعلا تنها مجموعه مرتب آموزشیه. ممنون از تسهیم مطالب :)

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
چمن در اسکچاپ

چمن در اسکچاپ

شاید یک راه ایجاد چمن این باشه که از پلاگین compoSpray استفاده کنیم ولی مطمئنا این بدترین روشه چرا که نمایش فایل شما رو بسیار کند میکنه. به جای اون میتونید مثل فایل ضمیمه به یه صفحه صاف متریال چمن بدید.

پیوست ها

• Kwistenbiebels grass component SU5.rar
    844.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

jey_jey

عضو جدید
سلام استاد یگانگی.ممنون از کارهای خوبتون.

اگر امکان داره نحوه رندر عکس ها با فرمت png یا مثل فایل چمن که گذاشتین رو هم بگید .

البته با v-rey ;)

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
کافیه در جلوی diffuse و در قسمت Transparencyیه map ( یا طرح) به متریال بدید تا وی-ری طبق اون طرح، اون قسمتا رو نشون نده. این طرح باید سیاه و سفید باشه.
مراحل اضافه کردن مپ رو توی تصویر نشون دادم. ابتدا روی m جلوی Transparency کلیک کنید و.... نهایتا پس از پایان مراحل mبه M تغییر میکنه که نشون میده شما دارید طبق یه طرح (ِیاMap) عمل میکنید.
من کل مراحل رو روی یه تصویر نشون دادم .

آخرین ویرایش:

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
من تازه کار با این نرم افزار رو شروع کردم.باsu5هم دارم کار میکنم.حالا 2 تا سوال دارم.یکی اینکه چطوری رندر بگیرم؟تو منوی view رندر هست ولی تنظیماتشه.رندر گرفتن رو میشه توضیح بدین.
یه سوال دیگه هم اینکه چطوری میشه واحدش رو از اینچ به متر تغییر داد؟
ممنون میشم راهنماییم کنین.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اولا شخصا روی ورژن 5 ، وی-ری 1 رو داشتم و فکر میکنم نشه بالاتر رو داشت ( که یه پلاگین جدا از اسکچاپه و باید نصب بش) تا بتونید رندرای فتورئال بگیرید و در غیر اینصورت بایستی یا با خود رندرای SU کار کنید که بیشتر مثل دست و هنری هستن تا واقعی و یا ببرید توی نرم افزارای دیگه واسه رندر. بعد از نصب وی-ری بقیه موارد فرق چندانی با ورژنای بالاتر نکرده.... یا اینکه مثلا با فتوشاپ کاری انجام بدید ، مثلا:
http://www.sketchupartists.org/?page_id=2981
برای تغییر واحد: اولا شما در هنگام نصب template اشتباه انتخاب کردید ولی برای حلش باید template جدیدی انتخاب کنید:window-->Preference-->template و حالا یه تمپلیتی انتخاب کنید که 3D و با واحد متر باشه... ازین به بعد هر فایل جدیدی با این تمپلیت خواهد بود.
ولی اگه وسط کار با یه فایل بخواهید فقط اون فایل رو تغییر واحد بدید:
Window-->Model info-->unit و در سمت راست صفحه بازشده واحدتون رو تغییر بدید. این روش واسه فقط همین فایل عمل میکنه.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
سلام من می خواهمsketchup را از پایه شروع کنم ار شما اموزش مقدماتی می خواهم
بهترین منبع برای شروع صحیح help خود نرم افزار یا فیلماییه که دوست خوبمون لینکشو گذاشته. اموزش 800 صفحه مطلب توی این مختصر امکانپذیر نیست

ahmad88

عضو جدید
سوال

سوال

با سلامز
از همه دوستاني كه زحمت ميكشن و اطلاعاتي رو در اختيار بقيه ميزارن ممنو نم
جناب یگانگي و دوستاني كه برنامه اسکچاپ رو واردن سوالی رو داشتم من این برنامه رو دانلود کردم و حالا که میخوام نصب کنم نصب نمیشه ایا این برنامه به برنامه جانبی نیاز داره؟
چون این ارور رو میده
this application the microsoft.net framework.1.1.download and install?
ممنون میشم راهنمایی کنید:gol:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
همونطور که میگه شما احتیاج به نت فریم ورک ورژن 1.1 دارید. Net framework ساخته میکروسافت و برای ارتقا گرافیک و کارکردن برنامه هایی که توی این محیط ساخته شدن لازمه. گاهی همراه نصب برخی برنامه هابدون اینکه شما بدونید خودبخود روی کامپیوتر شما نصب میشه (مثلا برای ورژنهای اخیر اتوکد و مکس این اتفاق می افته). میتونید اونو دانلود کنید یا توی مجموعه های نرم افزاری پیدا کنید. مطمئن شید که ورژن مناسب رو نصب میکنید (مثلا ورژن 2 یا 3 یا .. رو دانلود و نصب نکنید)

jey_jey

عضو جدید
فروش آموزش sketchup

فروش آموزش sketchup

مجموعه نرم افزار Google SketchUp
آموزش يكصد و ده جلسه اي به زبان فارسي و انگليسي
هفت مرجع علمي و معتبر بين المللي
و يكصد و پنجاه فايل نمونه در موضوعات گوناگون فقط در یک DVD
برای اولین بار در کشور

