اموزش مربوط به:SKETCHUP

Bache porroo

عضو جدید
یگانگی جان سلام

با تشکر از آموزش فوق العاده ای که تو این مدت حضورت ، واسه بچه های باشگاه ارائه دادی و میدی و ممنون بخاطر صبر و حوصلت واسه راهنمائی و جواب دادن به سوالات دوستان :thumbsup2:

1سوال : واسه ایجاد 1لامپ (هر لامپی سقفی ، دیواری ، ایستاده و ....) یا منبع نوری مصنوعی چه راهی وجود داره ؟ اگه قبلا پست دادی فقط بگو کجاست

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
اولا مرسي از لطفتون، ثانيا منظورتون ايجاد نور با كدوم موتور رندره؟

Bache porroo

عضو جدید
خواهش میکنم......
من تاحالا از هیچکدوم استفاده نکردم....همیشه تو کارام اگه لامپی یا منبع نوری بوده هیچ نوری نداشته (لامپ اتاق خواب ، لامپ کنار خیابون و......) همه رو همینجوری فقط تو کارام گذاشتم
اما کاره 1کی از همکلاسیارو که دیدم ازش پرسیدم چطوری منبع نوری تو کارت روشنه که نگفت.....مسخرست:w06:
اگه ممکنه شما راهنمایی کنین

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
رندر نتيجه محاسبات يه موتور رندره. مثلا اگه موتور رندرتون وي-ري باشه (كه يه پلاگينه و واسه مكس-راينو-c4d و اسكچاپ هم موجوده) اونوقت شما بايد متريالتون رو واسه وي-ري تنظيم كنيد و همچنين نورهاتونو و بعدم دكمه رندر وي-ري رو بزنيد...ساده و مختصر اينكه واسه نور گذاشتن تو وي-ري 2 تا ايكون هست كه روشون يه لامپ هست. يكيش نور نقطه اي درست ميكنه و اون يكي نور صفحه اي. بعد از گذاشتن نورها،روشون راست كليك ميكنيد و از گزينه v-ray -->Edit light به تنظيم نورتون ميپردازيد. مثلا شدتشو كمو زياد ميكنيد و ...
ضميمه،كل ايكوناي نوار ابزار وي-ري رو نشون ميده

پیوست ها

• Untitled-1.jpg
    Untitled-1.jpg
    5.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

agostino

عضو جدید
سلام به همه من شنیده که su یه برنامه ایه که می تونی عکس بهش بدی و برنامه همون عکس رو به صورت اسکیس دستی درمیاره. حقیقت داره؟
ممنون از یگانگی و نینو:heart::heart::heart::heart:

agostino

عضو جدید
سلام نینو
من بالاخره تونستم برنامه رو از این لینکی که دادی دانلود کنم ولی موقع اکسترکت ارور میده و باز نمیشه:cry:
چه کار کنم:(:(

thepjt

عضو جدید
دروافع آره . با توجه به عکی مدلتو میکشی و su اونو اسکیسی میکنه .

SU یک نرم افزار مدل سازیه مثل مکس . اما خروجی مکس موتور رندر منتال ریه و خروجی su اسکیس دستی . که هم میشه با پلاگین مال مکس رو اسکاس کرد و هم مال SU رو رندر گرفت

معسار

عضو جدید
سلام استاد یگانگی
پرتابل su7 که از خودتون گرفتم رو سیستمم اجرا نمیشه (windows 7 64 bit) و close program میده ممنون میشم کمکم کنید..

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
ويندوز شما 64 بيتيه. درحاليكه نرم افزارتون 32 بيتيه . البته به صورت يك نرم افزار 32 بيتي در محيط 64 بيتي اجرا ميشه ولي نرم افزارها و سخت افزارهايي لازم داره:

• Microsoft® Internet Explorer 6.0 or higher.
    • Google SketchUp Pro requires .NET Framework version 2.0. For more information about the .NET framework, click here.
    SketchUp will run on 64bit versions of Windows, but it will run as a 32bit application.
  • Recommended hardware
    • 2+ GHz processor.
    • 2+ GB RAM.
    • 500 MB of available hard-disk space.
    • 3D class Video Card with 512+ MB of memory or higher. Please ensure that the video card driver supports OpenGL version 1.5 or higher and up to date. SketchUp's performance relies heavily the graphics card driver and it's ability to support OpenGL 1.5 or higher. Historically, people have seen problems with ATI Radeon cards and Intel based cards with SketchUp. We don't recommend using these graphics cards with SketchUp at this time.
    • 3 button, scroll-wheel mouse.
  • Minimum hardware
    • 1 GHz processor.
    • 1 GB RAM.
    • 16 GB of total hard-disk space.
    • 3D class Video Card with 256 MB of memory or higher. Please ensure that the video card driver supports OpenGL version 1.5 or higher and up to date.
    • لذا ار نرم افزارهاي موجود در بازار (خصوصا نسخه 7.1 استفاده كنيد)

معسار

عضو جدید
خیلی ممنون استاد لطف کردین. یه سوال دیگه وی ری اسکچ اپ با وی ری مکس تفاوت داره؟ (از نظر کیفیت و امکانات) واینکه حجمهای نرم و ارگانیک رو چطور باsu میشه ساخت(اگه نمیشه چه نرم افزاری برای اینجور حجمها خوبه؟ maya یا راینو)

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
هسته موتور رندر وي-ري براي هر چهار نرم افزار مكس-اسكچاپ راينو و سينما 4d يكيه، لذا يه كيفيت رندر داريم. اما امكاناتشون متناسب با همون نرم افزاراست. متريال سازي(روشش) تو همش يكيه ولي فرمتهاشون متفاوت ذخيره ميشه. نورهاي فعلا در اسكچاپ شامل نقطه اي و صفحه ايه و مثلا نور اسپات رو بايد با گذاشتن يه نور نقطه اي توي يه مخروطي كه يه سرش بازه و مثل چراق مطالعه، ازون سمت نورش بيرون ميزنه ،بسازيد و... بقيش تقريبا يكيه (يكم دم دست تر و ساده تر).
براي ساخت فرمهاي نرم توي اسكچاپ ميتونيد از پلاگين Subdivide & smooth استفاده كنيد.(به بخش پلاگيناي اسكچاپ نگاه كنيد)، توي مكس از پلاگينايي مثل power nurbs و توي راينو بدون پلاگينا (چون راينو اصولا nurbs modeler هستش) :)

آخرین ویرایش:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
لوحه لايه ها لوحه واضحيه

پیوست ها

• layers.jpg
    layers.jpg
    16.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
شبیه سازی نورهای فتومتریک با وی-ری

شبیه سازی نورهای فتومتریک با وی-ری

فایل ضمیمه رو ببینید و به ترتیب روی برگه های بالای هر صحنه (اسلاید) کلیک کنید و پیش برید. امیدوارم واضح باشه

پیوست ها

• res.jpg
    res.jpg
    14.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • How to Simulate I-E-S lights.zip
    180.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

thepjt

عضو جدید
سلام استاد یگانگی
پرتابل su7 که از خودتون گرفتم رو سیستمم اجرا نمیشه (windows 7 64 bit) و close program میده ممنون میشم کمکم کنید..

کلا 32 بیتی شم رو 7 اجرا نمیشه ، یه مقدار با 7 مشکل داره ... یوزر اکانت کنترلتو خاموش کن یه کم بهتر میشه

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
بالاخره به تازگی ویندوز 7 رو نصب کردم. ...با اسکچاپ 7.1مشکلی نداره اما با وی-ری اسکچاپ مشکل داره.آیا کسی راه حلی داره؟

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
منو بابت تاخيرها ببخشيد،

پیوست ها

• outliner.jpg
    outliner.jpg
    30.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

r-min

عضو جدید
چرا؟

چرا؟

اقای یگانگی با سلام و تشکر از زحماتتون هم در این انجمن و هم در SketchUcation Community Forums یک سئوال داشتم.
وقتی برنامه su رو باز میکنم این دو پیغام ظاهر میشوند.لطفا اگر امکان دارد راهنماییم کنید
ممنون.:smile:
http://tinypic.com/r/fnvyb/6

http://tinypic.com/r/2ls7ksy/6

آخرین ویرایش:

r-min

عضو جدید
ویندوز 7

ویندوز 7

ویندوز 7 سریال su ورژن 7 رو قبول نمیکنه!ولی با ورژن 6 مشکلی نداره .
می دونم که سریال من مشکلی نداره .میشه لطفا کمک کنید یا اگه سریالی از su 7 دارید بزارید که مطمئن بشم اشکال از ویندوزه یا نه ؟؟؟!!!!!
ممنون

zal1agh101

عضو جدید
به نام آنکه ما را با وجود خود از غیر خود مستور داشت. . .
سلام بر همه
من احمد هستم
معماری میخونم
تازه یه گروه با دوستان جوون تاسیس کردیم به نام گروه معماران کوشک
ان شالله همراه خوبی باشم.
همه پست ها رو خوندم.خیلی استفاده بردم.از همه ممنونم،بخصوص استاد یگانگی . . .
منم برای اینکه کاری کرده باشم لینک دانلود اسکتچاپ را میذارم.(البته ورژن های مختلف)
به یه نحوی صفحه ایی رو گذاشتم که دوستان رو از پیدا کردن و سرچ کردن بی نیاز کنه.
از ورژن 5 تا ورژن 7.1
برای دانلود کافیست برروی ورژن مورد نظر کلیک کنید و چند ثانیه تحمل کنید.
دوستداره همتون هستم

Google SketchUp 7.1.6087

Google SketchUp 7.1.4871

Google SketchUp 7.0.10247

Google SketchUp 7.0.8657

Google SketchUp 6.4.112

Google SketchUp 6.0.1099

Google SketchUp 6.0.515

Google SketchUp 6.0.312

Google SketchUp 6.0.277

Google SketchUp 5.0.305 Beta

Google SketchUp 5.0.295 Beta

آخرین ویرایش:

yeganegi

متخصص sketchup
کاربر ممتاز
از منوي ويندو،گزينه فتومچ رو مياريم. عكسمون بهتره كه از كنج ساختمون گرفته شده باشه.فتو مچ ميتونه واسه تنظيم پرسپكتيو ترسيم موجود با پرسكتيو فضايي كه ازون عكس تهيه كرديم به كار بره. كافيه گيره هاي انتهايي خطوط خط چين قرمز رو با يكدسته از خطوط پرسپكتيوتون و گيره هاي انتهايي خطوط خط چين سبز رو با دسته ديگر خطوط پرسپكتيوتون منطبق كنيد. ضمنا محل نقطه زرد ،محل مبدا مختصات ترسيم شماست كه ميتونيد اونو هم جابجا كنيد .اگه موس رو روي خطوط سبز و قرمز و آبي مبدا مختصات بياريد به شكل يك فلش دوطرفه ميشه و بهتون امكان تغيير ابعاد فضا رو ميده. خط زرد نمايشگر خط افق تصويره. پس از تنظيم، گزينه done رو ميزنيم. حالا ميتونيد بر اساس اين تصوير مدلسازيتون رو ادامه بديد. از منوي كليك راست روي يك يا تعدادي صفحه انتخابي، ميتونيد تكسچراي اين عكس رو به يه صفحه از مدلتون اختصاص بديدGet photo texture

hrs2004

عضو جدید
ویندوز 7

ویندوز 7

بالاخره به تازگی ویندوز 7 رو نصب کردم. ...با اسکچاپ 7.1مشکلی نداره اما با وی-ری اسکچاپ مشکل داره.آیا کسی راه حلی داره؟
برای اینکه از v-rayاستفاده کنیداز نرم افزاریز که قابلیت نصب ویندوز دارد استفاده کنیدمثل نرم افزار
VMware Workstationولی درکل به نظر من از ویندوز ویستا 64بیت استفاده کنید بهتراست نه باv-rayمشکل داره نه بانرمافزاراسکچ آپ

binahayat_m

عضو جدید
Google SketchUp for Site Design

Google SketchUp for Site Design

اموزش طراحی سایت با اسکچ اپ
اموزش کامل و با تصاویر هستش خیلی جالبه

DOWNLOAD LINK :

http://www.uploading.com/files/f597d399/047034525X_SketchUp1.pdf

jvdarchitect

عضو جدید
ip

ip

سلام آقای یگانگی عزیز ببخشید من ip سیستمم رو از منوی mmc مخفی کردم ولی بازم وقتی می خوام متریالهای sketch up رو از google دانلود کنم اجازه نمیده میشه راهنماییم کنید
در ضمن میشه در مورد تنظیمات نور و متریال در vray مطالبی رو ارائه بدین با تشکر

jey_jey

عضو جدید
سلام آقای یگانگی عزیز ببخشید من ip سیستمم رو از منوی mmc مخفی کردم ولی بازم وقتی می خوام متریالهای sketch up رو از google دانلود کنم اجازه نمیده میشه راهنماییم کنید
در ضمن میشه در مورد تنظیمات نور و متریال در vray مطالبی رو ارائه بدین با تشکر

سلام
یه سری کامل متریال من گذاشتم از صفحه زیر می تونین دانلود کنید.;)
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=19321&page=8

milad_urbanism

عضو جدید
دوستان يه سوال ؟؟ ميگم تو su چطوري ميتونم يه پلاني كه تو كد كشيده شده رو بش ارتفاع بدم؟؟

thepjt

عضو جدید
دوستان يه سوال ؟؟ ميگم تو su چطوري ميتونم يه پلاني كه تو كد كشيده شده رو بش ارتفاع بدم؟؟
با مداد باید خطوط رو به هم وصل کنید تا صفحه تشکیل شود ... سپس با push pul به این صفحات ارتفاع بدید

دقت کنید که هرچه فایل کدتان خلوت تر باشد و اصولی تر کارتان راحتتر است . یعنی خطوط به هم رسیده باشند و خطی روی خط دیگر نیفتاده باشد .. چون در این صورت هر کاری که بکنید باز هم صفحه به راحتی تشکیل نمیشود.

ehsam

عضو جدید
سلام جناب یگانگی
ببخشید اینجا این سوالو میپرسم
خواستم بدونم واسه کار کردن رو فرم های نرم ،منحنی و فلکسبل چه نرم افزاری پیشنهاد می کنید که قوی باشه و یادگیریش هم ساده باشه...