البته می دونم اینجا جایه مناسبی برای این لینک نیست ولی شاید برای کسانی که تازه شروع کردن مناسب باشه.;)

منبع سایت:http://urbanity.ir/gsu/

shima_422

عضو جدید
مجموعه نرم افزار Google SketchUp

آموزش يكصد و ده جلسه اي به زبان فارسي و انگليسي
هفت مرجع علمي و معتبر بين المللي
و يكصد و پنجاه فايل نمونه در موضوعات گوناگون فقط در یک DVD

برای اولین بار در کشور

منبع سایت:http://urbanity.ir/gsu/

یعنی حتما باید با این شماره تماس گرفته شه؟نمیشه اینترنتی سفارش داد؟

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
با توجه به تعداد جلسات باید جالب باشه . ممنون میشم اگه کسی دیده نظر بده

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
دوتا سوال:چطوری میشه تکست هایی رو که مینویسیم از نظر فونت و اندازه ادیت کنیم؟
و اینکه کاری که چمفر و فیلت توی نرم افزارای دیگه انجام میدن چطوری میشه توی اسکچاپ پیاده کرد؟
راستی من su 6 نصب کردم;).ولی کیفیت رندراش خیلی پایینه.در ضمن اگه یه توضیحی هم راجع به نحوه نورپردازی بدین ممنون میشم.

آخرین ویرایش:

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من کارکردن با اسکچاپ را تازه شروع کردم.سؤالم خيلی ابتداييه.پلانی را که از کد بردم توی اسکتچاپ چطوری بايد ارتفاع بدم؟لايه بندی کد در اين برنامه چطوری تعريف ميشه.مثلاً من موقعی که selectکردم همش انتخاب شد.​

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
سلام، دوتا سوال:چطوری میشه تکست هایی رو که مینویسیم از نظر فونت و اندازه ادیت کنیم؟
و اینکه کاری که چمفر و فیلت توی نرم افزارای دیگه انجام میدن چطوری میشه توی اسکچاپ پیاده کرد؟
......
تکست رو از window-->model info-->text ویرایش کنید و update کنید (گوشه پایین همون پنجره ای که باز شده، پس از انتخاب تکستهایی که میخواهید تغییر کنن)
واسه چمفر و فیلت هم یه فایل آموزشی ساختم..البته پلاگینایی هم هستن ولی لزومی نداره... مطابق فایل ضمیمه...
....فایلی که از کد میارید به صورت کامپوننت شناخته میشه.. روش دبل کلیک کنید تا باز شه و روی بعضی خطهاش خط بکشید تا صفحه ایجاد شه و بتونید کار کنید

پیوست ها

• chamfer.zip
    35.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

ahmad88

عضو جدید
همونطور که میگه شما احتیاج به نت فریم ورک ورژن 1.1 دارید. Net framework ساخته میکروسافت و برای ارتقا گرافیک و کارکردن برنامه هایی که توی این محیط ساخته شدن لازمه. گاهی همراه نصب برخی برنامه هابدون اینکه شما بدونید خودبخود روی کامپیوتر شما نصب میشه (مثلا برای ورژنهای اخیر اتوکد و مکس این اتفاق می افته). میتونید اونو دانلود کنید یا توی مجموعه های نرم افزاری پیدا کنید. مطمئن شید که ورژن مناسب رو نصب میکنید (مثلا ورژن 2 یا 3 یا .. رو دانلود و نصب نکنید)

سلام.
ممنون جناب یگانگی.
البته من همون اول متوجه شدم و حتی ورژن 3 این برنامه رو نصب کردم اما نمیدونم چرا دوباره این ارور رو میده احتمال داره که خوب نصب نشده باشه ؟
نمیدونم مشکل دقیقا کجاست.

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
میخواستم بدونم چطوری میشه تو این نرم افزار به کارمون بک گراند آسمون بدیم؟یعنی چیزی که تو مکس تحت عنوان enviroment هست اینجا هم وجود داره؟

افرودیته

عضو جدید
با سلام
ببخشید یه سوال خیلی ابتدایی دارم:redface: اگه لطف کنین کمکم کنید ممنون میشم:gol:
پلاگین ها توی sketch up به زبان ساده چین و وقتی دانلودشون کردیم چه جوری می توونیم تو برنامه اضافشون کنیم؟؟:redface:ببخشید ولی من تازه شروع به یادگیری sketch up کردم....

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
پلاگينا قابليتاي نرم افزار رو افزايش ميدن و دو دستن. نصبي كه مثل بقيه نرم افزارا نصب ميشن مثل وي-ري يا رابي هستن (بازبان برنامه نويسي رابي نوشته شدن) و فايلي كوچيك متني با پسوند rb. ياrbs. كه كافيه اونا رو تو فولدر پلاگين بريزيد( اگه ZIP هستن باز كنيد و بريزيد)

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
میخواستم بدونم چطوری میشه تو این نرم افزار به کارمون بک گراند آسمون بدیم؟یعنی چیزی که تو مکس تحت عنوان enviroment هست اینجا هم وجود داره؟

استاد جواب سوالمو نمی دین؟گیر کردماااااااا.

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
سلام ، بنده رو ببخشید. ما توی اسکچاپ 2 نوع رندر داریم.1- رندر غیر واقعی (با استفاده از استایلها) 2-رندر واقعی با پلاگینایی مثل وی-ری.
برای اضافه کردن آسمان به یه استایل، از لوحه استایل (windows-->style) ابتدا استایل مورد نظر رو انتخاب میکنید و سپس از همون لوحه به زیر لوحه edit رفته و watermark settings رو که شمایلش یه مکعبه که گوشش یهok هست رو انتخاب میکنید و سپس شمایلی که روی اون یه دایره که داخلش+ هست رو انتخاب میکنید و از صفحه باز شده عکس آسمون رو انتخاب میکنید و اونرو به عنوان background معرفی میکنید و سایر تنظیمات...مثل فایل ضمیمه.
برای وی-ری توی بخش تنضیمات ازEnvironment و سپس Background استفاده میکنیم. m جلوی بکگروند رو کلیک کنید تا صفحه جدیدی باز بشه...حالا توی این صفحه نوع بکگروند رو از بخش Type ،تصویر یاBitmap انتخاب میکنید. از گزینه های سمت راست بالای این صفحه Environment رو انتخاب و سپس در بخش Bitmap پایین، m رو میزنید و یه عکس هیدری (360 درجه کامل شامل آسمون و زمین ) رو بهش اختصاص میدیم...تنظیمات بیشتری هم وجود داره...و اینکه این تصویر در رندر شما با چه میزان روشنایی بیفته به انتخاب پیشفرض رندر ربط مستقیم داره.ساده ترین کار اینه که پس از این تنضیمات اگه توی رندر یه زمینه سیاه دیدید، پیشفرض رندرتون رو عوض کنید (از بالای صفحه تنضیمات وی-ری از گزینه File یه پیشفرض دیگه load کنید).

پیوست ها

• sky.zip
    117.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

معمارباشی

عضو جدید
سلام.
ممنون جناب یگانگی.
البته من همون اول متوجه شدم و حتی ورژن 3 این برنامه رو نصب کردم اما نمیدونم چرا دوباره این ارور رو میده احتمال داره که خوب نصب نشده باشه ؟
نمیدونم مشکل دقیقا کجاست.
سلام حتما باید همون 1.1 باشه ! می تونی از لینک زیر دانلود کنی ....
http://www.microsoft.com/downloads/...e3-f589-4842-8157-034d1e7cf3a3&displayLang=en

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام استاد
ببخشید من باز مزاحم شدم.خوب آخه سوال داشتم:redface:
میشه بفرمایین فرق اسکچ آپ با گوگل اسکچ آپ چیه؟:huh:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
فرقی ندارن مگه در تاریخ پخششون

فرقی ندارن مگه در تاریخ پخششون

sketchup رو ابتدا شرکت lastSoftware@ ساخت و خیلی درخشید...بعد از ورژن 5 که این امکان درین نرم افزار تعبیه شد که بشه از گوگل ارت ، توپوگرافی رو وارد نرم افزار کرد یا حجمی رو که توی اسکچاپ ساختیم بگذاریم روی گوگل ارت.. (یه بار اینکارو ،درحالیکه گوگل ارت بازه و روی یه جایی زوم کردید امتحان کنید .. کلی تفریح داره ...) ...این شد (که به علت رقابت پنهان میکروسافت و گوگل در ساخت دنیای مجازی) گوگل کل شرکت اتلست رو خریداری کرد و نسخه های 6 و 7 به اسم گوگل اسکچاپ به بازار اومد.
الان نرم افزارهای دیگه ای هم هستن که این امکان رو اضافه کردن... ولی اسکچاپ خیلی جا افتاد و جزو فرمتهای استاندارد در اومد.
واسه اینکه بتونید با گوگل ارت کار کنید :از منوی tools--->Goolge earth---> Get current view به شما امکان وارد کردن دید جاری از گوگل ارت به نرم افزار رو میده و place model امکان گذاشتن مدلتون روی گوگل ارت رو..... البته یه قوانینی هم هست...منجمله اینکه کم حجم باشه... بهتره یه گروهش کرده باشید و....)

آخرین ویرایش: